Volgende week nieuw kabinet? CITROEN HET WEER N.V.V.-congres over S.E.R.-advies Scheepsramp op Nijl tweehonderd doden Parijs voelt zich stiefmoederlijk bedeeld met atoomgeheimen 's Behang Professor Beel verbetert de fouten van formateur De Quay Belangrijke Demonstratie H.GROOTEGOED en Zn. Bi.daal VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF BLOEMENDAAL „Keerpunt in de ontwikkeling van de loonpolitiek" 'efore you êuy/ Amerikaanse onderminister van Defensie overleden Kans op onweer Geleide loonpolitiek is onhoudbaar, zegt C.N.V. Zege voor conservatieven in plaatselijke verkiezingen Winst van Labour uit56 ongedaan gemaakt Washington wil zo modern mogelijk Westduits leger Het woord is aan Schoorsteen- papier is ideaal om een grote wand te „breken" In de krant van heden: Commissaris der Koningin bezoekt Bennebroek ZATERDAG 9 MEI 1959 44e JAARGANGNUMMER 1 5 o Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze parlementaire redacteur) Nadat prof. Beel opnieuw tot de con clusie was gekomen, dat alleen een nieuw kabinet kan worden gevormd zonder so cialisten, meent men thans in de Haagse politieke kringen dat hij zeer spoedig tot een positief resultaat zal komen. De ver wachting dat hij spoedig naar de Konin gin gaat om haar mee te delen dat alle moeilijkheden zijn opgelost en dat een nieuw te benoemen formateur de aan te zoeken personen bereid zal vinden de hun aangeboden portefeuille te aanvaar den. Dinsdag of woensdag zou er dan een nieuw kabinet kunnen zijn met prof. Advertentie WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse onder-minister van Defensie, Do nald Quarles, is op 64-jarige leeftijd in zijn slaap overleden. Quarles was genoemd als mogelijke opvolger van de minister van Defensie, Neil McElroy, die van plan is tegen het eind van het jaar af te treden. Vrienden van Quarles zeiden dat voor zo ver zij wisten, Quarl'es niet ziek was. Om trent de doodsoox-zaak is nog niets mee gedeeld. Quarles rookte niet en dronk niet. Dit jaar had hij voor het eerst sedert vijf jaar vakantie gehouden. Hij was alleen thuis toen hij stierf. Zijn vrouw bracht een bezoek aan Chicago. Minister McElroy heeft verklaard dat hij door het plotselinge overlijden van Quarles zijn plan om in de komende herfst af te treden zal moeten herzien. Voorts heeft de minister zijn vertrek naar Ge- nève, waar hij als militair adviseur van minister Herter aan de ministerconferen tie zal deelnemen, enige dagen moeten uitstellen. Advertentie in Hotel Rusthoek, Bl'daal op 14 mei a.s. te 2.30 u. en 8 u. Zie onze advertentie op 12 mei in dit dagblad. Advertentie 2 CV. vanaf3.987.. (de goedkoopste kilometers ter wereldl ID-19 Standaard 9.375.- ID-19 Luxeƒ10.250. DS-19 ƒ13.250. Hoofdagent voor Haarlem en omg Korte Kleverlaan 3040 - Tel. K-2500 - 51301 Gespecialiseerde service- en reparatie-afdeling AMERIKAANSE wasinrichting. AGENTEN in diverse omliggende plaatsen Verwachting tot morgenavond: Warm weer met plaatselijk enkele regen of onweersbuien. Overwegend matige wind tus sen zuid en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Quay als minister-president, omdat prof. Beel zich tot taak heeft gesteld de formatie-De Quay alsnog tot een positief einde te brengen. De formatiepoging van prof. De Quay mislukte voornamelijk door twee fouten. Van de drie belangrijke ministerporte- portefeuilles, die iedere partij begeert (Financiën, Economische Zaken, Sociale Zaken), gaf hij er direct al twee aan de A.R. Daardoor liep hij vast. De tweede fout was het laten vallen van prof. Zijl stra (A.R.), in wiens plaats hij prof. dr. H. J. Witteveen (V.V.D.) had aangezocht. De ei-varen prof. Beel heeft deze fouten, door de gi-otere vrijheid die hij had, kun nen corrigeren. De drie aantrekkelijkste ministersportefeuilles heeft hij verdeeld tussen K.V.P., A.R. en C.H.U. De nieuwe figuur uit de C.H. in deze sektor is drs. W. J. de Pous, die pas enige maanden ge leden is benoemd in de Raad van State omdat dit college sterke behoefte had aan een sociaal-economische deskundige. Bij deze verdeling is prof. Witteveen afgeval len, waardoor mr. E. H. Toxopeus (V.V.D.die zich had teruggetrokken om bij te dragen tot een oplossing, toen de foi-matiepoging van prof. De Quay was vastgelopen, weer in aanmerking komt voor de portefeuille van Binnenlandse Za ken. De meeste andere personen, die prof. De Quay reeds had aangezocht, ko men ook weer voor op het lijstje van prof. Beel. De tweede voorzitter van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen drs. D. Roemers heeft vanochtend in de Die rentuin te 's Gravenhage het buitengewo ne congres van het N.V.V. geopend, dat gewijd is aan het advies van de S.E.R. over het te voeren sociaal-economische beleid in 1959 en 1960. Hij zei het te be- treuren dat het deze keer in de S.E.R. niet mogelijk is gebleken tot een vruchtbaar compromis te komen. Noch over het uit gangspunt noch over de middelen om het doel te bereiken is ovei-eenstemming be reikt. Het N.V.V. staat nu op een kruis punt van wegen. Voor het eerst in de ge schiedenis van de loonpolitiek na 1945 is de bona fide vakbeweging ondanks prin cipiële verschillen niet eensgezind over de weg die in de naaste toekomst moet wor- den gevolgd. Voor het eerst na 1945 moet verwacht worden, dat het nieuwe kabinet een andere weg op het gebied der loon politiek gaat volgen dan die welke het N.V.V. het wenselijkst acht. Dat vraagt een nieuwe oriëntatie van het beleid van het N.V.V., aldus de heer Roemers. Vervolgens heeft drs. W. H e s s e 1, di recteur van het wetenschappelijk bureau van het N.V.V., de economische achter gronden en aspecten van het advies van de S.E.R. belicht. Daarna gaf de heer W. F. van Tilburg, secretaris van het N.V.V., de praktische consequenties aan welke uit dit advies voor het beleid van het N.V.V. voortvloeien. De heer Hessel zei onder meer dat een Tegelijk met het N.V.V., dat in Den Haag in een buitengewoon congres het S.E.R.-rapport bespreekt, houdt het Chris telijk Nationaal Vakverbond in Utrecht een landelijke vergadering waar de loon politiek en het prijs- en subsidiebeleid aan de oi-de wei-den gesteld. De secretaris van het C.N.V., de heer B. Rooi vink zei, dat een algemene loonronde als instrument van welvaax-tsverdeling het grote bezwaar heeft van pi-ijsverhogingen, waardoor het netto resultaat gering wordt, de geldontwaarding voortgaat en de laagstbetaalde groepen het minst in de vooruitgang delen. Voor een doorbereke ning van stijgende loonkosten in de prij zen is het klimaat volgens de heer Rool- vink thans uiterst gunstig. Hij zei voorts dat het huidige systeem van loonvorming op pi-incipiële en practische gronden onhoudbaar is geworden. Aan een voort zetting van de geleide loonpolitiek en het doorvoeren van een algemene loonronde in 1959 kleven volgens de heer Roolvink vier in het oog lopende bezwaren. Zo wordt de bedrijfsgemeenschap van werk gevers en werknemers voor een belangrijk deel buiten spel gezet, aan het overleg kan onvoldoende inhoud worden gegeven en er blijft te weinig ruimte over voor het beleven van eigen verantwoordelijkheid. Eer prijsstijging is vrijwel onvermijdelijk en de positie van de bedrijfstakken, sec- toren of ondernemingen kan onvoldoende in de loonhoogte tot uitdrukking worden gebracht. Tenslotte hebben werkgevers en werknemers te weinig belang bij de zo noodzakelijke produktieverhoging. Sprekende over de huurverhoging zei de heer Roolvink, dat deze om allerlei rede nen per 1 april 1960 niet is te vermijden. Een bevriezing van het thans bestaande huurpeil staat een oplossing van het wo ningvraagstuk in de weg. Terecht wordt in het S.E.R.-rapport een uniforme huur verhoging afgewezen. Tal van woningen hebben een huurpeil bereikt, dat niet voor verdere verhoging in aanmerking komt. Met de verhoging van nieuwe woningen van 1957, 1958 en 1959 zal grote voorzich tigheid betracht moeten worden. Vele ge gadigden zien zich thans reeds genoodzaakt een nieuwe woning af te wijzen vanwege de hoge huren. nieuwe periode in ons politiek bestel is aangebroken, die in verscheidene opzich ten met pogingen tot herstel van het voor oorlogse verleden belast zal worden. „De voortekenen daarvan zijn in de S.E.R. al aan de wand geschreven." De heer Van Tilburg was van oor deel, dat de tegenstrevende consex-vatie- ve krachten zich opmaken om de progx-es- sieve lijn van de afgelopen periode om te buigen in conservatieve richting. „Wanneer de regering wel voorrang geeft aan de opheffing van de bestedings beperking, maar daax-voor de mogelijk heid opent door middel van de gedifferen tieerde loonpolitiek, waaraan wij onze in stemming niet zullen geven, dan zullen we vanuit onze democratische gezindheid deze loyaal mee gaan uitvoeren. Maar als dit experiment opnieuw mislukt, dan we ten we waar de verantwoordelijkheid ligt voor een eventueel daaruit voortvloeiende noodzaak van een nieuwe bestedingsbe perking", aldus de heer Van Tilburg. Het N.V.V. meent dat er, rekening houdende met de achterstand en met het prijseffect, een algemene en uniforme loonsverhoging moet komen van vier per cent en wel van 1 juni 1959 af. De loons verhoging moet in een periode van vier maanden zijn gex-ealiseerd. Tegelijker tijd dient dan de huurbijslag 1957 in de lo nen te zijn verwerkt, waarbij de gemeen - teklassenafstand dan weer op het peil van tien cent moet worden teruggebracht. To taal komen de loonvoorstellen van het N.V.V. neer op een gemiddelde loonsver hoging van vijf percent. Met dit standpunt is het N.V.V. met enkele Kroonleden in de S.E.R. alleen blijven staan. Prof. Romme bjj N.V.V.-congres De openingszitting van het congres werd ondermeer bijgewoond door oud-ministex-- px-esident dr. Drees, de oud-ministers Suurhoff, Hofstra, Samkalden, Vondeling en Vos, en oud-staatssecretax-is Van Rhijn. Van de K.V.P. waren aanwezig prof. Romme en dr. Alberingh, van de V.V.D. prof. Korteweg. Ook de voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging in Neder land, de heer Middelhuis, da Labour- attaché's van de ambassades van de Ver enigde Staten en van Gx-oot-Brittannië te 's-Gravenhage en vertegenwoox-digers van de werkgevei'sverbonden en van andere instellingen en organisaties waren aan wezig. Prins Bernhard heeft vrijdag het nieuwe bedrijfscomplex van de maat schappij de fijnhouthandél „Fijnhout" n.v. aan de Nieuwe Hemweg te Am sterdam geopend door het houten door prof. F. Carasso vervaardigde monu ment te onthullen dat de „groei" symboliseert. Na opening maakte de Prins een rondrit over de terreinen met (van links naar rechts) de heren H. J. Scholten (oudste directeur), J. Poulie (directeur) en dr. Kwame NKroemali, premier van Ghana, en diens echtgenote. CAIRO (UPI en Reuter) Een ramp van ontstellende omvang trof vrijdag Egypte: een ketelexplosie, gevolgd door brand veroorzaakte zulk een paniek op een overbelaste raderboot op de Nijl, dat deze weldra kapseisde en zonk honder den mensen met zich in de diepte trek kend. De Egyptische autoriteiten hebben vanochtend meegedeeld dat er naar schat ting tweehonderd mensen zijn omgekomen van wie honderd kinderen beneden de leeftijd van 12 jaar. De raderboot Dande- rah, die maximaal 70 personen mocht ver voeren, had ongeveer 350 personen aan boord. De verantwoordelijkheid voor de ramp komt volgens de minister van open bare werken, Al Saharabssi geheel neer op de eigenaars van de raderboot. De ramp begon met een ketelontplof fing, gevolgd door brand. De kapitein trachtte naar de oever te varen maar de passagiers, door de explosie en de brand op het overvolle schip in paniek geraakt, renden allen naar één zijde van het dek waardoor de boot kapseisde. Het vaar tuig zonk zo snel, dat diegenen, die zich nog benedendeks bevonden geen kans kregen te ontsnappen. Waarschijnlijk was door de ketelontploffing een lek in de scheepshuid geslagen. Een andere plezierboot met deelnemers aan een Arabische conferentie onder wie vele artsen die zich vlak bij de Dan- derah bevond, schoot te hulp. Men zag kans een honderdtal drenkelingen te red den. Tegen de avond waren van de der tig zwaargewonden er elf in het zieken huis te Kalioeb overleden en waren ex- voorts 35 doden geborgen. Onder de do den bevinden zich verscheidene pas opge leide landbouwkundigen van de V.A.R. President Nassex-, die dicht bij de delta sluizen woont waar de ramp geschiedde, heeft ter plaatse de hulpverlening ge volgd. Met man en macht tracht men thans de boot, waarin zich nog talrijke slachtoffers moeten bevinden te lichten. PARIJS (Reuter-UPI) De Franse dagbladen schrijven dat Frankrijk bij de jongste overeenkomsten over het delen van de atoomgeheimen tussen de Verenig de Staten en hun bondgenoten, „stiefmoe- dex-lijk" behandeld wordt. Alle bladen leg gen er de nadruk op, dat Groot-Brittan- nië onder de geallieerden een bevoor rechte positie inneemt. Enkele dagbladen zijn van mening, dat de Amerikaanse beslissing om Frankrijk 440 kilogram verrijkt uranium toe te staan, weinig zal bijdragen tot het be spoedigen van de Franse plannen voor een atoom-onderzeeboot. Fx-ankx-ijk, zeg gen zij, zal de brandstof krijgen, maar de Amerikaanse regering houdt haar ge heim nog achter van de atoominstallatxe in de Amerikaanse onderzeeboten. De onafhankelijke „Le Monde" ver klaart dat Frankrijk er door de ovex-een- komsten weer eens op „onaangename" wijze aan herinnerd wordt dat het niet tot de „club van atoommogendheden" behoort. Uit de overeenkomsten met de landen van het Europese vasteland blijkt duidelijk het „extreme wantrouwen dat het Amerikaanse Congres blijft leiden in alles wat betrekking heeft op de kernener gie voor militair gebruik", aldus „Le Monde". De conservatieve „Paris Presse" schrijft dat Groot-Brittannië dank zij de nieuwe overeenkomst een groot aantal waterstof bommen zal krijgen die het zonder Ame rikaans gezag kan gebruiken. BONN (UPI) Een woordvoerder van de Westduitse socialisten heeft zich scherp gekeerd tegen de verdragen over het verstrekken van inlichtingen omtrent kernwapens tussen de Verenigde Staten en een aantal NAVO-landen. De overeen komsten zijn overbodig en de bekendma king geeft de Russische px-opaganda een nieuw wapen in handen, zo zei hij. Het is in het belang van de wereldvrede dat het aantal „atoommogendheden" zo be perkt mogelijk blijft. Het verdrag tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië is begrijpelijk, maar West-Duitsland had nimmer een dergelijke overeenkomst moeten aangaan, aldus de woordvoerder. MOSKOU (AFP) Het officiële Russi sche persbureau „Tass" heeft verklaard, dat „de leiders van de NAVO opnieuw een gevaarlijk besluit hebben genomen dat de leden van dit blok in de wedloop met kernwapens stuwt". Deze besluiten aan de vooravond van de Geneefse con ferentie „kunnen er nauwelijks toe bij dragen dat er een gunstige sfeer voor on derhandelingen wordt geschapen", zo meent „Tass". LONDEN (Reuter-AFP-UPI) De uit slagen van de plaatselijke verkiezingen in Engeland en Wales laten de conclusie toe dat de conservatieven de bus hebben ge mist door geen algemene verkiezingen in dit voorjaar uit te schrijven. De conser vatieven boekten zelfs winsten in Londen, een traditionele burcht van Labour, en werkten Labour zelfs uit hun grote bol werk, de Londense wijk Saint Pancras. Jaarlijks heeft de raad van Saint Pan cras de conservatieve protesten genegeerd en op 1 mei de rode vlag gehesen op het stadhuis. Doch vandaag verklaarde de man die de nieuwe conservatieve raad ver moedelijk zal leiden, de verzekerings agent Paul Prior „We zullen een eind ma ken aan de rode vlag." De uitslagen werden door premier Ha rold Macmillan vanavond „zeer bemoedi gend" genoemd. In een boodschap aan zijn partij zeide hij: „Ik ben er zeker van dat deze gezonde tendens heden en mor gen gehandhaafd zal worden." Politieke waarnemers noemen het echter een blun der dat Macmillan heeft nagelaten dit voorjaar algemene vex-kiezingen uit te schrijven. Te oordelen naar de uitslagen der plaatselijke verkiezingen, zou hij ge wonnen hebben. Nu kan hij de algemene verkiezingen niet eerder dan in het najaar laten houden. Volgens de einduitslag hebben de conser vatieven een nettowinst van 181 zetels be haald. Labour leed een netto verlies van 223 zetels. Hoewel slechts dertig percent van de kiezers is opgekomen, is de voor keur voor de conservatieve partij in ver gelijking met 1956 zo duidelijk, dat som mige waarnemers reeds geloven dat de i-egering de algemene verkiezingen, die volgend jaar gehouden moeten worden, zal vervroegen tot oktober. De winst die de socialisten bij de gemeenteraadsverkie zingen van 1956, een jaar na de laatste algemene vex-kiezingen, behaalden, is vol ledig ongedaan gemaakt. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Defensie Strauss heeft gisteren op een persconfe- rentie te Bonn verslag uitgebracht over zijn reis door de Verenigde Staten. Hij zei dat van Amerikaanse kant een zo modern mogelijk Westduits leger wordt gewenst. De opbouw van het Westduitse leger is, aldus Strauss, een voorwaarde voor het vertrouwen van de Verenigde Staten in de loyaliteit en stabiliteit van de Westduitse politiek. Strauss vertelde, dat hij in Amerika niet de indruk had gekregen, dat men daar meent, dat de minister van Econo mische Zaken prof. Erhard een andere politiek zou voeren dan Adenauer, indien hij bondskanselier zou worden. Hij zei voorts dat Erhard zowel in het binnen- als in het buitenland meer bekend is dan „de andere naam" waarmee hij op de mi nister van Financiën Etzel doelde, die evenals Ex-hard doorgaat voor een kandi daat voor het kanseliei-schap na Ade- nauer's verkiezing tot president. Strauss ging ook in op een verklaring van de bevelhebber van de Amei-ikaanse troepen in Europa, generaal Eddleman, die op Hemelvaartsdag te Bonn zou heb ben verklaard, dat het terugtrekken van de Amerikaanse troepen tot achter de Rijn voor de NAVO militair mogelijk is. De minister zei dat Eddleman hem tele grafisch de verzekering had gegeven, dat zijn opvatting verkeerd was weergegeven. Er is geen twijfel aan, aldus Strauss, dat alle politieke en militaire instanties van Amerika onder de huidige omstandighe den beslist voor een handhaving van de Amerikaanse troepen op het grondgebied van de bondsrepubliek zijn. Strauss zei ten slotte dat West-Duitsland slechts in enke le gevallen eigen wegen met betrekking tot de ontwikkeling van wapens zal gaan, bij voorbeeld bij het infanteriegeweer, het machinegeweer, de tank en dergelijke. Bovendien wil men diverse wapens in Duitsland zelf gaan vervaardigen. Het is echter ondoelmatig, aldus Strauss, iets te ondernemen op het gebied van zware ar tillerie of vliegtuigen. De Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen, en zijn echtgenote hebben zich tijdens een bezoek aan Bennebroek op de hoogte gesteld van het werk in de psychiatrische inrichting „Vogelen- Zang". De Commissaris (midden) werd rondgeleid door de geneesheer directeur H. Bouman (links). A. Feuerbach: De meesters van de stijl zijn zij, die het bijkomstige weten weg te laten. Advertentie En op hoeveel manieren dat nog kan ontdekt u bij Bakker's Behang. U ziet het in de stalenboeken, die u thuis kunt laten komen. De service van Bakker's Behang gaat nog verder: afrandservice, plaktafelser- vice, en gratis deskundig adviesHeus het loont de moeite eens te komen praten bij Gen. Cronjéstraat 135 Haarlem - Tel. 55432 Pag. Uit stad en omgeving5, 7, 9 Agenda 9 Feuilleton4 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Televisie en Radio4 Economisch nieuws2 De conferentie van Genève 11 Op en om Het Binnenhof11 Filatelie11 Taallaria 3 Weerrapporten 1, 2 Sport13 Wekelijkse puzzel 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN De commissaris der Koningin in Noord holland, dr. M. J. Prinsen, en echtgenote hebben vrijdagmiddag een werkbezoek aan de gemeente Bennebroek gebracht. Zij hebben besprekingen gevoerd met het col lege van B. en W. en de gemeenteraad, alsmde met enige vooraanstaande inwo ners. Voorts hebben zij de gemeenten be zichtigd. B. en W. hebben de commissaris en echt genote bij het gemeentehuis ontvangen. De vierjarige Elsiemay Bloemink, dochtertje van een raadslid, bood hier op ontwape nende wijze mevrouw Prinsen bloemen aan. Tijdens de besprekingen met B. en W. e i de gemeenteraad heeft dr. Prinsen aan dacht geschonken aan enkele gemeente lijke vraagstukken, waarbij onder meer de groei van de gemeente en de noodzake lijke bouw van een nieuw raadhuis ter sprake kwamen. De commissaris onder hield zich met de geestelijken, waarna enige vertegenwoordigers van de burgerij aan hem werden voox-gesteld. Mevrouw Prinsen en de echtgenote van de burge meester hebben in het restaux-ant van „Linnaeushof" gesproken met onder meer enige vertegenwoox-digers van sociale ver enigingen. Tijdens een rondrit toonde dr. Prinsen vooral veel belangsteling voor de nieuwe wijken. Tot besluit van hun bezoek bx-ach- ten de commissax-is der Koningin en zijn echtgenote een bezoek aan de psychia trische inrichting „Vogelenzang", waar zij ongeveer een uur vex-bleven. Hier bezoch ten zij diverse paviljoens, onder andere die voor de ax-beidstherapie. Voorts brach ten zij een bezoek aan de kapel en de huis houdelijke afdelingen. v.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1