Nederlands elftal kan op fikse tegenstand rekenen in Istanbul Anton Geesink wederom Europees kampioen aller categorieën Elite der 4-jarigen aan de start Impressies bij zuinigheidsrit door Engeland, Schotland, Wales 13 Begrafenis dr- A. Marres WÊÈÊÈÊË Suarez leidt nog steeds in Ronde van Spanje Jan Buis en De Graaf naar Engeland Berlij nPraagW arschau Een nieuwe senoritas 14 ct. SPORTPROGRAMMA VOOR WEEKEINDE Automobilisme ZATERDAG 9 MEI 1959 Ook al hebben we dan de laatste dagen meer aan verfrissend koele zwem baden gedacht dan aan broeiend hete voetbalvelden, men zal toch nog even de restantjes van de Nederlandse wintersport bij uitstek onder het oog moeten nemen. Het Nederlands voetbalelftal namelijk is gisteren aan een trip be gonnen naar Turkije en Bulgarije, waar morgen en woensdag tegen de nationale formaties van die landen wordt gespeeld. Wedstrijden die met angst en vreze tegemoet gezien kunnen worden. Want er mag dan niet zo heel veel bekend zijn van het Turkse en Bulgaarse voetbal, vast staat toch wel dat men in beide landen voetbal speelt, dat zeker niet onder doet voor het gemiddelde peil in West-Europa. Wellicht herinnert men zich nog de match tegen de Turken op 4 mei van het vorig jaar in het Olympisch stadion in Amsterdam. Men wist toen nog vrijwel helemaal niets van het Turkse spel, maar ook zonder die wetenschap rekende men toch wel op een fikse Nederlandse zege. Wel, Nederland werd volkomen verrast door de uiterst kwieke en technisch zeer bekwame tegenstanders en verloor met 21. De enige tegengoal kwam van de voet van Wilkes, uit een strafschop nota bene. De wedstrijd betekende tevens het abrupte einde van een schone Nederlandse droom: een seizoen lang ongeslagen in internationale matches. En nu is het maar een grote vraag of het Nederlands elftal een jaar later wel tegen de Turken op kan. Er zijn namelijk drie redenen om een Nederlandse zege in twijfel te trekken: 1. het voetbalpeil is bepaald niet gestegen, 2. de interlandwedstrijd komt aan het einde van een uiterst vermoeiend seizoen, 3. de omstandigheden in Istanboel, waar de wedstrijd gespeeld wordt, zijn sterk in het voordeel van de Turken. Over die omstandigheden nog het volgende. In Istanbul zal de temperatuur vermoedelijk zeer hoog zijn, hetgeen de Turken evenwel gewend zijn. Bovendien zal er in het Mithatpaga-stadion gespeeld worden op een keiharde vlakte, waar nagenoeg geen gras op te vinden zal zijn. Een veld dus, waarop alles van conditie en de souplesse van de spelers wordt gevraagd. Het sterkste wapen van spelers als Kuys en Wiersma de scherpe sliding is daar in Istanboel dan ook volkomen onbruikbaar. Zoals men weet is het Nederlands elftal dat gelijk speelde tegen de Belgen slechts licht gewijzigd. Lenstra werd niet opgesteld en op diens plaats kwam Van der Linden, die als mldvoor gefaald had. Leider van de aanval werd Canjels van NAC, die in Istanbul een uiterst moeilijk debuut gaat maken. Men kan vertrouwen hebben in de formatie, doch een overwinning lykt ons toch wat te veel van het goede. Een gelijk spel zou dan ook al gezien de omstandig heden een zeer goede prestatie zijn. Zondagmiddag staan meerdere interes sante koersen op het Duindigt-programma. Bij de dravers zal de grootste belangstel ling uitgaan naar de Prijs der Veelbeloven- den, waarin de gehele elite der 4-jarigen aan de start verschijnt. Tot voor kort waren hierin Walter Hollandia en Wiebe- line Wip onbetwistbaar de besten, maar sinds Bloemsaat de Amerikaan Way Jewell heeft „gevonden'' steekt de jonge hengst dit duo geducht naar de kroon. Daar hij thans ook nog 20 m voorgift krijgt, valt terecht te betwijfelen of Walter Hollandia wel tegen deze taak is opgewassen. Ver wacht wordt van niet. Een vrijwel overeenkomstige situatie doet zich voor in de Karei Pluto-prijs bij de 3- jarigen, waarin de keuze Geersen (Xema S, X Mieke en Xuthus Hollandia) tot nu toe de boventoon voerde. Met de sterk op komende X Hanover is het echter kwaad kersen eten, hetgeen zij met haar achter eenvolgende overwinningen al heeft be wezen. Het ziet er dan ook naar uit, dat Geersen's trio het onderspit zal moeten delven. Het openingsnummer telt weinig groot heden, zodat deze keer Woelwater wel eens 3an de beurt kon zijn, vooral ook omdat hij 80 m voorgift krijgt van Willy Nimble en WH Hollandia. Ook de betere paarden in de Kiddy-prijs staan voor een zeer zware opgave, waarvan de langzaam in vorm komende Visuil S wel kon profiteren: ten koste van Vainqueur en Vlekloos Hanover. De snelle Vlieger D, die zijn seizoendebuut maakt, moet worden afgewacht. Bij de amateurs, die voor de eerste maal schter de auto starten, valt de keuze op Thea Cornelia, vóór Tira en Torero. In het nternationale nummer kan Enterprise zijn 'ormverbetering honoreren met een over winning op Quicksilver S en Theo Messi- dor, met als gevaarlijk outsider Souveraine Maire. In de Grote Sprintershandicap voor de volbloeds draagt de Nederlandse crack het topgewicht van 65 kg. Zijn capaciteiten zijn echter enorm groot, zodat hij ondanks een gewichtsverschil van 20 kilo's toch nog als de favoriet beschouwd mag worden, vóór Full Measure en Maelstrom. Ook voor Sans Valeur ligt een overwinning binnen het bereik, echter sterk bedreigd door First Trial en Charger. Voor de eerste maal in dit seizoen verschijnen ook de 2-jarigen in de baan en daar de koers altijd nog anders is dan het trainingswerk is het maar het beste niet al te grote waarde aan de gewichten uit de training te hechten. Zo op het oog schijnt het een aan elkaar ge waagde collectie debutanten, waaruit het ondoenlijk is een aanbeveling te maken. Advertentie m,•'Sssa ||B|JjjMM 8HH9 De Nederlandse roeisport heeft vrijdag afscheid genomen van de zondag jl. vlak na de Varsity in Jutphaas tijdens een on geval omgekomen dr. A. A. J. H. Marres. Honderden bestuursleden van de Neder landse Roeibond, de Koninklijke Neder landse Studenten Roeibond, de Amster damse Roeibond, roeiverenigingen, van de Nederlandse keel-, neus- en oorspecialis ten vereniging en de geneeskundige kring en vele oud-roeiers, onder wie Bertus Gun- ther, die onder leiding van dr. Marres in 1929 de Diamond Sculls won, volgden de baar met het stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats op de begraafplaats „Zorgvlied" in Amsterdam. Tevoren was in de parochiekerk aan de Jacob Obrechtstraat in Amsterdam een mis van requiem voor de overledene ge houden. i i Wielrennen De vijftiende etappe van de Ronde van Spanje over 212 km van Vitoria naar San tander is gewonnen door de Spanjaard San Emeterio in 6 uur 32 min. 54 sec. De uitslagen luiden verder: 2. Campillo (Spanje) 6.32.55; 3. Van Looy (België) 6.44.05; 4. Van Looveren (België) z.t.; 5. Brankart (België) z.t. In het algemeen klassement heeft de Spanjaard Suarez met 72 uur 3 min. 28 sec. nog steeds de leiding voor zijn landgenoot Segu op 1 min. 06 sec. De Belg Rik van Looy bezet de derde plaats. Hij heeft 7 min. 19 sec. achterstand. Vierde is de Fransman Everaert op 10.43, vijfde Busto (Frankrijk) op 18.58 en zesde Roger Rivière (Frankrijk) op 20.59. De Badhoevedorper Jan Buis, die vol gende maand op de Stadionbaan een greep wil doen naar de nationale achtervolgings- titel der amateurs, heeft van Reg Harris, de oud-wereldkampioen sprint, een uitno diging ontvangen om samen met de Rot terdammer Aad de Graaf aan een drietal baanwedstrijden in Engeland deel te ne men. De twee Nederlanders zullen zaterdag 16 mei op de Herne Hillbaan in Londen rijden, maandag 18 mei op de baan van Manchester en dinsdag 19 mei behoren zij in Coventry tot de deelnemers aan het baanprogramma. Buis zal hoofdzakelijk achtervolgingen rijden en De Graaf sprintwedstrijden. De zesde etappe van de wielerwedstrijd Berlijn-Praag-Warschau van Karlovy Va ry naar Praag over een afstand van 175 kilometer, is geëindigd in een Belgische zege. Het was Vindevogel, die in 4 uur 46 min. 28 sec. het eerst de finish bereikte. Tweede werd zijn landgenoot De Wolf (4.47.06) en derde de Rus Kapitonov (4.47.50). De Italiaan Venturelli, die in het etappeklassement de zesde plaats bezet, heeft zijn leiderspositie in het alg. klasse ment behouden (24.12.22). De Belg Van der Veken is tweede (24.03.56) en de Ne derlander Ab Geldermans derde (24.14.21). Tijdens deze etappe werd de beste Neder landse prestatie geleverd door Pauw. Hij eindigde als elfde. WIELRENNEN. Na afloop van de dertiende etappe van de Ronde van Span je heeft Fausto Coppi tegenover de ver slaggevers verklaard zich dit jaar defini tief uit de wielrennerij te zullen terugtrek ken. De Spanjaard Bahamontes, die in de Coppi-ploeg aan de Ronde van Italië zal deelnemen, maakte bekend niet in de Tour de France van dit jaar te zullen starten. De Nederlandse judoka's hebben vrij dag in Wenen gejuicht om de overwin ning van Anton Geesink, het judofeno meen uit Utrecht, die erin slaagde ach tereenvolgens de Pool Zieniawa, de Luxemburger- Rubrecht, in de voorron den, en de Fransman Pariset na een houdgreep in de halve finales uil te scha kelen, en in de finale tegen de Italiaan Tempesta, eveneens met een houdgreep, na 1 min. 40 sec. voor de zoveelste maal zijn titel van Europees kampioen aller categorieën te prolongeren. Daar stond echter tegenover, dat An ton Geesink alvorens hij de mat in We nen zou betreden reeds een titel, die der vierde dans, niet zou kunnen behalen. Wel heeft de Nederlandse Judobond getracht hem in deze categorie te laten deelne men, maar dat is op begrijpelijke bezwa ren van Franse zijde gestuit, aangezien Geesink vijfde dan is. De Nederlander die automatisch om het Europees kam pioenschap der vijfde dans zou strijden, kon dit niet, omdat hij de enige deelne mer is en het reglement voorschrijft dat er tenminste twee moeten zijn wil de titel een bestemming krijgen. Wil Geesink toch met twee titels naar huis gaan dan zal hij in de zwaargewichtklasse moeten uit komen. Het was overigens niet de enige scha duwzijde voor de Nederlanders, want allen zijn zij of in de eerste ronden of in de halve finales uitgeschakeld. Bij de eerste dans kwamen Joop Dirks en Henny van Tergouw en bij de derde dans Hein Es- sink nog het best voor de dag, door de kwartfinales te bereiken. Waren er voor Nederland dus geen nieuwe gezichtspun ten, voor Frankrijk waren die er zeker wel. De Franse judoka's demonstreerden op de eerste dag van de Europese judo- kampioenschappen hun superioriteit in de aan 18.000 toeschouwers plaats biedende Stadthalle. Viermaal ging de Franse vlag VOETBAL. Het Luxemburgs voetbal elftal, dat woensdag 13 mei in 's-Herto- genbosch zal spelen tegen Nederland b, is als volgt samengesteld: doel: Steffen: ach ter: Brenner en Brosius; midden: Mertl, Lettal en Kónter; voor: Schmit, Cirelli, Letsch, Kettel en Schaack. in top en viermaal weerklonk de „Mar seillaise", een succes dat zijn weerga in de tot nu toe achttien maal gehouden kampioenschappen niet heeft gevonden. Want niet alleen werden Rossain bij de eerste dans, Nottola bij de tweede dans, Rabut bij de derde dans en Courtine bij de vierde dans de nieuwe Europese kam pioenen, reeds in de halve finales was het zeker dat Frankrijk op tenminste drie titels beslag zou leggen, aangezien toen al bekend was dat in de finales, uitgezon derd die in de categorie der tweede dans, waar de Europese kampioen 1957, de Duitser Sinek het op moest nemen tegen Nottola, alleen Fransen tegenover elkaar zouden staan. Anton Geesink Kunt u met een Standard Pennant ruim twintig kilometer afleggen op één liter benzine? Of met een Wolseley 1500 één op achttien rijden? En wat dacht u ervan om met een Standard Ensign één op vijftien en met een Austin A 105 één op veertien te halen? Waarschijnlijk vindt u dit alles klinkklare nonsens, maar dan vergist u zich deerlijk, want het is gebeurd! In de Britse Mobil Economy Run, die de deelnemers van 18 tot 22 april over een afstand van 1700 kilometer langs de drie Britse hoofd steden Londen, Elinburgh en Cardiff voerde. Veertig deelnemers waren daarvoor op een vroege zondagmorgen naar het befaamde Royal Ascolhotel gekomen, dat tegenover de bekende racebaan en op een uur rijden van Londen ligt. De start was typisch Brits. Geen op schrille fluitjes blazende politie-agenten en druk gesticulerende officials, zoals bij alle automobielfestijnen in de zuidelijke landen, waren hier te vinden. Er stond slechts één lakonieke Engelsman met een sportpet op het hoofd, dat grotendeels bedekt was door een levensgrote snor. Op een naast beschuldigende toon zei hij: „Five.fourthree, twoone.off" en de eerste wagen zette zich in beweging, om de minuut gevolgd door de 39 andere. Trekt u hieruit vooral niet de conclusie, dat dit zo'n gezllig clubritje was, waarbij de deelnemers het zo'n beetje op z'n „Jan- boere-fluitjes" doen. Allerminst. Deze steeds populairder wordende zuinigheids- rit neemt een grote plaats in op de Engelse autosportkalender. En geen wonder! Di verse automobielfabrieken vinden het Advertentie In blikverpakking van 10 en 50 stuk*. VOETBAL In het betaalde voetbal is er slechts een vijftal wedstrijden morgen. Dit in ver band met de interlandwedstrijd Turkije Nederland, die zondag (aanvang drie uur) in Istanboel wordt gespeeld. Belangrijke wedstrijden zijn er niet bij. Clubs uit Kennemerland komen niet in het veld. Voorts wordt er een geducht aantal wed strijden voor de KNVB-beker gespeeld. De bekerwedstrijd HaarlemSHS is om gezet in een thuiswedstrijd voor de Hage naars, die zondag om half een begint. ADOEDO ook voor de beker wordt vanmiddag al gespeeld. AMATEURVOETBAL Het programma voor de amateurs ver meldt een hele serie wedstrijden, waarvan die van HFC wel de belangrijkste is in de tweede klasse. De Haarlemmers staan zoals bekend gelijk bovenaan met HRC, welke club evenwel is uitgespeeld. HFC heeft dus in haar laatste match tegen Aals meer een uitwedstrijd! aan een ge lijk spel voldoende om zich kampioen te kunnen noemen. Het wordt een uiterst zware wedstrijd, die de good-old dunkt ons toch wel tot een goed einde zal kunnen brengen (aanvang half drie). In de derde klasse kan TYBB zondag de titel behalen in de uitwedstrijd tegen Vredenburch. In dezelfde afdeling speelt voorts Ripperda thuis tegen VVP. In de vierde klasse zijn nog vastgesteld: St. Pan- cratiusDIO, KinheimDe Eland, ASV/ Arsenal—Terrasvogels, VDO—ETO, Ener- giaEHS, WMHOBloemendaal, De Ger maanHoofddorpse Boys, SJCGeel Wit en LisseASC. KORFBAL In Mortsel bij Antwerpen vindt zondag de jeugdwedstrijd BelgiëNederland plaatg. In Zutphen wordt het districten- toernooi gehouden op het terrein van „Rapiditas". In Haarlem speelt Oosthoek zijn laatste thuiswedstrijd op het „Aurora"- veld tegen KCN. In de reserve-klassen worden nog en kele resterende wedstrijden afgewerkt: KZ3 Watervliet 2 (aanvang half drie), Rohda 3Haarlem 2 (aanvang half drie), Roda 3Oosterkwartier 3 (12 uur) en DDV 2Aurora 2 (aanvang half drie). TAFELTENNIS Togido speelt vanavond om zeven uur in het tafeltennishuis Guus Wolters in Haarlem zijn laatste promotiewedstrijd voor de hoofdklasse. Hoewel de Haarlem mers zelf niet meer geïnteresseerd zijn in de uitslag van die wedstrijd tegen UBTV 2, is deze toch voor het gehele verloop van de promotiecompetitie wel van belang. Winnen Cees Schoof en zijn mannen, dan eindigen UBTV 2 en OTTC 2, aangenomen dat dit team van Olympia wint, samen met drie punten en is dus een beslissingswed strijd nodig. Daarom zal Togido ongetwij feld alles op alles zetten om zijn sportieve plicht te doen en ook de wedstrijd tegen de Hilversumse reserves te winnen. Togido 2 trekt vandaag naar Den Haag om daar het zeer gevreesde Salamanders te ontmoeten. Zowel de Haagse als de Haarlemse ploeg is nog ongeslagen. Sala manders echter heeft een gemiddelde van 24.9 tegen Togido 2 2111, zodat een spannende wedstrijd te verwachten is. Zeker hebben de reserves een goede kans om de halve winst te behalen. Hotac be zoekt Excelsior in Den Haag en heeft een uitnemende kans om te winnen. Dit team boekte uit drie wedstrijden nog geen en kel punt, terwijl Hotac er al vier heeft. MOTORSPORT De internationale motorraces voor solo en zijspan op het circuit van Zandvoort, die zondag 10 mei worden gehouden, zul len beginnen met de start van de 125 cc- klasse om 13 uur. De renners in deze klasse rijden twaalf ronden. Het verdere programma luidt: 13.45 uur: start 350 cc- klasse (zestien ronden); 14.35 uur: start eerste manche zijspanrace (acht ronden); 15 uur: Demonstratie Veteranen Motoren Club; 15.45 uur: start 250 cc-klasse (veer tien ronden); 16.30 uur: start tweede manche zijspanrace (acht ronden) en 17 uur: start 500 cc-klasse (achttien ronden). HOCKEY De beslissing in het toernooi om het kampioenschap van Nederland (heren) komt zondag weer een stapje naderbij door de wedstrijd tussen DKS en Venlo. Op Hemelvaartsdag versloeg DKS de Stichtse op eigen terrein. Nu DKS thuis speelt zou het wel eens mogelijk kunnen zijn dat de thuisclub andermaal beide punten behaalt, ofschoon daarvoor wel hard zal moeten worden gevochten. In het Wagener hockeystadion in Am stelveen worden vijf finales gespeeld voor de verschillende wisselprijzen. Delftse Stu denten maakt een goede kans op de HTCC-beker. Dan moet van HDM worden gewonnen. Bij de dames is de Parnassia- prijs de inzet voor de wedstrijd tussen BDHC en SCHC. Het moet voor de Bloe- mendaalse landskampioene mogelijk zijn de wisselprijs te behalen. Enige jeugdelftallen van verenigingen uit deze omgeving trekken naar Den Hel der om bij Hermes te strijden in het be kende Vuurtorentoernooi. ROEIEN Op de Voorzaan te Zaandam worden dit weekeinde de nationale roei wedstrijden van de Zaanlandse Zeilvereniging verroeid. Vergeleken bij voorgaande jaren is het aantal inschrijvingen sterk gestegen. Niet minder dan 135 ploegen zullen deelnemen. In het hoofdnummer de overnaadse vier, waarbij gestreden wordt om de Zaanse Molen, hebben vijftien ploegen ingeschre ven. In het nummer vier zonder stuurman zal Het Spaarne het moeten opnemen tegen de ploegen van Nereus en de on langs opgerichte roeivereniging „Amster dam". De Spaarne-ploeg zal het tegen deze beide zwaar te verduren krijgen. HANDBAL Een bescheiden handbalprogramma voor zondag vermeldt voor Rapiditas in Zandvoort een treffen met Zandvoort- meeuwen (12 uur) en voor het Hillegom- se Concordia op Watervliet in Velsen-Noord een duel met IJmond, aanvang tien over een. Voor de tweede klasse ontmoet Van Nispen Rapiditas 2, spelen IJmond 2 en 3 respectievelijk tegen Concordia 3 en 2 en ontvangt IEV De Blinkert 2. AHV Tone- gido voor de eerste klasse, Zandvoort- meeuwen 2Rapiditas 3 en IJmond 3De Blinkert 3 voor de tweede klasse vormt het herenprogramma. TENNIS De tennissers beginnen zondag aan de tweede helft van hun competitie. Nog maar weinig teams uit het district Haar lem beginnen hun returnmatches met kampioensaspiraties, meer ploegen zul len in de drie nog resterende ontmoetin gen trachten aan de laatste plaats te ont komen. Aan de Spanjaardslaan ontvangt de Haarlemse LTC de tweede ploeg van de Hilversumse LTC en wij verwachten dat zeker vier partijen een Haarlemse zege zullen opleveren. TC Heemstede trekt naar het sterke Kennemerland, dat zelfs als De AemstéTspelërs dë volle winst ver spelen aan Lucky Stroke de kampioens- vlag al kan hijsen. Voor de overgangsklasse B speelt Bre- derode in Santpoort tegen Kennemerland 2. De eerste ontmoeting leverde een be scheiden zege voor de Santpoortenaren op (5-3) maar voor morgen achten wij een meer gedecideerde overwinning mogelijk. WOC bezoekt met weinig illusies de LTV Zaandam. Groenendaal zal in Heemstede de volle winst aan het tweede team van de Haarlemse LTC moeten laten. In de tweede klasse zal LTC Bloemen daal met een overwinning op Groenendaal 2 de prachtige zegetocht voortzetten en dit mogen we ook van Brederode 2 ver wachten dat TC Heemstede 2 ontmoet. TC Heemstede 3 zal door Noordwijk SV 2 haar fraaie positie niet laten aantasten. De Haarlemse LTC 3 achten wij in staat om het bezoekende Gooiland 2 een winst punt te onthouden. In de derde klasse gaat het Velserbeek, dat DEM ontmoet en TC Velsen dat TC Bloemendaal 2 op visite krijgt niet naar wens en na zondag zullen de situaties niet minder precair zijn. DHBS zal op de Hooge Berg de punten aan Kennemer land 3 moeten laten. Jatiloo bezoekt zon der kans op winst het leidende Zandvoort. Bastione beleeft nog weinig genoegen aan de verkregen promotie en zal nok voor de Leidse LTC 3 moeten buigen. Voor WOC 2 dat tegen Roomburg 2 uit komt en voor TC Heemslede 4 dat de Leidse Hout 2 ontmoet achten wij een kansje op winst aanwezig, echter niet voor Groenendaal 3 en 4 die respectieve lijk tegen de leiders Katwijk LTV en In side 2 spelen. Voor de vierde klasse mag Duinlust zich met een bescheiden zege op Houtrust 7 gelukkig prijzen. Bastione 3 zal de tennis sers van het Kennemer Lyceum geen voet dwars kunnen zetten. Alliance en HBC, uitkomend in de vijfde klasse, zullen de kracht van Teijlingen 2 en TC Zandvoort 3 moeten erkennen. ATLETIEK De Haarlemse atletiek staat zondag in het teken van de tweekamp. Want zowel R.K. „Holland" als de HAV „Haarlem" trekken naar Leiden om daar resp. de Ba taven en Holland-Leiden te ontmoeten. De wedstrijden worden gehouden op de sin- telbaan in de Leidse Hout. De HAV „Haar lem" treedt daar om 12 uur aan, R.K. „Holland" begint om drie uur aan de twee kamp. Ofschoon „Haarlem" nog steeds met invallers voor de seniorenploeg moet aantreden, verwachten- wij toch wel, dat de atleten uit de Spaarnestad zullen zege vieren. En ook de juniorenploeg zal, on danks de minder gunstige programma in deling, wel de overwinning behalen, het geen deze ploeg als Jeugdclubkampioen van Nederland 1958 ook wel aan haar stand verplicht is. R.K. „Holland" wacht een ongetwijfeld zware strijd, maar ook hier zien wij toch wel kansen voor de Haarlemse atleten. Atmodes zou aanvankelijk op het terrein aan de Kleverlaan in Haarlem het Rot terdamse „Victoria" ontmoeten, doch op het laatste moment liet de Rotterdam se club weten, dat zij geen complete ploeg in het veld zou kunnen brengen, waardoor deze tweekamp kwam te vervallen. Dank zij de bereidwilligheid van DEM uit Be verwijk kan nu alsnog een flinke ploeg „Atmodes" atletes deelnemen aan de nationale wedstrijden, die op de fraaie DEM sintelbaan worden gehouden en voor al de jeugd van „Atmodes" kan daar een heel goed figuur slaan. maar wat leuk, als zij kunnen bewijzen, hoe zunig hun produkten wel kunnen rij den. Want ook in Engeland kost de ben zine veel geld. Vandaar, dat de rijders hun taak serieus opvatten. We zagen er een, die in de nacht voor de start een oliekacheltje onder de motor van zijn wagen had gezet. Hij trachtte hiermee te bereiken, dat zijn auto direct zou starten er er dus geen kostbare brandstof verloren zou gaan. Want die brandstof, daar gaat het uiteraard om in een zuinigheidsrit. De deelnemers moeten zo weinig moge lijk benzine gebruiken. Natuurlijk zal een deux chevaux altijd zuiniger zijn dan een D.S.. maar die is dan ook veel zwaarder en het gewicht van de wagen speelt een be langrijke rol in de formule, die de winnaar moet aanwijzen, zodat het lichte wagentje lang niet altijd triomfeert. In Engeland beschouwt men deze zuinig- heidsritten als een welkome bijdrage tot verhoging van de verkeersveiligheid. De deelnemers bewijzen immers, dat zij met beheerst rijden toch nog een behoorlijk ge middelde kunnen bereiken. Dat gemiddel de was in de Britse Mobil Run vijftig ki lometer per uur. Als u denkt dat dit niets is moet u maar eens proberen om het te halen; niet alleen in het laagland, maar ook op de bergwegen van Schotland en Wales en eveneens in de grote industrie- stedèn 'met zijn eeuwige verkeersopstop pingen. Bovendien zijn de bergwegen vaak ver schrikkelijk smal. Over dat laatste kan de Zandvoorter Bijlsma u volledig inlichten. Hij reed in Wales in zijn Wolseley correct links van de weg, maar werd toch ge schampt door een tegenligger, die „dacht, dat het nog wel kon". En dat op zijn ver jaardag! Bjjlsma was er overigens niet van onder de indruk. „Het is erger, dat ik een paar keer de weg heb moeten zoeken en op die manier aardig wat benzine ben kwijtgeraakt", zei hij spijtig. Overigens legde de Nederlander met een verbruik van één op 16.3 nog beslag .op de vierde plaats in zijn klasse. Dat was een fraaie prestatie, aangezien hij in een nog niet geheel ingereden wagen zat, die met links stuur was uitgerust en dat is op de Britse wegen met zijn linkse verkeer bij het passeren beslist een handicap Een handicap maar dan op ander gebied had ook de Brit George Kendrick. De car burateur van zijn Austin A 105 liep regel matig over. Uiteraard is dat in een zuinig heidsrit niet zo bestNiettemin bleek Kendrick aan de finish toch de grote triomfator te zijn. Hij had in zijn zware Austin één op 13.8 gebruikt en zegevierde daarmee in het algemeen klassement. Het was een triomf op het nippertje, want zijn landgenoot Eldred had in een Morris Isis eer- li lort je meer „verstookt" en dat is op een afstand van 1700 kilometer beslist geen groot verschil! Kendrick won natuurlijk ook zijn klasse. De overige klassewinnaars waren de Fransman Chaterre, die omdat in dit evenement slechts Britse wagens konden meedoen „even" een Standard Pennant had gekocht en daarmee tot één op 20.5 kwam en de Britten Harrison, die met een Wolseley 1500 één op 18.5 reed en Walker, die kans zag om in oen Standard Ensign 14.7 kilometer af te leggen op één litertje benzine. Tragisch was het lot van de Schot McLennan. Hij eindigde op de laatste plaats. „En dan zeggen ze nog, dat wij Schotten zuinig zijn", was zijn bittere commentaar! Advertentie official - dealen N.V. AMSTERD. RIJTUIG MIJ Houtplein 21 - TeL 10338 Haarlem Sport In het kort WIELRENNEN. De in september 1957 tussen Kees Pellenaars en de rijwielfabriek De Locomotief gerezen geschillen zijn door persoonlijke bemiddeling van de president commissaris van De Locomotief op voor beide partijen bevredigende wijze tot op lossing gebracht.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3