In de vishal en op zee Vissersbond staat achter maatschapscontracten Jeugd-muziekconcours te Beverwijk IJmond-agenda Havenberichten EVENWICHT TUSSEN SOCIALISTEN EN KATHOLIEKEN IN OOSTENRIJK Amsterdamse Beurs 6 Garnolenproblemen op jubileumvergadering Fortunato: visbakfeest in Italiaans dorp Ondergedoken reuze pan moest worden gelicht Plein 1945 voor alle verkeer gesloten Nationale atletiekwed strijden in Beverwijk Bromfietser slipt bij Velsen Vitesse viert feest Kinheim IEV Burgerlijke Stand van Velsen Communisten staan nu geheel buiten het parlement TO V met een blijspel van A rnold van Zuylen Scooterrijder geslipt to A AN DAG 11 MEI 195 9 Op de door honderden belangstellenden bijgewoonde jubileumvcrgadering van de zilveren Vissersbond in de Esplanade te Utrecht, zijn vele harde noten gekraakt. Men stelde zich duidelijk achter de maatschapscontracten en ging diep in op de moeilijk heden waarin de garnalen vissers op de Waddenzee zijn geraakt. Voorzitter R. Brands kon in zijn wel komstwoord zowel de directeur van de visserij, de voorzitter van het produktschap als de Kamerleden Verkerk en Vermooten begroeten. Hij noemde het jaar 1958 bevredigend. Wel was de aanvoer van garnalen, haring en vis minder groot dan in 1957, maar de prijzen waren zodanig, dat de uitkomsten toch hoger lagen. Hierdoor werden echter ook de exploitatiekosten verhoogd. Er werd 1600 ton haring minder aange voerd, de opbrengst was 329.000 meer dan in het. seizoen 1957-1958. De gemiddelde prijs steeg van 29.8 cent tot 39,7 cent per kilo. Verheugend achtte de voorzitter de ont wikkeling bij de kotters. De garnalenkot ters worden nog steeds verbeterd, en dit gebeurt uit particulier initiatief. Ordenen, maar hoeveel? De heer Brands sneed daarna de kwestie van de ordening aan. „We zijn dankbaar voor een geordende maatschappij. Er zijn wetten en verordeningen nodig. Maar wil men niet te veel ordenen? Er zijn wel wat te veel vergaderingen en commissies." De spreker kwam tot. de constatering, dat de visserij is opgenomen in de maalstroom van het organisatieleven. De lust tot het scheppen van commissies en organen is echter te groot. „De visserij geschiedt in de vrije natuur. Het produkt trekt zich niets aan van men selijke wetten, maar is juist gebonden aan hogere wetten. Laat de visserij toch niet het slachtoffer worden van de lust tot organiseren. Wij staan op de bres voor verantwoorde vrijheid. Men moet geen problemen scheppen waar ze nooit zijn geweest." Secretaris Haagsma ging in zijn jaar verslag op dit en andere punten nog eens uitvoerig in. Veel aandacht wijdde hij daarbij aan de problemen voor de garnalenvisserij op de Waddenzee. Voor de mossels zijn nu groeiende en rendabele percelen in deze zee ontstaan. Maar de garnalenvissers lijden hier schade door. Men moet zich nu scha deloos stellen door buiten de eilanden te vissen. Dit brengt hogere kosten mee. Een mogelijkheid is, de garnalenvissers toe te laten tot de mossel visser ij. Dit is nu met twaalf garnalenvissers uit Harlingen gebeurd. De anderen worden financieel schadeloos gesteld „Dit lijkt op de verkoop van het eerst geboorterecht" zei de spreker. „Men had de vergoedingen niet moeten accepteren. De consequenties kunnen wel eens zeer onaan genaam zyn." In de discussie over dit punt kwam nog een onaangename kwestie in het geding, omdat Den Helder er zich over beklaagde, dat de Iiarlingers nu op het Helderse ge bied vissen. De heer Haagsma ging uitvoerig in op de kwestie, van de maatschapscontracten. Er is nu een commissie ter bestudering in gesteld door het ministerie. Het is wel bevreemdend, dat men bij de sociale voorzieningen voor de kottervissers begint, waar juist nog geen ontvolking Ie bespeuren valt. „Afschaffing van het maat schapssysteem kon deze ontvolking wel eens in de hand werken" stelde de heer Haagsma. „Tot hen, die zich geroepen voelen de belangen van de opvarenden te bevorderen, wil ik wel zeggen, dat we het maatschaps contract zullen verdedigen. De werkne mersorganisaties bemoeien zich hier met de zelfstandigen." De spreker zei, dat de kottergroep juist door het maatschapscontract geworden is tot wat ze is. De opvarenden hebben zelf groot belang bij de uitrusting, daarom hebben ze zo'n verantwoordelijkheidsge voel. Bovendien kunnen ze met beleid zelf op den duur schipper-eigenaar worden. „Wij beseffen volkomen, dat de maat schapscontracten zonder meer niet vol doende zijn. Er moeten sociale voorzienin gen bij, maar daar wordt hard aan gewerkt, CAMOGLI (UPI) Nadat hun braadpan bijna verdwenen was, hebben de dorpelin gen van Camogl-i in Italië toch nog hun gebakken, gratis vis gegeten. Het verdient hierbij vermelding dat de braadpan een doorsnede van ruim vijf meter heeft en tonnen weegt. Een keer per jaar, ter gelegenheid van het Fortunato-vissersfeest stellen alle vis sers van het plaatsje hun vangst van een dag ter beschikking en geeft iedere huis vrouw een fles olijfolie om de vis in te bakken, Alles wordt gebakken in de ko lossale braadpan en ieder eet zo veel vis als hij of zij wil en gratis. Maar tussen de feesten in is er geen plaats in het dorp om de braadpan te be waren. Daarom wordt de gigantische ko peren pot opgeslagen in een veem aan gene zijde van de Camogli-baai. Ieder jaar vaart de pan. over de baai, omdat zij te groot, is om over de weg vervoerd te worden. Dit jaar sloeg het noodlot toe. Een grote golf greep de pan en deze zonk zeven meter diep een paar dagen geleden. Met de pan zonk ook de verwachting voor het Forlunatofeest naar de bodem. Maar er kwam uitkomst. Het dorp zag kans door middel van takels op een aantal vissersboten en door de vermetelheid van een dozijn kikvorsmannen, de ketel weer boven water te krijgen. Hij was in deso late toestand, maar de vrouwen van Ca- mogli stroopten de mouwen op, schrobden en schuurden en sloegen de deuken uit. En zondag stond de pot al blinkend gereed. Ongeveer 3.500 dorpelingen, toeristen en inwoners van plaatsen uit de buurt, lieten zich de vijf ton vis die in 1.200 liter olijf olie gebraden waren, goed smaken. Er werd wel wat geduwd om bij de vis te ko men, maar er waren geen vechtpartijen zoals in voorafgaande jaren, toen de vis op straat verstrooid raakte en zulk een penetrante geur verspreidde dat mijlen ver in de omtrek geen kat in huis was te houden. en op vele plaatsen zijn al onderlinge ver zekeringen in werking. Zandspiering Ten aanzien van de zandspiering zei de heer Haagsma, dat hiervoor in Nederland geen behoorlijke prijs kon worden gemaakt. Er werd daarom contact met Duitsland gemaakt. Lossing en vervoer werden in eigen handen genomen en gesteld kan wor den dat het experiment is geslaagd. Dit geldt ook voor de sardine, die even eens naar de Duitse vismeelindustrie werd afgevoerd. Ër is nu te Urk opgericht de Coöpera tieve In- en Verkoopvereniging Zeevis U.A. waarin de Vissersbond en ZcViBel zijn ver. tegenwoordigd. Tijdens de discussie werd nog het een en ander over de garnalenproblemen en de maatschapscontracten gezegd. Dat de ver zekeringen nu nog niet geheel afdoende zijn, werd van achter de bestuurstafel bevestigd. Voorzitter Brands, die voor het elfde jaar werd herkozen, zei dat 1958 financieel een recordjaar is geweest voor de Vissersbond. In 1959 zijn weer lid geworden de afdeling Volendam (hoofdzakelijk garnalen) en IJmuiden (kleine zeevisserij met kotters). Hij beklemtoonde ook nog eens, dat de moeilijkheden voor de garnalenvisserij uit eindelijk veroorzaakt zijn door het Delta plan. Het is daarom bevreemdend, dat. nu de mosseladviescommissie voor de gelden moet zorgen. Feest Na de jubileum-jaarvergadering, die ook door vele dames werd bijgewoond, verenig den allen zich aan een feestmaaltijd. De feestelijke receptie, waar tal van autoriteiten het woord voerden, werd ge opend met een rede van oprichter Joh. Stevenson. Gedurende veertien dagen zal het plein 1945 in IJmuiden voor alle verkeer wor den gesloten. Dit in verband met het aan brengen van de definitieve bestrating. Dit zal deze week nog geschieden. De bussen van lijn 75 van de N.Z.H.V.M. zullen in verband hiermee dan rijden langs de vol gende route: Lange Nieuwstraat, Zee weg, Heidestraat, Troelstraweg, Pieter Vermeulenstraat en de Noostraat. VELSEN MAANDAG 11 MEI Thalia: „The Bravados", 20 uur. Rex: „De danseres van de duivel", 20 u. Pictcr Vcrmculenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Fotokring Velscn, Kennemerlaan 5: Fo totentoonstelling, geopend van 14 tot 18 en van 20 tot 22 uur. Smidt van Gcldcrstraat, Velsen-Noord: Vergadering N.C.V.B., 20 uur. Cultureel Centrum: Jaarvergadering „Humanitas", 20 uur. Hervormd Jeugdgebouw: ..De Planke niers" met „Waar is mijn dochter", 20 u. DINSDAG 12 MEI Thalia: Als maandag. Rex: Als maandag. Pieter Vermeulenmuseum Als maandag. Fotokring Velsen: Als maandag. Hervormd Jeugdgebouw Als maandag. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelenstr. BEVERWIJK MAANDAG 11 MEI Kennemcr Theater, 19 en 21.15 uur: „Helden van de woestijn". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Meisjes in uniform". W.B. Theater, 20 uur: „De held van Benghazi". Irenckapel, 20 uur: Lezing Ned. Chr. Vrouwenbond. DINSDAG 12 MEI Kcnnemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Davy Crockett en de Piraten". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Meisjes in uniform". Kenncmer Theater, 10 en 14 uur: Uit reiking verkeersdiploma's. Voor de vierde keer heeft het bestuur van de afdeling Kennemerland van de vereniging „Jeugd en muziek" de jeugd van Beverwijk en uit de verre omstreken van deze gemeente opgeroepen om deel te nemen aan het jeugd-muziekconcours, dat in de maand mei gehouden worden. Even als bij de voorgaande wedstrijden was ook dit jaar de animo tot deelneming bijzonder groot. Op de eerste concoursavond, die za terdag in het Hervormd Verenigingsge bouw aan de Schans te Beverwijk werd gehouden, lieten ongeveer dertig jongens en meisjes hun spel beoordelen door een jury, die gevormd werd door de heren J. P. Vincent, directeur van de Haarlemse mu ziekschool van Toonkunst, Marinus Adam. dirigent van'het N. Ph. Orkest en W. Steyn, dirigent van harmonie- en fanfarekorpsen. Het waren alle instrumentalisten, die deze avond in vier leeftijdsklassen optraden. De twee jongste pianistj.es, die de wed strijd openden, kwamen al aardig voor den dag met twee instructieve stukjes. Zij werden gevolgd door de groep van acht- tot twaalfjarigen, meest pianoleerlingen. Voor de afwisseling zorgden enkele bespe lers van de blokfluit en een dappere violis te met aanleg, die er zelfs in slaagde de enige tweede prijs in deze twee klassen te behalen. In de klassen C (1216 jaar) en D (16— 18 jaar), die na de pauze aan de beurt kwamen, werden werkelijk verrassende prestaties geleverd. Een derde prijs werd toegekend aan een klarinettiste, in wier spel al goede kwaliteiten opgemerkt kon den worden. Zij verdedigde twee bijzonder geslaagde en in veel opzichten zelfs origi nele composities („het koppige ezeltje"!) van haar jonge, ongetwijfeld talentrijke begeleidster. Voorts kreeg in deze klasse C een Haarlemse pianiste, die een zeer even wichtige voordracht gaf van Mozarts Fan tasie in d, een derde prijs, evenals een stadgenote voor haar vlotte uitvoering van de tweede Arabesque van Debussy. Verder werden een hele reeks tweede prijzen toegekend voor zeer verdienstelijke pianovertolkingen van composities van Chopin en Haydn, voor veelbelovend vioolspel van een Beverwijks meisje, voor een met mooie toon en vlotte techniek door een Haarlemse trompettist gespeeld varia tiewerk en voor een met gevoelige klank en muzikaal vertolkte compositie van Han del voor fluit en piano door twee IJmui- dense nog zeer jeugdige broertjes. In klasse C veroverde een Hillegoms meisje een eerste prijs met een door fraaie toon en solide opbouw opvallende voor dracht van de Rhapsodie in g van Johan nes Brahms. In klasse D ten sloite werden tweede prijzen behaald door een Santpoort- se jongeman met een muzikale, maar wat nerveuze vertolking van de eerste Arabes que van Debussy en door een Haarlemse pianist voor de goede indrukken, die hij Op dc prachtig gelegen sintelhaan aan de Hoflandcrweg in Beverwijk heeft dc atle tiekvereniging DEM zondagmiddag natio nale atletiekwedstrijden georganiseerd waar enige goede prestaties zijn geleverd. Doorgaans treft DEM bij deze wedstrij den heel slecht weer, maar nu waren de weergoden haar gunstig gezind. Het warme weer beïnvloedde de prestaties gunstig. Bij de dames kon Nel Zwier van Olym- pia op de twee springnummers zegevieren; zij won het hoogspringen met een sprong van 1.54 en het verspringen met 5,64. De 110 m. werd door E. Ort gewonnen in 12,8 sec. E. Laan van DOWES nam revanche op de 400 m. en ging in de tijd van 64.8 sec., voor haar clubgenoot F. Jonkers, door de finish. Corrie van Wijk (DEM) kwam de eerste prijs bij het kogelstoten toe; met een stoot van 13,10 m. werd zij royaal eerste. Bij de heren werd de AAG'erHofstede op twee nummers eerste; hij won de 110 m. in de tijd van 11,2 sec. Hij finiste twee tiende seconde voor Otten. Ook won hij het ver springen met een sprong van 6,79 m. Het hoogspringen was voor Warmenhoven van AAC met een sprong van 1,79 m. De lange- afstandsnummers gaven een spannende 1500 m. te zien. W. Jong (MFC) en R. Klin ker (Hellas), gingen in dezelfde tijd van 4.07,2 sec. door de finish. gaf met het spelen van een Impromptu van SchubertAls trombonist zou hij ech ter voor de grootste verrassing van de avond zorgen met een verbazingwekkend goede voordracht van twee delen uit het concert voor trombone van Rimsky Korsa- kof. Natuurlijk kreeg hij een eerste prijs. Aanstaande zaterdagavond wordt het con cours, dat ongetwijfeld ruime belangstel ling verdient, voortgezet met een tweede groep deelnemers. P. Zwaanswijlc Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Frans van Seumeren. Horsens; Anten, Baltimore; Strabo, Oporto; Eddystone, Stettin; Nordholm, Hamburg; Lion, Norr- stov: Lijnbaan, London; Roelf, Gdynia; Maasborg, Sundsvall; Berend N„ Brussel; 3 Gebroeders, Kristinehamn; Camroux 2, Aberdeen, laden Hoogovens; Willem Ba- rends. Rotterdam; Kindat, Rotterdam; Va nessa, Skoggby; Libertas, Hamburg; Vechtstroom. London; Sukuhami, Rotter dam; Brandenburg, Vastervik; Carita, Rotterdam; Vera, Kristina Hamn: Eem- stroom, Portsmouth; Graveland, Bahia. Zondag kwamen in IJmuiden aan* Atlantic, Zeebrugge; Benin Palm, Rot terdam; Waterman, Southampton, Heid- berg, Antwerpen; Amstelstroom, London; Patria, Abo; Yewforest. Greenwicht, cokes voor PEN Velsen; Nieuwe Waterweg, Swansea, staalpalt.cn voor Zaandam'; Li zard, London; Gerd. London; Tarzan. Lon den: Jasenitz, Yolmsund; Bullfinc'*1 Lon don; Leo, Kotka; Aldebaran, Teigncmouth; Nero, Aarhus; Energie, Par; Elsa, Walkom, hout voor Zaandam; Fennia, Mantulyoto; Neth, Coast, Newcastle; Lissekerk. Rot terdam; Spaarnestroom, Huil; Alpha, Noordzee, IJmuiden terug proefboringen; Philetas, Kopenhagen; Montferland, Las Palmas; Heriot, Leith; Cato, Antwerpen, laden Hoogovens; Martha Arends. Ham burg; Hammershus, Rouen; Voorwaarts, Noorrsundet; Ahoy, Gefle, hout voor Zaandam; Hoogvliet, Lulea: Cormoran 2, Hamburg: Andros, Coral, Monrovia, erts lossen Hoogovens; Brinio. Karskar. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Tannstein, Antwerpen; Heelsum, Le Havre; Canada, Sundsvall, provianderen IJmuiden; Balje, London; Bomma, Skiën; Adara, Roermond. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Darmstadt, Bremen; Europa, London; Pavo, Vastervik, ledig Zaandam, Frieda, Hamina, zout van IJmuiden; Oosterburgh, Rotterdam; Darlington, Goole; Boreas, Hamburg; Geissenkerk, Genua: Nore, Stockholm; Frey, Malmö; Miro, Rotter dam; Jans, London; Frans van Seumeren, Varberg; Tubo, Boulogne; Poseidon, Ham burg; Wandsbedck. Antwerpen; Pearl Wener, Meer; Petr Shisrs, Batoumi Vin- nica, Novorossisk; Wexford, Boston, stijf sel. Koog aan de Zaan; Swallow, London, walsmateriaal Hoogovens; Hinde. London; Delft. La Guerra; Jonet, Portsmouth; IJstroom, Leith; Hans, Flensburg; Trian- ca. Rotterdam; Finkwarder, Vastervik; Hcntestroom, London; Zaanstroom Leith; World Umnity, Guatemala; Volcchersk, Leningrad; Nordholm, Liverpool; Hemr Kiepe, Lübeck. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Marie, Helsinki; Wittekind. Kotka; Franka 2, London; Twente. Goole, wals materiaal IJmuiden; Josef Frerring. Mon rovia, ledig Hoogovens; Antha. Gcteburg; Waterman, Rotterdam: Atlantic, Zee- brugge. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Kristina. London. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De 55-jarige N. J. R. uit Amsterdam is zondagmorgen met zijn bromfiets op de Amsterdamseweg ter hoogte van het woon wagenkamp bij Velsen geslipt. Hij werd met enkele gebroken ribben en een schou derfractuur naar het Antoniusziekenhuis overgebracht, vanwaar hij later naar huis kon worden gebracht. Zijn vrouw, die op de duo zat, kreeg geen letsel. Vanmorgen aan de markt Er werden vanmorgen in totaal 8250 kis ten verse vis aangevoerd, waarvan 700 schelvis, 450 wijting, 500 gul en kabeljauw, 150 koolvis, 120 haring, 460 kleine kistjes haring, 3250 makreel, 1400 schol, 1300 stijve kabeljauwen, 38.000 kilo tong en 200 diver sen. De KW. 80 (28 april) zorgde voor 120 schelvis, 95 haring, 900 makreel, 210 wij ting, 100 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 20 diversen en 130 stijve kabeljauwen. De Vios (29 april) kwam de pieren binnen met 130 schelvis, 750 makreel, 80 wijting, 60 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 30 diversen, 70 stuks stijve kabeljauwen. 300 kleine kistjes haring. De Toronto (29 april) was present met 140 schelvis, 20 haring, 430 makreel, 200 wijting, 90 gul en kabeljauw, 10 kool vis, 30 haring, 100 stuks stijve kabeljauw en 160 kleine kistjes haring. De Polderman (29 april) meerde af met 160 schelvis, 10 haring, 550 makreel, 75 wijting, 100 gul, kabeljauw en koolvis, 15 diversen, 130 stuks stijve kabeljauwen. De Maria The- resia KW. 99 (28 april) kwam aan de markt met 50 schelvis, 600 makreel, 100 gul, ka beljauw en koolvis, 80 stuks stijve kabel jauwen. De KW. 52 (29 april) zorgde voor 100 schelvis, 25 wijting, 80 gul en kabel- jauk, 10 diversen, 25 stuks stijve kabel jauwen. De kleine vaart was er met 64 vaartuigen, die de schol en de tong aan voerden. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote schelvis 2742, grootmiddel schelvis 27 42, grote regels kabeljauw 8096, kléine regels kabeljauw 3041, kisten grote ka beljauw 6580, grote tongen 33.10, groot middel tongen 33.10. kleinmiddel tongen 22.30, tongen I 22.30, slips 1.701.90, tarbot 2.202.40. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: klein middel schelvis 2432, pennen 2328. braad 1825, wijting 1624. kisten kleine kabeljauw 6377, grote gullen 2329, middel gullen 2228, torren 1826, zwarte koolvis 5160, koolvis I 1824, koolvis II 1720, witte koolvis 6072, lengen 5260, eerste schol II 3334. eerste schol III 19 22, haring 20—25, kleine makreel 7.5010, middel makreel 1416, bonken 2235. Voor morgen Voor de dinsdagmarkt wordt de KW 73 (29 april) verwacht, met 30 schelvis, 400 makreel, 60 wijting, 10 gul en kabeljauw, 30 diversen en 280 stuks stijve kabeljau wen. De SCH 171 komt aan de markt met 40 schelvis, 190 haring. 730 makreel, 50 wij ting, 20 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 10 diversen, 40 stijve kabeljauwen en 250 kleine kistjes haring; de SCH 27 zorgt voor 140 schelvis. 150 haring, 750 makreel, 60 wijting, 80 gul en kabeljauw, 20 diversen. Ook de Hat.tem wordt verwacht. De vangst van dit schip is echter nog niet bekend. Oudste schepen De oudste schepen zijn thans: van de dertigste Albatros KW 87. Golfstroom KW 4, HD 108, Van 2 mei Postboy, Job Gouda, Wiron 2. Sakina KW 32, Stad Enkhuizen KW 82 en de KW 176. Besommingen De besommingen van heden zijn: twee trawlers met 1 35.530, IJM 20 15.950, KW 80 f 16.950. KW 99 8500. KW 52 5600. KW 57 2000 en de KW 141 f 1900. Door een 5-0 overwinning op Rood Wit is Vitesse kampioen van de derde klasse B geworden. Na afloop van de wedstrijd maakten bestuur en spelers een rondgang door het dorp in met spandoeken en kari katuren versierde auto's. In hotel Been tjes vierde men feest tot diep in de nacht. Tijdens het feestdiner in hotel Funadama voerde voorzitter Hoogenvorst het woord. Burgemeester C. F. Smeets van Castri- cum, de heer Neyens, voorzitter van de NSK, de heer Kruyver van de KNVB en ook de voorzitter van de grootste concur rent, Alkmaarse Boys, feliciteerden Vites se met haar kampioenschap tijdens de receptie. Het elftal van Rood Wit was natuurlijk ook voor het feest uitgenodigd. Onder de eersten die in de kleedkamer reeds de kampioenen gelukwensten waren burge meester Smeets, gemeentesecretaris G. Louter en wethouder N. Veldt. Van het bestuur en de spelers werd tijdens de rondgang door het dorp enkelen de ont roering te machtig. „Ja", zei aanvoerder Lute, „zo jong ben ik nu ook niet meer en het is daarom goed dat ik dit kampioen schap mag meemaken. Wie weet hoe lang het duurt voor tve weer zo ver komen". Trainer Hagenaars wist slechts uit te brengen: „Gelukkig is ons aller werken niet vergeefs geweest". Met drie andere kandidaten zal Vitesse moeten spelen om het tweede klasserschap. Op „Rooswijk" heeft het Amsterdamse Do Eland revanche genomen voor de eer der op eigen terrein geleden flinke neder laag tegen Kinheim. Na negen minuten kwam het eerste Amsterdamse doelpunt bij een dieptepass, waarbij de midvoor eerst tegen de paal en toen langs Pigmans schoot. Uit een ingooicombinatie met de rechtshalf schoot de rechtsbuiten van de lijn af op het doel. Pigmans beoordeelde de hoog geschoten bal verkeerd, die op de wind onder de lat zeilde (02). Wel pro beerden Mosk met een ver schot (goed ge stopt) Demmers en Van Dijk het Eland- doel te vinden, maar de bal ging naast of over. Na de hervatting werd Kinheim even gevaarlijker voor het doel van de gasten, maar de kansen kwamen er niet uit, hoe wel Mosk een keer een keihard schot ge stopt zag. Ook De Eland kwam niet ver der, hoewel in de laatste minuten beide ploegen nog even iets meer geïnteresseerd voetbal te zien gaven (02). Een zwaar gehandicapt elftal van IEV bond in Spaarndam tegen de gelijknamige club met vijf invallers de laatste compe titiewedstrijd aan. IEV miste doelman Jansen en enige aanvallers waren ver vangen. Spaarndam was wel zeer gebrand op de volle winst wegens het gevaar op de onderste plaats te komen. De Spaarn- dammers zaten er dan ook stevig op en zij gaven de Velsenaren geen kans De in valler-doelman Adrichem van IEV 4 en zijn verdedigers hadden het moeilijk en het was niet te verwonderen dat Spaarn dam de rust met een 30 voorsprong liet ingaan. Na de hervatting deed de thuis club het wat kalmer aan en aangezien ook nu de IEV-ers maar weinig vertrouwen konden opbrengen, slaagden zij er niet in zelfs de eer te redden. Adrichem werd nog een keer gepasseerd en zo wonnen de Spaarndammers verdiend met 40. En op zee De trawlers hebben dit weekeinde last gehad van briezig weer. De windkracht was zes, de vangsten waren gering. De dagvangsten bedroegen gemiddeld 100150 manden makreel en wat schelvis. De trawler Golfstroom ving in twee trekken vijftig manden makreel en schelvis, de Amsterdam in één trek zestig manden ma kreel, de Francina in één trek dertig man den makreel, en de HD 79 „Drie Gebroe ders" in één trek veertig manden makreel en schelvis. Rumoer in Lerwick Er heci*st in Lerwick (Schotland) nogal wat consternatie, nu de Poolse haringvloot daar havenfaciliteiten heeft gekregen. „Overal waar de Poolse vloten zijn ge weest. hebben ze de visgronden geruïneerd. Dat. gebeurde in het Kanaal en de zuide lijke Noordzee. Alles hebben ze kaal ge schraapt en nu gaan ze hier ook beginnen" wordt er gezegd. Men wijst er daarbij op, dat Polen geen lid is van de Internationale Conventie, zich niet aan maaswijdtebepalingen en derge lijke houdt, en daardoor alle jonge vissen wegvangt. Er gaan echter ook stemmen op. die er van uitgaan, dat de Polen, die nu hun vis in Schotland aan land brengen, voor een opleving van de handel zorgen. Daarom wordt er van deze zijde juist op samenwer king aangedrongen. Trawlers De Schotse vloot heeft er in 1958 achttien nieuwe motortrawlers bijgekregen. Aanvoer van zaterdag 600 kisten tong en tarbot, 10 k. heilbot, 880 k. schol. 120 k. schar. 110 k. bot. 410 k. haring. 8625 k. makree). 610 k. schelvis, 380 k. wijting. 160 k. kabelianw en gul, 35 k. leng. 5 k. haai, 50 k. wolf, 50 k. poon, 120 k. koolvis en 35 kisten diversen. Totaal 7200 kisten vis. Prlj7.cn van zaterdag Heilbot 2.70—1.80, gr. tong 3.00 2.70. grm. tong 2.60-2.30 kim. tong 2.20—2.00. kl. tong I 2.30—2.00. kl. tong II 1.84-1.64. tarbot I 2.40—1.70 per kg. Gr. schol 44, grm. schol 48. kim. schol 44—43, kl. schol I 49—36. kl. schol II 39—13, schar 24—8, bot 12—8, v. haring 1711. makreel 25—6.20, gr. schelvis 29—22. grm. schelvis 29- 23, kim. schelvis 28—22. kl. schelvis I 26-19. kl. schelvis II 26—20, wijting 28—10. gr. gul 31—27. mid. gul 29—27. kl. gul 27—25. kl. haai 30. kl. wolf 35—33. poontjes 23 18. kl. koolvis zw. 23-16. kl. koolvis wit 25— 22, kl. rode poon II 24—11 per 50 kg. Gr. kabeljauw 164-64. gr. koolvis zw. 60—53. gr. koolvis wit 62—60. gr. leng 60—55, gr. wolf 71—66 per 125 kg. Besommingen van zaterdag 1 trawler met I 22.100, Claesje RO 46 12.600, SCH 242 I 18.350. KW 81 14.710, IJM 42 1000, IJM 210 3810, IJM 78 2100, IJM 38 1910, IJM 29 2050, KW 58 I 2150. KW 21 1500. KW 92 2000, KW 56 1550. KW 30 I 2200. WR 67 3130, WR 50 I 3000. WR 49 f 3300, RO 29 I 1510, KW 77 1810. KW 53 I 1850. KW 71 I 1450. KW 36 2650, KW 61 I 1910. KW 60 150. KW 35 1650. BEVALLEN: C. Beekhuis-Groèneveld, d„ Willemsbeekweg 52, T.Jmuiden-O.; M. H. M. J. Wijdeveld-van der Drift, d„ Dr. Kuyperlaan 35, Velscn; A. G. Vèrdikt-Fen- nema, d„ Warmenhovenstraat 9, IJmuiden; E. Duijn-Zuurbier, z„ Lorentzstraat. 40, IJmuidèn-O. ;M. J. M. Jonker-Bronkhorst, d„ Scheldestraat 188, IJmuiden; A. R. Mi- chels-Immerzeel, z„ Kanaaldijk 34. IJmui den; A. E. van der Lem-van Loon, d. en z., Wijkeroogstraat 170, Velsen-N.; A. van Vliet-Stam, z„ Cedcrstr. 39, IJmuiden-0.; E. van der Ploeg-de Raad, z. en d.. Kieften- dellaan 12, Santpoort; D. *'an Eijbergen- Koopman, z„ Van Wassenaerstr. 6, IJmui den-O.; G. Kool-van den Bos, d„ Vecht- straat 51, IJmuiden; G. Alkema-Attema, d., Bantamstraat 38, Haarlem; M. C. Meijer- Witteman, z„ Lange Nieuwstr. 495, IJmui- den-O. ONDERTROUWD: A. H. Scholier, Oogst- straat 32 bv„ Amsterdam en A. Knaapen, Lorentzstraat 104, IJmuiden-0„ t.a. Lijster beslaan 3, Castricum; C. A. Haleber, Hoofdstraat 175, Santpoort en E. Kok, Terrasweg 74, Santpoort, t.a. Willem de Zwijgerlaan 35, Santpoort; C. W. Oster- mann, President Steijnstraat 3, IJmuiden en C. van de Kroft, President Steijnstr. 3, IJmuiden; C. M. T. Verwcij, Julianakade 56, IJmuiden en D. Nederlof, Tuinders- straat 92, IJmuiden-O.; A. W. Heek, Waal straat 87, IJmuiden en O. Smit, Velser- duinweg 196, IJmuiden-O., t.a. Velserduin- weg 196, IJmuiden-O.; F. Hollenberg, Waalstraat 110, IJmuiden en O. E. Sprey, Nieuweweg 98, Soest; A. T. de Jong, Ro- merkerkweg 67 A, Beverwijk en J. de Vries, Melklaan 7, Velsen-N.t.a. Romer- kerkweg 67 A, Beverwijk; H. W. Kramer, Willebrordstraat 55, IJmuiden-O. en M. A. Ruijgrok, Willebrordstraat 12 rd„ IJmui den-O., t.a. Prins Hendriklaan 18, Soest; N. G. Daum, Keizersgracht 753, Amster dam en A. K. Boerlage, Stationsweg 88, Velsen, t.a. Gabriël Metsustraat 14 IV, Am sterdam; P. Groot, Zijl weg 44, Haarlem en S. E. van Lenning, Hofdijklaan 30, Drie huis. GETROUWD: G. G. J. van Schagen—S. Bethelot, Cederstraat 14, IJmuiden-O.; W. van de Kolk-M. H. P. Koster, IJsselstraat 77 bv„ IJmuiden; R. S. BraamsM. F. H. Kloosterman, Schaepmanlaan 17, Driehuis; •J. LambersW. M. Duvalois, J. M. van Nassaulaan 71, Santpoort. OVERLEDEN: J. Kuijs, 69 jr., Wijker- straatweg 212, Velsen-N.; E. M. C. Hoog steden, 74 jr., echtgenote van C. C. J. van Vianen, Stratingsplantsoen 6, Velsen-N. Na de algemene verkiezingen, die zon dag in Oostenrijk zijn gehouden is dc rooms-katholicke Volkspartij in Oosten rijk weliswaar dc sterkste fractie geble ven, maar zij heeft met 79 zetels nog slechts een zetel voorsprong op dc socia listen. De Volkspartij heeft drie zetels ver loren, terwijl de socialisten er vier heb ben gewonnen. Ook de onbelangrijke Vrij heidspartij boekte een kleine winst.cn ver hoogde haar aantal zetels vai. zes op acht. Op de communisten werden zo weinig stemmen uitgebracht, dat zij hun drie ze tels in de volksvertegenwoordiging kwijt raakten, zodat zij uit het parlement zijn. De leiders van de twee grote partijen, vinden deze afstraffing van de communis ten niet gunstig, omdat de communisten nu niet meer in de volksvertegenwoordi ging ter verantwoording kunnen worden geroepen wegens het verspreiden van on ware geruchten. Voor de Sovjet-Unie was Oostenrijk tot nu toe een „democratisch" land, omdat de communisten in het parle ment vertegenwoordigd waren. Nu dit ten einde is, kan Moskou ook op het regerings beleid ongunstig reageren. In de afgelopen weken had de Volks partij weliswaar met de mogelijkheid ge rekend, dat zij stemmen zou verliezen, Ook de katholieke toneelstichting „Tot Ons Vermaak" uit Beverwijk heeft thans het winterseizoen afgesloten en wel met een verdienstelijke vertoning in het K.S.A.-gebouw van het blijspel „Jij weet. jij weet. wat ik niet weet" van Arnold van Zuylen. Dit stuk is in de IJmond reeds door verschillende toneelverenigingen voor het voetlicht gebracht. Men herin nert zich daarom wellicht, dat de intrige de vrolijke perikelen betreft van de jeug dige advocaat Michel Lebon, uit wiens ge heugen tijdens een „slordige" avond door een hypnotiseur de herinnering aan zijn laatste twee levensjaren werd ontnomen. En doordat Michel nimmer afkerig is ge weest van het schone geslacht, ligt het ta melijk voor de hand dat een dergelijk va cuüm voor de jonge meester in de rech ten meer moeilijkheden ten gevolge heeft dan hij op het eerste gezicht kan verwer ken. Vandaar dat niemand het hem mis gunt, wanneer hij na al deze beproevin gen te hebben doorstaan, aan het slot de charmante Yvctte Dubois definitief als zijn stralende bruid verwerft. Met Herman Tros als regisseur hebben de T.O.V.-spelers dit blijspel met de ver eiste animo op de planken gebracht, zo dat de vrolijkheid in de zaal bijna steeds verantwoord bleek. Nap Roy was een bij zonder actieve Michel, ofschoon hij door zijn nonchalante articulatie dikwijls moei lijk verstaanbaar is geweest. Theo Hcnne- man was zijn enthousiaste vriend Charles. De in dit stuk geschapen mogelijkheden tot typeren werden dankbaar aangegre pen door Lenv Alkemade-Beentjes, mot een even gemoedelijke als gedecideerde huishoudster; door Hugo Riegerman, met een glunder boekhoudertje en door Hen- nie Aardenburg-de Wolf, die de degelijke typiste eveneens vermakelijk heeft aan gegeven. Evert Geldermans speelde de oudere compagnon rustig en beheerst, waarnaast Mieke Mooy en Corrie Niesten als Yvette Dubois en Armande Leclerc met vrouwelijke charme en talent de twee volkomen verschillende karakters goed uitbeeldden. Ten slotte nam Herman Tros de uitzonderlijke Simonarski voor zijn rekening. Een welgemeend compliment aan het adres van het „T.O.V.-orkest", dat in een uitstekende bezetting en onder leiding van de heer E. A. Geldermans een bijzonder goede entre-acte-muziek verzorgde, is zeer op zijn plaats. Jan van Dam maar dat dit verlies zo groot zou zijn. had zij niet verwacht, omdat zij al te zeer over tuigd was van de juistheid van haar finan cieel beleid. Nu is échter gebleken, dat een steeds groter gedeelte van het Oostenrijk se volk meer vertrouwen schenkt aan de socialisten. Men laat zich niet meer zo sterk imponeren door de vaderlijke figuur van een Raab en nog minder door het wel kpappe, maar niet-doorzichtige financiëte beleid van professor Kamitz. Men voeïf integendeel méér voor een collectieve lei ding, zoals die door de socialisten wordt aangeprezen. De verkiezingen hebben bewezen, dat Oostenrijk steeds meer overeenkomst gaat vertonen met een socialistisch geregeerd land, zoals Zweden, waar geen beginselen zo zeer de doorslag geven, doch een ge waarborgde toekomst, sociale welvaart en een collectieve leiding. Op grond van de kleine meerderheid heeft de Volkspartij nog altijd het recht de aanstaande ministerpresident te no mineren en een regering te vormen, maar het is de vraag of Raab zich nogmaals als kanselier ter beschikking zal stellen, daar het resultaat van de verkiezingen al te ongunstig voor zijn partij is uitge vallen. Het is echter zeker, dat de aan staande regering zal steunen op de coali tie van de twee grote partijen, echter met dit verschil, dat de socialisten nu meer rechten voor zich zullen opeisen, en dat zij met nog grotere hardheid zullen onder handelen. Zaterdagmiddag is een scooterrijder uit Halfweg in de bocht aan de zuidkant van de Velsértunnel geslipt, doordat er olie op de weg lag. Hij liep een zware hersen schudding en wonden aan hoofd en handen op. Zijn echtgenote, die op de duo zat, kreeg een schedelbasisfractuur. Beiden zijn opgenomen in het Antoniusziekenhuis. Sl'otkoers Voorbeurs vrijdag koersen 3-3%ft/n Nederl. '47 92 3% Nedl 1962/64 98 *lu Woningbouw V 111% Pr. A'dam '56 I.. 80 Pr. A'dam '56 II 93% Pr. A'dam '56 III 93% Pr. R'dam 52 I.. 90 Pr. R'dam '52 II 88 Pr. R'dam '57.... ioo*$ A.K.U 314 316 Calvé Delft 574 Van Gelder Zonen 221 K. N. Hoogovens 500 Nederl. Ford. 300 N. Kabelfabriek 370% gew.Philips Gloeil 637 644 Pref.PhilipsGloeil 272 Unilever 570 576 Wilton Fyenoord 213% Werf Gusto... 161 Dordtsche Petrol 712 Kon. Petroleum 165.90 f 166.90 Billiton 245% A'dam Rubber. 90 K.L.M 130 exdiv. Holl. Amer. Lijn 149% K.N.S.M 149 N. Scheepv. Unie 136% v. Nievelt Goudr. 125% Phs. v. Ommeren 240 H.V.A 138% Delimaatschaopij f 157.70 Amsterd. Bank 293 Nat. Handelsbank 153% Ned. Handel Mij 225 Rotterd. Bank 270 Twentsche Bank 236 Anaconda Copper Bethlehem Steel 49% U.S. Steel 89% General Motors 48»*/M Sl\ell Union 81H Tidewater 27%

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 10