Sterke defensie bracht Nederland gelijk spel tegen Turkse ploeg Nederlanders kregen de beste kansen Stopper Van der Hart beheerste centrum weer voortreffelijk HFC kampioen na gedecideerde overwinnning op Aalsmeer Nederlandse oud-internationals verloren onverdiend van Belgen Turks bad Zege kwam door uitstekend keepen van Van der Lee niet in gevaar MAANDAG 11 MEI 1959 In bedwang Verschil De semi'profs op tweede pinksterdag Nederlands B-elftal voor duel met Luxemburg Zonderling Chaotisch Omzet toto daalde Kuys licht geblesseerd Uitslagen van de Franse competitie De amateur-tweedeklassers De promoticcompetitie van HFC Haarlem won het Vierbondentoernooi GELUKT De Turkse ploeg is er niet in geslaagd de successenrecks van het Nederlands elftal ten tweede male te doorbreken. In het rumoerige Nita Pasja-stadion in Istanboel vlak bü de Bosporus hebben de Nederlanders op deze warme zondagmiddag een alleszins verdiend gelyk spel bereikt tegen de sterke en favoriete Turken. Het was een voortreffelijk resultaat. Op eigen terrein zijn de Turken nu eenmaal bijzonder moeilijke tegenstanders, dat hebben de Roemenen nog amper een maand geleden ondervonden toen zij in datzelfde stadion met 1-0 werden verslagen. Zeker, die 0-0 is een voor oranje mooie uitslag, maar ch moet men bij de beoordeling bedenken, dat het in eerste instantie althans de Nederlandse defensie is geweest, die dit succes heeft bewerkstelligd. Het aanvalsquintet is in deze strijd ontegenzeg gelijk tegengevallen. Natuurlijk, de voorhoede had veel last van het voor Nederlandse begrippen onbespeelbare veld ,dat in feite niets anders was dan een keiharde leem- vlakte met kalklijnen en in de hoeken wat graspollen. En misschien waren daardoor de verdedigingen wel in het voordeel, maar dat neemt niet weg dat de Nederlandse aanval als geheel onder de maat is gebleven. Dat lag in het bijzonder aan middenvoor Canjels en linksbinnen Van der Linden, die beiden hebben teleurgesteld. Niet alleen, dat zij beiden enkele prachtige, ogenschijnlijk niet te missen kansen niet in doelpunten hebben kunnen omzetten, maar eerder misschien nog omdat het met hun acties allemaal te lang duurde. Vooral Canjels had te veel tijd nodig om de situaties te overzien. Het element verrassing werd daardoor grotendeels aan de Nederlandse aanvallen ontnomen. Met dat onvoldoende spel van Van der Linden en Canjels was het lot van de Nederlandse vooiiioede eigenlijk al be zegeld. Dat die voorhoede desondanks nog een serie gevaarlijke aanvallen heeft kun nen opbouwen, pleit voor de capaciteiten van Rijvers, Moulijn en Van der Kuil. De verrassende switches maakten dat de Turkse verdediging in grote moeilijkheden kwam. Mouliin had ontegenzeggelijk pech, dat het veld juist in de omgeving van de hoekvlag vaak dus zijn arbeidsterrein bijzonder hobbelig* was. Rechtsback Is mail speelde voorts zeer verstandig. Hij bleek niet in het minst onder de indruk te zijn van de anders zo misleidende schijn bewegingen van de Rotterdammer. Rijvers was onvermoeibaar. Hij was zowel op het middenveld te vinden als in de spits van de aanval wanneer dat. nodig was. Ook Van der Kuil stichtte vaak verwarring door zijn directe speelwijze. Het staat vast, dat het In de allereerste plaat« aan de hechte Nederlandse defensie is te danken, dat dit onverwachte, maar geheel verdiende gelijke spel werd be haald. De grote man was ditmaal weer Vhn der Hart, die met een zekerheid en een rust speelde, zoals we dat enkele jaren geleden van hem zagen. Zowel Metin, in de eerste helft zijn directe tegenstander, als Suat de man die Metin na de her vatting verving is door de Fortuna- stopper volledig in bedwang gehouden. Niet slechts verdedigend vervulde Van der Hart, die zijn dertigste interland speel de, zijn taak bijzonder goed, ook in de op bouw van de Nederlandse aanvallen heeft hij vaak voortreffelijk \yqrk geleyercL Maar het zou onredelijk zijn Van der Hart alleen alle eer te geven. Het is opvallend hoe goed het ditmaal klopte in de defensie. Steeds werd de dekking goed overgenomen en voortdurend werd goed ingegrepen. De vrees, dat zowel Wiersma als Kuys in grote moeilijkheden zouden komen om dat zij op dit harde terrein de slidingtackle beslist niet zouden kunnen toepassen, bleek gelukkig ongegrond. Zij hebben on danks die speciaal voor hen minder pret tige omstandigheden een bijzonder goede wedstrijd gespeeld. Gezegd dient evenwel, dat vooral Kuys een gemakkelijke tegen stander heeft gehad, want hot debuut, van de kleine „Mikro" Mustafa het idool van half Istanbul was stellig niet over tuigend. Ook Notermans en Klaassens hebben zonder twijfel goed gespeeld al was ook nu het plaatsen van Notermans nog steeds een zwak punt: erg moeilijk heeft voorts doel man De Munck het niet gehad. Maar wat hij te doen kreeg, deed hij goed en ook hij was mede de oorzaak van de rust in de Nederlandse defensie. Groot was het verschil in speelwijze. De Turken speelden sterk aanvallend, de Nederlanders legden het accént op hun be- Het KNVB-programma voor de semi- profs voor tweede pinksterdag luidt: Eredivisie: DWS—Sparta; ADO—For- tuna; NACElinkwijk; RapidWillem II; NOADAjax; DOS—VVV; Blauw Wit.SHS; EnschedeMVV; Feijenoord PSV. Eerste divisie A: HelmondLimburgia; VolendamSVVLeeuwardenAlk maar; ZFCVSV; BVV-AGOVV; For- tuna (VI.)Eindhoven. Eerste divisie B: ExcelsiorVole- wijekers; StormvogelsKFC; Heracles Roda Sport; HVCHelmondia; Sit- tardiaGVAVRigtersbleekVitesse; HDVS—RBC. Tweede divisie A: Hilversum—Wil- helmina; EDOBaronie; UVSEBOH; XerxesON A. Tweede divisie B: OldenzaalVeloci- tas; RhedenEnschedese Boys; Veen- damZwolse Boys; NECTubantia; Go AheadHeerenveenOosterparkers Zwartemeer. Het, Nederlands B-elftal, dat op woens- tag 13 mei in sportpark „De Vliert" in Den Tosch tegen het. A-team van Luxemburg peelt, is volgt samengesteld: Doel: Onderstal (NOAD). Achter: Kerkum en Veldhoen (beiden 'eijen oord). Midden: Verhoeven (Sparta), Anderiessen Ajax) en Brooymans (Willem 2). Voor: Seelen (Ajax), Cor van der Gijp Feijenoord), Tol (Volendam), Marcus HVC) en Bouwmeester (NAC). Reserves zijn doelman Vrijhof (MVV), Van der Lee (Sparta), Schilder (Sparta) en '■'ma (Leeuwarden). De Nederlandse spelers stonden even heel vreemd te kijken toen de invallers- bepalingen voor de wedstrijd bekend werden gemaakt. Hel bestuur van de Turkse bond was namelijk met de KNVB overeengekomen dat van beide ploegen de doelverdedigers en twee veldspelers gedurende de gehele wed strijd mochten worden vervangen. Zelfs als zij niet geblesseerd waren trouwbare defensie. Het vreemde is even wel. dat de toch zeker niet talrijke Neder landse aanvallen veel gevaarlijker waren. Organiseren is stellig niet de sterkste eigenschap van de Turken. Zo bijzonder groot waren de moeilijkheden om. in het Nita Pasja-stadion te komen, dat zelfs de spelers van het Nederlands elftal pas de over-ijverige controleurs konden oasseren nadat bondsarls dr. Pannekoek in drie talen een agent uitvoerig duide lijk had gemaakt, dat dit toch werkelijk de „acteurs" waren. Hoe groot de moei lijkheden voor de Nederlandse kolonie en de tien Nederlandse journalisten, die uit Nederland, waren meegekomen, waren, laat zich wel denken. Van der Linden en Canjels hebben in deze wedstrijden kansen gehad, die zij stellig niet in elke ontmoeting krijgen. Wat de Turkse aanval deed was mooi om te zien, doch het te ver doorgevoerde samen spel, de angst om te schieten, ontnamen de attaques de nodige stootkracht. Werke lijk gevaarlijk zijn de gastheren dan ook maar enkele malen geweest. Opvallend was voorts de energie, die vooral onze defensie in deze om meer dan een reden moeilijke wedstrijd kon op brengen. Zo vaak hebben wij gezien hoe een Nederlands elftal aan het einde van het seizoen in schijnbaar gemakkelijke wedstrijden onnodig punten verspeelde. Hoewel de slopende competitie ook dit maal weer heel veel van de spelers heeft gevergd, bleken zij nu allen in staat tot de laatste minuut de energiek spelende Turken te weerstaan. Bondscoach Schwartz kan tevreden zijn. Niet alleen omdat het Nederlands elftal in dit seizoen nog steeds ongeslagen is, maar eerder nog door alle positieve punten, die deze ontmoeting heeft opgeleverd. De reis naar Sofia, waar woensdagavond het Bulgaarse elftal tegenstander is van het Nederlandse team. behoeft dan ook niet met. pessimisme te worden aanvaard. Onder groot enthousiasme van de Haarlemse supporters gaat dc HFC- ploeg op de schouders. Het voelbalminnend publiek blijkt enigs zins „toto-moe" te zijn. Er werd in de KNVB-toto tenminste belangrijk minder ingezet dan in de voorgaande weken. n.l. 250.455,In totaal namen 178.860 per sonen deel. Voor de eerste prijs van 61.360,heb ben zich tot nu toe 4 deelnemers gemeld, die 13 uitslagen juist hadden voorspeld. Voor de tweede prijs van 26.300,zijn reeds 30 meldingen met 12 punten binnen. In de wedstrijd tegen de Turken heeft Kuys een lichte schouderblessure opge lopen. Hij klaagde na afloop over pijn in de schouder. De verwonding is echter van lichte aard, zodat de NAC-speler woensdag wel tegen Bulgarije zal kun nen spelen. De uitslagen van de zondag voor de Franse competitie gespeelde wedstrijden zij n Eerste divisie: SedanAngers 22; ValenciennesLens 31; RennesReims 22; StraatsburgNancy 11; RC Paris Lillo 72; NiceSochaux 50; Ales Toulouse 10; St. EtienneLyon 20; MarseilleNimes 02; LimogesMonaco 2—1. Tweede divisie: RoubaixTroves 13; Le HavreStade Frangais 23 (gestaakt); ForbachCA .Paris 70; MetzNantes 11; Red StarRouen 03; Beziers Toulon 43: MontpellierAix 20; Bor deauxPerpignan 11; GrenobleSete 30; BesanqonCannes 33. VOETBAL. De voetbalwedstrijd tussen de nationale teams van Tsjechoslowakije en de Ierse Vrijstaat, die in Bratislava werd gespeeld voor het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landenteams, is geëindigd met een 4-0 zege voor de Tsjechen. De teleurstelling was groot. De Turkse supportersscharc, die tweemaal drie kwartier bijna onuitputtelijk was ge weest in haar toejuichingen, verliet zwij gend, verslagen bjjna het Nita Passasta- dion in Istanbul. De „zekere overwin ning" was bun ontgaan. De grote Lefter en de populaire „micro" Mustafe hadden voor niet één doelpunt kunnen zorgen. Wat geen Turk verwacht had, was ge beurd het Nederlandse elftal had dc Turkse ploeg op eigen terrein nog wel in bedwang gehouden. De hel barstte al los voor de wed strijd. Twee minuten te laat betraden de spelers wachtend op de komst van de Turkse president -r-. het veld. en, dat jsflP- den dc fanatieke Turkse supporters hun favorieten maar nauwelijks, vergevend Met fluitconcerten gaven zij hun misnoe gen daarover te kennen. De Turken bic ken erg vergevingsgezind te zijn want toen het nationale team uit de tunnel kwam volgde er een toneeltje, dat dc „hel van Deurnc" in zijn beste dagen niet heeft gekend. Met een schier einde loze ovatie begroetten de bijna 30.000 toe schouwers hun ploeg. De eerste aanval na het beginsignaal van de Italiaanse arbiter Lobello, geleid door de actieve Lefter was voor de Tur ken, doch Kuys wist de moeilijkheden op te lossen. In het bijzonder de Nederlan ders hadden in deze eerste fase van de strijd moeilijkheden met het harde veld. dat slechts bij de hoekvlaggen nog enige graspollen rijk was en waarop de bal de vreemdste capriolen maakte. De strijd speelde zich in die periode dan ook vrij wel geheel op de Nederlandse helft af. Dank zij meer stug dan mooi verdedigen wist de Nederlandse defensie echter de balans in evenwicht te houden. Voor de eerste Nederlandse goede aan val zorgden Moulijn en Van der Kuil in de vijftiende minuut. De Feijenoorder maakte dankbaar gebruik van een fout van een Turkse verdediger. Hij bereikte Van der Kuil op de rechtervleugel, doch diens voorzet werd door doelman Oczan boven het hoofd van de springende Can jels weggeplukt. Nog geen minuut later kreeg Canjels de kans van zijn leven. Hij kreeg de bal in vrije positie toegespeeld en had alleen doelman Oczan nog voor zich. Dat was juist te veel, want keihard schoot de Bredanaar tegen de Turkse doelman op. Wel kreeg hij de carambolerende bal nog binnen schietbereik, maar die kans was al te moeilijk. De Nederlandse kolonie kreeg weer hoop. want na het eerste kwartier bleken de verdedigers van het oranje-team zich vrij goed aan het moeilijke terrein te hebben aangepast. In het bijzonder Van der Hart had er goed het oog in. In de voorhoede ging het nog steeds minder vlot. De meeste spelers hadden onover komelijke moeilijkheden om de goede richting en zuiverheid in hun passes te leggen. Een goede aanval over rechts werd besloten met een iets te hoog schot van Van der Linden, afgevuurd uit moei lijke positie. Bijna was het „onmogelijke" toch ge beurd. toen Moulijn na amper een half uur een voortreffelijke dieptepass gaf, die Van der Linden in vrije positie op nog geen tien meter van het doel be reikte. De Utrechtenaar faalde echter toen het op schieten aankwam. Van der Linden revancheerde zich ech ter al in de volgende minuut toen hij een pass op maat van Van der Hart inschoot. Doelman Oczan kon echter, tot grote vreugde van zijn supporters, met een sierlijke zweefduik het gevaar bedwingen. Het ging op een Nederlands kwartiertje lijken, want de volgende aanval bracht alweer een reële scoringskans. Oczan werkte echter het harde, diagonale schot van Canjels nog juist over de lat. De Turkse doelman werd na 35 minuten de „nationale held van Turkije" door ten derde male een vrij gespeelde Nederlan der een scoringskans te ontnemen. Ook een kogel van Van der Linden belandde in de handen van de Turkse goalie. De Turken slaagden er in deze eerste helft ook niet in te scoren, zodat de rust aanbrak met gelijke dubbelblanke stand. Een score, waarmee biede ploegen stel lig tevreden konden zijn. De Turkse aan vallen mochten dan mooier zijn geweest, de meeste goede kansen kwamen toch voor de Nederlanders, die er helaas geen gebruik van hebben kunnen maken. De eerste Turkse aanval na rust scheen het eerste doelpunt van de wedstrijd te zullen opleveren. Even weifelde Neder landse verdedigers met ingrijpen. Een kopbal van Lefter werd door de lat ge keerd. Nog was het gevaar niet geheel geweken of linksbinnen Kan kopte op nieuw in. Gelukkig stond Van der Hart op de juiste plaats en met het hoofd keer de de Fortuna-stopper het gevaar. Terwijl in Genève de ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mogend heden besprekingen voerden over het vraagstuk of hun conferentie (men lette op het voor zidke kleine mogendheden als u en ik onmerkbaar subtiele ver schil tussen bespreking en conferentie) aan een ronde dan wel aan een vierkante tafel moet worden gehouden, hebben onze jongens zondagmiddag slag geleverd aan de Bos porus, die terwille van de alliteratie als de muzikale Donau zo blauw is. Voor het eerst in de toch reeds zo bewogen geschie denis van Turkije was het mogelijk, dat een reportage van een aldaar ondernomen internationale voetbalwedstrijd recht streeks naar het vaderland van de tegen partij werd uitgezonden. Om ook iets bij zonders tegenover dit unieke feit te stellen, vaardigde Nederland twee verslaggevers van concurrerende zendtijdgebruikers af. Hieruit kan men leren, dat sport meer ver broedert dan atoomwelenschap, die zich voornamelijk met splitsing bemoeit. Zo namen als bij afspraak Dick van Rijn van de AVRO en Jan de Troye van de VARA elkaar de woorden uit de mond. Wie gisteren niet zijn verkoeling zocht bij de blanke top der duinen, waar de Noord zee het lieflijk bruisend en bruinend dag jesvolk begroette met ziedende zuchten ter herdenking van Willem Kloos, kon zich laten besproeien door een dubbele spraak waterval. De radio fungeerde, zou men kunne tl zeggen als een Turks wisselbad, met automatische bediening. De ene kant van de microfoon stond, afgesteld als warme, de andere als koude douche. Jam mer eigenlijk, dat de stereofonie nog niet verder ontwikkeld is. want daardoor zou den we beide ooggetuigen tegelijkertijd in onze huiskamers kunnen hebben laten kletsen en klateren. Nu was het nog zo. dat zij hun theoretische bespiegelingen alleen lieten horen tussen de spelregels door. Dick van Rijn ontplooide een veelzijdige kunstzinnigheid. Om te beginnen over stemde hij tijdens het zingen van het. Wil helmus alle aanwezige Nederlandse kolo nisten. Vervolgens gebruikte hij vele dich terlijke vergelijkingen. Soms deed hij zelfs aan Shakespeare denken: „Mooi geschoten Van der Linden, mooi gestopt doelman!" Het „mooi gebruld, Van Rijn!" kon men er zelf aan toevoegen. Dat hij echter de Turkse midvoor liet „tuimelen" als een ballerina, getuigde van weinig inzicht in ten eerste de danskunst en ten tweede de menselijke verhoudingen. Ons was mee gedeeld. dat men gedurende de gehele wedstrijd twee spelers door anderen mocht vervangen. Zouden de Turken op het idee zijn gekomen een vrouw in travestie op te stellen, teneinde verwarring in de Neder landse gelederen te veroorzaken? Het was in ieder geval iemand van een zwak ge slacht, want kort voor rust kwam er een nieuwe midvoor opdraven, die niet tui melde, ook niet als een ballerino. Jan de Troye kwam pas goed aan zijn trekken in de zogenaamde achternabe- schouwing. Kort samengevat kan zijn denkwijze (het. denken bij voetballen komt hierop neer, dat men denkt dat men denkt) als volgt worden samengevat: „Een paar weken geleden hebben wij met twee-twee van België verloren, nu hebben ivij met nul-nul van Turkije gewonnen". Zeg Jan, als nu straks in Sofia de Bulgaren niet opkomen, hebben wij dan met vijf-nul gelijk gespeeld? Ko B rugbier Ook dc Turken kropen in die eerste mi nuten een keer door het oog van de naald toen een verdediger de bal tegen arbieter Lobello opschoot, waardoor het spelbecld zich ineens radicaal wijzigde. Rijvers tikte de bal naar Canjels, die juist iets te lang wachtte, waardoor zijn schot afsprong op een Turks been. Een gevaarlijke doelworsteling volgde doch de Nederlanders hadden juist iets te veel tijd nodig om tot hel beslissende schot te komen. Na een kwartier scheen dan eindelijk die eerste treffer te komen. Van de rand van het strafschopgebied schoot Van dei- Linden onverwacht hard in, maar weer stond Oczan waar hij staan moest en meer dan een hoekschop bracht ook deze aanval niet op. Het zag er even. somber uit toen Van der Hart. na ruim 25 minu ten, kreunend bleef liggen na een botsing met de wel wat erg felle Lefter. Geluk kig bleek een spons voldoende om de mar\, die de strijd in het centrum zo voor treffelijk beheerste, weer op de been te brengen. De spanning steeg ten top, want naar mate de wedstrijd vorderde werd het duidelijker dat de doelpunten wel erg kostbaar zouden zijn. Het ging nu ook minder goed in de Nederlandse ploeg. De verdediging raakte iets van de zekerheid kwijt en de Turkse aanval zette de Ne derlandse achterhoede daardoor onder hoge druk. Toch waren de schaarse aan vallen van oranje nog altijd bijzonder ge vaarlijk. Een hard schot van Van dei- Linden was juist iets te hoog gericht. Ook in die laatste tien minuten hield de defensie zij het vaak met kunst en vlieg werk stand. Bijna was in de voorlaat ste minuut de beslissing toch nog ten gunste van de felle gastheren gevallen. Van der Hart koos tot schrik van alles wat Nederlands was de moeilijkste weg toen hij de bal kwijt moest raken bij een Turkse aanval. Het bleef echter 0-0. In rlr beslissende strijd om het kampioen schap Van dc tweede klas heeft HFC zon dag niet gefaald. Ten aanschouwe van ruim vierduizend toeschouwers namen de Haarlemmers in Aalsmeer de laatste hin derpaal in deze competitie. Met een glo rieuze overwinning van 4-0 konden de HFC-ers het strijdperk verlaten. Hoog ge zeteld op de schouders van hun overge lukkige supporters werden dc blauw-witten in triomftocht naar het kleedhuis gedragen. Een belangrijk aandeel in de zege van de Haarlemmers hadden doelman Van der Lee die voortreffelijk speelde, en Bouwman, die drie- goals op zijn naam bracht. Hoewel Aalsmeer zich fel heeft verweerd en tot de laatste minuut van de wedstrijd dapper partij gaf, waren de gastheren naar duidelijk bleek niet tegen het betere spel van HFC opgewassen. Vrijwel de gehele wedstrijd gaf HFC de toon aan. Het was niet zo, dat Aalsmeer doorlopend in het defensief was, maar van het voetbal dat deze ploeg demonstreerde ging een zekere onmacht uit. Er school weinig ver band in het team en zo was HFC met zijn intelligentere spelopvatting duidelijk in het voordeel. In de tiende minuut van de wedstrijd greep HFC naar de leiding. Een fraaie voorzet van Hans Winter werkte Bouw man met een onhoudbare kopbal achter Boomhouwer, die tevergeefs sprong om het gevaar te verijdelen (Ö-lAalsmeer gaf zich niet zonder meer gewonnen. Na een zwak moment in de Haarlemse verdediging kreeg Doets een goede kans. maar de Aals- meerse rechtsbinnen wist niet beter te doen dan het leer over de paal te kogelen. Een prachtige redding van Van der Lee bij een verradelijk schot van Slemmer deed een nieuwe kans voor de thuisclub teniet. De vooruitzichten op een Haarlems succes .stegen niet. weinig toen Bouwman na een half uur hard schietend de stand op 0-2 bracht. Deze voorsprong was verdiend. HFC vormde inderdaad de betere ploeg en hoe- No een fraaie solo rush scoort Bouw man het vierde doelpunt voor HFC. wel Aalsmeer verheten bleef doorstrijden kreeg men tegen HFC's sterke verdediging zo weinig kansen, dat de Haarlemse voor sprong nauwelijks gevaar liep. Na de rust leek daar een verandering in te komen. De HFC-veste ontkwam aan een doorboring toen een enorm schot van Slem mer door de staander werd gekeerd, Aals meer vocht tot het uiterste. Herhaaldelijk moest de subliem keepende Van der Lee ingrijpen om erger te voorkomen. Het, offensief werd door HFC tijdig tot staan gebracht en met nog een half uur aan speeltijd mocht HFC zich veilig achten, nadat een strafschop via de voet van Hein Winter de score naar 3-0 had geleid. De doelpuntenhonger van HFC was daar mede evenwel nog niet gestild. De Haar lemse voorwaartsen bleven zich met veel élan roeren en zochten ijverig naar kansen om HFC's doelcijfers uit deze competitie nog wat fraaier te maken. Twaalf minuten voor het einde schoot Bouwman als een wervelwind naar voren. Ongrijpbaar voor zijn tegenstanders bleef hij in het bezit van de bal om zijn mees terlijke rush te besluiten met. een bijzonder fraai schot, dat hard in de touwen sloeg (0-4). De hattrick van de Haarlemse goal- getter was daarmee een feit. Voor zijn taaie volhouden had Aalsmeer intussen wel een tegenpuntje verdiend, maar de Haar lemse verdedigers gaven niet toe en de score bleef dan ook zoals ze was. IIFC 22 38 WFC 21 17 HRC 22 36 Schoten 22 17 Aalsmeer 22 28 AFC 21 16 O VVO 22 27 HMS 20 14 Purmerstein 22 24 Hercules 22 11 DEM 22 23 TOG 22 9 HFC zal nu nog zes wedstrijden moeten spelen in de competitie voor twee plaatsen in de eerste klasse amateurs. De mede gegadigden zijn SVW uit Gorkum, VFC uit Vlaardingen en Baarn. Wanneer de pro motiecompetitie begint is nog niet bekend. Dinsdag komt men bijeen om het pro gramma te bespreken. De ten bate van de Bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers in het Olympisch stadion in Amsterdam ge speelde voetbalwedstrijd tussen de oud- internationals van Nederland en België is zaterdagmiddag in een 2-1 overwin ning van dc Belgen geëindigd. Bi,j de rust hadden zij een 1-0 voorsprong. Ruim 20.000 toeschouwers genoten in het zon overgoten stadion van een aan trekkelijke wedstrijd, waarin vooral door de oranjehemden vaak uitstekende staal tjes van techniek te zien werden gege ven. Uiteraard lag het tempo niet meer zo hoog als vroeger, maar het was soms een lust deze „oudjes" (er komen steeds jongere oud-internationals in het veld) aan het werk te zien. Tegen de verhouding in nam België door midvoor Thijs, die uit een door Lembe- rechts genomen corner inkopte, na een kwartier de leiding (0-1). Tegen de ver houding. want de Nederlandse aanvallen waren voortdurend veel gevaarlijker ge weest. De schoten van Roosenburg, Roo- zen en Dc Vroet hadden of niet de juiste richting of waren door de goed op dreef zijnde doelman De Raedt weggeranseld. Acht minuten na de hervatting liep De Vroet veruit de snelste en gevaarlijk ste speler van de oranjehemden na een passje van Drager door de Belgische verdediging heen en bracht de partijen op gelijke voet (1-1). De Beigen kwamen nu onder zware druk te staan. Zij kregen echter hulp van de lat. Tot tweemaal toe eerst door De Vroet en daarna door hun eigen linksback De Vos stuitte de bal via de onderkant van de lat. weer in het veld... In de 22ste minuut maakte Thijs, die ge lijk met Terlouw naar de uit een corner van links hoog voor het doel zwevende bal kopte, het winnende doelpunt (1-2). Bijna had Nederland evenals twee weken gele den in Antwerpen (toen werd het 2-2) nog gelijk gemaakt, maar in de laatste minuut schoot Biesbrouck keihard buiten het be reik van De Raedt tegen de lat. De wedstrijd was voorafgegaan door een grote militaire muzikale show. waaraan medewerking werd verleend door het jachthoornkorps van het garderégiment jagers, de marinierskapel der koninklijke marine met tamboers en p-jpers en het korps mariniers, de koninklijke militaire kapel, de kapel van de koninklijke lucht macht met tamboerkorps en dc Ameri kaanse 314ste armyb; nd uit Frankfort. De jeugdploeg van de afdeling Haarlem is winnaar gewonden in het Vierbonden- toernooi dat zondag op de velden van het Kennemer Sportpark te Zandvoorl werd gehouden. Amsterdam kwam voor dc eer ste keer in de geschiedenis op de laatste plaats. Er was in deze halve competitie tussen de elftallen van Haarlem, Noordholland. Leiden en Amsterdam weinig krachtsver schil. Haarlem speelde tweemaal nul-nul tegen Leiden en Noord holland en won met één-nul van Amsterdam en veroverde dus 4 winstpunten. Leiden en Noordholland behaalden drie punten, maar dooi een beter doelgemiddelde werd Leiden twee de De uitslagen waren: Noordholland Amsterdam 21. LeidenHaarlem 00, AmsterdamLeiden. 10, Haarlem Noordholland 00. HaarlemAmsterdam 10, Leiden-Noordholland 31. Eindstand: 1. Haarlem 34, 2 Leiden 33, 3. Noordholland 33. 4. Amsterdam 3—2. HFC is kampioen. Van de tweede klas se B der KNVB-amat.eurs. Op zichzelf is dit reeds een prestatie van de eerste orde, want een ieder die zich ook maar in enige mate interesseert in het amateurvoetbal weet, dat ook daar het gedrang om de top- plaats intens is. Vele clubs voelen zich geroepen en slechts weinige zijn uitver koren. En bij die uitverkoren elftallen be hoort dit keer weer HFC. Dat zal velen een bijzonder groot genoegen doen. Im mers, HFC is niet alleen een Haarlem se vereniging, maar ook een Nederland se club, die jarenlang over een toonaan gevend elftal beschikte. De laatste jaren ging bet iets minder goed, maar verleden seizoen werd het al duidelijk, dat de HFC'ers met een plaats in de tweede klasse eigenlijk geen genoegen wilden nemen. En ook in de af gelopen competitie werd al spoedig ken baar gemaakt, dat het het eerste elftal van de „good old" ernst was. Na een vlot begin, een iets minder goede tussenperio de en een voortreffelijke eindsprint is het de Haarlemmers dan gisteren gelukt. Zij konden door de supporters in Aalsmeer op de schouders genomen worden na een duidelijke nul-vier overwinning en vervol gens kon men aan het verdiende feest beginnen. De gedachten zullen gisteravond ech ter ook wel uitgegaan zijn naar de ko mende promotiewedstrijden tegen Baarn, SVW en VFC. Ontmoetingen, die zullen moeten beslissen of Haarlem de beschik king zal krijgen over een eersteklasser. En daar heeft men in Kennemerland vooral na de zeer teleurstellende resulta ten van de semi-profs van Haarlem, EDO en RCH, toch eigenlijk wel behoefte aan. De HFC'ers kunnen echter aan de pro- motiestrijd beginnen, gesteund door een hechte supportersschare, gesteund ook door de wetenschap, dat talrijke inwoners van Haarlem en HFC'ers in alle delen- van de wereld met bijzonder grote be langstelling hun verrichtingen zullen vol gen. De spelers van HFC zullen ongetwij- fels beseffen welke verplichtingen zij daardoor met zich meedragen en zij zul len uiteraard hun uiterste plicht doen om het vertrouwen niet te beschamen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11