is alleen als er staat Roofoverval met uit militaire depots gestolen wapens mislukt dra Ion Montgomery onthult succes van missie naar Moskou VITELLA Vijf Amsterdamse knapen waren een kwartier later reeds door de politie gepakt messcherp in de vouw! Kroesjtsj'ev zou de kwestie-Berlijn los willen zien van het Duitse probleem Gp de ^^Praatótozl U&ua! ^"Hoe is het ontstaan Met gestolen auto Reouben Sjiloah overleden Fuchs mobiliseert mede gevangenen tegen H-bom Grcotste veenbrand sinds vijftien jaar Twee miljoen turven in Klazienaveen verbrand Schandaal hi j de politie in West-Duitsland Dulles' krachten nemen af instant pudding Dit woord: KREPEREN MAANDAG 11 MEI 1959 'y 6 Advertentie De snelle arrestatie van vijf overvallers, die zaterdagmiddag vergeefs hebben gepoogd onder bedreiging met revolvers geld los te krygen van de postagentschap houder Nukoop in de Landbouwstraat te Amsterdam, heeft ook geleid tot oplossing van de twee wapendiefstallen, gepleegd op 12 en 30 april in twee munitiedepots in Amsterdam. De recherche heeft alle gestolen wapens en de munitie kunnen achter halen. Niet minder dan zes machinepistolen (stenguns), vier pistolen, vier revolvers en ongeveer 2000 patronen hebben de rechercheurs gevonden in de woningen van de vijf gearresteerde jongelui, woonachtig in het westelijk en noordelijk deel van de stad. Een der stenguns werd gevonden onder een matras in een wiegje, waarin een baby van zes maanden lag te slapen. De wapens waren gestolen bij een inbraak in het wapendepot in de voormalige Fokkerfabriek in Amsterdam-Noord en in een munitie depot in de Sarphatistraat. Uit het verhoor van de daders is verder gebleken, dat zij zowel voor de inbraken in de wapenmagazijnen als voor de over val een bende hadden gevormd. Zij had den elkaar in de stad ontmoet en toen de afspraken gemaakt. De overval op de postagentschaphouder was nauwgezet en met behulp van een plattegrond uitge dacht. Een van de jongelui kent de omge ving aldaar vrij goed. Men had met een op Hemelvaartsdag gestolen auto al enke le tochtjes gemaakt naar de sigarenwin kel annex postagentschap en daar zelfs sigaretten gekocht. Ze hadden evenwel niet gerekend op de onverschrokkenheid van de winkelier, die op de dreigende som matie van drie jongelui: „je geld of je le ven" g'eröepen had: „Maak dat je weg komt met die rotzooi" en links en rechts was gaan trappen en slaan. Drie van de vier jongens hebben toen een schot ge lost, het ene miste de man, de beide an dere troffen hem in de lies en de arm. Een vrouw, die tijdens de schietpartij langs de winkel liep, zag vier jongemannen naar buiten rennen en in een grijs-groene auto zien springen. Zij nam het autonum mer op, dat eindigde op 47-90. Onmid dellijk werd dit aan de Radio-autodienst doorgegeven en Amsterdam-Oost werd een ogenblik later opgeschrikt door het sire- negeloei van politieauto's. Daders in de val In de Linnaeusstraat reed een surveil lancewagen met de agenten G. van Hoo- gen en G. M. Vossevelde. Blimsemsnel overlegden zij, dat de daders waarschijn lijk niet naar de stad zouden terugkeren en evenmin een vlucht over de Muider- straatweg naar het Gooi riskeren. In het eerste geval reden zij de politiewagens te gemoet en in het andere geval de rijkspo litie in Diemen. Agent Van Hoogen zag een mogelijkheid in een vlucht via de In dische buurt naar de brug over het Bui- ten-IJ. Zijn collega stuux-de daarop de auto pijlsnel in oostelijke richting. De mannen hadden geluk. Bij de Moluk- kenstraat zagen zij een grote grijs-groe ne auto van de Oosterringdijk komen. De bestuurder, geschrokken door de politiesi rene, reed daarop in plaats van de toe gangsweg naar de brug rechtsaf de Va- lentijnkade op, niet wetend dat deze dood loopt op het toegangshek van een sport veldencomplex. Agent Van Hoogen vertelde later: „Wij zagen, dat de wagen stopte. Er kwamen vijf kerels uit, vier met een pistool, één met een revolver. Wij stopten ook. Vos sevelde en ik grepen elk ons pistool en ver lieten de auto. Daar stonden we dan. Ik wil wel bekennen, dat mijn rug nat van het zweet was. Ik heb liever met de peno- se-jongens van de Zeedijk te doen dan met die jonge vlegels. Met de eersten kun je praten, maar met deze knapen ben je er nooit zeker van wat er gebeurt. Als er een in zijn zenuwen gaat schieten, beginnen de anderen ook. Weet u wat ik gedaan heb? Ik ben gaan razen en tieren en schelden. Vier van de knapen waren daardoor zo geïmponeerd dat ze hun wapens lieten val len. De vijfde heb ik driemaal moeten sommeren, voor hij zich gewonnen gaf. maar ook hij was verbluft, dat een fat soenlijke agent zo te keer kon gaan. Een paar minuten later waren de andere ra dio-auto's, die wij per mobilofoon hadden gemeld, dat wij „beet" hadden, ter plaat se". De jongens, een 20-jarige typograaf, een 16-jarige schoonmaker, een 18-jarige gereedschapsmaker, een 22-jarige verf- maker en diens broer, een 18-jarige bank werker, gingen gewillig mee. Na het verhoor van de knapen reden politieauto's van het ene naar het andere adres en, binnen enkele uren was de ge hele wapenbuit binnen. De knapen, die zich ook aan een lange reeks van kleine diefstallen blijken te hebben schuldig gemaakt, wonen in noord en west. Bij het onderzoek is gebleken, dat de ouders van de jongens, niet wisten dat de wapens in hun woning waren verborgen De inspecteur, die het onderzoek heeft geleid, kwalificeerde de overval als gevaar link kwajongenswerk. De inspecteur ver heelde niet dat de politie door de wapen diefstallen, waarin elk spoor van de da ders ontbrak, in een moeilijk parket zat. Men wist immers, dat er ieder ogenblik een overval zou plaats hebben. Het commentaar van een der daders tij dens het' verhoor was: „Ach, meneer, het was maar een geintje. Het is alleen maar verkeerd uitgepakt De toestand van de postagent, de 52-jari- ge heer Nukoop, die in een ziekenhuis wordt verpleegd, is redelijk. Wapens lagen niet voor het grypen „Er is geen sprake van, dat de wapen diefstallen in Amsterdam gepleegd konden worden doordat de landmacht op noncha lante wijze met wapens en munitie zou om springen. Maar het mag wel eens worden gezegd, dat de zeer oude gebouwen, waarin de legeronderdelen in de hoofdstad zijn ondergebracht, allerminst geschikt zijn om indringers buiten de deur te houden." Dit verklaarde de'commandant van het district Amsterdam van de Koninklijke Mare chaussee. „De wapens lagen beslist niet voor het grijpen. De indringers hebben de pistolen en dé revolver gestolen uit een stalen kast, die van een deugdelijk hang slot was voorzien. Zo'n slot is natuurlijk met een breekijzer te forceren. Maar uit eindelijk kan men de wapens niet allemaal in een safe bewaren." De garnizoenscommandant van Amster dam wilde hangende het onderzoek door de justitie geen mededelingen doen. Wel liet hij blijken dat de wapendiefstallen onder werp van bespreking uitmaken „op hoog niveau". Verder zei hij: „de oorzaken zijn in één woord samen te vatten: bestedings beperking." De commandant heeft zich al vele malen tot de staf in Den Haag gewend met verzoeken om meer afdoende beveili ging van de oude gebouwen en opslag plaatsen van het leger. Steeds echter kreeg hij nul op het request. Er kwamen geen extra bewakingstroepen, er mochten geen nieuwe deursloten worden aangeschaft en ook de aanvrage voor buitenverlichting van de gebouwen werd afgewezen. JERUZALEM (Reuter) Reouben Sji loah. een van de belangrijkste politici van de staat Israel, is zondag na een korte ziekte in Jeruzalem overleden. Sjiloah, die vele jaren de „grijze, eminentie" op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken was, ver tegenwoordigde Israel op de meeste be langrijke onderhandelingen, zoals de be standsbesprekingen met de Arabische lan den. Als politiek deskundige was hij een van de naaste medewerkers van premier David Ben-Goerion. Van 1953 tot 1956 was hij gevolmachtigd minister in Washington. LONDEN (Reuter) Het Britse zon dagsblad „The People" schrijft, dat onder leiding van de Britse atoomspion dr. Klaus Fuchs in de gevangenis van Wake field in Yorkshire een hongerstaking is gehouden om tegen gebruik van de wa terstofbom te protesteren. Volgens het blad hebben de 700 gevangenen maandag hun maaltijd geweigerd om steun te be tuigen aan de Britten, die een verbod van kernwapens willen. „The People" schrijft, dat Fuchs de „onbetwiste autoriteit is bij onofficiële discussiegroepen, die de gevangenen or ganiseren". Velen zouden onder zijn in vloed aanhangers van de linkervleugel van Labour zijn geworden en zouden met hem van mening zijn, dat Groot-Brittan- nië de waterstofbom moet verwerpen. Fuchs zal over twee maanden worden vrijgelaten. In 1950 werd hij wegens het verraden van atoomgeheimen aan Rus land tot 14 jaar gevangenisstraf veroor deeld, maar wegens goed gedrag werd zijn straf verminderd. Later is van de zijde van het ministe rie van Binnenlandse Zaken meegedeeld, dat dertig gevangenen maandag uit pro test tegen de proeven met kernwapens niet wilden ontbijten. Men weigerde te bevestigen of te ontkennen, of dr. Fuchs de leiding had bij dit protest. Erkenning WASHINGTON (UPI) Een congres commissie, die momenteel een vooron derzoek doet naar de nominatie van Lewis Strauss voor de ministersportefeuille van handel, heeft dezer dagen senator Clinton P. Anderson horen verklaren, dat Strauss zich in de kwestie van de waterstofbom met meer eer heeft overdekt dan hem toekomt. Strauss gold als de man, die de grote stoot had gegeven voor de ontwikkeling van de waterstofbom, aldus Anderson. Maar op 26 mei 1946 hadden Klaus Fuchs en dr. John von Neumann reeds een offi ciële mededeling naar de Commissie voor kernenergie gestuurd, waarin zij ver klaarden de mogelijkheden van een wa terstofbom te hebben ontdekt. En pas vier jaar later heeft de toenmalige president, Truman, meegedeeld, dat Amerika een waterstofbom zou ontwikkelen. Advertentie Nooit meer vouwen persen! Een Draion pantalon blijft cor rect! En..vlekken verdwijnen voor water en zeep Fantastisch (Van onze correspondent in Londen) In de „Sunday Times" heeft veldmaar schalk Montgomery verslag uitgebracht over de twee lange, openhartige gesprek ken, welke hij in Moskou met premier Kroesjtsjev heeft gevoerd. Dit artikel, dat Montgomery volgende week door een slot beschouwing zal laten volgen, is in zekere zin een historisch document. Montgome ry is van oordeel, dat zijn particuliere missie naar Moskou niet tevergeefs is ge weest. Hij zou er namelijk in geslaagd zijn Kroesjtsjev tot andere gedachten te bren gen, ter zake diens dreigement een afzon derlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten, indien het Westen het Russi sche voorstel inzake verdragen met Oost en West-Duitsland verwerpt. Kroesjtsjev stemde in met Montgomery's denkbeeld de kwestie-Berlijn los te maken van het Duitse probleem. De Russische leider toon de volgens Montgomery bereidheid tot soe pelheid met als hoofddoel alles wat tot oorlog zou kunnen leiden, achterwege te laten. In zijn betoog gaat Montgomery uit van de jeugd, die niet mag worden opge scheept met onze onopgeloste problemen. Het is niet goed voor onze kinderen, dat zij steeds over oorlog horen praten. Hij sprak ook met Kroesjtsjev over de jeugd naar aanleiding van zijn bezoek aan een winkel in Moskou, waar hij speelgoed voor zijn kleinkinderen had gekocht. Montgomery hekelt in zijn artikel het gebrek aan eenheid in het Westen, dat er de oorzaak van is, dat een redelijk voor stel als dat van Macmillan dreigt te ver drinken in discussies over details. Kroesjtsjev had opgemerkt, dat indien het Westen weigert in te gaan op de Rus- Zondag heeft de grootste veenbrand van de laatste vijftien jaar gewoed. Toen de brandweer gisteravond inrukte waren er naar schatting twee miljoen turven ver brand. Vanmorgen is de brandweer ver der gegaan met de nablussing, die ver moedelijk nog wel de hele dag zal duren. Voordat de Emmer brandweer gister middag aanwezig kon zijn, laaiden de vlammen al uit vele turfhopen. Metersho ge vlammen joegen over het terrein waar honderdduizenden turven lagen opgesla gen. De sterke wind zorgde ervoor dat de brand van stapel naar stapel ging. Er werd daarom assistentie ingeroepen van de brandweren te Nieuw-Amsterdam, Kla zienaveen, Emmer-Compascuum en Ex- loo. De branden veroorzaakten een enor me rookontwikkeling, waardoor het pu bliek uit verre omgeving kwam aanstro men. Enige tractoren konden nog uit het brandende gebied worden gereden. Bosbrand Ongeveer 20 hectaren bos, gelegen op het grondgebied van de gemeente Hilva- renbeek, doch eigendom van de gemeen te Tilburg, zijn zaterdagmiddag ten offer gevallen aan een felle bosbrand. Met on gekende snelheid verplaatste het vuur zich door de fraaie bossen. Zelfs een weg van 15 meter breedte bleek geen hindernis voor het vuur te zijn. Dit ging hierdoor een ernstige bedreiging vormen voor een bos, eigendom van oud-minister mr. M. P. L. Steenberghe te Goirle, waarin enke le bungalows met rieten daken staan. De brandweer slaagde erin dit bos te behou den. Zondagmiddag brak brand uit in de den nenbossen aan de rijksweg 's Hertogen- bosch-Nijmegen, onder de gemeente Ros malen. De brand is waarschijnlijk ont staan door het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret. Ongeveer 3 lot 4 hectaren dennen gingen verloren. Een van de gearresteerden werd na een verhoor in het politiebureau aan de Linnaeusstraat overgebracht naar het bureau J. D. Meyerplein. De twee agenten die de daders van de overval overmeesterden in een ge vaarlijke situatie, waarbij de ar restanten met schietwapens dreigden. De heer Nukoop, die onverschrokken optrad, ligt nu met een stukgeschoten arm in het ziekenhuis. Aan hem is het te danken, dat de overval mislukte. De arrestatie van de overvallers bracht meteen licht in de wapendiefstallen uil het wapendepot van de Oranje- Nassaukazerne. sische voorstellen om vredesverdragen met Oost- en West-Duitsland te sluiten, de Russen in zee zouden gaan met Oost- Duitsland. Kroesjtsjev had daaraan toe gevoegd dat indien dit tot oorlog mocht leiden, Rusland zijn lot niet zal kunnen ont gaan. In zijn tweede ontmoeting zei Mont gomery over deze uitlating gealarmeerd te zijn, waarna Kroesjtsjev tenslotte Mont gomery was bijgevallen. Inspectieplan Montgomery is het eens met Kroesjt sjev dat herstel van de Duitse eenheid op het ogenblik niet voor verwezenlijking vatbaar is. Kroesjtsjev is bereid tot een uitgebreid inspectie- en controlesysteem nadat de nationale strijdkrachten op eigen grondgebieden zijn teruggetrokken. Kroesjtsjev stemde in met twee van Mont gomery's voorstellen, namelijk over dracht van West-Berlijn aan neutrale strijdkrachten onder de UNO en een een voudig inspectieplan voor een beperkt ge bied, dat geleidelijk zou worden uitge breid. De „Sunday Times" tekent bij Montgo mery's artikel aan, dat niet alle voorstel len van Montgomery overeenstemmen met de officiële Britse politiek, hoewel hun beider strekking is het wantrouwen lang zaam maar zeker te doen verdwijnen. Het blad acht het van groot belang, dat Kroesjtsjev instemt met het Britse denk beeld voor een inspectieplan in een be paald gebied, evenals Kroesjtsjevs bereid heid Berlijn los te behandelen van de kwestie van de vredesvragen, omdat het Westen weigert zich door dreigementen onder druk te laten zetten. Zonder het dreigement verliest de kwestie Berlijn haar dringend karakter. Mits er sprake is van werkelijke waarborgen voor de wes telijke verantwoordelijkheden kunnen al lerlei oplossingen op korte termijn wor den overwogen. Wat hun uiteindelijke bedoelingen om trent Duitsland betreft, blijven Oost en West echter lijnrecht tegenover elkaar staan. De slotsom van het blad is, dat er binnen zekere grenzen enige vorderingen kunnen worden gemaakt op de weg naar een vreedzamer wereld. Zij, die dit gelo ven, zullen nieuwe bemoediging kunnen putten uit de ontmoeting tussen Montgo mery en Kroesjtsjev. (Van onze correspondent in Bonn) Te Hamburg heeft men ontdekt, dat vierhonderd politie-agenten „zwart" werk ten door tweedehands auto's uit andere gebieden van West-Duitsland naar de Elbe- stad te rijden. In de gehele bondsrepubliek zouden vierduizend politie-agenten op deze vermoeiende wijze hun weinige vrije tijd gebruikt hebben voor bijverdiensten. Dit kwam aan het licht toen te Hamburg een paar agenten in hun dienstauto midden op de dag op een afgelegen parkeerplaatsje lagen te slapen. Het viel ook op, dat er op de bureaus zo ongegeneerd gegaapt werd. Een onderzoek wees uit, dat honderden agenten op hun vrije dagen voor Ham- burgse autohandelaren tweedehands auto's inkochten en naar Noord-Duitsland brach ten. De handelaren gingen er van uit, dat men een betrouwbaar en vakkundig man in de arm moest nemen om met een paar duizend mark op stap te zenden, om een tweedehands wagen te kopen. Zij kwamen op het idee hiervoor agenten, die in politie auto's reden, hiervoor te engageren. De handelaren konden verzekerd zijn van de betrouwbaarheid van de gekochte auto, van de eerlijkheid van hun tijdelijke chauffeur en van een relatief goedkoop en goed ver zorgd transport. In negen van de tien gevallen verkochten zij de auto's met flinke winst naar het bui tenland. De agenten streken weliswaar een aardig bedrag per wagen op, maar kwamen vooral na trein- en autoritten, van heen en weer soms 1500 tot 2000 kilometer in vier entwintig uur, vermoeid en zonder slaap op hun eigenlijke werkEn daar ver raste Klaas Vaak de vermoeide agenten maar al te vaak. De handelaren zijn zich van geen kwaad bewust, de agenten trouwens ook niet. Waarom mogen wij, zo zeggen zij, er niet wat. bij verdienen? Onze lonen zijn aan de krappe kant. Daarbij, zo onthulden zij, mag men als politiebeambte blijkbaar wel een handeltje hebben in siervissen of worst, al of niet op naam van de echtgenote. De Hamburgse politieautoriteiten hebben tegen een reeks agenten een klacht inge diend „wegens het zich niet op de juiste wijze gedragen buiten de diensttijd". WASHINGTON (AFP/Reuter) De Amerikaanse oud-minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, lijdt aan een lichte longontsteking, zo is zater dag te Washington bekendgemaakt. Dulles wordt in het Walter Reedhospitaal in de Amerikaanse hoofdstad verpleegd. De pa tiënt reageert bevredigend op de behan deling, zo werd voorts meegedeeld. Men is in Washington ongerust over de toestand van Dulles die thans nog is ver zwakt. In kringen die met Dulles' artsen in contact staan, noemt men de voorma lige minister een „zeer ziek man". De Pr et man, exit? Het is al weer enige jaren geleden dat onze maestro Elias een kernachtig oordeel (zijn zoveelste) neerschreef: „De humor is óp in de wereld!" Ik had toen reeds enige jaren „wilde vaart" beleefd, naast Toon Hermans, in wiens programma's het onder meer een taak van mij was zo nu en dan een, zij het klein, deel humor op te brengen. Je gras duint dan hier en daar in de Witzbladen van de ganse aardbol, je mixt het een en ander met wat er in jezelf nog aan leut over is, en 's avonds probeer je 't uit met het zweet in de handen en op het voor hoofd, vis a vis het monster met duizend koppen dat publiek heet. Totdat, De Muze zij dank, Toon Hermans den volke kond deed dat hij het alléén zou gaan doen, wat tevens inhield dat ik niet meer hoefde. Wat een verademing! Het zal twee jaar daarna geweest dat Eduard Elias het neer schreef: „Er is geen humor meer in de wereld". Waar ik er nu geen steek meer mee te maken had, beaamde ik dit onmiddellijk ten volle en trok ik me er verder geen sikkepit meer van aan. Ik was er af! En toch ging het maar door met de pret- avonden vol leuke mannetjes en vrouwtjes. Je voelde achter het pogen om leuk te zijn het nachten-lang zwoegen van de auteurs, het hijgend opbrengen van maar steeds weer nieuwe kwinkslagen, tot ze uit eindelijk gingen verdwijnen. Je zag de pret-zoekende auteurs letterlijk het hoofd in de schoot leggen, je hóórde hen zuch ten: „Ik kan niet meer". De pretmolen aan de stalen draad echter draaide door en zond programma's de ether in, vergeefs. De humor was óp. En toen we dan verleden week op de be vrijdingsavond de lol-oogst van de tien jongste jaren terughoorden, toen beluis terden we weer duidelijk het gehijg en ge zucht van de schrijvers en schrijfsters: „Ik héb niet meer! Hou er nou mee óp!" Dan kijk je de krant in en je leest dat er met september vieer een pret-programma zal moeten vervallen, omdat het er niet meer is! Dan zie je in gedachten de graven der leut- en pretmannetjes waarop de gedenk tekenen in grauwe rook, die de ether, in trekt, de wegstervende lol achterna. En dan schlagerliedjes. Wanneer ge de teksten leesbaar vóór je ziet, dan verstil je van narigheid en je denkt aan de onbe kende auteur die eens geschreven heeft: „Het prettige van schlagerliedjes is wel, dat ze een kortstondig bestaan hebben". Op die bevrijdingsavond dan wil je, koste wat het kost, naar het hele program ma luisteren en daar komt dan ineens inderdaad, als een echt symbool van ónze bevrijding van de namaakpret, de enige bard die we nog hebben, Jules de Corte, met één van zijn juwelen van liedjes: „Ik zou wel es willen weten". Hier hoor je dan opeens de meester, elk woord van zijn liedjes en elke noot van zijn melodietjes volkomen tref-zeker, en je herinnert je dan dat er in de KRO-studio beloofd werd dat hij te beginnen met september met zijn eigen zelf-gedichte en getoonzette pro- gramma'tjes in de ether zal terugkeren. Juist als men daar dan een beetje ge lukkig mee is, wordt een beetje melancho liek het slot van het programma aange kondigd en dat was een beetje Om. bij de bevrijding te blijven: we drukten op de bevrijdende knop en legden ons ter ruste met de gedachte en de melo die van „Ik zou wel es willen weten Jan van Ees Advertentie 38 ct per pakje Onderscheiden. De Nederlandse schrijfster An Rutgers van der Loeff- Basenau is in Duitsland onderscheiden met de prijs voor het beste infox-matieve jeugd boek 1959 voor de Duitse vertaling van haar boek „Amerika pioniers en hun kleinzoons". Zij deelt de prijs met de auteurs Leo Schneider en Maurice Ames. In gemeenzame taal wordt kreperen wel gebezigd voor: sterven, in het bij zonder tengevolge van koude en ontbe ringen. In Nederland is het woord be kend geworden via het Duits. Daar luidt het: krepieren. Maar de oorsprong moet worden gezocht in het Italiaans, in welke taal crepare voorkomt in de betekenis: barsten, scheuren. Het daar mee verwante Franse werkwoord crè- ver leverde het thans verouderde Ne- dex-landse creveren op. De begrippen: barsten en sterven worden in ruwe taal door elkaar gebruikt. Men hoort bij voorbeeld zeggen: ik barst .van de hon ger.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5