Horen en zien CADEAU Geheim rond Leonoor „Elias" van Mendelssohn door De Stem des Volks uitgevoerd DE KONING DIE NIET SLAPEN KON WEEK FOTO GRAFIE 1 Agenda voor Haarlem Kort en bondig GRAMMOFOON PLAAT 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN „Zo zijn ze* Van Willem Kloos tot Willem Sonneveld De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Concertgebouworkest is weer in Nederland Optreden Louis Armstrong besloot Festival in Blokker „Fanfare" werd in Cannes gereserveerd ontvangen Politie muziekfestival in Hilversum Baggeraars diepten oude kanonnen uit de Taag op 0 1 1 S ...een 45-toeren met foto-tips I 1 I door Daniel Gray Nieuw feuilleton Maria Callas laat op zich wachten MAANDAG 11 MEI 1959 „Zo zijn ze" heeft Jan Blaaser zijn nieu we rubriek in het zaterdagavondprogram ma van de K.R.O. genoemd en daarin con fronteert hij zijn landgenoten met de da gelijksheid der dagelijkse gebeurtenissen. Hij laat zien hoe het er op een verjaar dagspartijtje kan toegaan en menige kij ker zal Jan Blaaser van harte en geamu seerd hebben moeten toegeven dat de eigen gasten op een verjaardagsfeestje op dezelfde manier optreden. Met belangstel ling zien wij de verdere avonturen tege moet. Van de gelegenheid dat Victor Sil vester in ons land is, heeft de K.R.O. nadat het orkest reeds tijdens het journaal te zien was op het feest in Blokker ge- bi-uik gemaakt een televisieuitzending te verzorgen. Het orkest trad in Utrecht op; ook speelde daar de Dutch Swing College Band. Het verschil van de muziek en de wijze van dansen in de Beatrixhal kwam bijzonder tot uiting. De oudere kijkers zullen het gracieuze dansen meer bewon derd hebben dan het swingen en de jeugd die bij de oudere kijkers te gast was zal een andere mening over de geslaagde uit zending gehad hebben. De vaste rubrie ken op deze zaterdagavond, namelijk oude Pathé-journaals uit 1912 en 1913 en een thriller van Hitchcock vielen weer in de smaak. De AVRO-televisiesectie opende haar zondagse beurt met een Willem Kloos-her- denking in de vorm van een driemansfo- rumpje, dat nogal aan de oppervlakte bleef en geen nieuwe gezichtspunten open de. G. H. 's Gravenzande hekelde terecht, maar weinig origineel, de talenten van de dichter als orator pro domo. Prof. Don kersloot roemde Kloos als de man, die de Nederlandse dichtkunst bevrijdde van de retoriek en Annie Salomons poneerde, dat hij slechts een tiental gedichten geschre ven heeft die werkelijk van betekenis zijn. „Maar die handvol prachtige sonnetten, die generaties geïnspireerd hebben, zijn dan ook niet stuk te praten" zo meende zij „zelfs niet indien al Kloos' latere werk als waardeloos veroordeeld zou moe ten worden. Alle discussiërenden waren overigens van oordeel dat Kloos de vrij wel algemene verguizing, die de laatste jaren zijn lot dreigt te worden, al even min verdiend heeft als de grenzeloze ver goding, die zijn tijdgenoten hem toedroe gen. De telerecording van het optreden der „Compagnons de la Chanson", vrijdag in de AVRÖ-studio opgenomen, was ondanks de matige geluids- en beeldkwaliteit een prettig intermezzo. Wist men reeds van plaat en radio, dat deze negen „harmony singers" met hun geraffineerde samen zang moeiteloos een volledig orkest, een compleet klokkenspel of zelfs een afdeling doedelzakblazers, op mars in de Highlands, imiteren kunnen, thans bleek dat zin hun nummers ook als kijkspel perfect weten te verkopen. Afgezien van de bekende voca le huzarenstukjes als „Les trois cloches en „L'ours" beviel ons vooral hun gevoe lige, simpele vertolking van een He breeuws lied, meegebracht van een re cent bezoek aan Israel. In de tweede aflevering van de televa- riarubriek „A tot Z" wisselden rijp en groen elkaar in schilderachtige wanorde af. Persoonlijk beleefden wij het meeste plezier aan Ko van Dijk's kolderieke ka rikaturen van vier vermaarde speurneu zen uit de klassieke „moordlitteratuur" Jules de Corte had echt zijn dag niet en ook het blikseminterview met circusman Jo van Doveren, viel, ondanks de veelbe lovende figuratie van twee berebaby's, nogal kleurloos uit. Er was een hoogte punt: de reportage van de opname van een nieuwe plaat met liedjes van Louis Davids, gezongen door Wim Sonneveld, die met zijn knappe voordracht van „Hondje van Dirkje" een meesterstukje van kleinkunst leverde. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.30 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 3.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Lichtbaken, causerie. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.30 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Instr. trio. 14.15 Gram. 14,35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzend.: Rijksdelen Overzee: J.J. van der Laan: Australisch Nieuw-Guinea. 18.00 Amateursprogr. 18.20 Pol. causerie. 18.30 R.V.U.: dr. C. J. H. van den Broek: Het ontstaan van le ven. Derde lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Soortoraatje. 19.35 Gram. 20.30 Koorzang. 20.55 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus. 21.25 Radio-philharm. sext. 21.40 Rigoletto opera. (1ste acte). 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.35—24.00 Nouveauté's. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7,50 VPRO. 3.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 3.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: William Sha kespeare, de grote onbekende, door mej. C. A. EykenEerste lezing: De Bacontheorie. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Hawaiianmuz. 12.20 Rege- ringsuitz.: Landb.rubriek: De werktuigendag in Liempde. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.20 Tourwagen Rally 1959. 13.25 Theaterorkest. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Het fantoom achter de stoel van een schrijfster, caus. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 13.15 Pianospel. 18.30 Orgel en viool. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 21.15 Gram. 21.45 Act. 22.00 Filmpraatje. 22.15 Promenade-ork., omr.koor en sol. 22.50 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Met de Franse slag. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.34 Pianorecital (vervolg). (Om 12.55 Koerseni 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Vocaal trio. 16.30 Ja panse muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.45 Boekbespr. 18.00 De jeugd musiceert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reisbelevenissen. 19.40 Gram. 19.50 Syndicale krohiek. 20.00 Gram. 20.40Idem. 21.00 Omr.ork. en solist. 22.00 Nieuws. Daarna: Oude muziek. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 19.30 Intern, agrarisch nieuws. 20.00 Jour naai en weeroverzicht. 20.20 Tekenfilm. 20.30 Do cumentair programma. 21.00—23.00 Film. Les Compagnons de la Chanson, het beroemde Franse zangersgezelschap, poseerde in de AVRO-studio voor de fotograaf. „De Stem des Volks" te Amsterdamgaf zondagavond, onder leiding van Antoon Krelage, een imposante uitvoering van het oratorium van Mendelssohn „Elias". Kre lage heeft trouwens met deze „arbeiders- zangvereniging" al wel eens zwaardere op gaven met succes opgeknapt. Geen won der dan ook, dat deze zeer in het gehoor liggende muziek met haar aantrekkelijke melodieën op welbegrepen en overtuigen de wijze door het koor in klank gezet werd. Aanleiding tot de keuze van het werk was het feit dat de componist hou der dvijftig jaar geleden werd geboren. Het Mendelssohn-jubileum is over 't geheel wat in de verdrukking gekomen door de Handel-herdenking van dit seizoen. Het was daarom een goede gedachte Mendelssohn's dankbare en in zekere zin populaire oratorium „Elias" weer eens een goede beurt te geven. De grote koorbezet ting van „De Stem" is van een evenwich tige samenstelling; dit wil dan zeggen dat het mannenkoor niet hoeft onder te doen voor de sopraan- en altvleugels, die ge woonlijk bij de zangverenigingen het sterkst bevolkt zijn. Opvallend was het zuivere en licht aansprekende timbre van de sopranen alsmede de sonore klank van bassen en tenoren, die echter wat ritmiek betreft zo nu en dan in ostinate figuren nog wel iets scherper gedetailleerd had mogen zijn. Maar over 't geheel was de samenklank van een mild vervloeiende eenheid, wat in dit romantisch melodisch contrapunt als stijlprincipe mag gelden en waaraan men de leiding van de koordiri gent kan toetsen. Van bijzondere klankcharme en zuivere samenzang was het vocale dubbelkwartet, waaruit ook de heldere en .strak gehouden sopraan-solo voor het „Ich sehe nichts" gerequireerd werd. De solisten Annette de la Bije, sopraan, Aafje Heynis, alt, Arjan Blanken, tenor en Hans Wilbrink, bariton, waren voor hun taak berekend. Wel lijkt mij een robuuster stemtype voor de Elias-partij meer ge wenst dan het vrij lichte geluid van Hans Wilbrink. Maar met zijn temperament en zijn gezonde muzikaliteit wist hij op mar kante wijze de rol niettemin een over tuigend karakter te geven. Het instrumentale aandeel werd op dege lijke wijze verzorgd door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest met Meindert Boekei aan het orgel. Het imponerende effect van dit uitgebreide ensemble mag met bijzondere lof op debet worden ge steld van Antoon Krelage, die het geheel met vaste land leidde en er de levendige stuwing aan gaf. jos de Klerk In drie chartervliegtuigen zijn zondag de ruim honderd leden van het Amster damse Concertgebouworkest met hun in strumentarium op Schiphol in Nederland teruggekeerd van een reis van een week door Engeland. Het orkest heeft daar onder de dirigen ten Eugen Jochum en Bernard Haitink vijf concerten gegeven, waarvan een voor de BBC. Op Schiphol waren namens het bestuur van de Nederlandse Orkeststich ting mr. W. F. Schokking en jhr. D. G. de Graeff ter begroeting aanwezig. De orkestfunctionarissen, die de reis hebben meegemaakt, waren vol lof over de ontvangst in Engeland en het enthou siasme. waarmee het Engelse publiek het orkest heeft begroet. Het orkest heeft geconcerteerd in Leeds, Leicester en Lon den. I-Iet festival in Blokker is ten einde. Het rustige Noordhollandse dorp tussen Hoorn en Enkhuizen, dat ruim een jaar geleden voornamelijk om zijn veiling bij de bewo ners uit de omtrek bekend was, heeft de afgelopen dagen een ongekend grote stroom vreemdelingen binnen zijn gren zen gehad. Het weekeinde trok de meeste bezoekers door het optreden van Louis Armstrong. Het door de Blokkerse burgemeesters zoon Ben Essing georganiseerde Festival had overigens meer attracties. Het begon donderdagavond met, het optreden van Victor Silvester, waarna vrijdag en zater dag respectievelijk Hollandse radio-ar- tisten en de Ober Laendler Kapelle Maier Hias uit München in de veilinghal ver schenen, waarvoor auto's en bussen vol met gasten naar Blokker koersten. De wegbermen en ook de weilanden in de omgeving van de veilinghal waren be zet door geparkeerde auto's toen Louis Armstrong zondagavond om kwart voor acht met zijn orkest, gezeten op een plat te boerenwagen, zijn intocht in het vlag gende Blokker deed. Hij werd stormachtig toegejuicht bij het binnenrijden van de veilinghal, waar de orkestleden dadelijk vanaf de wagen door een comité van ontvangst op het podium werden getild. De toejuichingen waren niet meer van de lucht vanaf het moment, dat Armstrong met de onafscheidelijke witte zakdoek in de linkerhand een wel komstlied zong. Het applaus gold onder meer ook pianist Billy Kyle, de bassist Mort Herbert, de drummer Danny Barce lona, de trombonist Trummy Young en de negerzangeres Velma Middleton, die een groot aantal populaire nummers ten ge hore brachten en beurtelings als solisten optraden onder meer in „High Society", „Mack the knife" en „When the saints go marching in". De Nederlandse speelfilm „Fanfare" van Bert Haanstra is zaterdagavond op het filmfestival in Cannes een vrij gere serveerde ontvangst ten deel gevallen. Hoewel er herhaaldelijk om de grappige geschiedenis hartelijk is gelachen, heeft men volgens het Franse persbureau AFP betreurd dat deze ontspanningsfilm te zeer een operette is geworden en na een veelbelovend begin meer dan eens langdradige taferelen bevat. Afgezien van de joviale en bruisende lachpartijen van Hans Kaart waren de overige spelers te conventioneel en karakterloos, aldus AFP. Het persbureau noemde overigens „Fanfare" een „strijdlustig en zot werk", prees Haanstra's visuele vondsten en vakmanschap bij „de afschildering van een schilderachtig toeristendorp" en her innerde in dit verband aan de documen taire „Spiegel van Holland" waarmee Haanstra in 1951 de eerste prijs voor kor te films in Cannes behaalde. De hofartsen stonden bibberend bij elkaar achter een kier va.n de deur en ze gluurden ongerust in de troonzaal. Want ze hoorden, hoe de wonderdokter Hubanus door de woedende koning het paleis werd uitgejaagd Toen riep de koning hen, en ze traden schoorvoetend binnen. En ook zij kregen de volle laag. „Nietsnutters zijn jullie, allemaal!", brulde Zijne Majesteit nijdig. „Wat vieten jullie eigenlijk? Waarvoor heb ik jullie in mijn dienst? Jullie hebt hier een goed leventje, en,ikik kan geen enkele nacht slapen. Vooruit, maak dat je uit mijn ogen komt, mars!!" 3435 Het nationaal politie muziekfestival wordt dit jaar gehouden op 4 juni in Hil versum ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van het Hilversumse politie- muziekgezelschap Excelsior. Korpsen uit Amersfoort, Arnhem, Breda, Eindho ven, Groningen, Den Haag, Haarlem, Heerlen, Leeuwarden, Nieuwer Amstel en Venlo zullen aan dit elfde festival deelnemen, onder andere met een défilé bij het Hilversumse raadhuis en met con certen in het gemeentelijk sportpark. Het jubilerende korps, dat de organisa tie leidt, heeft voor het korps dat de bes te indruk maakt bij het défilé, een wissel wimpel beschikbaar gesteld. Een jury, bestaande uit de muziekdeskundigen, Gijsbert Nieuwland en Mijndert Boekei, zullen de prestaties beoordelen. Des avonds wordt in het centrum van Hilver sum nog een galaconcert gegeven. LISSABON (AFP) Nederlandse bag- gerlieden, die voor de zuidelijke oever van de Taag tegenover Lissabon de vaar geul uitdiepten, hebben bij hun werkzaam heden vijf oude schepen in de modder ontdekt, die waarschijnlijk uit de zeven tiende eeuw stammen. Zeker twee van de casco's waren met kanonnen uitgerust. De mannen zijn van zins om een van de vuurmonden mee naar Nederland te ne men wanneer hun werk in de Taag is voltooid. Advertentie Omdat het van de is K 15 s Vraag er om bij uw fotoharidelaart 51. Hij lachte en ik zag 't opeens weer voor mij: hoe hij de scherven van het gebroken serviergoed weg schoof en de blanke, die hem geslagen had, met een don kere dreiging in zijn stem vervloekte „Ja baas, daar ben ik weer". „Wat wil je van mij" „Ik wil u iets zeggen". Ik ging zitten en hield hem mijn sigarettenkoker voor. „Voor den dag ermee! Ik heb weinig tijd". „Ik zal 't u vertellen baas, omdat u altijd zo goed voor mij bent geweest. Maar alleen dan, wanneer u mij be looft, mij niet te zullen verraden en mij werk te zullen geven". „Dat zullen we nog wel eens bekijken. Vooruit To bias Hij bleef zwijgen. „Is 't zo belangrijk?" Hij had de sigaret, welke ik hem had aangeboden, in de zak van zijn jasje gestoken. Hij droeg, zoals vele negers, een oud versleten Engels uniformjasje, waaraan knopen ontbraken. „Ja baas". En dan opeens bracht hij de moed op als betrof het een wonderlijke onbevangenheid. „Ik heb die blanke man gedood, die mij geslagen heeft". „Jij?" „Ja ik. Hij was geen goede man, hij was een lafaard. Hij was een slechte blanke man. „Maar hoe....? Ik begrijp 't nietWat heb je ge daan, Tobias?" „Toen hij met. zijn auto wegreed, lag ik op de achter bank in het donker te slapen. Ik hoopte dat de blanke man aan wie de wagen toebehoorde, mij naar Umtali zou menemen, zonder dat hij mij in de gaten kreeg. Ik had geen pas en zou op deze manier ongehinderd Umtali kunnen bereiken". De inheemse bevolking mag in deze streken na negen uur 's avonds in verschillende steden de eigen woonwijk niet meer verlaten en ook mogen zij zich niet zonder vergunning naar een andere plaats begeven. „Opeens herkende ik de blanke man, die achter het stuur had plaats genomen", vervolgde Tobias, ,,'t Was de man, die bang was voor negers en op de zwarten schold Tobias lachte luid, zijn lach klonk zonnig en uitgela ten. „U hebt mij beloofd, baas, niets verder te vertellen, maar eigenlijk valt er niets verder te vertellen. Die blanke man sprak in zichzelf, terwijl hij de bergweg af reed. In de bocht vlak bij de grote boerderij u weet wel richtte ik mij plotseling achter hem op en lachte luid. De blanke man draaide zich verschrikt om en stoot te een kreet van angst uit. Ik vond zijn angst amusant en voor de gi-ap voegde ik hem toe: „Slechte blanke man, jij zult gauw dood zijn." Daarna ben ik uit de auto gesprongen. Het was alsof de blanke man mij nog na keek, toen de auto met razende vaart de afgrond in reed Op nieuw lachte Tobias voldaan en tevreden herhaal de hij de woorden, welke hij John Somerset had toege voegd: „Slechte blanke man, jij zult gauw dood zijn." Ik had opeens behoefte om alleen te zijn en na te den- Ons nieuwe feuilleton „De man aan de top" is de eerste roman van de Amerikaanse schrijver Cameron Hawley, de man die reed,s een groot aantal korte verhalen, hoorspelen en film scenario's had geleverd. Deze roman is in Amerika een succes geworden, voornamelijk d,oord,at de schrijver een open oog blijkt te hebben voor de normaal-menselijke aandriften van creativiteit en initiatief, welke ook de voor aanstaande leiders der „big business" kenmerken. Achter hel gecompliceerde netwerk van het mo derne grootbedrijf ziet men door dit boek de mens zelf en dat maakt dit verhaal met zijn vele korte hoofdstukken uitermate boeiend, niet het minst doordat deze ganse strijd om de opvolging, zich in drie ademloze dagen afspeelt. ken over hetgeen Tobias mij had verteld. Ik vroeg: „Ver zin je dit verhaal niet? Is dit de volle waarheid?" ,,'t Is de volle waarheid," verklaarde Tobias plechtig. „Is je aan de auto, waarin die blanke man reed, niets opgevallen?" „Die blanke man reed slecht. Ik zelf rijd veel beter." „Ik weet 't Tobias, ik weet 't Zo onverschillig mogelijk, zei ik tenslotte: „Afgespro ken dus, Tobias. Je kunt op mij rekenen. Ik zal zorgen dat je werk krijgt. Kom over drie dagen bij me terug". Tobias nam het geldstuk, dat ik hem gaf, met grote erkentelijkheid aan. „Doe zo iets nooit weer," zei ik op waarschuwende toon. „Goed begrepen? Vergeet niet, dat ik je geheim nu ken. Voor dit keer zal ik't door de vin gers zien. Maar als je 't weer waagt een blanke een dood schrik op het lijf te jagen, krijg je met mij te doen. Dan heb ik geen medelijden met je." „Dank u, baas. Ik heb 't begrepen, baas." Ik had noch de moed, noch het recht deze zwarte man te veroordelen. Hij had mij van een grote druk bevrijd. Hoewel mijn bedoelingen misdadig waren geweest, was 't tenslotte toch niet door mijn toedoen, dat John So merset de dood vondTwee dagen later zond ik een telegram aan Leonoor. Op een septembermiddag kwam zij van haar verafge legen landgoed in de Kaap naar Umtali. Het was druk kend warm. Het was moeilijk de zieken in de bedden te houden en de verpleegsters verloren hun geduld. De droogte was adembenemend en iedereen was prikkel baar. Ik zat te werken in mijn kamer in het ziekenhuis. De ventilator werkte op volle kracht. Zelfs laat in de mid dag was er nog geen koelte te bespeuren. Er werd ge klopt. Leonoor stond in de deuropening, stoffig en warm van de reis. Ze droeg een grijs linnen pakje en hield een grote witte strohoed in de hand. Ze was mager gewor den. Waarschijnlijk had ze veel gepiekerd en was ze haar trieste ervaringen nog niet geheel te boven gekomen. „Daar ben ik dan. Ze bleef bij de deur staan, alsof ze bang was mij te storen. Ik durfde niet op haar toe te lopen. Al die maanden had ik getracht de klank van haar stem in mijn herinne ring te roepen, al die maanden was heel haar wezen in mijn gedachten geweest. Haar stem klonk zacht en enigszins hees. Een gevoel van grote dankbaarheid en tederheid welde in mij op. Ik voelde de hitte niet meer cn het was alsof er nieuwe kracht in mijn aderen vloeide. Alles wat ik van plan was geweest te zeggen, leek overbodig. Ik bleef zwijgen en dat was goed. Ik deed geen stap in haar richting, bang de betovering te verbreken, welke ons beiden ge vangen hield. Ze herhaalde: „Daar ben ikIn haar ogen was een vragende blik. „Had ik het recht je te vragen, hierheen te komen, Leonoor?" zei ik langzaam. Ze aarzelde even, voordat ze antwoordde. De zon was inmiddels verdwenen en het werd snel donker. „Het recht.Terwijl ik zo naar je verlangde, Jay. Heb je me dan niet, nodig?" „Ik heb je inderdaad nodig, maar niet voor één enkel ogenblik, niet om een herinnering op te halen. Ik heb je voortaan voor altijd nodig, lieveling?" „Zo had ik 't ook begrepen. Een gevoel van trotse triomf kwam over mij. Ik liep thans op Leonoor toe. Ze keek mij aan. Sinds ze de ka mer was binnengekomen, had ze geer beweging gemaakt. Ze was stil bij de deur blijven staan. Ik strekte mijn armen naar haar uit. Het volgend ogenblik lag ze tegen mij aan, haar blonde hoofd tegen mijn schouder. Ik merkte dat ze huilde. „Liefste, wat is er?" vroeg ik zacht, ,,'t Is alof ik een schip ben, dat na vele omzwer vingen eindelijk in de goede haven belandt En even later voegde ze eraan toe: „Ik ben zo geluk kig. Jay!" Ik kuste haar mond. We omhelsden elkaar nog steeds, toen de eerste regendruppels tegen de ramen tikten. Overal in 't ziekenhuis en buiten op straat klonken vreugdekreten. Het was alsof deze verlossende regen val behoorde bij ons geluk „De droge tijd is voorbijzei Leonoor. Ik zette de ramen wijd open. Op de binnenplaats van het ziekenhuis was geen mens te zien. Leonoor leunde voorover uit het raam en luisterde naar het ruisen van de regen in de duisternis buiten. Ik stond naast haar. We zwegen beiden. Leonoor strek te haar armen uit en de regen bevochtigde haar warme huid. Een ogenblik later wendde ze zich om naar mij en drukte haar lippen op de mijne. EINDE FRANKFORT (UPI) Het concert dat de Italiaanse sopraan Maria Meneghini- Callas zondag in Wiesbaden zou geven is uitgesteld tot dinsdag, omdat de zangeres zich niet wel voelde en van haar dokter de raad kreeg zich niet in het koude noor den te wagen. De afgelopen week werd drie keer bericht, dat de zangeres in aan tocht was, maar telkens wachtten bewon deraars tevergeefs op het vliegveld. Na het concert in Wiesbaden treedt Ma ria Callas op in Hambiu-g, Stuttgart en München. Het is voor het eerst dat zij zingt in Duitsland. De kaarten, die tot honderd mark kostten, waren binnen en kele uren uitverkocht. Op 11 juli treedt de zangeres op in het Holland Festival. Begeleid door het Con certgebouworkest onder leiding van Nico la Rescigno zal zij aria's zingen van Belli ni, Rossini, Spontini en Verdi. Tijdelijke wethouder. De gemeente raad van Hilversum heeft een tijdelijke vijfde wethouder benoemd wegens de lang durige ziekte van burgemeester J. J. G. Boot. De raad benoemde mr. J. Roelse, fractievoorzitter van de P. v. d. A. Mr. Roelse is destijds wethouder van Onder wijs geweest. De politieke verhoudingen in het college zijn thans: P. v. d. A. 2, V.V.D. 1, K.V.P. 1 en prot. chr. unie 1. Hoogleraar. Tot hoogleraar in de tro pische landhuishoudkunde aan de Land bouwhogeschool te Wageningen is benoemd ir. J. H. L. Joosten. Prof. ir. Joosten heeft in het buitenland voor de technische hulp verlening veel werk verricht, onder andere in Syrië, Egypte, Brits Guyana, Mexico, Iran, Pakistan, Belgisch Kongo, Irak en Rhodesia. Hij was vóór de oorlog in Bata via werkzaam. Werkende vrouwen. De Nederlandse Bond van Vrouwen werkzaam in Bedrijf en Beroep heeft onder leiding van me vrouw E. M. Couperus zijn jaarvergadering gehouden, waarin onder meer gesproken is over de hoge belasting voor ongehuwden en de huisvesting van alleenstaanden. Ir. Carbatuis Weber sprak over het werk van de UNESCO en het Tweede Kamerlid mej. mr. J. ten Broecke Hoekstra over „arbeids dienst voor meisjes". De presidente en drie andere leden werden afgevaardigd naar het deze zomer in Parijs te houden con gres van de International Federation of Business and Professional Women. Stadsschouwburg: maandag besloten voorstelling; dinsdag 20 uur: Nederlandse Comedie met „Oscar". Concertgebouw: dinsdag 20.15 uur: Con cert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 19 en 21.15 uur: „Op naar Hollywood", 18 jaar. Frans Halstheater, maandag, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur. dinsdag 14.30 en 20 uur: „Een vreemde in mijn armen", 14 jaar. Lido Theater: tot en met donderdag 1.4, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De gorilla is ont snapt", 18 jaar. Luxor Theater: tot en niet woensdag 14 en 20 uur: „Vuur over Azië", 14 jaar; don derdag 14 en 20 uur: „Carmen Jones", 18 jaar. Minerva Theater: woensdag en donder dag 20.15 uur: „Ik beschuldig", 14 jaar. Rembrandt Theater: tot en met donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Ciske de rat", 14 jaar. In het voorprogramma kleu- renreportage feestelijkheden Soestdijk- Roxy Theater: tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Zijn laatste kraak" Studio Theater: tot e met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „From here to eter nity". Theater Monopole (Zandvoort): maandag 20 uur: „Spaanse driften", 18 jaar; dinsdag en woensdag 20 uur: „De wanhoop van in specteur Gideon", 14 jaar; donderdag 20 uur: „Levensmelodie", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum tot 22 mei dagelijks 20.30 tot. 22.30 uur: avondopenstelling met. kaarsverlichting. Huis Van Looy (Kamperlaan): tot 19 mei werkdagen 1012.30 en 12.3017 uur; zon dags 1417 uur: Expositie Jan Visser. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1); tot 1 juni dagelijks 10—22 uur: Expositie prof. Otto de Kat. Kunstzaal Ten BruggenCate (Reitz- straat. 4): tot 1 juni werkdagen (behalve woensdag) 1117 uur, zondag 1417 uur; Expositie Diana. Stadhuis: tot 17 mei werkdagen 1417 en 2022 uur: Expositie Bond van Neder landse Architecten. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van 8 mei).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6