Haarlemse Esperantisten Vereniging bestaat een halve eeuw Ph. O. Export van gladiolen in tien jaar sterk toegenomen Hillegomse afdeling is voor uitstel van beslissing „Komprenados faras Pacon" Benelux-congres brengt honderden Esperantisten naar Haarlem De beurs Amsterdamse Beurs 15 Bussen vlaggen zaterdag nv Slavenburg's Bank Reisdeviezen-Safeloketten Bagageverzekering Reeds nu nieuwe aardappelen Rassendiscriminatie in Noord-Rhodesia BEÜRSPLANNEN BLOEMBOLLENCULTUUR Scheepvaart OPROEP Ford Taunus 12 M. 1959 LUIDSPREKERS DAVID OISTRAKH DINSDAG 12 MEI 1959 „Komprenado faras Pacon" is Esperanto en het betekent „Begrijpen maakt vrede". Vijftig jaar geleden richtten enkele Haarlemse Esperantisten een ver eniging op en doopten haar met deze toepasselijke spreuk. Op zaterdag 16 mei zal het bestuur van de Haarlemse Esperantisten Vereniging „Komprenado faras Pacon" het vijftigjarig bestaan gedenken tijdens een receptie die des middags van drie tot vier uur in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem wordt gehouden. Deze jubileumviering krijgt bovendien een bijzonder accent door het zesde Benelux-Esperanto-congres, dat van zaterdag 16 mei tot en met dinsdag 18 mei in Haarlem zal worden gehouden. Behalve enige honderden congressisten uit de Benelux-landen verwacht men ook Polen, Duitsers, Engel sen en Scandinaviërs. Er zal op deze samenkomst geen Babylonische spraak verwarring heersen noch zullen tolken nodig zijn. De voertaal Esperanto zal een brug slaan over alle taalbarrières. Het was de heer J. W. Sevenhuijsen, het toenmalige hoofd van de leerschool van de rijkskweekschool aan de Leidse- vaart in Haarlem, die samen met een me de-onderwijzer, de heer H. J. Habermehl, een halve eeuw geleden het initiatief nam tot de oprichting van „Komprenado faras Pacon", welke de Haarlemse afdeling werd van de vier jaar eerder opgerichte Nederlandse Esperantisten Vereniging „La Estonto Estas Nia" (De toekomst is ons). Al spoedig telde de vereniging een zestigtal leden. De heer Sevenhuijzen had de leiding van de eerste Esperanto-cur- sus waaraan door personen uit allerlei maatschappelijke kring werd deelgeno men. Het ledental van de jubilerende ver eniging was nimmer aan grote schomme lingen onderhevig. Het handhaafde zich vrijwel constant om en nabij de zestig. Niettemin heeft de vereniging door het geven van cursussen, het houden van le- Advertentie Nieuwe Gracht 98 - Schoterweg 3 Tel. 12580 - 16942 - Haarlem - Tel. 15370 AMSTERDAM Bij kalme handel waren de internatio nale waarden, voor de eerste beursdag van de nieuwe week, aan de vaste kant. Vooral Philips en Unilever zetten de vas te tendentie van de vorige week verder voort. Hierdoor konden wederom behoor lijke koerswinsten voor beide papieren ge boekt worden. Het buitenland toonde weer belangstelling terwijl daarnaast ook vraag aanwezig was van locale zijde. Het koers verschil, van ongeveer 70 punten, tussen aandelen Philips en Unilever was voor de arbitrage aanleiding om tot het opzetten van posities" övef, te gaan met de bedoe ling deze later met winst te kunnen af wikkelen. Hiervoor werden de Unilever- vvaarden gekocht en de Philips-aandelen verkocht. De vraag voor buitenlandse re kening voor aandelen Philips overstemde vcne het aanbod. De koers bepaalde zich op ongeveer 646 tegen vrijdag als slotprijs 636. Obligaties Philips waren een viertal en de preferente aandelen een drietal pun ten hoger. Unilever noteerde op 577 ruim 7 punten boven de vorige slotprijs. Ook Ken Olie lag ditmaal op 167,70 vast in de markt. De slotkoers van vrijdag was 165,80, de pariteit Amerika bedroeg 167. De arbitrage was in deze hoek eer der aan de koopzijde. AKU deed met de vaste stemming mee en was op 316 bijna 3 punten beter. Een uitzondering vormden aandelen K.L.M. die een gulden lager wer den geadviseerd, terwijl de dollarobliga ties eveneens een lagere adviesprijs kre gen. In de scheepvaartsector ging weinig om en de stemming was eerder iets lager. Ook in de cultures was de handel mini maal. Deli en HVA een weinig hoger; daarentegen was Amsterdam Rubber een weinig lager. De staatsfondsen, inclusief obligaties Nederlandse Antillen, ondergin gen weinig verandering bij zeer kalme handel. Aandelen Nederlandsche Springstoffen fabrieken werden een paar punten lager geadviseerd op het verlaagde dividend van 10 tot 8'/: '/jpercent. Wm. Müller kreeg eveneens een lagere adviesprijs op de divi dendverlaging. Van de banken werden Ne derlandsche Handelmaatschappij hoger geadviseerd op het gepubliceerde jaarver slag. Prolongatie 3 percent (ANP). NEW YORK Du Pont en American Telephone waren vast en steunden het industriële gemiddel de op een rustiger, maar ongeregelder aandelenmarkt. Het nieuws begunstigde de constructieve zijde met. een record hoogte voor de werkgelegenheid' staal- operaties bereikten een nieuw hoogtepunt, de autoverkoop vertoonde een scherpe stijging en ook andere indexcijfers stegen. Niettemin kon die reeks van gunstige ont wikkelingen de onzekerheid over d" con ferentie van ministers van Buitenlandse Zaken in Genève niet opheffen en de beurs gebruikte dat als een excuus voor voor zichtigheid. Een lange lijst van aandelen ging een stevig eind omhoog, sommigen met 3 of 4 dollar. Industriële aandelen gaven een goed beeld, maar de spoorwegen waren gemid deld maar weinig hoger, een factor, die deprimerend werkte op de stemming ter beurze. Sterke winsten hier en daar en een paar grote verliezen kenmerkten de han del. American Telephone kwam goed naar voren met een stijging van meer dan 4 dollar. Du Pont won bijna 4 dollar en steeg het sterkst. Goed hielden zich de auto's, Inland in het staal. Magma in het. koper, Addressograph in de kantoor-uitrustingen en RCA en Zenith in de radio's. Automo bielfondsen gingen over het algemeen vooruit en op een gegeven ogenblik werd Ford verkocht op een nieuw hoogtepunt van 7054, 54 dollar omhoog. Saers Roe buck was een dollar hoger op een schat ting van hogere winsten en een hoger van 621,36 op 625,03; dat voor spoorwegen van 621.36 op 625,03; datvoor spoorwegen van 163,85 op 163,87 en dat voor openbare nutsbedrijven van 91,60 op 91,74. De aan- delcnomzet bedroeg 3.860.000. Van de 1239 verhandelde fondsen sloten er 576 hoger en 436 lager. (UPI) zingen en publikaties veel bijgedragen lof het propageren en uitbreiden van de Es- peranto-gedachte. Een van de oudste bestuursleden van „Komprenado faras Pacon" is de heer E. de Wolf, die sedert 1924 als voorzittér in functie is. In de lommerrijke tuin van zijn woning aan de Johan de Breukstraat in Haarlem waar de warme dag nog een beetje was nagebleven haalde hij graag enkele her inneringen op. Mevrouw De Wolf, zelf Es- perantiste in hart en nieren, stikte op haar naaimachine het ene groen-witte Esperan- to-vlaggetje met de vijfpuntige ster na het andere aan elkaar. „Ze komen zaterdag op de stadsbussen ten teken van het Be nelux-congres", lichtte zij ons in. Over het doel en streven van de Espera nto-bewe- ging hebben we het niet gehad, die zijn genoegzaam bekend. „We hebben altijd een betrekkelijk vaste kern van leden ge had," vertelt de heer De Wolf. „Veel strub belingen hebben we dan ook nooit gehad in de vereniging. Alleen in de oorlog toen de boeken cn het archief van de vereni ging door de autoriteiten in beslag werden genomen. Zoals alle pacifistische vereni gingen werden we als „staatsvijandig" beschouwd. Toch hebben wc ons werk voortgezet. Daardoor konden we na de bevrijding direct opnieuw beginnen." Als gedelegeerde van de Nederlandse Espe rantisten Vereniging heeft de heer De Wolf reeds verscheidene congressen in het buitenland bijgewoond. Dit jaar gaat hij waarschijnlijk naar Warschau te Po len ter gelegenheid van de herdenking van het feit dat dr. Zamenhof, de grondlegger van het Esperanto, honderd jaar geleden geboren werd. Medewerking van gemeentebestuur Bijzonder te spreken is de heer De Wolf over de medewerking van het Haarlemse gemeentebestuur ten aanzien van het on derwijs van Esperanto op de scholen. „De kinderen leren het spelenderwijs. Na een paar maanden hebben ze deze vreemde taal al aardig onder de knie. Voor een van de moderne talen zouden ze daar jaren no dig hebben. Ik geloof daarom vast in de toekomst van het Esperanto", aldus de heer De Wolf. Hij en zijn vrouw verheu gen zich bijzonder op het komende Bene lux-congres. Zij herinneren zich nog le vendig de indrukken die zij hebben opge daan op hetsgrote Esperanto-congres, dat in 1954 in Haarlem werd gehouden en waar ruim tweeduizend congressisten uit alle delen van de wereld te samen kwa men. Een groot moment op elk Esperan to-congres is het bevestigen van een strookje linnen met de naam van de con- grespïaats en de datum op de reusachti ge congrcsvlag, die liefst een oppervlakte van bijna vijfhonderd vierkante meter be slaat. Het congres danst Het Benelux-cotigres wordt zaterdag avond 16 mei ingezet met een grote bij eenkomst in restaurant Brinkman, waar de congressisten met elkaar kunnen ken nismaken en daarna op de dansvloer ver der kunnen ontmoeten. Het dansorkest Jan van Ake verleent daarbij medewerking. Zondagmorgen wordt in de Remon strantse kerk aan de Wilhelminastraat 22 een kerkdienst gehouden in Esperanto. De dag wordt verder besteed aan de jaarver gadering van de Belgische en Nederland se Esperantistenverenigingen, die het congres organiseren. Zondagavond krijgen de congressisten een afwisselend program ma aangeboden, waaraan meewerken de zangeres Annie Schoen, het Kennemer Trio en een jeugdballetgroep. Voor twee de pinksterdag staat een excursie door Kennemerland en de Zaanstreek op het programma. Na terugkomst wordt het congres in restaurant Brinkmann geslo ten. Slotkoers gisteren 3-3Wh Nederl. '47' 91 34 3 #/o Nedl. 1962/54 98fl/is Woningbouw n 11154 Pr. A'dam '56 I.. 80 Pr. A'dam '56 II 94 Pr. A'dam '56 III 94 Va Pr. R'dam '52 I.. 91 Pr. R'dam '52 II 9054 Pr. R'dam '57 lOO'/i" A.K.U 31854 Calvé Delft 585 Van Gelder Zonen 221 K. N Hoogovens 505 Nederl. Ford 297 N. Kabel fabriek 373 gew Philips Gloml 64654 Pref PhilipsGloeil 27354 Unilever 577 (4 Wilton Fyenoord 209 54 Werf Gusto 163 Dordtsche Petrol 727 Kon. Petroleum 1 167.70 Billiton 2471/ A'dam Rubber 89 K.L.M ƒ128.— Holl. Amer. Lijn 149 K.N.S.M 14854 N. Scheepv. Unie 13454 v. Nievelt Goudr. 12534 Phs. v. Ommeren H.V.A- 13754 Delimaatschaopij f 158.80 Amsterd. Bank 283 Nat. Handelsbank 153/ Ned. Handel Mij 230 Rotterd. Bank.. 265 Twentsche Bank 239 Anaconda Copper 651 1« Bethlehem Steel 4934 U.S. Steel 89% General Motors 49 54 Shell Union 84 54 Tidewater 28% Vergeleken met tien jaar geleden is de export van de Nederlandse gladiolen zeer sterk toegenomen. In 1949-50 was deze 384.500.000 stuks ter waarde van twaalf miljoen gulden cn in 1956-57 was zij 620.000.000 stuks met een waarde van f 21.800.000. Een stijging van resp. 61 en 81 percent. Over het afgelopen jaar zijn nog geen juiste cijfers bekend. Aldus de voorzitter van de Nederlandse Gladiolus Vereniging, de heer L. Krouwel, maan dagmiddag tijdens de in café-restaurant Brinkmann in Haarlem gehouden algeme ne ledenvergadering van de Nederlandse Gladiolus Vereniging. Hij wees er op, dat dit resultaat slechts kon worden bereikt door de handhaving van de goede kwaliteit. Er dient echter ook een goede prijzenpolitiek te worden gevoerd, die de exporteurs stimuleert bij de verkoop en de kwekers een goede af zet waarborgt. Eveneens dient de reclame goed te zijn. Over dit onderwerp wijdde de secreta ris, de heer J. H. L. Vink iets meer uit. De Gladiolus-vereniging verzorgde in het afgelopen jaar inzendingen in Engeland en Duitsland en boekte daar veel succes op de tentoonstellingen. Vooral mocht men met genoegen constateren, dat vele bloemliefhebbers de nieuwigheden note ren. Er was trouwens weinig te klagen, want het ledental neemt zeer snel toe. De ver eniging had np I januari 1959, 1990 le den, wat 300 meer was dan in 1958. De penningmeester deelde later mede, dat er dit jaar al weer zeventig nieuwe leden zijn bijgekomen. Deze leden komen niet al leen uit de zgn. buitengewesten, waar ve len pas met deze teelt begonnen zijn. Ook in de oude centra melden zich vele nieu we leden. De directeur van de keuringsdiensten, de heer E. Limburg wees op de proble men van de keuring in die nieuwe gewes ten. Het zijn zeer grote rayons waar con troleurs en hulpcontroleurs na eerst te zijn ingewerkt binnen korte tijd veel werk moeten verzetten. Zij ondervinden veel medewerking van de land- en tuinbou wers, die voor eigen rekening telen. De contracttelers, die steeds wachten op dik wijls uitblijvende instructies van de eon- tractgevers, leveren meer moeilijkheden. Hij wees er verder op, dat de kwaliteit van de knollen over het algemeen goed is, maar dat er toch nog te veel partijen moe ten worden afgekeurd, daar vele kwe kers niet voldoende ruimte hebben om ze na het oogsten goed te behandelen. Fusa- rium is te velde de grootste vijand en botrytis in de schuren. De wijziging in de cultuur is ook niet on gemerkt. aan de vereniging voorbij ge gaan. Er zijn veel meer „kwekers bene den -de Moerdijk" lid van de vereniging, waarmee weinig contact was. De vereni ging probeerde dit te verbeteren door de heer A. de Wit uit Sommelsdijk op de be stuursvergaderingen uit te nodigen. Te vens is men nu met het voorstel gekomen om uit de statuten het dwingende voor schrift te schrappen, dat er minstens drie Westfriezen in het bestuur moeten zitten en er in op te nemen, dat het bestuur ten hoogste dertien leden zal mogen tellen in plaats van elf. De nieuwe zetels zouden dan kunnen worden ingenomen door kwe kers uit de buitengewesten. De vergadering vond dit billijk. De enkele kandidaatstelling kon blijkens de stemming ook aller goedkeuring wegdra gen, want de heren Th. v.d. Meer Noord- wijk en C. de Wit Czn Bovenkarspel ver wierven alle stemmen. Zij zullen de he ren A. A. J. Philippo en J. J. de Wit Czn kunnen vervangen. De heren A. de Wit uit Sommelsdijk en J. van Waveren uit Haamstede zijn de vertegenwoordigers van de nieuwe „vleugel" geworden. Aan de veiling te Broek op Langendijk zijn vanochtend de eerste vroege aardap pelen aangevoerd. De hoeveelheid bedroeg 500 kilo. De aardappelen werden gekocht voor de binnenlandse handel door groen tehandelaren. De noteringen waren voor de grotere soorten 81 tot 90 cent per kilo en voor de kleinere 1.09 tot 1.19 per kilo. In het 72-jarig bestaan van de veiling' is het nog niet voorgekomen dat zo vroeg in mei de eerste vroege aardappelen werden aangevoerd. Vorig jaar was dit op 25 mei. LUSAKA (Reuter) Op de polikliniek van het Europese ziekenhuis van Lusa ka in Noord-Rhodesia heeft men maan dag geweigerd vijf Afrikanen te behan delen, die door provinciale leiders van het Afrikaans nationaal congres daar heen waren gebracht. Een van de leiders, D. C. Wansa, zei dat hem was medege deeld: „Wij hebben hier geen medicijnen voor Afrikanen. U zult naar een Afri kaans ziekenhuis moeten gaan". Wansa zei, dat zondag in de anglicaan se en presbyteriaanse kerken in de Eruo- pese gebieden Afrikanen waren toegela ten maar dat hun in de Nederlandse her vormde kerk de toegang werd geweigerd. Reeds drie dagen is het Afrikaans ulti matum van kracht dat luidt: „Laat ons toe of wij zullen uw winkels boycotten". Tot nu toe zijn er echter weinig tekenen, die erop wijzen dat men geen discrimi natie meer zal toepassen. De afdeling Hillegom van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft maandag avond in café-restaurant „Treslong" de beursplannen besproken. De be langstelling overtrof alle verwachtin gen. Meer dan driehonderd leden en belangstellenden vulden de foyer, waar over bet algemeen op zakelijke wijze gesproken werd over dc plan nen tot vernieuwing van het Haar lemse Krelagehuis of overbrenging van de beurs en zetel van „Bloem bollencultuur" naar een uit te breiden „Treslong". Als één man stelde de vergadering zich achter het voorstel van bet afdelingsbestuur om de amendementen van de afdelingen Wassenaar en Bennebroek-Vogelen- zang te steunen. Deze amendementen houden in dat een besluit over de beursbouw op 19 mei nog niet zal worden genomen. Eerst zou een commissie van deskundigen moeten wor den ingesteld om eventueel een nieuw plan voor te bereiden. De afdeling Wassenaar meent voorts dat de vereniging geheel af hankelijk moei blijven en geen financiële steun van de gemeente Haarlem moet ac cepteren. De afdeling Bennebroek wenst geen contributieverhogingen. De voorzitter van de afdeling, dc heer F. van der Kolk leidde de vergadering in en vroeg de loden door een zakelijke dis cussie constructief bezig le zijn en niet te spelen op de snaren van het sentiment. Uitvoerig schetste dc heer Van dei- Kolk de voorgeschiedenis van de beurs- kwestie. Aanvankelijk had het hoofdbe stuur een monstrueus plan ter tafel ge bracht. dat ongeveer acht miljoen gulden zou vergen. Bij het tweede plan waren wel de bestedingen beperkt, doch ook dit plan was allerminst duidelijk. De voorzit ter wees op enkele fouten in de opzet. Aanvankelijk werd het jaarlijks tekort ge raamd op tachtigduizend gulden, een ac countantsrapport kwam echter tot een te kort van veertigduizend gulden. Hij wees hierbij op de betrekkelijkheid van accoun tantsrapporten waarbij cijfers wel wor den gegroepeerd maar niet altijd ver klaard. Spr. was erover verontwaardigd dat de amendementen van de afdelingen niet in het orgaan van de vereniging kon den worden gepubliceerd. Bij het voorstel: óf Haarlem óf Hillegom zijn er naar het oordeel van de heer Van der Kolk te veel consequenties die niet kun nen worden overzien. Verplichtingen die bij voorbaat niet op hun merites zijn be keken, vragen een nauwkeurige bestude ring. Daartoe is onder andere een verga dering van het hoofdbestuur niet de aan gewezen plaats. De amendementen beogen tijd te schep pen om de beurskwestie van alle zijden grondig te bezien. Het afdelingsbestuur wilde daarom deze amendementen steu nen. De heer A. H. Staats opende de gedach- tenwisseling met te informeren naar de onderhandelingen tussen „Bloembollen cultuur" en de gemeente Haarlem. De heer D. van Egrnond concludeerde dat be paalde financiële consequenties nog niet duidelijk zijn. Hoeveel kost bijvoorbeeld de aankoop van het doktershuis? Moet Voor het verdwijnen van de garage scha devergoeding worden opgebracht? Uit drukkelijk stelde hij: alles wat de gemeen te Haarlem biedt, schept verplichtingen. Het bestuursvoorstel om de amendemen ten te steunen werd met alle 262 stemmen aanvaard. Als deze amendementen op de vergadering van 19 mei worden verwor pen, dan moet worden gekozen tussen het Haarlemse en Hillegomse plan. De heer Van der Kolk wees erop dat in Hillegom geen parkeerprobleem is. Bij „Treslong' ligt reeds de demonstratietuin. Moge lijkheden bestaan voor de aanleg van een proef- en monstertuin. De stichting „Hil legomse beurs" biedt het bollenvak haar gehele bezit aan. De waarde hiervan wordt geschat op anderhalf miljoen gulden. Het Haarlemse gemeentebestuur heeft een vis je uitgeworpen om een grote vis te van gen. De heer W. F. van Dam adviseerde bij aanneming van de moties een commis sie te doen samenstellen die een beurs- plan ontwerpt aan welke de meerderheid van de leden hun stem kunnen geven. De ze suggestie werd overgenomen. De ver gadering was voorts niet overtuigd van de noodzaak van contributieverhoging en verhoging van de entreegelden, waarom deze werden afgewezen. Tenslotte werd gesproken over de deelneming aan de in 1960 te houden Floriade in Rotterdam. Vóór Haarlem De afdeling Beverwijk van „Bloembol lencultuur" heeft zich maandagavond met algemene stemmen verklaard voor ver nieuwing van het Haarlemse Krelagehuis. De vergadering kantte zich tegen verplaat sing van dc beurs naar Hillegom. De voor zitter, de heer C'. Broezc, zei dat thans een definitief besluit moet worden genomen over de strijdvraag: Haarlem óf Hillegom. De meningen hierover zijn uiteraard ver deeld. De scheidslijn ligt bij Bonnebroek- Vogelenzang. De afdelingen ten noorden hiervan zijn vóór handhaving van de beurs in Haarlem. Verworpen werden de amen dementen van Wassenaar en Bennebroek- Vogelenzang. Ondermeer de afdelingen Beverwijk, Velsen en Schoten zijn ervoor de knoop thans door te hakken. Aagtekerk. 12 te Lissabon. Aardijk, 11 v. La Guaira n. Galveston. Abida, 11 250 m. o.n.o. Rio de Jan. n. Buen. Aires, •cila. 11 le Mena Al Ahmadi verwacht. Aegis, 11 te Port of Spain. Akkrumdijk, 11 125 m. t. Pto. Rico n. Liverpool. Albireo, li 115 m. w. Lissabon n. Las Palmas. Alblasserdijk. 11 v. Pt. Everglades n. N. Orleans. Algenib. 11 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alkes, 11 v. Bremen n. Hamburg. Alphacca, 11 630 m. o.n.o. Bermuda n. Cork. Alphard, 11 900 m. z.w. Kp. Verde n. Las Palmas. Alpherat, 11 190 m. n. Bermuda n. Baltimore. Aludra. 11 7 m. n. Terschelling n. Argentinië. Alwaki. 11 te Abadan verw v. Busliire. Amstelbrug, 11 200 m. nnv. Guam n. Brisbane. Amsteldiep, 11 140 m. w.z.w. Scillys n. N. York. Amstelland. 11 v. St. Vincent n. Amsterdam. Amstelpark. 11 330 m. w. Landsend n. Londen. Amstelstad, 11 v. Amsterdam n. Dagenham. Arnedijk, 11 350 m. w. Scillys n. Le Havre. Arkeldijk. pass. 11 Algiers n. Tripoli. Astrid Naess, 11 v. Aruba n. Newport News. Averdijk, 11 v. Hamburg n. Bremen.. Baarn, 11 te Rotterdam. Eali, 11 60 m. w. Minicoi n. Belawan. Baljan, 11 ten anker Mokha. Bengkalis, 12 v. Barselona n. Amsterdam. Boissevain. 13 te Hongkong verwacht. Borneo, pass. 11 Ceylon n. Djibouti. Breda. 11 te Pampatar verw. v. Willemstad. Bussum, 13 te Port Said verwacht. Caltex Arnhem, 11 v. Sidon n. Pernis. Caltex Delft, 11 15 m. n.w. Kp. Roca n. Bahrein. Caltex Delfzijl. 11 20 m. n. Rostock n. Kopenhag. Calt. Leiden, 11 780 m. w. Adelaide n. M'bourne. Caltex Nederland, 11 v. Port Said n. Rotterdam. Calt. Utrecht, 11 250 m. z.w. Bombay n. Bahrein. Caltex Rotterdam, pass. 11 Algiers n. Rotterdam. Caltex The Hague. 13 te Madras verwacht. Camerounkust. 11 v. Lagos n. Freetown. Camitia, 17 te Rotterdam verwacht. Carrillo, 11 300 m. z. Tehuantepec n. Guayaquil. Casamance, 11 v. Duinkerken n. Rouen. Celebes, 11 te Antwerpen v. Hamburg. Cinulia, 13 te Curaqao verwacht. Cirrus. 11 v. Rotterdam n. station AU. Oceaan. C'istula, 17 tc Darwin verwacht. Cleodora. 14 te Abadan verwacht. Colytto, 11 te Bremerhaven venvacht. Concepcion, 11 te Antwerpen v. Las Palmos. Congokust, 11 140 m. n.o. Las Palmas n. Dakar. Corilla, 11 v. Napier n. Geclong, Sydney. Cradle of Liberty. 11 330 m. n.n.o. Fern. Noronha naar Philadelphia. Crania. 10 te Sydney. Delft, 11 120 m. z.w. Landsend n. La Guaira. Delfshaven, 11 620 m. o.n.o. Bermi«ia n. R'dam. Dinteldijk, 11 te San Francisco v. Los Angeles. Dorestad, 10 te Balikpapana Doris, 11 te Bremen n. Anawerpen. Dordrecht. 11 990 m. z.z.w. Dakar n. Dakar. Drente, pass. 11 Gibraltar n. Napels. Eemland, 12 te Santos. Esso Nederland. 12 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Eos, 11 v. Patras n. Piraeus. Farmsum, 11 dw. Key West n. New Orleans. Friesland KRL, 11 130 m. z.w. Ascension n. K'stad. Gabonkust, 11 te Luanda verwacht. Garoet, 12 te Genu. Giessenkerk, pass. 11 Finisterre n. Genua. Guineekust. pass. 11 Kp. Blanco n. Le Havre. Hecuba, 11 v. Rotterdam n. Hamburg. Heelsum, 11 tc Amsterdam. Heemskerk. 12 te Genua. Helena. 11 480 m. z.w. Landsend n. Emden. Kera, 11 te Port Au Prince n. Ciudad Trujillo. Hydra, 11 400 m. n.w. Finisterre n. Amsterdam. Hersilia, 11 380 m. z.o. Fibres n. Port of Spain. Johan van Oldehbarnevelt, 11 630 m. n.w. Wel lington naar Wellington. Joseph Frering. 10 v. IJmuiden n. Monrovia. J. Verolme, 11 113 m. o.n.o. Kingston n. Coquimbo. Java, 11 op rede Salif. Jupiter, 10 v. Malta n. Antwerpen. Kamperdijk, 11 te Hamburg v. Antwerpen. Karimata, 10 v. Suez n. Djibouti. Korcnia, 12 v. Oslo n. Rotterdam. Kylix. 11 te Rotterdam. Kellia, 11 te Curasao v. Maracaibo. Krygptos, 11 tc Skelleftehamn. Kalinga, 17 et. Curaqao verwacht. Kara. verm. 11 v. Curacao n. Aruba Kelletia, 15 tc D.iibodas verwacht, horatia. 15 te Stanlow verwacht. Korenia. verm. 11 v. Oslo n. Rotterdam. Korovina. 13 te Yorktown (Virginia i verwacht. Kicbsia, 20 te Curacao verwacht. Karossa, 11 v. Sarmi n. Seroei. Koningswaard, 11 dw. Formosa n. Niigata. Kenia. 11 41 m. n.n.o. Landsend n. Belfast. Kosicia. pass. 11 Casquets n. Curacao. Kreeft, 11 95 m. w.n.w. Bergen n. Rotterdam. Karachi, 11 v. Biak n. Davao. Kerkedijk, 11 v. Antwerpen n. New York. Kieldrecht, 11 v. Rangoon n. Chittagong. Kopionella, 11 720 m. n.o. Terceira n. Curacao. Kaloekoe. 11 te Sorong verwacht. Kylix, 11 60 m. n.w. Terschelling n. Pemis. Laertes, 11 v. Amsterdam n. Frederikstad. Lissekerk. 11 v. Amsterdam n. Londen. Lekhaven, 11 110 m. n.n.o. Rio Grande n. B. Aires. Louis Lantz, 11 60 m. z. Dakar n. Las Palmas. Lelykerk, 11 70 m. n. Assab n. Suez. Larenberg, 11 te Hamburg v. Rotterdam. Leersum, 11 te Geraldton. Lekkerkerk. 11 te Karachi. Laagkerk, 12 te Port Said. Leopoldskerk. 11 100 m. n.w. Malta n. Port Said. Laurenskerk. 11 20 m. n. Berlenga n. Marseille. Lieve Vrouwekerk, 11 40 m. n.o/Kuria Muria eil. naar Dubai. Limburg. 11 in Suezkanaal. Maas, 12 te Rotterdam. Mirfak N, 11 220 m. n.w. Asceneion n. Takoradi. Macoma. 12 te Yokohama verwacht. Meliskerk. pass. 11 Kreta n. Port Said. Moordrecht, pass. 11 Finisterre n. Antwerpen. Munttoren, pass. 11 Aden n. Fao. Maashaven, 12 te Salvador. Mariekerk. 12 te Chittagong. Marnelloyd. 12 te Karachi. Medon. li te Curacao. Merwede. 11 tc Thameshaven. Mariekerk, 12 te Chittagong verwacht. Memnon, 11 300 m. n.n.w. Mona Passage naar La Guaira. Noordwijk, pass. 11 Dakar n. Monrovia. Niikerk, 12 te Fremantle. Naess Commander, 11 85 m. o. Malta n. Fawley. Niikerk. 11 te Fremantle verwacht Merse5'lloyd. 11 350 m. n.n.o. St. Helena n. K'&tad. Naess Lion, 11 160 m. o. Malta n. Rotterdam. Notos. 11 v. Algiers n. Malta. Gotmarsum, 13 te Houston verwacht. Orion, 11 60 m. o.n.o. Ouessant n. Lissabon. Osiris, 11 630 m. o.n.o. Barbados n. Holland. Oranje Nassau, 10 540 m. w. Ouess. n. Barbados. Oranje, 12 te Singapore. Ouwerkerk, pass. 11 Finisterre n. Antwerpen. Ossendrecht. 10 v. Houston n. Triëst. Peperkust, 12 te Amsterdam. Papendrccht. pass. 11 Elbe-1 n. Novorossisk. Prins Frederik Hendrik, 11 560 m. o.n.o. Kp. Race naar Three Rivers. Pvgmalion. 12 te Kp. Haitien verwacht. Philine, 19 in Suezkanaal verw. n. Mena A1 Ahm Prins Willem II, 11 v. Rotterdam n. Antwerpen Pendrec'nt. 12 te Puerto La Cruz. Prins Willem v Oranje, 13 t.e Chicago verwacht. Provcn.singel, 11 515 m. o. Kp. Race n. Montreal. Prins Casimir, 11 te Antwerpen v. Hamburg. Prins der Nederlanden, 11 te La Guaira verwacht. Roebiah. 11 v. Albany n. Aden. Radja, 11 te Bandar Shapur. Raki, 12 ten anker rede Damman. Randfonteln, 12 te Kaapstad. Rondo, 11 v. Beira n. Dar Es Salaam. Rijnkcrk, 11 v. Kaapstad n. Las Palmas. Rotti. 11 te Khorramshahr. Reza Shah The Great, 11 180 m. o. Gibraltar naar Port Said. Ridderkerk. II v. Suez n. Aden. Rijndam. 11 560 m. z.o. Kp. Race n. Galway. Sehiedijk. 11 360 m. z.z.w. Kp. Race n. Antw. Stad Alkmaar. 11 80 m. z. Dakar n. Pepel. Straat Mozambique. 11 45 m. o. Quemoy n. Moji. Sehelpwijk, 11 390 m. n.o. Darwin n. Singapore. Statue of Lib.. 10 500 m. z.w. B'muda n. Ph.delph. Stentor. 10 v. Turks eil. n. Nassau. Sunetta, 11 te Kaapstad. Schouten. 11 v. Dunedin n. New Plymouth. Stad Rotterdam. 11 120 m. w. Lissabon n. IJmuld Statensingel. 11 dw. Kp. Skagen n. Stettin. Schcldelioyd, 12 te Londen verwacht. Sibajak. 11 v. Tandj. Priok n. Singapore. Straat Singapore, 12 te Port Elisabeth. Straat Soenda, 11 v. Tanga n. Fremantle. Straat Lombok, 11 230 m. o. Albany n. Fremantle. Straat v. Diemen. 11 120 m. n.o. Cana n. Saigon. Silindoeng, 10 v.t Subu n. Kuching. Stad Amsterd.. 11 75 m. z.z.w. Ouess. n. I.Tmuid. Stad Arnhem, 11 25 m. w.n.w. Lissabon n. R'dam. Stad Schiedam. 11 90 m. w.z.w. Stavang. n. Narvik. Stanvac Lirik. 10 v Sungeigerong n. Surabaja. Stanvar Malacca, 12 te Butan v. Singapore. Senegalkust. 15 ten anker Accra. Stad Delft, 11 680 m. o.n.o. B'muda n. G. v. Mexico Steenwijk. 11 440 m. z.z.w. Kp. Race n. IJmuiden. Straat Bali, 11 v. East-London n. Port Elisabeth. Soestdijk. 9 t.e Boston. Solon, 9 v. Puerto Cabelio n. Maracaibo. Tlikampek. 11 380 m. o. Durban n. Pt. Elisabeth. Tweelingen. 11 100 m. n.o. Pt. of Spain n. R'dam. Taria, 19 te Balikpapan verwacht. Tomocyclus. 11 te Bachaquero verw. v. A'dam. Tibia. 11 v. Rio de Janeiro n. Trinidad. Tahama. 11 90 m. w. Pt. Sudan n. Philadelphia. Tjiwangi, 11 te Makassar. Teucer. 12 te Bangkok verwacht. Theobaldius. 11 330 m. z.w. Landsend n. Liverpool. Utrecht, 11 te Rotterdam. Vlist. 11 270 m. w.n.w. Flores n. Hampton Road®. Vivipara, pass. 11 Malta. 16 te Landsend verw. Van Linschoten. 11 v. Lagos n. Port Gent.il. Waiwerang. 11 130 m. n.w. Mindano n. Darwin. Westland, 9 210 m. z. Baliia n. Santos. Westertoren, 12 v. Suez n. Abadan. Wicldrecht, 11 v. Puerto La Cruz. n. Manaus. Woensdrecht, 12 te Dakar. Waal, 11 te Algiers. Willemstad, 11 v. Plymouth n. Amsterdam. Weltevreden. 12 te Hamburg. IJssel. 11 v. Tunis n. Piraeus. Zonnewijk. 11 te Fort Willians verwacht Zonnekcrk, 11 v. Penang n. Port Swettenham. SLEEPVAART Barentsz Zee. 9 v. New Orleans naar? Elbe. 12 v. Rotterdam n. Portsmouth. Friesland. 12 v. Rotterdam te Lissabon. Hector, 12 v. Marseille. Noordholland. 12 1100 m. n.w. Fayal n. Europa. Oceaan, 7 v. Gibraltar n. Ravenna. Oostzee, 12 te Liverpool. Schelde, 12 v. Maassluis naar Portsmouth. Stentor. 12 60 m. w.n.w. Casquets n. Lissabon. Tasmanzee. 10 v. Rotterdam n. Portsmouth. Dr. 5. Posthuma INTERNIST AFWEZIG TOT 8 JUNI. aan allen die een gas fornuis gaan kopen Praat eerst mei Wezelman n.v., over een AMCO Gasfornuis van 199 Schreveliusstraat 12, bij de St Bavo L'vaart. Tel 14947 Wegens verandering van werkzaamheden te koop aangeboden een in zeer goede staat zijnde slechts 6900 km gelopen en compleet met kachel. Wagen is nog met garantie. Inlicht, brieven onder No. 820. JIU-JITSU, Judo, Body- Building, voor groot en klein moet U in 't Cultureel Cen trum zijn. Woensdag van 5 tot 9 uur. SPOEDOPL. STUURMAN, Machinist. Marconist. Zee- vaartir.st. Stationsweg 86. Velsen, Tel. 02550-4704. Dag en avondlessen. NETTE WERKSTER gevr. voor 2 ocht. per week. Tus- senbeeksweg 7. NET MEISJE gevr. voor de huishouding en winkel. Bij H. v. Wetering. Strengholt- straat 6, IJmuiden-Oost. Concertgebouw - Dinsdag 19 mei - 8.15 uur 2e CONCERT BEETHOVENCYCLU5 Dirigent: HENRI ARENDS Solist: de wereldberoemde Russische violist Programma: Ouverture Coriolan. Symfonie no. 7. Vioolconcert. Nog slechts enkele kaarten a 6.50 (a.i.) verkrijgbaar. De kaartverkoop begint morgenochtend om 9 uur bij Concertbureau Alphenaar. Kruisweg 49. BIJVERDIENSTE gevraagd. Net persoon heeft vrije tijd over om tegen vergoeding diverse inningen te verrich ten in de gem. Velsen. Br. L 1668. Nette jongeman,/ 18 jaar, vr. NET KOSTHUIS. Br. L 1678. WONINGRUIL: 3-kamerflat, Moerbergplantsoen voor vrij huis. Inl. Homburgstraat 10, na 18 uur. NET KOSTHUIS aangeb. m. huiselijk verkeer. Br. L 1661. VERLOREN: Gouden ring (Gedachtenis), teg. beloning terug te bezorgen: Velser- duinweg no. 64. WEGGEVLOGEN Kras- bonte duif H 59-678289. tegen beloning terug te bezorgen: E. de Boer, Sparrenstraat 19, IJmuiden-Óost. VERMIST sinds vrijdag j.l. Cyperse gecastreerde kater, naam is Piet. Ter. te bez. teg. beloning: Planciusstraat 18, IJmuiden-Oost. HUWELIJK. Weduwnaar. 59 jaar, eigen huis. z.k.m. a 11- staande vrouw. Br. L 1653. AUTOSTALLING te huur aangeboden, ƒ5,per week. Da Costalaan 55. 20 KORTING op alle stoomgoederen mits gebracht en gehaald. Extra aanbie ding! Wollén vesten, jum pers f 0.90. Wasserij Keyser, IJmuiden: Trompstraat 27, Beverwijk: Zeestraat 63. SPECIAAL ADRES voor randgenaaide zolen. Bink horst, Schoenherstelbedrijf, Tuindersstraat 119, bij Vel- serduinweg. EEN FLES LANDWIJN uit Frankrijk 185 ct. Bij Streef- land. Tuindersstraat 45. Twee gr. potten APPEL MOES 89 ct. Bij Streefland. Tuindersstraat 45. GELDERSE SCHOUDER- HAM, 150 gram, 69 cent. Bij Streefland. Tuindersstraat 45. HAAL HOUT bij „De Hout. hal". Kennemerlaan 159, Telef. 7770. NET MEISJE v. d. huish. gevr., van 8 tot 5 uur. Niet beneden de 16 j. Mevr. Haak, v. Saelenplants. 18, Velsen.N. Gevraagd tegen 15 juni a.s. aankomende of gevorderde BLOEMBINDSTER VER KOOPSTER. Aanm. woens dag- of donderdagavond tus sen 6 en 7 uur aan de zaak, Bloemenmagazijn Th. de Ruyter, Da Costalaan 1, Driehuis. Telefoon 5979. WINKELJUFFROUW gevr. voor de Toko bij het strand. Aanm. bij Cor v. d. Meer, Kenncmerl. 131, IJmuiden. KOOP TELEVISIE met Kei- ze.lijke service! Vraag in lichtingen over onze -Kijk. zesdaagse. Keizer, Plein 1945 no. 54, Telef. 4516. Uw spe ciaalzaak in radio en televisie Zwaluw interlock lange HERENPANTALONS f 2.50. herenhemden m. mouw f 2.50. Zeeman, Bloemstraat 70, IJmuiden, Telef. 4235. Geruite flanellen OVER HEMDEN vanaf f 5.95. Zee man, Bloemstraat 70, Tele foon 4235, IJmuiden. DAMESPULLOVERS met V. hals, wit en geel. ƒ1.98. Zee man, Bloemstraat 70, IJmui den. telefoon 4235. LUXAFLEX, het moderne zongordijn .Botman, Kenne merlaan. Woensdag en donderdag GE HAKTDAG. f 1.78 per pond. Slagerij Van Vliet, Kenne merlaan 129. OVERGANGSLEEFTIJD? Migraine? Ongezonde teint? Jeugdpuistjes? Verstopping? Vetzucht? Nattermann's Bloedzuiverende thee nO. 8 helpt! Groot pak f 1.85 bij elke drogist. FIAT 1100, in pr. st. f 650. R. Duyn, Bonairestraat 4. Santpoort, Telef. 7030. Van le eig. OPEL KAPITaN, bouwj. '55, in uitst. staat, 2 kleurenuitv., weinig ber., orig. lak ei. bekl., orig. Opel kachel en drukknopradio, 3 maanden, gar. Financ. mog. Desk. onderz. toegest. f 2930. Telef. 02500-36972. Te koop gevr. goed onder houden TWEELING KIN DERWAGEN. Br. L 1656. Te koop gevr. goed onderh. opvouwbaar WANDELWA GENTJE. Adr.: P. J. Troel- straweg 4, IJmuiden-Oost. Gevr.: STRAND-TREK KAR. Kompasstraat 32, IJmuiden. Aangeb. prima KAJU1T. BOÖT met z.g.a.n. Diesel motor. Woonark no. P 21, Ringva* -t. Beverwijk. TE KOOP: 4 clubs. 1 dres soir en 1 uitschuiftafel. Lin- naeusstraat 16. ADLER TWIN z.g.a.n. te k. Trompstraat 130. TROPISCH AQUARIUM te koop met toebeh. Ceder straat 25. TE KOOP: partij weckfles sen en Tilly, geschikt voor strandhuisje. Kastanjestr 17. Te kuop z.g.an. KINDER DAGEN, sportmodel. Brees- aapslraat 13. IJmuiden. TL KOOP: box met vloer, commode en babybadje. Spanjaardsberglaan 10, Sant poort-Noord. Te k.: TWEELINGWAGEN. Spanjaardsberglaan no, 10, Santpoort-Noord. Te koop: RADIO met Pick up meubel. Te bevr.: Zout manstraat 9. IJmuiden-Oost. 4 CLUBS te koop. Kenne merlaan 122. Te koop TANDEM (Mag neet) met Berini-motor, bill, prijs. W. Barendszstraat 18. Te koop 2 MOTORHELMEN. Totaal ƒ20,Waalstr. 78. START KLAAR. Weg. aan. sch. auto, te koop pr. motor met Steib-zijsp., 600 cc, k.k„ km.-stand 28.000. ƒ875.—. Na 5 u.: Nachtegaallaan 6.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11