Horen en zien De man aan de top Chefarine 4 Eerste concert in Beethoven-cyclus DE KONING DIE NIET SLAPEN KON Agenda voor Haarlem Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! WEEK I FOTO iGRAFIE Kort en bondig WOENSDAG 13 MEI 1959 11 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Filmavond De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Negermeisje uit Amerika werd „Miss Festival" Kerkelijk Nieuws Noordhollands Philharmonisch Orkest Zandkuil stortte in, jongetje omgekomen Vrachtauto ramt kerk, chauffeur spoorloos Duits-Nederlands overleg maakt vorderingen Uitkering nazislachtoffers is echter nog niet geregeld Bendeleider was tevoren al eens door marechaussee aangehouden Expositie M. van der Rohe in Nijmegen geopend Omdat het van de is 1 llIilM» Grandioze flNRUIL-ACTIE Uw ©ude fototoestel is 7*°,10.-of15.- 1 waard. Amerikaan reeds meer dar een halfjaar in gijzeling dloor Cameron Hawley Ruim drie uur zijn dinsdagavond films gedraaid, waarbij voor diverse onderwer pen aandacht werd gevraagd. Belangstel lenden in het agrarische leven kwamen op de hoogte van landbouwwerkzaamhe- den in diverse landen en het journaal be vatte onder meer de ministersconferentie in Genève. Van de bedrijvigheid aldaar kreeg men een goed beeld. Voortgezet werd de serie over de zoutoorlog, waarin een episode uit de wordingsgeschiedenis van Amerika wordt behandeld en het pro gramma werd besloten met de vertoning van een film uit de twintiger jaren „Ons dagelijks brood", gemaakt naar de roman „Christus in beton". Beeldschermer Advertentie Vier werkelijk beirouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen (alen. BEROEMDE CEMEESMIDDELEM IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaro*. niLVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuin- bouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Metxopole-ork. 14.45 Italiaanse vo cale polyphonic. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Bijbel overdenking. 16.30 Strijkkwart. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws en weer- ber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. caus. 20.00 Promenade- crk. en radiokoor. 20.45 Klankb.: Dit kleine gro te land. 21.10 Lichte muz. 21.30 Gram met comm. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Kerkorgel. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. .9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Gram. 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Promenade-ork. (verv.) 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopraan en piano. 14.30 Alles op één kaart. 15.25 Voor de vrouw. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Regeringsuitz.: De Zilvervloot, een spaarpotpourri. 18.25 Lichte muz. 18.45 Sport- praatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kleu ters. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nieuws. 20.05 Omr.ork. 21.05 De conferentie van dr. Bracke, hoorsp. 21.35 Volksliedjes. 21.50 Voor dracht. 22.20 Lichte muz. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York en gram. 23.25 —24.00 Discotaria. BRUSSEL. 324 M. 12.00Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Kamermuz. 16.45 Koorzang. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Volksliederen. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gram. 20.10 Mo derne tijden. 20.40 Gram. 21.40 Verz.progr. 22.00 Nieuws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Cello recital. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Int. politiek. 20.30 Documentaire. 21.00 De zots kap, toneelstuk. CANNES (UPI) Een Amerikaans ne germeisje uit New York heeft dinsdag de veelbegeerde titel van „Miss Festival" ver overd, waarmee zij een precedent heeft ge schapen op dit carnaval van films en film sterren. De twintigjarige Cecilia Cooper scheen erg verbaasd over haar overwin ning. Het is immers de eerste keer, dat een negermeisje uit de Verenigde Staten de liefelijke schonen van Europa op het schoonheidsconcours de loef afstak. Zij kon dan ook niet veel zeggen, behalve dan, dat het een eer was. Alleen al ih Cannes te zijn, was reusachtig, vond zij. Haar reis naar Europa was de prijs, die zij kreeg, toen zij de titel won van Miss Empire State. De enige Amerikaan in de jury had tranen in zijn ogen, toen het allemaal voorbij was. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waddinxveen H. G. Abma te Monster. Aangenomen naar Rijssen J. Vos te Gou- driaan, die bedankte voor Wijk bij Heusden. Geref. Kerken Beroepen te Williamsburg (Ontario, Ca nada) H. van der Plaat te Dieren; te Win schoten (vac. R. J. de Jong) A. Wiersinga te 's-Graveland. Bedankt voor Avereest Joh. Dijkstra te Schermerhorn. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Zwagerveen-Zwaag- westeinde A. Geelhoek, kand. te Hoek (Z.). Beroepen te Oldenzaal-Almkerk-Werken- dam H. W. Ophoff, kand. te Dalfsen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Haarlem-Noord S. van Zwoll te Kampen. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Ccwvorden J. Ketelaar te Hoogezand. Het eerste concert in de Beethoven- cyclus van het Noordhollands Philharmo nisch Orkest werd dinsdagavond geopend met een ouverture Egmont. Zonder in ieder opzicht de gespannenheid te ont hullen die in het werk leeft, tvas de uit voering toch krachtig genoeg om te boeien. Bijzonder effectief was de opbouw van het coda met zijn verwachtingsvolle agitatie. Het eigenlijke hoofddeel was door Arends zeer strak gehouden en zou wellicht bij een latere uitvoering nog aan plastiek kunnen winnen door verschillende nevenaccenten iets meer uit te spelen. Als solist werkte mee Theo Bruins in het vierde pianoconcert. Hij is in de aller ruimste zin des woords een geschoold pia nist, waarmee ik bedoel dat hij niet alleen het instrument en het te spelen werk vol ledig beheerst, maar bovendien weet hoe de muziek „gebracht" moet worden, ook als vertolker de situatie voortdurend in de hand heeft. Wat ik miste was echter een persoonlijke benadering die de uitvoering van een dergelijke repertoirestuk in wezen pas zin geeft. Nu maakte zijn spel van een interpretatie kan men mijns inziens niet met recht spreken een ietwat neu trale indruk. Opvallend was dit bijvoor beeld in het tweede deel waar de met scherke suggestie geladen orkestrale mo menten bepaald tot een welsprekender be antwoording uitnodigden dan de pianist vermocht te geven. Gebrek aan innerlijk contact met de muziek verried zich ook in een vooral in het forte stugge en bitse toonvorming al zal men hierbij reke ning moeten houden met het feit dat de pianist een nog niet ingespeeld instrument onder handen had. Een goed voorbereide uitvoering van de Pastorale Symfonie kon na de pauze niet geheel de zwakke plekken en incidentele monotonie doen vergeten van dit wellicht zwakste werk uit het roemruchte negen tal. Karakteristieke tekening gaven de De 10-jarige Adri Marijnissen is te Spi-undel nabij de ouderlijke woning door neerstortend zand bedolven en tengevolge daarvan overleden. Samen met zijn 15- jarige broer was hij op de hei bezig ge weest een karretje met zand te laden, dat in het varkenshok gestort moest worden. De oudste ging met het volle karretje naar huis, terwijl Adri nog bleef graven in de kuil van ongeveer anderhalve meter diep. De zandwand is plotseling ingestort, met het gevolg dat het jongetje werd bedol ven. Toen zijn oudere broertje terugkeerde om het karretje voor de tweede maal te vullen, zag hij de instorting, waarop hij zijn ouders, die in de buurt aan het werk waren, te hulp riep. Zij groeven het jon getje uit, dat reeds overleden bleek te zijn. In Zundert is een 20-tons vrachtauto het trottoir opgeschoten, door een. afrastering van betonnen palen van 1.50 meter hoog te het kerkplein opgereden en tegen de kerk tot stilstand gekomen. De vracht wagen boorde een gat van vijf bij drie meter in de zeshoekige Mariakapel, waar van het interieur werd beschadigd. De chauffeur is na het ongeluk wegge lopen. De politie heeft hem nog niet kun nen vinden. houtblazer aan het „Opgewekt samenzijn der landlieden", terwijl de onweerscène door Arends met veel zorg was uitgewerkt en verder reikte dan een programmatisch intermezzo. De tempi in het eerste en laat ste deel had men zich iets vloeiender kun nen denken, zonder dat de gemoedelijkheid er onder zou lijden. Nog een enkel woord over iets wat ook tot het concert behoort, zij het niet tot de uitvoei-ing. Een korte toelichting om het opname-vermogen van de luisteraar te richten kan zijn nut hebben. Maar laat men dan eens eindelijk afstappen van een jargon waarbij Egmonts strijd tot een „geestelijke overwinning" voert; in het coda een „triomf van de geest" verklankt wordt; en waarin men verzocht wordt de dalende kwart vöör het coda „in geeste- leke zin te interpreteren als het beslissend moment, waarop de victorie van de geest zich gaat voltrekken". Dat soort ethiek kunnen wij nu toch wel missen, al placht men er in Beethovens dagen mee te scher men. Met de werkelijke drijfveren van een componist hebben zulke opmerkingen niets te maken. Sas Bunge Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Nederlands-Duitse besprekingen nog deze zomer tot een bevredigend slot kunnen worden gebracht. In het gistermiddag, na afloop van het overleg in Den Haag, gepu bliceerde communiqué wordt gezegd, dat het plan bestaat om beide delegaties begin volgende maand eerst in Bonn en daarna in Den Haag in permanente zitting bijeen te roepen. De delegaties hebben de afgelopen da gen de acht punten, die op het gemeen schappelijke verlanglijstje prijken, nog eens grondig doorgenomen. In politieke kringen in Den Haag is men van oordeel, dat de standpunten elkaar nu wel vol doende zijn genaderd om een ministeriële samenkomst een goede kans van slagen te geven. De Duitse delegatieleider, dr. R. Lahr, verklaarde dat er naar zal wor den gestreefd om de volledig uitgewerkte voorstellen aan de ministers ter goedkeu ring voor te leggen. Dat de kwestie van de schadeloosstel ling aan de nazislachtoffers in kannen en kruiken zou zijn, ontkende de heer Lahr. Er liggen op dit terrein nog verschillende obstakels, die moeten worden opgeruimd. Ook het Eems-Dollartprobleem is nog niet opgelost. In het communiqué wordt ge zegd dat binnenkort twee gemengde com missies zullen worden gevormd, die zich speciaal met dit vraagstuk bezig zullen houden. De ene commissie zal de zuiver waterstaatkundige aspecten bestuderen, de andere commissie zal zich met de fi nanciële en juridische kwesties bezighou den. In ieder geval is men het al eens over de instelling van een permanente Duits- Nederlandse commissie, die de scheep- vaartbelangen in het gehele gebied van de Eemsmonding zal behartigen. Zowel de Nederlandse als de Duitse de legatie hebben onlangs een bezoek ge bracht aan de grensgebieden Elten en Tuddern. In het bijzonder is de aandacht van beide delegaties daarbij uitgegaan naar de kwestie van de investeringen in dit gebied. Na de overval te A msterdam (Van onze Amsterdamse redacteur) Uit de verhoren van de vijf Amster damse jongens, die zaterdag na een mis lukte roofoverval zijn gearresteerd, is gebleken, dat de 18-jarige A. de G. de leider van de bende was. De wapendiefstallen in het depot in Am sterdam-Noord en in de Oranje Nassau- kazerne stonden onder zijn leiding. Deze jongeman is bijna twee jaar geleden eveneens aangehouden voor een wapen diefstal in Amsterdam-Noord. Het is de vraag of zonder het ingrijpen van de Amsterdamse politie na de roof overval de wapendiefstallen, die op 12 en 30 april zijn gepleegd, zouden zijn opge lost. De Koninklijke Marechaussee, die dit onderzoek aanvankelijk leidde, had tot zaterdag nog geen licht in de zaak ge bracht. Wel had zij A. de G. in verband met de vorige wapendiefstallen aange houden voor een verhoor, maar hij werd weer op vrije voeten gesteld. De mare chaussee ging akkoord met het alibi, dat de knaap aanvoerde. Is de Koninklijke Marechaussee, die im mers de hoofddader tevoren reeds ver hoorde, lichtvaardig te werk gegaan? Heeft het aan samenwerking ontbroken met de gemeentelijke recherche, die uiteraard meer ervaring met deze mis dadigers heeft? Inspecteur M. J. Kok van de Amsterdamse politie, die zaterdag de verhoren heeft afgenomen en de huiszoe kingen heeft geleid, verklaarde desge vraagd, dat er een nauwe samenwerking tussen de Koninklijke Marechaussee en de politie bestaat. In lagere regionen werd echter gezegd, dat het onderzoek van de Koninklijke Marechaussee te op pervlakkig en te eenzijdig is geschied. Men ging er van uit dat de wapendief stallen wel door politieke avonturiers zou den zijn gepleegd. Vaststaat in ieder ge val, dat de marechassee na de aanhou ding van A. de G. in verband met de diefstal van 12 april het onderzoek niet diep genoeg heeft voortgezet. Dan zou de overval van zaterdag wellicht niet zijn gebeurd. Ir. H. Lammers, voorzitter van het da gelijks bestuur van de Koninklijke Maat schappij ter Bevordering der Bouwkunst heeft dinsdag in Nijmegen in de hal van de Raad van Arbeid een tentoonstelling ge opend van ontwerpen van Mies van der Rohe, een Besrlijner, die in 1937 voor het regiem der Nazi's uit Duitsland vluchtte en in 1944 Amerikaans staatsburger werd. Deze architect is thans directeur van een der grootste bouwinstituten in Chicago. Mies van der Rohe was voor de oorlog een zeer bekende architect in Berlijn en Aken, die invloeden onderging van Berlage. Ook was hij de ontwerper van het Duitse ten toonstellingspaviljoen in Barcelona in 1930. Daar demonstreerde hij duidelijk zijn nieuwe ruimteopvattingen. In de hal van de Raad van Arbeid wor den tekeningen, foto's en ontwerpen ge- exposeerd van zijn belangrijkste bouw werken. De tentoonstelling kon tot stand komen dank zij de activiteit van de kring Nijmegen-Tiel van de B.N.A. Van Nijme gen zal de expositie naar Parijs worden overgebracht. Op een dag verschenen er overal in de stad en het land aanplakbiljetten. Daarop stond, dat degene, die een middel wist om de koning weer te laten slapen, een grote beloning zou krijgen. Dat was gemakkelijker gezegd, maarwie zou een middel kunnen vinden, nu al die knappe hof dokters er ook niets op wisten? Iedereen had erg veel medelijden met die arme koning Didoro. Als het donker was en de mensen allang naar bed waren, kon je de ramen van het paleis, waar de slaap kamer des konings ivas, de hele nacht door verlicht zien. En dan zag je de schaduw van de koning, die weer wakker lag3839 Advertentie Inlichtingen bij uw fotohandelaar n m mü Een vluchtig zakenbezoek aan Den Haag heeft voor de Amerikaan Robert T Mclane onaangename gevolgen gehad Deze 38-jarige zakenman, wiens miljoe nenaffaires in de voormalige n.v. Dutch Goods enkele jaren geleden de aandacht trokken, wordt reeds een half jaar in het Huis van Bewaring in Den Haag in gij zeling gehouden. Mclane is gestruikeld over de Neder landse wet, die een vleeswarenfabriek in staat stelde hem te doen gijzelen, omdat hij een oude schuld van 50.000 dollar niet heeft vereffend. Mclane is daarover verbaasd, omdat hij meent, dat de Nederlandse gijzelings bepalingen niet van toepassing zijn op Amerikanen. Hij wijst daarbij op het uit december 1957 daterende vriendschaps verdrag met Amerika en is in beroep ge gaan bij het Haagse gerechtshof. In een kort geding werd hij echter in net onge lijk gesteld. Op de Amerikaanse ambassade in Den Haag staat men wat dit betreft aan de zijde van Mclane. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft men nog geen standpunt ingenomen. Bij het overleg dat met Amerikaanse diplomaten over deze principiële kwestie heeft plaatsge had, is echter gebleken, dat de Nederlan ders met de Amerikaanse uitleg van het vriendschapsverdrag niet akkoord gaan. Robert Mclane heeft een merkwaard! ge carrière achter de rug. Vlak na de oor log kwam hij naar Nederland als tussen persoon bij de leveranties van levens middelen aan Amerikaanse legeronder delen. Hij richtte de n.v. Dutch Good op een exportbedrijf, dat zich te Rotterdam vestigde. In Waterloo in België kocht hij een riante villa en een aantal kostbare renpaarden. Voor miljoenen aan goede ren uit Nederlandse bedrijven werden door Mclane aangekocht en doorver kocht aan de inkoopbureaus van het Amerikaanse leger. In Duitsland ont stonden moeilijkheden en werd Mclane vervolgd wegens smokkelarij. Een publikatie in het Amerikaanse weekblad „Time" in begin 1956, bracht een definitief keerpunt in de zakelijke successen. „Time" beschuldigde Mclane van omkoping en smokkelarij. De credi teuren werden argwanend en plotseling bleek de n.v. Dutch Goods een labiele zaak te zijn. Er werd beslag gelegd op het banksaldo en een maand later ver trok Mclane uit Nederland, nadat hij ver geefs had getracht zijn faillissement te laten uitspreken. Zijn zakelijke relaties met een Haagse fabriek brachten hem opnieuw in moeilijkheden. Dat was een half jaar geleden, toen hij tijdens een be zoek aan Den Haag werd aangehouden. Mclane bestrijdt de vordering van de vleeswarenfabriek, die hem in gijzeling heeft gebracht, niet. Nochtans heeft hij geen aanstalten gemaakt de schuld te vol doen, bij voorbeeld door een deel van zijn bezittingen, welke op naam van zijn vrouw staan, te gelde te maken. Zijn pogingen om aan de hand van het vriendschapsverdrag de vrijheid te her krijgen hebben tot dusverre gefaald. 2. Er zouden geen fouten uit gebrek aan ervaring ge maakt worden, zoals deze hem in de eerste jaren van de opbouw van de Tredway belemmerd hadden. Hij kon de komende negen jaren net zoveel bereiken als hij gedaan had in de afgelopen twintig. Een man was niet oud op zes-en-vijftig jarige leeftijd. Hij was nog in de bloei van zijn jaren! „Ik hoop dat je iemand zult vinden, die maakt, dat jij het een beetje makkelijker krijgt", had Caswell ge zegd. „Je incasseert een hoop klappen, A very, zoals jij jezelf afjakkert". „Klappen?" Avery Bullard glimlachte. George Cas well begreep het niet. Dit leven was geen straf voor hem! Dit had een man nodig. Als je het kwijtraakte was je dood. De liftdeur ging open en Avery Bullard baande zich breed zijn weg door de drukke hall, voortgestuwd door het altijd brandende vuur van zijn enorme ener gie. Mannen en vrouwen keken op, toen hij voorbij kwam; niet omdat zij hem herkenden, maar omdat hij iets in zijn gelaat had, dat aandacht opeiste. Zijn besluit was gevallen. Hij zou nu een van zijn eigen mensen uitzoeken voor plaatsvervangend direc teur. Hij zou er één van de vijf uitpikken. Hij zou het vanavond nog doen. Volgende week, op de vergade ring van de Raad van Commissarissen, zou de zaak af gehandeld worden. Maar wie moest het zijn..-., wie van de vijf? Zijn snel-rondspiedende blik zag een bordje van de Western Union aan het andere einde van de hall. Een idee sprong in hem op. Hij zou ze vanavond bijeenroe pen om nog een laatste indruk van hen te krijgen vóór hij zijn uiteindelijke beslissing nam. Ja, dat was dè manier. Hij zou ze een of ander voorstellen., iets., bijvoorbeeld de mogelijkheid van het bouwen van een nieuwe fabriek in Noord-Carolina. Ze zouden opkijken. Niemand wist, dat ie daar zelfs maar over gedacht had. Ja, dat zou een goede proef zijn. Het zou de idee lanceren en dan afwachten hij zou kijken, luisteren en oordelen. En dan zou hij de man uitpikken die het beste te voorschijn kwam. Ja, dat moest hij doen., één eruit halen., slechts één. De anderen zou den misschien wel zo duvels als wat worden ze zou den een paar dagen van de kaart zijn maar ze zou den er wel overheen komen. Het waren beste jongens.. allemaal.moest ook wel.anders zouden ze zijn man netjes ook niet zijn. Ze zouden begrijpen, dat slechts één van hen plaatsvervangend directeur kon worden. Wall Street wilde het zo. Maar toch zou het in feite niks te betekenen hebben., alleen maar een naam op een kaart. Er zou niets werkelijks veranderenhelemaal niets., niet voor over negen jaar. Negen jaar was een lange tijd. Er kon van alles gebeuren in negen jaar. Wie had een jaar geleden ook maar kunnen vermoeden dat Fitzgerald zou sterven? Het meisje dat achter de balie van het Western Union-kantoor zat, schoof een stel lege telegramformu lieren naar hem toe. „Telegram", commandeerde hij op zijn bruuske ma nier. „Miss Erica Martin, Tredway Tower, Millburgh Pennsylvania. Ik neem de volgende trein, Roep de onderdirecteuren om zes uur bijeen. Ondertekening: Bullard. Het meisje keek op, haar lippen gingen vaneen om het clichéprotest te uiten, dat hij zijn eigen telegram moest schrijven, maar op hetzelfde ogenblik merk te ze, dat ze haar potlood al op papier had. Ze schreef snel, gehaast door een soort onberekenbare angst, dat ze hem mishagen zou. Toen ze opkeek om het bericht nog even over te lezen, was hij al weg. Een verkreu keld dollarbiljet lag voor haar op de balie. Buiten de draaideur straalde de zomerzon, fel na de schaduwige hall en Avery Bullard keek naar be neden om z'n ogen te beschermen. Hij zag de glinstering van een klein geldstuk en, vóór hij er nog over gedacht had, had hij zich al gebukt en het opgeraapt. Het was geen geldstuk, maar slechts een of andere penning; hij voelde zich een ogenblik zeer bewust van zichzelf, toen hij zag, dat de mensen op straat hem gadesloegen. Hij stopte de penning snel in zijn zak en terwijl hij zijn ogen tegen het felle zon licht vernauwde, zocht hij in de verkeersstroom naar een lege taxi. Een glazen windschut kaatste het zon licht terug en gedurende een ogenblik werd hij vreemd verblind, het was alsof een vuur op zijn oogballen sloeg, maar het was een sensatie die even snel voorbij ging als ze gekomen was. Een taxi reed in de richting van het trottoir en deed het vuile water, dat van uit een lekke brandkraan op de hoek door de goot stroomde hoog opspatten. Zonder op het spattende water te letten stak Avery Bullard zijn hand uit om de kruk van het opengaande portier te bemachtigen. De vrouwelijke passagier gaf de chauffeur een bankbiljet, dat deze met een schouderophalen teruggaf. Gehaast pakte Avery Bul lard z'n portefeuille, wisselde voor haar en, terwijl de vrouw uitstapte, schoof hij langs haar heen, voor over gebogen, zijn rechterhand uitstrekkend... Toen gebeurde het. Een zweepslag van pijn explo deerde als het ware acnter zijn ogen. Onmiddellijk daarop wrong een reusachtige kracht zijn hoofd naar j-echts tot het scheen of zijn nekspieren van zijn schou ders gerukt werden; ze ontwrichtte zijn hersens en overspeelde deze met een maalstroom van vuurrood bloed en toen was er de overkoepelende duisternis van een zwijgende grot. 2 u. 32 n.m. Politieagent Ed Canady, die niets te doen had, keek naar de twee mannen, die de lekkende brandkraan aan het repareren waren; plotseling zag hij de snel- aangroeiende menigte --ond de taxi voor het Chippen dale Building. Hij liep er naar toe, prefessioneel on aangedaan en maaide zich een weg door de nog steeds dichter wordende halve cirkel. De slappe gestalte van een grote man lag voor hem uitgestrekt; hij lag half in de taxi, het gezicht naar beneden, de benen hingen op groteske wijze uit het open portier. Canady haalde eens diep adem en boog zich over het lichaam; hij verwachtte half en half een dranklucht te ruiken. Maar er was geen alcoholgeur te bespeuren. „As-je-me-nou, wat is me nou gebeurd?" jankte een stem en Canady keek op. De taxichauffeur, onver schillig en gemelijk, staarde enigszins bijziend over de rugleuning van zijn zetel. Canady's gelaat werd strak. „Wat is er gebeurd, Mac?" „Niks, zeg ik je. Eerlijk, ik weet niks. Ik ben m'n geld van een ritje aan het tellen en dan hoor ik ineens een bons en een dame op het trottoir begint te gillen en dat is alles". Canady snoerde hem met een grom de mond en wrong zijn schouder weer achterwaarts uit het portier. (Wordt vervolgd) Remmen weigerden. In Zaandam is een vrachtauto uit Stadskanaal door de afsluitbomen van een spoorwegovergang gereden, doordat plotseling de remmen weigerden. Op de overweg sprong de chauffeur uit de cabine. De auto ramde ook de andere afsluitboom en reed daarna in een droge sloot. Even later passeerde de trein. Oud-gezant overleden. De heer G. A. Gordon, die van 1937 tot 1940 Amerikaans gezant was in Nederland, is maandag op 73-jarige leeftijd in New York overleden. Onderscheiding. De chef van de lucht machtstaf, luitenant-generaal H. Schaper, is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Nu zelf in de cel. Een 39-jarige Haagse gevangenbewaarder, die van ge vangenen allerlei geschenken had aange nomen en in ruil daarvoor sigaretten en blieven in en uit het Huis van Bewaring te Scheveningen had gesmokkeld, is dooi de Haagse rechtbank veroordeeld tot eert gevangenisstraf van 10 maanden, waarvan 2 maanden voorwaardelijk. Ontploffingen. De politie van Koe- masi, de hoofdstad van de provincie As- janti in Ghana, stelt een onderzoek in naar de zesde ontploffing die zich in zeven jaar tijds heeft voorgedaan bij de particuliere kapel van de r.k. bisschop van Koemasi, de Nederlander mgr. A. van den Bronk. De ontploffing heeft slechts lichte schade aan gericht. Duitser gearresteerd. De hotelcon- trole-dienst van de Amsterdamse politie heeft in een hotel in de binnenstad een 34- jarige man uit Düsseldorf aangehouden, die door de Duitse politie wordt gezocht wegens verduistering van 80.000 mark. De vreemdelingendienst zal de man aan de Duitse politie ovex'geven. Dyk voor Markerwaard. Op 3 juni zal door de Dienst Zuiderzeewerken de aanleg aanbesteed worden van een 400 meter lang gedeelte van de meerdijk van de Marker waard langs het Oostvaardersdiep. Voor deze dijk, die een onderdeel zal vormen van de dijk rond de Max-kerwaax'd, moet de zachte bodem uitgebaggerd worden om een stevige zandlaag te kunnen leggen waarop de dijk zal komen te liggen. Stadsschouwburg: woensdag 20 uur: Co- ros y Danzas. Concertgebouw: woensdag besloten voor stelling: donderdag 20.15 uur: Concert Koor Katholiek Haarlem. Grote Kerk: donderdag 15 uur: Orgel concert door Piet Kee. Minerva Theater (Foyer): donderdag 20.15 uur: Pianovoordx-acht Janine van Mever (Heemsteedse Kunstkring). BIOSCOPEN Cinema Palace: woensdag 19 en 21.15 uur en donderdag 19 en 21.15 uur: „Op naar Hollywood", 18 jaar. Frans Halstheater: woensdag en donder dag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Een vreemde in mijn armen", 14 jaar. Lido Theater: tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De gorilla is ont snapt". 18 jaar. Luxor Theater: woensdag 20 uur: „Vuur over Azië", 14 jaar: donderdag 14 en 20 uur: „Carmen Jones", 18 j. Minerva Theater: woensdag en donder dag 20.15 uur: „Ik beschuldig", 14 jaar. Rembrandt Theater: tot en met donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Ciske de fat", 14 jaar. In het voorprogramma kleu- renreportage feestelijkheden Soestdijk. Roxy Theater: tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Zijn laatste kraak". Studio Theater: tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „From Ixere to eter nity". Theater Monopole (Zandvooi't): woensdag 20 uur: „De wanhoop van inspecteur Gi deon", 14 jaar; donderdag 20 uur: „Levens melodie", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum tot 22 mei dagelijks 20.30 tot 22.30 uur: avondopenstelling met kaarsverlichting. Huis Van Looy (Kamperlaan): tot 19 mei werkdagen 10—12.30 en 2.30—17 uur; zon dags 1417 uur: Expositie Jan Visser. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): tot 1 juni dagelijks 1021 uur: Expositie prof. Otto de Kat. Kunstzaal Ten BruggenCate (Reitz- straat 4): tot 1 juni werkdagen (behalve woensdag) 11—17 uur, zondag 1417 uur: Expositie Diana. Stadhuis: tot 17 mei werkdagen 1417 en 1022 uur: Expositie Bond van Neder landse .Architecten. DIVERSEN Wilhelminastraat 43a: Voordx'acht dokter A. Soesman over „Voeding als gx-ondslag oor de ontwikkeling van de kinderziel". (Centrum voor vrij geestesleven). (Verder raadplege men de rubxiek „Uit gaan in Haaxiem" van 8 mei.)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13