HAMOL-WEER Minister acht verbreding van de IJmond noodzakelijk GENEEFSE CONFERENTIE NA TWEE DAGEN VOOR DE TWEEDE MAAL IN HET SLOP vandaag! HET WEER Prof. Beel morgen naar de Koningin éec MORRIS before ijou ênif! Maar pas volgend jaar gaat men bekijken wat er moet gebeuren MASSAAL PROEFWERK Gromyko wil Pools en Tsjechisch oorlogsleed als entreebewijsmaar het Westen heeft geen haast Nederland zal uitnodiging voor Genève niet afslaan Brits cynisme Russisch geschut Daggeld verlaagd Het woord is aan Verkeer en Waterstaat in Eerste Kamer Overwegend zonnig Geneefse conferentie over kernproeven opgeschort Pravda: struisvogelbeleid In de krant van heden: Drie doden in het verkeer Bejaarde voetganger in Haarlem-Noord aangereden Medan viert vijftigjarig bestaan met beeldenstorm WOENSDAG 13 MEI 1959 44e JAARGANGNUMMER 158 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I an ^ssJ| fSJQ g jé****, 1 ®S" «S* Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Bra 0 J| la 11 lf^ m[]| I i Éi^ 1 ff H li Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL JUL hhL i JL JfL JL Ji JL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. T Giro-reken in p- ITmuider Courant no 129288 u l,m WHrwl 9IIp 9H Tplpf T59QS DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING rekening ijmuiüer cour Haarlem, noordred. en alle atd. Teler. lo29o. J Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Dat laatste voorbehoud is een duidelijke vingerwijzing aan de Sovjet-Unie. Blijkt die tot constructief overleg bereid, dan wil het Westen van zijn kant ook de kwaadste niet zijn. Dat was geenszins naar de smaak der Russen, die terstond een tegenwaar- schuwing loslieten: een succes van de con ferentie zal in grote mate afhangen van een positieve westelijke houding jegens de Russische eis. Op de middagzitting van gisteren kwam men, nadat de wederzijdse standpunten uiteen waren gezet, niet tot overeenstem ming. De conferentie, nauwelijks twee dagen oud, is daarmee al in zijn tweede impasse verzeild, maar die lijkt voorshands van minder ernstige aard dan de eerste over de status der Duitse delegaties. Gromyko, die gisteren presideerde, kwam, zonder dat men aan de openings toespraken toe kon komen, dadelijk met zijn eis ter tafel. Hij stelde, dat Polen en Tsjechoslowakije als eerste slachtoffers van nazi-Duitsland en als buurlanden recht hebben mee te beslissen, en dus mee aan te zitten, en ook dat dit geen proce dure-kwestie is, maar een van aanzienlijk politiek belang. Gromyko verklaarde dat zijn eis niet de wens tot grondslag heeft om pariteit aan de conferentietafel te be reiken, aangezien er toch niet gestemd wordt, maar dat Polen en Tsjechoslowakije het meest van nazi-Duitsland te lijden heb ben gehad. Dat was een cynische verkla ring van de minister van een land, dat eerst met Hitier pacteerde, vervolgens zelf Polen binnenviel en dat later zijn leger met opzet maandenlang buiten War schau liet wachten, totdat de Poolse ver zetsstrijders door de Duitsers waren afge slacht. In zijn vijftien minuten durende verkla ring zei Gromyko, dat Polen en Tsjecho slowakije hun grote belangen bij een op lossing van het Duitse probleem niet aan anderen kunnen delegeren, dat zij niet met een waarnemersrol genoegen kunnen nemen, omdat zij in de oorlog ook geen waarnemers waren geweest en dat de Ook de Nederlandse regering is in prin cipe gekant tegen een uitbreiding van het aantal deelnemende landen aan de mi nisterconferentie te Genève. Men verwacht kwestie van hun aanwezigheid terstond geregeld moest worden. De westelijke ministers, die zich tijdens twee tactische bijeenkomsten 'smorgens al op het probleem hadden voorbereid, wezen Gromyko's aandrang tot spoed van de hand met de in de aanhef van dit artikel ge noemde argumenten. Herter en Couve de Murville betoogden dat Italië of landen als Nederland, België, Luxemburg en De nemarken ook rechten hebben om aan tafel te zitten. Waarom Italië? Dat het Westen in deze onsmakelijke „lijdensgeschiedenis" ook niet vrij bleef van cynisme bleek uit Lloyd's uitleg: Italië als het om pariteit gaat, Ne derland, België enzovoort als het lijden van buurlanden de maatstaf moet wezen. Iierter zei, dat overeengekomen was dat de conferentie met vier deelnemers zou be ginnen en dat men dan later kon zien, wie nog belangen te verdedigen had. Hij herin nerde er aan, dat niet minder dan 45 na ties tegen Hitler-Duitsland gevochten heb ben. Herter wilde toelating van nieuwe gesprekspartners uitstellen tot een stadium, waarin hun medewerking gepast, nuttig en gerechtvaardigd zou zijn. Couve de Murville herinnerde tenslotte aan het feit, dat het de grote vier zijn, die de verant woordelijkheid over Berlijn dragen en dat men aan het sluiten van een vredesver drag met Duitsland nog niet toe is. Deze elastische afweer beviel Gromyko allerminst en hij ging opnieuw tot de aan val over. Hij sprak, voordat hij de verga dering tot heden verdaagde, de hoop uit dat het Westen zijn voorstel aan een volledige en zorgvuldige studie zou onderwerpen en vandaag met „nuchterder en redelijker denkbeelden" aan tafel zou komen. Hoe zwaar de westelijke houding de Rus sen op de maag lag, bleek uit het feit, dat zij na de zitting nogmaals hun zwaarste artillerie in stelling bi-achten. Valerian Zorin, hun vice-minister van Buitenlandse Zaken, leidde persoonlijk de persconferen tie van de Russische delegatie. Ook hij onderstreepte het lijden van Polen en Tsje- choslowakijk, dat hun, met het feit dat zij kampioenen in het streven naar vrede en ontspanning in Europa zouden zijn, po litiek, moreel en legaal het recht geeft mee aan te zitten. Op de vraag, of de Sov jet-Unie de conferentie zou verlaten, wan neer er voor haar geen bevredigende be slissing hierover valt, zei Zorin, dat die vraag nog prematuur is. Zou de Sovjet- Unie bereid zijn landen als Nederland, België of Noorwegen tot het gesprek toe te laten? De pers, zei Zorin, loopt altijd op de gebeurtenissen vooruit. Er is nog geen westelijk voorstel daartoe. Als het komt, zullen wij het ernstig bestuderen. Wat dacht hij van het lijden van Joego slavië? Polen en Tsjechoslowakije hadden het meest geleden, hield Zorin vol. Zorin ontweek verder de vraag, of men de hui dige bijeenkomst een zes- of een vier- mogendhedenconferentie moest noemen, „De gehele wereld weet", zei hij, „hoe men een conferentie moet noemen, waaraan zes staten deelnemen. Maar wij hebben deze conferentie altijd betiteld als de bijeen komst der ministers van Buitenlandse Za ken te Genève in 1959. Dat was dan de dag van gisteren. Wat zal er vandaag gebeuren in de nieuwe im passe? Herter presideert en men neemt aan, dat hij kalmweg met zijn openings verklaring zal beginnen. Aangezien er niet bij toerbeurt wordt gesproken, kan Gromy ko (die hedenmiddag met Von Brentano zou lunchen) terstond daarna weer over de Polen en Tsjechen beginnen. UPI berichtte hedenmiddag uit Genève: Zo het Westen al hoop zou hebben dat de grote vier het snel eens kunnen worden over Duitsland, kan het die hoop nu wel laten varen. Gromyko heeft bij zjjn onder houd met Von Brentano de eis gesteld, dat de Russische voorwaarden voor een Duits vredesverdrag aanvaard zullen worden. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS Overeenkomstig de verwachtingen is het tarief van daggeld vanmorgen verlaagd van l'/z tot 1% percent. Deze verlaging waarnaar men reeds lang had uitgezien, is een gevolg van de al sinds geruime tijd bestaande ruimte op de geldmarkt, waarin, naar het zich laat aanzien, voors hands geen wijziging schijnt te komen. Vandaar dat men de verlaging met een kwart percent met goed vertrouwen heeft aangedurfd. J. S. Mill: Originaliteit is datgene, wat conventio nele mensen als een overbodige luxe beschouwen. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze reisredacteur) GENÈVE, 13 mei. Met de eis om Polen en Tsjechoslowakije terstond als volwaardige en gelijkgerechtigde deel nemers aan de ministersconferentie over de BerlijnSe crisis en het Duitse pro bleem in Genève toe te laten, heeft Andrei Gromyko gisteren de tweede stormram tegen het niet al te hechte westerlijke bastion in stelling gebracht. Nadat de Duitse delegaties in de con ferentiezaal waren toegelaten, pro beerden Herter, Lloyd en Couve de Murville liet gisteren eens met een elas tische verdediging, in plaats van hard nekkig standhouden. Zij vingen de nieuwe Russische eis op met het ant woord, dat het Westen weliswaar niet principieel afwijzend staat tegenover een toelaten der Polen en Tsjechen, maar dat hen dit- a) voorbarig lijkt, b) dat zij in dat geval andere naties uit het westerse kamp aan tafel zouden willen zien, c) dat al die later komende delegaties eigenlijk alleen in een overleg betrokken zouden moeten worden bij onderwerpen, die hun rechtstreeks aangaan en d) dat zij zo'n uitbreiding van het deelnemers aantal willen laten afhangen van een gunstig verloop der conferentie. (Van onze parlementaire redacteur) Advertentie Verwachting tot morgenavond: Dinsdagmiddag om tien over half vijf is op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Eemstraat in Haarlem-Noord de 75-jarige heer N. V e r d e 1 uit de P. C. Boutens- straat in Haarlem door een motorrijder aangereden en ernstig gewond. Hij is 's avonds in een ziekenhuis overleden. De bejaarde man stónd met andere voet gangers op de scheidingslijn van de vent- weg en de rijweg te wachten om over te steken. Hij maakte zich los uit het groep je op het moment, dat een motorrijder, een 39-jarige timmerman uit Velsen, uit zui delijke richting naderde. De motorrijder, die ongeveer veertig kilometer reed kon de voetganger niet meer ontwijken. Bei den werden bij de botsing gewond. In het ziekenhuis St. Joannes de Deo werd ge constateerd dat de heer Verdel een sche- delbasisfractuur en een grote vleeswond aan het gezicht had opgelopen. De motor rijder had glas van zijn zonnebril in het voorhoofd gekregen. Voorts was hij aan de rechtervoet gewond. Om kwart over tien des avonds is de heer Verdel overleden. De Haarlemse verkeerspolitie verzoekt getuigen van het ongeluk zich te melden. In Nijmegen is de negenjarige Hans Oor beek door een personenauto overreden en zwaar gewond. Enige uren later is hij in een ziekenhuis overleden. De jongen hing achter een vrachtauto, liet plotseling los en werd door een er achter rijdende auto overreden. In Leidschendam werd een driejarig jon getje door een achteruitrijdende zand- auto overreden. Het kind was op slag dood. De auto stond op 'n weg waar riolerings werken worden uitgevoerd. Het knaap je was, zonder dat iemand het had be merkt, achter de auto aan het spelen. MEDAN (UPI) In Medan zullen alle standbeelden die het Nederlandse kolo niale bewind symboliseren worden neer gehaald, zo is door functionarissen van de gemeente bepaald. Dit bericht het persbureau PIA. De beelden zullen worden vernietigd gedu rende de herdenking van het 50-jarig be staan van de stad. Droog en overwegend zonnig. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. Aan de kust iets lagere middagtemperaturen. El ders weinig verandering in tem. peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De zon is warm, de zomer kondigt- zich aan en dus is het hier en overal elders examentijd. De ene helft der mensheid examineert de andere en de zenuwen spelen de hoofdrol in het jaarlijks terugkerend drama der proefwerken. Doch dit alles heeft eigenlijk weinig met bovenstaande foto te maken, want het is een opname van een geheel ander „proefwerk": in Sacramento, Californië, V.S. heeft namelijk jaarlijks een massale wijnproef wedstrijd plaats, waarbij professionals en amateurs hun goede wijnsmaak kunnen bewijzen. Een groep Westduitse studenten is de zer dagen gestart voor een mars langs het gehele ijzeren gordijn. De jongelui, die de gehele weg van Travemünde tot Hof in Beieren willen lopen, dra gen vlaggen met de wapens van de vroegere staten van het Duitse rijk. Deze vlaggen zullen door de burge meesters van de plaatsen, waardoor de tocht leidt, getekend worden. De jongelui hopen op 17 juni a.s. hun tocht, die een demonstratie is voor de hereniging van Oost- en West-Duits- land, volbracht te hebben. GENèVE (Reuter/AFP) De besprekin gen van vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot- Brittannië over de kwestie van een ver bod van kernproeven, te Genève, zijn, met het oog op de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken verdaagd. Zij zul len uiterlyk op 8 juni worden hervat. De verdaging komt op een voor beide par tijen gunstig ogenblik. Na de vorderingen die in de afgelopen dagen zyn gemaakt, hebben de afgevaardigden tijd nodig om de verschillende problemen nader te be studeren. Voor het westen geldt dit voornamelijk voor het jongste compromis-voorstel van de Russen, dat voorziet in een van te voren vastgesteld aantal inspecties per jaar, waarbij controlegroepen een onderzoek kunnen instellen naar ontploffingen waar voor geen verklaring is gegeven. De conferentie heeft tot op heden de inleiding en 17 van de 23 artikelen van de ontwerp-overeenkomst goedgekeurd. LONDEN (Reuter) Premier Macmillan verklaarde dinsdag in het Lagerhuis, dat uit de recente briefwisseling van presi dent Eisenhower, hemzelf en Kroesjtsjev over de kwestie der kernproeven „een be moedigende nadering tot een gemeen schappelijk standpunt" blijkt. in Den Haag meer resultaten van een ge sprek. dat beperkt blijft tot de grote viel en enkele „bijzitters" dan van een confe rentie. waaraan ook Polen. Tsjechoslowa kije en nog enkele landen deelnemen. De berichten, dat Nederland om toe lating tot de conferentiezaal zou hebben verzocht, zijn uit de lucht gegrepen. Indien het aantal deelnemers echter zou worden uitgebreid, zou Nederland zeker niet af wijzend staan tegenover een eventuele deelneming, aldus verluidt in Den Haag. MOSKOU (UPI) De Pravda verwijt het Westen als een struisvogel de kop in het zand te steken als het doet alsof Oost- Duitsland geen gelijkberechtigde partner is op de ministersconferentie in Genève. Oost-Duitsland heeft het recht zijn stand punt te geven ten aanzien van elk punt dat aan de orde komt. Dat het Westen daarmee instemde was ongetwijfeld een stap in de richting van realistische poli tiek, maar de westelijke leiders zijn nu bang geworden van hun eigen stoutmoe digheid, aldus het blad, en proberen het nu te doen voorkomen, alsof de Oostduit sers slechts als adviseurs aanwezig zijn. Dit is struisvogelpolitiek, aldus het orgaan van de Russische communistische partij. Prof. Bccl heeft hedenmorgen medege deeld, goed vertrouwen te hebben, dat hij morgen verslag van zijn bevindingen zal kunnen uitbrengen aan de Koningin. Vandaag heeft prof. Beel nog enkele leden van het demissionaire kabinet op de hoogte gebracht van de stand van zaken, onder anderen minister Struijcken die zich van het begin van de formatie af niet meer voor een ministerszetel beschikbaar heeft gesteld. Voorts verwacht prof. Beel nog een definitief antwoord van een door hem aan gezochte kandidaat voor de portefeuille van Sociale Zaken. Zoals reeds werd ge meld, heeft de heer W. D. Delieveld, se cretaris van de Katholieke Arbeidersbe weging, die voor deze ministerspost was gepolst, daarvoor om uitsluitend persoon lijke redenen bedankt. Prof. Beel is thans zeker van de vol gende ministers: Minister-president: prof. De Quay (K.V.P.); Buitenlandse Zaken: mr. Luns (K.V.P.); Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen: mr. Cals (K.V.P.); Maatschappelijk Werk: mej. dr. Klompé (K.V.P.); Landbouw: mr. Marijnen (K.V.P.); Binnenlandse Zaken: mr. Toxopeus (V.V.D.); Defensie: S. van den Bergh (V.V.D.); Verkeer en Waterstaat: drs. Korthals (V.V.D.); Financiën: prof. Zijlstra (A.R.); Volkshuisvesting: mr. Van Aartsen (A.R.); Economische Zaken: drs. De Pous (C.H.U.); Justitie: mr. Beerman (C.H.U.) Alleen de minister van Sociale Zaken (K.V.P.) ontbreekt nog. De zetelverhouding in het nieuwe kabi net is: 6 K.V.P., 3 V.V.D., 2 A.R., 2 C.H.U. Wanneer prof. Beel naar de Koningin is geweest, zal een nieuwe formateur (prof. De Quay) worden benoemd, die formeel de nieuwe ministers zal aanzoe ken en het kabinet zal aanvullen met een aantal staatssecretarissen. Er wordt op gerekend, dat het nieuwe kabinet vóór Pinksteren compleet is en dat de nieuwe ministers dan beëdigd zullen zijn. De Eerste Kamer heeft gisteren de begroting van Verkeer en Waterstaat behandeld, waarbij de heer Lichtenauer (C.H.U.) de vrees uitte dat in het westen van het land veertien-baans-wegen nodig zullen zijn om in 1980 het steeds toenemende motor- verkeer te kunnen verwerken. Minister Van Aartsen was van mening, dat er nieuwe, evenwijdig lopende wegen moeten komen, zodat hij wegen met veertien banen niet nodig achtte. De bouw van wegen, bruggen en tunnels beschouwde de bewindsman als een moeilijk financieel probleem. Indien aan alle wensen zou worden voldaan, zou men versteld staan van het bedrag dat er mee is gemoeid. Het is onmogelijk alles tegelijk uit te voeren en het nieuwe kabinet zal dus moeten kiezen wat het eerst moet gebeuren: verbetering van de IJmond, de Hem-, Coen- of IJtunnel, verbetering van het Amsterdam-Rijnkanaal, verbreding van de sluis bij Wijk bij Duurstede, Sloeplan en Kreekrakplan. Met de heren Schorer (P.v.d.A.) en Delprat (V.V.D.) was de minister het eens dat de IJmond niet voldoet voor een haven als Amsterdam. Verbreding en verruiming is nodig. Hij kon gisteren echter nog niet zeggen wat er zal gebeuren. Dat moet worden bekeken bij de voorbereiding van de begroting voor 1960. Over de Belgische rijnvaartpremies zal een nota worden opgesteld ter toezen ding aan de Belgische regering als uit gangspunt voor overleg tussen Neder land en België. Tal van jaren achtereen heeft de heer De Vos van Steenwijk (VVD) erop aan gedrongen de exprestreinen te laten stop pen in Meppel, maar steeds vergeefs Gisteren drong hij er echter opnieuw op aan en nu deelde minister Van Aartsen mee dat met ingang van de winterdienst- regeling de exprestreinen in Meppel zul len stoppen. De aanhouder heeft ten slot te gewonnen. pagina Uit stad en omgeving5 7 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel 3 Feuilleton 11 Agenda 5 11 Kunst .r.T.3 11 Mensen in Amerika 9 Economisch nieuws 2 Weerrapport 2 Britse kunstmaan Sport 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S De heer Lichtenauer pleitte voor ver lenging van de startbaan op het Rotter damse vliegveld Zestienhoven tot 1800 me ter. Dat is de uiterste grens voor dit ter rein, zodat Rotterdam nooit zal kunnen concurreren met Schiphol, waar straal vliegtuigen kunnen landen op een baan van 3300 meter. De startbaan van Zes tienhoven is nu te kort, want zestig per cent van de Europese korteafstand-vlieg- tuigen kan thans niet op Zestienhoven landen. De groei van het luchtverkeer op Zes tienhoven is verrassend. De verkeersbe- hoefte van Rotterdam en de mogelijkhe den van Zestienhoven zijn veel groter dan deskundigen hebben voorzien. Van deze groei moet in het belang van de welvaart profijt worden getrokken zonder Schip hol te schaden. Minister Van Aartsen stelde voorop dat er in ons land slechts één centrale lucht haven kan zijn: Schiphol. Hij wilde niet tegenspreken dat Zestienhoven in bepaal de behoeften voorziet en van belang is voor de plaatselijke belangen van Rot terdam. Maar dat betekent, zei hij, dat wij voorzichtig moeten zijn met onbe perkte uitbreiding van Zestienhoven. Ver lenging van de startbaan van 1300 tot 1800 meter zou betekenen, dat vrijwel alle vliegtuigen er zouden kunnen landen. Met de burgemeester van Rotterdam wordt ovèr de kwestie nog overleg ge pleegd. De minister sprak de hoop uit dat het overleg zou leiden tot een voor beide partijen bevredigende oplossing. Ten slotte heeft de Eerste Kamer de begrotingen van Verkeer wn Waterstaat, van het Zuiderzeefonds, van hei staats bedrijf der P.T.T. en van de Rijkspost spaarbank zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1