Vermoedelijke inhoud van het westelijke „pakket" WESTELIJK VOORSTELLEN-PAKKET WORDT HEDEN IN GENEVE GEPRESENTEERD Nieuw kabinet is thans compleet HET WEER Gromyko legt zijn tweede eis voorlopig terzijde DE VIS, DE VLOOT, DE VLAG Drie ernstig gewonden bij explosie in Hilversum De P. C. Hooftprijs voor Pierre Kemp In drie fasen naar Duitse hereniging en beperking der strijdkrachten Koud bloed - warm hart Olieprodukten goedkoper MORRIS OXFORD .J Mr. v. Rooij, burgemeester van Eindhovenkrijgt Sociale Zaken Zonnige perioden Ter gelegenheid van de komende „Vlaggetjesdag" het uitvaren van de haringvloten en de daarbij ge organiseerde festiviteitenhebben wij in ons num mer van heden een aantal pagina s gewijd aan dit voor ons district zo belangrijke, traditionele evene ment. pag. 15 tot en met 21). Fabriek en omliggende huizen zwaar beschadigd Sjah van Perzië in Denemarken Het woord is aan ln de krant van heden: Diplomatiek verkeer Geweldig mooie Textielhandel FRAAN7E 1959 GARAGE BRINKMANN DONDERDAG 14 MEI 1959 44e JAARGANG NUMMER 159 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. j| ng n - Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. i |1 1 (f^jl mszzM 11 {1] Éf^ll Ij Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL bh JL Jj, JfL JL JL JL V franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef red*ctie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. «"ijr Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Van onze parlementaire redacteur) Prof. Becl heeft het nieuwe kabinet voor prof. De Quay thans volledig bijeen. Gis termiddag vijf uur ontving hij de toezeg ging van mr. dr. Chr. J. M. A. van Rooij, burgemeester van Eindhoven, dat deze be reid is de portefeuille van Sociale Zaken te aanvaarden. Dat was de laatste porte feuille waarvoor nog een minister moest worden gevonden. Prof. Beel is gisteravond in paleis Soest- dijk ontvangen, waar hij de Koningin rap port uitbracht over zijn „pre-formatie". Formeel zal prof. De Quay nu als forma teur worden aangewezen. Mr.-dr. Van Rooij werd 23 januari 1912 te Rotterdam geboren. Hij is dus 47 jaar. Van 1945 tot 1952 was hij burgemeester van Etten en Leur in Noord-Brabant, daar na tot 1958 burgemeester van Venlo. Hij is lid van de Radioraad en de Televisieraad. De zaken van Suriname en de Antillen komen in het nieuwe kabinet onder de hoede van de vice-minister-president, dr. PI. A. Korthals (V.V.D.) die tevens minis ter van Verkeer en Waterstaat wordt. De behartiging van de interne zaken van Nieuw-Guinea wordt opgedragen aan de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus (V.V.D.). De samenstelling van het nieuwe kabinet is verder overeenkomstig de ministerslijst in ons blad van gisteren. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: Het nieuwe kabinet is gereed. Prof. De Quay heeft als nieuwe formateur alleen nog maar formaliteiten te vervullen. Het is het eerste kabinet na de ooi-log zonder socialisten. Het is in de politiek in het al gemeen normaal, dat een partij nu en dan niet deelneemt aan het regeringsbeleid en de P. v. d. A. behoeft dus niet verontwaar digd te zijn omdat zij buiten het kabinet is gebleven. Haar nieuwe positie is niet oneexwol. Voor een gezonde politieke ont wikkeling kan het goed zijn. De politieke tegenstellingen tekenen zich duidelijker af en bij de volgende verkie zingen kan het volk zich uitspreken over zijn voorkeur. In de praktijk zal het beleid van het nieuwe kabinet niet zoveel verschillen van de brede-basiskabinetten, waarin de P. v. d. A. wel veel invloed had, maar toch in de mindei-heid was. Bij zijn uitspraak, vóór de verkiezingen, dat de V.V.D. niet wenst deel te nemen aan een kabinet waarin ook socialisten zit ting hebben, heeft prof. Oud vooral ge dacht aan de koers van het regeringsbeleid. Voor hem is vooral van belang of die koers in socialistische richting (toeneming van overheidsbemoeiing) gaat, of in de richting van beperking van de ovex-heidsbemoeiing tot het onvermijdelijke. Met 19 van de 150 zetels in de Tweede Kamer kan de V.V.D. onmogelijk al haar eigen wensen afdwingen. Maar px-of. Oud oordeelt, dat er volgens zijn opvattingen al veel gewonnen is als er in het kabinet geen socialisten meer zitten. Daax-om heeft hij de kabinetsformatie in geen enkel op zicht bemoeilijkt door hoge eisen te stellen. In de kringen der K.V.P., A.R. en C.H.U., zijn er nog altijd die een kabinet zouden wensen waarin ook de P.v.d.A. vertegen woordigd is en die bezwaren hebben tegen samenwei'king met de V.V.D. In de K.V.P., A.R. en C.H.U., heerst namelijk vrees, dat bij de volgende verkiezingen de confes sionele arbeiders op de P.v.d.A. zullen stemmen. Voor die vrees heeft prof. Oud begrip gehad door geen speciale ministers- zetels te eisen. In de confessionele par tijen moet men, volgens prof. Oud, voor zichtig wennen aan de samenwerking met de V.V.D., dan kan de politieke kentering een blijvende ommekeer worden. Als geheel vormt het kabinet-De Quay een nieuwe, fx-isse ploeg, waarin toch vol doende ervax-en ministex-s zitten om te kunnen voortbouwen op het beleid van de afgelopen jaren. Op een groot aantal belangrijke posten kan men reeds zonder vooi-behoud spreken van een sterke be zetting en beslist zwakke bewindslieden telt het kabinet niet, al moet men van sommige figuren natuurlijk afwachten hoe zij het als minister zullen doen. Tegenover het nieuwe kabinet staat een sterker parlement, doordat een aantal zeer bekwame oud-ministers van de P.v.d.A. (Hofstra, Suux-hoff, Samkalden en Vonde ling) er zitting in nemen. De verkiezingen hebben voorts voor 'n verfrissing gezorgd. Er staat een pittig parlement tegenover het. nieuwe kabinet. De debatten in het parlement zullen levendiger worden. Dat kan voor de poli tieke belangstelling geen kwaad. Het is alleen te wensen, dat daardoor het kabinet niet wordt gehinderd om in het belang van land en volk nuttig wex-k te ver richten. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Verwachting tot mox-genavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weeiTapporten op pagina twee. „DUIKEW, JOMqEKIS. LAAT Z£ MERKEN MT WU CjEEN CjRpENTjES Z'JN Hedenmorgen heeft zich een hevige ont ploffing voorgedaan in de essencefabriek van Polak en Schwarz in Hilversum. Drie arbeiders werden ernstig gewond. In de fabriek werd grote schade aangericht. De ontploffing ontstond in de reuk stof fenaf deling, vermoedelijk door opeen hoping van gassen. Van de huizen in de omgeving werden muren en daken ontzet en alle ruiten vernield. Een straat bij het fabrieksterrein werd versperd door een barx-ière van gebroken glas. Van het fa brieksgebouw werden tweederde van de voorgevel en het gehele dak weggeslagen. Er waren weinig mensen in de afdeling op het ogenblik van de exploisie. Door een steekvlam liepen drie arbeiders ernstige brandwonden op. Een begin van brand kon met schuimblussers worden be dwongen. Op advies van eeix jury, bestaande uit de heren prof. dr. G. Stuiveling, voorzitter, Adriaan Morriën, Max Nord, Adriaan Ro land Holst en Jan Wit, leden, en H. J. Mi chael, secretaris, heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen de staatsprijs voor letterkunde, de P. C. Hooftprijs 1958, toegekend aan Pierre Kemp te Maastricht voor diens gehele dichterlijke oeuvre. De traditionele uitreiking van de prijs op het Muiderslot zal ditmaal niet kunnen ge- i beuren, omdat de gezondheidstoestand van de bekroonde dichter niet toelaat dat hij naar Muiden reist. KOPENHAGEN (UPI) De Sjah van Perzië is vanochtend om elf uur per vlieg tuig uit Londen gearriveerd. Op het vlieg veld Kastrup, bij Kopenhagen, werd hij begroet door Koning Frederik. Voltaire: Men kan beter de kans lopen een schuldige te redden dan een onschul dige te straffen. GENèVE (Reuter) De voorstellen die minister Herter vandaag namens het Westen op de conferentie te Genève zal indienen omvatten, naar in conferentie kringen verluidt, een uit drie fasen be staand plan, waarbij een regeling van het Dxiitse vraagstuk gekoppeld wordt aan verminderingen van de Amerikaanse en de Russische strijdkrachten op grote schaal. Volgens genoemde kringen zou er na de voltooiing van de drie fasen met een herenigd Duitsland een vredesver drag moeten worden gesloten, terwijl de omvang van de strijdkrachten van de Sov jet-Unie en de Verenigde Staten tot 1.700.000 man zou moeten zijn beperkt. In de inleiding wordt een reeks beginselen opgesomd, zoals de verklaring dat Oost en West geen geweld moeten gebruiken bij het regelen van internationale geschil len. In de eerste fase zouden Oost- en West- Duitsland een raad moeten vormen, waar in vijfentwintig Westduitsers en tien Oost- (Van onze reisredacteur) GENèVE, 14 mei De ministersconferentie van Genève is door haar aan- vangsmoeilijkheden heen. De kwestie van een Poolse en Tsjechische deelneming (en daarmee de kans op een Nederlandse delegatie) is voorlopig terzijde gelegd. De vier ministers hebben gistermiddag hun inleidingen gehouden en vandaag opent het Westen zijn fameuze onderhandelingspakket, waarover zoveel - en naar gisteren door een Franse woordvoerder werd gezegd zo vaak onjuist - is gepraat en geschreven. De westelijke voorstellen, die een Duitse hereniging stap voor stap aan een beperking der bewapening in een zich geleidelijk uitbreidende centraaleuropese zone en een grotendeelse handhaving der status quo in West- Berlijn koppelen, zouden hedenmiddag door Christian Herter worden ontvouwd en vervolgens door de Britten en Fransen worden toegelicht. Daarna is het de beurt aan de Russen om hun voorstellen tot afzonderlijke vredes-verdragen met Oost- en West-Duitsland en de liquidatie van het bezettingsstatuut in West- Berlijn ter tafel te brengen. En daarmee is de conferentie dan wer kelijk op gang gekomen. Nadat Gromy ko en de westelijke ministers gisteren hun argumenten voor en tegen een on middellijke Poolse en Tsjechische deel neming aan de conferentie hadden her haald, legde Gromyko zich ten slotte spijtig neer bij de onmogelijkheid zijn eis door de elastische westelijke afweer heen te drukken. Hij sprak de wens uit, dat het moment zo spoedig mogelijk, liefst Pag- De haringvloot vaart uit 15 t/m 21 Van Dag tot Dag«3 De Kleine Wereld,3 Op de Praatstoel3 Economisch nieuws 2 Uit stad en omgeving23-25 W eerrapponen 1-2 Feuilleton 5 Kunst 11 Sport 9 Agenda 21 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHTENTWINTIG PAGINA'S binnen enkele dagen, mag komen, waar op de invitatie alsnog naar Praag en Warschau kan worden gezonden. Daar mee is de discussie over dit onderwerp weliswaar niet geheel van de baan, maar toch voorlopig gesloten. Mocht zij worden hervat, dan is inmiddels komen vast te staan, dat de westelijke mogendheden naast Italië zeker ook Nederland willen inviteren. Zal Gromyko daarmee akkoord gaan? De Rus wilde de westelijke slachtoffers der nazi's niet op een lijn met Polen en Tsjechoslowakije stellen, omdat de eers ten niet alleen het Westduitse militaris tische gevaar weigeren te erkennen, oaar er zich zelfs mee verbonden heb ben. Gi-omyko zei dat, nadat Herter, die gisteren px-esideerde, hem onmiddellijk na de opening der zitting in de gelegen heid had gesteld het woord over de Pool se en Tsjechische deelneming te herne men. Na dit bewijs van inschikkelijkheid begon Herter zelf aan zijn inleidende al gemene beschouwing, die van de Frans man Couve de Murville, die moeilijkhe den met zijn spijsvertering heeft, werd voorgelezen door zijn plaatsvervanger Lu eet. Selwyn Lloyd liet eerst het woord aan Gromyko en hield toen als laatste een ge- improviseei'de inleiding. Noch de weste lijke noch de Russische openingsvex-kla- x-ingen bevatten nieuws: men hield vast aan de al eex-der gestelde uitgangspun ten. Het was eerder de toon die het hem deed. De Amerikaanse inleiding was ernstig, hier en daar een tikje zalvend, de Franse hard en vastbesloten, de Rus sische lang en betrekkelijk rustig. De in teressantste was de Bx-itse. Lloyd, die zich een soort bemiddelaarsrol in Genève heeft aangemeten, hield een verzoenen de improvisatie, die links en rechts pro beerde te prijzen, ook begrip voor het Russische standpunt zocht en naderhand enig licht smalend commentaar aan Franse delegatiekringen ontlokte. De Fransen kregen er op hun beux-t van een Russische woordvoerder van langs, om dat zij als enigen zo'n hoge toon hadden aangeslagen. Waar de westelijke en Russische voor stellen, die heden ter tafel zouden komen, diametraal tegenover elkaar staan, is men benieuwd hoe er, zo al niet een ak koord maar toch voldoende toenadering bereikt kan worden, om de weg naar de topconferentie te effenen. Men is daar niet helemaal pessimistisch over en wel voöral, omdat er buiten de officiële zittin gen een intensief diplomatiek verkeer heerst. Topleden der delegaties lopen de deur bij elkaar plat, om op allerlei punten het terrein voor te bereiden (vooral de Rus sen Vinogi-adov en Malik zijn daarbij bij- znoder actief) zodat de delegaties bij het begin van de officiële zitting al een aar dig duidelijk beeld hebben van hetgeen er die middag zal gaan gebeuren. Ook de ministex-s zelf hebben vooi'tdurend contact. Herter, Lloyd en Gromyko zou den hedenochtend bijeenkomen om te spreken over de conferentie tot stopzet ting van kex-nproeven, die zich nu al maanden in Genève voortsleept. Verder hebben de ministers „beperkte officiële zittingen" in het uitzicht gesteld. Dat be tekent dat de voltallige zittingen ondex-- broken kunnen worden om de ministers der Grote Vier in de gelegenheid te stel len buiten aanwezigheid hunner delega ties de koppen bij elkaar te steken. Nu Gromyko het spreekx-echt der Duit sers er doorgedrukt heeft, waarvan deze overigens nog steeds geen gebi-uik heb ben gemaakt, is er hem blijkbaar inder daad veel aan gelegen tot enige resulta ten te komen. Gromyko ontmoette gister ochtend ook de Westduitse minister Von Brentano, op diens verzoek, v$or een on derhoud, dat anderhalf uur duurde. De Westduitsex-s beschreven het als een za kelijk gesprek, Waarin de wedei-zijdse standpunten nogmaals werden uiteenge zet, en dat nog voortgezet zal worden. De Russische woordvoerder deed er nogal ironisch over, zei dat er niet onderhan deld, maar alleen geconverseerd was, omdat Von Brentano niet aan de confe rentie deelneemt „om redenen die alleen hemzelf bekend zijn". Na Von Brentano ontving Gromyko de Oostduitser Lothar Bolz om hem over Von Brentano's bezoek in te lichten. Het staat, na de entree der Oostduitsers in de conferentiezaal, die in feite als het echec van Adenauers Duitse politiek werd beschouwd, inmiddels wel vast, dat Von Brentano binnenkort toch persoonlijk de Pieternel, de koudbloedmerrie van landbouwer J. v. d. Wel in Waddinx- veen, zijn de vreugden van het moeder schap niet ontgaan, al zijn het dan niet haar eigen kinderen-, waarover zij haar goede zorgen uitstrekt. Drie weken ge leden bracht zij een levenloos veulen ter wereld. Haar baas gaf er haar een kalfje voor in de plaats, hetgeen kenne lijk beider instemming had. Pieternel heeft er zelfs nog een tweede aange nomen kind bijgekregen en waakt ook daarover alsof het helemaal eigen is. Zodat alle in dit heel bijzondere geval betrokken partijen nu best tevreden zijn. leiding van de Westduitse delegatie in de conferentie van ambassadeur Grewe zal overnemen om niet in een totaal diplo matiek isolement te gex-aken. Hij zal, hoe pijnlijk dit voor hem is, een dezer dagen, op een voor de Duitsers belangrijk poli tiek tijdstip, zelf in de zaal plaatsnemen. De Westduitsers hebben trouwens inmid dels doen weten, dat er geen enkele x-e- dén voor hen is niet de normale beleefd heid jegens de Oostduitse vertegenwoor digers in acht te nemen. Zij zullen zich voorstellen en met hen praten, alleen niet over politiek. duitsers zitting hebben benoemd door de respectieve regeringen. Deze x-aad zou tot taak krijgen de technische en bestuurs- contacten tussen de twee gebieden uit te bi'eiden. Voor besluiten is een meerderheid van drievierden noodzakelijk. Na twee en een half jaar zou in geheel Duitsland een volksstemming moeten worden gehouden over een kieswet, op grond waarvan later vrije verkiezingen worden gehouden ter hereniging van het land. In een nader te bepalen gebied van Europa zou een controle- en inspectiestel sel te land voor de strijdkrachten van de twee partijen worden ingesteld. In Oost en West-Berlijn zouden bij wijze van proef vrije verkiezingen moeten worden gehou den met het oog op de latere hereniging van de twee delen van Duitsland. In de eerste fase zouden de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hun strijdkrachten tot 2,5 miljoen man moeten beperken. In de tweede fase zou Duitsland worden herenigd op basis van vrije verkiezingen, hetzij onder toezicht van de Grote Vier hetzij onder controle van neutrale mo gendheden of de UNO. Het herenigde Duitsland zou mogen kiezen tussen aan sluiting bij de NAVO of bij de verdrags organisatie van Warschau. Het zou ook neutraal mogen blijven. In Oost- en West-Duitsland, Polen en Tsjechoslowakije zouden maxima worden vastgesteld voor de omvang van de strijd krachten. In het begin van de tweede fa se zouden de strijdkrachten van de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie tot 2.100.000 man moeten worden beperkt en later tot 1.700.000 man. In de derde fase zou het voornaamste punt volgens genoemde conferentiekrin gen, de ondertekening van een vredesver drag met het herenigde Duitsland zijn. Bij dit verdrag zouden de grenzen definitief worden vastgesteld. Hoewel over het ver loop van de grenzen in het westelijke plan niets wordt gezegd, zijn alle westelijke mogendheden, naar verluidt, bereid de Oder en de Neisse als oostgrens van Duits land te aanvaax-den. Voor de aankomst van de Sjah van Perzië in Amsterdam via het Noordzeekanaal wordt tegen de Prins Hendrikkade, tegenover het Centraal Station, een aanlegsteiger gebouwd. Als gevolg van prijsdalingen op de we reldmarkt zullen met ingang van vrijdag 15 mei aanstaande de verkoopprijzen voor enkele aardolieprodukten in Nederland worden verlaagd. De prijs van petroleum voor huishoudelijk gebruik wordt drie kwart cent per liter lager; tractorpetro- leum wordt 0,50 per 100 liter goedkoper. Verder worden de prijzen voor gasolie en autogasolie met 0,90 per 100 liter en die voor dunne stookolie met 0,70 per 100 liter verlaagd. Advertentie HERENSPORTPANTALONS en SINGLETS v.a. 2.50 p. st. Wit verpakt HERENSPORTGOED 1.98 en 2.25 WEEKENDSHIRTS keurcollectie 7.95 - 15.90 Keizer Wilhelmstraat 16-18 - IJmuiden Advertentie GEHEEL NIEUW ITALIAANSE STIJL ENGELS COMFORT NEDERLANDS FABRIKAAT Vraagt demonstratie SMEDESTRAAT 22 TEl. 11025 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1