De vader van de Sjah leidde Perzië op moeizame weg naar de welvaart Perzië koestert zich in de weldadige zon der Amerikaanse vrijgevigheid „Perzië wordt geworgd door twee verlichte christelijke naties" Havenberichten Amerikaanse Senaat keurde wet op vakverenigingen goed Umond-agenda STOFZUIGERS 15 N.TS.-reportage van aankomst van de Sjah SCHUBERTH MOET BETALEN AMERIKAANSE AANKLACHT UIT 1912: Feestavond van „Door Samenwerking Sterk" „Van ander ras" op contactavond NCBO IJmuidenaar in organisatie van congres van Jehovah's Gestaagde eierendans van senator Kennedy LOENDERSLOOT Enthousiasme beloond Kerkelijk Nieuws Castricum DONDERDAG 21 MEI 1959 HET TREFTdat juist bij het bezoek van de Sjah bij het We reldvenster in Ba am de niet al te uit gebreide lectuur over dit land is ver rijkt met een prachtig uitgevoerd, en met knappe foto's verlucht bock van de Ne derlandse journalist F. den Houter on der de titel „Perzië zonder sluier". Vlot heid van stijl en kleurige beschrijvings- trant gaan bij Den Houter gepaard met geduldige ibaarneming en behoorlijke studie. Hij heeft rondgesnuffeld tussen de bazars in Isfahan en ontdekt waarom de Perzen aan dit marktsysteem de voor keur geven boven de warenhuizen, die men met Westerse hulp introduceerde - niet alleen om het loven en bieden, waaraan zij vasthouden, maar ook om zijn waarde in de voorziening van dage lijkse nieuwtjes. Hij is dieper doorge drongen in het halfduister van de ach tergronden uit nieuwsgierigheid naar wat zich achter de donkere opening van een oude muur bevindt. En hij ontwaart een kameel, die in gestage cirkelgang rondloopt in een graanmolen. NIET ALLEEN van de bekende aspec ten van Perzië, zoals de tapijtweverijen geeft hij een voortreffelijke beschrijving maar ook van de minder bekende. Wat weet men bij voorbeeld ten onzent van de ghanats, het tweeduizend jaar oude be- vloeiingssysteem van ondergrondse ka nalen, die tezamen een lengte van onge veer honderdduizend mijl hebben. Het be gint met de zeer gerespecteerde activiteit van de waterzoekers die ergens op een berghelling een plaats aanwijzen waar zich water moet bevinden. Zij verdwijnen weer voordat men de aanwezigheid van water Perzië is in de loop der eeuwen tot de huidige dag bedreigd door het Russische verlangen naar expansie in de richting van de ijsvrije Perzische Golf en de In dische Oceaan. Het heeft zich thans op dood of leven verbonden aan het Brits- Amerikaans beleid, belichaamd in het Bagdadpact, waarmee het mét twee ande re mohammedaanse buurstaten van de Sovjet-Unie, Pakistan en Turkije, deel uitmaakt. De Perzische regering is met vrees en afkeer vervult van de politiek van zowel Nasser van Egypte als Kassem van Irak, die uit verkeerde, zo niet opzettelij ke, berekening de deur voor de Sovjet- Unie naar het Nabije Oosten zouden kun nen ontsluiten. De Sjah is een goedwillend vorst, maar hij heeft niet de statuur van zijn vader, Reza Chan, die zich van sergeant in het Perzische leger opwerkte tot generaal, successievelijk minister van Oorlog en pre mier werd en die uiteindelijk, ouder Per zische gewoonte, zijn meester de Sjah verjoeg en zich in 1926 in diens plaats liet kronen. Reza Chan heeft voor Perzië betekent wat Kemal Ataturk voor Turkije was, een hervormer van de staat in al zijn geledingen. Op het ogenblik koestert Perzië zich in de weldadige zon der Amerikaanse vrijge vigheid. Sinds Mossadeq, de premier, die de Anglo-Iranian Oil Company nationali seerde in 1953 viel, tot 1957, is tenminste een miljard dollar meer dan de helft Amerikaanse economische, technische en militaire hulp, en de rest van olie-royal- ties in Perzië gepompt. Met Amerikaan se bijstand is de malaria zo goed als be dwongen, is de kindersterfte, die ongeveer vijftig percent beliep, belangrijk gedaald, is het schoolbezoek aanzienlijk toegeno men en is het onderwijs zeer verbeterd. Werken ter verbetering van landbouw en industrie beginnen vrucht af te werpen. Het maatschappelijke stelsel van Per zië ondergaat grote diepgaande verande ringen, die volgens sommige waarnemers een wedloop hebben ontketend tussen re formatie en revolutie. De sociale struc tuur van Perzië is niet anders dan die van de andere landen van het Nabije Oosten, waar het milde despotisme, dat zich aan dient als „constitutioneel monarchisme", nog niet door een revolutie is wegge vaagd. Van het eigenlijke volk heeft de Perzische monarchie weinig te duchten, van de Sji'itische (mohammedaanse) geestelijkheid, wier invloed tanende is, evenmin. De enig mogelijke kracht die zich tegen de oppermachtige grondbezit ters, uit wier rangen de officieren voor het leger en de leden van de volksverte genwoordiging (Majlis) worden gerekru teerd, in verzet zou kunnen komen, is de opkomende jonge stedelijke middenstand, die merendeels westers opgevoed cn pro gressief denkend is. Zij omvat juristen, journalisten, ingenieurs en artsen, wier belangen doorlopend in het gedrang ko men, omdat zij geen leider hebben en die, bij afwezigheid van politieke partijen, verstoken blijven van normale politieke activiteit. heeft de N.T.S. om 10.45 uur een rechtstreekse reportage gegeven van de aankomst van de sjah van Perzië in Amsterdam. Na de ontscheping op de Prins Henderikkade van ,.De Ruyter" werd de sjah begroet door Koningin Ju liana en Prins Bernhard. Na een korte pauze volgden de camera's de stoet, die zich naar de Dam begaf, waar de sjah bij het Nationale Monument een krans legde. Deze duidelijke reportage met ve le close-ups van de sjah werd van goed commentaar voorzien door Siebe van dei- Zee en Piet te Nuyl. Reza Pahlevi, de vader van de Sjah. heeft kunnen aantonen, want hun beslis sing is altijd juist. Zelfs wanneer men na heel diep graven nog niets heeft gevonden wordt er niet getwijfeld of zij hebben toch gelijk. Alleen wordt dan vastgesteld, dat het water wat diep zit voor de exploita tie. Men kan zich overigens verbazen over de kennis en de intuïtie van die waterzoekers, die zelfs in de meest barre en doodse berghellingen water hebben op gespoord. De aanleg van de ghanats naar het te bevloeien gebied wordt voorafge gaan door primitieve metingen, waarbij met een zeer merkwaardige „waterpas", namelijk door het gedrag van een water druppel aan een touw wordt uitgemaakt of men wel goed horizontaal meet! Dan volgt het „baggeren", waarbij zakken met aar de via een houten wiel naar de oppervlak te worden gebracht. Nog altijd gaat het zo en de aanleg en het onderhoud van de ghanats vergen jaarlijks zulke kapitalen, dat alleen de grootgrondbezitters, die de landbouw beheersen het kunnen betalen. Dat maakt hun positie zo sterk, want uiter aard werd het leidend beginsel in deze landbouwstreken, dat degene die gronden gaat bevloeien, er ook eigenaar van wordt. Het is daardoor niet te verwonderen, dat slechts tien percent van het land is geculti veerd en dat slechts vijftien percent nog zo'n beetje voor weidegrond kan doorgaan. Toch werkt driekwart van de bevolking in de landbouw! Geen wonder, dat de rege ring van de sjah naast industriële ook gro te landbouwprojekten tracht te verwezen lijken. DE GHANATS in het zuidwestelijke Khoezistan zijn in de loop der eeuwen verzilt en deze streek viel daardoor terug in zijn barre ongenaakbaarheid van wel eer. Maar bij een naoorlogse inventarisa tie van Perzië's mogelijkheden constateer de men, dat de onderaardse rivieren nog altijd stroomden en niet alleen goed wa ren voor een uitgebreid bevloeiingsstelsel maar ook voor de opwekking van energie. Er verschijnt daarom thans in een gebied waar eens de primitieve ghanats werden gegraven een dam van 140 meter hoogte (annex centrale) waarbij een concentratie wordt verkregen, die een moderne bevloei ing van honderdduizend hectaren moge lijk maakt. Dit enorme project wordt met Amerikaanse hulp uitgevoerd, en aan het I ontwerp ervoor werd medegewerkt door een hoofdingenieur van de Tennessee Val ley Authority. Het bodemonderzoek in dit gebied en de aanleg van een suikerplan tage geschiedt met medewerking van de Nederlandse Heidemaatschappij. Ook op andere terreinen heeft men de hulp van Nederlandse deskundigen ingeroepen, bij voorbeeld van het Internationaal Oplei dingsinstituut voor Luchtkartering in Delft. REEDS ONDER HET BESTUUR van de vader van de huidige regeerder, sjah Reza, is Perzië de nieuwe weg ingesla gen. Hij ging in zijn bewondering voor het Westen zo ver, dat hij 't dragen van Euro pese broek en jas voorschreef „en wie niet wilde, die hing. Letterlijk", aldus de schrijver. „Fez en astrakan muts dienden te verdwijnen en plaats te maken voor de Europese hoed, maar sjah Reza was een wijs man die begreep, dat er al zoveel ver anderd was en dat dit nu wel eens net te veel zou kunnen zijn. Zo vond hij dan goed dat zijn mannelijke onderdanen zich bij wijze van overgangsmaatregel zouden tooien met een kepi, die enige gelijkenis had met de ouderwetse uniformpet van Franse plattelandspostbodes. De mollas, de mohammedaanse geestelijke leiders protesteerden. Het hoofddeksel had een klep en die zou de dragers ervan kunnen beletten bij het gebed met het voorhoofd de grond te raken, gelijk voorgeschreven. De sjah trok zich van dit argument weinig aan; hij meende dat men de kepi dan maar achterstevoren moest dragen!" MEN KAN zich in „Perzië zonder sluier" ook verlustigen in een sfeerrijke beschrij ving van het paleis van Darius, waarbij de schrijver de opgravingen van nabij ge volgd heeft en van de oude hoofdstad Is fahan. Heel interessant is de bouwgeschie denis van de keizerlijke moskee aldaar, die zich afspeelde onder het bewind van sjah Abbas I in de zestiende eeuw. De architect ervan vroeg na het gereedko men van de funderingen en de muren vijf jaar uitstel opdat het gebouw zich in deze staat afdoende zou kunnen zetten. Maar de sjah wilde het af zien en beval hem op straffe des doods het te voltooien. Daarop verdween de architect en vijf jaar lang werd hij vergeefs gezocht door de diena ren van de woedende sjah. Maar na vijf jaar keerde hij terug en hij kreeg gena de van zijn opdrachtgever doordat hij kon aantonen, dat zich 'n niet geringe kink had voorgedaan en dat de muren verder de bodem in waren gezakt. Daarop werd on der zijn leiding het prachtige bouwwerk voltooid. Een bijzonder leerrijk gedeelte van het boek is gewijd aan de geschiede nis en de techniek van de Perzische ta- pijtkunst. De-bekende Italiaanse mode-ontwerper Federico Emilio Schuberth, die ex-keize rin Soraya en Gina Lollobrigida onder zijn klanten telt; moet 11.480.988 lire (on geveer 59.000 gulden) betalen aan achter stallige sociale voorzieningen ten behoe ve van zijn personeel. Het bureau voor sociale voorzieningen had het proces tegen de couturier aanhangig gemaakt. De ach terstallige betalingen liepen terug tot 1944 en het kostte de rechterlijke instanties drie jaar om tot een uitspraak te kunnen ko men. DE AMERIKAANSE hulpverlening aan Perzië dateert van voor de eerste wereldoorlog, nadat in 1906 het auto cratische bewind van de Sjahs, dat eeuwen had geduurd, met één slag werd vervangen door een constitutio nele monarchie, ondanks Russische en Britse tegenwerking. Er kwam een ge kozen volksvertegenwoordiging, die ech ter onmachtig was hervormingen door te voeren omdat de schatkist leeg was. Rusland en Groot-Brittannië beletten Perzië geld te lenen tegen onderpand van de kroonjuwelen of zich anderszins van geldmiddelen te voorzien. In die omstandigheden richtte de Perzische regering zich tot de president der Ver enigde Staten, Taft, met het verzoek Amerikaanse deskundigen beschikbaar te stellen. ALS VERREWEG de grootste schuldei sers van Perzië eisten Rusland en Groot- Brittannië dat de Perzische regering hun de aanstelling van buitenlanders ter goed keuring zou voorleggen. De Britse en Russische mening over het aanstellen van buitenlanders in Perzië liepen niet paral lel. De Britten verzetten zich, in tegenstel ling tot de Russen, niet tegen Amerikaan se deskundige bijstand, omdat zij van me ning waren, dat de Verenigde Staten geen grote Europese mogendheid waren en om dat zij. niet zoals de Russen, Perzië van de kaart wilden doen verdwijnen. Het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken nam aan dat er geen be zwaren waren. W. Morgan Shuster, onderdaan van de niet-belanghebbende Verenigde Staten, kwam in 1911 met een staf Amerikanen naar Perzië om als schatmeester-generaal orde op de financiën te stellen. De Majlis (parlement) schonk hem haar volledige vertrouwen en bekleedde hem met uitge breide volmachten. „Nooit heeft een vreemdeling een vreemd land trouwer ge diend dan hij," zo zegt de Nederlander Dunlop in zijn boek „Perzië voorheen en thans" (1912). De Amerikaan heeft zijn verblijf in Perzië echter nauwelijks 'n jaar kunnen rekken tegen de openlijke Rus sische dreigingen en de ondergrondse Brit se tegenkanting in. Shuster heeft over zijn bittere ervarin gen, heet van de naald, een boekje open gedaan onder de titel: „The strangling of Persia. A record of European diploma cy and oriental \trigue (1912)" (De wor ging van Perzië. Een document van Euro pese diplomatie en oosterse intrige), dat hij in Londen liet verschijnen. Hij schrijft daarin onder meer: „Twee machtige, en verondersteld verlichte christelijke na ties gooiden het op een akkoordje met de waarheid, de eer, het fatsoen en het recht, en tenminste een van hen deinsde zelfs niet terug voor de meest barbaarse wreedheden om zijn politieke doeleinden te verwezenlijken en om Perzië alle hoop op zelfherstel te ontnemen". Hij haalt de volgende uitlating aan van een Britse jour nalist, die getuige was van een moord die Russische troepen op een geestelijke lei der pleegden op een mohammedaanse hoogtijdag: „De uitwerking van deze gru weldaad op de Perzen was dezelfde als die welke het ophangen van de aartsbisschop van Canterbury op Goede Vrijdag op het Engelse volk zou hebben gemaakt." Hoe zeer de nationalisten hun hoop op de Ame rikanen en hun machtig land hadden ge vestigd bleek twee dagen nadat Shuster in 1912 met de nieuwste auto van de jonge Sjah was vertrokken. In Teheran werd ge schoten op een der achtergebleven Ame rikanen. Vier samenzweerders ontkwa men, maar het tweetal, dat de schoten had gelost, werd gevangen genomen. Het ge heime genootschap waartoe zij behoorden, had besloten een paar Amerikanen op te offeren ten einde een incident uit te lok ken, dat de Amerikaanse regering zoi- kun nen bewegen in te grijpen ten gunste van Perzië. HET ONTBRAK in Groot-Brittannië en zelfs in het tsaristische Rusland niet aan critici op deze politiek van knevelarij. Zij vonden evenwel geen gehoor in regerings kringen, die Shuster zonder meer verwe ten dat hij de zaak der Perzische natio nalisten tot de zijne maakte. Dit ant woord kreeg Shuster eveneens in een hoofdartikel van de Londense Times, toen hij in een brief aan de redactie zijn be klag deed over de Britse politiek. De Rus sische regering liet weten dat de hervor mingen in Perzië geleidelijk tot stand moesten komen op een wijze waarbij re kening gehouden zou worden met de Rus sische belangen. Het slot, na Shusters vertrek, is ge weest, dat het Perzische parlement voor twee jaar werd ontbonden, openbare bij eenkomsten werden verboden en het me rendeel der dagbladen niet mocht ver schijnen Tot aan de eerste wereldoorlog was het met de Perzische zelfstandigheid gedaan. Het programma voor de jaarlijkse feest avond van de buurt- en speeltuinvereni ging „Door Samenwerking Sterk" te IJmuiden, welke woensdag in het Thalia theater werd gegeven, kondigde de verto ning aan van een cabaret-variété-show, met als medewerkenden Joop Teunisz, Fred Polano, Champy, Ravello, De Favo rieten en Jothé, met als gasten de zingen de dwazen Gerry en Ferry. Als leider van Joop Teunisz. Nu lijkt het mij niet bijzon der moeilijk van een dergelijk ensemble als leider te moeten optreden, want be halve de beide laatstgenoemden en de pianist Dolf Brouwer, bleken alle overi ge optredende artiesten in één persoon te zijn verenigd: namelijk in die van.Joop Teunisz. Dit wijst.op een grote veelzijdig heid, want hij presenteerde zich achter eenvolgens als humorist-conférencier, muzikale clown, rijwielacrobaat, accor deonvirtuoos en buikspreker. Hij bleef als humorist ongeveer drie kwartier aan het woord, waarbij zijn conférence zich voor namelijk beperkte tot het vertellen van de gebruikelijke anecdotes. Als Champy, de muzikale clown bleek hij over een opmer kelijke virtuositeit te beschikken in het bespelen van diverse instrumenten. Bij zonder knap was zijn pianuduet met Dolf Brouwer, doch daarentegen berustte zijn optreden als clown geheel op het tradi tionele masker en het burleske kostuum. Zijn verrichtingen op de diverse rijwielen zou niemand in de zaal hem dit uiteraard hebben verbeterd, maar toch hebben wij soortgelijke nummers gezien, die meer spectaculair werden uitgevoerd. Maar dit waren dan weer artiesten, die later niet als humorist of muzikale clown op de planken terugkeerden! Gelukkig had Joop Teunisz zijn beste creatie voor het slot bewaard, zodat toch van een climax kan worden gesproken. Dit was zijn optreden als Jothé, de buikspreker, waarbij hij een dikwijls geestige tekst lanceerde. Gerry en Ferry, de twee zingende dwa zen, hebben in de IJmond al zoveel be kendheid gekregen, dat het noemen van hun namen alleen reeds voldoende zal zijn om bij de meeste lezers een vrolijke herinnering op te roepen. De Haarlemse toneelvereniging „Het Spectrum" heeft kennelijk in de kringen van de afdeling IJmuiden van de Neder landse Christelijke Bond van Overheids personeel steeds een goede indruk achter gelaten, want men heeft dit ensemble nu reeds voor de derde maal de verzorging van de jaarlijkse contactavond opge dragen. Ditmaal geschiedde dit in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandt- laan met een opvoering van „Van ander ras" van Arnaud d'Usseau en James Gow. Het is voor amateurs moeilijk de contro verse tussen blank en zwart in Amerika in waarlijk levende gestalten uit te druk ken. Dit is ook de drie spelers van „Het Spectrum" niet mogen gelukken, die res pectievelijk Brett Charles, Bella en Ho ney voor hun rekening moesten nemen. Eigenlijk wist alleen Gerrie Nauta het im pulsieve negermeisje Honey enige allure te -geven. - Wat de overige spelers betreft is het een tekortkoming vèn de regisseur geweest, dat hij de tekst zo kleurloos liet behan delen. De dialogen vragen dynamiek en de spelers moeten worden doordrongen van hetgeen zij onder woorden brengen. Door steeds op dezelfde toonhoogte te spreken wordt geen spanning opgewekt en dit had de regisseur moeten beseffen. In de scène tussen Brett en Howard schudden zij el kaar de hand. „In het zuiden geeft de blanke een neger geen hand", zegt de senator later; hetgeen dus een aanwijzing had moeten zijn voor het belang van dit tafereel, waardoor eigenlijk het. karakter van de verdere handeling wordt bepaald. Daarom had Brett even moeten aarzelen, alvorens hij de handdruk aanvaardde en zouden ook de andere spelers op deze scène moeten hebben gereageerd. Het falen der regie is vooral ook jammer om dat Herman Huizing, Leida de Vries en Ria Doesburg-Lanoov, als de senator en zijn beide dochters, stellig over de capaci teiten beschikken om dergelijke figuren naar behoren uit te beelden. Jan van Dam De heer J. v. d. Landen, die behoort tot de gemeente IJmuiden van Jehovah's Ge tuigen, heeft, zoals hij ons mededeelde, een belangrijke aanstelling ontvangen van de zijde van de Watch Tower Bible and Tract Society. Dc heer Van der Landen is tot assistent-hoofd van de afdeling comp tabiliteit benoemd voor het congres dat het Wachttorengenootschap van 16-19 juli 1959 te Utrecht heeft belegd. Op het congres dat in het Galgenwaard- stadion wordt gehouden, worden ongeveer 5.000 congresgangers verwacht. Er zullen dit jaar in Nederland drie van deze vergaderingen worden gehouden, nl. te Utrecht, Arnhem en Hengelo. Evenals in andere landen zal ze in het thema staan van „Waakzame bedienaren". Woensdag kwamen in IJmuiden a3n: Steenwi.ik van Norfolk, kolen voor Hoogovens; Santa Lucia, Vasteras; IJstroom. Londen; Joost, Domsjö. hout voor Zaandam; Hans Georg. Antwerpen, ledig Hoogovens: Danilo Netchay. Antwerpen: Orestes, Antwerpen: Dorine, Pila. hout voor Veisen; Rigel. Antwerpen: Lindckerk. Rotterdam: Nadir. Istan- boel: Rigel (Fin). Rotterdam: Patricia. Terneu- zen. door naar Venlo; Ostrobotnia. Kotka; Baltic, Terneuzen, bijlegger IJmuiden; Guineekust. Le Havre: Petrovsk, Moermansk: Bhvelborg. Colches ter. laden Hoogovens; Grane, Norfolk: Eemsborg, Hudiksval; Ardito, Kasko; Aletta. Stugsund; Oberon, Pa.ramaribo; Andros Glieder, Puerto Or- daz; Senior. Rotterdam, door naar Harlingen; Wesermarsch, Leningrad; Lucas Bols 1, Karlsvik; Anna S, Mariestad: Pacific, Le Treport, laden Hoogovens; Julius Hausschildt, Rotterdam, pa pierfabriek Veisen: Normandiet, Antwerpen. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Zaan- stroom. Dagenham; Bilma. Hamburg. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Perle naar Hamburg; Berend N. Kingslynn; Tempo, Par; Swallow, Londen; Navis, Londen: Delfzijl, Rot terdam: Lizard, Londen: Stad Rotterdam, Pepel, ledig Hoogovens: Patricia, Karlshamn, bijlegger IJmuiden; Dotterel, Rotterdam; Nascene, Keadby: J. H. Jonas, Bremen; Pollux, Gothenburg: Fern- land, Hamburg: Martha Arends, Hamburg; Ouwerkerk, Bremen; Gerd, Londen; Trito, Rot terdam; Seyhav, Hamburg; Vliestroom, Ports mouth: Follwfleld, Seahanv, Bretagne, Antwer pen; G.iendef.iell, Hampton Roads; August Thijs- sen, Lulea; Wexford, Boston, stijfselstroop, Koog aan de Zaan. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Linde- kerk naar Bremen; Orestes, Bremen; Alpha, Rot terdam; Osric, Scheveningen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). (Van onze correspondent in Washington) Twee jaar lang heeft senator McClellan, in een speciale Senaatscommissie, ge ageerd tegen corruptie in de Amerikaanse vakbeweging. Hij is er in geslaagd aan te tonen, dat sommige vakorganisaties met name die van de transportarbeiders beheerst en misbruikt zijn door onderwe reld-elementen, die zichzelf een fantas tische machtspositie in het vakverbond veroverd hadden en zich nu schandalig verrijkten door middel van hun organisa ties. Meermalen bleek een nauwe band te bestaan tussen vakverenigingsleiders en gangsters, soms waren deze twee groe pen nauwelijks van elkaar te onderschei den. Het Amerikaanse publiek, dat over deze dingen vaak in de krant las en McClellans verhoren op de televisie kon volgen, begon er begrijpelijkerwijs op aan te dringen, dat van overheidswege zou worden opge treden tegen wat in sommige gevallen „een staat in de staat" dreigde te worden. De bona fide vakverenigingslciders moes ten het officiéél natuurlijk wel toejuichen, dat corrupte praktijken onmogelijk wer den gemaakt, maar tegelijk waren zij er voor beducht dat de overheid, wanneer zij zich met interne vakverenigingszaken ging bemoeien, hun organisaties min of meer onder curatele zou plaatsen. En dat wensten zij natuurlijk ook niet. Zij zou den zo verklaarden zij zélf wel schoon schip maken, waar dat nodig was. Toen senator Kennedy in het begin van dit jaar een wet indiende om bepaalde as pecten van de betrekkingen tussen werk gevers en werknemers te regelen, pro beerde hij te voldoen aan de wensen van een verontrust publiek, maar tevens pro beerde hij met dat wetsvoorstel zoveel onafhankelijkheid aan de respectabele vakverenigingen te garanderen, dat hun leiders akkoord konden gaan met zijn wet. Kennedy, die als aspirant voor het presi dentschap de steun van de vakorganisa ties niet kan ontberen, heeft de eierendans goed volbracht: de Senaat heeft een wet aangenomen, die de bona fide arbeiders leiders wel kunnen accepteren. Maar het heeft er om gespannen en het heeft weinig gescheeld of Kennedy had zichzelf, door het indienen van deze wet, lelijk in de vingers gesneden. Kennedy zou men kunnen kenschetsen als een de mocraat van de gulden middenweg, heel geschikt om het grote publiek tevreden te stellen en de arbeiders tegelijk niet in het harnas te jagen. Maar senator McClellan, die de onderzoekingen tegen de vakbewe ging heeft geleid, is een veel consevatie- ver democraat en hij was het die er aan vankelijk in slaagde een aantal amende menten aan Kennedy's wet toe te voegen, die de arbeidersbeweging werkelijk on aanvaardbaar achtte. Toen er over McClellans amendemen ten gestemd werd, waren er evenveel se natoren vóór als tegen. Vice-president Nixon kreeg toen de moeilijke taak om, als voorzitter van de Senaat, de beslissen- - Advertentie Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (inruil) LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 CENTRUM GALERIJ - IJMUIDEN De twee meest enthousiaste supporters, wier foto's wij in onze editie van dinsdag 19 mei hebben gepubliceerd, hebben zich bekend gemaakt. Zij hebben inmiddels de prijzen, die door de beide supportersver enigingen van Stormvogels beschikbaar waren gesteld, afgehaald. Bovendien kre gen zij als extra verrassing van de „IJmui- der Courant" ieder twee grote plakken chocolade, die het voetballeed vanwege de misstap van Stormvogels tegen KFC on getwijfeld zullen verzachten. De jongste van de twee enthousiaste supporters is Johnny Siewertsen uit de Van Wasse- naerstraat 56 in IJmtriden. Johnny is acht jaar en woont pas vier maanden in Veisen. Hij is in die korte tijd al een enthousiaste aanhanger van de Pieten geworden. Hij vond het. jammer dat Stormvogels ver loren had. „Volgend jara zullen ze het wel beter doen. Is het niet, Johnny?" „Ik weet het niet maar ik denk van wel". Waarop Johnny met de chocolade en zijn prijs ver dween om het een en ander aan zijn vriendjes te gaan vertellen. Jaap Wijker uit de Sirenestraat was de tweede (gelukkige) prijswinnaar. Hij is vijftien jaar en een fervent supporter. Hoe kan het ook anders, want. hij speelt in aspiranten b van de Pieten. „Ik had zo ge hoopt dat ze zouden winnen. Naar alle thuiswedstrijden en ook een stuk of wat uitwedstrijden ben ik geweest, zoals HVC en KFC. Ik was er heilig van overtuigd dat ze kampioen zouden worden. Maar jahet was hun eigen schuld, ze waren veel te zenuwachtig", zegt hij spijtig. Geref. Kerken Aangenomen naar Wormerveer (2de be roep) A. Prins te Winsum (Fr.). Beroepen te Schoonoord Chr. van Ulden. kand. te 's-Gravenhage. Beroepen te 's-Graven- hage-Oost (vac. F. E. Hoekstra) J. D. Roos te Haarlem-Zuid. Bedankt voor Ferwerd A. IJkema te Tweede Exloërmond. Baptisten Gemeenten Beroepen te Groningen-Noord (vac. G. Vegter) Ph. Lindeman te Sneek. Geref. Gemeenten Bedankt voor Rhenen C. Hegeman te Genemuiden. Ncd. Herv. Kerk Aangenomen naar 's-Gravenhage (wijk- gemeente 21) A. J. Jörg te Delden. Be noemd tot diaconaal medewerker te Baarn ds. O. S. Jellema, emeritus predi kant. Chr. Geref. Kerken Beroepen te London (Ontario. Canada) (Free Chr. Ref. Church) W. van 't Spijker te Drogeham. de stem uit te brengen. Nixon stemde vóór de amendementen en maakte op die manier een goede beurt bij de republi keinse partijorganisatie doch kan nu wel alle arbeiderssteun afschrijven bij toe komstige verkiezingen. Het heeft de vooruitstrevende leden van de Senaat heel wat moeite gekost om Mc Clellans amendementen door verzach ting toch weer aanvaardbaar te maken voor de vakbeweging; senator Humphrey kwam hiervoor zelfs overgevlogen van de Westkust. Tenslotte is er toch nog een wet tot stand gekomen, die de integere arbeiders leiders niet te zeer beknot en die aan de kleine man in de vakorganisatie wat meer garanties biedt tegen machtsmisbruik door vakverbondsdictatoren. Hoofdzaak is echter, dat deze wet het normbesef zal helpen versterken voor juis te, democratische procedures binnen de vakbeweging. Zulke procedures voorschrij ven blijft een moeilijke zaak, maar indien het normbesef zal zijn doorgedrongen in de harten van de vakverenigingsleden, dan zal het uit zijn met de tyrannie van arbei dersdictatoren. Vrijheid van spreken in de vergaderingen, eerlijkheid bij regelmatig gehouden verkiezingen en andere norma le democratische praktijken zullen dan door de arbeiders in alle organisaties wor den geëist, en verwerkelijkt. Men moet zich van de huidige Amerikaanse vakbeweging niet een te somber beeld vormen: vele vakverenigingen komen reeds thans over een met het ideaal van interne democra tie. Doch in sommige gevallen blijft er nog veel te wensen en te hervormen over. R.-k. transportarbeidersbond in Heemskerk opgericht Na herhaalde pogingen is men er 'hans in geslaagd een Heemskerkse afdeling van de r.-k. transportarbeidersbond op te richten. In zaal Dam had woensdagavond een bijeenkomst plaats die onder leiding stond van het hoofdbestuurslid van deze bond, de heer Th. Windt. De heer Windt vertelde dat vooral de groep chauffeur.; slecht is georganiseerd. Hierdoor heeft men minder bereikt dan men wilde. Eén van de verlangens van de bond is, dit de chauffeur wordt beschouwd als een vak man „Ook de risico's van een chauffeur zijn groot, hetgeen niet in de honorering tot uiting komt", betoogde de heer Windt De aanwezigen toonden voor de oprichting een grote belangstelling en er werd een voorlopig bestuur samengesteld, dat be staat uit de heren: A. Dekker. A. Peekei, A. Bc-kker, C. Nijman en J. Smit. De diverse functies zullen later worden verdeeld. BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK. GEBOREN: Erik J., z. van A. J. Hart sink en M. J. Slikker; Johannes M., z. van J. A. Baltus en M Meyer; Jacobus C. M„ z. van J. Welp en M. C. Bakker; Catharina A. M., d. van P. J. H Hoogeveen en M. de Groot; Annemarie, d. van L. P. M. Hoo geveen en K. Jak te Veisen. ONDERTROUWD: P. S. Beentjes 'te Castricum en C. G. Spanjaard. GETROUWD: J. J. Castien en E. I. Kun nen; F. C. J. M. Ongering te 's-Graven hage en H. T. M. Bisschop. Geslaagden van proeftuin Op de proeftuin „Duinstreek van Hol land" te Heemskerk zijn examens afge nomen voor de vakschool Bloembollen teelt. Van de 22 kandidaten werden er zes afgewezen. De geslaagden zijn: Th. H. L. Sinnige, G. L. Verduin, G. J. Jordens, P. L. Koper, J. P. Bleeker, N. Beentjes, P. M. de Munck, C M. de Groot, P. A. Doodeman, allen te Heemskerk; J. C. Slotemaker te Beverwijk; A. S. M. Vader, J. N. Nanne, J. C. Bakker, allen te Heiloo; L. Bak te Assendelft; Th. N. Böhn te Santpoort en J. P. Groenendijk te Haarlem. BURGERLIJKE STAND CASTRICUM GEBOREN: Divera Theodora Antonia, dochter van C. Zegwaard en D. Nibbering; Hortense Rozemunda Regina Maria, dochter van J. J. J. Hendriks en M. J. van Bon. ONDERTROUWD: Th. Zonneveld en M. B. C. Tesselaar. GETROUWD: J. G. M. Windmiiller en M. P. J. de Vries. OVERLEDEN: J. van Leeuwen, oud 62 jaren, wed van A. J. G. Gilissen; J. Scha- vemaker, oud 83 jaren. wed. van H. W. Se- lij; W. A. Meijer, oud 81 jaren, geh. met J. Mantel. VELSEN DONDERDAG 21 MEI Thalia: „De lord, de lady en de butler" 20 uur. Rex: „Liebe, Tanz und 1000 Schlager" 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Alcoholics Anonyous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelenstr. VRIJDAG 22 MEI Thalia: „De hel van Tarawa", 20 uur. Rex: „In de macht van de vampier", 20 uur. Pictcr Vermeulenmuseum: Als donder dag Raadhuis: Spreekuur wethouder van financiën, 11—12 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 21 MEI Huize Terpsichore, 14 uur: Lezing dooi de heer H. C. Pinksterboer over moderne muziek voor Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Het Centrum, 20 uur: Jaarvergadering van de Friese Vereniging. Gemeentehuis, Scheybeeck, 19.30 uur: Openbare vergadering van de Gemeen teraad. Luxor Theater, 20 uur: Filmavond Opendeur-dienst. VRIJDAG 22 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur „De boom der gehangenen". Luxor Theater, 18.45 uur en 21.15 uur: „De geheimzinnige passagier". W.B. Theater, 20 uur: ,.De sherif Wis- hitia". Deken VVaarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11