alle, (Me! Minister van Hemelrijck gaat binnenkort weer naar Kongo Amsterdamse Beurs WETTELIJKE AANSPRAKELIJKHEID OP GEBIED VAN KERNENERGIE Keizer üIêcIITS CAPUCIJNEN MET HEI/' KOSTELIJKE REVUE BIJ JUBILEUM PATERSKERK 6 Probleem der vrijheid baart de meeste zorgen Handelscredieten De beurs van gisteren Tiendaagse Noordzee- conferentie in Oslo Het gaat goed met de Velser kunstkring mmm Beverwijk Kappers demonstreren hun nieuwe modellen Eerste peultjes Sneeuw in de lente Kapelaan J. J. Tuyp viert zilveren priesterfeest Heemskerk krijgt nieuwe hervormde school Ook dit jaar weer enige jeugduitwisselingen Raad Heemskerk komt donderdag bijeen Nieuwe openbare ;re school Euratoom acht een staatsgarantie noodzakelijk Mysterieuze brand op Nederlands schip Grote tentoonstelling in Cultureel Centrum West-Duitsland krijgt 2000 atoomschuilkelders lagei A DINSDAG 26 MEI 1959 (Van onze correspondent in Brussel De Belgische minister van Kongo. dr. Maurice Van Hemelrijck, vertrekt over enkele dagen naar Kongo, ter voorbereiding van de Kongolese verkiezingen, de eerste stap naar de onafhankelijkheid van de Belgische kolonie. Te Leopoldstad zal de bewindsman de experimentele kernreak- tor, de eerste op het Afrikaans continent, van de universiteit in bedrijf stellen. Te vens zal de minister de eerste werken te Inga aan de Kongostroom, waar een com plex van de hydro-elektrische centra les wordt opgericht, inspecteren. Sedert 13 januari, aldus zei de minister gisteren, is een weg afgelegd, waarover wij het recht hebben ons te verheugen. In Kongo heerst, ondanks de gisting van po litieke partijen, orde en rust. De zaak-Ka- savubu (de leider van de opstand van 4 januari) kon zonder incidenten worden ge regeld. De minister wees vervolgens op enkele bestuursmaatregelen, die sedert 13 janu ari tot stand zijn gekomen. In de eerste Advertentie nv Slavenburg's Bank Nieuwe Gracht 98 - Schoterweg 3 Tel. 12580 - 16942 - Haarlem - Tel. 15370 De stemming van de internationale waar den was in het algemeen aan de vaste kant. De handel was tamelijk levendig. Hiertoe droegen de laatste slotkoersen uit Wallstreet bij. Het buitenland toonde eni ge belangstelling voor de Philipsaandelen die op ongeveer 640 een paar punten bo ven het slotniveau van vrijdag uitkwamen. De arbitrage was in de Philipshoek vrij actief en aan de koopzijde. Stockdividen den waren goed prijshoudend. Naast Phi lips genoot AKU een flinke belangstelling bij oplopende koersen. Op 316 bedroeg de koerswinst ongeveer 3 punten ten op zichte van vrijdag. De gunstige perspec tieven voor het concern, blijkens medede lingen uit de onlangs gehouden jaarverga dering, beginnen op de koers van de aande len van het rayonconcern vruchten af te werpen. Unilever bleef wat achter en was eerder een tikje lager. Kon. Olie hield zich goed en veranderde niet veel. De aande len noteerden boven pariteit New York. De KLM-papieren werden vrijwel onver anderd geadviseerd. In de scheepvaartafdeling viel niet veel te beleven. De stemming was hier onge animeerd en koersveranderingen van eni ge betekenis kwamen niet voor. Van de cultures lagen H.V.A. en Deli vrij vast in de markt. Op de staatsfopdsenmarkt trad een herstel in voor de nieuwste 4'4 pet.' staatslening die werd verhandeld op 98 tot 98% In de lokale sector werden aandelen Hei- neken wederom hoger op 445 a 450 (435 bieden) geadviseerd. Deze papieren ste gen binnen enkele dagen ongeveer 50 pun ten tengevolge van buitenlandse aankopen. In dit verband worden, door de beurs, aan delen Cobra, die circa 276 noteren, ge noemd. Cobra is houdstermaatschappij van de buitenlandse belangen van Heine- ken en is hoegenaamd nog niet met de koersstijging meegegaan. Beide maat schappijen geven 12 pet. dividend. Aande len Verenigde Machines (Stork Werk spoor) werden enige punten hoger gead viseerd op de grote opdracht uit Iran voor de bouw en levering ter plaatse van een complete suikerfabriek waar tientallen miljoenen guldens mee gemoeid zijn. Pro longatie 3 percent (ANP). NEW YORK Nadat tamelijk goede koerswinsten wa ren genoteerd onderging de Newyorkse effectenbeurs tegen sluitingstijd een in zinking, met als gevolg dat het marktbeeld een nogal verdeeld aanzien kreeg. Ver schillende leidende fondsen wisten de ver- koopgolf van het laatste tijdvak echter heelhuids door te komen en het merendeel van hun winsten te behouden. De spoor wegfondsen eindigden goed. op het hoog ste gemiddelde sinds augustus 1956. Gene ral Motors kwam tegen sluitingstijd onder verkoopdruk en boekte een verlies van Ongeveer een punt. Vooral bij dc farma ceutische fondsen werden in de hoofd groep goede winsten geboekt. Bristol Myers boekte op zijn hoogtepunt meer dan 4 dollar winst, ten gevolge van gunstige beoordelingen in Wallstreet. American Home Products had op zijn hoogtepunt meer dan 6 dollar winst. Vick zelfs 8, voor dat het winstneming ontmoette. American Telephone was vast. Chemische waarden boekten koerswinsten, die bij Du Pont en Union Carbide een dollar of meer beliepen. Bij de autowaarden was Chrysler het zwakke punt; de meeste oliewaarden lagen fractioneel lager. Bij de elektronische waarden kwam General Time op zijn hoog tepunt 3, en IBM zelfs 9 dollar hoger. Van de 1232 verhandelde fondsen sloten er 382 hoger en 643 lager. De aandelenomzet be droeg 3.260.000. Het industriegemiddeldc kwam van 634,74 op 632,35; dat voor spoor wegen van 169,67 op 168,87 en dat voor openbare nutsbedrijven van 91,29 op 90,84. (UPI). plaats werden de laatste sporen van ras sendiscriminatie uit de wetteksten verwij derd. Vijfhonderd Afrikanen hebben toe gang gekregen tot de categorie van hoge re functionarissen. Colleges van negers en blanken adviseren momenteel de gouver neur-generaal en de gouverneurs der pro vincies. De verkiezingen voor de raden van de gewesten, de steden, de gemeenten en provincies, zullen einde van dit jaar en begin 1960 worden gehouden. Met de de centralisatie en de overplaatsing van overheidsorganen van Brussel naar Afri ka werd een aanvang gemaakt. Partijen Er blijft echter nog heel wat te doen, zo gaf de minister toe. Daar is bijvoorbeeld het probleem van de vrijheid in Kongo. Bijna iedere dag worden thans politieke partijen opgericht, waardoor het gevaar dreigt voor ongebreidelde concurrentie tussen deze groepen. Het is noodzakelijk in samenwerking met de Afrikaanse en de Europese leiders duidelijke rechten, maar ook plichten van de politieke partijen te omschrijven. Pers De toestand, waarin de Kongolese pers verkeert, moet grondig worden gewijzigd. In Kongo wordt de persvrijheid door het koloniaal handvest van 1908 niet formeel erkend. Volgens een decreet van 1922 zijn de kranten en tijdschriften onderworpen aan een machtiging en kunnen zij op ieder moment worden geschorst. Naast deze wettelijke handicap wordt de feite lijke toestand van de pers in Kongo zeer bemoeilijkt door de hoge kosten voor tele graaf en telefoon, de beperkte oplage, de tarieven van luchtpost en het gebrek aan informatie. Het statuut van de pers in Kongo zal worden geredigeerd in samen werking met de journalisten. Vandaag, aldus de minister heb ik be sloten een commissie in te stellen voor de studie van een statuut voor Kongo. De di recteuren van de kranten in Kongo, zo wel de Afrikanen als de Europeanen, en de presidenten van de grote vakbonden zul len worden uitgenodigd in deze commis sie zitting te hebben. OSLO (UPI) Maandag is in Oslo een regionale Noordzee-conferentie begonnen over de veiligheid op zee. De conferentie zal tien dagen duren. De bepalingen in de internationale conventie voor de veilig heid op zee zullen worden besproken. De conferentie in Oslo, waaraan wordt deelgenomen door Noorwegen. Zweden, Finland, IJsland en Nederland, met West- Duitsland en Engeland als waarnemers, wordt gehouden ter voorbereiding van de grotere internationale conferentie over de veiligheid op zee, welke later dit jaar zal worden gehouden in Londen. Velsen Het gaat de Velser kunstkring „Voor allen" naar den vleze. Er bestond grote waardering voor het programma van het afgelopen seizoen. Vooral „Suiker" van Hugo Claus waarmee het seizoen werd be sloten, viel erg in de smaak. Opvallend is dat voor het komende seizoen 633 leden voor de serieuze serie K en 409 leden voor de meer populaire serie P. hebben inge schreven. Slot koers Voorbeurs gisteren koersen 3-3%° 'n Nederl. '47 93 3 Nedl. 1962 64 98 Woningbouw 6 °/o 111% Pr. A'dam '56 I.. 82% Pr. A'dam '56 II. 95% Pr. A'dam '56 III 95% Pr. R'dam '52 I 92% Pr. R'dam '52 II.. 90% Pr. R'dam '57.... 100 A.K.U 317% 318 Calvé Delft 585% Van Gelder Zonen 234 K. N. Hoogovens. 499 Nederl. Ford 314 N. Kabelfabriek. 42? gew.Philips Gloeil. 642% 653 Pref.PhilipsGloeil. 265 Unilever 562% 563 Wilton Fyenoord. 209 Werf Gusto 150 Dordtsche Petrol. 727 Kon. Petroleum.. 167.— 166.40 Billiton 259% A'dam Rubber. 87% K.L.M 131.50 Holl. Amer. Lijn. 155 K.N.S.M 148% N. Scheepv. Unie 135% v. Nievelt Goudr. 126 Phs. v. Ommeren 247% H.V.A 143% Delimaatschappij f 159.90 Amsterd. Bank '286% Nat. Handelsbank 153 Ned. Handel Mij. 226 Rotterd. Bank 261% Twentsche Rank. 240 Anaconda Copper 67% Bethlehem Steel. 51% U.S. Steel 95 General Motors.. 51% Shell Union 87% Tidewater 28% Als besluit van het winterseizoen heeft de Technische ontwikkelingsclub „Be verwijk en Omstreken" in café Timmer aan de Meerstraat een demonstratie- avond gegeven waaraan medewerking werd verleend door de beste Nederland se kappers. Bij het dameskappen zagen we de Nederlandse kampioenen me vrouw Broekhuizen uit Amsterdam, die te zamen met haar man de nieuwe lijnen in het dames kappen demonstreerde. Dan was er nog de heer Hilkman uit Am sterdam die verscheidene keren in de Ne derlandse kappersequipe is uitgekomen in de strijd tegen buitenlandse tegenstan ders. Hij demonstreerde de Chatte line en Mombyou. Maar ook de herenkappers kwamen aan hun trek; niemand minder dan de win naar van de Gouden tulp, de heer Van Essen uit Zeist, Europees kampioen en de oud-kampioen van Nederland, de heer Ducardes, alsmede de heer W. Hahne eveneens een grootheid bij de herenkap pers toonden de nieuwere herenmodellen. Erna. IJ.C. Castricum. Aan de BET-veiling te Beverwijk wer den maandag de eerste kistjes peulen aangevoerd door kweker Arnold Pekel. Deze primeur werd betaald met 3,20 per kilo. KAV leden komen hijeen De afdeling Beverwijk van de K.A.V. houdt dinsdag 26 mei in de bovenzaal van het veilinggebouw ,,'t Centrum" een bij eenkomst. welke geheel door eigen leden verzorgd zal worden. Biljarters in ncderlaagtoernooi De Beverwijkse biljartvereniging „Ex celsior" heeft haar nederlaagtoernooi voortgezet met een wedstrijd tegen ADO uit Haarlem, .welke in een 88 gelijk, spel eindigde. Prijsuitreiking jeugdvoetbal toernooi In het clubgebouw van de speeltuinver eniging ..Kindergenot" te Beverwijk zul len zaterdag 6 juni de prijzen uitgereikt worden, die behaald zijn tijdens het voet baltoernooi. Aan dit evenement dat jaar lijks plaats heeft werd door een vijftal speeltuinverenigingen uit Beverwijk deelgenomen. Verbeeldt, u zich, dat u van een heer lijk zonnebad zit te genieten en het begint plotseling te sneeuwen... een wonder? Neen, volgens een Duitse chemische fabriek in Ingelheim niet. Diep gekoeld koolzuurgas geeft ver mengd met een zekere substantie onder een druk van 2143 atmosfeer kunst sneeuw. Kapelaan J. J. Tuyp viert zaterdag 3 mei zijn zilveren priestersfeest. Ter gelegenheid hiervan zullen 'n H. Mis en een receptie plaats hebben, waarop het parochiecadeau zal worden aangebo den. Kapelaan Tuyp die in 1908 te Volendam werd geboren ontving op 27 mei 1934 in de kathedraal te Haarlem van de bisschop mgr. Aengenent de priesterwijding. Als Neomist deed hij toen zijn intrede in de Zilk terwijl hij in 1937 werd overgeplaatst naar de Lijnden in de Haarlemmermeer. Vervolgens heeft hij ook zijn priesterlijke arbeid voortgezet in Rotterdam en daar na in Den Haag. Het kind en het kleuteronderwijs voor vrouwenbond NVV Voor een groot aantal leden van de Heemskerkse afdeling van de Vrouwen bond van het N.V.V. heeft mejuffrouw H. Kranendonk in zaal Dam een lezing ge houden over het onderwerp: „Het kind en het kleuteronderwijs". Nadat spreekster dc eerste levensjaren van het kind had besproken waarbij zij wees op de sterke band tussen moeder en kind bracht zij de leeftijd waarop het kind naar de kleuter school gaat ter sprake. Er gaat dan voor het kind een andere wereld open en de mogelijkheid is aanwe zig dat het zich kan uitleven. Juist dit is belangrijk voor de opvoeding, betoogde mejuffrouw Kranendonk. De kleuter school is een aanvulling van de vorming die het kind thuis krijgt en een samen werking tussen de ouders en de kleuter schoolleidster is dan ook geboden, aldus spreekster. Mejuffrouw Kranendonk kreeg na afloop van haar inleiding nog een groot aantal vragen te beantwoorden, die dikwijls een interessante discussie ten gevolge hadden. Het bestuur van de Nederlands Hervorm de Schoolstichting in Heemskerk is van plan een school voor gewoon lager onderwijs op te richten op een in nader overleg met de gemeente te bepalen terrein. De school zal zes leslokalen en een vaklokaal bevat ten. Verwacht wordt dat het aantal leer lingen, waarvoor christelijk onderwijs wordt verlangd tot 1962 met 251 zal toene men. De gemeente Heemskerk zal, als de raad van Heemskerk met dit voorstel van B. en W. akkoord gaat, de benodigde gel den voor het stichten van de school ver strekken. Een aantal jeugdige Velsenaren zal dit jaar weer deelnemen aan de traditioneel geworden jeugduitwisselingen met Guild ford en Bergisch Gladbach. Van zaterdag 20 tot zaterdag 27 juni gaan 22 jongens met drie leiders naar Guildford. Zaterdag 18 juli vertrekken 13 jongelui en twee lei ders naar Bergisch Gladbach in Duitsland om daar een week te blijven. Van 26 juli tot 2 augustus komen de En gelse en Duitse jongeren uit bovenge noemde plaatsen naar Velsen. Er komen '25 jongens uit Guildford en 15 uit Bergisch Gladbach. De heer en mevrouw In 't Hout van „De Brulboei" en mejuffrouw Zwart van „Kennemerstaten" nemen deel aan een jeugdleidersuitwisseling in Bergisch Glad bach. De gemeenteraad van Heemskerk komt donderdag in een openbare vergadering bijeen om een agenda van 8 punten te behandelen. De agenda bevat ondermeer de volgende voorstellen: voorstel tot wij ziging van de gemeentelijke verordening van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Uitgeest op de heffing van rechten voor het gebruik van het openbaar slachthuis; voorstel tot het stichten van een openba re school voor gewoon lager onderwijs; voorstel tot het verlenen van medewer king aan de Nederlands Hervormde schoolvereniging in Heemskerk voor de stichting van een school voor gewoon la ger onderwijs: voorstel tot verkoop van 'n bouwterrein ten behoeve van de stichting van 'n rooms-katholiek jeugdgebouw aan de Maerelaan in Heemskerk. BRUSSEL (ANP) De Commissie van de Europese gemeenschap voor kernener gie (Euratoom) heeft aan de regeringen van Nederland, België, Luxemburg, West- Duitsland, Frankrijk en Italië een ont- werp-conventie voorgelegd over staatsga rantie inzake wettelijke aansprakelijkheid op het gebied van de kernenergie, gezien de mogelijkheid dat belangrijke schade door het gebruik van kernenergie niet met absolute zekerheid kan worden uitgeslo ten. Als de aansprakelijkheid voor schade boven een zekere omvang aan de exploi tant van een kerninstallatie zou worden overgelaten zou de ontwikkeling in de kernindustrie kunnen worden vertraagd of zelfs verlamd. Bovendien komt het on toelaatbaar voor bescherming van moge lijke slachtoffers van een kernongeluk te laten afhangen van de financiële armslag van de exploitant. De Commissie acht het daarom noodzakelijk dat de staat optreedt bij de bescherming tegen schade die uit het gebruik van kernenergie kan voort vloeien. De conventie legt de exploitant van een kerninstallatie de verplichting op een par ticuliere risicoverzekering te sluiten. In een beroep op de staat is alleen voorzien voorzover de risico's niet door de verze keringsmaatschappijen kunnen worden ge dekt. Naarmate de dekkingscapaciteit van de verzekeringsmaatschappijen op kern gebied groter wordt zullen de premies la ger worden en zal het mogelijk zijn tot steeds hogere bedragen te verzekeren Raad voor de Scheepvaart De brand in de lading rubber van het m.s. Ruijs op 17 juni van het vorig jaar in de haven van Buenos Aires is zowel voor de deskundigen als voor de bemanning van het schip een raadsel. Dit bleek maan dag op de zitting van de Raad voor de Scheepvaart, waar de derde stuurman van d-> Ruijs verslag uitbracht van wat hij des tijds heeft meegemaakt. Plotseling kwa men er grote zwarte rookwolken uit het onderruim, waar de lading rubber lag, zo vertelde hij. Hij was met een rookmasker in het ruim afgedaald, maar kon geen hand voor ogen zien. Toen men er met veel moeite in was geslaagd om de brand te blussen bleek de schade aanzienlijk te zijn. De hitte was zo groot geweest, dat zelfs het isolatiemateriaal van de daarbo ven gelegen koelkamers was gesmolten. Alleen dc bovenste laag van de lading bleek te zijn verbrand. De vuurhaard kon niet worden ontdekt. Bij het onderzoek heeft men de mogelijkheid van sabotage geopperd. Men schatte die kans zelfs op 75 percent. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart dc heer J. Metz. kon voor de brand even min een verklaring vinden. Pmufden Van 3 tot 6 september van dit jaar zal in de bovenzalen van het Cultureel Cen trum aan het Moerbergplantsoen in IJmuiden een grote vrijetijdsbestedings tentoonstelling worden gehouden. Aqua rium- en volière verenigingen, de foto kring Velsen en de tuinbouwstudieclub zul len voor de inzendingen zorgen waardoor het ook steeds minder nodig wordt een beroep te doen op staatsgaran tie. Een comité van onafhankelijke des kundigen bepaalt voor elke kerninstallatie het bedrag van de maatschappij-verzeke ring. Een conventie van de Organisatie voor Europese Samenwerking en de conven tie van Euratoom vormen samen een volledig systeem van aansprakelijkheids- en verzekeringsvoorzieningen op het ge bied van de kernenergie. Dit systeem ziet er in grote lijnen als volgt uit: A. De basis-aansprakelijkheidsdekking voor een bepaalde kerninstallatie komt uit particuliere middelen tot stand op een verzekeringspolis of door andere finan ciële garanties. Deze materie wordt gere geld in het kader van de conventie van de O.E.E.S. B. Volgens het ontwerp van Euratoom komt de staatsgarantie aan de orde tot een bedrag van honderd miljoen dollar als de schade de maatschappij-verzekering te boven gaat. C. Het ontwerp bevat ten slotte een voorziening dat de schade die door deze middelen niet kan worden gedekt door de lidstaten zal worden vergoed volgens een onderling akkoord. Bij aanvaarding van het ontwerp wordt een in de belangheb bende staten nog niet wettelijk vastgeleg de materie vervat in een regeling, waar aan de behoefte zich steeds meer doet ge voelen. Het sluiten van een dergelijke con ventie zou voorts de uitbreiding bevorde ren van de internationale kernassurantie- markt, waardoor weer de ontwikkeling van de kernindustrie kan worden ver sneld. Bovendien worden op deze wijze de contractuele verplichtingen vervuld van de Euratoom jegens de Verenigde Staten en Groot-Brittannië over passende beschermingsmaatregelen op het gebied van de wettelijke aansprakelijkheid je gens derden. BONN (UPI) Dc Westduitse Be scherming Burgerbevolking gaat twee duizend schuilkelders uit de {weede we reldoorlog versterken om ze geschikt te maken tegen atoomaanvallen, zo heeft het hoofd van de Westduitse B.B.. Ru- dolf Schmidt, meegedeeld. In het gebied van Aken en Dortmund zijn proeven be gonnen en in Bremen en Hamburg zullen zij binnenkort beginnen. Als deze voldoen worden tweeduizend bunkers aangepakt. In totaal zijn er in West-Duitsland nog een drieduizend bunkers blijven staan. In verschillende plaatsen bestaan reeds particuliere atoomschuilkelders, waarvan sommige zijn gebouwd met steun van deelstaten. Noordrijn-Westfalen heeft al dertig miljoen mark besteed voor de bouw van atoomschuilkelders. De bondsregering heeft een plan in studie om bij de bouw van flat- en kan toorgebouwen een atoomschuilkelder ver plicht. te stéil on ASUNCION (UPI) Het kleinkind van de Boliviaartsd"ambassadeur in Para guay, Luis Arduz Daza, is uit de am- bassadewoning ontvoerd. Het kind, de 45 dagen oude Maria Berta, wordt sinds zon dag vermist. Arduz Daza heeft zijn rege ring in La Paz telegrafisch verzocht de Boliviaanse grens scherp te doen bewa ken daar de ontvoerder wellicht zal po gen het kind uit Paraguay te smokkelen. De politie onderzoekt thans de mogelijk heid van een politiek motief. Driehon derd Boliviaanse politieke ballingen in Asuncion zijn onder verhoor genomen. Als gevolg van de snelle uitbreiding van de gemeente Heemskerk zal de openbare lagere school aan de Oosterstreng over enige tijd te klein zijn. Men verwacht dat tot 1962 het aantal leerlingen met 265 zal toenemen. Hierdoor zal het noodzakelijk zijn een tweede openbare lagere school te stichten. Deze zal worden gebouwd op het terrein aan de Beethovenstraat, tussen de Maerelaan en de Rossinistraat. De vereis te urgentieverklaring voor de bouw van zes lokalen is reeds ontvangen. De socio grafische dienst en het Nederlands Eco nomisch Instituut heeft de gegevens ver strekt over het te verwachten aantal leer lingen dat de nieuwe school zal gaan be zoeken en de benodigde schoolruimte in Heemskerk per wijk. Oud en nieuw Heemskerk Voor de afdeling Heemskerk van het Katholiek Instituut voor Volksontwikke ling houdt wethouder C. J. A. de Ruyter vrijdag 29 mei een lezing over het onder werp „Het oude en het nieuwe Heems kerk". Deze bijeenkomst vindt plaats in zaal Dam. Men pakt de jubileum viering in de parochie van Sint Laurentius van Brin- disië op grootscheepse wijze aan. Dat is al voor de vie ring gebleken, dat werd duidelijk op de zondag, die het hoogtepunt bracht, de pontificale hoogmis, ge volgd door receptie en aan bieding van geschenk, en het werd nog eens onder streept door de kostelijke revue, waar men in het pa tronaatsgebouw ook van daag en morgen om half acht nog kan genieten. Al- bert Welling heeft in „Ca- pucijnen met hei" duidelijk gestalte gegeven aan de wording van de vestiging der paters Capucijnen in IJmuiden-Oost, die er hun kerk en klooster stichtten en 25 jaar later ook nog een parochie gingen ver zorgen. Engelen en duivels speelden een grote rol. Op een treffende wijze laat Welling deze machten tel kens weer tegen elkaar in het krijt komen. Hij weet daarbij toch een opgewekt geheel te creëren met zang en muziek en zelfs enkele aardige balletten. Het we melt in zijn schepping ook van bon mots en talrijk zijn de speldeprikjes, die me nigeen glimlachend moet incasseren. „Moet ik er voor zorgen, dat de Capucijnen naar de hel gaan?" vraagt een leerling-duivel. „Dat hoeft niet", antwoordt de leermeester, „daar zorgen de andere orden wel voor". Een typisch staaltje van de humor van Welling, die voortreffelijk in overeen stemming is met de geest van parochie en klooster gemeenschap, vol milde zelfspot en begrip. Dat zelfde begrip, dat de pa ters altijd tonen voor wat anderen beweegt, is tijdens de receptie door vele spre kers geroemd. Deken B. G. Hosman prees hun verdien stelijk werk, burgemeester mr. M. M. Kwint sprak zijn lof uit voor de zielzorge lijke arbeid in dit gebied, dat vroeger in de hele om geving berucht was. Nadat de zusters van het Anto- niusziekenhuis „Rosen aus dem Süden" hadden gezon gen sprak dr. K. H. Groen- smidt namens de Stichting Opbouw Katholiek Kenne- merland. Hij zei dat, de pa ters interparochieel weten te denken. Dit was ook het motief, dat de heer J. van Os van den Abeelcn, de voorzitter van de Velser Gemeenschap, in zijn toe spraak verder behandelde. Hij prees de bereidheid tot samenwerking uit deze rooms-katholieke burcht. Verdere sprekers waren nog pater Stanislaus Gim- bergen O.E.S.A., pater H. M. Maas, dokter R. P. v. d. Veld, mevrouw J. van der VenMarks, A. v. d. Ber- ghe. Soli Deo Gloria bracht een serenade en in de lees zaal was een expositie in gericht. Maar belangrijker dan dit alles was voor de aanwezi gen toch wel het telegram van de Paus, ondertekend door mgr. Tardini, waarin de Paus zijn Apostolische Zegen verleende. De dank baarheid van de parochia nen voo:- het werk van de paters werd tot uiting ge bracht door de aanbieding van een geschenk door de voorzitter van het jubi leumcomité, de heer P. J. Withagen. Hij kon een elek trische koelkast, nieuwe kruiswegstaties en een som golds voor verfraaiing van de kerk aanbieden, samen een waarde van 6000 ver tegenwoordigend. Het feest loopt langzaam ten einde. Morgen dus nog de revue onder regie van Frank Stranger, en vrijdag een jeugdfilm in het Hervormd Jeugdgebouw. En zondag wordt de feestweek dan gesloten met een pontificale hoogmis, opgedragen door monseigneur Matthias Brans O.F.M., cap. titulair bisschop van Corna. PICMMS TELAS16 YMUWEN ID nzto eojje. HEMELSBLAUW

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 10