Vijfjaren-plan voor Leeuwarden kost 78 miljoen gulden HENSEN en bondig SPIJKER BROEKEN Naaimachines „BROSENS" Drie Nederlandse slepers voor gehavende Noor DINSDAG 26 MÉI 1959 Om werkgelegenheid in het Noorden SING-SING HEMDEN natuurlijk Minister De Pons: Samenwerking in midden- en kleinbedrijf wenselijk J. C. Corver benoemd tot lid van Tweede Kamer Standpunt r.-k. aannemers: „Aanbestedingsregeling met verplichte melding" Drie doden in het verkeer Timmerfabriek ging in vlammen op Wat minder critiek op Russische auteurs „Getosa" met blijspel Delft koopt gobelin Nieuwe directeur van Museum van Oudheden Pianistenconcours te Liverpool besloten Strawinsky bekroond Slagers gebruikten sulfiet in gehakt Ontwerper van sportwagen kreeg 2Vz jaar met aftrek Vreemde financiering Regeringsprogramma in de Tweede Kamer Prins Philip verdacht Washington wijst Russische beschuldigingen af Rijwielbezichtiging in Haarlems politiebureau Cycloop kreeg assistentie van Maas en Rode Zee Gaat u met vakantie? Hogere winst bij Brocades-Stheeman i Tn overeenstemming met de door de re gering en provinciaal bestuur aangegeven richtlijnen heeft het gemeentebestuur van Leeuwarden een vijfjarenplan opge steld voor de financiering en uitvoering van een groot aantal openbare werken, die met extra hulp van de overheid zullen moeten dienen om het industrieel klimaat in Leeuwarden op een peil te brengen, dat voldoende waarborg biedt voor het welsla gen van de te verwachten ontwikkeling. De waarschijnlijke consequenties van de door de regering aangekondigde gestimu leerde ontwikkeling ter bevordering van de werkgelegenheid in het noorden zullen voor Leeuwarden neerkomen op een stij ging van het inwonertal tot 110.000 a 120.000 in 1080, tegen rond 80.000 op dit ogenblik. Dit betekent, dat de bevolkings aanwas in Leeuwarden voortaan jaarlijks 1500 personen zal bedragen en dat de plaatselijke industrie jaarlijks 300 a 400 personen méér aan werk zal helpen. Juist in de eerste periode van de gesti muleerde ontwikkeling zullen grote be dragen moeten worden geïnvesteerd in talrijke voorzieningen, die de verbetering van de infrastructuur betreffen. De minis ter heeft op korte termijn een opgave ge vraagd van de werken, welke in de door hem aangewezen industriekernen de eerst komende vijf jaar allereerst dienen té worden uitgevoerd. Het gemeentebestuur van Leeuwarden heeft aan deze wens vol daan en éen vijfjarenplan opgesteld, dat vanavond in een speciale zitting van de Leeuwarder gemeenteraad is bekend ge maakt. Dit plan is in het bijzonder gericht op het voltooien en volledig ontsluiten van de gemeentelijke industrieterreinen, het vol tooien van de ringweg met bijbehorende kunstwerken in de stad, het bouwen, ver nieuwen en verbeteren van bruggen, stra ten en walmuren, het scheppen van nieu we recreatiegelegenheden, het bouwen van een rioolzuiveringsinstallatie en het aanleggen van rioleringen, het voltooien van de nieuwe veemarkt, het stichten van gebouwen, ten dienste van de cultuur en het bouwen van gemeentelijke dienstge bouwen. Met de uitvoering van het gehe le programma is een bedrag gemoeid van naar schatting rond acht en zeventig miljoen gulden. Het gemeentebestuur hoopt met extra steun van de rijksoverheid dit program ma in een behoorlijk tempo te kunnen rea liseren. Er zijn reeds maatregelen getrof fen een groot aantal werken op korte ter mijn bestedingsklaar te maken. Voor de Advertentie in sterke DENIM kwaliteiten KORTE jongens Spijkerbroek vanaf 5.50 LANGE jongens Spijkerbroek vanaf 7.65 HEREN maten vanaf 10.25 Sterke „TWEKA" kwaliteit JONGENSmaten vanaf 5.71 HERENmaten vanaf 8.75 Voor Sportkleding PAARLAARSTEEG 1 voorbereiding is een krediet nodig van f 167.700. Op de miljoenennota van Leeuw arden staan in totaal 89 werken, waaron der twaalf bruggen, een viadukt, over het spoorwegemplacement, (kosten twee en een half miljoen), rioleringswerken tot een bedrag van ruim negen miljoen, twee re creatiegebieden (kosten twee en een half miljoen, twee openluchtbaden (twee en een half miljoen), een sporthal 600.000), een openbare leeszaal (een miljoen gul den), sportvelden 500.000), voltooiing van de nieuwe veemarkt (elf miljoen), een verpleegtehuis (vijf miljoen), een bejaar dentehuis (twee miljoen), een werkplaats voor minder validen (een miljoen gulden), een nieuw stadsziekenhuis (acht miljoen gulden), twee nieuwe wijkcentra 400.000), een muzieklyceum 550.000) en een tweede overdekt zwembad (twee miljoen gulden). Minister Dé Pous heeft geantwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Peschar over de sa menwerking in de schoenherstellersbran- che. Het is juist, aldus de minister, dat recentelijk in de schoenherstellersbranche een landelijke inkoopcombinatie onder de naam SAVO tot stand is gekomen en dat de daarin opgenomen grossiers door hun leveranciers van levering zijn uitge sloten. Van de zijde van het ministerie van Economische Zaken zijn inderdaad po gingen gedaan om voor de gerezen moei lijkheden een oplossing te vinden. Het is de minister bekend, dat de inkoopcombi natie inmiddels werd opgeheven. Deze op heffing heeft plaatsgevonden voordat po gingen 'n oplossing te vinden waren afge sloten en zonder dat het ministerie hier van vooraf op de hoogte was gesteld. De minister staat op het standpunt, dat economische samenwerking in het mid den- en kleinbedrijf een waardevol mid del kan zijn om de positie van dit bedrijf te versterken. Hij is bereid om de wense lijkheid en de mogelijkheden van econo mische samenwerking in het schoenhcr- stellersbedrijf nader te doen onderzoeken 'en einde voldoende geïnformeerd te zijn als andermaal door bedrijfsgenoten ini tiatieven tot samenwerking in deze be drijfstak zouden worden genomen. Hij heeft inmiddels opdracht tot het instel len van een dergelijk onderzoek gegeven. De minister is bereid om, afhankelijk van de resultaten van dit onderzoek, maat regelen te nemen, welke zullen verhinde ren, dat gezonde vormen van economi sche samenwerking op een voor het alge meen belang moeilijk te aanvaarden wij ze worden tegengegaan. Advertentie RUIME KEUS IN DIVERSE MERKEN Gen. GTonjéstraat 148 - Telefoon 5357P Benoeming nog niet aanvaard De voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft de heer J. C. Corver, in Heemste de, benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De heer Corver komt ir, de plaats van de heer Korthals, die minister van Verkeer en Wa terstaat is geworden. De heer Corver heeft nog geen besluit over het al of niet aannemen van zijn be noeming genomen. Zou hij zijn benoeming aanvaarden, dan zou hij zijn huidige functie hoofdingenieur directeur van de arbeidsvoorziening in Noordholland moeten neerleggen. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Katholieke aannemers- en patroonsbond heeft zich beraden over de prijsvorming en het aanbestedingswezen en een ge meenschappelijk standpunt geformu leerd. Dit is door de bondsvoorzitter de heer J. P. A. Nelissen, meegedeeld op het congres van deze organisatie te Heerlen. Het bestuur ziet als essentieel in een aan- bestédingsregeling, dat er een algemeen verplicht gestelde melding komt; voorts een vrij, maar zorgvuldig gereglemen teerd vooroverleg en ten slotte een onbe perkte mogelijkheid tot het terugnemen van de oorspronkelijke inschrijving. Daarbij is rekening gehouden met een overgangsregeling wat betreft de in schrijf vergoedingen. Sprekende over de woningpolitiek ge waagde de heer Nelissen met instemming van de mededeling van minister Witte dat de tijd gekomen is voor een ander subsi diesysteem. Overigens huldigde hij het Standpunt, dat de gemeenten slechts in uiterste nood woningen moeten exploite ren. Voor stelde de heer Nelissen uitdrukke lijk dat naar zijn opvatting een blijvende subsidie voor bepaalde huurders noodza kelijk zal blijken te zijn, ook bij het be reiken van het evenwichtsniveau van de woningmarkt. Sprekend over de vrijere loonvorming bepleitte hij voor wat de c.a.o. betreft een aanpassing van de arti kelen over de prestatiebeloning, met in begrip van de zogenaamde franchisebe- paling. Voor arbeidstijdverkorting moet het mo gelijk zijn om, met behoud van de 48-urige werkweek, minstens in de zomer te ko men tot een gesprek over de vrije zater dag in het bouwbedrijf. Bij een aanrijding met een autobus op bet. kruispunt Rondweg-Ootmarsumse- straat in Oldenzaal is maandag de 59-jari- ge bromfietser W. Venema uit Enschede omgekomen. Zijn vrouw, die op de duo zat, moést in zeer zorgwekkende toestand in een ziekenhuis worden opgenomen. De bromfietser heeft vermoedelijk geen voor rang verleend. In de Grotestraat, te Nijverdal is de der tienjarige Bennie Braamhaar door een Duitse vrachtauto met aanhangwagen overreden en gedood. De jongen viel toen de auto hem passeerde en werd door het rechtervoorwiel van de aanhangwagen overreden. In Rotterdam is de vijfjarige J. W. van der Vlies uit de Hommelstraat aldaar aan gereden door 'n taxi toen hij op zijn auto ped achter, een geparkeerde auto de rij baan opreed. In het ziekenhuis Bergweg is hij enkele uren later overleden. Het Spaanse dans- en zangensemble Corns y Danzas treedt morgenmiddag om drie uur en morgenavond om acht uur op in het Openluchttheater te Bloemendaal. Het gezelschap telt honderd medewerkenden en bestaat uit vijf groepen, elk in eigen klederdrachten en met eigen muzikale begeleiders, die regionale instru menten bespelen ut Teruel, Zamora, Bilbao, La Coruna, en Valencia. Over Coros y Danzas schreef David Koning twee weken geleden: Het is een kostelijk schouwspel, waarin men alle karaktertrekken van het Spaanse leven, van distinctie en ingetogenheid tot vlammende meeslependheid, helder weerspiegeld ziet". Op de foto ziet men de groep uit Bilbao. Een zware brand heeft maandag de timmerfabriek Twenthe te Enschede, ge vestigd aan het Twents Kanaal, volkomen verwoest. De brand greep zo snel om zich heen dat de arbeiders ternauwernood hun kleren konden redden. Binnen een kwar tier stond een oppervlakte van bijna 1800 m2 in lichterlaaie. De brandweer van Enschede kon niets uitrichten. De schade bedraagt, enkele tonnen. Het bedrijf, dat vele orders had, is verzekerd. De oorzaak van de brand is onbekend. 500 kippen verbrand In de expeditieloods van een vleesex- portbedijf te Ingen in de Betuwe is van nacht door onbekende oorzaak brand uit gebroken. Vijfhonderd kippen in een aan gebouwde schuur kwamen in de vlammen om. In de loods zelf explodeerden honder den blikken met vleesprodukten, die ge reed stonden voor verzending naar Malta. De loods brandde geheel uit. Het congres van Russische schrijvers, in Moskou gehouden, is zaterdag geëin digd. De vijfhonderd afgevaardigden na men op de slotvergadering een resolutie aan waarin onder meer wordt gezegd dat de Russische schrijvers moeten strijden tegen „alles wat de vooruitgang in de communistische landen tegenwerkt". Kroesjtsjev heeft het congres vrijdag toegesproken. Volgens Tass heeft hij in zijn rede ook aandacht geschonken aan de veel omstreden roman van Wladimir Doedintsef „Niet van brood alleen", Kroesjtsjev zou gezegd hebben dat deze roman enkele bladzijden bevat, „die de aandacht waard zijn". Doedintsef heeft enkele negatieve aspecten van het huidi ge Rusland goed begrepen, maar hij heeft deze aspecten op „een overdreven en moedwillig generaliserende manier weer gegeven", aldus de Russische premier. Hij zei voorts dat de revisionistische auteurs volledig zijn „weggevaagd". Hij brak echter een lans voor de schrijvers die weliswaar „ernstige fouten hebben ge maakt maar die zich oprecht willen ver beteren". Deze auteurs moeten een kans hebben. „Wij moeten hen niet met nijdi ge woorden aanvallen, noch ook voortdu rend hun vroegere fouten benadrukken of maar met de vinger naar hen blijven wij zen", aldus de Russische premier. „Een dergelijke auteur moet overeind worden geholpen en verdér worden gesteund op dat hij met ons kan samenwerken". Het geval-Pasternak is niet besproken op het congres. De auteur Ilja Ehren- burg verklaarde vrijdagavond op een re ceptie op de Franse ambassade echter dat de Russische autoriteiten op het ogenblik een „meer verzoenende houding" tegen over de schrijvers aannemen. Met. twee opvoeringen in zaal „Zomer- lust" te Santpoort van A. P. Daersly's kostelijk blijspel „Welterusten", heeft de r.-k. toneelvereniging „Getosa" thans op haar beurt bewezen, dat deze komedie nog altijd goed is voor een succesvolle toneelavond. Het stuk is een vervolg op „Vogel, vlieg de wereld in", een blijspel van dezelfde auteur, dat ook al door tal loze amateurverenigingen werd gespeeld. Ofschoon nauwelijks van een intrige kan worden gesproken, vormt de handeling een aaneenschakeling van dermate gees tige tafereeltjes, dat de zaal telkens da vert van de vrolijke lach. Ze werden dooi de schrijver met 'n benijdenswaardige ta lent ontleend aan de onverwachte logeer partij, die het klein behuisde echtpaar Hapgood plotseling moet ondergaan. Een ware invasie van gasten, bestaande uit hun kinderen, compleet met echtgenoten, zuigelingen, vriend en hond. Een uiter aard zeldzaam rumoerig bezoek, dat zijn hoogtepunt vindt door de komische ge beurtenissen in het. geïmproviseerde slaapvertrek in het tweede bedrijf, wel ke permanente tumulten het „Welterus ten" uit de titel tot een vrolijke fictie maken. De opvoering door „Getosa" van dit blijspel beschikte over voldoende kwali teiten om ook ondergetekende, die het stuk nu voor de zesde maal heeft gezien, toch nog enige amusante uren te bezor gen. Regisseur C. Jongejans, die als va der Hapgood het middelpunt van de vro lijkheid was, logenstrafte de opvatting dat regisseren en acteren niet kunnen sa mengaan. Hij speelde de pater familias met een uitstekende feeling voor natuur lijkheid. rust. en humor, welke combina tie resulteerde in een voorbeeldige blij spelfiguur. Mevrouw Van Noordt heeft hem hierbij als zijn bedrijvige echtgenote, met een overmaat aan moederliefde, niet minder bekwaam bijgestaan. Wel was het jammer voor de eenheid van het ensemble, dat. de eerlijkheid gebiedt toch op enige zwakke plekken in de rolverde ling te wijzen. Dit was voornamelijk het geval met John, die voor een geslaagd za kenman te weinig allure demonstreerde en in nog mindere mate met Charlie Hob- son, die op bijzonder wankele voeten stond. Myra een naam die steeds ver keerd werd uitgesproken vond in me juffrouw J. Wessel een even charmant als gedecideerd vertolkster. Het levendig ge zin werd verder meer of minder verdiens telijk uitgebeeld door de dames Derksen en Tervoort, met als partners de heren N. Stuvel, A. Huybens en H. Stuvcl. Onderhandelingen tussen de gemeente Delft en de firma Nijstad te 's Gravenha- ge en Lochem, hebben er toe geleid dat Delft thans een sei-ie van zes fraaie go belins bezit. Op de Oude Kunst- en Antiek beurs die vorig jaar in het Prinsenhof te Delft gehouden werd exposeerde de fir ma deze serie tapijten, die kort tevoren in Parijs was gekocht. De zes gobelins zijn vervaardigd in een Brussels atelier in de zeventiende eeuw en stellen episodes voor uit het leven van Tobias. Na de An tiekbeurs werden de tapijten in bruikleen aan het museum te Delft afgestaan. In het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden heeft mr. F. P. Th. Röhling, chef van de afdeling Oudheidkunde en Natuur bescherming van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, namens de minister van dit departement dr. A. Klasess geïnstalleerd als direc teur van dit museum. Hij sprak namens de minister een uitvoerig dankwoord tot de juist afgetreden directeur, de heer dr. W. D. van Wijngaarden, die sinds 1920 aan dit museum verbonden is geweest. Dr. Klasess, die zojuist van opgravingen in Egypte is teruggekeerd, aanvaardde met een dankwoord zijn taak. De 26-jargie Spanjaard Joaquin Achu- carro uit Bilbao heeft het pianistencon cours van de Royal Liverpool Philharmo nic society gewonnen. Hij was de beste van drieënvijftig pianisten uit alle delen van de wereld die in de afgelopen twee weken in de concertzaal van Liverpool om de eer streden. De jury stond onder voorzitterschap van de beroemde pianist Solomon. Tweede werd de 22-jarige En gelsman John Ogdon, en derde de 30-jari- ge Amerikaan Aldo Mancinelli. Igor Strawinsky heeft maandagavond in Kopenhagen de Sonning-prijs van' 50.000 kronen ontvangen. Hij kreeg de prijs na een uitvoering van zijn ballet „De Vuur vogel". Deze uitvoering was het hoogte punt van het ballet- en muziekfestival dat elk jaar in het Tivoli wordt gegeven. Econ. politierechter De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. D. Vink, heeft maandagmid dag enige slagers uit Haarlem en een uit Heemslede tot geldboeten veroordeeld omdat zij sulfiet in hun gehakt hadden ge daan om verkleuring te voorkomen. Alle verdachten hadden met elkaar ge meen, dat zij ontkenden. Een 64-jarige Heemsteedse slager vertelde dat hij zijn koeien uit verschillende plaatsen betrekt. Hij meende dat er sulfiet in het weiland moet hebben gezeten. De officier van Justitie, mr. J. van den Oever, vond de beweringen van verdachte naief. „Als koeien in de buurt van een jeneverstokerij weiden, zou er dus later jenever in het vlees kunnen zitten", zei de officier iro nisch. En hij eiste 75 boete omdat het de tweede overtreding van deze slager betrof. Mr. Vink veroordeelde de Heemstedenaar tot 100 of 20 dagen, waarvan de helft voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Ook een 53-jarige Haarlemse slager ont kende sulfiet in zijn gehakt te hebben ge daan. „In kalfsvlees zit veel ijzer en zwa vel en deze stoffen staan in verbinding met sulfiet", betoogde deze verdachte. In het monster dat van zijn gehakt was geno men, bevond zich slechts éénhonderdste percent, zei hij nog. De officier van Justi tie eiste tegen deze slager 60 boete of 12 dagen. De politierechter maakte er 50 of tien dagen van, omdat het de eerste overtreding van verdachte was, waarbij het ging om het gebruiken van sulfiet. Een 44-jarige Haarlemse slager verweer de zich door te zeggen, dat hij niet zelf het sulfiet in het gehakt had gedaan, doch dat het door een noodhulp gebeurd zou zijn. De officier eiste 60 of 12 dagen. Mr. Vink veroordeelde verdachte tot 100 of 20 dagen, waarvan de helft voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De Haagse rechtbank heeft een 32-jari- ge Haagse autohandelaar, de ontwerper van de Citeria-sportwagen, wegens vals heid in geschrifte veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2'/t jaar met aftrek. Ten dele om het Citeria-project te finan cieren had de veroordeelde zich schuldig gemaakt aan manipulaties met door hem vervalste wisselbrieven ter waarde van 450.000 gulden. Naar de officier van Jus titie veertien dagen geleden ter zitting be kendmaakte heeft de man zich aan meer strafbare feiten schuldig gemaakt, waar voor hij alsnog zal worden vervolgd. (Vervolg van pagina 1) De regering erkent, dat bij de invoering van de gedifferentieerde loonvorming bij zondere problemen rijzen voor personen, die niet werkzaam zijn in het bedrijfs leven. De bedoelde problemen hebben haar volle aandacht. Op korte termijn zal de regering onder zoeken in hoeverre de toe- en bijslagen op de invaliditeits- en ongevallenrenten van de beneden-65-jarigen dienen te worden verhoogd. Landbouwbeleid Een ernstige bezinning op het te voeren garantiebeleid voor de landbouw acht de regering noodzakelijk. Verlaging der daar mede voor de overheid jaarlijks verbonden kosten is geboden. Hierbij moet met name worden gedacht aan het producentensub sidie op melk. Het te voeren landbouwbe leid zal overeenkomstig het terzake gestel de in het advies van de sociaal-economi sche raad zijn gericht op: 1. Het bevorderen van een zodanige nettoöijdrage van de agrarische sector, dat del nationale produkt door een zo gunstig mogelijke aanwending van de beschikbare produktieve krachten zo groot mogelijk wordt. 2. Het bevorderen van een redelijk be staan in de agrarische sector. Voorts wordt toegezegd, dat een snelle invoering van de Weduwen- en Wezenwet zal worden bevorderd, waarvoor een spoe dige indiening en behandeling van voor stellen tot nadere aanpassing van de amb telijke pensioenen aan de sociale verzeke ringswetten noodzakelijk is; dat een onderzoek naar de herziening van het ondernemingsrecht zal worden ingesteld; dat een definitieve regeling van de kwestie-voetbalpool zal worden nage streefd na herziening der Loferijwet, en dat bij de voortzetting van de parlemen taire behandeling van de Algemene Kin derbijslagwet de hiertegen gerezen bezwa ren zorgvuldig zullen worden overwogen. Door een en ander zal derhalve een ver betering in de welvaartspositie van de werknemers zich niet voltrekken langs de weg van een algemene welvaartsloonronde, die onder meer grote gevaren inhoudt voor de stabiliteit van het prijspeil, maar langs de weg van herziening der bedrijfstak- en ondernemingsgewijze overeengekomen re gelingen van lonen en andere arbeidsvoor waarden. met inachtneming van het in voeren van de noodzakelijk geachte com pensatiemaatregelen bij de komende huur verhoging en de afschaffing van het consu mentensubsidie op melk. In verband met het invoeren van een gedifferentieerde loonvorming enerzijds en de positie der laagstbczoldigden anderzijds is de regering voornemens binnenkort aan de Sociaal-Economische Raad het verzoek te richten, een advies uit te brengen met betrekking tot de wenselijkheid en moge lijkheid van een wettelijke regeling van het minimumloon. LONDEN (Reuter) De hertog van Edinburgh was maandag de hoofd verdachte nadat twee fotografen op de bloemententoonstelling in Chelsea door een grassproeier waren besprenkeld. Niemand bekende gezien te hebben dat de hertog het apparaat had be diend, maar wel werd opgemerkt dat hij er het dichtst bij stond. Hij be zocht met koningin Elizabeth de tuin van de toekomst waarin de planten op lange afstand worden besproeid. Na de tuin te hebben bekeken keerde hij grinnikendterug naar de plaats, waar de verborgen sproeier bediend kon worden. Een ogenblik later waren twee fotografen kletsnat. Het konin klijk gezelschap schudde van het lachen. De fotografen niet Toen zij hun camera's droog poets ten kwam de hertog langs en vroeg grinnekend: Bent u nat geworden? O nee, wij maken het best, was het laco nieke antwoord en de fotografen ver volgden hun bezigheden. WASHINGTON (AFP/Reuter) Het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken heeft maandag de Russische nota, waarin opnieuw geprotesteerd werd tegen het westelijke besluit om de NAVO- landen, waaronder West-Duitsland, te voorzien van de modernste wapens, ver worpen. Een woordvoerder van het dé partement verzocht de Sovjet-Unie op te houden met het dreigen met eenzijdige maatregelen inzake Duitsland, welke be dreigingen, zoals minister Herter ver klaard heeft, moeilijk kunnen bijdragen tot het resultaat van de onderhandelingen tussen Oost en West. Hij zei, dat het be sluit van de NAVO-landen om voor hun verdediging niet te vertrouwen op wapens van voor het atoomtijdperk, terwijl de Rus sische strijdkrachten met de modernste wapens worden uitgerust, in geen enkel opzicht een bedreiging voor de vrede is. ..Het is eerder de verkeerde voorstelling die de Sovjet-Unie blijft geven van de westelijke motieven die de internationale spanning doet. toenemen". Inmiddels heeft de secretaris van de Oostduitse communistische partij, en fei telijke machthebber in Oost-Duitsland. Ulbricht, het afgelopen weekeinde te Oost-Berlijn voorgesteld een niet-aanvals- verdrag tussen Oost- en West-Duitsland te sluiten. Hij drong aan op Oost- en West duits overleg te Genève hierover tussen de ministers Bolz en Von Brentano. Van Westduitse zijde heeft men daarop gerea geerd met de mededeling dat Ulbricht's voorstel onzin is. Het voorstel bewijst wat de communisten werkelijk willen; het in stand houden van de kloof dwars door Duitsland en van twee Duitse sta ten, zo werd gezegd. Zaterdag bestaat er van 9 tot 16 uur ge legenheid om in het politiebureau in de Smedestraat in Haarlem fietsen te bezich tigen. Alleen degenen, die een rijwiel ver missen, kunnen een kijkje nemen. Dirigentencursus. Op zaterdag 20 juni zal in de K.R.O.-studio te Hilversum de zevende internationale dirigentencursus of ficieel geopend worden; De cursus staat onder auspiciën van de stichting Neder landse Radio Unie. Niet vissen. De „Algemene Henge- laarsbond" heeft de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening telegrafisch drin gend verzocht spoedige behandeling van het wetsontwerp op de watervervuiling te bevorderen. In het telegram spreekt cte bijna 100.000 leden tellende bond zijn ern stige verontrusting uit over de waterver giftiging in Zuid-Holland en over de ver bijsterende nonchalance, waarmee zwaar vergiftigde afvalstoffen in de openbare wateren van dit dicht bevolkt gebied zijn gestort. Noodlanding. De 27-jarige tweede lui tenant-vlieger K. P. ten Hoven uit Meer- veldhoven heeft zaterdagmiddag omstreeks kwart over vier een goed geslaagde nood landing gemaakt met het zweefvliegtuig PH-176 op sportvelden achter de Abraham van Stolkweg te Rotterdam. Hij was van Teriet opgestegen en moest naar Zestien hoven, maar haalde deze afstand niet. Bloedbank. De afdeling Rotterdam van het Nederlandsche Roode Kruis heeft, nadat de gemeenteziekenhuizen daartoe de wens te kennen hadden gegeven, plannen ontwikkeld om in deze stad zo spoedig mogelijk een „bloedbank" in te richten. Deze zal niet alleen ten dienste staan van de gemeenteziekenhuizen. Ook de particu liere ziekeninrichtingen hebben reeds toe gezegd mee te willen doen, zodat dan der tien ziekenhuizen afnemers zullen worden. Kruisbessen. Op Zuid-Beveland is maandag de oogst van groene kruisbessen begonnen. De eerste veiling van dit pro dukt van de plaats in Kapelle-Biezelinge. Er was hier een aanbod van 1500 kg dat werd verkocht voor 1,81 per kg voor ex port naar Zweden. De vruchten zijn zeer klein als gevolg van de geringe regenval. Bezigheid. Ruim twintig afgevaardig den van tien buitenlandse Rode-Kruisver enigingen zijn maandag bijeengekomen op een internationale welfareconferentie in het Henry Dunanthuis te Zeist. Met dr. Z. S. Hantchef, directeur van het medische sociale bureau van de Liga van Roode Kruisverenigingen te Genève, zullen zij deze week de problemen bespreken van de bezigheidstherapie van langdurige zie ken en chronische invaliden, die in Neder land bekendheid geniet onder de naam van Welfarewerk. Houding. Het oud-strijderslegioen 's-Gravenhage, waarvan de kolonel der grenadiers b.d. G. J. van Buuren voorzitter is, heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken, een brief gezonden, waarin wordt gevraagd, dat Nederland ten aanzien van de Indonesische politiek ten opzichte van Nederland een krachtige houding zal aan nemen. Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordigingen in het buitenland die nen volgens het legioen niet aanwezig te zijn op recepties ter ere van de Indo nesische president of -regering, zolang de discriminerende politiek van Indonesië zich niet wijzigt. Drie Nederlandse sleepboten warén maandag, terwijl de windkracht zes tot zeven bedroeg, bezig het 12.490 ton meten de Noorse tankschip Mosberg naar de ha ven van Aden te brengen. Zoals bericht is heeft er vorige week een brand aan boord van het tankschip ge woed. Zowel de sleepboot Cycloop van Wijsmuller uit IJmuiden als de Maas van L. Smit en Co. uit Rotterdam voeren uit om te assisteren en de IJmuidenaar won de race. Deze sleepboot maakte vast, daar bij de volgende dag geassisteerd door zijn Rotterdamse collega. Het transport zette koers naar Aden. Zaterdag stak een oos- terstorm op, windkracht 10 tot 12, en de tros van de Cycloop brak zondagmiddag. Ze ven uur heeft de Maas alleen het karweitje moeten klaren. De toestand was kritiek, maar gelukkig was de Cycloop na zeven uur weer op haar post. Daar de situatie moeilijk bleef heeft thans nóg een sleep boot van Smit, de Rode Zee vastgemaakt en gedrieën hoopt men de zaak in het rei ne te brengen. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen vóór uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE De n.v. Koninklijke Pharmaceutische Fa brieken voorheen Brocades-Stheeman en Pharmacia te Meppel behaalde over 1958 een bruto winst op goederen van 11.699.645 11.077.577). De diverse inkomsten lever den een bate op van 273.473 300.015). Na aftrek van salarissen, lonen, sociale lasten en pensioenen ad 6.077.960 5.747.771) en algemene bedrijfskosten ad 3.136.869 3.008.669) bedraagt het saldo winst 2.758.290 (f 2.621.152). Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend van 10 percent. Het gewone aandelen kapitaal bleef 7,5 miljoen. De omzetten in het binnenland werden wederom ver groot. De verkoop van eigen produkten nam belangrijk toe. De afzet van prepa raten naar de exportmarkten gaf relatief de sterkste stijging te zien. De fabrieken te Meppel en Nijmegen waren ruimschoots van orders voorzien. Een belangrijke ont wikkeling voor de vennootschap is het laboratorium te Haarlem. Uitbreidingen van verschillende aard konden bij een aan tal vestigingen tot stand worden gebracht. De omzetten en resultaten van de doch termaatschappijen waren uitermate be vredigend. De eerste maanden van 1959 is de afzet van de produkten van de verband- stoffenfabriek te Nijmegen in het binnen- en buitenland uitermate bevredigend.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11