Nieuwe regering presenteert haar programma aan Tweede Kamer Gromyko naar Washington voor Dulles' begrafenis Beleidswijzigingen vooral in sociaal-economische sector HET WEER BONTMANTELS Hij wachtte vergeefs op Amerikaanse invitatie 44e JAARGANG NUMMER 168 De bijen er bij De Gaulle kiest Afrikaanse minister-raadgevers Vrij koud ;tis,v&F/s Vijf kinderen verdronken Nieuw rebellenkabinet in Atjeh gevormd I. C. HAAN In de krant van heden: Het woord is aan Burgerlijk huwelijk niet in Rome maar in Brussel? Grote belangstelling voor de begrafenis van Dulles Mikojan brengt hulde aan de overleden staatsman Zoon van Dulles DINSDAG 26 MEI 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BE VER WIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In de drooggekomen polder van Ooste lijk Flevoland staat de zogenaamde moer as-andijvie in volle bloei zover het oog reikt fel gele bloemen. Een imker heeft zijn bijen naar dit rijke werkterrein overgebracht waar zij naarstig de honig kunnen puren. Minister-president prof. dr. J. E. de Quay heeft hedenmiddag namens het nieuwe kabinet in de Tweede Kamer het regeringsprogramma gepresenteerd. In de eerste paragrafen daarvan wordt de beleidslijn van de vroegere regeringen doorgetrokken: betreffende de NAVO, de Europese integratie, Indonesië en Nieuw Guinea. Bij de bepaling van de defensie-uitgaven zullen de voordelen worden overwogen van verandering van de lichtingssterkte en/of verkorting van de diensttijd alsmede de mogelijkheid van uitbreiding van het beroeps- personeel. De regering acht een huurverhoging geboden. Zij spreekt zich uit voor beperking der overheidsuitgaven zonder aantasting der overheidstaken, afschaffing van de melksubsidie, verbinding van de ontwikkeling der inkomens aan het verloop van de produktie per hoofd der beroepsbevolking, gedifferen tieerde loonvorming, overdracht van loonvormende bevoegdheden aan het be drijfsleven, welvaartsbevordering door herziening van bedrijfstak- en onder nemingsgewijze overeengekomen regelingen van lonen met inachtneming van noodzakelijke compensatiemaatregelen. Bovendien stelde de regering zich voor, een SER-advies te vragen ten aanzien van een wettelijke regeling voor het minimumloon. Zij zal onderzoeken in hoeverre tegemoet kan worden gekomen aan problemen van inkomsten der buiten het bedrijfsleven staande personen en rentetrekkers. Verlichting van de belastingdruk waar mogelijk, uitbreiding van de woning voorziening en liberalisatie van bouwen, vestigen en huren en bevordering van het persoonlijk bezit zijn verdere belangrijke beleidspunten der nieuwe regering. (Van onze correspondent in Parijs) Generaal Charles De Gaulle heeft, als president der Franse republiek, een nieu we figuur geschapen onder de naam van minister-raadgever. Het is de bedoeling tot die post in het bijzonder eminente per sonen te beroepen, uit de Afrikaanse lan den van de Franse gemeenschap. Als eer ste kandidaat wordt Houphouet-Boigny ge noemd, die onlangs als Frans staatsminis ter moest aftreden, aangezien hij in zijn eigen land, de Ivoorkust, tot premier was uitgeroepen. Dank zij de titel van minis ter-raadgever kan Frankrijk nu toch een beroep op zijn kennis, gave, invloed en re laties blijven doen, zonder dat Houphouet- Fêlix Houphouet-Boigny Boigny zijn nationale verplichtingen zal behoeven te verzaken. Ook andere belang rijke zwarte staatslieden als Keita, en Senghor, van wier medewerking Frank rijk eveneens nog veel nut mag verwach ten, zullen, dank zij de nieuwe waardig heid, hun diensten en talenten zo op ver schillende vlakken gelijktijdig kunnen blij ven aanwenden. De Afrikaanse minister raadgevers kunnen, indien De Gaulle dat wenselijk acht, ook zittingen van de Fi-an- se ministerraad bijwonen, wanneer daar zaken van de gemeenschap besproken worden. Het ambt van minister-raadgever zal in beginsel voorlopig slechts voor een jaar worden bekleed, met de mogelijkheid van verlenging door het staatshoofd. Zij wor den door de president der republiek en der Franse gemeenschap, in casu De Gaulle, benoemd, die hun eveneens plaat sen kan inruimen in Franse delegaties Verwachting tot morgenavond: Vrij koud weer met veel be wolking en hier en daar een bui, maar ook enkele verspreide op klaringen. Matige, in de kust provincies tijdelijk krachtige wind tussen noordwest en noord. Volledige weerrapporten op pagina twee. De regeringsverklaring begint met een uitvoei-ige en gespecificeerde recapitulatie van de gebeurtenissen, die zich afspeelden na de ontslagneming der vorige regering, waarbij een beeld is gevoegd van de oor zaken, die volgens de mening van de mi- nister-president waren aan te wijzen voor het ontstaan van de crisis. Een ontwikke ling in de situatie en inzichten leidde, al dus kan men de regeringsverklaring op dit punt samenvatten, tot vergroting der tegenstellingen. De kloof verwijdde zich na het aftreden van het kabinet Drees zo danig, dat een herstel der oude verhoudin gen onmogelijk bleek ook al werd deze mogelijkheid door dr. Beel zowel als door prof. De Quay diepgaand onderzocht. Het vraagstuk van de binding tussen fracties en kabinet bleek, met andere verschillen van inzicht, een belangrijk struikelblok. Het resultaat was, dat geen geestverwan ten van de P. v. d. A. in het thans gevorm de kabinet aanwezig zijn. Het huidige ka binet is niet tot stand gekomen in overleg met de fracties, zodat de binding ontbreekt. Dit geeft een extra accent aan de rege ringsverantwoordelijkheid zowel als aan de verantwoordelijkheid van het parle ment. Richtlijnen Handhaving en versterking der democra tische instellingen op basis van de chris telijke beschavingsopvattingen rekent de nieuwe regering tot haar eerste plicht. Eer biediging van de menselijke persoonlijk heid en zijn verantwoordelijkheden volgt daarbij op de voet, waarbij aan zelfont plooiing in vrijheid voorrang moet worden gegeven, doch voorziening in behoeften van maatschappelijk en economisch zwak keren niet mag worden vergeten. Een uitgangspunt van het regeringsbe leid is de erkenning van het gezin als hern der samenleving. De regering zal er naar streven dat zowel nationaal als internatio naal samenwerking tussen verschillend gerichte groepen en volken zoveel mogelijk zal worden bevorderd. Beleidspunten Hierboven werden reeds in summiere opsomming de belangrijkste punten van beleid weergegeven, die de nieuwe regering kenmerken als een boezem van anders ge richte denkbeelden en toepassingen op velerlei gebied. De regeringsverklaring zegt daarover onder meer: In het gehele regeringsbeleid zal grote aandacht geschonken blijven worden aan de positie van het midden- en kleinbe drijf. Met het oog daarop zal het dusverre gevoerde algemene en specifieke midden- standsbcleid op krachtige wijze worden voortgezet. De belastingen De belastingdruk is in Nederland wel zeer zwaar geworden. Niettemin is ver lichting slechts mogelijk, indien en voor zover de groei van het nationaal inkomen de toeneming van de omvang van het staatsbudget overtreft. Op dit doel zal het beleid der regering mede zyn gericht. In een zodanig fiscaal beleid zal prioriteit moeten worden gegeven enerzijds aan ver laging van de belastingdruk daar, waar deze onevenredig hoog moet worden ge acht (als een zeer sprekend voorbeeld van laatstbedoelde situatie ziet de regering het Advertentie Gisteren zijn op verschillende plaatsen in Nederland vijf kinderen verdronken, 's Middags omstreeks vier uur is het der tienjarige meisje Rudi van der Luit uit Oegstgeest, dat met een paar vriendinne tjes in het gemeentelijk recreatiegebied De pan van Persijn in Katwijk aan de Rijn aan het spelen was in de vijver verdron ken. Pas 's avonds om half negen kon het stoffelijk overschot geborgen worden. In Uithoorn verdronk het tweejarige zoontje van de familie Zethof aldaar in een sloot bij het gemeentelijke tennispark. In Amersfooi-t raakte een vijfjarig jongetje, L. J. S., bij het spelen te water in het Spui. Zijn lijkje is uren later opgedregd. In de Nieuwe haven op het industrieter rein in Zutphen is de vierjarige H. A. Goor- man bij het pootjebaden uitgegleden en verdronken. Na lang zoeken is maandag bij Hoogeveen het lichaam opgedregd van de dertienjarige jongen N. H. B. uit Maas tricht, die zondag met een groepje vrien den uit het Rijkskamp voor Sociale Jeugd zorg te Hoogeveen, waar hij sinds enkele weken verbleef, was gaan baden in een veenplas. Advertentie BEWAREN REPAREREN KAMPERMAN Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12924 DJAKARTA (Reuter) Een woord voerder van het Indonesische leger heeft maandag meegedeeld, dat de Daroel- Islam-leider in Atjeh, Daud Beureuh, een „nieuw kabinet", bestaande uit opstande lingenleiders heeft samengesteld. Daud Beureuh werd onlangs door zijn opperbevelhebber, Hasan Saleh, opzijge zet. Advertentie Complete meubilering - Opgericht 1833 REISDEKENS Ziet onze etalages Barteljorisstr 39-41 - Haarlem - Tel. 10250 thans bestaande belastingtarief voor on- gehuwden), anderzijds aan structuurver andering in de belastingwetgeving, ten einde knelpunten voor de economische groei weg te nemen. De regering zal ernaar streven om te geraken tot een uitbreiding van de wo ningvoorziening en -exploitatie door het particulier initiatief, ook op het gebied van arbeiderswoningen en goedkope midden standswoningen; de mogelijkheid tot gro tere zelfstandigheid en taakverruiming der woningbouwvereniging wordt nader onderzocht. Ernstig zal worden gestreefd naar bespoediging van het herstel van een evenwichtige woningmarkt; in dit verband wenst de regering een geleidelijke libera lisatie op het stuk van het bouwen, de vestiging en het verhuren hetzij streeks gewijze, hetzij van bepaalde huurklassen te bevorderen, teneinde op deze wijze tot de terugkeer van meer normale verhou dingen in de woonsector te geraken. De lonen Wat het loonsysteem betreft aanvaardt de regering in beginsel de gedachte van een gedifferentieerde loonvorming. Het institutioneel kader voor een afgerond stelsel hiervan zal worden voorbereid. De regering overweegt een wettellijke rege ling, waarin is vervat een overdracht van bepaalde thans bij de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en het College van Rijksbemiddelaars op het stuk van loonvorming berustende bevoegdheden aan het georganiseerde bedrijfsleven. In afwachting van een en ander heeft de regering in beginsel besloten onder be paalde voorwaarden in de nabije toekomst bij het aangaan of verlengen van collec tieve arbeidsovereenkomsten de mogelijk heid te openen voor een gedifferentieerde verbetering van lonen en andere arbeids voorwaarden op de grondslag van bedrijfs- takgewijs en ondernemingsgewijs overleg. Ter concretisering van deze voorwaarden stelt de regering zich voor, op zeer korte termijn overleg te plegen met het ge organiseerde bedrijfsleven. Deze gediffe rentieerde verbetering kan de vorm aan nemen van een verbetering van de lonen bijvoorbeeld bij een verwerking van de huurbijslag 1957 of van de secundaire ar beidsvoorwaarden bijvoorbeeld door het maken van een aanvang met een arbeids tijdverkorting. Deze verbetering zal slechts kunnen plaatsvinden voorzover de stand en de vooruitzichten van de produktie per werknemer haar veroorloven en gewaar borgd is, dat uit deze verbetering geen prijsverhoging voortvloeit en dat rekening is gehouden met nog te wachten compen satiemaatregelen. (Vervolg op pagina 5) Verklaring der nieuwe regering 1 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving5 Agenda 5 Feuilleton 4 Weerrapporten 1, 2 Radio en televisie 4 Economisch nieuws2 Sport 9 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE, 26 mei Alle aandacht richtte zich gisteren in Genève op de vraag of Gromyko naar de begrafenis van Dulles zon gaan. Na een dag tever geefs op een Amerikaanse invitatie daar toe te hebben gewacht, liet de Russische minister gisteravond zijn woordvoerder op een extra persconferentie zijn toena derend gebaar bekend maken: „Ja, mi nister Gromyko gaat naar Washington". Op de vraag of hij met betzelfde vlieg tuig zou gaan, waarin Herter (Verenigde Staten) en zijn collegae Lloyd (Groot- Brittannië) en Couve de Murville (Frank rijk) reizen, zei de woordvoerder: „Ik weet het niet. Misschien wel. Vermoede lijk zelfs". Maar ook op die toespeling gingen de Amerikanen niet in. Laat in de avond zei de Amerikaanse woord voerder dat Gromyko met een eigen speciaal vliegtuig naar de Verenigde Staten zou vliegen. Hij gaf wel uiting aan zijn tevredenheid over Gromyko's aanwezigheid bij de begrafenis. Werd deze koele Amerikaanse bejege ning van de Russische minister, die zelfs Amerikaanse correspondenten verbaasde, ingegeven door het feit dat Gromyko op de middagzitting, ondanks Herter's waar schuwing van vorige week, toch weer een tirade tegen „het agressieve militarisme en de wraakzucht van de Westduitse bondsrepubliek" ten beste had gegeven? Men kan slechts gissen. Eerder op de dag had Gromyko het Wes ten overigens een lesje in geduld oefenen gegeven. Couve de Murville die er, met de Westduitsers, vorige week bij Britten en Amerikanen op aandrong af te wachten tot de Russen om besloten zittingen zou den vragen (hetgeen de Russen niet deden) moest gisteren tijdens de lunch, die hij Gromyko aanbood, namens het Westen dan toch maar om zulke zittingen verzoe ken. Gromyko zei weliswaar dat hij in principe niet tegen zulke zittingen gekant is, maar vond het waar de conferentie toch enkele dagen stil zal staan voor barig daar nu al over te beslissen. Couve de Murville moest genoegen nemen met 't voorstel hierover pas aanstaande zater dag of maandag te praten. Gromyko wil blijkbaar tot iedere prijs de indruk voor komen als zou hij haast hebben met een topconferentie. Op de middagzitting, die zich van de vo rige onderscheidde doordat er voor het Advertentie slW'MORRIS 'éeforeijou êuif! BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESÏRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 ITALIAANSE MOHAIR VESTEN 49.50 eerst in plaats van een serie toespraken een, overigens vruchteloos, soort debat werd gehouden, hield Gromyko in een re de van veertig minuten nogmaals een requisitoir tegen de militaristische en wraakzuchtige bondsrepubliek. Hij zei dat als het om haar veiligheid gaat, de Sovjet- Unie geen stap terug kan doen. Hij zei de Duitse militaire kracht weliswaar niet te overschatten, maar Westduitse avonturen- drift te vrezen, omdat dit door het huidi ge systeem van allianties tot een wereld oorlog zou kunnen leiden. Men kreeg uit zijn rede, evenals trou wens uit wat men uit Oostduitse bron verneemt, de indruk dat de Russen in hun conferentietactiek het accent gaan ver leggen van een vredesverdrag met de bei de Duitslanden (dat toch onbereikbaar is) naar een vorm van militaire ontspanning. Gromyko zei met voldoening kennis te hebben genomen van Herter's eerdere ver klaring, dat de kwestie van algemene ont wapening niet noodzakelijk met het Duit se probleem verbonden hoeft te zijn. Ik geloof, zo zei hij, dat. dit punt misschien voldoende toenaderingskansen biedt om op de agenda van een topconferentie te worden opgenomen, vooral ook omdat de Britten er ten zeerste op gebrand zijn. Kleine concessies Gromyko bood nog een paar kleine con cessies aan: als het Westen de tijdsli miet in het Russische ontwerpverdrag voor een terugtrekken van alle troepen u't Duitsland te kort vindt, dan kan daar over gepraat worden. Hij zou Duitsland ook het recht willen geven kernenergie voor vreedzame doeleinden te gebruiken en hij kondigde aan dat de Sovjet-Unie in een later stadium haar overwegingen om trent het Berlijnse probleem uiteen zal zetten. Herter en Couve de Murville namen gis teren de verdediging van de bondsrepu bliek op zich. Een vredelievende staat, die zich slechts bewapent omdat zij zich moet verdedigen, zo stelden zij. Herter zei dat de militaire en para-militaire organisa ties in Oost-Duitsland 700.000 man omvat ten, terwijl de veel grotere bondsrepu bliek slechts 260.000 man militairen, grens wacht en gekazerneerde politie heeft. Lloyd zei dat men geen oude koeien uit de sloot moet halen en dat hij liever naar Gromyko luistert wanneer deze op con structieve manier een toenadering tussen de wederzijdse standpunten zoekt. Omweg (UPI) Via een tussenpersoon heeft de Oostduitse minister van Buitenlandse Za ken, Bolz, minister Herter benaderd met de mededeling dat een Oostduitse re geringsfunctionaris voornemens was de ter aardebestelling van Dulles bij te wonen. Via de tussenpersoon lieten de Ameri kanen weten dat een Oostduitser een visum nodig heeft om Amerika binnen te komen. Men zou zulk een document niet binnen twee dagen kunnen verzorgen. Op deze wijze werd een poging, die volgens de Amerikanen een omweg was om erken ning voor het Oostduits regime te ver krijgen, getorpedeerd. Mahatma Gandhi: Het gaat er niet om hoeveel miljonairs een land telt, doch hoe weinig armen er zijn. ROME (Belga). Volgens inlichtingen in Rome lijkt men niet aan te sturen op een burgerlijk huwelijk van prins Albert en prinses Paola in Rome, aldus meldt „Belga". In Belgische kringen ontkent men dat er sprake is van een plechtigheid in de ambassade. Men zou derhalve kunnen ver onderstellen dat een eventueel burgerlijk huwelijk in Brussel zal worden gesloten. WASHINGTON (AFP/UPI) Op de begrafenis van John Foster Dulles zullen drie regeringsleiders president Eisen hower, bondskanselier Adenauer en pre mier Menzies van Australië die in Washington verblijft, en een tiental mi nisters van Buitenlandse Zaken aanwe zig zijn. Voorts wordt Paul-Henri Spaak, de secretaris-generaal van de NAVO van daag in Washington verwacht en waar schijnlijk zal ook Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de UNO, bij de begrafenis tegenwoordig zijn. De minis ters van Buitenlandse Zaken, van wie bekend is dat zij naar Washington zullen gaan, zijn Luns, Von Brentano (West- Duitsland), Foedjijama (Japan, Pella (Italië), Couve de Murville (Frankrijk), Selwyn Lloyd (Engeland), Gromyko (Sovjet-Unie). Lange (Noorwegen), Wigny (België) en Herter (V.S.). Op bijna alle ambassades in Washington waarbij de Russische hangt de vlag halfstok. Voor de teraardebestelling van Dulles hebben zich als slippendragers beschik baar gesteld Thomas Dewey (voormalig gouverneur van de staat New York, on derminister Douglad Dillon, George Hum phrey, voormalig minister van Handel, Jean Monnet, oud-president van de E.G.K.S., Herbert Hoover Jr., voormalig onderminister van Buitenlandse Zaken, John D. Rockefeller, gouverneur van New York, admiraal Radford. oud voorzitter van het comité van stafchefs, generaal Bedell Smith, oud-directeur van de centrale inlichtingendienst, en gene raal Babcock, chef van de militaire ad viesgroep in Frankrijk. MOSKOU (Reuter) Anastas Mikojan, eerste vice-premier van de Sovjet-Unie, heeft maandagavond op een receptie meegedeeld dat de Russische regering de dood van Dulles „zeer" betreurt. Hij noemde Dulles „een toegewijd en zeer groot staatsman en een zeer krachtige verdediger van zijn standpunt". „Wij houden van krachtige mannen en niet van onzekere figuren", aldus Mikojan. Op de vraag of de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie misschien veranderingen zullen onder gaan door het overlijden van Dulles, ant woordde hij: „De dood van Dulles en de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten houden geen verband met elkaar". Mikojan zei dat Dulles min der star was dan Adenauer. „Als men Dulles een situatie uitlegde en hij be greep deze, was hij bereid zijn opvatting te wijzigen, hetgeen men van Adenauer beslist niet kan zeggen", aldus Mikojan. Avery Dulles, zoon van de overleden oud-minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, die als katho liek priester verbonden is aan de Gre goriaanse Universiteit te Rome, tij dens een wandeling in de Italiaanse hoofdstad. Hij is thans in Washing ton, waarheen hij zich begaf toen de berichten over de toestand van zijn vader onrustbarend werden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1