Sterke winststijging bij Philips in eerste kwartaal van 1959 Panda en de Gouden Bijl rW Peek&Cloppenburg Wereldnieuws Koude lucht uit poolstreken Utrechtsche Asphaltfabriek in 1958 RUDGE-MAGNEET Lagere winst Kwatta Tino Shirts 2 Fa. E. DE GR A A FF Voor Horecafbedrijven was 1958 niet ongunstig Europese produktie van geleide projectielen Philips en vier andere vormen combinatie Vrouwen elke woensdag longens- markt Frans Beeren passeert wederom het dividend UNO-rapport over recessiemogelijkheid Iets hogere winst Wabo Kosten levensonderhoud licht gedaald Tafel voor de vrede Betere resultaten A.R.M. DINSDAG 26 MEI 1959 (Van onze financiële medewerker) Het z(jn wederom prachtige cyfers, die door het Philips-concern over het eerste kwartaal van 1959 bekend zijn gemaakt. Zij liggen iets boven de verwachting, uit gesproken in het jaarverslag. Het bestuur verwachtte immers een omzetstijging in 1959 van ongeveer 13 percent, overeenkomende met het percentage voor het gehele jaar 1958. De export uit Nederland is percentueel meer gestegen dan de omzet. De totale verkopen van het concern over het eerste kwartaal bedroegen 895 miljoen tegen 776 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1958. Van deze totale omzet resulteert als bedrijfsresultaat 144 miljoen (vorig jaar 105 miljoen), overeenkomende met 16,1 percent, vorig jaar 13,5 percent, van de omzet. Rekening gehouden met de overige baten en lasten van 11 miljoen (vorig jaar 12 miljoen en met de belastingen op de winst van 71 miljoen (vorig jaar 49 miljoen) resteert een netto-winst van 62 miljoen tegen 44 miljoen in het eerste kwartaal van 1958. Vergeleken met het eerste kwartaal van 1958 is het winstpercentage dus belangrijk verbeterd, maar dit ligt iets lager dan over het seizoenmatig beste vierde kwartaal, toen de omzet 1193 miljoen bedroeg en het winstpercentage uitkwam op 16.5 per cent. De prijsverlaging van verschillende produkten in Duitsland, welke reeds in het eerste kwartaal plaats vond, heeft dus geen nadelige invloed gehad op het bedrijfs resultaat. De prijsverlaging hier te lande is ingegaan op 1 april en kon dus nog niet van invloed zijn op dat resultaat. Meege deeld is dat het totaal resultaat van het concern hierdoor weinig zal worden beïn vloed. De omzetstijging heeft zich in yrijwel alle sektoren van het bedrijf voorgedaan, maar de sektor televisietoestellen en -on derdelen had hierop wel een belangrijke invloed. Ook de sektor telecommunicatie zit thans weer goed in de orders als gevolg van de minder strenge hantering van de maatregel inzake d^ bestedingsbeperking. De gunstiger ontwikkeling in deze bedrijfs- sektor komt echter nog niet tot uitdruk king in de cijfers, omdat de levering van deze produkten meer lijd vergt. Voorraden Voor het gehele concern kon ook in de eerste maand van het tweede kwartaal het stijgingspercentage van 15 worden gehand haafd. Over de maand mei kon uiteraard nog niets worden medegedeeld, maar men krijgt de indruk dat van een teruggang zeker geen sprake is. In het kwartaalbe richt zijn voor het eerst ook enkele balans- Advertentie R IJ W I E L E N Koninginneweg 44, Haarl., Tel. 13609 (2 Uinen) De hoge grondsloffcnprijzen hebben in 1958 de resultaten van de n.v. Chocolade en Cacaofabriek Kwatta te Breda, blijkens het verslag, ongunstig beïnvloed. De stille reserve voor grondstoffenprijzen werd met f 266.000 aangesproken. Desondanks was de winst gering. Het bedrijfsresultaat (in clusief dividend ontvangen van dochter ondernemingen) daalde van 369.851 tot 230.992. Aan bijzondere baten werd ont vangen 116.386 (v.j. 106.229). Afgeschre ven wordt 341.509 (f 345.205). Bijzondere lasten vergen f 383 19.779). Als saldo winst resteert 5.485 111.097). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een dividend van 5 percent uit de dividend reserve, omdat de resultaten een uitkering niet mogelijk maken. Deze reserve daalt hierdoor met 95.000 tot 205.000. Over 1957 werd 5 percent uit de winst betaald. Het resultaat werd mede ongunstig be- invloed door de sinds augustus 1957 met 2 percent verhoogde omzetbelasting. Door een sterke vermindering van consumptie is de onderlinge concurrentie fel en wordt er in vele gevallen beneden kostprijs ver kocht. De afzet van de eigen produkten steeg naar hoeveelheid met 5 percent en in geld met ruim 10 percent. Door drastische re organisaties werden de kosten met 8 per cent verlaagd. Pas in 1959 zal van deze reorganisaties het volle profijt kunnen worden getrokken. Hoewel er geen reden voor groot optimisme is wordt de toekomst met vertrouwen tegemoet gezien en voor 1959 wordt een wederom gestegen afzet verwacht. Het afgelopen jaar is voor de hotel-, restaurant- en cafébedrijven niet on gunstig geweest. De omzetten bleven op ongeveer hetzelfde peil als in 1957. Een invloed, die sterk remmend op het be zoek heeft gewerkt is de televisie. Voor al de amusementsbedrijven en zaalver huurders ondervinden daarvan ernstige en nog steeds toenemende concurrentie. Dit staat te lezen in het conceptjaarver slag van de bond Horecaf, gepubliceerd in de jongste „Hotel-Revue"'. Uit dit voor lopig jaarverslag blijkt, dat een aantal afdelingen van Horecaf een gedaalde om zet van ongeveer vijf percent heeft ge meld, maar dat de helft iets hogere om zetcijfers heeft geboekt. Tot de gunstige gebieden behoren Drente, de kust en de eilanden. Hotels boekten in 't algemeen gunstiger resultaten dan cafés en restaurants. Dit moet worden toegeschreven aan het vreemdelingenbezoek en aan hogere lo giesprijzen. Wat de café-restaurants be treft beliepen de verteringen per bezoe ken minder dan in 1957. De cliënten zoe ken het in goedkopere eetgelegenheden. Het aantal overnachtingen in Nederland se hotels is volgens het C.B.S. met 1.1 percent gestegen. Deze toeneming komt geheel voor rekening van buitenlanders. Het aantal overnachtingen van binnen- landers is afgenomen en ligt beneden het peil van 1955. Deze stijging van het aan tal overnachtingen deed zich geheel en al voor in het drukke seizoen. In de win termaanden was er zelfs sprake van een achteruitgang, óók van overnachtingen van buitenlanders. Eenderde van alle buitenlanders logeer de in 1958 in Amsterdam, ruim tien per cent in Rotterdam, 3 percent in Den Haag (met Scheveningen samen: 12'/2 percent). Aangezien het beddenaantal in 1958 ster ker toenam dan het aantal overnachtin gen is er in de grote steden sprake van cijfers medegedeeld. De voorraden bedroe gen per 31 maart 1959 circa 33 percent van de omzet, berekend op het voortschrijdend cijfer van de omzet op jaarbasis. Per 31 maart 1958 was het percentage 35. De ge middelde krediettermijn van debiteuren is 3.1 maand en dus iets ingekrompen, daar per 31 maart 1958 de termijn uitkwam op 3.2 maand. De liquiditeit is het eerste kwartaal met ongeveer 90 miljoen toege nomen. Bij de beoordeling van deze toe neming dient men er rekening mee te hou den dat in april nog het slotdividend op de aandelen moest worden betaald, waar mede een bedrag van ongeveer 50 miljoen gepaard ging. Dc conversie Verder werden het eerste kwartaal on derhandse leningen aangetrokken tot een bedrag van ongeveer 17 miljoen, terwijl voorts van invloed was dc conversie van ongeveer 30 miljoen obligaties in aan delen. Op 31 maart was het uitstaande le ningsbedrag van deze obligaties ad 200 miljoen ongeveer 130 miljoen geconver- teeerd. Thans zijn vrijwel alle obligaties verwisseld in aandelen, zodat de liquiditeit in het tijdvak na 1 april uit dien hoofde een verdere versterking heeft ondergaan. Per ultimo 1958 was ongeveer 47 percent van het aandelenkapitaal van Philips in buitenlandse handen. Daar men mag aan nemen, dat een groot aantal aandelen, uit deze conversie voortvloeiende, wederom in buitenlandse handen is gekomen, is het mogelijk dat thans meer dan de helft van het kapitaal zich buiten de landsgrenzen bevindt. Uit al de gepubliceerde gegevens blijkt duidelijk dat de groei bij het Philips Concern nog geen einde heeft, hetgeen ook blijkt uit het totaal aantal werknemers, in dienst bij het concern. Per 31 maart be droeg het aantal 176.000 tegen 174.000 per ultimo 1958 en 163.000 per 31 maart 1958. In Nederland is het aantal werknemers ge stegen van 64.100 per einde december 1958 tot 64.700 per einde maart 1959. (Van onze correspondent in Parijn) In Parijs hebben gistëréh de vijf groot ste Europese industrieën die werkzaam zijn op het gebied der elektrotechniek be sloten in het vervolg samen te werken om gezamenlijk geleide projectielen te gaan fabriceren. De nieuwe combinatie bestaat uit de Franse firma Thomson-Houston, die in televisie- en radiotoestellen en ook in grammofoonplaten is gespecialiseerd, de Duitse Telefunken. de elektrische ateliers van Charleroi uit België, Finmccanica uit Italië en tenslotte Philips in Eindhoven. Details over de plannen der nieuwe on derneming zijn nog niet bekend gemaakt. Men weet echter, dat de grote vijf der Europese elektrotechniek hun zetel in Pa rijs hebben gevestigd. Zowel in de krin gen der Europese beweging als van de Franse handel en industrie heeft men van deze projecten met grote belangstelling kennis genomen. Stellig is het interessant dat men in de nieuwere sectoren der in dustrie het eerst de daadwerkelijke conse quenties uit de Euromarkt getrokken lijkt te hebben. Op Luxemburg na zijn inder daad alle zes landen van Klein-Europa door hun belangrijkste concerns in de nieuwe combinatie of fusie vertegenwoor digd om in de gemeenschappelijke Euro pese markt, de concurrentie in het domein van de geleide projectielen met landen als Amerika en de Sovjet-Unie aan te dur ven. Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk ver lichten. ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal. de grote pijnverdrij- ver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Advertentie vlot model in frisse kleuren - prachtige kwaliteit katoenen tricot. - Felisol, dus kleurecht Speciale J.M. prijs 3 jaar (Heine S'i/ging per moot) Het bruto resultaat op goederen over 1958 van de tricotagefabriekcn voorheen Frans Beeren en Zonen n.v. te Weert heeft 6.415.251 bedragen 7.798.354). De diver se balen cn lasten stegen tol 615.446 (f 111.704). Na aftrek van personeelskosten ad 4.484.049 4.941-571), indirecte cn al gemene kosten ad 1.812.135 1.864.069), cn afschrijvingen ad 583-284 608.169). bedraagt de winst 151.229 71.582). Vorig jaar werd nog afgeschreven op grondstof fen cn gereed produkt 424.667. Voorge steld wordt wederom geen dividend uit te keren, 100.000 extra af te schrijven op voorraden en 52.000 toe te voegen aan de algemene reserve. Door de daling van de grondstoffenprij zen werden grote verliezen geleden, om dat veel op de voorraden moest worden afgeschreven. De omzet is plus minus 15 percent lager geweest dan hot vorige jaar, onder andere doordat er over het algemeen goedkopere soorten artikelen werden ver kocht, de prijzen van textielartikelen lager lagen dan in voorgaande jaren en de han del het niet nodig heeft geoordeeld om normalevoorraden aan te leggen. Ook wer den verliezen geleden tengevolge van on derbezetting. In 1959 zijn de omzetten ge stegen. De ontmoedigende uitkomsten van 1958 zullen zich naar gehoopt wordt in 1959 niet. herhalen. Het bedrijf in Zuid- Afrika geeft bevredigende uitkomsten. General Motors General Motors heeft bekend gemaakt in liet najaar een begin te zullen maken met de pro duktie van een kleine auto, waarvan dc motor achterin zal zitten, in de trant van dc Duitse Volkswagen en de Franse Renault-Dauphino. In een rapport van de Verenigde Naties over de economische situatie in de we reld, wordt verklaard dat het onverstan dig zou zijn om op basis van de na-oor- logse ervaringen aan te nemen dat toe komstige recessies noodzakelijkerwijze slechts van korte duur zouden moeten zijn. Hoewel het volgens het rapport ondenk baar is dat een depressie als in de derti ger jaren zich zal herhalen, zal men lang duriger en ernstiger recessies dan sedert de oorlog zijn opgetreden niet kunnen voor komen door uitsluitend te vertrouwen op een of ander automatisch stabiliserende factor. Het voordelige saldo exploitatierekening bouw over 1958 van de n.v. Bouw- en Han delmaatschappij Wabo te Eindhoven heeft 1.111.562 bedragen 647.871). Dc bijzon dere baten en lasten leverden 106.680 op (f21.811). In 1957 werd nog uit deelnemin gen ontvangen 34.808. Na aftrek van al gemene kosten ad 203.401 256.214) extra afschrijving op kantoorpand cn dienstwoningen ad 50.000 (onv.), extra afschrijving op hulpmiddelen ad 50.624 50.000), een toevoeging aan de reserve voor bijzondere doeleinden ad ƒ50.000 (onv.) plus belastingen ad 734.384, 170.000) bedraagt de winst 129.832 127.368). Voorgesteld wordt een dividend van 7 percent (onv.). Aan de reserve wordt toe gevoegd 45.922. Hoewel over enkele gro tere opdrachten nog wordt onderhandeld en de vooruitzichten op de verkrijging er van aanwezig mogen worden geacht, staat het toch wel vast dat de vennootschap voorlopig op belangrijk kleinere schaal zal moetenwerken dan dit in de laatste jaren het geval is geweest, aldus de directie. De totale orderpositie was ultimo 1958, door het verminderen van de bouw opdrachten kleiner dan ultimo 1957. Hot landelijk prijsindexcijfer van gezin nen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld, vertoonde van medio maart tot medio april 1959 een lichte daling. Het indexcij fer inclusief A.O.W. daalde van 121 in maart tot 120 in april. Plet indexcijfer ex clusief A.O.W. bleef onveranderd staan op 116. Per 15 april 1958 stonden beide index cijfers op respectievelijk 123 en 119 (het indexcijfer is gebaseerd op 1951 is 100). In de sector voeding trad een forse da ling op van het indexcijfer voor groenten en een prijsdaling voor vis en eieren. Het indexcijfer voor aardappelen en fruit ver toonde een stijging terwijl voorts een klei ne prijsstijging voor rundvlees werd waar genomen. Buiten de voedingssector had onder andere een prijsdaling plaats voor brandstoffen (eierkolen en cokes). Voor schoeisel trad een lichte prijsstijging op. De n.v. Utrechtsche Asphaltfabriek te 's-Gravenhage boekte over 1958 een winst saldo van ƒ318.521 327.958). Van de Teerunie n.v., waarin de vennootschap voor 50 percent geïnteresseerd is, werd aan dividend 337.500 315.000.—) ont vangen. Het saldo bijzondere baten en lasten bedroeg 4.023 11.080). Voorge steld wordt van het winstsaldo 19.858 toe te voegen aan de statutaire reserve en de rest te gebruiken voor dc uitkering van een onveranderd dividend van 10 percent- De n.v. Teerunie behaalde voor afschrij vingen, belastingen en algemene kosten een ondernemingsresultaat van 6.202.618 4.883.818). De afschrijving op basis van vervangingswaarde bedroeg 1.843.048 1.757.399); de post reservering vennoot schapsbelasting en algemene kosten 2.365.489 1.856.750). De winst over het boekjaar 1958 werd gunstig beïnvloed door bijzondere baten, afkomstig uit vorige jaren. De bijzondere baten en lasten leverden een batig saldo op van 1.168.753 (v.j. 449.684). Në toe voeging aan de algemene reserve van PARIJS (UPI) Charles Bourgeon, eigenaar van een reeks kantines die per dag 120.000 personen hun maaltijden bezorgen, heeft verklaard dat hij na af- (op.p vai\de imnistersconferentie in Ge- "■tCeve xiijif'tig 'miljoen franks wil geven "voor' de cdnfërëniietafël. Hij'uiil die 'ia.félgebruiken om er de "vredesbe weging, die hij uitsluitend voor vrou- wen denkt te stichten, aan te laten vergaderen. Bourgeon wil met de tafel een wereldreis maken, omdat hij er een vredessymbool in ziet. Na die wereld reis zal de tafel in een van Bourgeons kantines worden neergezet, ter be schikking van de vrouwenvredesbe- Haarlems filiaal vemvacht veel van verhoop van DAF-auto Overeenkomstig de verwachtingen zijn de resultaten over het eerste kwartaal van 1959 beter geweest dan die van het vorige jaar. Aldus werd aandeelhouders van de n.v. Amsterdamse Rijtuig Maatschappij in de jaarvergadering medegedeeld. De ver kopen van automobielen zijn evenals in Amerika ook hier beter. Het Haarlemse filiaal heeft goede ver wachtingen van de verkoop van de DAF- personenauto. Deze komt mogelijk in sep tember in de handel. Het bedrijf heeft een grote wachtlijst. Hieraan is echter het risico verbonden dat gegadigden overgaan tot de aankoop van een ander merk. Een ander vraagteken is, zo werd van bestuurszijde verklaard, of Amerika - waar belangstelling bestaat voor het DAF- produkt geen voorrang zal krijgen boven Nederland. Het bestuur deelde voorts mede dat het voorlopig voort zal gaan met toevoegingen uit de winst over 1953 90.000 aan de statutaire reserve, hoe- we! deze het in de statuten genoemde be drag van 10 percent van het kapitaal 250.000) overschreden heeft. 38. Vol verbazing keken de wilden naar deze nieuwe medicijnman, die nu op zijn beurt om de paal begon te dansen en daar bij met een fraaie bariton een lied zong: Doe hem fluks de boeien af en talm geen ogenblik. Zo willen het de sterren en het koffiedik. Oef! Oef! Oef! „Het is Joris Goedbloed!", fluisterde Panda verbluft. gen ,o „Hy tvil ons natuurlijk redden. Ik hoop, een daling van het bezettingsgergentage. I dat het hem lukt!" Met enkele sierlijke danspassen begaf Joris zich naar Voedoe- hoedoe en riep op schallende toon: „Ge achte wilden, deze vermakelijke figuur geeft zich uit voor medicijnman en be weert, dat hij de taal der sterren verstaat. Het is niet waar! Hij is een erbarmelijke kwakzalver! Slechts ik kan lezen in de sterren de steentjes en de beentjes en bovendien nog in kaart en koffiedik. Ik ben een groot tovenaar en dat kan ik be- f 1.243,000,— 56.9.000,—) zal een dividend van 7 V'2 percent (7 percent) worden gede clareerd. De omzet in geld bedroeg over 1958 32,2 miljoen 34,8 miljoen). Ten aanzien van de chemische en destillatiebedrijven werd deze daling veroorzaakt door lagere ver koopprijzen. Het volume van de omzet kon gehandhaafd blijven. In verband met het toenemend geringere aandeel, dat de eer als grondstof inneemt in de totale bedrijvigheid vande onder neming, is aan de aandeelhouders voorge steld. tot statutenwijziging over te gaan en de naam van de onderneming te wij - zigen in Chemische Industrie Uithoorn n.v. (Cindu n.v.). Met een Amerikaanse onderneming werd in principe overeenstemming bereikt over het oprichten van een nieuwe n.v., waarin Teerunie n.v. voor 50 percent zal partici peren. De nieuwe vennootschap zal zich bewegen op het terrein van chemische produkten, welke onafhankelijk van de binnenlandse teervoorziening zijn. De financiering zal uit eigen middelen ge schieden. Het ligt in het voornemen, met de bouw van de benodigde installaties te Uithoorn midden 1959 aan te vangen. De resultaten van de dochteronder nemingen waren bevredigend. De totale winst over 1958 van de dochteronder nemingen is hoger dan die over 1957. Evenwel is, ter verkrijging van meerdere eenheid, besloten, de resultaten, ook van die ondernemingen, waarvan de aandelen, geheel in het bezit van de Teerunie n.v. zijn, in de winst- en verliesrekening van Teerunie n.v. te vermelden in. het opvol gende boekjaar, waardoor de in de winst en verliesrekening opgenomen post „uit kering deelnemingen" over 1958 lager is dan die over 1957. Tot nu toe is in 1959 de gang van zaken bevredigend, maar er wordt een scherpe concurrentie ondervonden. Advertentie 'T »S WÉÉR BiqBEN-WEER..' plastic jasjes v.a. 3.90 De Pantsjen Lama, de waarnemende voor zitter van de voorbereidende commis sie voor het autonome gebied Tibet, ig per trein uit Peking naar Tibet vertrok ken. Hij was een maand geleden in de Chinese hoofdstad aangekomen, waar bij 't nationale volkscongres heeft hij gewoond, zo meldt radio-Peking. Verboden. Het Socdanese ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bekendge maakt, dat er geen Socdanezen- zullen mogen deelnemen aan het onder com munistische leiding staande Wereld- jeugdfestival, dat in juli te Wenen zal worden gehouden. Niettegenstaande dergelijke bekendmakingen hebben toch jonge Soedanezen deelgenomen aan de vorige jeugdfestivals te War schau en Moskou. Verzoek. Drie zoons van de leider van de vroegere Hitlerjugend, Baldur von Schirach, hebben de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Verenigde Sta ten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk te Genève verzocht hun va der, die gedetineerd is in de vier-mo- gendheden-gevangenis te Spandau (Berlijn), op vrije voeten te stellen. Het tribunaal van Neurenberg voor de be rechting van oorlogsmisdadigers heeft Von Schirach tot twintig jaar gevange nisstraf veroordeeld. Hij is een van de drie belangrijke oorlogsmisdadigers die nog in gevangenschap zijn. Corrector. Het psychologisch instituut van de universiteit van Neuchatel (Zwitser land) heeft de beschikking gekregen over een apparaat dat examenwerk kan nakijken en het gemiddelde bere kenen en ook voor selectiewerk op an der gebied gebruikt kan worden. Veroordeeld. De 34-jarige Amerikaan, William Starr, oud-lid van de commu nistische partij in New Jersey, is in West-Berlijn veroordeeld tot drieëneen half jaar gevangenisstraf wegens het ontvoeren van een Westberli.iner naar Oost-Duitsland en het onderhouden van verraderlijke betrekkingen met de communisten. De eis was zes jaar. Fata morgana. Een Italiaanse spoorweg arbeider die zonder voedsel en drinken verdwaald was in de Zuidaustralische woestijn, heeft, gelokt door luchtspiege lingen, gedurende zes dagen en nachten bijna voortdurend gelopen voordat een reddingsploeg hem vond. De arbeider is in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen, maar men verwacht dat hij zal genezen. Hervat. De Israëliërs hebben de droog legging van de Hoeleh-moerassen, nabij de grens met Syrië, deze week hervat. Het werk was vorig jaar als gevolg van 'n reeks grensincidenten gestaakt. Men hoopt het werk nu voor de regentijd gereed te krijgen. Vastgelopen. De onderhandelingen, die sinds ruim een maand te Genève tus sen een delegatie van het Japanse Rode Kruis en een afvaardiging van het Noordkoreaans Rode Kruis wor den gevoerd over de repatriëring van honderdduizend Koreanen uit Japan, zijn vastgelopen. Als een laatste po ging om het gesprek gaande te hou den, is men overeengekomen, dat de twee delegatieleiders vandaag apart vergaderen. Oorlóg:Volgens het Franse militaire hoofdkwartier te Algiers zijn in de af gelopen week 944 opstandelingen ge sneuveld of gevangen genomen. Aan Franse zijde zouden 51 militairen zijn gesneuveld. Ronselarij. Een afgevaardigde heeft bij de Belgische kamer van Volksvertegen woordigers een wetsvoorstel ingediend dat zware straffen stelt op het ronselen voor „een buitenlands leger". Een groep senatoren heeft een ontwerp van gelijke strekking ingediend bij de se naat. Het Belgische parlement heeft de vorige week officieel zijn afkeuring uitgesproken over de manier waarop in België minderjarige vrijwilligers voor het vreemdelingenlegioen worden ge worven. Gedempt. In Parijs is maandag een anti- lawaai-week begonnen. De politie heeft de Parijzenaars verzocht deze week hun radio's zo zacht mogelijk te laten spelen, niet de deuren hard dicht te slaan en zelfs zoveel mogelijk de ru zies fluisterend te beslechten. De bezit ters van auto's, motors en scooters is verzocht de geluidd- -pers van hun voertuigen te laten nazien. Samenzwering. Volgens het Zuidafrikaan- se blad ..Golden City Post" is er een samenzwering ontdekt tot moord op de Zuidafrikaanse minister-president, Verwoerd, en de leden van zijn kabi net. Er wordt op gewezen, dat premier Verwóerd sinds vorige week door zes rechercheurs meer wordt bewaakt dan gewoonlijk. Het K.N.M.I. deelt mee: Terwijl het hogedrukgebied ten westen van Schotland nog een uitbreiding in wes telijke richting onderging, is de luchtdruk in het Oostzeegebicd aanzienlijk gedaald onder invloed van een depressie die over Finland naar het zuiden trekt. Tussen de ze depressie en het hogedrukgebied ont- stieken naar 't zuiden stroomt. Het eerste de nacht ons land passeren, zonder regen WEERRAPPORTEN weer zijn. Woensdag 27 mei Zon op 4.32 uur, onder 20.43 uur. Maan op 0.10 uur. onder 10.05 uur. 29 mei Maanstanden 9.13 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden wijzen oolc. Lét op, ik heb niets in myn zakken, 'ili'etg 'in mijn mouwendoch ziet..-., ik-'tover eieren uit de neus van deze sukkel!Eentweedrie vier stuks! Allemaal vers! Linten uit zijn mond wasechtkleurecht! Speel kaarten uit zijn potsierlijk gewaad! En dat is nog niet alles! Edel opperhoofd, dap pere krijgers, wat gij nu gaat aanschou wen, is nog nooit eerder vertoondI" 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. x Algiers Dinsdag 26 mei Hoog water 6.16 en 18.45 uur. Laag water 1.54 en 14.20 uur. Woensdag 27 mei Hoog water 7.07 en 19.36 uur. Laag water 2.41 'en 15.07 uur. Temperaturen buiten- en binnenland: heden- c - s .norgen 7 uur N 'Slag: -n laatste 24 uur E •J c Ss Den Helder geheel bew. n 10 0,1 Ypenburg geheel bew. n 10 0 Vlissingen zwaar bew. nnw 11 0 Eelde geheel bew. nw 10 0 Twente geheel bew. nnw 9 0 De Bilt geheel bew. nw 10 0 Eindhoven geheel bew. nnw 11 0 Vlv. Z.-Limh motregen nnw 9 0,1 Helsinki zwaar bew. wnw 8 10 Stockholm half bew. n 9 2 Oslo half bew. n 14 0 Kopenhagen zwaar bew. wnw 12 0 Aberdeen motregen nw 11 0,1 Londen geheel bew. no 9 0 Amsterdam geheel bew. nnw 10 0 Brussel geheel bew. nno 11 0 Luxemburg onbewolkt nno 14 0 Parijs geheel bew. nno 10 0 Bordeaux geheel bew. windst. 13 3 Grenoble zwaar bew. windst. 13 2 Nice mist n 17 0 Bei-lijn zwaar bew. w 15 0 Frankfort onbewolkt windst. 12 .0 München onbewolkt z 9 0 Garmisch P. onbewolkt windst. 7 0 Zürich onbewolkt windst. 8 0 Genève onbewolkt windst. 12 0 Locarno zwaar bew. windst. 14 5 Wenen onbewolkt windst. 12 0 Innsbruck licht bew. windst. 8 0 Rome regen windst. 15 1 Ajaccio onbewolkt windst. 7 0 Madrid licht bew. windst. 13 0 Mallorca zwaar bew. windst. 14 40 Algiers half bew. windst 16 2

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2