TERN SHIRTS LEXI VRAAGT EXCUUS LEXINGTON r KEUS TUSSEN ERHARD EN ETZEL IS NOG STEEDS NIET GEDAAN Koningin Elizabeth opende in Londen nieuwe jeugdherberg Krachtige toon no-iron f 12 Koning Boudewijn in Noord-Amerika 3 Van dag tot dag so Cz'JUO** flfl AMSTERDAM HAARLEM DEN HAAG ROTTERDAM Fuchs naar Oost-Duitsland? Door de zeer grote vraag naar Lexington kan het voorkomen, dat uw leverancier u niet altijd volledig kan voorzien. Wij bieden u hiervoor onze verontschuldigingen aan en verzoeken u nog even geduld te willen oefenen. Binnen zeer korte tijd hopen wij door een belangrijke verhoging van de aanvoer weer ruimer te kunnen leveren. FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS Adenauer handhaaft kandidatuur presidentschap Kroesjtsjev pleegt overleg met de Albanese leiders Grotewohl was hij zijn aankomst aanwezig Betoging in Londen tegen de immigratie van kleurlingen FBI trekt zich terug uit lynch-zaak te Poplarville Onderzoek overgelaten aan Mississippi Voorwaardelijke straffen in het Drachenfels-proces Machinist vrijgesproken Berechting in methylzaak in Antwerpen begonnen Maak een einde aan nw aambeien-klachten. Hemotabs helpen U Schirrman, de 85-jarige oprichterzvas aanwezig €)p de ^Praatótczl Gewone zitting Provinciale Staten begonnen ïï£if öf bFrlFÖFn Mjb DINSDAG 26 MEI 1959 De regeringsverklaring, waarmee prof. De Quay het nieuwe kabinet vandaag aan de volksvertegenwoordiging heeft voorge steld, kenmerkte zich door een krachtige toon en door een merkbare bereidheid van de opstellers, bij voorbaat rekening te hou den met moeilijkheden die kunnen worden verwacht. De nieuwe minister-president heeft dan- ook vooropgesteld, dat zijn kabinet zich van alle vroegere na-oorlogse kabinetten onderscheidt niet alleen door het ontbre ken van socialistische ministers maar ook doordat welbewust is vermeden, bindingen tussen de regering en de haar steunende parlementaire meerderheid of bindingen tussen de individuele ministers en de Ka merfracties, waarmee zij politiek verwant zijn, aan te gaan. Daardoor is de verant woordelijkheid van de ministers voor het regeringsprogram en voor het werk van hun eigen departementen anders komen te liggen dan tot dusver het geval is geweest. Maar door deze verandering van de basis waarop het kabinet steunt zijn er tevens, zoals prof. De Quay onomwonden heeft verklaard, „eigengeaarde moeilijkheden" toegevoegd aan de veelheid van proble men, waarmee elk ander kabinet ook te maken zou krijgen. Geen wonder dat de regeringsverklaring besloot met een beroep op een „vruchtbare samenwerking" met de volksvertegen woordiging in het belang van de democra tische beginselen en van het respect dat het Nederlandse volk voor die beginselen zal blijven hebben. Want ten eerste is eigenlijk de enige „binding", die prof. De Quay is aangegaan, zijn belofte aan de Koningin om een kabinet tot stand te brengen dat op zulk een vruchtbare sa menwerking zou kunnen rekenen; en ten tweede zal het regeringsprogram, dat in de verklaring van vandaag is uitgestippeld, zonder enige twijfel in de komende re geringsperiode op het Binnenhof aanlei ding geven tot het kraken van vele harde noten. Onder zulke omstandigheden kun nen de krachtmetingen tussen regering en parlement öf een opbouwend, öf een af brekend karakter hebben. Er was dus zeker wel aanleiding tot de vermaning van de nieuwe premier dat een overmaat van parlementaire kritiek waaraan het opbou wende element zou ontbreken schadelijke gevolgen zou kunnen hebben voor de hoog achting, die het democratische systeem dient te worden toegedragen; en men moet daarom hopen dat er goed naar die ver maning zal zijn geluisterd. Er is alle reden om op de concrete in houd van de regeringsverklaring nader terug te komen. Thans willen wij slechts zeggen dat die verklaring heel wat koers verandering (in vergelijking met de voor gaande kabinetten) aankondigt en daar door stellig heel wat problemen opwerpt, maar dat zij door haar formulering duide lijk de indruk wekt dat de regering-De Quay niet voornemens is de consequenties van die problemen angstiglijk uit de weg te gaan. Advertentie Gentlemen pfefer vby - Zo gewassen, zo droog veel langer schoon... en de boörd blijft Engels-onberispelijk Alleen verkrijgbaar bij LONDEN (UPI) De atoomspion Klaus Fuchs zal uit Engeland gedepor teerd worden, wanneer hij deze week de gevangenis van Wakefield verlaat en hij zal zich bij zijn 85-jarigé vader voegen te Leipzig, in Oost-Duitsland, zo meldt de Londense Daily Mail. De datum van zijn deportatie zou geheim blijven, opdat de 47-jarige geleerde Engeland rustig kan verlaten. Fuchs werd in 1950 tot veertien jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch hij komt thans vrij wegens goed gedrag. Volgens de Daily Mail heeft Fuchs tij dens zijn gevangenschap nooit verzocht in Engeland te mogen blijven. Hij zou niet langer de kernenergie willen onderzoeken, maar willen doceren. Hem zou geen an dere keus overblijven dan te vertrekken, omdat niemand de vluchteling die Britse en Amerikaanse atoomgeheimen aan Rus land verried, in dienst zou willen nemen. Fuchs, een genaturaliseerde Brit, werd statenloos toen hij de gevangenis Inging. Hij zou een speciale vergunning nodig heb ben om in Engeland te werken, maar die zal hij niet krijgen. Fuchs zou dozijnen aanbiedingen van Britsè, Amerikaanse en Duitse kranten en uitgevers hebben ont vangen voor zijn levensverhaal. In Leip zig wacht hem de functie van docent in filosofie en ethiek aan de technische uni versiteit. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) Na de vergadering van het bestuur van de Bondsdagfractie van de C.D.U. werd gisteren te Bonn meegedeeld dat bonds kanselier Adenauer alle geruchten heeft ontkend volgens welke hij van plan zou zijn zijn kandidatuur voor het bondspre sidentschap in te trekken, wanneer de fractie zich zou blijven verzetten tegen minister van Financiën Etzel als zijn op volger. Voorts kwam definitief vast te staan dat Adenauer vandaag naar Was hington zal vliegen. De bondskanselier is de enige buitenlandse regeringsleider, naast de Australische minister-president Menzies, die zich voor de begrafenis van Dulles naar Amerika begeeft. Men wijst ten deze op de persoonlijke vriendschap, die gedurende vijf jaren tussen Adenauer en Dulles heeft bestaan. De waarde van deze geste om ae vermoei ende reis naar de Verenigde Staten te on dernemen, wordt verhoogd, zo zegt men te Bonn, door het feit dat een 83-jarige haar alleen onderneemt, om een vriend de laatste eer te bewijzen. Men ziet er voorts een uiting van Audenauer in om te beves^- tigen dat, ook na Dulles dood, de Ameri- kaans-Westduitse vriendschap blijft ge handhaafd. Adenauer zal te Washington zowel met president Eisenhower als met minister van Buitenlandse Zaken Herter gesprekken voeren over de politieke situa tie. Spanning Te Bonn werd de spanning in de C.D.U.- fractie door dit besluit niet naar de ach tergrond geschoven. Het veertigkoppige bestuur van de fractie kwam bijna voltal lig bijeen, nadat was gebleken dat er een bijzonder scherpe tegenstelling -bestond tussen de fractie, die professor Erhard als bondskanselier wil, en Adenauer, die de voorkeur aan Etzel geeft. Aan de buiten kant hield men de schijn hoog. dat er van een grote spanning binnen de fractie geen sprake was, maar de weinige mededelin gen, na de bijeenkomst verspreid, toonden het tegendeel aan. Adenauer maakte bij voorbeeld duidelijk dat hij, als eventuele opvolger van bondspresident Heuss vol gens de Westduitse grondwet het recht zal hebben voor de eerste en tweede verkie zing in de Bondsdag de nieuwe kanselier persoonlijk voor te stellen. Bij een even tueel noodzakelijke derde verkiezing komt de Bondsdag, die overigens moet beslis sen, ten deze zelf aan bod. De discussie over zijn opvolger noemde Adenauer „verschrikkelijk".. „Ik heb daaraan niet deeleenomen." zei hij. ,.Ik heb in mijn bin nenste tot dusverre nog geen besluit ten BELGRADO (Reuter/AFP) Premier Kroesjtsjev is gisteren voor een officieel bezoek van twaalf dagen in Tirana, de hoofdstad van Albanië, aangekomen in gezelschap van maarschalk Malinofski, de minister van Defensie, Noejitdin Moe- chitdinov. lid van het partijpresidium en Nikoali Fiyroebin, onderminister van Buitenlandse Zaken, die ambassadeur in Joegoslavië is geweest. Volgens waarnemers duidt de aanwe zigheid van Malinovski in het gezelschap erop dat het aangekondigde „vriend- schapsbezoek" wellicht meer dan een be- leefdheidsgebaar tegenover een bevrien de staat zal blijken te zijn. Sommige waarnemers geloven dat Kroesjtsjev mis schien met politieke leiders van andere staten, onder wie maarschalk Tito van Joegoslavië of Arabische leiders, zal spreken. Moechitdinov, die deskundige is in problemen van het Nabije Oosten, is van geboorte een mohammedaan. Dit zou erop kunnen duiden dat Albanië, dat voor het merendeel door mohammedanen wordt bewoond, een of andere rol zou kunnen krijgen in de communistische be trekkingen met de Arabische wereld. Gelukwens De Oostduitse premier, Otto Grote- wohl, met vakantie in Albanië, was op het vliegveld toen Kroesjtsjev aankwam. De premier vloog in een Russisch straal vliegtuig in 3 uur en 20 minuten van Mos kou naar Tirana. De Joegoslavische re gering had toestemming voor het over vliegen gegeven. Tijdens zijn vlucht over Joegoslavië zond Kroesjtsjev een telegra fische gelukwens aan president Tito die maandag 67 jaar is geworden. „Tass" meldt uit Tirana dat bij de besprekingen tussen de Russische en Albanese delega ties maandag volledige overeenstemming in alle kwesties bestond. gunste van een kandidaat genomen." Het fractiebestuur drong overigens aan op een snelle beslissing, maar Adenauer is er, zo meent men algemeen, weer in geslaagd, deze beslissing, wat de forme le kant van de zaak aangaat, tot na 1 juli uit te stellen, wanneer hij te Berlijn tot president zal zijn verkozen. Dit toont aan met welk een handigheid de bondskanse lier zijn partij naar zijn wil heeft kunnen zetten, en ook dat een opvolging door Er- hard nog altijd niet zeker is, ja, dat Et- zels kansen nog steeds niet verkeken zijn. LONDEN (Reuter) De Londense po litie heeft zondag op Trafalgar Square versterkingen aan laten rukken om gedu rende een betoging tegen de immigratie van kleurlingen onder de leus: „Houd En geland blank" op alles voorbereid te zijn. De bijeenkomst, die georganiseerd werd door het „Verbond ter verdediging van de blanken" en een extremistische organisa tie, die zich de „Nationale arbeiderspar tij" noemt, verliep zonder ernstige onge regeldheden. Tegenstanders van de be togers bespotten hen door het brengen van de fascistische groet en met uitroepen als „Geen rassenscheiding in Groot-Brittan- nië". (UPI) Na een week van onderzoek en verhoren in de moordzaak van Kelso Cochrane is de Londense. politie er in ge slaagd enkele personen te vinden die be reid waren een persoonsbeschrijving te geven van deelnemers aan de moord op de Wéstindiër in Notting Hill. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Justitie heeft me degedeeld dat de beambten van de federa le recherche zich niet langer zullen inlaten met het onderzoek naar het ontvoeren en vermooi-den van de 23-jarige neger Mack Parker, uit de gevangenis van Poplarville in de staat Mississippi, die was beschul digd van schending van een blanke vrouw. Er is namelijk niets gebleken van over treding van de federale wetten bij het on derzoek zoals het tot dusverre is gevoerd. De nasporingen zullen worden voortgezet door de politie van de staat Mississippi. (UPI) Gouverneur Coleman van Mis sissippi heeft laten doorschemeren dat het nog wel een half jaar zal duren voor dat getracht zal worden de mannen in staat van beschuldiging te stellen die het F.B.I. heeft aangewezen als de „voornaamste verdachten". Coleman zal de bevindingen van het F.B.I. in november voorleggen aan een „grand jury". Het ziet er niet naar uit dat op korte termijn arrestaties zullen plaats hebben.- Inmiddels heeft de National Broadcas ting Company gezegd vernomen te heb ben dat het F.B.I. de mannen die Parker vorige maand uit de gevangenis van Po plarville hebben gehaald, geïdentificeerd heeft. Hun namen zijn aan de autoriteiten van Mississippi meegedeeld. Het F.B.I. heeft „onomstotelijk vastgesteld" dat de daders van de lynchpartij de federale wet ten niet hebben overtreden, aldus heeft de minister van Justitie Rogers verklaard. (Van onze correspondent in Bonn In het proces inzake de ramp met het tandradbaantje van de Drachenfels in sep tember van het vorige jaar, waarbij ze ventien mensen om het leven kwamen en 112 gewond werden, is gisteren de uit spraak gevallen. De bedrijfsleider kreeg een voorwaardelijke gevangenisstraf van zeven maanden, de verantwoordelijke ambtenaar in het ministerie van Verkeer van Noordrijn-Westfalen negen maanden, eveneens voorwaardelijk. De machinist van het treintje en een ingenieur van het ministerie van Verkeer werden vrijge sproken. De president van de rechtbank verklaar de dat men er niet in geslaagd is de ramp te reconstruex-en, maar in elk geval is ko men vast te staan dat de oorzaken van de ramp, waarbij ondermeer een Zwols echtpaar werd gewond, waren: een gedeel telijk weigei'en van een rem en het te snel in werking stellen van een handrem, waar door de locomotief is ontspoord. De veroordeelde ambtenaar werd ver weten dat hij had nagelaten het bedrijf en de bedrijfsleider voldoende te controleren. Men kan, aldus de president, zich niet te- vi-eden stellen met de constatering van het feit dat de tandrad in 1883 werd inge wijd en dat er sedertdien geen ongelukken zijn voorgekomen. Het is eveneens onvol doende te zeggen dat de locomotief se- dert 1927 zonder haperen heeft gewerkt. Men heeft over het spoortreintje. een pati na van romantiek gelegd, zó'zei de'presi dent. De fout was zijns inziens het voor moderne begrippen onvoldoende remsys- teem. De locomotief had geen snelheids meter en geen zekering voor het geval van breuk. Overigens zei de president ook, dat de straffen in een proces als dit slechts symbolische betekenis kunnen hebben.... ANTWERPEN (Belga) Voor de Ant werpse rechtbank is de behandeling be gonnen van de geruchtmakende methylal cohol-zaak, waarbij indertijd acht men sen het leven lieten en een man blind werd. Er zijn tien hoofdvei-dachten en 26 verdachten van fiscale vergrijpen. (UPI) Van de 36 beklaagden, die ver dedigd worden door 33 advocaten, staan tien terecht wegens dood door onvoorzich tigheid en wegens het toevoegen van ge vaarlijke stoffen aan voedsel en drank. De anderen worden vervolgd wegens ontdui king van belastingen op alcoholische dran ken, wegens exploitatie van illegale dis tilleerderijen en wegens bezit en vervoer van illegale alcohol. De voornaamste verdachte is de 41-jari- ge Gustave Corthout uit Antwerpen, die 4.500 liter methylalcohol kocht bij Roger Hoet, een apotheker in Lier, die methyl alcohol zou hebben geleverd toen zijn voor raad aethyl-alcohol was uitgeput. Aethyl heeft na distillering geen nadelige gevol gen als het gedronken wordt, methyl wel. Er zijn 38 getuigen opgeroepen. Het pro ces zal waarschijnlijk verscheidene weken duren. Advertentie van uw ongerief af en.van binnen uit. Geen zalf of zetpillen meer. Dit vrijwel smaakloze tabletje doet de zwellingen slinken en be vordert de genezing. Hemotabs zijn boven dien zacht laxerend, helpen zo de normale functies regelen en zijn daardoor hoogst be vorderlijk voor spoedig herstel en vrijwaring van pijn. Complete kuur 1.47) bij apothe kers en drogisten. (Van onze correspondent in Londen) Er is goed nieuws voor de Nederlandse trekkers, die naar Engeland komen. In het hart van Londen, maar niettemin in een landelijke omgeving heeft Koningin Elizabeth maandag een juweel van een jeugdherberg ingewijd. De Nederlandse Jeugdherberg Centrale was bij deze plech tigheid vertegenwoordigd door de heren P. Hogeweg, penningmeester, en dr. P. Spaander, voorzitter van de raad van toe zicht en advies. De nieuwe jeugdherberg ligt in het prachtige Holland Park waar eens het historische Holland House stond, dat in de oorlog door bommen werd ver nield. De oostelijke vleugel, die behouden bleef, is op voortreffelijke wijze gerestau reerd. De zeventiende eeuwse voorgevel werd in Nederlandse renaissancestijl her steld en het interieur is geheel vernieuwd. De naam Holland in deze deftige Lon dense wijk heeft ovei'igens niets met ons land te maken, maar hex-innert aan de Earl of Holland, die er zijn landgoed had, waarvan het park met zijn „Dutch gar den" (Hollandse bloementuin) een over blijfsel is. Drie eeuwen geleden oefende onze architectuur grote invloed op Enge land uit, waaraan talrijke voorbeelden nog altijd hex-inneren. In de nieuwe jeugdherberg, waarvan Sir Hugh Casson, die in 1951 hei Festival of Bx-itain heeft voorbex-eid, een der archi- SANTA FE (UPI) Koning Boudewijn van België is op zijn reis door de Ver enigde Staten aan gekomen te Santa Fe in de staat Nieuw Mexico, waar hij onder meer een bezoek bracht aan de atoominstallaties van Los Alamos, „de geboorteplaats van de atoom bom". Bij zijn aankomst in San- la Fe sprak hij en kele woorden ter nagedachtenis aan minister Dules die hij prees als een fiere verdediger van alles wat voor ons zoveel betekent." Op ons kaartje ziet men de reisweg van koning Boudewijn die van 11 mei tot 14 mei in Washington verbleef. Vandaag wordt hij verwacht in Omaha, morgen in New York en zaterdag Norfolk. Zondag vertrekt hij uit Wilmington per vliegtuig naar België. tecten is, gaan het oude en het nieuwe op harmonieuze wijze samen. De jeugdherberg, die plaats biedt aan tweehonderd gasten vormt een complex rond een binnenplaats die naar een zijde uitzicht biedt op het park: een gx-astapijt en een smalle rechthoekige vijver, waar in de oude gevel zich weerspiegelt, zoals een grachtenhuis. Recht ertegenover be vinden zich de overige gebouwen. Koning George-fonds De restauratie van Holland House en de bouw van de jeugdherberg, die 1,3 mil joen gulden heeft gekost werd grotendeels gefinancierd uit het nationale fonds, dat de Britse regering heeft gesticht ter nage dachtenis van Koning Geoi-ge VI. Uit dit fonds werden ook de kosten van vier an dere jeugdherbergen betaald. De gehele Britse natie, ook van overzee, heeft aan het fonds bijgedragen. Het geld werd voor namelijk bestemd voor jeugdwerk en so ciale arbeid waarvoor de koning altijd veel heeft gedaan. Jarenlang heeft hij eïke zo mer een jongenskamp voor de arbeiders jeugd geleid toen hij nog Hertog van York was. Ook als monarch bezocht hij de kam pen geregeld. In de prachtige sober, doch smaakvol, ingerichte eetzaal heeft koningin Eliza beth een beeltenis van haar vader onthuld. De gehele jeugdherberg ademt een kunst zinnige sfeer. Men vindt er een trekkers keuken met twintig dubbele gasstellen en een aparte afwasruimte. Een nieuwigheid voor jeugdhei'bergen vormen de individu ele badkamers naast de gebruikelijke douchecellen. Door een vernuftige inde ling is een intieme sfeer behouden. Dat geldt met name voor het fraaie dagverblijf en de zogenaamde „Quiet room" (kamer waar stilte moet heex-sen). Laat naar bed In Engelse jeugdherbergen, die geen leeftijdsgrens kennen is het, anders dan op het vasteland, toegestaan, de bagage mee te nemen naar de slaapzalen. Naast de bedden zijn grote houten vakken aan gebracht, waar rugzakken kunnen worden opgeborgen. In deze jeugdherberg mag men laat naar bed gaan. De lichten gaan pas om half twaalf uit en trekkers wor den ook nog 's nachts toegelaten. Holland House is vooral bedoeld als doorgangsstation voor trekkers van en naar het vasteland. De jeugdherberg- ouders beschikken over een flinke staf voor de bereiding van maaltijden. Des niettemin krijgt elke trekker, zoals in de meeste landen gebruikelijk is, een corvee toegewezen. De leden dienen een jeugd herberg als eigen bezit te beschouwen en te behandelen. De algemene secretaris van de Youth Hostels Association, de heer H. L. Knapp, Vooruitgang" Amerikaanse toerisme-industriëlen, be- stuurderen van de American Association of Travel Agents, hebben, naar ik ergens heb gelezen, op een persconfe- entie allerlei interessante medede lingen gedaan. Vele interessante mede delingen, waarvan ik deze de interessant ste vond: „Vóór de oorlog duurde een reis om de wereld vier maanden, waarvan slechts dertig nachten in een hotel en de andere nachten aan boord van een schip toerden doorgebracht; in oktober beginnen we- reldreizen-met-straalvliegtuigen voor 90 dagen met 86 logiesnachten in hotels." Daar ik alles wat met het lichtende woord „vooruitgang" aan de hemel mijner idealen wordt geschreven, uitbundig toe juich, heb ik, na deze mededeling uit zo bevoegde bron, staan springen en dansen en handjesklappen van vreugde. Ik had nog één ding graag willen roeten: in hoeveel verschillende hotels die 86 logiesnachten worden doorgebracht. Ik hoop en verwacht dat dat cijfer zo dicht mogelijk bij de 86 zal liggen, want het zou maar een saaie boel zijn, als je op zo'n reis om de wereld, werd gedwongen meer dan één nacht in dezelfde plaats te blijven. Op z'n hoogst 24 uur in elke stad; dat is het ideaal waarnaar wij streven. Het kan trouwens ook best. Als u er twaalf uur voor slapen eten en efferuste aftrekt, dan blijven er immers nog twaalf over voor bezoek aan gemid deld twee musea, twee kathedralen en twee andere toeristische bijzonderheden per stad, dat is zesmaal een half uur. Blijven er nog 9 over voor foto's nemen. Iedereen zal mij toegeven, dat dat meer dan genoeg is. Overigens begrijp ik even goed als u, dat van die 24 uur per etmaal het zich verplaatsen per stralert van de ene stad naar de andere af moet. Goed, dan fotograferen wij een paar uur minder: in zes uur kun je er ook nog heel wat knippen. Met. de pinksterdagen was ik ook op reis. Ik ivas in een mooi en interessant gebied, buitenlands, bekend om zijn her inneringen aan de Romeinse tijd. Twee maal ben ik in een toeristenbus mee- geweest op tochten in de omtrek, georga niseerd door het vreemdelingenverkeer ter plaatse. Het was daar grondig en af doende georganiseerd. Beide tochten duurden van 9 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds en ik moge u verzekeren, dat ik een aantal tempelresten, kerken, arena's, musea, stenen-met-inschriften, fonteinen, tuinen, huizen-waar-grote-mannen-ge- woond-hebben, gedenktekenen-voor-man nen-waar -ik-nog-nooit-van-gehoord-had en typische natuurtaferelen heb gezien, waar ik nu nóg stil van ben. Bèk-af. Almaar bus-in, bus-uit. Bij de 128ste merkwaar digheid begon ik te gillen. En het 37ste museum heb ik, 't zij tot mijn schande gezegd, niet bezocht. Ik heb de anderen laten gaan en ben zelf in de bus blijven blazen. Ik had de energie niet meer. Ook niet voor de laatste drie tempelruïnes. Ik had ze gemakkelijk in driemaal tien minu ten kunnen nemen. Maar ik heb op een paaltje langs de weg een sigaret zitten roken, terivijl de anderen zich door de klassieke oudheden spoedden. Maar wat ik gezien heb, heb ik gezien: 238 kiekjes en 47 asbakjes kunnen dat bewijzen. Maar dal is toch allemaal maar traag kinderspel vergeleken bij zo'n reis om de wereld per stralert. Verheug mij daar nu al op. Een mens kan nooit genoeg musea en eeuwenoude kathedralen zien. Floris Flaneur vertelde ons nog, dat de jeugdherbergbe weging over de hele wereld groeiende is, een verheugend feit, omdat deze instel ling jongeren van alle landen met elkaar in contact brengt. Ook van achter het ijze ren gordijn beginnen trekkers naar Enge land te komen, met name uit Polen. Met Joegoslavië is er een druk jeugdverkeer. Symbolisch voor de levenskx-acht van de jeugdherbergbeweging was de aanwezig heid bij de opening van Holland House van de 85-jarige Richard Schirrmann, een Duits onderwijzer die de jeugdherbergen heeft uitgevonden. Hij heeft pas een tocht langs Engelse jeugdherbergen achter de ï-ug. Met zijn zestigjarige echtgenote wan delt hij dagelijks nog tien kilometer. De Provinciale Staten van Noordholland zijn vanmorgen begonnen met de eerste gewone zitting van dit jaar. Op voorstel va mr. J. Roelse (Arb.) besloten de staten de behandeling van het plan van de Rijks waterstaat tot zandwinning in Haarlem mermeer en de nota van Gedeputeerde Staten over de volgorde van inpoldex-ingen in het IJselmeer in de commissies te be handelen. Een verzoek van het bestuur van de stichting Het Amsterdams Ballet om een subsidie stelden de staten in han den van Gedeputeerde Staten voor het uit brengen van een px-e-advies. Als nieuw statenlid werd toegelaten me vrouw dra. A. M. C. V. Groensmit-Van der Kallen. Zij legde in handen van de voor zitter, dr. M. T. Prinsên, de vereiste eden af. Tot buitengewoon lid van Gedeputeex'- de Staten werd de heer P. S. van der Vaart (Arb.) benoemd. De vergadering werd vervolgens ver daagd tot 16 juni. Uit de Oprechte Dondepdagsche Haer- lemsche Courant van 24 Mey 1759 TOULON. Deezer dagen wierden 12 gi-oote en kleyne Engelse Schepen op de Hoogte van deeze Haven geseynd. Doch men was hiex-over gantsch niet verlegen; Zommige van dezelve, welke te na- by aan de Wal quamen wierden van onze Batte- ryen met Scherp begroet en genoodzaakt ten spoedigste af te deynzen en volle Zee te winnen. Te Cette is gepasseerde week een zogenaamde Tonvisch gevangen, wiens Lever alleen 10 en de gantsche Visch 80 Quintalen gewogen heeft.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5