Van Weert De imam aam de top DE KONING DIE NIET SLAPEN KON Agenda voor Haarlem KVOB gaat met spoed uitbreiding teeltrecht voor tulpen bespreken NAAIMACHINES Natuurlijke glans voor Uw haar - natuurlijk •haarcrème 4 Vrijstellingsverzoeken uit het hoger onderwijs Verrukkelijke koffie De radio geeft woensdag T elevisie pro gramma Hervormden moeten 160 nieuwe kerken bouwen Generale financiële raad begint landelijke actie Nederlandse verklaring over Brits invoerrecht voor snijbloemen Zeven nieuwe leden van de Tweede Kaïn ei- Uitgeverscongres Cultureel Fonds van de Raad van Europa ingewijd Voorzitter mr. Reinink: Niet alles tegelijk willen doen topr MCCluSWte, ANEGANG 46 GROTE H0UTSTR. 116 Voorzitter van Atlantisch Congres doet een beroep op de IJslanders DE HOVTWEREN.V. Inbraak was incidenteel Statische bewaking van wapendepots onmogelijk door CameroB Hawley „Eilandraden" op de Antillen gekozen Geen verrassingen ENGEL, Gr. Houtstr. 181Tel. 14444 DINSDAG 26 MEI 1959 De Katholieke Vereniging van Onder nemers in het Bloembollenbedrijf heeft maandagmiddag in hotel „De Leeuwe rik" de gehele middag gesproken over het teeltrecht. Van de afdeling Hem-Venhui- zen was er een voorstel om het teeltrecht van tulpen met maximaal vi.if percent uit te breiden met dien verstande, dat diege nen die minder dan 75 percent van hun teeltrecht gebruiken, van deze uitbreiding zijn uitgesloten. Het. hoofdbestuur wilde deze kwestie voorlopig nog niet behande len, maar eerst wachten tot het Produkt- schap voor Siergewassen deze zaak aan de orde zou stellen. De vergadering bleek er een andere me ning op na te houden. De heer Witteman van de afdeling bollenstreek-centrum zei dat men niet moet wachten, tot het pro- duktschap deze zaak aanhangig maakt. De vrije organisaties moeten van hun zelfstandigheid blijk geven en zo nodig zelf voorstellen ter tafel brengen. ..Als we steeds maar afwachten, gaan we achter onze eigen wagen \open". De heer iWtteman diende op 't voorstel 'n amendement in. inhoudende dat de uit breiding van het teeltrecht van tulpen met vijf percent wordt voorgestaan. Getracht moet worden het teeltrecht zoveel moge lijk uit te breiden teneinde jonge kwekers een kans te geven. Dit is te meer noodza kelijk nu in het buitenland de teelt van steeds groter betekenis wordt. Als men het teeltrecht beperkt houdt, stimuleert men dat jonge kwekers in andere landen, bij voorbeeld in Duitsland, gaan telen. Thans al worden vele goede soorten in Duitsland opgeplant. Andere afgevaardigden wilden liever wachten tot het. produktschap deze zaak in bespreking brengt, maar uiteindelijk werd toch besloten zo spoedig mogelijk hierover te vergaderen. De kring Langendijk wilde de prijs van het teeltrecht verlaagd zien. De voorzitter deelde mee dat. het beleid reeds jarenlang gericht is op het omlaag brengen van de prijzen van het teeltrecht. De afdeling Noordwijkerhout stelde voor de beperking bij huur en verhuur van teelt recht af te schaffen en voorts stappen te ondernemen welke leiden tot de mogelijk heid, dat teeltrecht voor meer jaren ach tereen kan worden gehuurd of verhuurd. Het hoofdbestuur stond op 't standpunt dat iedere kweker over eigen teeltrecht moet beschikken. Een uitgebreide handel van het recht moet worden tegengegaan. Liever zou men aan t verhuren van teelt- Bij het ministerie van Defensie worden geregeld verzoekschriften ingediend om algehele vrijstelling van militaire dienst van dienstplichtig wetenschappelijk per soneel bij het hoger onderwijs. Het betreft hier personen, die gedurende een reeks van jaren uitstel van eerste oefening heb ben gehad en op wier behoud voor het hoger onderwijs de betrokken universiteit of hogeschool prijs stelt. Bij de minister van Defensie bestaan vooralsnog bezwa ren tot het treffen van een algemene vrij stellingsregeling voor dè betrokkenen. De minister van Defensie heeft zich je gens zijn ambtgenoot van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen echter bereid ver klaard incidentele aanvragen om vrijstel ling met een grote mate van welwillend heid te bezien. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft, daarom de curatoren der universiteiten en hoge scholen in overweging gegeven te bevor deren dat verzoekschriften om vrijstelling vergezeld van een uitvoerige motivering, door zijn tussenkomst bij zijn ambtgpnoot van Oorlog worden ingediend. In alle daar voor in aanmerking komende gevallen zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dergelijke verzoekschrif ten gaarne bij zijn ambtgenoot van De fensie ondersteunen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zich inmiddels tot zijn ambtgenoot van Defensie gewend met de vraag of een verder strekkende rege ling mogelijk is. Advertentie LUNCHROOM Grote Houtstraat 105 Tel. 18598 HILVERSUM I. 402 M. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muz. 0.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Rep. van de gedeeltelijke uitz. van de Ledenjaarvergade ring van de Herv. Vrouwen Groep C.J.V.F. 11.15 Gram. 11.20 Een hondeleven. caus. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.40 Calvijnherdenking in Frankrijk, rep. 13.00 Nieuws. 13.15 Middagpau- zedienst. 13.35 Gram. 14.45 Idem. 15.15 Omr.ork. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Bcursber. 17.45 Gram. 17.58 Leger des Heiiskwartier. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en vereni gingsleven. 18.30 Pianorecital. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gemengd koor. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af caus. 20.00 Kamerork. en sol. 21.00 In het voetspoor van .Jo hannes Calvijn, klankbeeld. 21.45 Muz. caus. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15 Sportuitsl. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9 15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de huisvrouw. 11.00 Dit is uw leven. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws en tentoonstell.agenda. 13.20 Dans- muz. 13.50 In de wolken, rep. over actuele lucht- vaartonderwerpen. 14.00 Gram. 14.30 Muzikale caus. 15.00 Voor de jeugd. 16.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Op bezoek bij Suriname s buren, door W. Joseph. 16.55 Rep. interland-voet- balwedstrijd NederlandSchotland. 18.50 Voor de kinderen. 19.00 Het geloof en de centen, toespr. 19.15 Lichte muziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-ork. en so liste. 20.40 Een schelm genaamd Lucifer, hoorsp. 21.50 Lichte muz. 22.20 Gram. 22.50 De vrouw en de sport, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Or gelspel. 23.50—24.00 Social, nieuws in Esperanto. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Kcersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 School radio. 16.00 Koersen. 16.02 Instr. kwintet. 16.20 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Joegoslavische muziek. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Nationaal orkest en sol. 22.30 Nieuws. 22.45 Gram. Gram. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Voor de jeugd. AVRO: 17.10-17.40 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Gastenboek. 20.40 Progr. over de Ho ge Veluwe. 21.10 Theater- en filmkron. 21.40 Over vilt gesproken. 22.00 Epiloog. recht beperkingen willen opleggen. Het van jaar op jaar huren van aanvullend recht achtte men niet zo bezwaarlijk. Met dit standpunt ging de vergadering akkoord. Op voorstel van de afdeling Noordwij kerhout zal het hoofdbestuur stappen on dernemen om te bewerkstelligen dat voort aan bij overdracht van bloembollenland over de zich daarin bevindende bloembol len geen registratierecht wordt geheven. Hierover zal een verzoekschrift naar de ministèr van landbouw worden gezon den. Tevens zal worden getracht te berei ken dat bij overdracht om niet van teelt recht van vader op zoon uit niet-zakelijke overwegingen, geen inkomstenbelasting bij de vader of zoon wordt geheven. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer A. Nijssen, te betreuren dat de c.a.o. voor het bloembollenbedrijf nog niet is goedgekeurd. Oorzaak hiervan is on dermeer dat het aan een goed werkclassi- ficatie-onderzoek heeft ontbroken. Wat be treft de plannen voör systeembouw deelde hij mee dat deze niet geschikt zijn voor het kleine bedrijf. De plannen zullen na der worden uitgewerkt. Ten slotte werden ernstige bezwaren kenbaar gemaakt tegen zandwinning in de Oosterduinen in Noordwijkerhout en bij de Kruisweg in Haarlemmermeer. Als ge volg van deze zandwinning zouden hier res pectievelijk meren van 36 en 60 ha. komen. Gevreesd wordt dat door deze afgraving de verzilting van de gronden zal toenemen Door de afzanding zou in Haarlemmer meer ongeveer 25 ha. prima bollcngrond verloren gaan. De reeds bij de kerkeraden geïntrodu ceerde landelijke „Actie Hervormde Kerk bouw 1959" der Nederlands Hervormde Kerk qua omvang de grootste ooit door deze kerk georganiseerd begint op gang te komen. Ondanks kritiek van bepaalde zijde der Gereformeerde Bond op deze actie, heeft 91 percent van de vele kerke raden. die op een aanschrijving tot me dewerking reageerden, instemming be tuigd. Slechts 9 percent meende de actie te moeten afwijzen om andere dan princi piële redenen. Ds. H. J. F. Wesseldijk. secretaris van de generale financiële raad der hervormde kerk, noemde dit een goed begin. De actie heeft ten doel 16 miljoen gul den bijeen te brengen, die een deel zijn van het bedrag, dat benodigd is voor de noodzakelijke bouw van 160 nieuwe her vormde kerken in alle delen van hel land (75 binnen en 85 buiten de randstad Hol land). Het komende najaar zal op alle le den van de hervormde kerk 'n beroep wor den gedaan om voor dit doel een half per cent van het jaarinkomen over 1959 af te staan. Met grote krachtsinspanning is de her vormde kerk er nh 'de PorVóg'in'geslaagd niet alleen 84 nieuwe kerken te bouwen, doch ook en vooral 370 in de bezettingsja ren verwoeste gebouwen deels door nieu we te vervangen, deels geheel te restau reren. Door dit laatste is de nieuwbouw in tal van sterk ontwikkelde wooncentra en in de niuwe poldergebieden ten achter geraakt. Om daarin nu te voorzien heeft de generale financiële raad de actie opgezet. Men beoogt daarmee tevens een doorbre king van de in hervormde kring nog hiel en daar levende mentaliteit der over heidszorg, waaraan de hervormde kerk zo lange tijd is toevertrouwd geweest. Tijdens de veertiende bijeenkomst van de verdragsluitende partijen, aangesloten bij de algemene overeenkomst van tarie ven en handel (G.A.T.T.), heeft de leider van de Nederlandse delegatie, dr. W. P. H. van Oorschot, directeur-generaal van de buitenlandse economische betrekkin gen, een verklaring inzake de onlangs door Groot-Brittannië toegepaste verhoging van het invoerrecht op snijbloemen afgelegd. Daarin werd medegedeeld dat Groot- Brittannië op een na de grootste markt van Nederland voor dit produkt is en snij bloemen een zeer belangrijke post van on ze agrarische export zijn. De Nederland se regering vroeg daarom consultaties aan. Ofschoon Groot-Brittannië ons aanzien lijk belang in de snijbloenienhandel er kende, kon het geen consultatie aanvaar den daar geen bewijs werd aangevoerd dat er sprake zou zijn van een verschui ving van de handel, aldus dr. Van Oor schot. Het is teleurstellend dat Nederland zelfs niet de gelegenheid is gegeven zijn stand punt te verdedigen. Een dergelijke hou ding ten opzichte van een belangrijke han delspartner achten wij niet in overeen stemming met de geest van het G.A.T.T. „De verhoging van de invoerrechten op bloemen volgde onmiddellijk op het be sluit van de Europese economische ge meenschap om de tarieven die hoger wa ren dan de gewone tarieven, voor alle le den van 't G.A.T.T. met 10 pet. te verlagen. Tegen deze achtergrond gezien zal het wel duidelijk zijn. dat de slag des te minder werd gewaardeerd," zei dr. Van Oorschot. Naar aanleiding van deze verklaring heeft de Britse delegatie zich bereid ver klaard alsnog consultaties toe te staan. Deze consultaties zullen eerstdaags plaats hebben. De voorz.it.er van hét Centraal Stem bureau heeft een aantal personen benoemd verklaard tot leden der Tweede Kamer in de plaatsen van enige leden, die in de regering zijn benoemd. In de plaats van dr. Veldkamp zal zit ting nemen de heer W. P. G. Assmann te Roosendaal (K.V.P.); in de plaats van mejuffrouw dr. Klompé mejuffrouw J. M. Th Knol te Enschede (K.V.P.); in de plaats van drs. Schmelzer mejuffrouw O. S. H. M. Kok te Hoensbroek (K.V.P.); in de plaats van mr. Cals mr. E. G. M. Roolvink te Almelo (K.V.P.). Wat de antirevolutionaire partij betreft is het de bedoeling dat mr. Van Aartsen vervangen zal worden door mr. W. Aan- tjes te Utrecht en prof. Zijlstra door de heer C. van Niei-op (secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond) te Zeist. Tenslotte is in de plaats van mr. Toxo- peus benoemd verklaard mevrouw ir. A. KuipérStruyk (V.V.D.) te Rotterdam. President Scharf van Oostenrijk heeft in het voormalig keizerlijk paleis van We nen het vijftiende congres van de Interna tionale Federatie van Uitgevers geopend. Het congres wordt bijgewoond door 1209 uitgevers uit achttien Westeuropese en overzeese landen. Hoofdpunten op de agenda zijn: vrije uitwisseling van boeken door vrije uit gevers. bescherming van de auteursrech ten en de situatie ontstaan door de instel ling van de Euromarkt. De zittingen zijn besloten. Het congres duurt tot 30 mei. Advertentie De directeur-generaal voor de Kunsten en voor de buitenlandse culturele betrek kingen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink. heeft vandaag in Straatsburg het Culturele Fonds van de Raad van Europa officieel ingewijd. Mr. Reinink is benoemd tot voorzitter van de raad van beheer van het fonds. In het verleden is bij herhaling geble ken dat het bedrag, dat op de begroting van de Raad van Europa beschikbaar was voor de financiering der culturele ac tiviteiten, ontoereikend was. Ten einde de Europese samenwerking te stimuleren, is nu overgegaan tot de stichting van een Cultureel Fonds, dat ten doel heeft ne culturele activiteiten van de Raad van Europa in overeenstemming met het sta tuut van de Raad te bevorderen. Het fonds heeft voorlopig slechts de beschikking over gelden, die door de iidstaten van de Raad van Europa worden bijgedragen. Men hoopt evenwel uit particuliere bron nen extra middelen te verkrijgen. Over de in het fonds gestorte gelden kan wor den beschikt onafhankelijk van „begro tingsjaren". In zijn inauguratierede zei mr. H. J. Reinink vandaag in Straatsburg dat de landen van de Raad van Europa reeds geruime tijd geleden de weg hebben ge vonden om op cultureel terrein gezamen lijk op te treden. Hij noemde het een ze ker feit dat de vorm van het nieuwe or gaan het mogelijk maakt, meer en beter dit terrein te bewerken dan vroeger mo gelijk was. Mr. Reinink merkte op dat het Cultu rele Fonds er goed aan zal doen, niet al les tegelijk te willen entameren, doch langzaam het terrein van zijn werkzaam heden uit de breiden. Een gelukkig denk beeld noemde hij het de noden op cultu reel terrein in de verschillende secties van het culturele leven zorgvuldig na te gaan en ieder jaar slechts één onderwerp te gelijk te kiezen. Daardoor kan worden voorkomen, dat enerzijds geld en enthousiasme aan min der goede objecten zouden worden ge spendeerd. Minister mr. J. M. L. Th. Cals, die de inauguratie van het fonds bijwoonde, zal vandaag zijn collega-ministers van de andere lid-staten ontmoeten. Hij vliegt daarna in een militair vliegtuig naar Ne derland terug om voor het begin der de batten over de regeringsverklaring in Den Haag te zijn. Advertentie tUMfc LONDEN (Reuter) Het Nederlandse Tweede Kamerlid J. J. Fens, voorzitter van het Atlantisch congres, heeft de IJs landse NAVÖ-commissie telegrafisch la ten weten, dat hij haar besluit om het con gres van de volgende maand te Londen niet bij te wonen, zeer betreurt. Hij dringt er met klem op aan, van dit besluit terug te komen. De IJslandse commissie heeft bekendgemaakt, dat zij niet aan de bij eenkomst kan deelnemen, zolang Groot- Brittannië zijn marine gebruikt om de IJs landse visserijgrenzen te schenden, onwet tig vissen binnen deze grenzen te bescher men en daardoor het bestaan van IJsland in gevaar te brengen. De heer Fens wijst er in zijn telegram op, dat het congres geen aangelegenheid van regeringen is, maar een vergadering van volksvertegen woordigers en vooraanstaande particulie ren uit de NAVO-landen. 's Morgens was de storm uitgewoed. De zon kwam op en het leek wel, of er helemaal geen noodweer was geweest. Alleen.... de grasvelden en wegen waren nog vol plassen van het vele regenwater. Toen klonk er in de kamer des konings een diepe geeuw. Oeaaaaah! Koning Didoro opende zijn ogen en keek verbaasd rond. „Wat is dat nuIk hebik hebgeslapen", mompelde hij verbluft. „Héérlijk geslapen!" En Zijne Majesteit wipte vrolijk het bed uit. 5859 Advertentie BRUYNZEEL KEUKENS en KASTEN De olaslicbekledlnesplaat Kampersincel 20 24 - Tel 0 2500 11932 In het antwoord, dat minister Staf vóór zijn aftreden nog heeft gegeven op de schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid, de heer Koersen, over de re cente inbraken in wapen- en munitiede pots, wordt medegedeeld, dat het wapen depot van de Oranje-Nassaukazerne te Amsterdam, waaruit 4 pistolen, 4 revol vers en 2000 patronen verdwenen, niet door een 70-jarige ziekelijke man werd bewaakt, zoals in de vragen was gesteld, doch door een inwonende 51-jarige valide burgerbewaker, die zijn werkzaamheden zeer consciëntieus verricht, maar op de bewuste dag ziek te bed lag en onder dok tersbehandeling was. Op die plaatsen, aldus verder de minis ter, waar grotere hoeveelheden wapens en munitie aanwezig zijn wordt de munitie steeds in afzonderlijk daarvoor bestemde en ingerichte ruimten opgeslagen. Aan gezien het hier slechts een zeer- geringe hoeveelheid wapens betrof, tot de persoon lijke uitrusting van het betrokken perso neel behorend, werd de erbij behorende munitie in dit geval bij de wapens op gelegd. Na de eerste inbraakop 12 april zijn geen bijzondere maatregelen ten aanzien van andere depots genomen, aangezien het hier, gelet op het zeer grote aantal te be waken objecten, een incidenteel geval be trof. althans als zodanig werd aange merkt. Het aantal te bewaken depots en objec ten in Nederland is zo groot, dat het een praktische onmogelijkheid is deze alle van een statische bewaking te voorzien. Voor zover tevoren statische bewaking werd toegepast bleek deze op den duur voor het betrokken personeel een zoda nige geestdodende taak te zijn, dat zij hiertegen moreel niet waren opgewassen. Juist op grond hiervan is tot een dyna mische bewaking overgegaan. De resul taten hiervan zijn goed te noemen. Het te verwaarlozen aantal diefstallen is se dertdien in geen enkel opzicht toegenomen Slechts de zeer belangrijke depots, waar inderdaad grote hoeveelheden wapens en munitie zijn opgeslagen, zijn van een sta tische dag- en nachtbewaking voorzien. De verkiezingen voor de eilandraden op de Nederlandse Antillen, die gisteren gehouden zijn, hebben weinig verrassin gen gebracht. Op Curacao hebben de ge fuseerde Nationale Volkspartij en de On afhankelijke partij (N.V.P./C.O.P.) sa men 20.505 stemmen (tien zetels), De De mocratische Partij 18.872 stemmen (9 zetels) en de Katholieke Volkspartij 4102 stemmen (2 zetels) gekregen. De oude ze telverdeling was: D.P. 9, N.V.P. 9, C.O.P. 1, K.V.P. 2. Op Bonaire verwierf de Democratische Partij 1400 stemmen en de U.N.I. 1037 stemmen. De zetelverdeling wordt ver moedelijk D.P. 5 en U.N.I. 4. De einduitslag van Aruba is als volgt: P.P.A. 9.893 stemmen (12 zetels); A.V.P. 4.896 stemmen (6 zetels); U.N.A. 1.609 stemmen (2 zetels); P.D.C. 905 stemmen (1 zetel). De overwinning van de democratisch- gezinden op de Bovenwindse eilanden is duidelijker geworden dan men verwacht had. De uitslag van Bonaire is geheel in overeenstemming met de verwachtingen. Op Aruba is het herstel van de A.V.B. ten koste van de P.P.A. en de U.N.A. op merkelijk, maar niet van wezenlijke be tekenis. Op Curacao heeft de K.V.P. een aanzien lijk aantal stemmen verloren wegens de te verwachten medewerking met de de mocraten. Dit verlies kan in vergelijking met de uitslag van de statenverkiezing op ongeveer 25 procent worden gesteld. De zetelverhouding is echter dezelfde geble ven. Daarom is het te verwachten dat de komende jaren op landelijk en „eilande- lijk" niveau een democratisch-katholieke samenwerking te zien zullen geven met uit schakeling van de nationale elementen bij de bestuursverantwoordelijkheid. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ïi. Zijn antwoorden waren altijd voorzichtig, omdat hij het ontzettende gevaar inzag, dat hij per ongeluk wél eens iets zou kunnen zeggen, dat ontrouw jegens mr. Bullard zou kunnen betekenen. Ondanks het voortdurende plezier in zijn werk, was Luigi zich altijd bewust van een lichte vermindering van zijn geluk, als Bullard uit de stad was. Als de directeur niet in de vertrekken van de Directie ver toefde, was het lichtsignaal van de vier-en-twintigste verdieping anders. Het was dan alleen maar een speldeknop van rood licht, en niet de opwindende kar mijnrode opflikkering, die hem in de schacht deed omhoogschuiven. Mr. Bullard was nu al twee dagen buiten de stad. Hij was sedert woensdag in New York. Gedurende deze hele dag was Luigi maar zeven keer naar de vier-en-twintigste geweest. Miss Martin vanmorgen omhoog.. Miss Martin van middag omlaag en weer omhoog.en vier keer met de post naar boven. Onverwacht nu blonk het gele licht op het controle bord van zijn hokje, hetgeèn betekende een speciale oproep uit de postkamer. Luigi wierp de bedienings hefboom neer en de lift daalde naar het sousterrain. Toen de deur openging, onthulde het glijdende paneel de schrale, hoekige gestalte van Emily Gastings. Ze wachtte ongeduldig, haar gelaat bevroren tot het nimmer-veranderende masker van ijzige critiek. Want Emily had, zelfs sinds langer dan Luigi bij Tredway was, het toezicht op alle post en telegrammen. Ze was zo typisch de mislukte oude vrijster, dat ze een over dreven karikatuur van de soort leek. Door de jaren heen had haar géést iets gekregen van een plant, die in zure grond staat. „Telegram voor Miss Martin en doe er niet. de hele dag over om boven te komen. Het is van Mr. Bullard." Het eeuwig op de loerliggende glimlachje, diep in Luigi's ogen, bleef volkomen hetzelfde. Hij had al lang geleden geleerd, dat de gemakkelijkste weg om ge lukkig te blijven is: onplezierige dingen voorbijzien. Hij zag dat Emily expres ver genoeg van hem van daan bleef staan om hem te dwingen uit de lift te stappen en het telegram aan te pakken, maar zonder enige wrok deed hij de stap. „Komt Mr. Bullard vanavond?" Ze snoof even, alsof zijn woorden iets ongerepts be roerden. „Dat is jóuw zaak niet. Telegrammen zijn strikt vertrouwelijk". Luigi behield zijn glimlach tot de gesloten deur zijn gelaat afgeschermd had. Vrou wen waren grappig., als je ze iets vroeg en het ant woord was nee, zeiden ze het meteenals het ant woord ja was, zwegen ze als een mof. Derhalve: mr. Bullard kwam vanavond thuis. Hij had de bedieningshefboom rechtstreeks naar de vier-en-twintigste gezet; er was geen geluid dan het zoeven van de lucht Luigi knikte voldaan, toen hij de zestiende passeerde. Dat kleine, klikkende geluid tussen de vijftiende en de zestiende was weg. Hij had er goed aan gedaan, de Gebouwendienst het onmiddel lijk te laten nazien George had hém trachten te ver tellen, dat Bullard nooit een geluidje zou opmerken, dat je amper kon horen zelfs als je er op lette. De misère met George was, dat hij mr. Bullard niet we zenlijk kende, niet zoals Luigi hem kende. Er was niets op de hele wereld, dat mr. Bullard niet opmerkte, niets. De lift arriveerde op de vier-en-twintigste en de deur vloog open. Luigi blokkeerde de bediening en stapte uit. Er was een glijband, die het telegram op Miss Martin's bureau gebracht zou hebben, maar hij ne geerde het ding,-zoals hij altijd deed op de dagen, dat Bullard uit de stad was. Hét was veel leuker de hoek om te lopen en het telegram aan Miss Martin persoon lijk te geven. Hij liep langzaam, terwijl zijn ogen genoten van de omgeving. Zelfs na al deze jaren en de duizenden ke ren, dat hij het gezien had, had Luigi Cassoni nog altijd evenveel esthetisch plezier in de vier-en-twin tigste verdieping. Als kind had hij in een klein Italiaans dorp gewoond aan de voet van een heuvel, waarop een kasteel stond. Als hij opkeek naar de ondoordringbare muren, had hij zich dikwijls overgegeven aan jongens achtige verbeeldingen over de wonderen, die daar binnen moesten zijn. Er was een onverbreekbare band tussen die kinderdromen en de werkelijkheid van de bovenste verdieping van de Directie, een band die hard nekkig bleef bestaan ondanks het feit dat het kasteel in Italië stond terwijl de oude Orrin Tredway de vier- en-twintigste verdieping gemaakt had door overbren ging van een zestiende eeuws Engels landhuis. In de eerste maanden na de voltooiing van de bouw van de Tredway Toren, had Luigi de oude Tredway de geschiedenis van deze vertrekken horen verhalen, ge schiedenissen vol met koningen en koninginnen, met lords en ladies, maar er waren in die eerste verhalen teveel bijzonderheden geweest om alles ineens te kun nen onthouden, en, vóór de historie opnieuw verteld had kunnen worden, was de verteller dood Het was Luigi geweest, die Orrin Tredway op de vloer van zijn kantoor had gevonden, zijn rode bloed opgeslorpt in de figuren van het Oosterse tapijt, zijn kalk-witte hand uitgestrekt, het pistool koud-glanzend onder de blau we bureaulamp. Ondanks de verschrikking, was dit moment van de gruwelijke ontdekking vreemd ge noeg niet in Luigi's geest achtergebleven als een le vende associatie met de vier-entwintigste. Het was heel snel verdrongen door de overstelpende herinnering aan dié ochtend kort. daarna, toen hij mr. Bullard van de drie-en-twintigste naar boven bracht. Er was toen een gevoel van gerechtvaardigdheid ontstaan, dat waar de gaf aan de geestelijke verbinding die Luigi legde tussen het kasteel en de Directie-verdieping. Er had een hertog geleefd in dat kasteel in Italië en Avery Bul lard had veel, dat aan een hertog deed denken. Luigi herinnerde zich hoe alle kinderen in zwijgende eer bied stilstonden als de hertog voorbijreed in zijn rij tuig, niet omdat zwijgen geboden was geweest, maar omdat er iets om de hertog geweest was, dat hem on miskenbaar de mens boven alle andere mensen ge maakt had; de man die alles bezat, wat er te bezitten viel het glanzende rijtuig en de zwarte paarden, de straten, de winkels, de huizen, de velden verderop en zelfs de kleinste verdwaalde stenen, die op de aarde la gen. Een van Luigi's eerste herinneringen was die van zijn vaders wanhoop, toen per ongeluk een tak van een olijvenboom bij hun hut was afgebroken. Zijn moe der had getracht hem te troosten door te zeggen, dat de hertog het wel niet zou merken. Luigi's vader wist be ter. Er was niets op de wereld, dat de hertog niet op merkte. (Wordt vervolgd) Stadsschouwburg: Vandaag beslótèn voorstelling. Woensdag 20 uur: Haagse Comedie met „Brullen als een duif". Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Con cert N.Ph.O. Woensdag 19.30 uur: Leerlin genuitvoering Haarlems Muziekinstituut. Grote Kerk: Vandaag 20 uur: Orgelcon cert door Albert de Klerk. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: Toneelgezelschap Johan Kaart met „Nacht dienst". Openluchttheater: Woensdag 15 en 20 uur: Coros y Danzas. BIOSCOPEN Cinema Palace. Tót en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Vrouwengevangenis", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Napoleon", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Drie Franse katjes", 18 jaar. Lido Theater: Tót en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Liefde is mijn be- ïoep", 18 jaar. Luxor Theater: Tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Opstandig Afrika", 14 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Demetrius en de gladiatoren", 18 jaar. Minerva Theater: Woensdag en donder dag 20.15 uur: „Nachten zonder liefde", 14 jaar. Rembrandt Theater: Tot en met donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Das Drei- maderlhaus", alle leeftijden. Roxy Theater: Tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Luitenant Brown vogelvrij!", 18 jaar. Studio Theater: Tot en met woensdag 14.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14.15 uur: „Het dal van de vrede", 14 jaar. Theater Monopolc (Zandvoort): Vandaég en woensdag 20 uur:. „Vader worden is zo moeilijk", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „De zevende zonde", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 15 juni op werkdagen van 11 tot 17 u.: Expositie Karei Appel. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 22 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur: Ten toonstelling „Met Cornelis van Noorde door Haarlems vermakelijke landsdouwen". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juni dagelijks van 10 tot 22 uur: Ex positie prof. Ottot de Kat. Kunstzaal Ten Bruggen-Cate (Reitzstraat 4): Tot 1 juni op werkdagen (behalve woensdag) 11 tot 17 uur en zondag 14 tot 17 uur: Expositie Diana. Openluchttheater (Bloemendaal): Tot 1 juni tentoonstelling van werken van beel dende kunstenaars uit de gemeente Bloé- mendaal. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlèm" van vrijdag 22 mei).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6