Genève wekt weer hoop: vrijdag geheim beraad, zonder Duitsers HET WEER Kroesjtsjev geeft Gromyko verse instructies Debat over regeringsverklaring hedenmiddag begonnen Discussies vooreerst principieel, later een feitelijker benadering Van de Jannen voor de blinden 44e JAARGANG NUMMER 169 Bejaard Haarlems echtpaar in Keulen bij val gewond Een enkel buitje In de krant van heden: Morgen staking bij Franse openbare nutsbedrijven Het woord is aan Vier doden in het verkeer Acteur ingesloten na aanrijding te Aalsmeer Onder invloed een vrouw doodgereden De regerixigs- verklaring Nieuw Guinea-expeditie Ziekte van vliegers bindt expeditie aan Sibil WOENSDAG 27 MEI 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. ff B igugs Jf i IWiJI' -B- Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. P B g g i f| 11 Éfjl ÊfessÊk 11' il jf[j| i 1 Wi I jl H g 9 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Jjj^ JL JL Jf. ^g^lL Vès^a JL A «Ja franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef redactie 5389. na kantoon.ren 5080, DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJM U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Girorekening IJmuider Courant no 129288. Haarlem: hootdred. en alle afd. Telef. lo29o. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Hedenmorgen werd telegrafisch bericht ontvangen van de leider van de weten schappelijke expeditie in Nieuw-Guinea, dat de drie helikoptervliegers en de me- cano-chef van de technische dienst met geelzucht zijn opgenomen in het zieken huis te Hollandia. Hierdoor is de verdere opvoer naar het basiskamp per helikopter geheel tot stilstand gekomen. Ook het transport per „Twin Pioneer" is door mo- torpech voorlooig onmogelijk. Teneinde de stagnatie in de opvoer zo veel mogelijk te beperken zal deze in de naaste toekomst worden uitgevoerd door middel van drop ping, waarvoor de mogelijkheden reeds in een oorspronkelijk expeditieplan waren uitgewerkt. Met „Aero contractors", de charter maatschappij der helikopters, werd een regeling getroffen tot uitzending op korte termijn van een volledige reserve-be manning voor de helikopters. De voor raden levensmiddelen en brandstof in het basiskamn zijn ruim voldoende. Het weten- schappelijk onderzoek wordt voorlopig voortgezet in de omgeving van de Sibil. Naar eerst thans bekend geworden is, zijn een 74-jarige inwoner van Haarlem en zijn 70-jarige echtgenote maandagavond bij een val van een kademuur in Keulen gewond. Het echtpaar keerde na een avondwan deling door de stad terug naar het Rijn schip, waarop het een reisje maakte. De kade. waaraan het schip lag gemeerd, bestaat uit enkele verdiepingen. In het donker stapte de bejaarde Haarlemmer mis en viel op de drie meter lager gelegen promenade. Zijn vrouw veronderstelde dat hij in de Rijn was gevallen en sprong hem na. Zij viel eveneens op de prome nade en zij werd met een gebroken lin keronderarm en enige beschadigde lenden wervels in een ziekenhuis in Keulen op genomen. Haar man kreeg enkele kneuzingen. 4 rhortpvitip BARTELJÓRISSTR HAARLEM TEL. 13439 lEtDSESÏRAAT (B|J KÓNINGSPI.EIN)'AMSTERDAM 'TEL. 223596'' - FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS Geflankeerd door zijn ministers spreekt premier prof. De Quay de regerings verklaring uit in de zitting der Tweede Kamer van dinsdagmiddag. De voorman der oppositie, fractieleider mr. J. A. W. Burger van de P.v.d.A. luistert sceptisch. (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag is in de Tweede Kamer het grote debat begonnen over de regerings verklaring. Dat is vooral een partijpoli tieke discussie, want over de kern van het regeringsbeleid, de plannen met de lonen, huren en subsidies, heeft minister president De Quay gisteren als basis voor latere discussie een nota toegezegd. Aan de hand van die nota (met de uitgewerk te plannen) zal over enige tijd een debat worden gevoerd, waarbij in beginsel over het toekomstige beleid ten aanzien van de lonen, huren en subsidies zal worden beslist. Vandaag en morgen blijven de discussies hierover vaag. Prof. De Quay heeft echter reeds mee gedeeld, dat het kabinet heeft besloten een begin te maken (per bedrijfstak of on derneming) met de vrijere loonvorming, die de vorm kan aannemen van een ver betering van de lonen (zonder prijsverho ging), bij voorbeeld bij een verwerking van de huurbijslag-1957. Men zal zich herinneren dat vóór de 25 percent huurverhoging per 1 augustus 1957 geen algemene loonsverhoging is ge geven, maar een gezinsbijslag van ten minste 2,2 percent van het loon voor de genen, die 23 jaar of ouder waren. Die bijslag is toen niet beschouwd als loon, zodat er geen sociale lasten over werden betaald. Bij een verwerking van de huurbijslag- 1957 in de lonen, moeten er wèl sociale lasten over worden betaald. Wanneer de huurbijslag ook wordt verwerkt in de lo nen van degenen, die nog geen 23 jaar zijn, zullen de totale loonkosten van het bedrijfsleven extra stijgen met ongeveer 1,7 percent. In de per bedrijfstak of on derneming te voeren onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden, moet bo vendien rekening worden gehouden met een huurverhoging van 25 percent per 1 april 1960, waarvoor weer een huurbijslag zal worden gegeven zoals in 1957, waar door de loonkosten verder zullen stijgen met 2,5 a 3 percent, in welk geval bij uit zondering wel prijsverhoging kan worden toegestaan. De huurverhoging, aldus de regerings verklaring, zal op een niet onbelangrijk deel van de voor loonsverbetering be schikbare ruimte beslag leggen. De vrijere loonvorming, waarvoor het nieuwe kabinet heeft gekozen, opent ech ter de mogelijkheid, dat in de bedrijfstak ken, waarin het financieel goed gaat, een grotere loonsverhoging wordt gegeven dan in het algemeen economisch verantwoord zou zijn. Er zal echter ook op moeten wor den gelet, dat de loonsverhogingen in een bedrijfstak of onderneming prijsdaling niet onmogelijk maken. Er zijn ook plan nen voor een wettelijke regeling van een minimumloon, waarvan het bedrag in verhouding tot de vrijere lonen kan stijgen. Te grote loonsverhogingen houden het gevaar in van een nieuwe overbesteding met als consequentie een nieuwe beste dingsbeperking. In november heeft de nieuwe minister van Financiën, prof. Zijl stra, ook de uitspraak gedaan, dat ruimte voor nieuwe bestedingen in de eerste plaats moet worden gebruikt om de ach terstand in de investeringen in te halen in het belang van de werkgelegenheid voor de toenemende bevolking. Er zitten aan het loon- en huurbeleid vele kanten, die in het debat over de re geringsverklaring vandaag en morgen echter nog niet tot in details kunnen wor den besproken omdat daarvoor moet wor den gewacht op de toegezegde nota. De ministers van het nieuwe kabinet kregen gisteren, nog vóór de regerings verklaring werd uitgesproken, met een handdruk het eerst de gelukwensen in ont vangst te nemen van prof. Oud (V.V.D.), gevolgd door de heer Van Thiel (K.V.P.) en oud-minister Witte (K.V.P.De rege ringsverklaring werd afgelegd onder gro te publieke belangstelling, die ook bleek uit de aanwezigheid van radio en televi sie en een legertje fotografen. Na afloop van de verklaring gingen de kamerleden in lange rij de nieuwe minis ters de hand drukken. Ook de socialisti sche oud-ministers Hofstra, Samkalden, Suurhoff en Vondeling stelden het op prijs de nieuwe bewindslieden de hand te druk ken. Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met slechts een verspreid voorko mende bui. Matige wind tussen noordwest en noord. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Commentaar op de regerings verklaring 1 De conferentie te Genève1 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel3 500 meter boven Sintra3 Agenda5 Feuilleton9 Radio en Televisie9 Uit stad en omgeving5, 7 Economisch nieuws2 W eer rapporten2 Kunst 7 Sport13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. De heer C. Rosberger, Nederlands consul in Rosario (Argentinië), die vrijdag ge wond was geraakt bij een verkeersongeluk in de buurt van Roquefort in zuidwest- Frankrijk, is in het ziekenhuis van Mont- de-Marsan overleden. Zijn echtgenote was kort na aankomst in het ziekenhuis aan haar verwondingen bezweken. Buckle De diepste denker is altijd de zacht moedigste rechter. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE, 27 mei. Precies op de dag, waarop Kroesjtsjev's Berlijnse ultima tum-tijdbom af had moeten gaan een tijdbom, waarvan de Russische leider het uurwerk trouwens ai had stopgezet kreeg men in Genève het gevoel dat de lange moeizame praatmarathon eindelijk de top van de heuvel heeft bereikt en nu langs vlakker wegen naar een akkoord kan koersen. De voornaamste aanleiding voor dat gevoel ligt in Kroesjtsjev's instructies aan Gromyko om ten eerste Dulles' begrafenis bij te wonen, en ten tweede over te gaan tot geheime besloten zittingen. Wat Gromyko maandag tijdens zijn gesprek met Couve de Murville nog op de lange baan schoof, daarover kwam hij gisteren met de Brit Lloyd onverwacht tot een onmiddellijk akkoord: van vrijdag af zullen in de villa's van de ministers der Grote Vier bij toerbeurt geheime zittingen worden gehou den met een zeer beperkte staf en zonder de Duitse delegaties. Dat Gromyko dit succesje aan Lloyd, de soepelste onderhandelaar uit het wes telijke kamp, gunde, is geen toeval, maar een westelijk succesje is het, vooral door de afwezigheid der Duitsers. Men krijgt neiging geloof te hechten aan medede lingen uit Poolse bron die zeggen, dat het Kroesjtsjev niet alleen ernst is, maar ook dat hij haast heeft met zijn topconfe rentie. Al moet men de Poolse uitleg van die haast Kroesjtsjev's binnenland se positie zou verzwakt zijn en een op zienbarend buitenlands succes behoeven vermoedelijk wel met enige voorzich tigheid benaderen. De vier ministers zijn gisteren inmid dels naar Washington vertrokken om Dul les' begx-afenis bij te wonen. De drie wes telijken in een vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht, Gromyko met zijn as sistent Soldatov en zijn tolk Martinov in een lijntoestel van de Swiss Air naar Londen, vanwaar hij met de BOAC ver der zal reizen. Gromyko stapte zo maar tussen een gezelschap zakenlieden en va kantiegangers in en een steward moest zelfs even ruimte verzoeken voor de Rus sische minister. Dat was dan het einde van de diplomatieke stoelendans, waarin de Amerikanen over hun eigen benen struikelden, daar doen al hun pogingen tot nakaarten (de officiële versie wil nu dat Gromyko een Amerikaanse invitatie om in Herter's vliegtuig mee te reizen botweg afwees) niets aan af. Stoelendans Maandagavond, Gromyko belde Her- ter: „Ik ga naar Dulles' begrafenis. Is er in uw vliegtuig plaats voor mijzelf en twee assistenten?" Herter: „Ik zal dat nagaan". Even later, Herter belde terug: „Er is in mijn vliegtuig maar één plaats voor u beschikbaar, evenals voor de mi- nistei-s Lloyd en Couve de Murville". Gi-omyko: „Ik zal uw voorstel graag in beraad houden". Soldatov belde de Amerikanen: „Wij zien van uw vriendelijk voorstel af. De heer Malik (Russisch ambassadeur in Lon den) heeft zijn invloed bij de BOAC aan gewend. De BOAC deelt ons mee dat wij net zoveel plaatsen kunnen krijgen als wij willen". Pas toen kregen de Amerikanen in de gaten, dat men als wereldmacht een beet je vreemd figuur slaat, wanneer men op stoelen in een vliegtuig gaat beknibbelen, vooi-al wanneer er in zo'n vliegtuig bra ve, maar niet zo verschrikkelijk belang rijke functionarissen zitten als de post- meester-genei-aal Summerfield en zijn vrouw, die van een vakantiereis terug keerden. De Britten, die de Russische di plomaten cirkeltjes zagen draaien om de onhandige Amei-ikanen en hun partners de fraaiste kansen zagen missen om Gro myko zelf in vei'legenheid te brengen, glimlachten bij dit alles van de zeer su perieure hoogte der Engelse omgangsvor men, die gelijk een goed Engels gazon, eeuwen zorgvuldige kweek vragen. De Russen accepteerden ten slotte beminne lijk een verlegen Amerikaans aanbod van twee plaatsen in Hertér's vliegtuig voor de terugreis, een aanbod waarmee de Amerikanen inderhaast ook nog hun eigen argument van paritaire stoelendis- tributie aan gruzelementen sloegen. Onwaarschijnlijk De zitting van gistermiddag, waarbij Zorin de al reeds vertrokken Gromyko verving, was kort. Herter voorzag fase 1 van het westelijke plan inzake Berlijn van verdere details. Die onderdelen wei-den ingeleid met de onwaarschijnlijke zin: „Twee weken nadat de vier mogendhe den overeenstemming zullen hebben be reikt over het westelijke vredesplan...." In geval die uitei-st theoretische mogelijk heid waarheid zou worden, stelt het West ten voor binnen twee maanden verkiezin gen voor een Berlijnse constituante te houden, die wederom binnen zestig dagen een grondwet voor geheel Groot-Berlijn zou moeten opstellen, die aan een plebis ciet zou moeten worden onderworpen. De vier mogendheden zouden het recht be houden troepen in Berlijn te legeren, vrije toegang tot Berlijn te verzekeren, vier mogendheden patrouilles (naar het Ween- se model) in te stellen en nog vrij wat andere dingen te doen die belangwekkend zouden zijn, waren zij niet door de eer ste zin ingeleid, die evengoed had kunnen luiden: „Twee weken nadat de kalveren op het ijs dansen". Na Herter sprak do Oostduitser Bolz en hij stond voor een onaangename taak. Hij had een aanloop van vijf pagina's no dig om het volmaakt wezenloze 'voorstel van zijn baas Ulbricht te lanceren dat pleit voor een niet-aanvalspact tussen de twee Duitslanden. Nog afgezien van het feit, dat zulks een volledige erkenning van de DDR voor Bonn zou inhouden, doet het vooral vreemd aan om op een confe rentie die zich de hei-eniging van Duits land ten doel heet te stellen, te vernemen dat men die zogenaamd van herenigings- lust brandende Duitsers eerst moet ver hinderen elkaar naar de keel te vliegen. Genève krijgt nu twee dagen rust. Vrij dag begint in Lloyd's residentie het echte werk. Men schat dat het twee weken on- dei-handelen zal vergen over Bei-lijn, stopzetting kernproeven, militaire ont spanning in Centraal Europa en tijdstip en agenda van de topconferentie. Op de Kudelstaartweg in Aalsmeer heeft een 41-jarige acteur dinsdagmiddag met zyn auto de veertigjarige mevrouw Van 't SchipVan der Laan. moeder van vier kinderen, aangereden. De vrouw overleed ter plaatse. De politie, die vermoedde, dat de acteur onder invloed van sterke drank verkeerde, heeft hem ingesloten. Nog deze week zal hy voor de officier van Justitie in Haarlem worden geleid. De automobilist, die op bezoek was ge weest bij familie in Wassenaar, reed om streeks half vijf met zeer grote snelheid over ae smalle Kudelstaai'tseweg in de richting van Aalsmeer. Bij de watertoren schoot de wagen plotseling naar de linker- kant van de weg waar juist uit de richting Aalsmeer mevrouw Van 't Schip op haar fiets naderde. De acteur tx-achtte weliswaar een aam-ij- ding nog te voorkomen, maar hij vex-loor de macht over zijn stuur en x-eed in volle vaart tegen de wielrijdster op, die onmid dellijk moet zijn overleden. De auto schoot de berm in en kwam, na enkele boompjes omvex-gereden te hebben, bij een hek tot stilstand. Vrij snel na het ongeluk was de politie ter plaatse, die de acteur in hechtenis nam. De veertienjarige scholier L. H. van R. is dinsdagmiddag op de Maliesingel in Utrecht bij het passeren van twee andere fietsers te veel naar links uitgeweken, waarbij hij in aanraking kwam met een achteropkomende vrachtauto, die beladen was met negen ton stenen. De jongen viel en kwam met zijn hoofd onder een van de achtei-wielen van de auto terecht. Hij overleed tijdens het vervoer naar het zie kenhuis. De 65-jarige bx-omfietser M. W. Molier uit de Vierheemskinderenstraat in Den Haag, die vorige week op het kruispunt LoevesteinlaanMelis Stokelaan aldaar door een personenauto werd overreden is thans in het ziekenhuis Westeinde over leden. Hij had de personenauto geen voor- x-ang gegeven. PARIJS (UPI) Het personeel van de Franse gas- en elektriciteitsbedi-ijven gaat morgen voor een halve dag in „waarschu wingsstaking" om een eis tot elf pex-cent loonsverhoging kracht bij te zetten. Het personeel van de Parijse metro dat van daag voor 24 uur het werk zou neerleggen heeft de staking uitgesteld tot later in de week, in afwachting van de resultaten van een bemiddelingspoging. Dinsdagmorgen werden aan boord van Hr. Ms. „Karei Doorman" twee blindengeleidehonden door de com mandant kapitein ter zee H. M. L. F. E. van Oostrum Soede (links) als geschenk van de bemanning aan mevr. mr. Arina Groen-Korthof van het Nederlandse Blindengeleidefonds overgedragen. De honden, bouviers, kregen de naam Karei en Doorman. De commandant ontving als aandenken een beeldje. In het midden de bouvier Karei. De vervanging van de „brede basis" door de „confessioneel-liberale samenwer king" als grondslag van onze regering is in de gisteren door prof. De Quay afge legde regeringsverklaring wel heel duide lijk aan de dag getreden. De algemene tendens van het regeringsbeleid heeft een aanzienlijke verandering ondergaan, een verandering die als we het enigszins generaliserend mogen uitdrukken gaat in de richting van: minder rechtstreekse overheidsbemoeiing, minder centralisatie, minder uniforme regelingen, meer diffe rentiatie, meer individuele verantwoorde lijkheid, meer conservatisme ten aanzien van de waardevastheid van het geld. De afwezigheid van een socialistische invloed bij het opstellen van deze ver klaring omtrent de belangx-ijkste beleids punten van de nieuwe regering is dus wel bijzonder goed merkbaar. Dit zou niet be vreemdend zijn als men kon volstaan met te constateren dat de Partij van de Arbeid nu eenmaal buiten de jongste kabinets formatie is gebleven. Maar de zaak ligt enigszins anders, als men bedenkt dat de Katholieke Arbeidersbeweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond binnen de confessionele partijen, die wèl aan de regering meewerken, toch wel degelijk een politieke macht uitoefenen. Men zal dan ook wel moeten aannemen, dat de „ernstige verschillen van inzicht" bij de besprekingen tussen formateur en fractie-voorzitters, waarvan de minister president gewag heeft gemaakt, althans voor een deel zullen moeten worden toe geschreven aan de invloed van die vak organisaties, en niet alleen waar het de P.v.d.A. betreft. Nu er, zoals in de rege ringsverklaring met opvallend veel na druk is gezegd, „generlei formele binding tussen fracties en kabinet" bestaat, zal het dus wel niet kunnen uitblijven dat er bij de behandeling van de afzonderlijke be leidspunten in de vóór ons liggende periode ook nog wel allerlei verschillen van in zicht tussen de verantwoordelijke (en nu nog veel meer dan vroeger verantwoorde lijke) ministers en hun eigen politieke geestvex'wanten in de Kamers aan de dag zullen treden. Dit zal tot spannende situa ties kunnen leiden en het zal wat meer leven in de Haagse brouwerij brengen dan onder de vorige regimes, toen de af loop van de meeste debatten bij voor baat vaststond, mogelijk was. De regeringsverklaring geeft op tal van punten blijk van een verrassende homo geniteit van deze ministersploeg ver rassend, gezien de zeer verschillende kringen waaruit de ministers zijn ge komen; zonder die homogeniteit zou er in de verklaring onmogelijk zoveel „lijn" hebben kunnen zitten als nu kan worden geconstateerd. Dit is op zichzelf een goed voorteken voor een vruchtbare samenwer king, zoal niet dadelijk met alle groepe ringen in het parlement dan toch tussen de ministers onderling. Van de eerste verklaring van een nieuw kabinet, dat nog maar heel weinig tijd heeft gehad voor diepgaande gedachten- wisseling mag men niet verwachten dat alle onderdelen van het te voeren beleid er glashelder in worden uiteengezet. Toch valt het op, dat in het gisteren gepresen teerde stuk aan sommige aspecten van dat beleid zoveel meer aandacht is gewijd dan aan andere. Zo is de passage over Indo nesië wel buitengewoon mager van inhoud. Dat de verhouding tot dat land de regering ernstige zorgen baart; dat zij de verdere ontwikkeling nauwgezet zal blijven volgen; en dat harerzijds het streven gericht blijft op verbetering van de betrekkingen, dat is een sei'ie dooddoeners die door élke re gering op élk gewenst ogenblik had kun nen worden geproduceerd. Omtrent de te volgen politiek inzake Indonesië wordt men er niets wijzer van. Maar misschien mag men er wèl uit opmaken dat de rege ring zelf nog geen duidelijke voorstelling van die te volgen politiek heeft. En dat zou men haar op d i t ogenblik, nog niet kwa lijk kunnen nemen. Anderzijds trekt het de aanadacht dat er in de regeringsverklaring ongewoon veel nadruk wordt gelegd op de Europese sa menwerking; „ongewoon veel" omdat dit onderwerp in de officiële verklaringen van de vorige kabinetten nog al eens In de verdrukking is geraakt De regering is zelfs zó ver gegaan, uitdrukkelijk gewag te maken van de door haar te verlenen medewerking aan de totstandkoming van rechtstreekse algemene verkiezingen voor het Europese Parlement. Wij menen dat hierin een nieuw geluid kan worden ge hoord. (Vervolg op pag. 3, eerste kolom)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1