Tweede Kamer treedt regering De Quay welwillend tegemoet (De Rooy Jupiter-raket met twee apinnen gelanceerd Mr. Burger: „Oppositie van BONTMANTELS EE£L» P.v.d.A. zal HET WEER Europair breidt zich uit tot geheel Europa en heet nu Air-U nion Neuskegel in de Oceaan teruggevonden Kraan zet een jacht in de Zaan Textielhandel FRAANJE Topoverleg in Washington ïW' M 0 RRIS "êefore t/ou ênif! In de krant van heden Het woord is aan Akkoord van Atjehse Vliegtuig met parachute rebellen met Djakarta „Jeugdbende" pleegde in Utrecht 110 inbraken Buit van 90.000 gulden is op gefuifd Veranderlijk Prof. Beel lid van de Raad van State springers neergestort Drie doden en een gewonde Eisenhower ontvangt de ministers uit Genève DONDERDAG 28 MEI 1959 44e JAARGANG NUMMER 170 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Ij i §1 /0g!h^3 ^3#%, Jla Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. ij j| j| lil vL E gk&sJh ^|l l[ 1 i I? I iFïl a Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Jlg IL^IL JL JL Ma ^sa^cL JL bËs franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie o389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VE L S E N - IJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Advertentie BARTEUORiSSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 NIEUWE KLEUREN SUèDE JASJES pagina Debat over de regerings verklaring 1 Van Dag tot Dag -3 De Kleine Wereld 3 Op de Praatstoel3 Agenda 5 Feuilleton 9 Radio en Televisie9 Weerrapporten 1, 2 Sport 13 Economisch nieuws2 Uit stad en omgeving5 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S CAPE CANAVERAL (Reuter/AFP) Van de Amerikaanse raketbasis te Cape Canaveral in Florida is vandaag met succes een Jupiler-raket van 52 ton met twee levende apen gelanceerd. Tweeën negentig minuten na de lancering werd de neuskegel met de twee apen, „Able" en „Baker", op 2.400 kilometer ten zuidoosten van Florida, midden in de Atlantische Oceaan bij het eiland Antigua gevonden. „Able", een Rhesus-aapje van drie kilogram, dat speciaal afgericht is voor de proef, kan een telegraafsleutel bedienen; „Baker" is 'n eekhoornaapje van nog geen halve kilogram. Zij zijn verbonden met instrumenten, die hun reacties, adem haling, temperatuur, hartslag en bloeddruk meten. Vooral hun reacties tijdens de negen minuten van de reis dat de werking van de zwaartekracht niet merkbaar is, zijn belangrijk. Ook hopen de Amerikaan se deskundigen gegevens te verkrijgen over het doorstaan van druk tijdens het lanceren en het terugkeren naar de aarde. De grootste hoogte die de Jupiter bereikte was 480 kilometer. De snelheid was 13.000 kilometer per uur. Een woordvoerder van de NASA (het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart) heeft verklaard dat er geen plannen bestaan om een aardsatelliet met apen erin te lanceren. Onderzoek op dat terrein doet de luchtmacht vanaf de basis Vandenberg in Californië. De luchtmacht is van plan vier muizen met een „Ont dekker-satelliet in een baan om de aarde te brengen en weer terug te laten keren. De vorige week zou een proef worden ge nomen doch die moest wegens slecht weer worden uitgesteld. De neuskegel van de Jupiter bevat voorts biochemisch materiaal, als cellencultures van gist, maïs; mosterdzaad, larven van de fruitvlieg en menselijk bloed, voor de bestudering van de stralingswerking, en schimmelkiemen en eistof ter bestudering van de werking der straling en gewicht loosheid op celdeling en vruchtbaarheid. Op 13 december hebben de'Amerikanen een proef genomen met 'n aapje, „Gordo", dat toen echter niet teruggevonden is. „Ablë" is wekenlang gedresseerd voor haar raketreis door artsen van het leger. Zij draagt een koptelefoon. Wanneer een licht in haar capsule aanflitste, moest zij de telegraafsleutel neerdrukken. Wanneer zij een signaal door de koptelefoon hoort, moet zij haar poot van de sleutel weg nemen, zodra het licht uit gaat. Deze serie handelingen zou elke paar seconden tijdens de vlucht worden herhaald. De neus van de raket is zodanig ver vaardigd dat zij de temperatuur van 5.000 graden Fahrenheit, die ontstaat door de atmosferische wrijving tijdens de terug reis naar de aarde, kan weerstaan. Etienne Rey: Gelukkig toeval noemt men vaak de verdiensten van anderen. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA (AFP) Het verzet, dat zes jaar lang in Atjeh woedde tegen de re gering van Djakarta, is dinsdag geëindigd door een akkoord dat te Kotaradja tot stand is gekomen tussen een missie van de centrale regering en de leiders van de rebellen. De rebellen van de revolutionaire raad van Atjeh verklaren in dit akkoord, dat zij de grondwet van de republiek Indo nesië erkennen en kondigen de ontbinding van de „Staat Atjeh van de mohamme daanse republiek Indonesië" aan, die op 21 september 1953 werd uitgeroepen. (Zoals eerder is bericht heeft de opzijge schoven leider Daud Beureuh inmiddels een nieuw revolutionair kabinet gevormd dat de voortzetting van de rebellie beoogt. —Red.) In de Zaan bij Zaandam is woensdag een jacht te water gelaten op een ge compliceerde en spectaculaire manier. Eerst xoerd het op de werf door twee aan elkaar gelaste dekschuiten ge draaid. Daarna moest het over een af stand van tweehonderd meter over een rails gesleept naar een grote drij vende bok, die het 38 ton wegende jacht van de verkeersweg tilde en het over de huizen heen in de Zaan zette. Negen Utrechtse jongens van 17 tot 26 jaar hebben in de laatste jaren 110 inbra ken gepleegd. Hun totale buit was onge veer 90.000. In Utrecht kwamen in de ze periode talrijke inbraken voor, die qua „uitvoering" veel op elkaar leken. De die ven drongen de kantoren van fabrieken en instellingen binnen door het forceren van een deur of een ruit aan de achterzijde van de betreffende gebouwen. Op enkele uit zonderingen na namen zij alleen geld mee. De opbrengst van hun strooptochten va rieerden per „geval" van 8.000 tot en kele tientjes. Na grondig speurwerk is de Utrechtse recherche erin geslaagd een van de da ders, een 17-jarige jongeman, die voor enkele van de beroofde zaken loodgieters werkzaamheden had verricht, aan te hou den. De jongen viel door de mand en noemde ook de namen van zijn acht me deplichtigen. Alle zijn inmiddels voorgeleid voor de officier, die insluiting van drie van hen heeft gelast. De politie vermoedt dat, de oudste en de enige gehuwde van de groep, de leider was. Hij is al driemaal aangehouden, maar men moest hem steeds wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten stellen. Van de 90.000 is niets teruggevonden. De daders zeggen het geld besteed te hebben aan al lerlei uitjes in Amsterdam. Advertentie TIJDENS DE ZOMERMAANDEN. MARKTPLEIN 21 - IJMUIDEN - TEL. 4074 Advertentie EXTRA GROTE LAKENS 200x275, extra prijs 8.75 2-pers. LAKENS 7.75 1-pers. LAKENS 6.75 SLOPEN1.50 Keizer Wilhelmstraat 16-18 - IJmuiden (Van onze parlementaire redacteur) In een rustige rede heeft mr. Bur ger, de fractieleider van de Partij van de Arbeid, woensdag in de Tweede Kamer verklaard, dat de oppositie van de P.v.d.A. een volstrekt zakelijk ka rakter zal dragen. Voorlopig vond hij het ergste, dat het nieuwe kabinet voorrang geeft aan huurverhoging boven het ongedaan maken van de gevolgen van de bestedingsbeperking voor de arbeiders. Zowel prof. Rom- me (K.V.P.) als dr. Bruins Slot (A.R.) drongen er op aan haast te maken met de vrijere loonvorming, waardoor de arbeiders een werkelijke loonsver betering kunnen krijgen in de be drijfstakken, die financieel goed gaan. De meerderheid van de Tweede Ka mer is gisteren het nieuwe kabinet welwillend tegemoet getreden. Prof. Romme (K.V.P.) had in het alge meen met voldoening kennis genomen van de regeringsverklaring. Evenals de heer Tilanus (G.H.U.) zei de heer Bruins Slot (A.R.) de daden van het kabinet met welwillendheid te zul len bezien met de hoop op een vrucht bare samenwerking. Prof. Oud (V.V.D.) sprak de wens uit, dat de nieuwe samenwerking een succes zal worden en hij wenste het schip van staat onder zijn nieuwe kapitein een goede vaart. Het oordeel van de heer Van der Veen (P.S.P.) was ech ter, dat er een duidelijk ondernemers regime aan de macht is gekomen en de heer De Groot (G.P.N.) hoopte, dat het nieuwe kabinet zo spoedig mogelijk ten val zou komen. Met allerlei bijzonderheden heeft mr. Burger (P. v. d. A.) betoogd dat de meer derheid van de Kamer (K.V.P., A.R., C.H.U., V.V.D.) niet met de P. v. d. A. in overleg heeft willen treden over de kabi netsformatie. Daartegenover stelde dr. Bruins Slot, dat de groeiende sfeer van wederzijds onbehagen tussen de rechtse partijen en de P. v. d. A. verdere samen werking onmogelijk had gemaakt. Bijna de gehele K.V.P.-fractie betreurt het, dat er een kabinet is gekomen zonder socialisten, maar dat komt niet omdat de K.V.P. de zijde van de V.V.D. heeft gekozen, aldus prof. Romme, doch dat is het gevolg van het feit, dat de K.V.P. zich heeft kunnen verenigen met het regeringsprogram dat de kabinetsformateur had opgesteld, ter wijl de heer Burger zich tot tweemaal toe niet over dat regeringsprogram heeft wil len uitspreken. De kabinetscrisis van 11 december, die de P. v. d. A. had uitgelokt, betekende reeds dat de brede basis werd prijsgegeven, oor deelde prof. Oud. Op 23 december noem de de heer Burger reeds de consequentie van de nieuwe politieke situatie het optre den van een rechts-liberaal kabinet. Van 1956 af heeft het direct al niet ge boterd in het laatste kabinet op brede basis, constateerde de heer Tilanus (C.H.U.). De stemming was geprikkeld en de onder linge verhoudingen waren gespannen. Men voelde dat er onweer in de lucht zat en op 11 december barstte de bui los. Nakaarten De hoofdzaak van het debat was aldus het nakaarten over de kabinetsformatie en de basis van het nieuwe kabinet, waar bij algemeen is onderstreept, dat er geen sprake is van een binding tussen de frac ties en het kabinet, zodat alle partijen zich vrij voelen tegenover het kabinet, waar van de daden worden afgewacht. Omtrent allerlei punten van het regeringsbeleid is nadere opheldering gevraagd, die minister president De Quay, voorzover mogelijk, vandaag zal verstrekken. Over de houding van de K.V.P.-fractie zei mr. Burger onder meer nog: „Romme zit eenvoudig in de tang van Oud, uit vrees de aanhang op de rechtervleugel van de K.V.P. kwijt te raken. Zo moest er wel een kabinet komen zonder P. v. d. A. Men zou het nieuwe kabinet kunnen noemen het kabinet der verzoening van het onver zoenlijke. Want wat is het eensgezinde standpunt van het kabinet inzake de voet balpool, de kinderbijslagverzekering, de landbouwsteun, de mammoetwet voor het voortgezet onderwijs? De zwaksten dreigen volgens mr. Burger Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid voor komende buien, zwakke tot ma tige wind tussen noordwest en zuidwest. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Va?i onze correspondent in Brussel) De president van de Sabena, Gilbert Perier, heeft meegedeeld dat de vier Europair- maatschappijen, de Sabena, Air France, Lufthansa en Al Italia, gaan trachten hun vereniging uit te breiden tot geheel Europa. Europair verandert van naam en wordt „Air-Union" en zal, indien mogelijk, zelfs overzeese en niet-Europese landen als leden aanvaarden. De gemeenschappelijke commerciële en technische samenwerking zal op 1 april 1960 starten. Te Parijs werd tussen de vier maatschappijen een overeen komst bereikt over de produktie-quota, die het aandeel van iedere maatschappij in de kosten, de exploitatieresultaten en de eventuele winst bepalen. Die overeen komst loopt over een periode van tien tot vijftien jaar en die overgangsperiode wordt noodzakelijk geacht daar de Duitse Lufthansa en de Italiaanse maatschappij dan intussen op hun normaal geachte capaciteiten zullen zijn gekomen. Het is die prin cipiële basis van overeenkomst welke door de K.L.M. niet acceptabel werd geacht. MOSKOU (Reuter) De prijzende woorden die premier Kroesjtsjev aan Dulles heeft gewijd en het feit dat Gromy- ko naar Washington is gegaan voor de be grafenis, zijn een merkwaardige ken schetsing van het huidige psychologische klimaat in Moskou, waar alle hoop op een topconferentie deze zomer gevestigd is, aldus seint Reuters correspondent uit Moskou. Slechts weinige waarnemers in Moskou verwachtten dat de Russische autoriteiten stil zouden staan bij de nega tieve aspecten van Dulles' houding ten op zichte van het communistische blok maar niemand had de generositeit voorzien wel ke van de zijde der Russische regering ten aanzien van een van haar grootste po litieke tegenstanders van na de oorlog ten toon is gespreid. Men meent hierin onder meer de invloed te onderkennen van een gesprek dat Dulles met de Russi sche eerste vice-premier Mikojan tijdens diens bezoek aan Amerika dit voorjaar heeft gehad. Van Russische zijde lijkt men aan te nemen dat de westerse leuze van „bevrijding voor Oost-Europa" tegelijk met Dulles begraven is. Deze leuze werd als een der voornaamste beletselen voor het houden van een topconferentie be schouwd, aldus Reuters correspondent. Naar wij vernemen is prof. dr. L. J. M. Beel met ingang van 1 juni benoemd tot lid van de Raad van State. gedupeerd te worden door dc vrijere loon vorming. Het zijn altijd de sterksten ge weest, die om vrijheid vroegen en het wa ren altijd de zwakken, die om recht vroe gen. Het nieuwe kabinet biedt geen waar borg dat de belangen van de massa der be volking tot hun recht zullen komen. Als het kabinet in dit opzicht tekortschiet, zal de P. v. d. A. het met alle kracht bestrij den. Het nieuwe kabinet vertoont volgens prof. Romme zeer duidelijk een extra parlementair karakter, dus generlei bin ding tussen de fracties en het kabinet. Op grond daarvan weigerde de heer Burger medewerking aan de kabinetsformatie om dat hij wèl binding wenste wegens de on betrouwbaarheid van de K.V.P. Dr. Bruins Slot (A.R.) verklaarde, dat de consequentie uit de breuk in de brede ba sis, die op 11 november van het vorige jaar is ontstaan, reeds op 11 december ge trokken had moeten worden en niet vijf maanden later. In december was nog een kabinet op basis van de drie rechtse par tijen mogelijk geweest, maar na de ver kiezingen was het nieuwe kabinet de enig mogelijke oploséing. Volgens de heer Tilanus, is gebleken dat de socialisten als zij eenmaal aan het be wind zijn gekomen, dictatoriale neigingen krijgen en het niet goed kunnen hebben als men het niet met hen eens is. De so cialistische ministers bleken overgevoelig te zijn. Prof. Oud (V.V.D.) had alle waardering voor hetgeen met medewerking van de socialisten sedert 1945 is gedaan, maar men moet de invloed van het regeringsbe leid niet overdrijven. De samenwerking met de socialisten is tenslotte hoe langer hoe moeilijker geworden en de kabinets crisis van 11 december betekende in feite, dat de brede basis werd prijsgegeven. Van het nieuwe kabinet verwacht prof. Oud een beleid dat sociaal' rechtvaardig en eco nomisch verantwoord is. Ds. Van der Veen (P.S.P.) zei: „De con servatieve aap is uit de mouw gekomen en die gaat zich in zelfontplooiing ontwik kelen. Er is een duidelijk ondernemers regime aan de macht gekomen". Hij drong aan op het wederupnemen van onderhan delingen met Indonesië over de soevereini teit van Nieuw-Guinea. Hij zou wensen, dat Nederland zou voortgaan Nieuw-Gui nea te helpen met geld en deskundigen, zelfs als de soevereiniteit aan Indonesië is overgedragen. Ds. Zandt (S.O.P.) zag er weinig verschil in of nu de V.V.D. of de P.v.d.A. in het kabinet zit omdat zij niet uitgaan van geestelijke waarden, maar van stoffelijke waarden en de mens centraal stellen. Vandaag antwoordt prof. De Quay op de diverse beschouwingen. Militairen dragen de kist met het stoffe lijk overschot van de Amerikaanse oud- minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles, dat gisteren te Arling ton ter aarde is besteld, van de Beth- lehem-kapel naar de grote kathedraal van Washington voor de uitvaart- dienst. De kist is bedekt met de Ame rikaanse vla ft. ("Te'efo'n i Ten zuiden van het vliegveld Beek in Limburg is vanmorgen omstreeks tien uur een Piper-sportvliegtuig met vier per sonen erin, na de start afgegleden en neer gestort. Drie inzittenden zijn omgekomen en de vierde is ernstig gewond. Een der omgekomenen is de chef-instruc teur van het Springcentrum van de Eer ste Nederlandse Parachutistenclub, de heer J. Plaizier. Het toestel was opge stegen voor een oefenvlucht in parachute springen. De drie omgekomenen waren op slag dood. De heer Plaizier woonde bij het vlieg veld Beek. Hij was gehuwd doch had geen kinderen. De Maastrichtse handelaar Os car Gilissen, die het vliegtuig bestuurde, was eveneens gehuwd. De derde omge komene was de 30-jarige ongehuwde wachtmeester van de verkeersgroep rijks politie te Maastricht J. K. F. Keuker. Deze zou zijn laatste parachutesprong maken. De identiteit van de vierde, die zwaar ge wond is, is op dit moment nog niet met stelligheid bekend. De verkoop van tickets zal een gemeen schappelijk belang worden. In de tweede plaats komt er een gemeenschappelijke luchtlijn over de Atlantische Oceaan. De grote straalvliegtuigen, de Boeing Inter- continental-707, de Douglas DC-8 en de Constellations, zullen van een op het con tinent centraal gelegen vliegveld starten, waarschijnlijk om beurten van Parijs en Brussel. Een derde project van samenwer king is de verdeling van het technisch onderhoud en de reparatie van de grote straalvliegtuigen over de werkplaatsen van de vier maatschappijen. De revisie van de Douglas-machines zal in Brussel plaats vinden. Maar het is juist over die verdeling van het commerciële en technische werkterrein, dat de discussie nog moet beginnen, en dat is waarschijnlijk de reden, waarom Perier gewaagde van de nog voor de boeg liggende moeilijkheden. Een van de problemen, de integratie van Woensdag heeft de Koningin op het paleis Soestdijk gouverneur Speeken brink en zijn echtgenote, alsmede de gevolmachtigde minister van de Ne derlandse Antillen, de heer Lampe onhmngen. Bij deze gelegenheid werd de Koningin een aantal lijsten met handtekeningen van scholieren van de Nederlandse Antillen aangeboden als een huldeblijk voor haar vijftigste verjaardag. de Afrikaanse luchtlijnen van de Sabena en Air France, werd reeds opgelost. Spe ciale overeenkomsten tussen de Belgische en de Franse maatschappij met Air-Union regelen die delicate kwestie. De Sabena- lijn op Belgisch Kongo komt in pool, de Franse luchtlijnen op Afrika blijven er buiten, maar worden met Air-Union ge lieerd op gx-ond van een nog af te sluiten bijzonder contract. Men vraagt zich in Brussel af, hoe het mogelijk is dat West- Duitsland niet verder is gevorderd met de expansie van de Lufthansa. Beweerd wordt dat de Duitse maatschappij niet gaarne een beroep doet op de staat om haar pro gram van straalvliegtuigen te financieren. De Sabena integendeel financiert met door de staat gegarandeerde leningen de aan koop van vijf straalvliegtuigen Boeing In tercontinental. In ieder geval wijkt de nieuwe opvatting van Air-Union sterk af van de oorspronke lijk vooropgezette idee om een geïnte greerde luchtvaartmaatschappij van de Èuromarktlanden op te richten. Het beeld is thans allesbehalve duidelijk en men zal moeten afwachten welke andere Europese of overzeese luchtvaartmaatschappijen tot de vereniging van vier zullen toetreden. Wij hebben de indruk dat de heren van Air-Union alsnog zullen proberen om met de K.L.M. tot een overeenkomst te komen. WASHINGTON (UPI) President Eisenhower zal vandaag een bijeenkomst hebben met de ministers van Buitenland se Zaken van de Grote Vier en van ande re landen, die hierheen zijn gekomen om de begrafenis van Dulles bij te wonen. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, zal ook deelne men aan een maaltijd op het middaguur die op het Witte Huis wordt gegeven. Deze mededeling werd gedaan, nadat Eisenhower zijn minister van Buitenland se Zaken, Herter had ontvangen, die hem een verslag uit de eerste hand bracht over de vooruitgang op de conferentie van Ge nève. Eisenhower had gisteren ook een onderhoud met bondskanselier Adenauer, die na afloop meedeelde, dat er volledige overeenstemming was. Gromyko verklaarde bij zijn aankomst voor het bijwonen van de begrafenis van Dulles, „dat het nog te vroeg is om te kun nen zeggen, of de besprekingen van Ge nève tot de vrede zullen leiden."

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1