IN DE KANTLIJN VAN GENEVE BRYLCREEM Mensen in Amerika p Gedrang op de St. Lawrence geeft grote vertraging MAÏZENA DURYEA Premier Debré heeft kabinet al weer bijgepleisterd Notities uit de „Brasserie Landolt" het café waar Leniti schaak speelde Een „gold rush waar veel geld bij moet 13 Exclusief A nschlusz" Dulles legateert 238.000 aan zijn familieleden haar bekoort Haar Volgende week debat over Algerije in de Assemblee Regering-De Gaulle stelt nieuwe maatregelen voor Koning Leopold heeft paleis van Laeken reeds verlaten Eisenhowers wetenschappe lijke raadsman Killian gaat heen Algerije opnieuw voor de UNO-agenda aanbevolen Parker werd volgens FBI met voorbedachten rade gelyncht De laatste radicaal is uit de regering verdwenen Vakbondsf unctionarissen in Amerika gearresteerd INDRUKKEN VAN EEN RONDREIS DOOR DE V.S. JAZZ-PIAN1ST VRIJDAG 29 MEI 1959 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENEVE. De reis van de vier ministers naar Washington heeft twee dagen rust geschapen in het Maison de la Presse, Geneve's gigantische fabriek van nieuws en geruchten. Op twintig pas afstand lwudt een handje vol mensen van de internationale persbureaus de wacht en een oogje op elkaar op een terras van de Brasserie Landolt. In dat café speelde dik veertig jaar geleden een kleine, kalende man, die Vladimir Iljitsch Lenin heette, zijn dagelijkse partij schaak, totdat de Duitse generale staf de geniale inval kreeg hem in een ver zegelde spoorwagon naar Petersburg te zenden om de weerstand van het tsaristische Rusland door een revolutie te breken. Vanwege het welslagen van dat lumineuze plan zitten wij nu in Genève in hetzelfde café en verslaan er de voortzetting van Lenin's partij schaak. Duitse pionnen, Russische opening, Amerikaanse offers, Britse lopers en wat al niet. Op zijn best komt er een remise uit. Dat is weer eens een ander woord voor de status quo die beide partijen wensen. Alleen in iets verschillende vorm. De Russen willen hun Oosteuropese invloedssfeer consolideren, in' afwachting van de „historisch onvermijdelijke ineenstorting van het kapitalistische blok. Het Westen legt het accent op de essentiële tijdelijkheid van die status quo om de hoop levend te houden onder de miljoenen in de satellietstaten. De liooo op wat? Wel, dat is duidelijk. Het hoe en wanneer van de verwezenlijking ervan hindert niet, zozeer, maar men kan nooit weten. Het Westen gelooft nu eenmaal in het onhistorische toeval. In afwachting van het tijdstip waarop noodlot of toeval zich zal openbaren, hou den wij ons bezig met de redevoeringen en de voorstellen, waarmee de ministers, eveneens in afwachting van datzelfde mo ment, elkaar om de oren slaan. Wij hou den ons overtuigd dat schrijvers'als Kaf ka en Orwell, of sportredacteuren, die de nuances der onwezenlijkheid respectieve lijk de fysieke prestatie van zolang pra ten kunnen waarderen, hier beter op hun plaats zouden zijn. Maar wij willen geen gebrek aan respect tonen, dus tikken, sei nen, praten wij met z'n duizenden het nieuws uit Maison de la Presse de wereld in, filmen of fotograferen de hoofdrolspe lers tot wij er bij neervallen. Soms wordt het nieuws per ongeluk een beetje verlevendigd, zoals door het ver haal van de kanarie van mevrouw Gromy- ko, die de vrijheid gekozen zou hebben. Een mooi verhaal, maar helaas onwaar. Het was gelanceerd door een grappenma ker, die wilde nagaan hoe vlug een ge rucht van het ene eind van de lange bar in het pershuis naar het andere zou vlie gen. Welnu, het vloog nog sneller dan de kanarie, die mevrouw Gromyko hele maal niet bij zich had. Maar toch ziet men nog Geneefse politiemannen de bomen af speuren naar een klein geel vogeltje. In het Maison de la Presse zelf lopen overigens wel vreemde vogels rond. Er zijn vertegenwoordigers van vertrapte, maar nogal onduidelijke minderheden die stencils met bewijzen serveren, woord voerders van de Indonesische rebellen, die proberen Amerikaanse commentators voor Ventje Soemoeal te interesseren, en een half dozijn „public relations officers", die er hun waar venten, van bezoeken aan horlogefabrieken af tot excursies naar vluchtelingenkampen toe. Maar zij krij gen de harde foto-jongens van Paris- Match niet van hun spelletje poker bij de whiskey-soda af. Dat wordt pas onderbro ken, wanneer er iets gebeurt, dat onder geen beding gefotografeerd mag worden. Dan doen deze Franse oudparachutisten hun tasjes los, steken een telelenskanon in hun binnenzak, klimmen over tien hek ken, blaffen terug tegen waakhonden en maken de exclusieve plaat. Daarna zetten zij zich weer aan de pokertafel en verko pen twee negens als vier heren. De grijze eminenties met honderd con ferenties in hun notitieboekjes schudden over die moderne reportages een beetje het wijze hoofd aleer zij zeggen: Weet je nog wel, toen Briand en Stresemann maar al stuiven zij op, wanneer zo'n kortgekuifde Leica-jongen vraagt, of zij hun postduiven al gevoerd hebben, zij schrikken zelf voor een scherp grapje ook niet terug. Een hunner wees meewarig op Geneviève Tabouis, Frankrijk's niet meer zo jonge politieke koffiedikkijkster, die over een bananenschil was uitgegle den en haar duim had verstuikt, en zei: „Arme Geneviève, het was net de duim waar zij alles uitzoog". Het ijzeren gordijn in het pershuis is minder ondoordringbaar dan hetgene dat Europa doormidden snijdt. We doen op recht ons best ons met de oostelijke colle gae te onderhouden, om der wille van de lieve vrede en ook wel een beetje om in formatie uit het andere kamp te krijgen. Maar gemakkelijk gaat het niet. Zij hou den de ogen strak op de partijlijn gericht Advertentie (Reuter). Het testament van de over leden oud-minister Dulles bevat legaten tot een totaal bedrag van 238.000 dollars. Honderdduizend dollar werd vermaakt aan zijn zoon John Watson Foster in Mexico, tienduizend aan zijn dochter, mevrouw Lillias Dulles Henshaw, in New York. Zijn zoon A very Dulles die Jezuïet is, krijgt vijfduizend dollars. In een toelichting op dit laatste legaat wordt gezegd dat de speciale omstandigheden in zijn geval ver dere bedragen onjuist en niet nodig deden schijnen. De rest van het bezit gaat gro tendeels naar mevrouw Dulles. Enkele we tenschappelijke instellingen waaronder de Princeton University, krijgen tienduizend dollar. De persoonlijke documenten van de overledene gaan eveneens naar Prince ton. en komen nu nooit eens met. verhalen over scheuringen in het oostelijk blok. Alleen met de Polen kan men praten, maar dat zal wel komen omdat er in Po len niet eens voldoende communisten zijn om alle redactiebureaus te beman nen. De Oostduitsers, van verre herken baar aan Schiller-kragen en schoenen van een merkwaardige boterkleur, zoe ken wel „Anschlusz" met hun Westduit- se broeders, duwen hen glazen bier on der de neus en brullen joviaal: „Wir sind doch alle Deutschen. nicht wahr?". Dan kijken de Westduitsers ons, hun Franse of Nederlandse bondgenoten, wat hulpe loos aan en komen alles, behalve bier, met ons drinken. Met de Russische jour nalisten gaat het weer anders. Zij zetten zich vierkant en ernstig bij ons aan tafel, begeren op de wereldvrede te klinken en zeggen dat het goed, zeer goed, positief uitstekend gaat met de conferentie. Als die zou mislukken, zal het niet aan de Sovjet-Unie liggen. Zij leggen hun welge mutste verklaringen af met de spontani teit van gewapend beton. Maar men kan hen toch wel uit hun doen krijgen door langs zijn neus weg te zeggen: „U is toch Oostduitser, nietwaar?" Om een of an dere onbegrijpelijke reden springen zij dan ineens uit hun vel. Zo slaan wij ons allemaal op onze ma nier door de praatmarathon heen. Er is een Japanner van wie men hardnekkig vol houdt, dat hij alleen maar Japans spreekt maar die toch iedere dag zijn drieduizend woorden naar de Tokiose Sjimboen seint. Er zijn de Britten, die over „our fellow" spreken, als zij hun minister van Buiten landse Zaken bedoelen. De Fransen, die „monsieur le ministre" tegen hun woord voerder zeggen en de Amerikanen die achteloos „hiyac" tegen minister Herter roepen. En wij Nederlanders, die een be langrijke nieuwsbron moeten missen, om dat de Pool Rapacki en zijn tegenwicht, onze minister Luns, nog steeds niet uit genodigd zijn. Niet dat wij de indruk heb ben dat onze excellentie de totstandko ming van een akkoord zou versnellen, maar bij het tijdwinnen zou hij een be langrijke rol kunnen spelen, want hij kent veel grapjes. Zo slijten wij onze uren, op de perscon ferenties, achter onze schrijfmachines, in Lenin's schaakcafé en soms in een Geneef se dancing, waar de gefrustreerde jeugd van deze al te rijke stad rock and roll danst tussen vier muren waarvan er een versierd is met een kopij van Europa's hardverscheurendste schilderijPicasso's Guernica, de schi-eeuw van dode mensen en dierkoppen op het Spaanse eilandje, dat Europa's eerste represaillebombarde ment onderging. Advertentie 1» <^^001 Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. the perfect hairdressing Beecham (Nederland) N V. Voor engros Jacq. Mot N.V.-Amsterdam (Van onze correspondent in Canada) MONTREAL Voor de meeste gebrui kers van de nieuwe St. Lawrence zeeweg is er geen reden bijzonder tevreden te zijn over de eerste maand dat de water weg voor de scheepvaart open is. Ilij is vaak „de straat naar het hart van Noord- Amerika" genoemd, maar velen hebben gemerkt dat het geen snelverkeerswcg is. Daarvoor zijn er teveel opstoppingen en vertragingen geweest. Die mogen dan voor een groot deel te wijten zijn aan kin derziekten, ze z(jn een ervaring die aar dig in de papieren is gaan lopen. De Ca nadese kranten tonen zich bezorgd over de slechte pers die de waterweg ook in het buitenland heeft gekregen. „Er is niets verkeerds met de zeeweg", zei de minister van transport George Hees, „maar we lijden onder een over maat van populariteit". Tot die slotsom kwam hij toen er voor de ingang van het Welland-scheepvaartkanaal, dat de ver binding vormt tussen het Ontario- cn het Erie-meer, een vloot van vijftig schepen voor anker lag, wachtend op hun beurt om geschut te worden. In die populari teit ligt ongetwijfeld een deel van de moei lijkheden. Er is zoveel geschreven over de mogelijkheden van de waterweg dat tal van maatschappijen, gebukt gaande onder de gevolgen van een slappe vrachten markt, haar schepen de St. Lawrence hebben opgestuurd, aangelokt door nieu we werkterreinen en misschien rijke winsten. Het werd een soort „gold-rush". Het is nu echter zeker dat er de eerste maand heel weinig goud is gevonden. Toen de waterweg op 25 april een week later dan de bedoeling was geweest werd geopend, lag er een internationa le vloot van vrachtvaarders te wachten voor de eerste sluis bij Montreal om de reis te beginnen. Er is dag en nacht hard gewerkt om die toevloed te verwerken. De Nederlanders, die haantje de voorsten waren, hadden de wind mee. Ze lagen aan de kop en werden met veel vertoon in de havens aan de meren binnengehaald. Maar wat voor de Oranjelijn veel belang rijker was: ze konden meteen lossen en laden. De later komenden en daar wa ren ook Nederlanders onder hadden minder geluk. De opening van de waterweg betekent niet dat de havens aan de meren nu ook meteen zeehavens zijn geworden. Aller minst. De grotere zeeschepen die nu de rivier opvaren, nemen veel meer kade lengte in beslag dan de vroegere gasten en daar de kaden doorgaans maar zeer be perkt van lengte zijn, moesten schepen een paar dagen na de opening van de water weg al op stroom afmeren omdat er geen plaatsje meer was. Dat was bijvoorbeeld het geval in Toronto en in Detroit. Een opstopping van grote omvang ont stond bij de toegang van het Welland-ka naal, eigenlijk een groot sluizenstelsel in Zuid-Ontario dat de Niagara-watervallen afsnijdt. Daar werd het gedrang zo groot dat de Canadese regering besloot maatre gelen te treffen. Die stappen werden ver haast toen van een Deense tanker, die door de nauwe sluizen wilde, eerst een deel van de bovenbouw moest worden weggebroken. Intussen lag daar een stoet van schepen te wachten op het „geschut ter". Voortaan mogen de schepen niet meer de waterweg op of ze moeten aan ze kere eisen voldoen en de beschikking heb ben over bepaalde werktuigen, die het verkeer in de sluizen vergemakkelijken. Onnodig te zeggen, dat de Nederlanders volledig zijn toegerust op de vaart op de meren en dat de kapiteins wat ervaring en vakmanschap betreft hun mannetje staan. Kapitein T. Aaldijk uit Rotterdam, die als eerste in Toronto binnenliep, heeft hier niet voor niets de bijnaam van „Ste ve van de grote meren" gekregen. Tegen een opstopping richt echter de beste ka pitein weinig uit. Zodoende is de eerste maand geen succes geworden. Er is veel gewacht en er is veel geld verloren. Een dag werkloos liggen betekent voor een zee varend schip, afhankelijk van de grootte een schadepost van 700 tot 2.000 dollar. Het zal dan ook niemand verwonderen of veel van de nieuwelingen zijn voor het eerst en voor het laatst, op de waterweg geweest. De maatschappijen die al langer op deze vaart zitten, zou dat niet onwel- Advertentie SPECIALE AANBIEDING Tafelservies voor 6 personen f 39.75 Theeservies voor 6 personen f 15.75 Ontbijtservies voor 6 personen f 16.75 Hagelwit Beiers porselein, zeer moderne vorm. GROTE HOUTSTRAAT 82-84 - HAARLEM sinds 1876 PARIJS (UPI) Zich voorbereidend op het debat over Algerije, dat volgende week in de Nationale Vergadering gehouden wordt, heeft de Franse ministerraad en kele voorstellen besproken, die in de rich ting gaan van de eenheid met Frankrijk die de „ultra's" in Algerije eisen: het Al gerijnse bankpapier gelijk maken aan het Franse en de eerstvolgende Algerijnse be groting in het Franse parlement behande len. Bovendien wordt een herziening van de mohammedaanse rechtspraak overwo gen. Men meent te Parijs dat de voorstellen zijn ingegeven door een pogen de ultra's de pas af te snijden door ze met in de grond van de zaak weinig ingrijpende voor stellen een eindweegs tegemoet te gaan. Crisis in U.N.R. ALGIERS (Reuter) In de afdeling Algiers van de Gaullistische U.N.R. (Unie voor de Nieuwe Republiek) is een crisis ontstaan. De afdeling heeft bekendge maakt dat zij twee leden Charles Bau- jard, burgemeester van Blida en Badzjir Bensalen, de mohammedaanse gemeente secretaris van Algiers uit de partij heeft gestoten, omdat zij geweigerd hadden de aanhangers van de partij op te wekken hun steun te geven aan een kandidaten lijst voor de senaatsverkiezing van zon dag. Beide mannen voeren een campagne voor „volledige steun aan generaal De Gaulle" en zijn vertegenwoordigers van de partijleden die zich volkomen achter De Gaulle willen plaatsen. De andere groepe ring van de afdeling dringt aan op het voeren van een krachtiger integratie-poli tiek. Inmiddels is er 'n vertegenwoordiger van het dagelijks bestuur van de U.N.R. in Al giers aangekomen, die zal trachten een scheuring in de afdeling te voorkomen. Men vreest voor een breuk op nationale schaal zo de meningsverschillen niet ge regeld mochten worden. BRUSSEL (UPI) Volgens hofkringen is koning Leopold reeds uit het paleis te Laeken verhuisd naar het landhuis van de koninklijke familie bij Oostende. Koning Boudewijn wordt maandag in Brussel te rug" verwacht. Dinsdag komt de interpel latie van de socialistische partij in het parlement over de verhouding tussen hof en regering inzake de voorbereidingen tot het huwelijk van prins Albert met prinses Paola Er gaan geruchten in Rome, dat paus Joannes, onaangenaam verrast door de polemiek over het voornemen om het huwelijk in het Vaticaan te sluiten, over weegt wijzigingen aan te brengen in de olannen. Volgens een onbevestigd bericht heeft hij „een geheime boodschap" naar het Belgische hof gezonden over deze aan gelegenheid. „Ideale oplossing Het socialistische partij-orgaan „Le Peuple" heeft erop aangedrongen dat ko ning Leopold niet in het land zal blijven. „De ideale oplossing zou zijn die welke de zoon van koning George V van Engeland vond na afstand van de troon te hebben gedaan", aldus het blad. „Hij veranderde zijn naam tot hertog van Windsor en ging in vrijwillige ballingschap". Deze sugges tie in een hoofdartikel van het socialisti sche blad vormde de laatste in een reeks publieke aanvallen op de Belgische ko ninklijke familie in het algemeen en ko ning Leopold in het bijzonder. WASHINGTON (Reuter/AFP) Pre sident Eisenhower heeft zijn speciale we tenschappelijke raadsman, dr. J. R. Killian op diens verzoek, ontslag verleend. Pro fessor dr. G. B. Kistiakowsky, hoogleraar aan de universiteit van Harvard en lid van de Amerikaanse Nationale Academie van Wetenschappen, zal Killian opvolgen. Killian die terugkeert in zijn vorige functie van voorzitter van Massachusetts technologisch instituut, blijft lid va nEisen howers wetenschappelijke adviescommis sie. De in Rusland geboren Kistiakovski is hoogleraar in de scheikunde. Killians be noeming tot Eisenhowers raadsman da- noeming tot Eisenhowers raadsman da teerde van begin 1958 toen de Russen hun eerste kunstmaan gelanceerd hadden en Amerika sterker nadruk op wetenschap pelijk en technisch onderzoek ging leggen. Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. kom zijn. Zij zeggen dat het juist die on ervaren kapiteins zijn die de vertragingen hebben veroorzaakt en als ze niet meer terug komen, des te beter. In Nederlandse scheepvaartkringen hier is men geneigd te houding aan te nemen van „we hebben het immers wel gezegd, de waterweg is voor bedrijven met een lange staat van dienst en geregelde af vaarten". Welnu, het is gebleken dat er geen goud op de oevers ligt, dat de begin nelingen nog heel wat moeten leren en dat er grote bedragen aan „wachtgeld" zijn betaald. Door de slechten en de goeden. NEW YROK (Reuter) De Afrikaan se en Aziatische landen van de UNO heb ben besloten de Algerijnse kwestie nog maals bij de UNO-assemblee aanhangig te maken voor de zitting die in septem ber begint. Dr. Al Fa'-rah van Jordanië verklaarde aan een vergadering van vertegenwoor diger der 29 landen dat de afgevaardig den uiting hadden gegeven aan hun be zorgdheid over het verergeren van de toestand in Algerije. Voots hebben zij op nieuw verklaard dat zij het recht van het Algerijnse volk op onafhankelijkheid onvoorwaardelijk steunen. Volgens hen was het alleen door middel van „recht streekse onderhandelingen tussen de Franse regering en de vertegenwoordi gers van het Algerijnse volk" mogelijk, het vraagstuk op te lossen. WASHINGTON (Reuter-UPI) Het F.B.I. heeft de lynchpartij waarvan de ne gér Charles Mack Parker het slachtoffer is geworden, opgelost en zijn moordenaars geïdentificeerd, zo is in Washington ver klaard. Men gaf te verstaan dat de ge maskerde bende welke de 23-jarige ne ger uit de onbewaakte gevangenis te Po- plarville in Mississippi ontvoerd heeft, uit tien of elf man bestond. Hun namen staan in het rapport dat het F.B.I. heeft uitge bracht aan gouverneur Coleman van Mis sissippi. Parker werd op 25 april uit de gevan genis gesleurd. Negen dagen later vond men zijn lichaam in de moerassen van de Mississippi. In het rapport van het F.B.I. wordt een beeld van deze misdaad gege ven, te beginnen met een bijeenkomst van ongeveer 35 mannen in een boerderij bui ten Poplarville op de avond voorafgaande aan de dag van de ontvoering. Parker zou op 27 april berecht worden, op beschuldi ging een zwangere blanke vrouw te heb ben aangerand. De bijeenkomst op de boerderij was oorspronkelijk uitgeschre ven om middelen te bespreken om te ver hinderen dat deze vrouw ondervraagd zou worden door de advocaat van Parker, de neger Jesse Brown. De lynchers zouden er door het bedrei gen van autoriteiten van Poplarville in ge slaagd zijn een sleutel te krijgen van de cel, waarin Parker was opgesloten. Na de ontvoering en de moord op hun slachtof fer zouden zij opnieuw een bijeenkomst ge had hebben, waarop was afgesproken de zaak te verzwijgen. (Van onze correspondent in Brussel) Binnen het etmaal is premier Michel Debré er in geslaagd de twee gaten te dichten in zijn regering, die door de ont slagaanvrage van zijn ministers van Bin nenlandse Zaken en van Landbouw, res pectievelijk Berthoin en Houdet, waren ontslaan. De portefeuille van Binnenland se Zaken vertrouwde de premier, of beter de president van de republiek generaal De Gaulle, die de benoemingen onderte kende, toe aan de voormalige staatssecre taris Pierre Ch ïtenet (partijloos). Land bouw kwam in handen van de conserva tieve senator Henri Rochereau. Het is kennelijk wel de bedoeling geweest van De Gaulle en Debré door voortvarend heid te voorkomen, dat deze reorganisa tie van het kabinet al te veel politieke stof wolken zou verwekken. Zij zijn in dat op zicht ook wel geslaagd, want de koorts symptomen hebben zich in politieke krin gen niet voorgedaan, in tegenstelling met vroeger onder de vierde republiek, toen bij een vacature voor het onaanzienlijkste baantje in de regering de kandidaten-ka merleden zich hijgend van opwinding in draf van uit alle politieke windhoeken bi. het Matignon plachten te komen melden Zelfs het feit, dat met de vervanging op de belangrijke post van Binnenlandse Za ken van Berthoin door Chatenet, die geen Premier Debré politicus maar een hoge functionaris is, de laatste radicaal uit de regering is ver dwenen, heeft ook in de kringen van diens eigen partijgenoten nauwelijks merkbare deining vermogen te verwekken. Men heeft er zich blijkbaar nu algemeen bij neergelegd, dat De Gaulle ook op de voor naamste ministerposten liever ambtena ren of technici, dan politici ziet zitten, om zo zijn persoonlijke inzichten vlotter in daden te kunnen laten omzetten. Op het parlementaire front hebben de voor- en tegenstanders van het stemrecht de wapens echter nog niet neer gelegd. De vlam van het verzet is gisteren zelfs van het Palais Bourbon naar het Luxembourg, de zetel van de Senaat overgeslagen. En de weerstanden tegen het verbod, dat De Gaulle de beide kamers wil opleggen door een stemming van hun meningen te doen blijken, openbaarden zich onder de sena toren gisteren zelfs zo dreigend, dat Debré er als tegenmaatregel goed aan meende te doen al zijn ministers te verbieden voor lopig nog een voet in het Palais du Luxem- boux-g te zetten. Het verbod werd enkele uren later opgeheven, doch dat het pai-le- MINEAOLA (Reuter) Drie vooraan staande functionarissen van de Ameri kaanse vakbond van vrachtautochauf feurs zijn aangehouden, beschuldigd van afpersing en het gebruiken van dwang middelen. Het zijn de landelijke vice- voorzitter O'Rourke, de voorzitter van de afdeling New York Degrandis, en de se- cretaris-penningmeeste van deze afde ling, Zundel. De beschuldigingen houden verband met een onderzoek van een jury te Nassau County (New York) naar de exploitatie van muziek- en gokautomaten. De bond van vrachtautochaffeurs die anderhalf miljoen leden telt, is vorig jaar een der voornaamste doelwitten geweest van een Senaatscommissie die een onder zoek instelde naar misbruiken in de vak beweging. mentaire raderwerk van de vijfde repu bliek al geruisloos functioneert, zal men beslist moeilijk kunnen bewei'en. (UPI) Het onafhankelijke blad „Le Monde" wijst er op, dat de niet-gaullis- tische ministei-s heengaan, omdat zij het eens zijn met de oppositie uit het parle ment, die het recht wil hebben moties in te dienen, waarover dan gestemd zou moe ten worden. De „Celebrity Room" is een grote, roke rige nachtclub in een deel van de mil joenenstad Philadelphia waar iedere straat minstens vijf nachtclubs herbergt. South Juniper Street, waar de Celebrity Room aan gevestigd is, is een smalle trieste straat, die in de kille lenteregen wat her innert aan de sombere, smalle straten aan de noordkant van de Champs Elysées in Parijs. Binnen blijkt de Celebrity Room afgè- stampt vol. Aan de bar staan de mensen drie rijen dik, in het vierkante zaaltje is geen stoel onbezet. In een hoek van dat zaaltje maken vijf muzikanten van enige faam Dixieland-muziek. Maar niemand luistert. Niemand is voor hén gekomen. Want aan een van de tafeltjes, geduldig wachtend tot zijn beurt weer is ge komen, zit een van de bekendste jazz pianisten van dit land: George Shea ring. Deze Shearing is een vriendelijke, bijna diplomatiek- beleefde Amerikaan van Engelse afkomst. Hij is in 1948 naar de Verenigde Staten ge komen en vijf jaar later heeft hij de Ame rikaanse nationaliteit aangenomen. Sinds dien is hij nog maar één keer in Engeland terug geweest. „Soms denk ik, dat ik wel eens een tournee door Europa zou willen maken. Zakelijk zou het waarschijnlijk wel lukken. Mijn platen worden goed verkocht in Europa. Maar het is zo ver en het is alle maal zo'n gedoe. Ik moet hier al acht maanden per jaar het land doorreizen. Ik heb een heerlijk landhuis in New Jersey, vlak bezuiden New York, en eigenlijk kom ik daar veel te weinig", zegt Shearing. George Shearing is blind; hij is altijd blind geweest maar als hij over muziek begint te praten, vergeet men dat deze man zo gehandicapt is. Soms wordt de mens wat verlegen bij de eerste ontmoe ting met een blinde. Maar Shearing geeft geen aanleiding tot dat gevoel. Hij is ge weldig opgewonden, want hij heeft in de afgelopen maanden een paar keer de kans gekregen om met symphonie-orkesten in Kansas en Texas enkele piano-concerten van Mozart te spelen en nu is hij uitge nodigd om dat nog eens te komen doen. Die concerten worden gegeven op een basis, die in Europa bijna onvoorstelbaar is: vóór de pauze Mozart en een of twee andere, klassieke componisten na de pauze, met hetzelfde orkest, wat men hier „symfonische jazz" noemt. „Het is hier een mooi, rustig land", zegt Shearing. „Maar misschien ben ik niet helemaal eerlijk tegenover Engeland. Mijn voornaamste herinneringen aan Engeland zijn uit de oorlogstijd. Je zat te spelen in een club en dan gingen de sirenes en we doken allemaal onder de tafels en de piano. Als je na twintig keer proberen een plaat eindelijk bijna helemaal goed had opge nomen, ontplofte er een V-l in de buui't als je aan je laatste akkoorden bezig was. Ik heb het goed in Amei-ika." En hij klinkt helemaal eerlijk als hij zegt: „Ik ben zeker niet een van de beste pianisten in Amei'ika. Errol Garner, Art Tatum en nog een heel rijtje anderen zijn veel beter. Mijn dochter houdt het meest van Count Basie. Meestal komt ze wel even hier luisterer 's avonds; maar van avond wilde ze Billie Holiday horen. Die zingt nu hier in Philadelphia". Tien minuten later begint George Shea ring te spelen. De hele nachtclub wordt onmiddellijk stil. Men is gekomen om te luisteren. Shearing speelt met een geluk kige glimlach op het gezicht. „Soms willen ze niet luisteren", heeft hij me verteld. „Dan geef ik ze stroop in plaats van jazz. Maar eigenlijk speel ik het liefst Mozart" E. Romayn

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13