Horen en zien Uitgaan in Haarlem Hoofdpijn? De imam aan de top Naaimachine Agenda voor Haarlem DE KONING DIE NIET SLAPEN KON Zoutelandes schilderachtige burgemeester neemt afscheid De negen muzen NAAR SCHAAP LOPEN AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN „Hedda Gabler" De radio geeft zaterdag T elevisiefir o gramma Concentratie Amsterdamse ba 11 etteo no0 niet verwezenlijkt LEZEN EN LATEN LEZEN Kerkelijk Nieuws DA VIP KODDE: EEN VECHTJAS door Cameron Hawley kopen^ VRIJDAG 29 MEI 1959 15 - BjJ. S; In pen technisch gezien uitstekende ca meraregie van Ton Lensink kwam gister avond in het AVRO-programma „Hedda Gabler" van Ibsen op het scherm. Het stuk is vertaald door J. Clant van der MijllPiepers, die dat ongetwijfeld heel goed heeft gedaan. Regisseur Lensink had uitstekende acteurs ter beschikking voor de bezetting van dit sterke, zij het niet moderne, stuk waarin Hedda Tesman Gabler macht over haar eigen leven tracht te krijgen door over dat van haar jeugd vriend te beschikken. Zij wil van hem een daad van uiterste levenskracht zien: een mooie" zelfmoord", de hoogste vorm van leven. Als haar macht faalt, verricht zij die daar aan zichzelf. Zij overwint haar levensverlies door de daad van het ster ven. Uitstekend spel liet Gijsbert Tersteeg zien als de gevoelslege echtgenoot, die zijn monotone levensarmoe slechts langs één kanaal weet te uiten: onecht enthousiasme, even gemakkelijk in opperst leed als op perste vreugde en niet in de war te bren gen als beide zich tegelijk voordoen. Rie Gilhuys groeide steeds meer in haar rol die tenslotte een overtuigende creatie werd. Enny Meunier voldeed niet helemaal als Thea Elvsted, Marie Meunier was een echt tantetje, Lo van Hensbergen was een fraaie naar het type gestileerde Brack en Frans van der Lingen als Ejlert Lövborg een misschien iets te zwaar in het roman tische aangezette intellectueel-artistieke roué. De camera-regie viel in dit stuk door kwaliteit op, onder meer door gedurfde close-up-wissellingen die zeer suggestief waren; in het begin tussen tante Julie en Jörgen Tesman een enkele maal suggestief ten onrechte. In „Alles op één kaart", waarvan vóór het speelstuk de finale op het scherm was te zien, was" het weer allemaal „leuk", „aardig" en „fantastisch", gladde onecht heid die echter een belangrijk resultaat opleverde: een miljoen gulden. De 80-jarige mevrouw H. van den Heu vel won de hoofdprijs in de actie. Zij kreeg een grote hoeveelheid prachtige geschen ken. Haar kinderen profiteren van deze geschenken. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 M. ".00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 De douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 3.00 Nieuws. 3.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw 10,35 0.40 Waterst.). 10.00 Voor de kleuters. 10.30 Ren .ie zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Metropole-orkest en solist. 112.30—12.33 Land- en tuinb.meded.). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de kinderen. 14.00 Voor de jeugd. 14.10 Blaaskapel. 14.30 Kron. v. Jetteren en kun sten. 14.55 Dameskoor. 15.15 Gram. 15.40 Boek- besnr. 15.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.20 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Idem. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 De springplank. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken-, caus. 19.40 SymLorkest en solist. 20.35 Gevar. prógr. 21.55 De kiiipperbol. caus. 22.05 Amus.muz. 22.35 Wij luiden de.zondag, in Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor u en uw gezin caus. 9.05 Gvmn. voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10 45 Me- trcnole-ork. en soliste. 11.20 Buiten 1. weekoverz. 11.35 Pianorecital. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Instr. kwint. 13.40 Muziekrevue. 14.15 Streek- uitzending. 14.40 Harmonie-orkest. 15.05 Boeken wijsheid. 15.25 Noordhollands Filharm.ork., koor en sol. 16.20 Is de maat vol?, caus. 16.35 Vers van de pers. 17.05 Hammondorgelspel. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Wie A zegt. moet B zeg gen, caus. 19.40 Het paradijsverhaal. caus. 19.55 Deze week, causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20 05 Gram. 20.35 Promenade-ork. en soliste. 21.15 So cialistisch comm. 21.30 Hoe was dat ook weer? 22.00 Sportnieuws. 22.30 Instr. sext. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportpraat.ie. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12 00 Gram 12.30 Weerbericht 12.34 Cans. 12.45 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.11 Muz.ka'c'doceooo. 14.30 .Tourn. 15.00 Gram. 16.00 Idem. 16.45 Enge'se les 17.00 Nieuws. 17.10 Dag.kiapoer en liturg, kak 17.30 Gram. 18.00 Knapenkoor 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 29 00 Nationaal ork. en sol. 22.30 Nieuws. 22.45—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Je neemt er wat van mee. 21.15 Tussenspel. 21.25 Gevarieerd programma. De concentratie van de beide Amster damse balletgroepen tot een balletgezel schap heeft nog niet haar beslag gekre gen. Opnieuw heeft de Amsterdamse ge meenteraad woensdag uitvoerig over de ze concentratie moeten dicussiëren. Aan leiding hiertoe vormde het voorstel van B. en W. tot subsidiëring van „Het Am sterdamse Ballet", voortvloeiend uit een raadsbesluit van 18 februari waarbij B. en W. wordt opgedragen de totstandko ming te bevorderen van een nieuw ballet gezelschap van ongeveer vijfenvijftig dan sers onder de artistieke leiding van me vrouw Mascha ter Weenie, Ballet der La ge Landen en John Verdonor. Operabal let. Dit laatste punt hebben B en W. niet kunnen verwezenlijken, doordat tijdens het overleg tussen deze beide personen en het door B. en W. aangestelde voorlopige bestuur van het nieuwe gezelschap, de heer Verdoner gemeend heeft zich te moe ten terugtrekken. Het bestuur heeft toen besloten de artistieke leiding op te dragen aan mevrouw Ter Weeme en deze leiding aan te vullen door de benoeming van een buitenlander als adjunctdirecteur Dit nu achtte het grootste deel van de ge meenteraad in strijd met het in februari genomen besluit, waarin uitdrukkelijk de leiding werd opgedragen aan Mascha ter Weeme en Johan Verdoner. Het ruim zes uur durende debat leidde uileindelijk tot het aannemen van een mo tie, waarin de raad besluit de voordracht tot subsidiëring van het nieuwe ballet aan te houden en B. en W. uit te nodigen, als nog het raadsbesluit van 18 februari bin nen veertien dagen tot uitvoering te bren gen. Daarbij werd overwogen dat de voor dracht van B. en W. „onvoldoende waar borg biedt voor een verdere ontplooiing van de balletkunst in Amsterdam". Deze motie is aangenomen met tweeëntwintig tegen twintig stemmen. TONEEL Zaterdag 30 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater brengt „Iphigeneia in Aulis" van Euripides ten tonele. De voornaamste rollen worden vertolkt door Caro van Evck, Mia Goossens, Mar- tine Grefcoeur, Richard Flink, Anne Ma rie Hèyligers en Robert de Vries. Richard Flink is tevens de regisseur. Zondag 31 mei, Stadsschouwburg 20 uur: Toneelgroep Theater geeft een voorstel ling van „Het donker boven aan de trap" van William Inge onder regie van Jan Teulings en met medewerking van onder anderen Anny ae Lange. Ingeborg Elzevier, Enny Molsde Leeuwe, Bern- hard Droog en Maxim Hamel. Maandag 1 juni, Stadsschouwburg, 17 uur: Uitreiking van de Bouwmeestermedailles De organist Klaas Bolt, die op dinsdag 2 juni een concert geeft in de Grote Kerk. door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers. Dinsdag 2 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Openbaar eindexamen van leerlingen der Amsterdamse Toneelschool. MUZIEK Maandag 1 juni, Grote Kerk, 15.3016.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma wordt op de dag van uitvoering bekendgemaakt. Zaterdag 30 mei, Concertgebouw, 20 uur: Het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" geeft met medewerking van het Noord hollands Philharmonisch Orkest een concert met als solisten de sopraan Erna Spoorenberg en de bas Guus Hoekman. Dinsdag 2 juni, Grote Kerk 2021 uur: Klaas Bolt bespeelt gedurende een uur het orgel. Op het programma staan on der meer composities van Vivaldi, Bach, Samuel Scheidt en Dietrich Buxtehude. Dinsdag 2 juni, Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingen van het Haarlems Muziek instituut geven een uitvoering. Donderdag 4 juni, Grote Kerk, 1516 uur: Organist Albert de Klerk geeft een con cert. Het programma omvat onder meer werken van Bach, Han van Koert en .An toon Mjaessen. Donderdag 4 juni. Concertgebouw, 20.15 j uur: Het. NoordhoUandS; Ptylharmonisch Orkest geeft een zómèrcóncert onder lei ding van Henri Arends. Het programma omvat werken van Mendelssohn, Grieg en Weber. Soliste is de pianiste Tiny Kaiser. Vrijdag 5 juni, Concertgebouw, 20 uur: Ter gelegenheid van het 105-jarig bestaan van Het Koninklijk Nederlands Zangers verbond geven zeven koren namelijk het Koninklijk mannenkoor Apollo", het Koninklijk mannenkoor „Caecilia", het Zaandams mannenkoor, het Krommenies mannenkoor, het mannenkoor „Zang en Vriendschap", het Zandvooris mannen koor en het koor „De stemmen van Am sterdam" een concert. Het programma omvat onder meer werken van Julius Röntgen. Oscar van Hemel, Walter Rein en M Monnikendam. Dagelijks tot maandag 8 juni 2122 uur: Klassiek grammofoonplatenconcert met gitaarsoli door Segovia. AMATEURTONEEL EN BALLET Woensdag 3 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: De Letterlievende Toneelvereniging „J. J. Cremer" geeft ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van Henk Bakker als toneelschrijver onder zijn regie een voorstelling van „Carnaval". Donderdag 4 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: De leerlingen van de balletschool van Miep v. d. Ree geven een uitvoering. Zaterdag 6 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Leerlingen van de Kennemer Dans- en Balletstudio geven een uitvoering. Zaterdag 6 juni, „De Leeuwerik", 20 uur: Toneelvereniging „Heemstede-West." geeft een opvoering van „Geld te geef" van Walter Black en William Mendrik. DIVERSEN Woensdag 3 juni, Sterhuis, 14 uur: Op de jaarvergadering van de Union afdeling Haarlem zal mejuffrouw dra. W. H. Buijs spreken over „Het veranderde gezin". Donderdag 4 juni, Dreefzicht, 20 uur: Con tactavond van de Stichting Club- en Buurthuizen van Haarlem en omgeving, waarbij het jeugd variété „Ons Buurt huis" enige demonstraties zal geven. TENTOONSTELLINGEN Teylermuseum. Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fos sielen, mineralen, natuurkundige instru menten 1017 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur, zondagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend tot en met augustus van 1017 uur. Op zon- en feestdagen van 1317 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (KI. Houtweg 103): op donderdagen ge opend van 1012.30 en van 13.3017 uur. op zondagen van 1417 uur. In 't Goede Uur: Expositie Ploos van Am- stel tot 1 juli 10—22 uur. Kunstzaal Ten BruggenCate: Exposi tie Diana. Tot 1 iuni dagelijks geopend (behalve op woensdag) van 1117 uur, zondag 1417 uur. Galerie Espace: Expositie Karei A.ppel tot 15 juni. Dagelijks geopend van 11—17 uur. Des zondags gesloten. „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg 103): Expositie „Met Cornelis van Noor- do door Haarlems vermakelijke lands douwen". Tot 22 juni dagelijks geopend van 10—12.30 en 13*60—17 uur. Des zon dags 1417 uur. Cruquius-museum: Historische stoomma chines en grote maquette van Neder land met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Ge opend op werkdagen van 912.30 en van 14.3017 uur. Openluchttheater (Bloemendaal): Tot 1 juni expositie van werken van beeldende kunstenaars uit de gemeente Bloemen daal. Atelier Zandvoortselaan 163: Foto-expo sitie van drs. A. J. Lohr, dagelijks ge opend van 9—17 uur, des zondags ge sloten.- De lijst van door de Stadsbibliotheek te Haar lem aangeschafte boeken vermeldt: Romans: Bekeffi, Een engel in Brooklyn; Bur ton. De wraakroep van Siva; Hansen. Een lange zomerdag: Jaffe, Meisjes van New York: Mon- tanëlli, De dag van het feest; von Dodèrer; Die Posaunen von Jericho; Bridge. The hghthearted quest; Deiss, The blue chips; Glissant, La Lézar- de; Lanzmann, Les passagers du Sidi-Brahim; Neera. Una passione. Ontwikkelingsboeken: Arntz, Het nieuwe Duits land: Het zintuiglijk en lichamelijk gebrekkige kind: Het astmatische schoolkind; Blöte-Obbes, Vlechten en binden; Personeelsbeleid voor jeug digen: Spruvt. De postduivenrassen; Closset. In leiding tot de didactiek van de levende talen; Mehring, Der Zeitpuls fliegt; Inge. Picnic; Pas- coli. Myricae; Singel 262, tweeërlei schriftuur, gedichten en handschriften van 24 auteurs; van Duinkerken, Guido Gezelle, 18301899; Eldjarn, Alte Islandische Kunst; van der Meer, Oud christelijke kunst: Schenk, Kleine Wiener Musik- geschichte: Koechlin, Les instruments a vent; Gardi, Sepik, Bilddokumente aus Neu Guinea; Rosseels, Het woord te voeren past den man; Ver- berne, Geschiedenis van Nederland in de jaren 18131850, dl. 2; Kusenberg. De lof van 't ledi kant; Echtscheidingen in Nederland 1900—1957; Jaarboekje van de Nederlandse Onderwijzersver eniging, 1959 (inl.)Verslagen der rijksverzame lingen van geschiedenis en kunst, dl. 79, 1957; Verslag van de Nederlandse Handel Mij. N.V. over het boekjaar 1958. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Houten (U.) H. Harkema te Zeist. Bedankt voor Benthuizen T. Langerak te Vinkeveen. Geref. Kerken Beroepen te Zwaagwesteinde Chr. van Ulden, kand. te 's-Gravenhage. Beroepbaar kandidaat J. D. de Vries, hulppredikant te Oostzaan, zal gaarne per 1 juni een eventueel beroep in overweging nemen. Adres: Pastorie Geref. Kerk, Kerk buurt 66, Oostzaan, tel. 02984 362. Doopsgez. Gemeenten Beroepen te 's-Gravenhage (4de pred.pl.) G. J. W. den Herder te Amsterdam. te Oud-Geref. Gemeenten Loenen B. Toes te Alblas- Beroepen serdam. Baptisten Gemeenten Beroepen te Treebeek Th. van der Laan, kandidaat te Stadskanaal, die bedankte voor Nieuw-Weerdinge. Geref. Gemeenten Tweetal te Opheusden M. Blok te Rijs- sen en C. Molenaar te Leiden. Ja, de bedsokjes van de goede, oude Oetemeu hadden koning Didoro voorgoed genezen van zijn slapeloosheid. Het eerste, wat de koning ging doen, was Oetemeu onzoteden naar het paleis en haar te vragen, welke beloning zij wenste. Maar het wijze moedertje wou van geen beloning weten. Ze voelde zich genoeg beloond door de genezing van de koning, die nu weer ae echte, goede koning van vroeger was. En zo was die nare geschiedenis van haperdonië achter de rug. Koning Didoro sliep, zoals alle gezonde mensen, en zo werd alles weer goed! EINDE (Van onze correspondent in Zeeland) Burgemeester David Kodde gaat zijn ambtsketen afhangen. Na een burgemees terschap van 38 jaar neemt hij zaterdag middag afscheid van de gemeenteraad van Zoutelande. Het verzoek om, ondanks zijn pensioengerechtigde leeftijd, het ambt te blijven waarnemen tot de gemeentelijke herindeling van Walcheren zou zijn gerea liseerd, heeft hij van de hand gewezen. „Ik wens niet aan de begrafenis van mijn eigen gemeente mee te werken", heeft hij ge zegd. Hij gaat nu heen. Na 38 jaar strijd. Met veel genoegen is David Kodde sinds zijn 27ste jaar burgemeester van Zoute lande geweest. Maar de laatste loodjes zijn zwaar geweest. De laatste jaren heeft hij veel en zwaar moeten strijden voor de rechten van de „Zeeuwse Rivièra". Strijd voor behoud van de zondagsrust, strijd te gen de nieuwe zeewering, die dwars door zijn dorp moest lopen en tientallen huizen verslond. Strijd om het behoud van de zelfstandigheid van Zoutelande. Burgemeester Kodde is een vechtjas. Zijn onbewogen, bleke gezicht en zijn emotie loze stem doen dat niet vermoeden, maar zij die hem kennen, weten hoe fanatiek de ogen kunnen schitteren van deze doorzetter, die vast houdt als een terrier. Hij heeft meermalen voor een verloren zaak gevochten. Hij moest ook met lede ogen toezien dat de dijk tóch gebouwd werd en de gehele pittoreske sfeer van zijn dorp wegvaagde. Steeds kwam hij te rug, taai én ongebroken. Maar nu de mi nister besloten heeft Zoutelande's zelf standigheid op te heffen en nu Gedepu teerde Staten dat voorstel steunen, heeft David de strijd tegen deze Goliath niet meer aangewild. „Ik wil als burgemeester de dag van Zoutelande's begrafenis niet beleven", sprak hij en toen hij op 6 mei 65 jaar werd, vroeg hij zijn ontslag. Een bijzondere figuur, deze lange Wal- cherse burgemeester-boer, die de dracht van zijn eiland trouw bleef, ook toen hij tot Kamerlid werd gekozen. Als jonge boer van 25 jaar werd hij in 1919 tot gemeente raadslid voor de een jaar tevoren opge richte Staatkundig Gereformeerde Partij gekozen. En - hoewel hij slechts zes klas sen lagere school had genoten - twee jaar later solliciteerde hij naar de vacature van burgemeester in zijn dorp. Hij werd be noemd, net 27 jaar oud. En weer twee jaar (S.G.P.) later werd hij lid van Provinciale Staten. Niettegenstaande zijn vele functies, bleef de jonge Kodde zijn kleine boerderijtje aanhouden, want in die dagen verdiende hij als burgemeester zevenhonderdtachtig harde guldens per jaar. Dat was niet veel voor zijn grote gezin, dat later tot veer tien kinderen uitgroeide. Pas toen hij bij de vorige verkiezingen tot Kamerlid gekozen werd, liet hij de schop rusten. En in maart van dit jaar werd hij opnieuw gekozen. Maar hij bleef, wie hij was. Dezelfde man in zijn lakens boerenpak met petje. Trouw reist hij en kele malen per week per trein en bus naar het Binnenhof, waar men hem ook niet an ders kent dan als de stugge Zeeuwse boer, die weinig zegt, maar die als hij het woord vraagt ook alle tijd voor zijn speech neemt. Het oude raadhuis van Zoutelande heeft het veld moeten ruimen voor de nieuwe dijk. Er werden tekeningen voor een nieuw gemeentelijk centrum gemaakt en er hangt zelfs al een bordje met het optimis tische opschrift „Raadhuisplein". Maar er komt geen nieuw raadhuis, want Zoute lande wordt straks ingelijfd bij de nieuw te vormen gemeente Valkenisse. En zolang vergadert de raad op het toneel van het verenigingsgebouw. Maar en dat zou ook niet erg stroken met de opvattingen van de heer Kodde er wordt door de raad beslist geen toneel gespeeld. Het is bittere ernst en er is de laatste maanden lang en breed geboomd over de toekomst van Zou telande. Tenslotte klonk het viermaal: „onaanvaardbaar". De meerderheid in de raad kon zich niet verenigen met het voor stel van Gedeputeerde Staten om Zoute lande's zelfstandigheid prijs te geven. In felle bewoordingen trok burgemeester Kodde van leer tegen „de vijand", zoals hij hét uitdrukte. We moeten blijven vechten voor ons behoud, riep hij uit, ook al schieten ze de wallen onder ons in puin. Velen in het dorp vinden, dat burge meester Kodde's bewind te star is geweest. Dansen is er verboden, er draait geen film en de badgasten kunnen 's zondags alleen in de kerk of aan het strand terecht. Geen enkel vermaak. In de week niet en 's zon dags helemaal niet. Dat is het werk van burgemeester Kodde geweest, een recht lijnig man. die zich houdt aan zijn prin cipes als belijdend lid van de Gereformeer de Gemeenten in Nederland. De jeugd zal niet rouwen om zijn ver trek. Voor de jongeren betekent een nieu we burgemeester kans op nieuwe moge lijkheden. Maar de ouderen - vriend of tegenstander - nemen hun petje af voor wat de arme keuterboer Kodde heeft we ten te bereiken. Adv* Hans Wilbrink. De Nederlandse zan ger Hans Wilbrink, die deze zomer als gast optreedt bij de „Stadtische Oper" in West- Berlijn is met ingang van 1 september door de stedelijke opera in Frankfort geënga geerd als lyrische bariton. Josephine Baker. Josephine Baker, de befaamde vooroorlogse ster van vele Pa- rijse revues, is in een semi-autobiografi- sche show, getiteld „Paris, mes amours", op 52-jarige leeftijd succesrijk teruggekeerd. De vertoning, die door de Franse pers zeer werd geprezen, werd gegeven voor liefda digheidsdoeleinden. Zij nam haar besluit om weer terug te keren in verband met de kosten, verbonden aan de opvoeding van het meisje en de negen jongens, die thans aan haar zorgen zijn toevertrouwd. Advertentie BEVERWIJK - HAARLEM ZAANDAM Kruisstraat 25 - Haarlem Tel. 12921 14. „Zes uur? Tjee, Miss Martin. Ik weet niet of ik dat kan. Hij is op weg naar z'n buitenhuis in Maryland." „Hoe lang geleden is hij vertrokken?" „Zowat een minuut of tien." „Ging hij eerst nog naar huis?" „Dat denk ik wel." „Dan heeft U een kans, als U hem onmiddellijk op belt." „Natuurlijk, alleen tjee het is een schande, Miss Martin. Mr. Grimm is de hele week zowel elke avond op de fabriek geweest en dit was het week-end.." „Als u hem niet bereiken kunt, laat u het me dan onmiddellijk weten", zei Erica Martin op scherpe toon verdere verhalen de pas afsnijdend. Ruth zou weer eindeloos kletsen als je haar maar half de kans gaf. Hoe Grimm het klaar had gespeeld al die jaren op te trekken met Ruth Elkins, was iets dat boven iemands verstand ging. De enige verklaring was zuiver me delijden. Dat was wel iets voor Grimm... zijn enige zwakheid... van zijn machines vroeg hij de uiterste perfectie, maar tè snel excuseerde hij een gebrek in een van zijn mensen. Het was een fout... Avery er kende het ook... maar, had hij eens gezegd, als een man dan een fout moest hebben, dan waren er nog wel ergere. Avery mocht Jesse Grimm. Dat was -'ui- delijk. Er klonk altijd een speciale hartelijke toon in zijn stem, als hij zei: „Laat oude Jesse hier komen". De andere onderdirecteuren werden altijd bij hun ach ternamen genoemd... „Vraag mr. Alderson een ogen blik hier te komen". Het in haar gedachten naast elkander plaatsen van de beidé namen, deed een vraag onstaan. Schoot. Avery daarom niet op? Misschien wilde hij Grimm plaats vervangend directeur maken, maar wachtte hij op een gunstige gelegenheid, waardoor hij Alderson niet zou beledigen... nee, dat was niet waar... Avery schrok nooit voor iets terug, dat onder ogen gezien moest worden. Persoonlijke motieven hadden hem nooit van iets kunnen weerhouden.hij had de kracht dergelijke dingen opzij te zetten... achter een derge lijk excuus kon hij zich niet verschuilen.- En er was geen excuus... hij was alleen maar koppig! J. Walter Dudley, onderdirecteur voor Verkoop en Don Walling, onderdirecteur voor Ontwerpen en Ont wikkeling, zetelden in kantoren, die door een deur verbonden waren. Dudley's kantoor was leeg, maar ze hoorde zijn stem door de gesloten verbindingsdeur heen en ze opende die. De twee mannen zaten voor een lange tafel, waarop een verzameling ontwerp- schetsen van meubels waren uitgespreid. Walt Dudley stond meteen op, een brede glimlach op z'n gelaat. Hij was een indrukwekkend man groot, breedgeschouderd, met vroegtijdig wit haar bo ven een sterk, diepgebruind gelaat; hij was een mees ter in de kunst van het vriendenmaken. „Erica, rn'n beste, jij bent net wat we nodig hebben een neutrale scheidsrechter met een open oog voor een produkt dat er direct in gaat. Don en ik kunnen maar niet besluiten, welk model ik vanavond naar de beurs in Chicago zal meenemen". Erica Martin glimlachte ondanks zichzelf. Ze wist, dat alles wat Walt Dudley zei, deel was van de hele vertoning die hij nu aan het opvoeren was evenals het „rn'n beste Erica", dat geen andere onderdirec teur had kunnen zeggen en tóch was hij in staat, zoals altijd, haar glimlach tevoorschijn te roepen. Haar glimlach deed haar stem lichter worden. „Wat u me werkelijk wilt laten vertellen, is welke plannen mr. Bullard zou wensen". Dudley gooide z'n knappe hoofd in de nek en lachte tegen Walling. „Heb ik je niet altijd gezegd, dat ze gedachten kan lezen?" Don Walling knikte instemmend, maar hij werd kennelijk een beetje verlegen. „Ik ben bang, dat we miss Martin plagen vraag haar mr. Bullard eens uit te schakelen". „Als ik mr. Bullard er buiten kon laten", zei ze op luchtige toon, „zóu ik zelf onderdirecteur zijn". Dudley barstte onmiddellijk in lachen uit. „Dat kun je niet zeggen. Als dat zo was, waren er geen onder directeuren". Ze kreeg in de gaten, dat de conversatie het verbo den terrein van het persoonlijke commentaar op mr. Bullard bereikte en ze sneed verdere uitlatingen af met de mededeling over de vergadering. Een ogenblik leek Walt Dudley van z'n stuk ge bracht. Zijn glimlach verdween. „Maar ik neem het vliegtuig van zeven uur naar Chicago. De meubel beurs opent maandag en wij hebben morgen een vóór show voor de vaste klanten". Zijn laatste woorden klonken wat zwakker, alsof het horen van hetgeen hij zei, de waarde ervan teniet deed. „Wel, misschien kan ik een later vliegtuig nemen". De glimlach keerde terug. „Stof mijn stoel maar vast af, Erica, ik zal er zijn". Walling keek haar wenkbrauwfronsend aan. „Ik zie niet, hoe ik dat voor mekaar moet krijgen, miss Mar tij. Alles is klaar voor de proef met dat nieuwe giet- proces en we moeten beginnen zo gauw om vijf uur de ploeg de fabriek verlaat". „Je kunt het beter uitstellen", adviseerde Dudley, als oudere. „We kunnen het niet uitstellen", protesteerde Wall ing, „ze zijn al begonnen de fineer klaar te maken. Het moet op tijd gebeuren of helemaal niet. We zijn al een hele maand bezig om alles voor dit week-end voor elkaar te krijgen. Als het nu niet doorgaat, heb ben w'e weer een maand nodig vóór we alles weer voor elkaar hebben voor een nieuwe fabrieksproef'. „Kunnen ze niet zonder u voort?" vroeg Erica Mar tin op een toon, die hem wel vertellen moest, dat niets hem mocht weerhouden de vergadering bij te wonen. Don Walling was een nieuwe onderdirecteur... het was nog geen twee jaar geleden, dat hij zijn kantoor hier .betrokken had... er waren nog altijd dingen, die hij leren moest. „Ik zie niet hoe. Er zullen besluiten bij moeten val len", zei Walling, „maar onder deze omstandigheden zie ik geen andere oplossing dan uitstel". Hij begon al te leren, besloot Erica, maar er viel nog veel meer te leren. hij had nog niet geleerd zijn ge voelens te verbergen. „Kop op, ouwe jongen", kwam Dudley met een geforceerde lach hij was weer de goede acteur, die het slechte wachtwoord van zijn mede-speler camoufleerde. „Misschien is de vergade ring gauw afgelopen en dan kun je nog op tijd in de fabriek zijn". Erica Marin kwam in verzoeking. Ze wist hoe be langrijk die proef was. Ze wist welke voorbereidin gen eraan voorafgegaan waren. Als het nieuwe giet- proces slaagde, zou het de belangrijkste ontwikke ling van het jaar zijn. (Wordt - vervolgd) Stadschouwburg: Vandaag besloten voor stelling. Zaterdag 20 uur: Toneelgroep Theater met „Ilphigeneia in Aulis". Concertgebouw: Vandaag geen uitvoe ring. Zaterdag 20 uur: Concert voor Prins Bernhard-Anjerfonds. Minerva Theater: Zaterdag 14.30 uur: Aer- denhouts Kindertoneel met „Goudhaartje en de troubadour". Grote Kerk: vrijdag 11.30 uur: Beiaard concert door Arie tPers. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „De dokter van Stalingrad", 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „De levensroman van Richard Tau- ber", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14.30, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Ger- vaise", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Liefde is mijn beroep", 18 jaar. Zaterdag 23.30 uur: „Begeerte leidt de mannen", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Het zesde continent", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Als mannen begeren", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur; „Anna Karenina", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „De Vikings", 14 jaar. Zondag 14 en 16.15 uur: „De vliegende schotels", alle leeftijden. Maandag en dinsdag 20.15 uur: „Een tijd van leven en van sterven", 18 jaar. Woens dag 14.30 en 20.15 uur en donderdag 20.15 uur: „De circusheid", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Apar te tafels", 14 jaar. Zondag 11 uur: „De ver overing van de Mount Everest", alle leeft. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Het Duivelsfort", 18 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Havenpiraten", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Opdracht tot moord", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 uur: „De danseres van de duivel", 18 jaar. Zondag 14.30 uur: „De nieuwe avonturen van Dik Trom", alle leeftijden. Maandag tot en met woens dag 20 uur: „Das einfache Madchen", alle leeftijden. Donderdag 20 uur: „Onder de mantel van de nacht", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 15 juni op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie Karei Appel. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 22 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur: Ten toonstelling „Met Cornelis van Noorde door Haarlems vermakelijke landsdouwen". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juni dagelijks van 10 tot 22 uur: Ex positie prof. Otto de Kat. Kunstzaal Ten Bruggen-Cate (Reitzstr. 4): Tot 1 juni op werkdagen (behalve woensdag) 11 tot 17 uur en zondag 14 tot 17 uur: Expositie Diana. Openluchttheater (Bloemendaal): Tot 1 juni tentoonstelling van werken van beel dende kunstenaars uit de gemeente Bloe mendaal. Atelier Zandvoortselaan 163 (Heemste de): Tot 6 juni op werkdagen van 9 tot 17 uur: Foto-expositie drs. A. J. Lohr.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17