Socialisten en liberalen stropen de mouwen op EEK r Hongarije verkoopt prachtig, maar vervallen Weens paleis ïBLit fop bfrlpÖFii Hjb Van dag tot dag Export en matie Westduitse oppositiepartijen gorden zich aan voor de slag van 1961 BADCOSTUUMS VOGELZANG UNIEKE AANBIEDINGEN ^Qraatótoel Engelse mijnenvegers bezoeken IJmuiden Prins Philip onschuldig Socialistische jongeren in opstand tegen SPD-leiding Trojaanse ezels voor het Oostduitse regime Rusland beschudigt Perzië van „grove provocatie" Een vrouw is nooit te jong en nooit te oud om van Margriette houden Zomercostuum Kroesjtsjev via Boedapest terug naar Moskou Griekenland reageert fel op zijn dreigementen Lening aan Euratoom Aanvaring bij Ouessant Op de Westduitse licentiebouw van straalvliegtuigen Mirage-jagers ook voor de Nederlandse luchtmacht? VRIJDAG 2 9 MEI 195 9 De voorzitter van de Vereniging van Metaalindustrieën, dr. J. C. Hooykaas, heeft op de jaarvergadering van die ver eniging de wens uitgesproken dat de Ne derlandse diplomatieke vertegenwoordi gers in het buitenland zich meer zouden inspannen ten behoeve van onze industrië le export. „Wij hebben vechters nodig, die de staketsels willen opruimen die on ze industriële export in de weg staan", aldus de heer Hooykaas. Bovendien is het zo dat de afhankelijk heid van de buitenlandse markt niet alleen wat de metaalindustrie maar wat de Nederlandse industriële produktie in 't algemeen betreft het noodzakelijk maakt tegendruk te oefenen ten opzich te van de landen die hun diplomatieke ap paraat in beweging zetten om de produk- ten van hun industrie prioriteit te ver schaffen ten koste van de Nederlandse afzet. Op de Amerikaanse markt bij voor beeld voltrekt zich nogal wat strijd, vóór de coulissen tussen Nederlandse expor teurs en Amerikaanse overheidsinstanties die hun nationale industrie willen be schermen, achter de coulissen tussen ex porteurs van verschillende landen, waar onder het onze, die elkaar een stukje van de begeerde markt afhandig proberen te maken. Het is een feit en daarop moet dr. Hooykaas, naar wij aannemen, heb ben gedoeld dat bij laatstgenoemde strijd, die zich natuurlijk ook op andere markten dan de Amerikaanse afspeelt, exporteurs uit andere Europese landen dikwijls méér steun van „hun" diploma tieke en consulaire diensten krijgen dan dat bij de Nederlanders het geval is. En er zouden heel wat voorbeelden kunnen worden genoemd van belangrijke orders, die als gevolg van deze situatie niet aan een Nederlandse exporteur maar aan een buitenlandse concurrent werden ver strekt. Hoe schadelijk dit voor onze na tionale belangen is, kan elk kind begrij pen. Maar het zou niet helemaal rechtvaar dig zijn, de oorzaak van deze toestand voornamelijk bij onze diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers te zoeken. Vrijwel altijd beijveren deze zich zeer voor de vaderlandse belangen. De oor zaak ligt veeleer bij de organisatorische opzet van de economische takken van dienst onzer vertegenwoordigingen in het buitenland. Die opzet is namelijk nog in 't geheel niet aan de eisen van de tijd aangepast. Er zijn dikwijls te veel instan ties bij betrokken, en dan nog instanties di.e soms kris-kras door elkaar heen wer ken. Er is te veel bureaucratische om slag bij, en bureaucratie is op geen en kel gebied zo funest als op dat van het zakenleven. De opmerking van dr. Hooykaas dat wij niet kunnen volstaan met „een bui tenlandse dienst die de nationale good will in het buitenland overwegend door middel van representativiteit meent te kunnen bewerkstelligen" zou dus ver keerd geadresseerd zijn geweest als zij bedoeld was voor de ambtenaren van die dienst in het buitenland. Veeleer dient zij ter harte te worden genomen door hun hoogste chefs in Den Haag, zowel bij Bui tenlandse als bij Economische Zaken. Want een verbetering van de bestaande, en stellig onbevredigende, toestand kan slechts door de leiders van die departe menten tot stand worden gebracht. Van 5 tot 8 juni zullen de Engelse kust- mijnenvegers „Killiecrankie" en „Kilmo- rey" (beiden 360 ton) een niet-officieel be zoek brengen aan IJmuiden. De schepen hebben elk een bemanning van vijf officieren en 25 schepelingen. De fregatten „Hipper" en „Graf Spee" van de Duitse Bondsmarine zullen een niet-officieel bezoek brengen aan Willem stad op de "Nederlandse Antillen. LONDEN (DPI) Buckingham Palace heeft ontkend dat de hertog van Edinburgh schuldig is aan het incident op de jaarlijkse bloemententoonstelling van Chelsea waarbij twee persfoto grafen werden nat gespoten. De Lon- dense „Star" schreef in een hoofd artikel dat het grapje niet leuk was. Het blad xoas tot de slotsom gekomen, dat prins Philip op het knopje gedrukt m.oest hebben, waardoor sproeiers in werking werden gesteld en de foto grafen druipnat werden. Buckingham Palace is het daar niet mee eens. „De hertog heeft het niet gedaan," aldus een woordvoerder van het koninklijk paleis. Hij weigerde te zeg gen wie het dan wel gedaan had. „De hertog ging naar de fotografen en be tuigde zijn meegevoel maar hij maakte geen verontschuldiging. Men kan zich niet verontschuldigen voor iets wat men niet gedaan heeft," voegde hij er aan toe. Het natte incident gebexLrde maandag toen koningin en prins de „Tuin der toekomst" bezochten. Terwijl twee fotografen in de buurt stonden liet de prins zich de werking van de ver borgen watersproeier uitleggen. Plotse ling spoot water uit de sproeiers en werden twee fotografen druipnat ge spoten. De prins schoot in de lach. Koningin Elizabeth miste de pret daar zij ergens anders bloemen bewonderde. Tussen de Westduitse sociaal-democra tische partij, de SPD, en de Westduitse socialistische studentenbond is scherpe tegenstelling ontstaan naar aanleiding van een bijeenkomst van de studenten te Frankfort, waarop de uiterst linkse Britse Labour-afgcvaardigde Zilliacus het woord heeft gevoerd. Zilliacus gaf in een toespeling blijk van zijn uitgespro ken sympathieën voor Oost-Duitsland. Erger voor de SDP was evenwel dat de studentenbond zich, samen met leden „Die Falken", van de socialistische na- tuurvriendenbond, van de vakbondsjeugd en van de vereniging van jonge socialis ten uitsprak voor een politiek program ma, dat op dit ogenblik niet in de kraam van de SPD te pas komt. In dat jeugd programma worden rechtstreekse onder handelingen tussen West- en Oost-Duits land een vredesverdrag op de huidige ba sis van het bestaan van twee Duitse sta ten en erkenning van de Oder-Neisse- grens tussen Polen en Duitsland geëist. Felle reactie Van de zijde van de SPD is hierop zeer fel gereageerd. Het vooraanstaande lid van de Bondsdag, Mommers, verklaar de te Bonn dat het onmogelijk is de com munisten op betere wijze in de hand te werken dan door de jeugdige socialisten te Frankfort is geschied. Het toont zijns inziens aan hoe ver de communistische infiltratie in West-Duitsland is gegaan. Hij is van mening dat die socialistische studenten, die zich niet als „Trojaanse ezels" voor het Oostduitse regime willen laten spannen, zich van de socialisti sche studentenbond zullen afscheiden. Mommers noemde Zilliacus een parade paardje van de SED, de Oostduitse com munistische partij, dat het nog nooit ge waagd heeft naar Bonn te komen. Zillia cus, aldus Mommers, behoort tot een groep cryptocommunisten, welke deel uitmaakt van een stel anti-Duitse Labour- leden, die menen dat de Duitse gesple tenheid bestendigd moet blijven. MOSKOU (Reuter-AFP) De Sovjet- Unie heeft Perzië in een nota beschuldigd van grove provocatie en pogingen om de betrekkingen tussen Perzië en de Sovjet- Unie te vergiftigen. De nota houdt ver band met de arrestatie van twee Perzen, in dienst van de Russische ambassade, die zouden zijn gearresteerd toen zij het bulletin van de ambassade en het tijd schrift Sovjet-Unie' naar de kranten in Te heran brachten. De Perzische autoriteiten worden er voorts van beschuldigd dat zij het de ambassade onmogelijk maken nor maal te werken. De Sovjet-Unie verwacht dat de Perzische autoriteiten onmiddellijk een einde zullen maken aan de provoceren de daden, zo besluit de nota. PARIJS (UPI) De Sjah van Perzië heeft op een persconferentie in Parijs ge zegd dat een vermindering van de span ning afhangt van Rusland. Als Rusland onze ortafhankelijkRfiid èérbiedSgt; zijn er geen moeilijkheden. Wij zijn niet van plan tégenover de raketbases 'aan'de Rus sische zijde van de grens op ons grondge bied Amerikaanse raketbases toe te laten. Daarom is ons ook nooit gevraagd, aldus de Sjah. Niettemin worden wij slechter be jegend dan sommige landen die wel Ame rikaanse raketbases hebben toegelaten. Verder zei hij, dat de berichten over onrust bij bepaalde stammen in Perzië grotelijks overdreven zijn. „Er zijn jour nalisten, die drie dagen naar Perzië ko men en dan meteen vooraanstaande des kundigen op het gebied van stammenkwes- ties worden," zo merkte hij op. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) Terwijl te Bonn in de kringen van de regeringscoalitie van CDU en Beierse CSU het onweer over de opvolging van Adenauer niet van de lucht is, terwijl een ieder het heeft over de tegenstelling tussen partijvoorzitter en bondskanse lier Adenauer en de fractie in de Bonds dag daar hebben de beide oppositie partijen dezer dagen getoond zich vroeg tijdig te willen voorbereiden op de Bonds dagverkiezingen van 1961. De SPD zag Willy Brandt in West Berlijn een sterke re positie in de partijen veroveren dan ooit tevoren en maakt voorts plannen om professor Carlo Schmid op het schild te heffen. De FDP gaf de veelgesmade Dehler weer eens een kans.... De kans voor de SPD om werkelijk eens aan bod te komen, om werkelijk al léén een regering te kunnen vormen, wordt nog altijd gering geacht. Men ge looft in de Westduitse sociaal-democrati sche partij nu eenmaal niet aan een ver kiezingszege, die een absolute meerder heid in de Bondsdag zal opleveren. De drie overwinningen van Adenauer in 1949, 1953 en 1957 zitten als scherpe haken diep in het vlees van de SPD. De vrees voor een herhaling van 1957 verhinderde ook, dat men open en wel oude programma punten overboord wierp. Men dacht in de leiding van de SPD nog vaak in lij nen, die bepaald niet geschikt zijn om de moderne mens aan te trekken. Welis waar werd er niet meer gepraat over de dictatuur van het proletariaat, maar de socialisatie stond nog altijd hoog geno teerd. Het lijkt er thans op, dat een verande ring in de SPD aan de gang is, omdat men Advertentie 19.75 - 59.75 Exclusieve modellen, zowel in lastex als in coton-imprimé. Import uit Zwitserland, Frankrijk en Israël. n.v. modemag. - gr. houtstr. 26-30 - haarlem (Van onze correspondent in Wenen). In de eerste jaren na 1945 zag het paleis Trautson in Wenen er uit als een van de vele gebouwen die door de Russen waren bezet. Dit juweel, achter het raadhuis ge legen, maakte een onverzorgde en verval len indruk, en dat is ook nu nog het geval. Men noemt dit in Wenen de volksdemocra- tische stijl. Intussen zijn de Russen uit de Oostenrijkse hoofdstad verdwenen. De pa leizen en gebouwen, waar zij hun tenten hadden opgeslagen, zijn weer onder Oos tenrijks beheer gekomen en zien er me rendeels keurig en verzoi'gd uit. De puien werden onder handen genomen, de ramen hersteld en gelapt, en de marmeren beel den gerestaureerd. Alleen het paleis Traut son, de vroegere zetel van de Hongaarse garde, ziet er nog uit als een Russische puinhoop in volksdemocratische stijl. De verklaring ligt voor de hand, want dit juweel van barokke bouwkunst en een schepping van de grootste Oostenrijkse ar chitect Fischer V. Erlach, kwam als ze tel van de Hongaarse garde in het bezit van de Hongaarse regering en het bleef onder haar beheer, ook toen deze volks- democratisch was geworden. Het gevolg laat zich denken. Er was geen geld voor het herstel omdat men in het buitenland weinig of niets voor het communisme voel de. Communistische organisaties, jeugd verenigingen en een propaganda-secreta- riaat kregen er een onderdak, maar ook niet-communistische bedrijven, zoals een uitgeverij, een cultureel instituut, trans portfirma's en een autoreparateur, konden een of meer van de 196 vertrekken huren. Stelselmatig werd het slopingsproces voortgezet. Jarenlang hebben Oostenrijkse instan ties en kunstvrienden pogingen in het werk gesteld om dit kunstwerk voor de onder gang te behoeden, maar de Hongaarse re gering zag er een handelsobject in en vroeg 25 miljoen schilling voor de ruïne. Toch hebben de instanties in Oostenrijk blijk baar de sterkste zenuwen gehad, want de Hongaren zijn door de knieën gegaan en hebben verklaard dat zij met vijftien mil joen tevreden zijn. Nu stelt men in Oostenrijk alles in het werk om deze schepping van Fischer V. Erlach te redden. Daar echter de Oosten rijkse regering zelf niet voldoende gelden ter beschikking heeft voor de aankoop, is er een beroep gedaan op particuliere in stanties, die met een grootse actie in Ame rika Willen beginnen. Er zal in de Ver enigde Staten een „donateursclub" worden opgericht, waarvoor men driehonderddui zend leden hoopt te werven die dertig dol lar per persoon willen betalen. Wanneer dit gelukt, is de basis gelegd niet alleen voor de aankoop, maar ook voor de eerste en hoognodige reparaties, die verder ver val kunnen voorkomen. Advertentie van 100 'U wol, QQ beslist buitengewone kwaliteit J Grote aanbieding SPORTCOLBERTS en dessins. - Ook deze ver beneden de normale prijzen. Grote Houtstraat 156 Haarlem oude, onaantrekkelijke programmapun ten èn persoonlijkheden wil opruimen. Zoals de toch bepaald niet jonge Hein- rich Kopf in Neder-Saksen, de stellig mo derne Zinn in Hessen en de jeugdige Wil ly Brandt te West-Berlijn successen van de eerste rang boekten, zo aldus lijkt het wil de SPD zich voorbereiden op 1961. Daarbij spelen juist deze „provin ciale vorsten" deze SPD-minister-pre- sidenten in de Westduitse deelstaten een vooraanstaande rol. Zij gingen de weifelende kiezers te lijf met hun eigen gezicht, met hun eigen populariteit. Het is ongetwijfeld de invloed van deze successen, behaald met ondoctrinaire programmapunten en met veel gezond verstand, die thans tot het SPD-centrum te Bonn is doorgedrongen. Men zegt hier dat professor Schmid een briljant man, een voor de gemiddelde kiezer aantrek kelijke figuur thans de man is die in 1961 voor de SPD zal kandideren voor het bondspresidentschap in de plaats van de stroeve Ollenhauer, die steeds weer de indruk maakt van een brave bureau ambtenaar, nooit van een geestdrift uit stralende partijleider. Dezer dagen zal het partijbestuur de weg uitstippelen voor de SPD voor de periode 1959-1961. „Schaduw-kabinet" Schmid zal het dan in de komende ja ren met Erhard, zo deze bondskanselier wordt, opnemen. Twee briljante figuren, twee mannen met oratorisch talent, die beiden tot de massa spreken. Schmid's eerste stap ten deze zal zijn kandidatuur zijn voor het bondspresidentschap op 1 juli te Berlijn. Vandaar willen hij en de SPD de weg plaveien naar 1961. Hij zal daarbij worden bijgestaan door een „ploeg van experts-in-successen" op pro vinciaal niveau. Deze „ploeg" bestaat uit de volgende socialistische ministers president (burgemeesters) van deelsta ten: Brandt (Berlijn), Brauer (Hamburg), Kaisen (Bremen), Kopf ((Neder-Saksen). Zünn (Hessen). Brandt's vriendelijke energieke gezicht zal men de komende jaren in de bondsrepubliek dan ook veel zien. Hij kreeg dezer dagen de SPD in West-Berlijn vast in de hand. De „con servatieve" elementen als Neumann wer den weggevaagd, het moderne karakter overwon hier over een breed front. Reeds fluisteren optimisten in de SPD dat een SPD-schaduwkabinet in de maak is: Car lo Schmid bondskanselier, Willy Brandt minister van Buitenlandse Zaken, Erler minister van Defensie. En de linkse vice- voorzitter Wehner, om geen kiezers af te stoten, op de achtergrond, niet op een ministersstoel. „Liberaal" reveil? In de liberaalgezinde FDP kan men niet zo met namen goochelen zoals in de SPD. Op het dezer dagen te Berlijn ge houden partijcongres koos men de oude Maier weer tot voorzitter in januari zal hij worden afgelost door de jonge Mende. De FDP verkeert in een duide lijke impasse, trekt ternauwernood nog kiezers en lijdt onder een groot gebrek aan leiders en aantrekkelijke program mapunten. Het verwaterde liberalisme van deze partij is daarbij niet geschikt om een duidelijk tegenwicht te vormen tegen Erhard's verleidelijke praktische, sociaal-economische successen. Men vreest in de FDP daarenboven fijnge wreven te worden tussen SPD en CDU, men vreest daarvan bovenal het twee- partijen-systeem. Het was tekenend dat de man die op het FDP-congres het groot ste persoonlijke succes boekte, Thomas Dehler was, de parlementariër en oud minister die als het ware uit de hoogste regionen was gestoten. Desondanks ge looft men dat de FDP, bij een verjonging van de leiding en van haar methoden, een richting kan vertegenwoordigen die noch de SPD noch de CDU representeert. Beide partijen der oppositie, SPD en FDP, tonen in deze dagen in elk geval aan dat men zich voorbereiden moet op de grote slag-zonder-Adenauer, de ver kiezingen van 1961. De CDU eo de CSU daarentegen, lijken gedoemd te zijn rond te trekken in de eigen modder: het schrij nende debat in eigen kring om Adenauer's opvolger, met aderlatingen aan sympa thie bij een ongeduldige massa die om Erhard roept, maar van de huidige bondskanselier minister Etzel krijgt voor geschoteld een voor die massa onbe kende man met een kaal hoofd en een bril.... want ook dat speelt een rol: Er hard's, eeuwige sigaar en glimlach, Car lo Schmid's uiterlijke goedmoedigheid, Willy Brandt's knappe gezicht, Etzels onbekende trekken. MOSKOU (UPI) De mogelijkheid be staat dat premier Kroesjtsjev volgende week op de terugreis van Albanië naar Moskou Hongarije zal bezoeken, zo meldt het Russische persbureau Tass. Het be richt bevat geen aanwijzing wat het doel van een mogelijk bezoek van Kroesjtsjev aan Hongarije zou kunnen zijn. Een com munistische topconferentie behoort tot de mogelijkheden gezien de verzameling communistische leiders die zich in Alba nië bevindt. ATHENE (Reutel") Premier Kara- manlis van Griekenland neeft in een offi ciële vei-klaring gezegd dat de redevoe ringen van Kroesjtsjev in Albanië die ken nelijk bedoeld zijn om het Griekse volk angst aan te jagen, de Grieken hun kalm te niet zullen doen verliezen. De tactiek die Kroesjtsjev tegen Griekenland volgt en de redevoeringen, die hij aan onze gren zen houdt, moedigen onze wil tot het on derhouden van goede betrekkingen met de Sovjet-Unie volstrekt niet aan, zo zei hij. Kroesjtsjev verklaarde gisteren in Al banië: „De Sovjet-Unie wenst een neu traal Griekenland, dat zich, zo mogelijk, los van de NAVO zou maken, zodat er geen bases voor raketten en kernwapens in zouden worden aangelegd. In dat ge val zou Griekenland niet langer een be dreiging en een gevaar voor ons zijn. Wij waarschuwen de Grieken hun gezonde ver stand niet te verliezen en niet toe te staan dat er bases voor raketten of kernwapens in hun land wórden aahgelegd. De Ita liaanse regering heeft een grote en dwaze fout gemaakt door in te stemmen met de aanleg van lanceerbases voor raketten op haar gebied, aldus Kroesjtsjev. Donderdag is ten gevolge van een vliegtuigongeluk bij het vliegveld Beek in Zuid-Limburg, de 34-jarige chef- instructeur van het op de luchthaven Beek gevestigde springcentrum van de eerste Nederlandse parachutistenclub, de heer Hugo („Janus") Plaizier om het leven gekomen. De voorwaarden voor een lening van 135 miljoen dollar, welke bij de Ameri kaanse Export-Import Bank gesloten zal worden, zijn in een bijeenkomst van de ministerraad van Euratoom goedgekeurd. In de overeenkomst, die in november van het vorige jaar tussen Euratoom en de Verenigde Staten werd gesloten, is de mo gelijkheid voor het sluiten van dergelijke leningen vastgelegd. Deze leningen zullen dienen voor de bouw van reactors, die tegen 1963 Klein-Europa een miljoen kilo watt kernenergie zullen leveren. Het 9.200 ton metende Liberiaanse mo torschip Mitera Marigo heeft vrijdagoch tend geseind, dat het ten noorden van het eilandje Ouessant ten westen van Brest (Frankrijk) in aanvaring is geweest met het Westduitse schip Fritz Thyssen (10.600 ton). Verder seinde de Mitera Marigo dat één van de ruimen vol water is gelopen, maar dat het schip niet in gevaar is. Er hangt een dichte mist in het gebied. Welkom! Leugenaars Dat kan ik je wel zeggen: voor mij is het er niet meer bij, het vissen. Ik heb het graag gedaan, dat urenlang staren naar een dobbertje tot er eindelijk be weging kwam in het veren pennetje, of het plotseling wegschieten van een rijtje rood gekleurde balletjes. En dan het ophalen daarna, bij mijmeestal niks. Wat ik eigenlijk het prettigste vond? Als er helemaal niks, ook geen stukje aas, of een Wurrempie, meer aan zat. Ik wens het namelijk m'n ergste vijand niet-als ik er al een had aan je bovenlip 'enige meters boven je element getrokken te worden: En dan dat liegen, dat er aan vast zit. Ik heb een paar jaar geleden gezworen nooit meer te zullen liegen. Nou? Wat wil je dan? Je kunt de dag na. de vispartij nooit aan je collega's op kantoor of waar ook vertellen: „Ik heb er twee katvisjes uitgehaald"De twee katvisjes groeien in vierentwintig uur minstens tot: „zes sükke lappe!" Dat is net als met een sneeuwbal, hoe langer je 'm rolt des te groter wordt ie. En was het niet Eisenhower die gezegd heeft: „Er wordt nooit zo veel gelogen als na een vispartij of vóór de verkiezingen!" Hij zal het wel geweest zijn; ik zie hem er tenminste best voor an. De jeugd; néém nou de jéügd. Die groeit op met leugens als je ze te vroeg een hen gel in de handen geeft. Alleen m'n oudste kleinzoon Peter, die is pas acht geworden, en dat kind heeft het nutteloze van de leugen bij het vissen al heel gauw inge zien. Ik gaf hem een teil water en een wandelstok met een touwtje er aan en e<*n omgebogen speld aan het end. Na een half uur kom ik es bij hem kijken. Ik zeg tegen hem: „En? Wil het nog al vlotten met de visvangst?" „Schei uit, opie", zei die, „hoe kan je nou wat vangen in een lege teil waar je een end touw met een speld in laat bengelen?" Toch maak ik me sterk dat ie over een paar jaar bij me komt met de mededeling dat ie er „een lap van zes pond" uitgehaald heeft. In de achtergebleven gebieden houen ze 't meer op de waarheid-bij-het-vissen. Ik sprak es een kleurling aan de oever van de Saram.acca rivier. Ik zeg zo tegen hem: „En Mattheus, wil het nog al?" „Niks, broertje", zei die tegen me. „Ik vraag me al twee uur af: ben ik nou een neger die zit te vissen? Of is het de vis die mij zit te négeren?" Nee. Ik hou het bij m'n vrouw. Ik las haar uit de krant voor dat er dit jaar twee dagen eerder gevist mocht worden. „Hou op over vissen", zei ze en zette een kop koffie bij me neer. „Weet je wat voor mij de definitie van vissen is? Een onbewoond stuk water met daif omheen een stel leugenaars in ouwe kleren." En dat heeft de deur dicht gedaan. Ik ga wéér niet vissen dit jaar. Jan van Ees Van onze correspondent in Bonn) Twee commissie van de Westduitse Bondsdag onderzoeken de mogelijkheid van de bouw in licentie van straaljagers van het type Mirage en Starfighter.__Een groep Franse vliegtuigexperts heeft reeds contact opgenomen met een beken de, nog niet nader genoemde, Westduitse industriegroep voor de fabricage van de Mirage, onder meer voor Zwitserland, België en Nedexdand. Lange tijd is in de bondsrepubliek ge- discussieei-d over het toestel, waarmee de Westduitse luchtmacht zal worden uit gerust. Zowel de Franse Mirage als de Starfighter van de Amerikaanse Lockheedfabrieken kwam daarvoor in aanmei-king. Men besliste ten slotte in het voordeel van de Amerikanen. De Fransen hebben blijkbaar nog niet de hoop opgegeven althans een aantal Mirages aan de Westduitse luchtmacht te kunnen levei-en. Het feit dat een groep Franse deskundigen in West-Duitsland heeft vertoefd, wijst daarop, evenals de eei-ste pogingen van deze deskundigen om Westduitse industriële kringen te in teresseren voor de licentie-bouw van Franse straaljagers. Men acht het onvermijdelijk, dat nau we Westduits-Franse samenwerking in de pi'oduktie van Miirage-straaljagers zal leiden tot verkoop van Mirages aan de Westduitse luchtmacht. De beslissing, welke fabriek ten slotte in aanmerking zal komen voor de bouw in licentie van sti-aaljagers ligt bij het parlement te Bonn. Licentie- en financië le commissies bestudei-en rapporten van het ministerie van Defensie over deze kwestie. (Reutei-) De Noorse nationale muni tiefabriek Raufoss heeft een contract ge tekend voor de levering van handgrana ten aan de Westduitse strijdkrachten ter waarde van tien miljoen kronen, zo is te Oslo vernomen. Uit de Oprechte Saturdagsche Haerlemsche Courant van 26 Mey 1759 ROME Vrydag, Saturdag en Sondag wierden in de Kerk der Capucynen alhier, publyke gebeden gehouden wegens de ontdekking van den Dief, die in het begin der gepasseerde Week te Ci- vita Vecchia het Ciborium uyt de Kerk der Capu cynen had gestoolen, zonder de Hostiën op het Autaar te laaten gelyk een ander Kerk-Rover te gelyker tyd in het Dorp Ariccia, naby deeze Hoofd-Stad gelegen, gedaan heeft. Eei-gisteren ontving men evndelyk van Civita Vecchia de blyde ty- ding dan men den Rover te Corneto ach terhaald, en ook de Hostiën, by hem in eene Put geworpen, wederom gevonden had.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5