Overheid dient jeugdwerk krachtig te steunen en te stimuleren Burgemeesters vierden feest op kermis in Stadsdoelen KEIP Conferentie van de Grote Vier op hoog niveau Burgemeesters leverden strijd 7 op circuit van Zandvoort Vrije jeugdvorming is voor gezonde samenleving van grote betekenis Eerste burger van Wouw beste uit veld van 17 deelnemers Zeef de zon Optiek RUDGE-MAGNEET NAAIMACHINES CONGRES VERENIGING NEDERLANDSE GEMEENTEN Nieuwe dirigent harmonie „Kunstkring-Apollo" „Aan vruchteloze strijd moet emde komen" Herter, Lloyd, Couve de Murville en Gromyko vlogen gezamenlijk terug naar Genève Fa. E. DE GR A A FF Haarlems Bloei brengt 510 burgemeesters onder Vereniging van Nederlandse Gemeenten zond telegram naar Koningin VRIJDAG 29 MEI 1959 9 DE VRIJE JEUGDVORMING en de jeugdzorg eisen de steun van de overheid. Deze moet zich beperken tot stimulering van initiatieven en finan ciële hulp. We moeten meer over hebben voor de jeugd. Met het beschikbaar stellen van gebouwen en terreinen kunnen we meehelpen aan een goede ont plooiing van het jeugdwerk. In de nieuwbouw dienen buurt- en wijkvoorzie- ningen, zoals speeltuinen, vrije speelplaatsen, sportaccommodatie en een wijk- gebouw tot stand te komen, zodat het sociale leven in nieuwe wijken zich van het begin af evenwichtig kan ontwikkelen. Ziedaar enkele uitspraken, gedaan op het in Haarlem aan de gang zijnde congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, gewijd aan het onderwerp: „De gemeenten en het jeugdwerk". Op dit congres, dat vanmorgen om half tien werd geopend, zijn vele belangrijke opmerkingen gemaakt over de relatie van de gemeenten met het jeugdwerk, waarbij de vraag werd besproken, op welke wijze de gemeen telijke overheid het jeugdwerk (in een zo breed mogelijke zin) tot zijn recht kan laten komen. De heer J. J. G. Boot, burgemeester van Hilversum, had het onderwerp schriftelijk ingeleid. Hij was echter door ziekte verhinderd dit congres bij te wonen. Ter inleiding op de gesprekstof hadden de heren Boot, dr. J. W. Note- boom, oud-burgemeester van Voorburg, mr. M. M. L. G. M. Custers, burge meester van Nieuwenhagen en W. Thomassenburgemeester van Enschede, in een pre-advies een aantal stallingen verwerkt, die de diverse facetten van het vraagstuk nader belichtten. De heer Boot wees in deze stellingen óp enkele factoren die op het maatschap pelijk milieu van de jeugd van invloed zijn: verstedelijking en industrialisering, de moderne stedebouw en het tekort schieten van de gezinsleiding. De vrije jeugdvorming kan het niet zonder finan ciële steun van de overheid stellen. Voor de jeugdzorg is een nog grotere geldelij ke hulp nodig. Gezorgd moet worden voor voldoende recreatiemogelijkheden, die echter niet ten koste van het natuur schoon moeten worden geschapen. Sa menwerking van gemeenten is hiervoor onontbeerlijk. Het jeugdwerk moet zich op levensbeschouwelijke basis kunnen ontwikkelen. De overheid kan de jeugd geen geestelijke groei schenken, maar wel door krachtige steun de voorwaar den voor de bevordering daarvan stimu leren. Uiteraard kan het jeugdwerk slechts een aanvulling geven op de vor ming die het kind in het gezin ontvangt. Positieve taak Als aanvulling hierop stelde dr. Noto- boom, oud-burgemeester van Voorburg, dat de overheid ten aanzien van het jeugdwerk een secundaire, zij het posi tieve taak heeft: bevordering van de geestelijke, zedelijke en materiële wel stand. Gezien het nationale belang van dit werk is samenwerking in deze tussen rijk, provincies en gemeenten gewenst. De gemeenten zullen, afzonderlijk of groepsgewijs, de nodige armslag moeten hebben tot het treffen van op de-plaat selijke omstandigheden afgestemde maatregelen, mede ter aanvulling van de landelijke en provinciale voorzieningen. Grotere steden De burgemeester van Enschede, de heer W. Thomassen, bezag het onder werp vooral met het oog op de grote ge meenten. Naar zijn mening v/ordt de on rust van deze tijd vooral door de jonge ren in de grote steden sterk gevoeld. De veranderingen in het stadsleven en de verstedelijking van het platteland leiden tot aanpassingsmoeilijkheden bij jonge ren; door de moderne techniek en de communicatiemiddelen verzwakken de banden van de traditie en verslapt de ge zinseenheid. Als compensatie dienen de jongeren daarom steun- en rustpunten te worden geboden. Voor velen zal een ver andering van de mentaliteit nodig zijn voor de oplossing van de problemen, wèarmee het jeugdwerk worstelt. Wij moeten de neiging -tot hinderlijk critise- ren van „de jeugd van tegenwoordig" bestrijden en dienen begrip aan te kwe ken voor de problematiek van de jonge mens bij zijn intrede in beroepsleven en maatschappij, aldus de heer Thomassen. Hij toonde zich voorstander van een ge meentelijk jeugdbureau en de oprichting van een jeugdraad voor een vruchtbaar overleg tussen gemeente en jeugdleiders en tussen de besturen van organisaties onderling. Ten aanzien van de stedebouw zou hij graag zien dat het rijverkeer zoveel mogelijk nieuwe wijken „omspoelt". Vei lige speelstraten voor kinderen zijn ge wenst. Speciale speelgelegenheden moe ten worden geschapen. Een schaft- en di rectiekeet op bouwwerken zou kunnen blijven staan en later kunnen worden in gericht tot jeugd- of buurthuis. Ruimte voor de jeugdsport is noodzakelijk. De oprichting van een sportraad ver dient aanbeveling. Over de bouw van sporthallen zou regionaal- overleg kunnen worden gevoerd. De jeugdorganisaties behouden een belangrijke taak en kunnen niet zonder gemeentelijke steun. Dit geldt ook voor het vormingswerk ten behoeve van de bedrijfsjeugd als voor de activi teiten van de speeltuinen. Naast de speel tuinen dienen voc>- de kinderen open speelplaatsen beschikbaar te zijn. De heer Thomassen pleitte voor het sti muleren van de staatsburgerlijke en de culturele vciming, onder meer door lezin- Advertentie *'J*STR.67 HAAW** Door het bedanken van Peter Wit is als dirigent van de Harmonie „Kunstkring- Apollo" te Haarlem benoemd, de heer J. Groot uit Santpoort, die dirigent is van „IJmuider Harmonie" en „Wilhelmina", Santpoort. gen, voorstellingen, concerten en excur sies. De gemeente kan hulp bieden bij het zoeken naar terreinen voor een geschikte vakantiebesteding. De thuisblijvers ver dienen tijdens de vakantie ook aandacht. Het bezit van een buitencentrum kan voor vele gemeenten van groot belang zijn. Kleine gemeenten Mr. Custers, burgemeester van Nieu- wenhagen, stelde dat men nog teveel hoort dat de kleine gemeenten ten aanzien van de vrije jeugdvorming nauwelijks een taak hebben, wel voor de jeugdzorg. Dit stand punt vond hij onjuist. Want als de vrije jeugdvorming, dat een belangrijke pre ventieve werking heeft, verkommert, zal steeds minder gezonde jeugd overblijven. De overheid zal moeten erkennen, aldus burgemeester Custers, dat onderwijs en jeugdwerk deze wezenstrek gemeen heb ben: waardevolle milieus, gericht op de persoonlijkheidsvorming van de jonge mens. Men zal moeten erkennen dat de overheidstaak ten opzichte van het jeugd werk in vele kleine gemeenten ten achter blijft gezien de behoeften van het jeugd werk en zijn betekenis voor de gemeen schap. Een meer systematisch subsidiebe leid is gewenst. Vooral de kleine gemeen ten zouden meer steun moeten geven aan de noodzakelijke leidersvorming. Bij het ontwikkelingsbeleid van de gemeente moet de vrije-tijdsbesteding van de jeugd meer onderwerp van beraad zijn. Om tot een goed beleid in deze te ko men zou samenwerking moeten bestaan tussen de jeugdorganisaties onderling, de lokale overheid en het jeugdwerk en tus sen de besturen van een aantal kleine ge meenten. Forum Aansluitend op deze stellingen werden de problemen, die verband houden met de verhouding tussen overheid en jeugdwerk besproken door een forum, waarin behalve de inleiders, zitting hadden drie andere gemeentebestuurders, de heren D. J. A. Ge luk, wethouder van Haarlem, mr. J. J. de Haas, wethouder van Nijmegen en L. Looij, burgemeester van Alblasserdam, alsmede vier personen uit de kringen van het jeugdwerk, te weten mejuffrouw G. C. van Renssen, hoofdbestuurslid van de jeugd beweging „Ruimte", en de heren J. A. Foekema. secretaris van de Rotterdamse Jeugdgemeenschap en de Rotterdamse Stichting voor de ongeorganiseerde jeugd, mr. H. J. M. Meyers, algemeen secretaris van de Katholieke Jeugdbeweging in Nederland en W. van der Loon, jeugdcon- sulent te Almelo. Het forum stond onder leiding van mr. A. de Roos, wethouder van Amsterdam. Op de vraag, hoe de jeugd staat ten op zichte van de overheidsbemoeiing, gaven de meeste forumleden een positief ant woord. Het „gaan naar het stadhuis" zou vergemakkelijkt kunnen worden, als daar iemand is. waar iedereen op jeugdgebied terecht kon. Uit deze gedachte ontwikkelde zich de vraag, of er tussen jeugd en over heid een orgaan geschapen moet worden, dat het contact vergemakkelijkt en of dit orgaan al dan niet „overkoepelend" moet zijn. Over het algemeen was men van oor deel. dat een dergelijk orgaan zeer gewenst is. al bleef het de vraag, of het door de overheid zou moeten worden ingesteld, of het adviserend of handelend moet optreden en of leden van het college van B. en W. en raadsleden er lied van kunnen zijn. Hierover liepen de meningen uiteen. Eén der leden was van mening, dat een der gelijk orgaan geheel van het jeugdwerk moet uitgaan en dat het secretariaat ervan los van het gemeentelijk apparaat moet zijn. anderen geloofden, dat het secreta riaat zou moeten worden bekleed door een door de gemeente te benoemen ambtenaar. Via deze meer technische aspecten kwam het vraagstuk van de ieugdbeweging als protest tegen de maatsehannii ter snrake, waarbij vooral aandacht werd gewijd aan de jeugdsociëteiten. De heer Geluk wees op de verouderde omstandigheden, waarbij de jeugd zich aaneensluit in de jeugdsociëteiten en buiten de georganiseerde jeugdbeweging, welke tendens hij mede toeschreef aan de vaak moeilijke en gespannen toestanden thuis. Hieraan vastknopend werd de discussie vanmiddag voortgezet. In het begin hadden we er wel wat moeite mee. Met het aanspreken van de feestgangers op het terrein van de Stadsdoelen in Haarlem waar de gemeente Haarlem haar gasten, de congressisten van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten een oud-Hol landse kermis aanbood. Maar na een kwartiertje hebben we de moeilijke knoop doorgehakt door iedereen en alles maar burgemeester te noemen. Alleen twee kelners, één bloemenmeisje, één collega journalist en een hevig kie kende Haarlemse fotograaf keken er wat verwonderd van op. De overigen van de achthonderd aanwezigen waren kennelijk op het zelfde eenvoudige idee ge komen. want toen wij in de loop der avond van een wat onvoorzichtige drinker een glas wijn over de jas panden kregen gesprenkeld mompelde hij verontschul digend: „Neemt u me niet kwalijk edelachtbare". Ter wijl we toch niets edelacht baars met ons meedragen. Werd het aanspreken voor ons dus een succes, dit kan in niet mindere mate van het hele feest gezegd worden. Feest, inderdaad, ge leest het goed. want na een eigenlijk toch nog wat moeilijk begin barsUe er een zee van jolijt los. waarin we diverse vroede vaderen keer op keer vrij willig kopje onder zagen gaan. ganisator en regisseur had kennelijk diep in zijn bui del artistieke ideeën ge tast, want het algehele resultaat was boven alle lof verheven. Een uitvoerige beschrij ving van alle kermis attracties, die we op het rustieke binnenpleintje aantroffen zou te ver gaan. Daarom doen we slechts een greep uit de herinne ringen, die ons na twee uur feestvieren zijn bij gebleven. In een politieke schiet tent zagen wij bijvoorbeeld een burgemeester fanatiek op het hoofd van de heer Burger mikken. Hij raakte het geen enkele maal en bij elke misser barstten twee andere (waarschijnlijk so cialistische) burgemeesters in een hartelijk gelach uit. In de kraam ernaast, de vrolijke keuken, wierp een wat schrale burgemeester achter elkaar drie soepter- rienen stuk. De vierde bal belandde in de haringtent, waar een burgemeester met een pet op een haring stond te eten. „Bij ons zijn ze bijna net zo lekker", zei hij diplomatiek en tevreden stapte hij langs het hoofd van Jut, een draaiorgel en enkele springerige acroba ten naar de biertent om zijn snel opkomende dorst vlug te lessen. Aan de andere kant van het pleintje, kwam men ander de gezellige lampion netjes in de wijnlent vele nanden tekort, maar on- diöng-.- -hei-L-ge^ geen besluit genomen", zei den we en we haastten ons naar een van de vuurpotten waar gloeiende kolen en een baladezanger ons weer verwarmden. Het was kil geworden Het feest liep ten einde. Bredëro's „Klucht van de koe" was aan de laatste zinnen bezig, de Schermer dansers zaten in een hoek je wat bij te komen, Johnnie Hol huyzcn pakte zijn ac cordeon in. „En dan zeggen ze nog, dat de Haarlemmers stijf zijn", zei ons een van onze eigen wethouders, „de burgemeester had gelijk". De wethouder doelde ken nelijk op het openingstoe- spraakje van burgemees ter Cremers, die met na druk had verklaard.'dat er in Haarlem slechts één houten Haarlemmer is, na melijk de Haarlemmer Hout. Dat hij luttele uren na deze uitspraak van alle feestvierenden volmondig gelijk zou krijgen had hij wellicht zelf niet gedacht. Misschien wel gehoopt. Klokslag twaalf klonk het Wilhelmus, de schut ters presenteerden de ge weren en de duikelaars sprongen in de houding, de kelners staakten het bijeenvegen van de glas scherven. „Neen", zeiden we, toen we even later op de Bo termarkt wandelden, en we keken daarbij in twee lieve ogen. „neen, we ne men die kandidaatstelling r»ieb-«»tt.- =Wat het dam ook "Voordat men-,.?met een* d< oppervlakkig oordeel de mors met wijn en het bre- mag wezeó. We blijven bestuurders van stad eif Ma de-gl^ep. hier voorlopig nog even. We beginnen een beetje van Haarlem te houden". Achter ons klonk gezang: „Al is ons stadje nog zo klein, hef kan wel eens gezellig zijn dorp nu als losbollen gaat zien moeten we haastig melden, dat de eigenlijke aanstoker van al deze vro lijke vreugde de heer Jan Kraakman was. Deze or- braafjes door met schenken. „Hoe zit het nu eigenlijk met je kandidaatstelling?", vroeg een zeer dikke bur gemeester en hij nam een hapje kaas. „Ga je die aan vaarden?" „We hebben nog „Sommige personen hebben niet ge schroomd rond de beursplannen een strijd te voeren op zo unfaire wijze, door het uiten van verdachtmakingen en door het trekken van deze zaak in een persoonlijk vlak, dat alle weldenkende vakgenoten dit slechts kunnen afkeuren en zeer velen dan ook terecht zeer verontwaardigd zijn". Dit heeft het dagelijks bestuur van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur geschreven in ant woord op een brief van de afdelingen Ben- ncbroek-Vogclcnzang en Wassenaar. De wijze wagrop de laatste algemene ver gadering, gewijd aan de beursplannen, is geleid, kan niet de instemming van deze afdelingen wegdragen. Ondermeer hebben de besturen bezwaar gemaakt tegen het feit dat geen rondvraag werd gehouden. In een in het Weekblad voor Bloembol lencultuur gepubliceerd antwoord, heeft het dagelijks bestuur geschreven dat wel degelijk aan de leden gelegenheid voor een rondvraag is gegeven. Het dagelijks be stuur blijft van mening dat het tijdens de laatste vergadering geen enkele zin had verder op de beursplannen in te gaan, daar het hoofdbestuur vlak voor de alge mene vergadering had besloten alle voor stellen terug te nemen. Het voortzetten van de vergadering was hierom zinloos. „De kloof tussen bepaalde groepen was reeds voldoende diep om niet nogmaals door het in het openbaar herhalen van al lerlei, ongetwijfeld ook sentimentsover wegingen, deze tegenstellingen nog eens extra te laten toescherpen en de atmosfeer nog verder te laten vergiftigen". Ten slotte schreef het dagelijks bestuur van „Bloembollencultuur": „Wij hopen dat nu een bezinning intreedt over de vraag of men, en dan vooral op deze wij ze, door moet gaan met een vruchteloze, ons bloembollenvak en onze vereniging on waardige strijd". Advertentie Geniet van de zon - maar be scherm uw ogen. Draag een gezonde zonnebril, met Optisch Glas. Alleen Optisch Glas zeeft het zonlicht afdoende. Zonne brillen met optisch verantwoorde glazen in honderden leuke mo dellen vindt u bij Keip al vanaf jê 50 Grote Houtstraat 137 (naast Luxor) Haarlem - Tel. 11640 Ring. In Arcen is pér aangetekende brief een gouden trouwring teruggekeerd, die in een kistje asperges geraakt en in Hamburg beland was. De ring behoort toe aan de heer Van Lin uit Arcen, die zijn ring enkele weken geleden heeft verloren tijdens het sorteren van asperges. Nog nooit zal het doen en laten van ge meentebestuurders door zulk een druk bezette publieke tribune kritisch zijn aan schouwd als donderdagmiddag in Zand voort het geval is geweest. Terwijl een duizend ambtgenoten oordelend op hen neerkeek hebben zeventien Nederlandse burgemeesters, wethouders en gemeente secretarissen op het circuit van deze bad plaats een proeve van hun (rij)bckwaam- heid afgelegd. Het was een onderdeel van het omvangrijke programma, die de in Haarlem congresserende Vereniging van Nederlandse Gemeenten gisteren en van daag had af te werken. Gastheer-burgemeester Van Fenema van Zandvoort. meende in zijn welkomst toespraakje dat de gemeentebestuurders zo'n verzetje wel hadden verdiend na de zware werkvergadering van die morgen in de Haarlemse Concertzaal. Een op merking die om voor buitenstaanders on verklaarbare reden nogal wat vrolijkheid teweeg bracht op de tribunes. Daarna nam de directeur van het circuit, de heer Hugenholtz, het woord voor een toelich ting op het verdere programma. Eerst kwamen enkele deelnemers aan de zondag te houden autorennen om de Grand Prix van Zandvoort op de baan voor enige de monstratie-rondes. Nadat het gebrul van de racewagens was verstomd reden de deelnemers aan de behendigheidswedstrij den in auto's het strijdperk in. Het waren in startvolgorde de burgervaders van Do- niawerstel te Langweer, Haarlem, Krom menie, Noordbroek, Rockanje, Vlaardin- gen, Wonseradeel te Witmarsum, Wouw, Huizen (Noordholland), de gemeentese cretarissen van Den Bommel en die van Rheden, de wethouders van Broek in Wa terland, Holten, Amsterdam, de burge meesters van Domburg en van Joure en tenslotte wethouder Tates van Zandvoort. Het parcours was uitgezet op het cir cuitgedeelte voor de hoofdtribune. De deel nemers moesten zo snel mogelijk achter eenvolgens vanuit hun wagen een glas wa ter van een tafel pakken en verderop weer neerzetten, scherpe bochten om paaltjes maken, achteruitrijdend de „garage- proef" afleggen en ten slotte eveneens achteruitrijdend de eindstreep passeren. Voor sommige automobilisten was het aan een kant maar gelukkig dat de gara ge voor deze gelegenheid slechts uit een afbakening van paaltjes bestond. Muren en voertuig wax-en er anders beslist niet zonder beschadiging afgekomen. Ook zal menig congressist als hij in zijn woonstee is teruggekeerd er goed aan doen zijn versnellingsbak aan een revisie te onderwerpen. Iedei-e keer wanneer er niet volgens de regelen van de kunst werd geschakeld „kreunde" de tribune mee. Burgemeester Van Douwe van Doniawers- tel opende de rij met een foutloos gereden parcours in 1 min. 2.6. sec. Hij kreeg er een waarderend applausje voor. Haar lems burgemeester mr. Cremers, begon uitstekend. Snel en messcherp nam hij zijn bochten maar bij het achteruit x-ijden in de garage verkeek hij zich jammerlijk hetgeen hem op het verlies van kostbare Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem tijdens het afleggen van het parcours bij de behendigheids wedstrijden op het circuit van Zandvoort. seconden kwam te staan. Tijd 1 min. 13.5 sec. Mr. Heusdens, burgemeester van Vlaar- dingen, was de eerste die met 57.6 sec. binnen de minuut bleef, een prestatie die een bewonderend gemompel van de toe schouwers ontlokte. Nummer acht, burge meester Hoebens van Wouw, bleek echter allerminst onder de indruk. Met een enor me sigaar strijdlustig tussen de tanden ge klemd draaide hij er de razendsnelle tijd van 49.4 sec. uit. Daar was voor de andere B's en W.'s geen kruid tegen gewassen. De secretaris van Rheden, de heer Blok land, kwam er met zijn 53 sec. nog het dichtst bij. Wethouder Tates van Zand voort met burgemeester Van Fenema als equipe-genoot liet een tijd van 58.4 sec. af drukken. Na afloop reikte Zandvoorts burgemees ter aan zijn winnende Wouwse collega een tinnen beker uit. Hij zei dat men op deze middag „weer eens getuige was geweest van typische ambtelijke besluitvaardig heid en snel reactievei-mogen". De menig te van gemeentebestuurders vulden hier na weer de 22 bussen, die hen naar Haar lem terugbrachten. Advertentie R IJ W I E L E N Koninginneweg 44, Haarl., Tel. 13609 (2 lijnen) De stichting „Haarlems Bloei" heeft gis teren voor 510 van de ongeveer duizend burgemeesters, wethouders en gemeente secretarissen, die het congres in Haarlem bijwonen, het logies verzorgd. De overige bijna vijfhonderd congressisten wonen in Noord- of Zuid-Holland en hebben de nacht thuis doorgebracht. Voor de 510 gasten, van wie velen uit afgelegen streken van het land komen, slaagde Haarlems Bloei er in in hotels onderdak voor de nacht te vinden. In Haarlem zelf kregen er 163 lo gies, in Zandvoort 230, in Bloemendaal 70, in Heemstede 12 en in Wijk aan Zee 35. Uiteraai-d vereiste het zoeken naar lo- giesmogelijkheden nogal wat organisatie en een der moeilijkheden was het feit, dat men veel aanvragen van congressisten had voor eenpersoonskamers. Hieraan kon men niet in alle gevallen voldoen, zodat ex- combinaties moesten wox-den gemaakt. Hierbij deden zich wisselingen vooi\ mede doordat verscheidene congx-essisten af schreven door ziekte of andere omstandig heden en er daartegenover nog vrij laat nieuwe aanmeldingen binnen kwamen. Om tien uur 's avonds had „Haarlems Bloei" echter de laatste burgemeester een onder komen verschaft. De stichting heeft ook reeds voor het congres, dat de Nederlandse Verbruikscoö peraties op 30 juni, 1 en 2 juli in Haarlem houden, het logies verzorgd. Viex-hondex-d hotelbedden zijn besproken in Haarlem, Bloemendaal, Santpoort en Zandvoort. WASHINGTON (Reuter/UPI) De Amerikaanse, Britse, Franse en Russische ministers van Builenlar j Zaken zijn vandaag uit Washington in Genève terug gekeerd. Minister Herter zei bij het ver trek: „Tot nu toe hebben wij in Genève alleen standpunten uitgewisseld over on ze speciale voorstellen en hebben we geen bepaalde punten ontdekt n arvan men zou kunnen zeggen dat er overeenstem ming kon worden bereikt. De vier minis ters reizen echter samen per vliegtuig en wij hopen dat wij bij de gedachtcnwis- De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. die in Haarlem een congres houdt, heeft aan H.M. de Koningin een telegx-am verzonden, waarin de gevoelens van eer bied en aanhankelijkheid werden vertolkt. Daax-na werd stemming gehouden over een zestal vacatures in het bestuur. De heren mr. Ch. M. J. H. Hustinx. burge meester van Nijmegen en G. H. Post da', die herkiesbaar waren, werden herko zen, terwijl met het oog op het aftreden van de heren G. H. Kuperus, burgemees ter van Heerenveen. G. M. van Zwol, se- cx-etaris van Nieuw Ginneken, J. Voete link, burgemeester van Steenwijk en J. Tjalma, oud-burgemeester van Hooge- voen. tot nieuwe bestuursleden werden ge kozen de heren B. Bicleveld. secretaris van Tietjerksteradeel, L. F. W Jansen, burgemeester van Cuyk en St. Agatha, C. P. van Essen, burgemeester van Goor en mr. E. W. de Fielliettaz Goedhart, burgemeester van Vries. Na afloop van de algemene vergadering had een gemeenschappelijke koffiemaal tijd plaats, waarna de congressisten aan een excursie deelnamen langs de nieuwe woonwijken in Haarlem-Noord, door de Velser tunnel, via Bloemendaal ('t Kop je) naar het auto-circuit te Zandvoort. Op de avond van de eerste congx-esdag werd het Frans Halsmuseum bij kaarslicht voor de deelnemers opengesteld, terwijl in de Grote kerk een orgelconcert werd gegeven en in het Studiotheater enige spe ciale films op het gebied van het jeugd werk werden vertoond. Hierna ontving het gemeentebestuur de congressisten in de stadsdoelen, waar een Oud-Hollandse ker mis met vex-schillende attracties gehou den werd, waarover men elders op deze pagina uitvoeriger wordt ingelicht. seling tijdens de reis misschien enkele meer hoopvolle wegen tot overeenstem ming kunnen vinden waaraan wij in Ge nève verder kunnen werken". Het militaire vliegtuig van minister Herter, waarmee de ministers x-eizen, heeft bureaus, radiolelefoon, een klein con ferentie-appartement en een ruime lounge waar de ministers de meeste besprekin gen zullen voeren. De ministers hadden van president Eisenhower ironisch de suggestie meege kregen dat ze maar in de lucht moesten blijven tot ze overeenstemming hebben bereikt. Hij zou indien nodig wel een tankvliegtuig stui-en zodat het toestel in de lucht bx-andstof zou kunnen innemen. Dit vertelde dr. Adenauer na een lunch die Eisenhower aan de buitenlandse auto- riteiten in het Witte Huis had aangeboden. De Rus Gromyko, de Brit Lloyd en de Fransman Couve de Murville verlieten het Witte Huis na de bijeenkomst gezamen lijk. Zij verklaarden lachend tegenover jour nalisten overeenstemming te hebben be reikt over een verklaring, dat de conferen tie met de president een „nuttig en aan genaam verloop" had gehad. Eisenhower heeft een persoonlijk beroep op de ministers gedaan om de besprekin gen te doen slagen, aangezien een topcon ferentie anders niet gerechtvaardigd is. GENèVE (UPI) De vier ministers zul len vanmiddag om een uur of vier in de villa van Lloyd een „beperkte" zitting houden zonder Duitse „adviseurs" Westerse functionarissen schatten dat het de ministers nog ten minste twee weken zal kosten om hun werk te voleindigen, dat is uitgedraaid op het vinden van een, het gezicht reddende, „interim"-x-egeling over Berlijn, welke een topconferentie kan rechtvaardigen. Deze functionarissen ge loven dat zulk een vergelijk bereikt kan worden, wanneer Rusland instemt met de minimumeis van Herter: garantie van de bestaande geallieerde rechten in en toe gang tot West-Berlijn, hangende een rui mere Duitse schikking. Nog steeds zijn de westelijke delegaties van mening dat premier Kroesjtsjev zo op een topconfe rentie gebi-and is, dat hij Gromyko zal machtigen zulk een gax-antie te geven. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr.Houtstr.181, Tel. 14444

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7