Met de VOOR op reis accuua „John deed altijd de afwas" HET ROZE BIGGETJE DAT SCHOON WILDE ZIJN SUOMI, HET LAND VAN HET WITTE LICHT Voor de DRUKTE IN DE MOESTUIN ZATERDAG 30 MEI 1959 Erbij PAGINA ZES MODEKONING CRITISEERT PRINSES MARGARET HERINNERINGEN VAN MEVROUW DULLES Vogeltjeskenner mag niet meer mee doen ZEEPKISTORA TORS IN ZEIST KRUISWOORDEN 1 HELSINKI BRENGT u op de grens van het domein van de stilte. Het is de laatste voorpost van Westeuropese lawaaiigheid. Een wonderlijke stad, omgeven door be boste heuvels, eilandjes en een wijde baai. Finlands ontembare natuur is tot binnen de muren van de stad gedrongen: midden in de stad vindt men tussen de bebouwde kommen de granietrotsen. Licht en ruim zijn de woonwijken, hoge flatgebouwen en machtige fabriekscomplexen en zij dra gen alle het stempel van de nieuwe tijd. De meeste zijn in de jaren 1920-'30 ge bouwd als een teken van Finlands ontwa ken na de eerste wereldoorlog. Alles in in lichte tinten gehouden. Daaraan ontleent de stad zijn naam „de witte stad van het noorden." Er is nog iets dat de vreemde ling opvalt in Helsinki: er zijn geen ach terbuurten! De arbeiderswoningen zijn keurige huisjes aan brede straten in de voorsteden. Helsinki bezit geen oude stads wijken zoals de meeste hoofdsteden in Europa. Vroeger was Abo de hoofdstad, die door een brand in 1827 verwoest werd. De Finnen bouwen bij voorkeur in hout, overal in het land vindt men woonwijken van hout. De nieuwe zakelijkheid bracht voor commerciële en officiële gebouwen de betonbouw. Die voorliefde voor het hout (overigens heel begrijpelijk in een land waar 70 pet. van de oppervlakte uit wou den bestaat) werd de vroegere hoofdstad noodlottig. Men verplaatste de universiteit naar Helsinki en van die dag. af begon daal de victorie. Deze gang van zaken hebben de mensen in Abo tot op de huidige dag nog niet vergeten en daarom sneeren ze nog wel eens op die nieuwkomers in Helsinki. De oudste officiële gebouwen van de hoofdstad dateren daarom uit de negen tiende eeuw. De beroemde stedenbouwer Engel kreeg de opdracht de stad te ver- nieuwen. Van hem is het beroemde Suur- tori, een plein met fraaie gebouwen in empirestijl. Het mooiste ervan is de Gro- te kerk met haar Byzantijnse koepels en i haar beelden van vele beroemde mannen o.a. Luther, de twaalf Apostelen en van de Tsaar aller Russen. Er omheenliggen het stadhuis, de uni versiteitsgebouwen en de regeringszetels. Vanuit zee ziet men de Grote Kerk al op- doemen. Suurtori is het hart van de stad geworden. EEN ARTISTIEK VOLK zijn de Fin nen. Hier lag ook het werkterrein van de beroemde beeldhouwer Thorwaldsen. De stedenmaagd, die rank te midden van opsproeiende fonteinen, de opkomst van de stad uit de zee symboliseert getuigt ervan. De beeldgroepen om de Grote Kerk overtuigen ons verder van Finlands kunnen. Fins ceramiek is wereldberoemd. Wij bezochten de fabriek Arabia met haar prachtige reliëfs in de hal van het ge bouw. Het Fins aardewerk heeft het ken merk dat het veel harder dan het onze is. Zwerven wij de stad, met haar ruime boulevards en bloeiende plantsoenen door, dan treft ons als een groet van het va derland de Hollantilainen langs de ave nue's, een aanplant van Nederlandse len tebloemen geschonken door Nederlandse koopleiden en kwekers. Finnen zijn dol op bloemen en onze bloemen doen het bijzonder goed tussen al dat wit en blauw en in die ruimte van Helsinki. Hoe is het contact tussen de Fin en de vreemdeling? Zij zullen uw oren niet dooftoeten met hun gesnap. Persoonlijk vind ik een grote overeenkomst tussen de mensen uit onze noordelijke provincies en de Fin in het algemeen. Hij heeft de neiging de kat uit de boom te kijken. Ondanks het gebrek aan spraakwater omringt men u toch met de beste zorgen. De hotels en restaurants zijn pijnlijk net- jes. In ons hotel ontbeten we alleen maar. Middag- en avondmaal nuttigden wij in een der talrijke coöperatieve keukens die men overal over het land verspreid vindt. Men eet er zeer goed en voor weinig geld enmen kan er het Finse volk obser veren in zijn dagelijks leven. De gewone restaurants en cafés hadden niet. zo'n gro te aantrekkingskracht voor ons, omdat ook daar de nieuwe zakelijkheid domi neert. Men gebruikt er snel en in een lichte, moderne omgeving het bestelde dat doorgaans van goede kwaliteit is. Maar de behaaglijkheid van een pittoresk en gezellig zitje in een gerenommeerd smulhuisje zal men er niet makkelijk ontmoeten of wij moeten de goede neus hiervoor gemist hebben. De bekende Italiaanse mode-ontwerper Schuberth heeft critiek geoefend op de kleding van prinses Margaret. „Margaret is ten achter bij de mode", zo schreef Schuberth in de Londense Dai ly Herald. Het artikel was verlucht met twaalf schetsen van kleding die de prin ses, volgens Schuberth zou moeten dra gen en met tekeningen van de kleding stukken die de prinses tijdens haar re cent bezoek aan Italië droeg. Zij leken, vol gens insiders, inderdaad enkele seizoenen ten achter te zijn. „Op een recente modeshow van Londen se mode-ontwerpers verscheen de Prinses in een te grote, bijna tot de enkels reiken de nertsmantel, zwarte schoenen en een bruine handtas", zo merkt Schuberth met afschuw op. Victor Stiebel, de bekende Londense mo de-ontwerper die prinses Margaret onder zijn clientèle telt, verklaarde dat hij niet in een positie verkeert om commentaar te leveren. Schuberth is de lievelings-cou- turier van de hertogin van Windsor, ex- keizerin Soraya van Perzië, Gina Lollo- brigida en vele andere vermaarde vrou wen. iS. Hf i. Deze stoere beelden staan voor Helsinki's moderne stadhuis. TAXICHAUFFEUSES IN PEKING Het gebrek aan taxichauffeurs in de communistisch-Chinese hoofdstad Peking is opgevangen door inschakeling van vrouwen. De chauffeuses zijn allen huisvrouwen. De meeste van hen zijn nog geen 25 jaar. Hun kinderen worden tijdens hun acht urige werkdag verzorgd in kleuterbewaar plaatsen. Aanstaande moeders onder de chauf feuses krijgen een maand voor de beval ling lichter werk te doen en erna twee maanden betaald verlof. Zodra een chauffeuse 30.000 km gereden heeft, wordt haar salaris verhoogd. Verder geniet zij vrije toegang tot bioscopen en kosteloze medische verzorging. Volgens het persbureau Nieuw China tonen de chauffeuses zich „haar werk waardig" en hebben de passagiers „niets dan lof" voor haar. „ALS IK IETS GOEDS tot stand ge bracht heb voor de wereldvrede, dan is dat voor een groot deel aan Janet te danken." Dat waren de woorden waarmee de onlangs overleden Amerikaanse ex- minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles kort voor zijn heengaan zijn dankbaarheid vertolkte jegens zijn vrouw, die hem in alles terzijde stond en zichzelf geheel wegcijferde om het haar In mei is het een drukte van belang in de moestuin; de vroegste groenten zijn al geoogst en nu komen dus de boontjes aan de beurt. Als de grond voldoende vochtig is en het weer is zacht en zwoel is het de goede tijd voor alle bonensoorten; tuin bonen zitten echter al lang in de grond; die houden juist niet van dat warme weer. Men kan tomaten ook in eigen tuin kwe ken Het is nu tijd ze te bestellen. Zelf zaaien in de volle grond geeft geen resul taat; binnenshuis zou het wel gaan en in een broeibakje ook, maar het wordt toch laat voor er vruchten geoogst kunnen worden. Het is veel beter nu flinke, jonge, in pot gekweekte planten bij een tuinder te kopen; die heeft er wel in voorraad. Het moeten echter soorten zijn die ook ge schikt zijn voor de cultuur in de volle grond. Tomaten verlangen een zeer voed zame grondsoort. U dient dus voldoende te bemesten. Verse mest kan men beter niet gebruiken. Tomaten kunnen het best langs stokken op één stam gekweekt wor den; alle zij scheuten die zich later ontwik kelen, dient men beslist te verwijderen. Correspondentie: De Stephanotis flori- bunda moet warm en zonnig geplaatst worden, doch alleen op het heetst van de dag een weinig tegen de felle zon bescher men. De plant zeker een maal per dag be sproeien. Als ze uitgebloeid is moet zij in de zomermaanden om de veertien dagen een beetje opgeloste kamerplantenmest hebben. In de winter niet mesten en min der water geven; wel veel sproeien. Op die manier behandeld, kan de plant jaar lijks bloeien. Te lange scheuten kunnen na de bloei wel iets teruggesnoeid worden. Moet in een normaal-verwarmde kamer gekweekt worden. G. Kromdijk Rijkdragende tomatenstruïk. man bij het verrichten van zijn bijna- onmenselijk zware taak iets gemakkelijker te maken. Zevenenveertig jaar lang is Janet Dul les' onafscheidelijke metgezellin geweest. De laatste weken hield zij bijna onaf gebroken de wacht aan zijn ziekbed, tot dat zondag jongstleden het einde kwam. Janet Pomeroy Avery, zoals haar meis jesnaam luidt, ontmoette Dulles voor het eerst in 1911 bij haar terugkeer uit Europa waar ze, in Parijs, op een meis jeskostschool haar opvoeding voltooid had. Dulles was in die tijd een jong mees ter in de rechten, die nauwelijks honderd dollar per maand verdiende als jongste assistent op een groot advocatenkantoor. Maar zijn financiële positie interesseerde haar niet en in 1912 trouwden zij in het stadje Auburn in de staat New York. Hun huwelijk was zeer gelukkig. Er kwamen drie kinderen, twee zoons en een dochter. Een van de zoons, Amery, ging na zijn diensttijd bij de marine tot de rooms-katholieke kerk over en werd later Jezuïet. Mevrouw Dulles heeft zich nooit op de voorgrond willen plaatsen, maar wel ver gezelde zij haar man op al zijn lange, ver moeiende wereldreizen. Zij spreekt vloeiend Frans en ook wat Spaans. Janet" heeft altijd geprobeerd, de last van de taak die op haar man's schouders rustte te verlichten door van hun huis een veilige haven te maken, waar hij zijn zorgen en problemen als een der leiders van de wereldpolitiek voor een paar uur vergeten kon. Maar de gelukkigste uren waren toch die, welke zij konden door brengen op „Duck Island", een klein eilandje in het midden van het Ontario- meer, waar John Foster kon vissen, zwemmen en houthakken of detective romans lezen, terwijl Janet hem ont haalde op zijn lievelingsgerechten, die zij zelf klaarmaakte. Als liefhebbende echt genoot ontfermde Dulles zich dan na de maaltijden over de afwas met een schort van zijn vrouw over zijn sporthemd gebonden. Maar ook als gastvrouw op de ontvangsten en banketten die het echt paar geregeld moest geven, was zij in Washington een zeer geziene figuur. De Dullessen golden voor hun vrienden en kennissen dan ook als een model-echt paar, waarin man en vrouw elkaar in alles op welhaast ideale wijze aanvulden en aanvoelden. De kwieke, tweeëntachtigjarige vogel tjeskenner, Chris van Klee, die met zijn kennis in de vorige quiz van Theo Eerd- mans voor de VARA-televisie zo'n succes boekte, zal zaterdagavond niet meer voor de camera's mogen komen om zijn vijf honderd gulden te verdienen. Twee afge vaardigden van de VARA kwamen deze week naar Amersfoort om Van Klee te vertellen, dat op een verder optreden in „Je neemt er wat van mee" geen prijs werd gesteld. Na het eerste optreden van de oude Amersfoorter, waarbij televisie kijkend Nederland verbaasd stond over zijn omvangrijke en zeer parate kennis over alles, wat maar met zijn vogel-hobby had te maken, heeft de VARA van alle kanten kritiek ontvangen. Het blijkt dat kennis van vogels niet uitsluitend zijn hobby is, maar zijn vak. Mevrouw Janet Dulles Vorig jaar heeft men in het Walkart- park in Zeist naar het voorbeeld van de „zeepkistorators" in het Londense Hyde Park, een „sprekershoek" ingericht, waar eens per week iedereen, die iets aan zijn medemensen te vertellen meent te hebben, zijn hart publiekeljjk kon uitstorten. Dit initiatief heeft zoveel succes gehad, dat men deze zomer het experiment her halen wil. De Zeister V.V.V. heeft zich ervoor gespannen en een plan uitgewerkt volgens hetwelk er in de maanden juli en augustus elke vrijdagavond een „speakers corner" gehouden zal worden. Men hoopt telkens tenminste drie sprekers tegelijk te kunnen laten „optreden", zodat het publiek zelf kan bepalen, naar wie het luisteren wil. Er zijn reeds vele verzoeken om in lichtingen en „spreektijd" binnengekomen van welsprekendheidsverenigingen en par ticuliere praatvaren, zodat de luisteraars stellig aan hun trekken zullen komen. Er is geen enkele beperking met betrekking tot tekst en onderwerpen van de sprekers, behoudens de restricties betreffende de openbare orde en zedelijkheid. Amerikaanse studiebeurzen Het Amerikaanse Ministerie van Ge zondheid heeft deze maand een aantal beur zen verleend voor post-doctorale studie in de medicijnen. De kandidaten voor deze „fellowships" waren gesteld door com missies in hun eigen landen. Voor Nederland zijn de beurzen gewon nen door C. F. A. Heyen, wiens specialiteit virologie is en door Th. H. Rozijn, die zich op de genetica specialiseert. Beiden zullen een jaar in Amerika studeren. Waar 't gisteren nog kaal ivas Is dat niet zonderling? Daar staan nu vijftien stoeltjes Gezellig in een kring. Waarom staan al die stoeltjes Daar zomaar in het gras? Dat komt, ja, moet je horen: Omdat er bruiloft was! Er waren heel wat gasten O, o, wat was het vol! Want juffrouw Mollie trouwde Met Snuffeljanus Mol. Ze dansten ook, van hopla! De polka en de wals; Ze zongen voor het bruidspaar Soms mooi, en soms wat vals Er waren ook twee muisjes Hoe haal je 't in je hoofd Die hebben zich die avond Maar dadelijk verloofd! En zie je straks in 't bos weer Zo'n kring saan tussen 't hout, Dan weet je, dat die muisjes Nu óók al zijn getrouwd. In dit kruiswoordraadsel moet je van links naar rechts woorden invullen, die het volgende betekenen: 1. de helft van veertien, 2 wat een schilder gebruikt, 3 voertuig op twee wielen, 4 gereed schap van een timmerman en 5 een lekkernij. In de dik omlijnde imkjes komt de naam van iets, dat een koetsier gebruikt. 2 Loes Wijnberg éaw Toen Wroetje pas op de wereld was, zag ze,zo rose als een borstplaatjgu. Dat kon ze zélf niét zien, maar Riet je en Jantje van de boerderij zeiden het, toen ze bij het varkenshok ston den. „Aaaach".zei Jantje vertederd. „Wat een schatje," zei Rietje. „Mag ik het eens vasthouden, Vader?" De boer tilde Wroetje op, en legde haar voorzichtig in Rietjes armen. Eerst vond het varkentje het eng, maar toen het omhoog keek en een vriendelijk kindergezichtje zag, was het gerustgesteld. „Hé., vader.." zeurde Jantje; „Ik wil het ook even vasthouden". Toen mocht Wroetje even in Jantjes armen liggen. Zo was nu de eerste kennismaking met de wereld. „Leuk is die wereld," dacht Wroetje, tóen ze weer bij haar moeder kroop. Die boer is aardig, dat kleine boertje is aardig, en dat boerinnetje is aardig het is hier allemaal even fijn".. Tevreden knorrend viel ze tegen moeder aan in slaap. Zo gingen er een paar weken voor bij. Op een dag stonden Jantje en Rietje met een paar andere kinderen voor het varkenshok te kijken. „Wat een leuk klein biggetje," zei een kind. En wat is het mooi schoon en rose!" „Bah!" schreeuwde een jongetje op eens; „moet je daar eens zien, wat een viezerik!" Hij wees naar Wroet- jes moeder. Met verschrikte ogen keek Wroetje de jongen aan. Haar moeder een vie zerik! Hoe durfde die aap! „Wil je je brbrbrbrutale mond wel eens houden tegen ouderrrrre dames!" knorde Wroetjes moeder verontwaar digd. „Hoor die dikzak eens knorren!" lachten alle kinderen, en toen begon nen ze om het hardst mee te knorren. „De wereld is toch niet zo leuk als ik dacht," peinsde Wroetje. „Zelfs die lieve Jantje en Rietje, die me hebben opgetild, hebben mijn moeder uitge lachen". Hóe ze ook haar best deed, ze kon de woorden van die kinderen niet meer vergeten. En op een keer dacht ze: „eigenlijk is moeder ook wei vies. En eigenlijk., is ons huis ook helemaal niet netjes en schoon". „Moeder," zei ze op een keer, „waar om laat je je door die kinderen uitlachen? Waarom is het hier ook al lemaal zo vies? Waarom hebt u vuile vlekken op uw vel, waarom staan we altijd met onze voeten in dè modder?" „Waarom, .waarom.knorde moe der. „Je bent niet nieuwsgierig, maar je weet graag alles. Wat zal ik je zeg gen? Mijn moeder woonde in de mod der, en mijn grootmoeder ook. Het is goed om in de modder te wonenhet zal altijd wel zo geweest zijn, en ik zou niet weten, waarom het veranderen moet." „Maar het stinkt!" riep Wroetje uit. „En ik wil niet in vieze luchtjes wo nen. Ik wil het anders!" „Zo zijn jullie biggen altijd," zei moeder. „Als je groter bent, zul je wel zien, dat je niet alles veranderen kunt. Een varken kan niet op een Per zisch tapijt wonen." „Maar Wroetje was niet voldaan. „Ik wil zo niet worden," dacht ze, „tö vies en vol vlekken. En mijn hok mag niet stinken OP EEN DAG stond er een meneer voor het varkenshok. Hij praatte druk met de boer, en wees op Wroetje. „Een aardig beestje voor ons," zei hij. „Niet te groot en niet te klein, en zo mooi rose. Zeg, wat moet je er voor hebben?" Van de rest van het gesprek be greep Wroetje niet veel, maar tenslot te zei de boer: „Nou, afgesproken dan breng ik hem van de week wel in de wagen." Toen wist Wroetje dat ze van de boer derij wegging. En die meneer had haar uitgekozen, omdat ze zo mooi ro se was, omdat haar velletje zo netjes was. Misschien ging ze wel naar hele deftige mensen, ofwie weetnaar het koninklijk paleis! Een paar dagen later kwam de boer Wroetje halen. Ze werd achter in de auto gezet, en daar reden ze weg Toen de auto na een tijdje weer stil stond, tilde de boer het varkentje er uit, en droeg het een groot gebouw binnen. Zie je wel, een paleis, dacht Wroet je. En daar was zowaar die meneer weer, die met de boer zo druk had ge praat een paar dagen geleden! „Hierheen maar", zei hij, en ze gin gen door een donkere gang naar een soort binnenplaatsje. „Hier is een mooi hokje voor haar", wees hij, en hij opende een deurtje. Wroetje werd neergezet, en ze keek haar oogjes uit. Een hokje voor haar alleen! En het was ook netjes! „Je zit hier goed, hè?", zei de me neer, en de boer lachte. „Op tijd je eten en drinken, en een lekker lui le ventje wat wil je nog meer?" Het deurtje werd dichtgemaakt, en de twee mannen vertrokken. Wat was het hier eigenlijk? Een boerderij? Ja, hoor maar, er knor den nog meer varkens en er blaatte een schaap. Alweer een doodgewone boerderij nu, dan had ze net zo goed bij haar moeder kunnen blijven. Alleen was dit hok tenminste schoner. Maar Wroetje kreeg een heerlijk le ventje van nu af aan die meneer had niets te veel gezegd. Lekker eten, en slapen als je zin had, en gezellig praten met de vele dieren, die hier woonden. Want Wroetje was terecht gekomen op de kinderboerderij van een grote dierentuin. Overdag mocht ze met de andere dieren buiten wandelen, en dan kwamen er een heleboel kinderen naar haar kijken, en ze werd geaaid, verwend en vertroeteld. OF WROETJE een schoon varken is gebleven, en haar hok altijd keurig net jes heeft gehouden? Nee, Wroetje is nu een dik varken en ze zit ook vol vieze vlekken. En er ligt nu ook modder in haar hok. Ze ligt er heerlijk midden in te luieren, en ze vindt die modder niets erg meer. Wie lui is, moet in de modder wonen. En hoe meer je luiert, hoe minder zin je hebt, om je hok schoon te maken. Zo zijn varkens nu eenmaal. Dat is de aard yan het beestje. Loes Wijnberg Y r>

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 18