Conjunctuur komt meer en meer met de verhoogde aandelenkoersen in het gelid Panda en de Gouden Bijl Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws Zachtere oceaanlucht Toenemende vraag naar Nederlandse industriële aandelen ZATERDAG 30 MEI 1959 VERSTERKTE INVESTERINGSDRANG IN AMERIKA Dividendvoorstellen B etaalb aar stellingen Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland óók uw haar vraagt om make-up! t hoort hij uw make-up Spaarbank Stad Amsterdam Nieuwe vereisten inzake statuten van stichtingen Bevredigende gang van zaken bij Amstel Brouwerij Toch nog een beetje meiregen? 5 L (Van onze financiële medewerker) DE EFFECTENBEURZEN vieren nog steeds het feest van het economisch herstel, dat in de meeste landen op de recessie van 1957 is gevolgd en dat, naarmate er gegevens over de eerste maandén van het lopende jaar worden gepubliceerd, steeds duidelijker aan het licht treedt. Waren vroeger de politieke gebeurtenissen op inter nationaal gebied doorgaans van grote invloed, thans schijnt men zich daaraan geheel te hebben onttrokken, zodat noch de tot dusver mislukte besprekingen te Genève, noch de dood van Amerika's minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, het beursoptimisme heeft kunnen doven. Aan de ontwikkeling van de conjunctuur wordt daarom volle aandacht geschonken en het zal moeten worden toegegeven dat de effectenbeurzen, die wat New York en Amsterdam betreft, reeds begin 1958 de hausse inzetten, een goede neus blijken te hebben gehad. Men was het er bij het einde van dat jaar immers over eens dat de beurzen op de conjunctuur waren vooruitgelopen en dat deze zich in 1959 zou moeten haasten om weer met de beurzen in de pas te komen. Welnu, de conjunctuur heeft tot dusver op dat punt niet teleurgesteld en hoewel het indexcijfer voor industriële waarden op de Newyorkse beurs sinds eind 1958 verder van 588 tot 633 en dat van de indusriële aandelen op de Amsterdamse beurs van 174 tot 215 is gestegen, zijn de recente conjunetuurgegevens van dien aard. dat slechts weinige deskundige waarnemers de beurzen van overdrijving durven beschuldigen. Uit de V.S. stromen dagelijks de gun stige bedrijfsberichten binnen. In het eer ste kwartaal hebben 375 industriële onder nemingen hun netto-winst met 55 percent ifen stijgen; de spoorwegen geven zelfs een accres van 428 percent te zien (75 miljoen dollar tegen 14.6 miljoen dollar), de nutsbedrijven, het minst gevoelig voor de conjunctuurschommelingen, gingen met 14 percent vooruit en voor de geza menlijke 441 ondernemingen is de winst van 1.3 miljard dollar tot ongeveer 2 mil jard dollar toegenomen, dat is met on geveer 54 percent. Wanneer de winsten in eenzelfde tempo voor de rest van het jaar zouden stijgen, zouden zelfs de recordwin sten van 1957 worden overtroffen. De hoopvolle conjunctuurverwachtingen, waardoor de Newyorkse beurs van dag tot dag wordt gestimuleerd, vinden de laat ste weken voor geen gering deel hun grond in de kapitaalsinvesteringen van de be drijven, welke als bekend gedurende 1958 in sterke mate bij die van de beide voor gaande jaren zijn achtergebleven. Arbeid en arbeidsloon moeten grotendeels in de nationale bedrijven worden gevonden en als de industriële expansie stagneert, kun nen werkloosheid en achteruitgang niet uitblijven. Het is echter duidelijk dat de bedrijven niet tot nieuwe investeringen overgaan als de winsten dalen en de con junctuurvooruitzichten onzeker worden ge acht. Vandaar dat het als een moedge vend verschijnsel wordt aangemerkt dat bij voorbeeld de grote Republic Steel Corp. heeft medegedeeld de eerstvolgen de vier jaar een bedrag van 375 miljoen dollar te zullen investeren, een bedrag, dat elk record in de geschiedenis van de maatschappij breekt en waarvan dit jaar reeds 55 miljoen dollar zal worden be steed. De National Steel Corp. zal naar verluidt 300 miljoen dollar investeren en reeds thans bedragen de gecontracteerde investeringen in de V.S. 33 percent meer dan het vorig jaar. De bouwnijverheid be leeft weer een gouden tijd, de aanbeste dingen voor industriële bouwprojecten bewegen zich op een niveau, dat in geen twee jaar is voorgekomen en daar ook de particuliere bestedingen in de V.S. van week tot week toenemen, zijn de verwach tingen voor het gehele jaar 1959 en voor 1960 hoog gespannen. De verhoging van het disconto tot 3,5 percent, waartoe tegen het einde van deze week werd overgegaan, nadat dit sinds april 1958 in drie etappes reeds van 1,75 op 3 percent was gebracht, wijst er op dat men van hogerhand de vinger aan de pols houdt en een overspanning van de krediet- geving wenst tegen te gaan. De n.v. Maatschappij tot Exploitatie van de Steenkolenmijnen Laura en Vereniging in Eyghelshoven maakte blijkens het jaar verslag in 1958 een winst van 4.120.191 (v.j. 4.444.865). Het. dividend van 12 per cent blijft onveranderd. Aan de op 29 juni a.s. te houden jaar lijkse algemene vergadering van aandeel houders der n.v. Nederlandsche Scheep vaart Unie zal worden voorgesteld over het jaar 1958 een dividend van 8,1 percent uit te keren, waarvan in aandelen 2 per cent (50 uitstaande aandelen geven der halve recht op 1 nieuw aandeel) en in con tanten 6,1 percent (v.j. 11,6 percent). In de vergadering van aandeelhouders van de maatschappij Van Berkel's Patent n.v. te Rotterdam werd over de gang van zaken in dit boekjaar door de directie medegedeeld, dat het eerste kwartaal aan leiding tot tevredenheid geeft en een gun stige inzet van de zaken vertoont. In de jaarvergadering van de n.v. Bata- va Margarine Fabrieken te Nijmegen zijn de jaarstukken goedgekeurd met de stem men var, twee aandeelhouders tegen. Mr. J. A. C. M. Leesberg werd tot commissaris herbenoemd. De n.v. Papierfabriek „Gelderland" ver keert op het ogenblik in gunstige omstan digheden en haar produktie is weer veel belovend geworden. Aldus werd meege deeld in de te Nijmegen gehouden jaar vergadering. De jaarstukken werden goed gekeurd en het dividend werd bepaald op 20 percent. In de jaarlijkse algemene vergadering van aandelhouders van Phs. van Ommeren n.v. te Rotterdam werden de jaarstukken over 1958 goedgekeurd. Het dividend over 1958 werd vastgesteld op 15 percent. Op de jaarlijkse algemene aandeelhou dersvergadering van de n.v. Technische Maatschappij Heringa Wuthrich te Haar lem is besloten over het boekjaar 1958 een onveranderd dividend van 25 percent uit te keren. De aftredende president-commis saris, mr. A. Bruch, werd het algemene stemmen herbenoemd. Het is een gelukkig verschijnsel dat de Europese beurzen hun optimisme niet uit sluitend aan de V.S. en Wallstreet behoe ven te ontlenen. Want ook de conjunctuur in West-Europa geeft onmiskenbare teke nen van economisch herstel te zien, waar van de geleidelijke vermindering van de werkloosheid, evenals in de V.S., een van de meest verheugende kenmerken is. Men moge over het huurkoopsysteem denken zoals men wil, het kan niet worden ont kend dat de toeneming van het afbeta lingskrediet als een symptoom van groter vertrouwen en stijgende koopkracht moet worden beschouwd. Welnu, ook in dit op zicht valt niet alleen in de V.S.. maar ook in de meeste landen van West-Europa een kredietexpansie te constateren als gevolg van dé grotere aankopen van automobielen, televisietoestellen, ijskasten en dergelijke welke een zodanige omvang hebben aan genomen dat bij tal van bedrijven de le veringstermijnen moeten worden verlengd. De nog steeds aanhoudende willige stem ming op de Amsterdamse aandelenmarkt kan als een bewijs worden aangemerkt dat ook hef Nederlandse bedrijfsleven voor een nieuwe economische expansie is ge start,ook al moeten d.aaj*bij uiteraard sommige bedrijven en zelfs enkelebe drijfstakken achterblijven. Men denke hier aan de scheepvaart- ori schè'ëpsb'oÖw- ondernemingen, die onder de malaise op de vrachtenmarkt. en de verminderde nieuwbouw gebukt gaan, al behoeft men met de betrokken bedrijven geen al te groot medelijden te hebben, gelet op de abnormaal grote winsten, welke ze de laat ste jaren hebben kunnen behalen en waar door hun financiële positie dermate is ver sterkt dat ze merendeels wel een periode van teruggang kunnen doormaken, zonder dat hun bestaansvoorwaarden worden aangetast. Terloops moge hier worden opgemerkt dat het oude spreekwoord: de een zijn dood is de ander zijn brood", ook hier in zoverre op gaat, dat de sterk ge daalde vrachten de kostprijs van grond stoffen en ingevoerde produkten hebben doen dalen en er toe hebben bijgedragen dat het algemeen prijsniveau de laatste tijd eerder gedaald dan gestegen is". Terwijl uit vele jaarverslagen van Ne derlandse industriële ondernemingen bljjkt dat de eerste maanden van het lo pende jaar in produktie en afzet een geluk kige kentering hebben gebracht, is dit wel zeer sterk tot uitdrukking gekomen in de jongste mededelingen over de Koninklij ke, de A.K.U. en Philips, waardoor aan de binnen- en buitenlandse vraag naar de aandelen van deze concerns nieuw voed sel gegeven. De Koninklijke heeft in het eerste kwartaal van 1959 grotere omzetten kunnen bereiken, al zijn de winstcijfers, welke deze week zijn gepubliceerd, nog niet meegevallen. Ook de cijfers van de A.K.U. over de eer ste drie maanden van 1959 hebben welis waar nog geen verbetering doen zien, maar de mededelingen ter jaarvergadering, blij kens welke het bedrijf thans op volle toe ren draait en de vooruitzichten van de American Enka, de Amerikaanse doch teronderneming, zeer gunstig zijn, hebben de verwachting gewekt dat ook het A.K.U.-concern allengs in sterkere mate van de conjuncturele opgang zal profite ren. Dat onder de fondsen, waarvoor de oude en de nieuwe beleggingsfunds in het buitenland zich interesseren, de laatste tijd ook de aandelen A.K.U. vaker wor den genoemd, is uiteraard ook de Neder landse belegger niet ontgaan. Zij staan in vele gevallen voor de moeilijkheid ver vanging te vinden voor de fondsen, welke ze de laatste tijd helaas tegen te lage koersen naar het buitenland hebben verkocht., waaronder met name de aan delen Philips moeten worden genoemd. Ten opzichte van koers en rendement van de andere internationale aandelen, is het niveau van de aandelen A.K.U. nog min of meer „bescheiden", zodat voor vrijge komen gelden ondermeer in dit fonds her belegging wordt gezocht. Herbelegging Een toenemend aantal Nederlandse aan delen begint van die herbelegging trou wens meer en meer te profiteren, zoals wel blijkt uit de recente koersstijging van de aandelen der bierbrouwerijen, Hoog ovens, Nederlandsche Kabel, Wijers, Ford, Thomassen Motoren, Vereenigde Machi nefabrieken, welke laatste deze week een miljoenenorder hebben kunnen noteren voor de bouw van een complete rietsui kerfabriek, waardoor ze voor geruime tijd weer van werk is voorzien. Ook de aan delen van kleinere ondernemingen begin nen meer vraag te ontmoeten, omdat in vele gevallen hier van een langzaam toe nemende orderportefeuille kan worden ge sproken. Het overweldigend resultaat van de emis sie der 4',4 percent Nederlandse Staatsle ning, waarop voor meer dan 1 miljard met geld is ingeschreven en waarvan f 400 miljoen is toegewezen, terwijl voor 800 miljoen 3 percent Nederland 1962/64 van het recht tot conversie is gebruik ge maakt, vormt een nieuw bewijs van de overvloedige kapitaalmarkt. Er moge dan meer zijn ingeschreven dan serieus bedoeld was, zodat de beurskoers van de nieuwe obligaties, voor 98'4 percent uit gegeven, zich aanvankelijk beneden 98 percent stelde, reeds na een paar dagen was dit niveau weer overschreden en de gehele obligatiemarkt heeft zich bij grote omzetten deze week kunnen herstellen. De rentestand Doordat sinds de laatste tijd effecten verkeer en kapitaalverkeer in toenemen de mate worden geïnternationaliseerd, valt voor het toekomstig verloop van de rentestand de horoscoop moeilijker te trekken. Aan de ene kant worden in het buitenland kapitalen uitgezet, omdat daal de rente wat hoger is, aan de andere kant wordt onze kapitaalmarkt gevoed door de buitenlandse aankopen van Nederlandse aandelen. De Nederlandse regering geeft zich->er-gelukkig rekenschap van ;:da't; als de gunstige conjunctuur in ons land aan houdt, het bedrijfsleven meer. en me.er-op de kapitaalmarkt een beroep zal moeten doen. ten behoeve waarvan zij zich zoveel mogelijk zal beperken. Dit zal voor haar te gemakkelijker zijn als het nationaal in komen en daardoor ook de opbrengst van de belastingen stijgt. Deze laatste wordt echter eerst na een of twee jaar zichtbaar en dat de nieuwe regering ook het stre ven naar belastingverlaging in haar vaan del heeft geschreven, kan als een be wijs van moed en vertrouwen worden aan gemerkt, dat in vele kringen grote waar dering heeft gevonden. Adverteiitie HAARLEM ZIJl STRA AT 97> Tlltr.: 20340 Philips Argentinië Dr. F.J. Philips, vice-president van de n.v. Phi lips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, heeft in Buenos Aires verklaard, dat zijn maatschappij van plan is vijf miljard peso's in Argentinië te investeren. Twee miljard peso's is reeds geïnves teerd in een nieuwe fabriek die in de zuidelijke zeehaven Bahia Blanca wordt gebouwd. Deze fa briek zal televisiebuizen produceren. dvertentie Veel fleuriger en glan- zender wordt uw haar, als u het thuis zelf wast met POLYCOLOR Kleurshampoo. Bij ge tint (zonder ver ven) in uw natuurlij ke haarkleur of een nieuwe nuance. Het kost zo weinig moei te, 't geeft zoveel extra charme! Tube 1.95 (keus uit 20 tinten) •••••••••••••a Doe het zélf - óók de crème behandeling -met de POLYCOLOR Haarkuur (1.95) Vraag het uw drogist of parfumerie. LAHNEMANN - Laren N.H. - Postbus 18. Imp. v»n Polycolor IC 2 r PliC«ntub»x Mou«on M»rgrtc Auor Blendax Bij de Spaarbank voor de Stad Amster dam werd, blijkens het jaarverslag, in de loop van 1958 ingebracht 1 79.639.566 69.002.330). Terugbetaald werd 64.985.960 (ƒ71.521.017). Inclusief bijschrijving van de op 31 december 1958 verschuldigde rente ad 4.376.921 3.463.055) bedroeg het. inbrengerskapitaal per ultimo 1958 f 169.230.527 150.199.400) per ultimo 1957. Aan het eind van het jaar was het inbren gerstegoed verdeeld over 311.938 (292.610) boekjes. Het jaar werd afgesloten met een overschot van f 14,6 miljoen. De verlies- en winstrekening wijst een voordelig saldo aan van 189.222 991.740). Naar de reserve wordt overgebracht 23.552. (199.853) waarna deze post stijgt tot 7.602.116 per 31 dec. 1958. De interest- baten daalden van 2.061.032 tot 1.519.697. De onkosten vermeerderden van 1.125.151 tot 1.397.696. Het in effecten belegde be drag steeg met 7.6 miljoen tot 81,4 mil joen, dat in onderhandse leningen met 3.9 miljoen tot 77.7 miljoen. De hypotheek portefeuille vermeerderde met bijna 2,5 miljoen tot 7,4 miljoen. VII TT'iÖTSri .-'-.-At.rjf. f. Ingevolge artikel 3 van de Wet op Stich tingen '1956, welke wet op '1 jarRian 1957 in werking is getreden, moeten de statu ten van stichtingen met uitzondering van die genoemd in de artikelen 28 en 29 van voormelde wet aan bepaalde ver eisten voldoen, welke voordien niet gol den: zij moeten bij notariële akte zijn vastgesteld, het woord stichting moet als onderdeel van de naam in de naam zelf voorkomen, terwijl zij voorts het doel der stichting, de wijze van benoeming der be stuurders, benevens een aanwijzing van de zaken, die tot haar kapitaal worden be stemd, moeten bevatten. Indien aan deze vereisten niet is voldaan is de stichting nietig. Deze vereisten gelden ook ten aanzien van de vóór de inwerkingtreding der wet in het leven geroepen stichtingen. In de Wet op stichtingen wordt een termijn gesteld van drie jaren, binnen welke de stichtin gen die niet aan gemelde vereisten vol doen, de gelegenheid wordt geboden zich aan deze wettelijke vereisten aan te pas sen. Deze termijn loopt af 1 januari 1960. Indien na afloop van deze termijn de aanpassing niet heeft plaatsgevonden ver liezen deze stichtingen hun rechtsper soonlijkheid. De bestuurders van stichtin gen wordt derhalve aangeraden na te gaan of bij de oprichting van de stichting de vereiste formaliteiten zijn nageleefd. Voorts wordt er nog op gewezen, dat de stichting nog aan enkele andere vereisten moet voldoen, welker niet-nakoming be paalde rechtsgevolgen heeft. Zo zullen stichtingen, die leden kennen of wier be stuursleden of oprichters recht op uitke ring aan de stichting ontlenen, vernietig baar zijn. De stichting moet worden in geschreven in het Stichtingenregister te 's-Gravenhage. Wordt dit nagelaten dan zijn de bestuurders naast de stichting hoof delijk aansprakelijk. De gang van zaken bij de Amstel Brou werij n.v. te Amsterdam is in 1959 tot dus ver niet onbevredigend geweest, aldus werd de certificaathouders in de vergade ring medegedeeld. Verder werd desgevraagd medegedeeld dat de Surinaamse brouwerij te Paramari bo op volle capaciteit draait. Door deze locale industrie is de bierconsumptie aan merkelijk gestegen. De Antilliaanse brou werij te Willemstad, waaraan op het ogen blik intensief gebouwd wordt, hoopt in het najaar met de produktie te begin nen en tegen de jaarwisseling het produkt op de markt te kunnen brengen. (Van ome weerkundige medewerker) Al is het nog even te vroeg om al een definitieve balans van de meimaand op te maken, wel kan met zekerheid worden gezegd dat het een der mooiste meimaan den van deze eeuw is geworden met veel zon, veel warme dagen en heel weinig regen. Aan de~ droogteperiode, die op vele plaatsen meer dan drie weken aanhield begon, al éfas het nog op bescheiden wijze, 'de Icidt'sië dagërC 'dl 'êeh einde te domen. In de meer onstabiele lucht, die ons land binnendroiig, ontwikkelden zich buien, die plaatselijk al van betekenis waren en vrij dag hier en daar met onweer vergezeld gingen. Het aantal uren zonneschijn is in De Bilt tot ruim 250 gekomen tegen normaal 211 uren. Zoals uit. voorlopige cijfers blijkt be horen Brabant en Twente tot de droogste gebieden. In plaatsen als Eindhoven en Almelo is nog niet meer dan 2 mm regen gevallen. Verleden jaar hebben wij tot 1 juni op de eerste warme en echte zomerse dag moeten wachten, waarop het kwik dat jaar voor het eerst boven 25 C. kwam. Inmiddels heeft zich boven de oceaan, door het naar de Aznren wegtrekken van een hogedrukcentrum, dat nog lang bij Schotland wist stand te houden, een weste lijke stroming gevormd, waarmee nieuwe depressies naar de Britse eilanden en de Noordzee kunnen trekken. Het is dan ook zeer waarschijnlijk dat er toch nog een beetje meiregen zal vallen. Nu hebben ivij over de vteekeinden in mei ook allerminst te klagen gehad. Drie waren er met veel zon en mooi strandweer. De temperatuur van het zeewater blijft nog om 12 C. schommelen. Ridder. Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië heeft koning Olav van Noor wegen vrijdag geëerd met de hoogste Britse onderscheiding, die van ridder in de orde van de kouseband (Extra Knight Companion). De kentekenen van de orde, een ster en een kouseband werden de vorst, na zijn aankomst in Engeland, op Windsor Castle aangebo den. De investituur van koning Olav zal op een later tijdstip plaatshebben. Gezondheid. De algemene vergadering van de Wereldgezondheidsorganisatie heeft te Genève haar twaalfde zitting beëindigd na tot maatregelen besloten te hebben om malaria en pokken af doende te bestrijden en gezamenlijk de oorzaken van kanker en hartkwalen te onderzoeken. Voor 1960 werd een be groting van 16.900.000 dollar vastge steld. Achterdeur. De Oostberlijnse toneelspeler Dornseif, is donderdag hals over kop naar West-Berlijn gevlucht, toen hij in een Oostberlijns café werd gewaar schuwd dat twee heren van de veilig heidspolitie hem wilden spreken. Hij vluchtte door een achterdeur naar de ondergrondse, waarmee hij naar West- Berlijn reisde. Kapitaal. De universiteit van Oslo heeft opnieuw een schenking ontvangen van de Noorse schcepsmagnaat Anders Jah- re. Jahre heeft besloten het kapitaal van de „Anders Jahre stichting voor de bevordering van wetenschappelijk on derzoek" met acht miljoen kronen te verhogen tot twintig miljoen kronen. Anti-communistisch. De minister van Bin nenlandse Zaken van de Centraal-Ame- rikaanse staten Salvador, Honduras, Nicaragua, Costa Rica en Guatemala komen volgende week in Guatemala bijeen ter bespreking van gemeen schappelijke maatregelen ter bestrij ding van communistische infiltratie. Panama zal waarnemers zenden. Gua temala wil voorstellen dat vreemdelin gen die ervan verdacht worden com munistische agenten te zijn worden uit gewezen en dat reizen naar communis tische landen worden verboden. Onderscheiding. Arthur Sulzberger, direc teur van de New York Times is onder scheiden met de prijs voor de journa listiek van de universiteit van Columbia voor de wijze waarop zijn blad vorig jaar tijdens de krantenstaking in New York een nood-nieuwsvoorziening heeft georganiseerd. De Times verzorgde toen onder andere drie televisiepro gramma's met nieuws per dag, elk van een uur. Keten. Communistisch China heeft een keten van vliegvelden langs de grens met Nepal aangelegd, zo heeft de Ne- palese premier Koirala aan verslagge vers in Katmandoe verklaard. Hij voeg de eraan toe dat ook Nepal vliegvelden aan zal leggen waar het ook maar no dig mag zijn. Maandsalaris. Koning Hoessein van Jor danië heeft besloten zijn salaris van een maand (veertigduizend gulden) be schikbaar te stellen voor steun van het Algerijnse volk in zijn strijd voor vrij heid en onafhankelijkheid. Jordaanse ministers en functionarissen hebben het koninklijke voorbeeld gevolgd en ook een maandsalaris beschikbaar ge steld. Onschadelijk. Bij de brand in het Londen- se Liverpool Strectstation, waarbij ra dio-actieve stof is vrijgekomen blijkt alleen een brandweerman te zijn be smet, evenwel in volkomen onschade lijke mate. De capsules, waarin het ra dio-actieve thorium was geborgen, zijn intact gebleven, al zijn er door de hitte giftige dampen ontsnapt. Operatie. Vijf artsen, die bij het betreden van een restaurant in de Amerikaanse stad Trenton een spoedoperatie moes ten verrichten hebben een man die In stukjes biefstuk dreigde te stikken van de dood gered met onderdeeltjes van vulpennen, een koksmes en een lepel, gesteriliseerd door onderdompeling in whiskey. Speculatie. Een woordvoerder van het Britse ministerie van binnenlandse za ken heeft verklaard dat berichten als zou mevrouw Dmitriev politiek asiel hebben gevraagd „zuivere speculatie" zijn. Mevrouw Dmitriev, echtgenote van de plaatsvervangend marine-attaché van de Russische ambassade in Lon den, heeft wel toestemming verzocht in Engeland te mogen blijven. De Brit se regering heeft nog niet over het ver zoek van mevrouw Dmitriev beslist. Het KNMI deelt mede: gelijk in het noorden van het land wat Op de oceaan is het hogedrukgebied ver- motregen of lichte regen kan vallen. In de der door de depressieactiviteit aangetast zuidelijke provincies zijn enkele opklarin- zodat het zwaartepunt nu bij de Azorcn gen mogelijk. De temperaturen lopen nog ligt. Een depressie, die gisteren IJsland iets verder op. passeerde is bij de Noorse kust aangeko men en verder uitgediept. Drukdalingen van deze depressie breidden zich in zuid oostelijke richting uit. Hierdoor heeft zich over de Noordzee een westelijke stroming ingesteld, die zachtere oceaanlucht mee voert. Deze lucht zal de komende 24 uur ons land bereiken. De wind draait naar zuidwest tot west, terwijl voorts bewol king zal binnendrijven, waaruit later mo- WEF.RRAPPORTEN 42. Panda was stomverbaasd over dit tovertrucje, maar nog meer over het feit, dat Joris nu zo maar de kostbare bijl aan het opperhoofd overhandigde. Ammezole was zó verbluft, dat hij aanvankelijk slechts geluiden kon voortbrengen, die deden denken aan een verstopte gootsteen. „De guh-gouden buh-bijl!", gorgelde hij verheugd. „U groot medicijnman! Dat u hebben bewezen. Oef!" „Ik heb nóg iets bewezen, m'n waarde", sprak Joris. „Uw medicijnman is een dief. Niet een vreem deling, doch hij had de Gouden Bijl ge stolen. Dat heb ik gelezen in het koffiedik en dit onthulde mij tevens de plaats, waar dit stoute manneke zijn buit had ver borgen. In zijn rokkostuum! Ja, niets blijft verborgen voor wie koffiedik tot lectuur neemt. Oef!" Voedoehoedoe had natuurlijk ivel bezwaren tegen deze uitleg, maar aan gezien Joris nu de sterkste troeven in handen had, begaf de medicijnman zich in alle stilte naar zijn tent. Maar zijn terug tocht werd opgemerkt door Ammezole, die hem loeiend van wraakzucht achterna ren de, gevolgd door Joris. Toen zij echter het tentzeil openklapten, keken zij verbijsterd rond. De ruimte was gevuld met voor werpen, die nu eenmaal horen bij het be roep van medicijnman, maar van Voedoe hoedoe zelf was geen spoor te bekennen. Zondag 31 mei Zon op 4.28 uur, onder 20.48 uur. Maan op 2.00 uur, onder 14.36 uur. Maandag 1 juni Zon op 4.27 uur, onder 20.49 uur. Maan op 2.23 uur, onder 15.40 uur. Maanstanden 6 juni 12.53 uur nieuwe maan. 14 juni 6.22 uur eerste kwartier. 20 juni 21.00 uur volle maan. 27 juni 23.12 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuider Zaterdag 30 mei Hoog water 10.08 en 22.44 uur. Laag water 5.25 en 18.00 uür. Zondag 31 mei Hoog water 11.20 en 23.52 uur. Laag water 6.32 en 19.16 uur. Maandag 1 juni Hoog water 12.66 en uur. Laag water 7.38 en 20.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Algiers Temperaturen. buiten- 66 en binnenland: heden- - «5 rj inorgen 7 uur. Neerslag: t3'3 d ca laatste 24 uur S Ü'2 Den Helder onbewolkt n 11 0 Ypenburg zwaar bew. no 10 0 Vlissingen half bew. nno 10 0 Eelde onbewolkt n 10 1 Twente licht bew. n 8 1 De Bilt half bew. nnw 9 2 Eindhoven half bew. nno 8 1 Vlv. Z-Limb mist wnw 7 5 Helsinki geheel bew w 7 0 Stockholm licht bew. z 8 0 Oslo zwaar bew z 12 0 Kopenhagen onbewolkt w 12 0 Aberdeen zwaar bew. wzw 13 0,1 Londen zwaar bew. windst. 12 0,1 Amsterdam zwaar bew. n 8 2 Rrussel zwaar bew. n 8 5 Luxemburg zwaar bew. nnw 7 0 Parijs geheel bew nnw 8 0 Bordeaux onbewolkt nnw 9 0 Grenoble onbewolkt nw 9 0 Nice zwaar bew nnw 15 0 Berlijn half bew. ono 12 0 Frankfort regen nnw 8 0,1 München regen wnw 7 10 Zürich bew. nnw 7 0 Genève onbewolkt windst. 9 0 Locarno onbewolkt windst. 10 4 Wenen regen wnw 11 0,2 Innsbruck regen zzo 8 19 Rome 'waar bew. windst. 15 3 Ajaccio half bew. no 14 0 Madrid licht bew. n 9 0 Mallorca zwaar bew. windst. 15 0 Algiers half bew. windst. 13 4

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2