Scheveningse vloot wordt met zeven trawlloggers versterkt LINCO L0ENDERSL00T Uitreiking diploma's aan 120 geslaagde leerlingen K.N.H.S. Kennemerlaan 159 Vertegenwoordiger gaf zich uit voor ingenieur; eis: anderhalf jaar Voortgaande vernieuwing is een urgente zaak super convector KOELKASTEN Uw bril klaar terwijl u wacht Gouden huwelijksfeest in Santpoort-Zuid Mevrouw Van Buuren werd seniorenkampioen SSH LOENDERSiOOI Burgerlijke Stand van Velsen Haal hout bij „De Houthal" Strandleven in Berlijn Kinder dien sten J. DE BOER - Mr. Opticien HAARLEMSE RECHTBANK Ernstig meningsverschil Zandwinning wél voor landbouw bezwaarlijk Zoontjes Pat Mat-kampioen Examens ZATERDAG 30 MEI 1959 6 (Van een Haagse medewerker) Een opmerking van de heer Tuntler, in specteur van de scheepvaartinspectie, bij de tewaterlating van de 1.000 pk. trawler „Antje" voor Katwijk, dat de Katwijkers meer initiatief tonen dan de Schevenin- gers bij het verbeteren van de accommo datie en het overschakelen van de drijfnet- op de trawlnetvisserij, heeft blijkbaar als een stimulans voor Scheveningen gewerkt. Niet minder dan zeven nieuwe schepen ter waarde van zeven miljoen gulden zullen in de loop van dit jaar en 1960 de Sche veningse vissersvloot komen versterken. Na een lange periode van stilstand op het gebied van de vlootvernieuwing als gevolg van de bestedingsbeperking komt er dus eindelijk weer schot in de zo noodzakelij ke vervanging -van oude door nieuwe vis sersvaartuigen. Dat met deze opdrachten het laatste woord op het gebied van de vlootvernieu wing is gesproken, zoals wel eens wordt gesuggereerd, is echter beslist niet waar. Men kan stellen; dat Nederland er in ge slaagd is om een bruikbaar type vaartuig voor de visserij langs de kust en een ge combineerde trawler-logger voor de ha ringvisserij te ontwerpen, die voldoen op de visgronden en in elk geval de laatste jaren goede besommingen boeken. Er zul len nog heel wat nieuwe schepen moeten worden gebouwd, voordat Nederland zich weer met de grote visserijlanden kan me ten. Nieuwe schepen, waarin met de er varingen van Engeland, Duitsland en Frankrijk met gedurfde ontwerpen reke ning zal zijn gehouden. In de kringen van het Visserijschap wordt dit blijkens een opmerking in het jaarverslag terdege beseft. „In de eerste plaats zij hier gewezen op het probleem van de vernieuwing van de visserijvloot, dat van jaar tot jaar dringender wordt ge zien de hoge ouderdom van een groot aan tal schepen, waarbij in het bijzonder de specifieke drijfnetloggers een rol spelen. Weliswaar werd in 1957 een veertigtal ha- ringdrijfnetschepen door middel van een onderlinge regeling afgevoerd, maar dit heeft het probleem als zodanig niet opge lost. Het vraagstuk heeft niet alléén be trekking op de ouderdom van de schepen zelf, doch tevens op de wijze waarop zij vervangen dienen te worden." Men schrikt er dus in het Visserijschap niet voor te rug om de vlootvernieuwing een dringend probleem te noemen. Daaraan verandert het feit, dat er voor Scheveningen zeven nieuwe schepen en voor IJmuiden en Kat wijk drie trawlers en negentien Noordzee- kotters in aanbouw zijn nog niet veel. Voor de Verre Visserij Maatschappij (J. J. van der Toorn) in Scheveningen zullen drie schepen van 675 pk worden gebouwd op de scheepswerf „De Hoop" in Lei derdorp. De kiel voor het eerste schip is onmiddellijk na de tewaterlating van de „Aafke" (Sch. 16) voor de rederij Jac. den Duik en Zonen gelegd. Op deze scheepswerf zal een soortgelijk vaartuig. Adverteniie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig, modern breed gezellig vuur. Meer dan 50 jaar ervaring. Lange Nieuwstraat 433-435 Betaling is te regelen. IJmuiden Op dinsdag 2 juni hopen de heer en mevrouw SchaapMijwaard, wonende Noordlaan 16 in Santpoort-Zuid, gemeente Bloemendaal, hun gouden bruiloft te vie ren De heer Leendert Schaap werd op 6 september 1883 in Bloemendaal geboren. Mevrouw Lamberdina SchaapMijwaard zag op 23 oktober 1883 in Vreeland aan de Vecht het levenslicht. Beiden worden dus dit jaar zesenzeventig jaar. Het echtpaar heeft zeven kinderen, vier dochters en drie zoons, die allen getrouwd zijn. Wie de heer Schaap ontmoet, zou hem zijn 75 jaar geenszins aanzien. Hij is echt hét type van de buitenman, gebruind door de zon, die veel in de duinen heeft ge zworven en die na zijn pensionering in 1949 nog veel te vitaal was om te gaan ren tenieren. Hij vroeg jachtopziener Jan Bak ker van de Kennemerduinen toen of hij hem niet kon gebruiken en zo kwam het dat hij nog, tot Kerstmis 1958 toe, daar de fazanten heeft gevoerd en deelnam aan de jacht. Ook Prins Bernhard nam soms aan die jachtpartijen deel. Daarbij werkt de heer Schaap nog bijna dagelijks in zijn moestuin, want stilzitten kan hij nu eenmaal niet. Ook is hij een enthousiast visser en ging hij in vroeger dagen, bij voorbeeld vaak snoeken. De heer Schaap heeft een werkzaam leven achter de rug. Op zestienjarige leef tijd, dat was in 1900, ging hij in de mili taire dienst, bij de marine. Zodoende heeft hij nogal wat van de wereld gezien. Zo was hij twee jaar in het voormalige Neder- lands-Indië en een half jaar op Curagao. In 1906 kwam hij uit dienst cn na een half jaar bij de Nederlandse Spoorwegen en op het postkantoor in Overveen gewerkt te hebben, was hij gedurende drieëneenhalf jaar werkzaam als machinist bij Haver- schmidt en Klaje. In 1920 werd hij stoker machinist bij de voormalige wasserij Bij voet aan de Korte Kleverlaan. In 1949 werd de heer Schaap gepensioneerd. Zaterdagmiddag tussen drie en vijf uur houdt het echtpaar Schaap een receptie in „De Toorts" in Santpoort-Zuid. worden gebouwd voor de rederij A. van der Toorn in Scheveningen. Vier schepen van een ontwerp, dat welhaast traditioneel kan woi'den genoemd. Schepen van 42 meter lengte, en 7.10 breed, die over een kant zullen vissen. Voor de rederij Jaczon wordt een nieuw chip gebouwd bij de sleephelling maatschappij en op de werf „Concordia" in Amsterdam wordt voor deze rederij een trawllogger van 45,50 me ter lengte met een industriemotor van 800 pk. gebouwd. De motor zal tot 1.000 pk. kunnen worden opgevoerd. Dit schip is reeds te water gelaten. De rederijen dur ven het nog niet aan om een hektrawler te laten bouwen, een trawler dus, waarop het net over het achterschip wordt scheep gehaald. In Duitsland is men over dit nieu we type trawler ovei- het algemeen zeer tevreden. Advertentie Marktplein 30 - Telefoon 4273 Bij de onderlinge wedstrijden van de damessenioren van SSH in het gymnastiek lokaal van de Watei-vlietschool in Velsen- Noord, deelde de voorzitter ir. W. Singer, voorzitter, mee, dat de kampioene van 1958, mevrouw Van Eerden, wegens om standigheden haar titel niet kon ver dedigen. Van het eerste gelid was mevrouw Bij- tenhoorn na drie toestellen tot op 0,3 punt ingelopen op mevrouw Van Buuren, die toen 26,4 punt had bereikt; mevrouw Schriemer volgde met 25,9 punt. In het tweede gelid had mevrouw Noortman een minimum puntenwinst. Tijdens de vrije oefening was er opnieuw enige spanning, 'adhgë'zièri hierbijVefëbTiilIên tót tiende .punten beperkt waren. Tenslotte mócht 'mevrouw, N. van 'Buurén-Wxnkél ziófï mét 39,3 punt kampioene noemen. Zij kreeg een ere-diploma. De spanning illustreerde zich voorts in twee tweede en twee vijfde plaatsen. De verdere uitslag was: Eerste gelid: 2. G. Bijtenhoorn-Boere en A. Schriemer- Reindersma 38,4 p.; 4. T. Brontveld-Kulde- rij 38,2 p.; 5. A. M. Rollenberg-Böhm en G. Mai'tinius-Boer 37,8 p.; 7. J. Schepers- Wernke 36,4 p.; 8. Ph. Pas-de Graaf 36,1 p. (allen een ereprijs) en 9. F. E. Donker sloot-van Beest 35,2 p. (eerste prijs). Tweede gelid: 1. W. Noortman-den Bakker 34.7 p.; 2. L. v. Telgen-Bakker 34,5 p. (bei den eerste prijs); 3. W. H. Steltenpohl- Verlaan 32,3 p.; 4. S. Uytendaal-van Lier 31.8 p. (beiden tweede prijs). Derde gelid: 1. D. Kruize-Swiers 30 p. (eei'ste prijs); 2. J. Koning-de Geus 28,7 p. (tweede prijs). De prijsuitreiking door de heren Singer en Van Wijnen ging gepaard met de uit reiking van de inmiddels door de heer Hendriks gecalligrafeerde diploma's. De kampioene kreeg een grote verzilverde medaille. Advertentie Bosch - AEG - Bico - Delta etc Eigen crediet-service. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden BEVALLEN: A. M. ConijnHeijdenrijk, d., Schulpweg 284, Velsen-Nooi-d; H. M. WeberPost, d., Bonekampstraat 8, IJmui den-Oost; A. Wij kei-Van Pel, d., Snel- liusstraat 20, IJmuiden; J. L. van der Bel lenVan Grootheest, d., Mr. Jan Gerritsz- laan 45III, Haarlem; J. G. Sex-rarens Voorhout, z., Kievitlaan 20, IJmuiden-Oost; A. M. van AalsburgGroen, z., Plutostraat 28, IJmuiden; A. A. PeereboomVan Duijn, d., Scheldestraat 22, IJmuiden; J. de Fe- bei-Gjaltema, z., Lange Nieuwstraat 534, IJmuiden-Oost; M. W. RasBosch, d., Vechtstraat 7, IJmuiden; M. N. Kamp- fraath—Haag, d., J. T. Cremerlaan 99, Santpoort. GEHUWD: H. W. Kramer—M. A. Ruijg- rok, Soest, Prins Hendriklaan 18; A. W. HeekO. Smit, IJmuiden, Velsei-duinweg 196; J. J. SchelvisA. M. Vos, Beverwijk, Heemskerkerweg 252; A. G. Muldex-E. R. A. van der Meule, Haarlem, Roemer Vis- scherstraat 35 I hoog; A. H. ScholierA. Knaapen, Castricum, Lijsterbeslaan 3; W. BakkerA. Rook, Santpoort, Tulpenstr. 23; C. A. IiarfstA. A. Akkerman, Haaffem, K. van Manderstraat 112; L. van WijkJ. A. van der Lugt, IJmuiden-Oost, Tromp straat 192; R. van der Horst—L. Anker, IJmuiden, Fultonstraat 15; H. HeijnG. Sterk, Koog aan de Zaan,J. Kuijperstr. 51; R. J. TresidderI. Holtes, Santpoort, Saba- straat 4. ONDERTROUWD: Jhr. J. P. van Such- telen, te New York, en M. van Hattum, Stationsweg 78, Velsen-Dorp; N. J. van der Aai-, Noordei-laan 28, Velsen-Noord, en J. G. C. van den Berk, Noorderlaan 28, Vel sen-Noord; J. G. Veldhoven, Bloemendaal - sestraatweg 17a, Santpoort, en G. H. Kos ter, Van Speijkstraat 31, IJmuiden-Oost; C. J. W. Gomes, Engelmundusstraat 13, IJmuiden-Oost, en J. M. Post, Kerkpad 73, Santpoort, t.a.: IJsselstraat 69 boven, IJmuiden; T. van Maanen. Grote Hout- of Koningsweg 130, Velsen-Noord, en A. M. var: Opbergen, Dii-k Hartoghstraat 36, IJmuiden, t.a.:Reggestraat 5, IJmuiden; J. Kraaijenoord, Voermanstraat 46. IJmui den, en C. T. M. van Kouteren, Voerman- straat 46, IJmuiden; A. P. A. van Vliet, Warmenhovenstraat 64, IJmuiden, en N. G. J.van Essen, Zuiderdorpstraat 1, Vel- sen-Zuid, t.a.: Warmenhovenstraat 64, IJmuiden; J. Hardebol, Duinlustparkweg 20. Bloemendaal, en L. Veenstra, Zanders straat 20, IJmuiden-Oost, t.a.: Bloemen- daalseweg 31. Bloemendaal; J. Tijms, Van Woustraat 233 II. Amsterdam, en T. Ver- duin, Piet Heinstraat 78, IJmuiden-Oost, t.a.: Esdoornlaan 8, Castricum; D. van Leeuwen, Leidsevaai-t 7, Voorhout, en N. H J. van Lente, Ovei-bildtweg 28, Sant poort, t.a.: Leidsevaart 7, Voorhout; A. E. Leijenaar, Huijgensstraat 67 rd., IJmuiden, en W. H. Houkes, Bestevaerstraat 19, I.Jmuiden-Oost; R. H. J. Weidemann, Van Speijkstraat 20. IJmuiden-Oost, en E. D. A. Verweij, Lange Nieuwstraat no. 364, IJmuiden. Advertentie TELEFOON 7770 Zondag 31 mei IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. G. van Doorn; 19 uur: ds. Koole, jeugddienst. De Rank, 10 uur: mejuffrouw G. de Wil de, jongei-endienst. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkei-k, 10 uur: ds. J. v. d. Berg. Jeugdkapel, 10 uur: J. L. Lyklema. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9.30 uur: drs. G. H. Homans; 17 uur: ds. W. Dieper- sloot, Petrakei-k, 9.30 uur: ds. W. Diepersloot; 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk, Rambonnetiaan, 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. J. Tijmes. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10 uur: ds. G. J. W. den Herder. Oud-Katholieke Kerk. 8 uur: vi-oegmis; 9.30 uur: hoogmis; 16 uur: vespei-s; woensdag 9 uur: Heilige mis. Leger des Ileils, 10 uur: heiligingsdienst; 19.15 uur: openliichtsamenkomst aan de Kennemerlaan; 20 uur: openbare samen komst. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: ds. J. W. Weenink; 11.15 uur: kin- derdienst. Jehovah's Getuigen, Cultureel Gebouw, 18.30 uur: Wachttox-en studie over „Uw wil geschiedde". Volle Evangelie Gemeenschap, Cultureel Gebouw, dinsdag 20 uur: samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste Dagen, Cultureel Gebouw, 17 uur: Wie zijn de Mormonen? IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. de Roest; 19 uur: ds. Joh. Dickhout. Geref. Kerk, Bethelkerk, 9.30 uur: ds. J. van Leeuwen; 17 uur: drs. G. H. Ho- mans. Ned. Herv. Evang. op Geref. grondslag, Elonkapel, Vareniusstraat, dinsdag 19.30 uur: voorganger m. de Vos. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. J. B. Assendorp. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare niusstraat, 10 uur: Jb. Klein Haneveld; 11.45 uur: kindersamenkomst; 19.30 uur: dooodienst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 17.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink; 19 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Gereformeerde Kerk, 9.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. H. Baarlink. Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, 19 uur: drs. H. G. Oostinga. Vrije Evang. .Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 10 uur: J. v. Gijs. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: Ed. W. Pera. Evang. Luth. Gem., geen dienst. Vrije Evangelische Gemeente, Koning straat 117, 9 uur: ds. A. A. Leenhouts. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. M. Wendte; 19 uur: ds. W. IJzer man. Irenekapel, 10 uur: ds. W. Oort- huys. Pópulierênlaan, 10 uur: ds. G. W. {WiS?V5>.V:-. In de leerlingenwerkplaats van Hoog ovens aan de Bessemerstraat in Velsen- Noord is vrijdagavond aan 120 geslaagde leerlingen het diploma uitgereikt. Het hoofd van de werkplaats, de heer A. Sche- rer, vond het verheugend dat de uitreiking van de diploma's in de nieuwe kantine plaats kon hebben. De heer B. Th. W. van Hasselt, voorzitter van de onderwijscom missie, richtte een opbeurend woord tot de gesti-aaJde leerlingen. Hij spoorde hen aan vol te houden. De geslaagde leerlingen hebben volgens de heer Van Hasselt niet alleen zich zelf maar ook het bedrijf een In West-Berlijn heerste bij het nade ren van de 27ste mei, de dag waarop het aanvankelijke Russische ultima tum inzake een nieuwe status voor het westelijk deel van de stad verstreek, geen crisisstemmmg. Meer dan twintig duizend Westberlijners koesterden zich zondag aan het strand van het Wann-meer in de milde voorjaarszon en in de koelte van het verkwikkende water. grote aienst bewezen, want „het lied van de industrialisatie" klinkt in alle toon aarden in ons land. „De industrie vraagt steeds beter ont wikkelde mensen en dat zal zeker het ge val zijn met de op stapel staande uitbrei ding van het Hoogovenbedrijf", meende hij. Naar de mening van de heer Van Hasselt zou het ook in ons land, evenals in Ame rika maar ook in Zwitserland, mogelijk zijn een hogere welstand te bereiken. De heer Van Hasselt vestigde er speciaal de aandacht op om in al het werk vooral het verstand te laten spi-eken. „De prestaties zullen dan hoger,- de ongevallencijfers lager zijn". Hij memoreerde dat het aan tal geslaagden vorig jaar 38 bedroeg. Ook vertelde hij dat de arbeiders zelf hebben gevraagd om een algemeen technische cur sus en een cui-sus tekeninglezen ovenbouw. Tot slot van zijn betoog bracht hij dank aan het lerarenkorps en de examinatoi'en. Na de uitreiking van de diploma's voer den drie leerlingen het woord. Zij bi-ach ten de dank van de leerlingen over voor al hetgeen de directie en de leraren hebben gedaan om hen in staat te stellen het di ploma te kunnen behalen. IJzerman. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: de heer B. A. Hoogstadt. Vrfjz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. G. M. Spelberg. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. C. Kapteyn; 17 uur: ds. C. Meyer. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Veriossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. F. C. Willekes. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. Geref. Kerk, Constantijn Huygensstraat, 9.30 uur: ds. Baai-link; 17 uur: ds. C. Kapteyn. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. P. Salm. Duinenbosch, 9 uur: ds. P. Salm. Geref. Kerk, 10.30 en 17 uur: ds. Y. van der Zee. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. J. C. Remijn; 19 uur: Oecumenische dienst, ds. J. C. Remijn en di\ J. L. Klink. Adventskerk (Ziekenhuiskerk), 10 uur: ds. G. H. van Willenswaard. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. J. W. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. J. C. Maris; 16 uur: ds. L. Kleissen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.15 uur: ds. L. E. Oosterhof; 15 uur: ds. P. Lok. IJmuiden-West: Ned. Herv. zondagsschool Bethlehemwijk, Bethlehemschool, aan vang 10 uur; Ned. Herv. Kinderdiensten IJmuiden-West, Comitéschool en Insin- gei-school, aanvang 10 uur; Geref. zon dagsschool „De Zaaier", Ichthusburcht. aanvang 12.15 uur; Chr. Gei-ef. zondags school „Philippus", Consistorie, aanvang 11.45 uur; Leger des Heils, zondags school. Gebouw Edisonstraat 14, aanvang 12 uur; Oud-Katholieke zondagsschool, O.K. Veren.gebouw aanvang 10 uur: Advertentie ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 - Telef. 7119 MONTUREN v.a. 6.35 Doopsgezinde zondagsschool, Helmstraat, aanvang 11.45 uur; Geref. Evang. zon dagsschool, Groen van Prinstererschool, aanvang 11.45 uur. IJmuiden-Oost: Ned. Herv. zondagsschool, Julianaschool, aanvang 10 uur; Kinder- kerk IJmuiden-Oost, Emmaschool en Theo Thijssenschool, aanvang 10 uur; Geref. zondagsschool „De blijde Bood schap", Gebouw „De Larik", aanvang 11.00 uur; Geref. Evang. zondagsschool, Ossendorpschool, aanvang 10.30 uur. DriehuisVelsen-Dorp: Ned. Herv. zon dagsschool, Marie Boreelkleuterschool, aanvang 10 uur en Wijkgebouw Toren straat, aanvang 12 uur. Santpoort: Ned. Herv. zondagsschool, Jeugdhuis, 58 uur, aanvang 11.30 uur. Kinderkerk, kerk, aanvang 11.30 uur. Velsen-Noord: Ned. Herv. Kinderdiensten, Kleuterschool aan de Banjaertstraat, aanvang 12.15 uur; C.V.O.-school aan de Langeveldstraat, aanvang 12 uur; Geref. Evang. zondagsschool, Da Costaschool, aanvang 11.30 uur. DIENSTEN BADGASTENKERK IN WIJK AAN ZEE Op zondag 7 juni beginnen in Wijk aan Zee de diensten weer in de Gereformeer de Badgastenkerk aan de Julianaweg. Er zullen twee diensten zijn en wel om tien uur 's morgens en om half acht 's avonds. De eerste zondag treeds als voorganger op ds. W. A. Mellers. „We hebben hier te doen met een door en door oneerlijk man, die onmogelijk op het rechte pad te houden is. De manier waarop hij andere mensen oplicht of pro beert op te lichten hebben een bijna patho logisch karakter. De fantasie van deze verdachte is zo abnormaal, dat ik de recht bank in overweging geef een psychia trisch rapport over hem in te winnen. In dien de rechtbank dit rapport niet nodig acht, is een langdurige straf hier geboden In het laatste geval heb ik de eer wegens verduistering en oplichting meermalen gepleegd een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden te requiereren". Dit zei de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, donderdag voor de Haarlemse rechtbank over de 37-jarige Haarlemse vertegenwoordiger in de be klaagdenbank. De verdachte was een lange i-eeks van strafbai-e feiten tenlastegelegd. Het langst in beslag nam de behandeling van de po ging tot oplichting van een elektro-tech nisch installateur uit Haarlem, die hij sa men met een vriendin in december van het vorig jaar zou hebben gepleegd. Ver dachte zat in financiële moeilijkheden en beraamde met het meisje een ingewikkeld plan om aan geld te komen. Hij belde de Het plan van de Rijkswaterstaat tot zandwinning in de Haarlemmermeer, polder ten behoeve van de aanleg van de rijksweg beoosten Haarlem heeft niet alleen geleid tot krachtige protes ten bij de Provinciale Staten maar ook tot een ernstig meningsverschil over de advisering. Van bevoegde zijde vernemen wij namelijk dat het rap port van het proefstation voor de Bloembollencultuur verkeerd is ge ïnterpreteerd. Op deze verkeerde in terpretatie zouden andere instanties als Gedeputeerde Staten en B. en W. van Plaarlemmermeer hun standpunt hebben gebaseerd. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben in een brief aan Provinciale Sta ten een toelichting op het zandwinnings plan gegeven en de staten machtiging ge vraagd om stappen te ondernemen ten einde de zandwinning in Haarlemmei-meer mogelijk te maken. Gedeputeerde Staten schrijven in hun brief dat de Rijkswater staat bij zijn aanvrage om ontheffing van de bodemverlagingsvex-ordening een rap port van de Vereniging Proefstation voor de Bloembollencultuur heeft ovei-gelegd, waaruit blijkt dat uit een oogpunt van ver lies aan landbouwgrond tegen de zand winning geen overwegende bezwaren be staan, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Deze mededeling blijkt niet juist te zijn. Wij hebben namelijk vernomen dat dit proefstation tegen de zandwinning juist zeer ernstige bezwaren heeft. De gepubli ceerde mededeling van Gedeputeerde Sta ten kwam voor de adviseurs „als een donderslag bij heldere hemel". Het rapport van het proefstation zou verkeerd zijn geïnterpreteerd en de landbouwkun dige bezwaren zouden zijn gebagatelli seerd. Het proefstation kan het zandwinnings plan niet aanvaarden, omdat dit plan een bedreiging inhoudt voor reeds bestaande of potentiële bollengi-onden, die door verandering van de waterhuishouding als gevolg van de afgraving gevaar lopen. Om reden hiervan hebben ook de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur en het Landbouwschap tegen de voorgenomen zandwinning px-otest aange tekend. De Provinciale Staten van Noord holland zullen dit plan op 16 juni be spreken. installateur op en deed zich voor als een ingenieur van Philips uit Eindhoven. „Een van onze mensen heeft bij Zwanen burg een aanrijding gehad en heeft drin gend ƒ150.- nodig. Wij zouden het zeer op prijs stellen wanneer u hem uit de nood zou helpen", zei verdachte door de tele foon. De installateur koestei-de eerst geen argwaan en was naar Zwanenburg gere den, maar daar wist de politie van geen aanrijding af. Later was de installateur opnieuw opgebeld. „Onze employé zit er- gens in Zwanenburg, maar zijn Engelse se cretaresse zal naar Haarlem komen om het geld op het Stationsplein in ontvangst te nemén", luidde toen de mededeling van de ..ingenieur". De installateur begaf zich naar het station, maar hoewel hij er drie kwartier wachtte sprak geen enkele dame hem aan. Thuis gekomen ontving hij weer een tele foontje nu met de mededeling dat de se cretaresse in een met name genoemd Haar lems hotel op hem zou wachten. De in stallateur vertrouwde het zaakje niet meer en nam de politie in de arm. Samen met een rechercheur begaf hij zich naar het op gegeven adres en toen viel de alleen maar Engels sprekende „secretaresse" spoedig door de mand. Voorts werd verdachte er van beschuldigd dat hij onder valse voor wendsels zonder betaling in Amsterdam een auto voor een half jaar had gehuurd. Verdachte zou zich bij die gelegenheid heb ben uitgegeven voor een controleur van een reisbureau. Een reservewiel van de huurauto zou hij in onderpand hebben ge geven om benzine te krijgen. Verder zou hij een Haarlemmer benadeeld hebben door een lichtreclame, die hij voor hem moest maken, aan een firma te verkopen. Het daarvoor gekregen geld zou verdach te in eigen zak hebben gestoken. De pi-esident van de ï-echtbank, mr. H. M. Ferwerda, herinnerde verdachte eraan dat deze al meermalen wegens verduiste ring en oplichting was veroordeeld. „U neemt het met de waarheid niet zo nauw. Het is jammer dat er nog steeds mensen zijn die geloof aan uw mooie pi-aatjes hech ten", aldus mr. Feinverda. Tegen de pseudo-secretaresse een 22-jari- ge Haarlemse serveerstei-, vorderde de officier van Justitie, drie maanden gevan genisstraf waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Hij wilde daarbij in aanmei'king nemen dat verdachte on der de invloed van de vertegenwoordiger had gehandeld. Mr. Pliester en mr. Heimig bepleitten resp. voor de vei-tegenwoordiger en de serveerster clementie met het oog op ver zachtende omstandigheden. De rechtbank bepaalde de uitspraak in deze zaak op dondex-dag 11 juni des mor gens om half tien. Door het gelijke spel van Van Zwart tegen Huygen, is J. Zoontjes met de fraaie score van zeven punten uit acht wedstrij den kampioen van de Kennemer Schaak club „Pat Mat" geworden. De uitslagen waren: Kampioensafdeling: ZoontjesSuiker 10; HuygenZwart remise. Afdeling 1 en 2: Soeteman-Hart afge- bi-oken. Afdeling 3 en 4: Wester-Knake 10; De Ruyterv. Vuuren afgebroken. Algemene competitie: DuinKruyer 10; Wortel boerMolenaar 10; J. v. VuurenDoekes 01; v. d. LelyDoets 10; TijssenSlings remise; Comisv. d. Berg 1—0. Leiden. Kandidaatsexamen A wis- en natuur kunde: Til. Niemeyer, Leiden. Idem F: J. W. Roe- lofsen. Leiden. Idem H: H. Brouwer, Leiden. Idem K: D. E. Jans, Den Haag. Doctoraalexamen biologie: de dames F. Mac Gillavry, Leiden en M. H. van Draanen, Leiden. Doctoraalexamen scheikunde: mej. J. A. Zwartz, Leiden. Docto raalexamen sterrekunde: mej. L. M. J. S. Vol ders, Leiden. Amsterdam. Gem. Univ. Doctoraalexamen Zweeds: mevr. A. M. Kolvoort-Delhez, Amster dam. Doctoraalexamen wiskunde: L. van der Brom, Amsterdam. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: P. E. J. M. Leemans, Amsterdam en Th. B, Roep, Zaandam. Examens. Aan de Theologische Hoge school te Kampen is geslaagd voor het kandidaatsexamen de heer J. C. W. van 't Hof te 's Hertogenbosch.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9