P.v.d.A.-Kamerlid wil meer tandheelkundige centra Panda en de Gouden Bijl Braziliaans bedrijf van Fokker te Rio gesloten Wereldnieuws Temperaturen iets lager fa. B. ENGELENBERG Bevredigende resultaten bij Demka Staalfabrieken Surseance van betaling aangevraagd Te weinig tandartsen 2 BFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Lagere winst Netam Betere resultaten DRU Hogere winst De Kondor Pandbrieven E.N.S. Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Record resultaten Ned. Lloyd Bod van Nijverdal Ten Cate op weverij Holland Driejarige cursussen voor schooltand- verzorgstersin overzveging 50 jaar getrouwd Zcch ia ket zo r HEMEL GEWELF Gereformeerden in Almelo maken scheuring ongedaan Examens „Amsterdam voor Bombay" Sinds 1922 niet zo'n droge en zonnige mei MAANDAG 1 JUNI 1959 De directie van de n.v. Koninklijke Nederlandse "Vliegtuigenfabriek Fokker te Amsterdam heeft van prof. ir. E. van Emden, technisch directeur, die de leiding heeft van Fokker Industria Aeronautica S.A. te Rio de Janeiro, bericht ontvangen dat voor Fokker-Rio bij de Braziliaanse instanties een financieel concordaat is aangevraagd, een vorm van surseance van betaling. De fabriek, die gevestigd is op Galeae Airport bij Rio de Janeiro wordt gesloten, waardoor ruim zevenhonderd personeelsleden zonder werk komen. Exploitatie zou niet langer mogelijk zijn omdat het Braziliaanse ministerie voor Luchtvaart tot nu toe niet haar verplichting tot betaling van honderd miljoen cruzeiros is nagekomen. De moeilijkheden tussen Fokker-Rio en de Braziliaanse autoriteiten, in het bijzon der ten aanzien van het ministerie voor Luchtvaart, dateren van maart van dit jaar en handelden voornamelijk over be talingen en uitvoering van het contract voor de bouw van lesvliegtuigen voor de luchtmacht. Ongeveer zes jaar geleden hebben Fokker-Rio en de Braziliaanse luchtmacht een contract getekend voor de levering van twee maal honderd lesvlieg tuigen in verschillende types. Fokker heeft bijna honderd toestellen afgeleverd en was op zijn afleveringsschema voor, hetgeen door de luchtmacht zou zijn bestreden. De heer H. During. financieel directeur van de Koninklijke Nederlandse Vliegtui- genfabriek Fokker te Amsterdam, beves tigde tegenover het A.N.P. dat geruime tijd geleden moeilijkheden zijn gerezen tussen de Braziliaanse autoriteiten en Fok ker-Rio ten aanzien van de produktie van de bestelde toestellen. Prof. Van Emden heeft de heer During telegrafisch op de hoogte gesteld van de thans in Rio ont stane situatie. „De gang van zaken is wel zeer teleurstellend voor Fokker," meende Advertentie Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 15232. ■FESTO" SCHUURMACHINES Bij de Nederlandsche Tank-, Apparaten- en Machinefabriek „Netam" werd over 1958 een acceptabele omzet bereikt, er moest echter met meer bescheiden winstmarges genoegen worden genomen, aldus de direc tie. De bruto bedrijfswinst inclusief bijzon dere baten en lasten heeft 764.618 924.482) bedragen. Na afschrijving op vastgestelde middelen ad. 189.364 201.438), resteert ter verdeling inclusief het saldo vorig jaar ad 13.702 een bedrag van 588.956 733.336). Voorgésteld wordt, zoals bekend, een dividend van 10 percent waarvan"'5 percent desgewenst in aandelen, (onv.). Aan de algemene re serve wordt ;f 60:000 toegevoegd 145:000). Ondanks verscherpte concurrentie is ge durende de eerste maanden van 1.959 een regelmatig voortgaande stijging van de orderportefeuille waarneembaar. In de algemene jaarlijkse vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Fa brieken Diepenbrock en Reigers n.v. te Ulft zijn de jaarstukken over 1958 met al gemene stemmen goedgekeurd. De voor zitter merkte op, dat de resultaten over de in 1959 verstreken maanden aanmerkelijk gunstiger zijn geweest dan die over de corresponderende maanden van 1958. De financiële resultaten van de aan neming-maatschappij De Kondor n.v. te Amsterdam zijn in 1953, blijkens het ver slag. bevredigend geweest. Het exploitatie saldo beliep 1.072.002 (v.j. 757.457). Af geschreven wordt op hout, werktuigen, machines en meubilair f 352.281 317.430). Verbetering pensioenrechten vergt f 100.000 (nihil); belastingen 17.078 (nihil). Dit be drag werd over vorige jaren afgedragen. Voor 1958 is geen voorziening nodig in verband met de ontwikkeling van het be lang in Indonesië. Over 1957 werd voorts gereserveerd 260.000 voor de investering Indonesië en f 100.000 voor repatricrings- kosten. Als winstsaldo resteeert 602.643 80.027). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een dividend van 12 percent (6 percent). Op grond van het verloop van de onder handen werken en de vermoedelijke resul taten van enige nieuwe werken, die in begin 1959 werden aangenomen, meent de directie ook over 1959 een redelijke uit komst te kunnen verwachten. De n.v. Eerste Nederlandsche Scheeps- verband Maatschappij te Rotterdam gaat over tot de uitgifte van 4 Va percent pand brieven met 4 percent onvoorwaardelijk verplichte uitloting per jaar, in stukken van 1.000 aan toonder. Vervroegde alge hele of gedeeltelijke aflossing is voor het jaar '970 niet toegestaan. De koers van uitgifte bedraagt 99 V2 per cent, Tevens tot conversie van per 1 juli 1959 aflosbaar gestelde 5 percent pand brieven in 412 percent pandbrieven tot de koers van 99 1/4 percent. De 4'2 percent pandbrieven worden tot nadere aankondi ging en tot een beperkt bedrag afgegeven. Officiële notering ter beurze zal zo spoe dig mogelijk worden aangevraagd. Voor zover niet vroeger betaalbaar gesteld zul len alle pandbrieven aflosbaar zijn op 1 juli 1985. De winst van de maatschappij bedroeg over 1958 1.266.836 (.f 1.404.749). Koersen van gouden munten H Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbearij ven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden munten: tientjes 27.50—28.50 27.25— 28.401, ponden 31.50—37.50 31.50— 36.50), Napoleons f 27.00-/ 29.50 26.75—29.25), Vrene- 11 f 26.5028.50 (l 26.25— f 28.25), 20 Belg. francs r 26.75—/ 28.75 1/ 26.50—/ 28.50). Israel lid van G.A.T.T. Israel is formeel als tijdelijk lid tot de G.A.T.T. toegelaten, tot aan dc Wereld-tariefconferentie van 1961. Dan zal het tijdelijke lidmaatschap om gezet worden in een volledig lidmaatschap. de heer During. De heer During verklaar de voorts: ,.0f dit een definitieve sluiting van de fabriek op Galeao Airport betekent kan ik niet bevestigen aangezien dit af hangt van verdere besprekingen met dc autoriteiten. De mogelijkheid bestaat dat ik naar Rio de Janeiro ga om persoonlijk contact met prof. Van Emden op te ne men." De commerciële directeur van Fok ker Amsterdam de heer F. J. L. Diepen bevindt zich op het ogenblik in India voor een zakenreis. De krachtige ontwikkeling van het be drijf van de n.v. Nederlandsche Lloyd te Amsterdam heeft zich. blijkens het ver slag. ook in 1958 voortgezet. Dit leidde op nieuw tot een toeneming van het premie inkomen, ondanks het feit dat in 1958 geen transfer meer uit Indonesië werd ont vangen en dus in het geheel geen premie uit deze voorheen zo belangrijke bron ge boekt kon worden. I11 1957 kwam nog ruim 3 miljoen premie uit Indonesië ten goede aan het premie-inkomen. Het uitvallen van het Indonesische bedrijf heeft in 1957 noch in 1958 de premiestijging onder broken. Het premie-inkomen nam in 1958 toe met 354.491 tot 43.764.983. De voor eigen rekening gehouden premie steeg met 1.903.542 tot f 38.165.908. Na ruime voor zieningen beloopt de winst2.286.817, het geen vergeleken bij 1957 een stijging van 236.205 betekent. Voorgesteld wordt een dividend van 46.88 per aandeel, waarop 15 percent verplicht gestort, waarvan reeds 9,38 als interimdividend werd betaald bij de herkapitalisatie in december, waar bij door declaratie van een stockdividend van 25 percent het geplaatste kapitaal werd verhoogd van 4 tot f 5 miljoen, waarvan 15 percent verplicht gestort. Over 1.957 werd 25 percent 37,50) dividend uit gekeerd. De ontwikkeling van het in 1950 begon nen levensverzekeringsbedrijf was ook in 1958 bevredigend. De bedrijven in België. Duitsland. Israel. Australië en Canada ontplooiden zich gun stig. De devaluatie in Frankrijk drukte het premie-inkomen. Een consortium onder leiding van de Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal ten Cate n.v. te Almelo heeft een bod gedaan op het aandelenkapitaal van de textielfa briek Holland n.v. te Enschede. De direc tie van de textielfabriek Holland n.v. is van oordeel, dat bij de voortgezette ont wikkeling in de textielindustrie het voort bestaan van een bedrijf, dat uitsluitend weverij is, vele moeilijkheden doet ont staan. In 't geval van de fabriek Holland werd men geconfronteerd met een te groot as sortiment van artikelen. In de laatste ja ren is bij de textielfabriek Holland een grote reorganisatie doorgevoerd. Het be drijf is op het ogenblik goed van orders voorzien en werkt op volle toeren. Er zijn ongeveer 750 werknemers. De n.v. is ech ter alleen wever en dit brengt vooral met het oog op de toekomstige Europese markt grote moeilijkheden met zich. Vandaar het aanbod, dat thans van Nijverdal ten Cate is gekomen om de textielfabriek Hol land te incorporeren in dit grote concern. Het Tweede-Kamerlid de heer C. J. van Lienden (P.v.d.A.) heeft op de slotzitting van het te Amsterdam gehouden vierde congres van de „Internationale Arbeitsgc- meinschaft der Zahntechniker" zaterdag een inleiding gehouden over „Problemen der sociale tandheelkunde in Nederland", zonder daarbij, naar hij uitdrukkelijk sti puleerde, partij te willen kiezen in het probleem der tandtechnici. Sprekende over de toenemende behoefte aan tand heelkundige hulp, die de vraag doet rijzen of het aantal praktizerende tandartsen vol- De resultaten over 1958 van de Koninklijke Demka Staalfabrieken n.v. te Utrecht zijn. volgens het jaarverslag, bevredigend geweest. De winst- en verliesrekening wijst een voordelig saldo exploitatierekening aan van 4.459.849 4.205.845). Aan interest werd ontvangen 70.549 38.890) en de baten uit vorige boekjaren belie pen 6.363 (f 298.853). Aan interest werd betaald 51.313 f 60.167). Na afschrij vingen ad f 2.250.000 (onv.), een toevoeging aan het fonds voor vernieuwing en uitbreiding ad 650.000 (onv.), aan voorziening aanvullende pensioenen ad 250.000 300.000) en aan de reserve diverse belangen ad 300.000 250.000). bedraagt het saldo winst 1.035.447 1.033.420). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onver anderd dividend van 10 percent. Door het ophouden van de afzet van plaatblokken zullen wij de produktie-capaciteit van onze smelterij in het lopende jaar slechts gedeeltelijk kunnen benutten. Hiertegenover staat een verbeterde vraag naar de walserijprodukten, terwijl ook de vooruitzichten voor onze afzet van draad, draad- produkten en blank materiaal gunstig zijn" De winstmarges zijn over het algemeen genomen gunstiger geweest. De verminder de produktie is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de walserij slechts een deel van haar capaciteit heeft kunnen ge bruiken en mede veroorzaakt door het ge leidelijk verminderen van de leveranties van blokken aan de Koninklijke Neder landsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. en aan Breedband n.v. Deze leveringen hebben een tijdelijk karakter gehad en zijn thans geëindigd. In verband hiermede is in juni de vierploegendienst in de smel terij vervangen door een drieplocgen- dienst, terwijl eind september een van de Siemens-Martin ovens stil werd gelegd. De capaciteit van de overige ovens is toereikend om in de normale eigen staal- behoeftcn te voorzien. In de huidige om standigheden van verminderde staalpro- Advertentie WIE wordt op 25.6.1959 50 JAAR of is op die datum Zendt p.o. een berichtje aan de 50-jarige Grote Houtstraatvereniging p.a. Grote Hout straat 24 en wii zullen u verrassen. gninox 90 o.n §19.: hoog het NU we de zomer tegemoet snellen en er alle aanleiding is te veronderstellen dat een groot deel der natie in de komende maanden staande, zittend, liggend, leunend en in alle mogelijke andere houding in de natuur wordt aangetroffen, is het een mooie gelegenheid ook eens naar de on bewolkte blauwe lucht te kijken. Niet. om met angst te constateren, dat er dreigende wolken op komst zijn die onze vakantie komen vergallen, maar om een merk waardig verschijnsel waar te nemen dat in de regel aan onze aandacht ontsnapt. Wanneer wordt gevraagd, hoe- hemelgewelf zich boven ons verheft, zullen we zeker niet lang met. ons antwoord treu zelen: oneindig hoog. Ja, dat wéten we door de kennis die ons sinds de vroegste kinder jaren is bijgebracht. Maar zien we de blauwe koepel ook inderdaad als oneindig hoog Het tegendeel is waar; we zwn hem. zelfs op betrekkelijk knr'e afstand, een afstand die door verscheidene mensen ook ver schillend wordt geschat. Een dergelijke schatting is mogelijk door de proefpersoon de vraag voor te leggen, hoeveel maal de afstand tot de horizon naar zijn mening groter is. dan de hoogte van „de blauwe lucht". En omdat de afstand tot de horizon bekend is, kan uit. het verkregen antwoord worden geconcludeerd hoe hoog de hemel koepel door de proefpersoon wordt ge zien. In staande houding blijkt die hoogte voor vele mensen te liggen tussen 1 en 3 km. Dat is dus heel wat anders dan on eindig hoog! Maar nu het grappige: het hemelgewelf lijkt hoger of lager, naarmate we verschillende standen innemen. Staat u fier rechtop, dan lijkt de blauwe koepel zich als een diep bord over de aarde te ivclven; de hemelkoepel, is dan sterk af geplat. Gaat u evenwel lui op de rug lig gen, dan krijgt hij de vorm van een thee kopje: recht boven u schijnt hij hoger dan daarnet en de afstand tot de gezichtseinder is ..aanzienlijk ingekort.. En voelt u zich jeugdig genoeg om met de kinderen rek- stofoefeningen aan boomtakken te ver richten. laat u zich de gelegenheid dan niet ontgaan om het uitspansel werkelijk als een halve bol te zien. U kunt deze vreugde beleven door met uw knieën aan een tak te gaan hangen en, met het hoofd naar beneden bungelend, de lucht te bekijken. Door deze verschillende houdingen kun nen. wij het hemelgewelf zoals zich dat aan ons ver toont van vorm en grootte doen veranderen, ivaarbij J echter in aanmerking moet worden genomen, dat ver- omstandigheden de afplat- de hemelkoepel kunnen bevor- scheidene ting van deren of teniet doen. Een wolkendek werkt bijvoorbeeld de afplatting sterk in de hand, hoge radiomasten of fabrieksschoor stenen veroorzaken daarentegen een uit stulping naar boven. Het is natuurlijk niet uitgesloten, dat u zo sterk overtuigd bent van de oneindige hoogte boven uw hoofd, dat u bij een proefneming de afplatting niet wilt zien. Zullen we dan de volgende keer eens een proefje nemen, waardoor iedereen in de val loopt en waaruit blijkt, dat de afplatting van de hemelkoepel zich als een werkelijkheid aan ons openbaart? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). aldus de directie. duktie in West-Europa en ruimere ruw- ijzervoorziening is de invloed van het op heffen der E.G.K.S.-vereveningsregeling nog gering, doch bij een toenemende acti viteit op de staalmarkt verwacht de direc tie van Demka van het wegvallen van deze regeling een kostprijs verhogende invloed. De afleveringen van staalgietwerk hebben zich ten naaste bij kunnen handhaven op het niveau van 1957, zij het tegen minder lonende prijzen. Tengevolge van een daling van het verbruik en voorraadsvermeerde- ring bij de afnemers is de afzet van smeed- blokken belangrijk lagei geweest dan die in het voorafgaande jaar. De resultaten van de fabriek te Blerick zijn wederom gunstig geweest en de produktie van spe ciale artikelen is opnieuw uitgebreid. De kerkeraden van de synodale en de vrijgemaakte gerefonneerde kerken te Al melo hebben een tussen beide instanties gevoerde briefwisseling gepubliceerd, die betrekking heeft op de geschillen, die bei de kerken van elkaar hebben gescheiden. De synodale kerkeraad heeft in een brief aan ,de vrijgemaakte kerkeraad meege deeld. dat de schorsing van de heer J Ha- gêns^die in 1943 uit zijn diakenambt werd ontzet, ongedaan is gemaakt, hetgeen in een schrijven aan de betrokkene meege deeld is. De kerkeraad geeft als ziin me ning te kennen, dat de gereformeerde ker ken de leer uitspraken van 1942 en van 1946 en de daaruit voortgevloeide tuchtmaatre gelen niet meer voor haar rekening heb ben te nemen, maar hebben terug te ke ren tot de drie formulieren van enigheid zonder meer. daardoor de slagbomen weg nemend die de twee kerken /an elkaar ge scheiden houdt. De kerkeraad zegt voorts, dat deze zaak eerst nog in de meerdere vergadering van de kerken aan de orde moet komen. „Maai met heilig ongeduld verlangen wij naar het moment waarop wij de kansel zullen openstellen voor uw predikant, achter wie wij uiteraard de ge storven en nog levende ambtsdragers van uw kerk zien," zo schrijft de synodale ker keraad. De kerkeraad der vrijgemaakte kerk zegt in zijn antwoord hierop, met grote vreugde en ontroering van het opheffing van de schorsing van diaken I-Iagens te hebben kennis genomen. „Daardoor hebt u bewezen 1e willen instaan voor alle woor den in uw brief neergeschreven," aldus de vrijgemaakte kerkeraad. Deze dringt er voorts op aan, een afschrift van de hrief te zenden aan de chris1»lijk-sfêrefonneer de kerkeraad. waarmee ook reeds bespre kingen zijn gevoerd. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor hel eindexamen (tweede leer- kring) de dames A. Put. J. Smink en L. Terpoor ten te Haarlem en Tr. Sluiter te Heemstede. Rotterdam. Aan de Ned Econ. Hogeschool is bevorderd tot accountant de heer J. de Jong te Pijnacker. Amsterdam. Geni. Univ. Doctoraalex-amen rech ten: mej. G. S. Hulst, Amsterdam. Doctoraalex-a men psychologie: mevr. A. Hololtcheff-Van Boo- ina. Amsterdam. Doctoraalex-amen economie: E. J Bouw, Amsterdam. Kandidaatsexamen Econo mie: H. van Appeldoorn. Uithoorn; M. G. J. M. Schroder en R. F. P. M. Receveur, Amsterdam. 43. „Wel, wel, uw medicijnman heeft u verlaten", sprak Joris. „Aangezien ge zon der hem natuurlijk zeer onthand zijt, zal ik mij over u ontfermen en de bevelen uitvoeren, die ik heb gelezen in het koffie dik". Met deze woorden sneed hij de tou wen door, waarmee Panda en de kolonel waren gebonden. Deze lieden zijn vrij", verklaarde hij. „Voortaan moogt ge geen vreemdelingen meer doden. Oef!" „Oef! Dat veel jammer!", zei Ammezole be droefd. „Maar als koffiedik bevelen, ik ge hoorzamen!" Nauwelijks was de kolonel bevrijd, of hij stapte op het opperhoofd af en zei op barse toon: „Zeg. ik kan ook in het koffiedik lezen en dat beveelt, dat. jij me met meer respect moet gaan behan delen". Ammezole bekeek hem ontevreden; hij had het gevoel, dal het koffiedik teveel praats kreeg. „Respect? Wat zijn dat?", gromde hij. Ook Joris was ontevreden. Hij vond, dat de kolonel te veel praats kreeg. „Kijk, geacht opperhoofd. Dit noemt men respect", sprak hij, terwijl hij de kolonel een ferme schop toediende. „Oef, dat zijn heel mooie ding", zei Ammezole opgelucht. „Ik hem graag geven veel respect!" doende is, gaf hij de volgende cijfers: Ne derland heeft een tandarts op 4.350 inwo ners, Engeland, 1 op 3300, Zweden 1 op 2.100, Denemarken 1 op 2000 en Noorwe gen en de Verenigde Staten beide 1 op 1.700. Van de elf miljoen inwoners van ons land zijn er acht miljoen aangesloten bij ziekenfondsen. Een aantal ziekenfondsen beschikt over eigen tandheelkundige cen tra, en wel in Amsterdam, Den Haag, Utrecht. Haarlem, Deventer en Enschede. De toenemende vraag naar tandheelkun dige hulp zal naar de mening van de heer Van Lienden de stichting van meer zulke centra noodzakelijk maken. In ons land nemen thans 500.000 kinde ren (6-13 jaar) aan de schooltandverzor ging deel. Het tekort aan tandartsen, waardoor vooral de" schooltandverzorging in de verdrukking dreigt te komen, heeft ertoe geleid aldus spreker dat de op leiding van schooltandverzorgsters in overweging is genomen. Dit heeft de mi nister van Sociale Zaken vorig jaar in een nog niet door de Tweede Kamer behandel de nota medegedeeld. Het ligt in het voor nemen deze hulpkrachten na een driejari ge opleiding bij de schooltandverzorging te werk te stellen en ze eventueel ook in te schakelen bij de klcutertandverzorging. De hiervoor p te leiden meisjes zullen werken onder toezicht van een tandarts. Naast tandartsen kent men in ons land nog een beperkt aantal tandheelkundigen, die bevoegd zijn, de volledige tandheelkun de uit te oefenen bij mensen boven de 16 jaar. De vraag, of meer mensen, die een beperkte opleiding hebben genoten, be voegd moeten worden verklaard, beperk te tandheelkunde uit te oefenen, wordt, in een onlangs verschenen rapport van een commissie van de gezondheidsraad ont kennend beantwoord. Ook het zelfstandig uitoefenen van de prothetische tandheel kunde wordt in dit rapport ontraden, ook omdat dit geen noemenswaardige verlich ting zal geven voor de taak van de tand arts. Teneinde zoveel mogelijk arbeidsver zuim te voorkomen wordt overwogen, zo deelde de Spreker ten slotte mee, aan de bedrijfstandheelkunde uitbreiding te ge ven. Tandheelkundige verzorging als on derdeel van een bedrijfsgeneeskundige dienst zou de huispraktijk van de tandarts ontlasten en van veel betekenis zijn voor de jonge arbeider, die gedurende de schooljaren met de schooltandverzorging heeft kennis gemaakt, aldus de heer Van Lienden. De gehele Amsterdamse schooljeugd is onder auspiciën wan h-t Unesco centrum Nederland .ingeschakeld bij de actie „Am sterdam voor Bombay", die ten doel heeft gelden in te zamelen voor de bouw van een vleugel aan het hospitaal voor verlamde kinderen in Bombay. Honder den poliopatientjes staan op de wachtlijst voor plaatsing in dit hospitaal. Als onderdeel van deze actie heeft prof. dr. R. A. M. Bergman zaterdagmiddag in het instituut voor nijverheid en techniek te Amsterdam een tentoonstelling ge opend van schilderijen, vervaardigd dooi de Indiase kunstschilder Shanti Shah, die in de omgeving van Bombay woon achtig is. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen maand mei was te De Bilt zo droog en zo zonnig als sedert 1922 niet meer is voorgekomen. Er werden 283 uren zonneschijn geregistreerd legen 211 uren normaal, er viel 16 mm regen tegen 57 mm normaal. Maar niet alleen in De Bilt, overal in het land was hel bijzonder droog, vooral in Noordbrabant, Gelderland, Utrecht en Zeeland toas het tekort aa,n regen groot oJs~hr>on plaatselijk zware buien daar ivel eens in korte tijd grote hoeveelheden neerslag hebben gebracht. De temperatuur toas in De Bilt gemid- 'd een grond Celsius boven normaal, sedert 1947 was mei niet meer zo warm oewc In De Bilt toerden drie zomerse dagen genoteerd, juist het normale aantal. Maar ook is het in enkele nachten nog tot nachtvorst gekomen, zelfs op 31 mei was dat het geval. Hartaanval. Een Brit, die vier en een half jaar lang krijgsgevangene is geweest van de Japanners en vele mishandelin gen heeft doorstaan, is de vorige week overleden na een hartaanval die hem trof terwijl hij naar een televisiespel over de jungle-oorlog in het Verre Oos ten zat te kijken. Zijn echtgenote is voornemens tegen de Japanse regering een eis tot uitkering van schadevergoe ding en smartegeld in te stellen. Uitwisseling. De Sovjet-Unie en de Duit se bondsrepubliek hebben een akkoord voor culturele en technisch-economische uitwisseling ondertekend. Er zijn plan nen voor uitwisseling op muziek-, to neel- en dansgebied, terwijl in de Sovjet- Unie een tentoonstelling van moderne Duitse architectuur en in Wcst-Duits- land een expositie van Russische toe gepaste kunst te zien zullen zijn. Verstoord. Zwitserse studenten hebben zondag een vergadering te Zürich, waarop het woord werd gevoerd door George Adamski, de Amerikaan, die zegt. alles te weten over „vliegende schotels" verstoord De politie sloot de bijeenkomst en gaf last tot ontruiming van de vergaderzaal. „Anne Frank". De vader van het in Ber- gen-Belsen omgekomen Joodse meisje Anne Frank heeft zondag te Wuppertal- Langerfeld in het Ruhrgebied de eerste steen gelegd voor 'n dorp voor vluchte lingen dat naar zijn dochter zal wor den genoemd. De steen bevat aarde van Bergen-Belsen. Ongedaan. De gouverneur van de provin cie Leopoldstad (Belgisch Kongo) heeft de afzetting van burgemeester Kara- vula van Dendale. een inheemse voor stad van Leopoldstad, ongedaan ge maakt. Burgemeester, Kasavubu, was na de onlusten in januari van zijn func tie ontheven. Lichte verbetering. De president van de internationale Zionistische organisatie dr. Nahum Goldmann, heeft te Londen verklaard dat er „aanwijzingen be staan voor een lichte verbetering in de behandeling der Joden als nationale minderheid in de Sovjet-Unie". Hij voegde hieraan toe dat het vraagstuk dor Russische Joden weliswaar voor de internationale openbare mening leven dig moet worden gehouden, doch dat het geen facet moet worden van de strijd tussen Oost en West. Helpende hand. Het aantal doden ten ge volge van de ontploffing in de Sainte Fontaine mijn bij Merlebach (Frank rijk) is tot vijftien gestegen. Achttien mijnwerkers die levensgevaarlijk wer den gewond, worden in ziekenhui zen te Parijs en Lyon verpleegd. Vijf tien gewonden worden nog in Merlebach behandeld. Negenentwintig kinderen hebben bij de ramp hun vader verlo ren. De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. zal aan de getroffen gezinnen financiële steun verlenen. Opvolgers. Nogenug officieren en man schappen van de Britse luchtmacht zijn per vliegtuig uit Irak in Groot-Brittan- nië aangekomen waarmee het laatste Britse personeel van de vroegere Brit se luchtbasis Habbanijah is teruggetrok ken. Volgens radio-Moskou is een groep Russische deskundigen in Basra (Irak) aangekomen, om mee te helpen „aan het 'verbeteren van de haven van die stad". Bestseller. De Londense Daily Telegraph meldt dat president Nasser, een boek heeft geschreven over de Arabisch-Is- raelische oorlog van 1948 en het ma nuscript heeft gezonden aan de Londen se uitgeversfirma Allan Wingate. Vol gens de Daily Telegraph zal Allan Win gate deze maand het „pro-Joodse" boek „Exodus" van Leon Uris uitge ven dat op het ogenblik een best-seller in Amerika is. Tunnel. De Franse minister van Openba re Werken Robert Buron heeft zaterdag de eerste lading voor de verkeerstunnel door de Mont Blanc tot ontploffing ge bracht. Men verwacht dat de tunnel van bijna twaalf kilometer over dertig maanden gereed zal zijn. Men verwacht dat jaarlijks 310.000 auto's met ander half miljoen reizigers door Europa's hoogste berg (4.809 meter) zullen rei zen. Aan Italiaanse zijde is het werk reeds een halve kilometer gevorderd. Ingepikt. De lading van het Deense vrachtschip „Inger Toft" dat door de Egyptische autoriteiten sinds 21 mei in Port Said wordt vastgehouden is gelost en in beslag genomen. Het schip, dat met een lading potas, cement, schroot en marmer op weg was van Haifa naar het Verre Oosten, mocht zijn reis ver volgen. Het K.N.M.I. deelt mede: Al enkele dagen strekt zich een gordel van hoge druk uit van de Azoren via de Golf van Biscaye tot in Midden-Rusland. Op de oceaan is de stroming aan de noord flank van deze gordel geleidelijk sterker geworden. Zachtere oceaaniucht kon daar door zondag in Nederland doordringen, nadat in de voorafgaande nacht plaatse lijk in het oosten en midden van het land nog nachtvorst was voorgekomen. Op het midden van de oceaan is vanochtend een depressie aangekomen, die in diepte toe neemt en naar het noordoosten trekt. Dit heeft tot gevolg, dat de in onze omgeving de wind voorlopig overwegend uit het zuid westen blijft waaien. Een zwak front zal daarbij vannacht het grootste deel van Nederland passeren en waarschijnlijk slechts weinig regen ver oorzaken. De lucht achter het front is kou der dan de lucht, waarin we ons nu bevin den. De temperatuur zal daarom morgen middag een weinig lager blijven dan van daag. WEF.RRAPPORTEN Dinsdag; 2 juni Zon op 4.26 uur, onder 20.50 uur. Maan op 2.46 uur, onder 16.42 uur. Maanstanden 6 juni 12.53 uur nieuwe maan. 14 juni 6.22 uur eerste kwartier. 20 juni 21.00 uur volle maan. 27 juni 23.12 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 1 juni Hoog water 12.66 en uur. Laag water 7.38 en 20.24 uur. Dinsdag 2 juni Zon op 0.55 uur, onder 13.28 uur. Maan op 8.41 uur, onder 21.21 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- W en binnenland, heden c 3 4 morgen 7 uur. Neerslag: A, 23 laatste 24 uur Sy 4) a Den Helder zwaar bew. zzw 14 0 Ypenburg half bew. zw 12 0 Vlissingen geheel bew zw 12 0 Eelde zwaar bew. zzw 12 0 Twente licht bew. windst. 14 0 De Bilt licht bew. z 11 0 Eindhoven zwaar bew. zzw 13 0 Vlv. Z -Limb zwaar bew zzw 13 0 Helsinki regenbui w 11 1 Stockholm onbewolkt wnw 12 0 Oslo onbewolkt windst. 11 0 Kopenhagen half bew. w 13 0 Aberdeen regen w 7 17 Londen geheel bew wzw 13 0 Amsterdam half bew. z 13 0 Brussel zwaar bew. wzw 12 0 Luxemburg zwaar bew. zw 10 0 Parijs licht bew. windst. 11 0 Bordeaux mist windst. 10 0 Grenoble onbewolkt windst. 6 4 Nice onbewolkt nnw 14 4 Berlijn onbewolkt windst. 16 0 Frankfort zwaar bew z 11 0 München zwaar bew. wzw 10 3 Zürich zwaar bew. z 11 1 Genève onbewolkt windst. 5 0 Locarno onbewolkt windst. 13 0 Wenen regen wnw 12 1 Innsbruck regen windst. 9 8 Rome regen ono 12 4 Ajaccio zwaar bew. ono 13 2 Madrid onbewolkt windst. 12 0 Mallorca onbewolkt n 13 0 Algiers licht bew. windst. 16 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2