ft&un Hoe de duiven vlogen Chef zevende afdeling Velsens secretarie geridderd Lt llandse Nieuwe Scheidende onderhavenmeester De Ruyter hartelijk gehuldigd Havenberichten IJmond-agenda Ruim 1300 Velsense kinderen werden „heren in het verkeer" Wasmachines - Centrifuges Jubileum van A. D. Dijkstra loemdersloot Velser jeugdëlftal tegen Haarlem Medailles, gespen en linten voor SSH-leden Kampioensfuif VTC Vijfentwintig jaar garagemonteur Visserijconferentie in Montreal Feestavond buurthuis Kennemerstaten Pret en ernst in Patronaatsgebouw JAAPJE HEEFT HET NIET GEMAKKELIJK Leerzame avond voor vogelliefhebbers Jaarvergadering DIJV DINSDAG 2 JUNI 1959 Onder grote belangstelling van onder meer autoriteiten van Rijkswaterstaat heeft maandagmiddag in het Noorder- sluispaviljoen bij de Noordersluis in IJmuiden het afscheid plaats gehad van de heer M. A. de Ruyter, die ruim 42 jaar in dienst is geweest van Rijkswaterstaat. De heer De Ruyter verliet de dienst als onderhavenmeester A. op het motorschip „Wortman". De havenmeester, de heer Hindriks, merkte op dat het maar weinigen gegeven is na 42 dienstjaren zo gezond en vitaal met pensioen te gaan. „Met hart en ziel was u verknocht aan uw werk. En u was een ijverig en bovenal betrouwbaar wer ker. De „Wortman" en De Ruyter zijn één. Wij kunnen ons haast niet indenken dat u voortaan niet meer onmiddellijk klaar zult staan voor Rijkswaterstaat". De heer Hindriks legde er de nadruk op dat de heer De Ruyter zijn werk zonder een zuur gezicht deed en nooit 'n dag heeft verzuimd. „Uw naamgenoot, de beroemde zeeheld, was óók een harde werker en te vens een vechter. En u hééft gevochten op het Noordzeekanaal", zo besloot de heer Hindriks. De hulpsluismeester, de heer M. van Loo, bracht de scheidende ambtenaar eveneens hulde voor het vele voortreffe lijke werk, dat hij heeft gedaan. „Maar uw afscheid zal voor ons nooit een werkelijk afscheid betekenen. Uw col lega's zullen u niet licht vergeten". De heer Prins, algemeen secretaris van „Eendracht Maakt Macht", schetste de heer De Ruyter als een trouw en actief lid van bovengenoemde organisatie, waar na het woord was aan de heer A. J. Tik. Namens de administratie van de haven dienst vertelde hij dat hij maar moeilijk Advertentie Miele - AEG - Edy - Bico Eigen crediet-service Ruton e-a LANGE NIEUWSTRAAT 433-435 Centrum Galerij - IJmuiden Het voorlopig Velser Jeugdelftal speelt vrijdag om zeven uur op het hoofdterrein van „Schoonenberg" een oefenwedstrijd tegen het Haarlemse Jeugdelftal. De op stelling luidt: Keeper: Egner (Stormvogels), Van der Pieterman (Velsen), rechtsachter: Disselköter (Terrasvogels), linksachter: Kloosterman (Stormvogels), rechtsmidden: Plug (Stormvogels), Homburg (IJmuiden), spil: Verburg (IJmuiden), linksmidden: Schoorl (Velsen), rechtsbuiten: Niemeyer (VSV), rechtsbinnen: Brijs (Terrasvogels), middenvoor: Hoogzaad (Velsen), linksbin nen: Nat (Stormvogels) en linksbuiten: Voet (VSV). -Reserves: Wilmsfloet (Velsen, Fris (VVB) en Kistemaker (SVIJ). Het ligt in de bedoeling vóór de rust Egner en Plug op te stellen en na de her vatting Van den Pieterman en Homburg. De gymnastiekvereniging „SSH", die zondag met meer dan vijftig jeugdige gymnasten onder leiding van de direc teur, de heer H. van Wijnen, en met vele oudere leden aan de door VOLO te Haar lem-Noord georganiseerde KNGV-bonds- wandeling heeft deelgenomen, kon alle meisjes en jongens, getooid met de fi-aaie bondsmedaille en met lint en cijfer weer in „Noord" begroeten. Er was een mooi wandelparcours uitge zet, dat dank zij het uitstekende wandel weer door de SSH'ers in flink tempo werd afgelegd. Door de voortreffelijke organisatie van VOLO, dat achthonderd deelnemers (sters) uit de Kennemer Turnkring liet starten, kreeg deze bondswandeling een vlot verloop. Van SSH namen deel 24 meisjes en jon gens van 8 tot 11 jaar aan de 10 kilometer- tocht; 26 meisjes en jongens van 11 tot 15 jaar liepen 15 km. en 3 jongens boven 15 jaar „namen" het parcours over 25 km. Voor de eerste maal kwamen 34 meisjes en jongens in het bezit van de medaille: 16 meisjes en jongens verwierven het lint met gesp 2; een meisje en een jongen kregen de „3" en een SSH-jongen maakte de tocht voor de vierde maal. Zaterdagavond hebben talrijke leden en genodigden van de vereniging VTC een ge zellige avond gehad die tot diep in de nacht geduurd heeft. Het feest werd met een geestige speech door voorzitter G. van Hal geopend waarbij hij de heren Van dei- Pol, H. van Weelderen en P. Oort felici teerde met het behalen van de kampioens titel en hun het volgende seizoen veel suc ces in de eerste klasse toewenste. Na het uitreiken van enkele cadeaus en prijzen werd de promenade ingezet. De avond werd verder gevuld met kienen, gezelschapsspe len, dansen en een kostelijke soldaten- schets die door de heren J. A. Koster en De Waal voor het voetlicht gebracht werd. De muziek was deze avond in goede han den bij het bekende IJmond Quintet. De avond werd besloten met een grote finale waarna de diverse paren moe maar vol daan huiswaarts keerden. Maandag kwamen in Imuiden aan: Bernd Gun- da. Hamina. hout Zaandam; Volkovges, Ydanov; August Thijssen, Lulea; Binna, Köping; Neder El be. Noordzee; Frans. Kopenhagen. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Alcetas van Delfzijl; Mado 2, Swansea; Adm. Nelson, Swan sea; Temple Main, Rotterdam; Norro. Kotka; Sudjaska, Rotterdam; Khoze Dias, Klaipeda; Oc- tavia, Bremen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Gefle naar Rouen, prov. IJmuiden; Neder Elbe, Noordzee, proefvaren; Parnu, Libau; Stad Amsterdam, Las Palmas: Quo Vadis, Londen, walsmateriaal IJ muiden; Yew Forest, Thames, ledig IJmuiden; Jell, Gothenburg, walsmateriaal IJmuiden; Nau- tie. Delfzijl; Neth. Coast, Rotterdam; Yngen, Ant werpen; Ötto Blumenfeld, Nordenham, ledig IJ- rouiden; Medon, Bremen; Bullfinch, Harlingen; Flevo, Svendsborg; Luna, Hamburg; Schula, Rot terdam; Speranza, Antwerpen; Stad Alkmaar, Lu lea, ledig IJmuiden; Swallow, Middlesbrough. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). de juiste woorden kon vinden om de heer De Ruyter toe te spreken. „Wij kunnen ons nog niet volkomen realiseren dat uw loopbaan bij Rijkswaterstaat afgelopen is". De scheidende onderhavenmeester kreeg vele prachtige geschenken, waaron der tal van bloemstukken. De heer C. P. Schreuder, voorwerker automonteur in de garage van Van Gel- der's papierfabriek, die zondag vijfentwin tig jaar bij dit bedrijf in dienst was, vier de maandag zijn jubileum. Een hartelijke ontvangst was hem, zijn vrouw en fami lie op 't directiekantoor bereid, waar in tegenwoordigheid van de heren ir. G. A. Schoonkind, chef technische dienst en P. Visser, garagechef, de bedrijfsdirecteur, de heer J. H. Smidt van Gelder jr. de kwaliteiten van de jubilaris schetste. Hij herinnerde aan de komst van de heer Schreuder, die spoedig was ingeburgerd en nu niet alleen een specialist in L.P.G.- motoren is, maar bovendien aan de brand weer zijn hart heeft verpand. De heer Smidt van Gelder overhandigde de jubilaris een enveloppe met inhoud met een schrif telijke gelukwens van de hoofddirectie en aan mevrouw Schreuder een ingelijste fo to van haar man. Vergezeld van een depu tatie van garage, papierexpeditie en chauf feurs heeft de heer Visser de jubilaris in zijn woning aan de Vinkenkroftlaan be zocht. Hij belichtte hier de monteurskwa liteiten van de heer Schreuder. Een en veloppe met inhoud was het cadeau. Veel bloemen zetten het feest luister bij. MARKT BEVERWIJK 1 juni: asperge 85270, aardbeien 3485 doosje, aardbeien 430680 slof, bloemkool 3272, spinazie 1461, postelein 20—45, sla 515, rabarber 1226, peulen 185220. Advertentie $mmu mi 3S55KBS ■p rnr n OFF. DEALER MARKTPLEIN VELSEN DINSDAG 2 JUNI Thalia: „Sayonara", 20 uur. Rex: Geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelenstr. WOENSDAG 3 JUNI Thalia: Als dinsdag. Rex: „Het groene masker", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. Hervormd Jeugdgebouw: Slotavond to neelconcours Velser Gemeenschap, 20 u. Raadhuis: Spreekuur wethouder van so ciale zaken, 10 tot 12 uur. BEVERWIJK DINSDAG 2 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Hartstocht in de tropen". I.uxor Theater. 19 en 21.15 uur: „Made leine tel. 163211". Grote Kerk, 20 uur: Orgelconcert. IJmuiden Van de postduivenhoudersvereniging „IJmui den" te IJmuiden namen dit weekeinde duiven deel aan een wedvlucht van Corbeil af over een afstand van 454 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6 uur. Een duif van J. Eelsing bereikte als eerste het hok om 12.08.21 uur. Met het uitslaan van de klokken waren er nog veie duiven niet op hun hokken terug. De uitslag was als volgt; J. Eelsing 1 2 13; K. Inia 3 17; J. v. Op bergen 4; W. Booy 5: A. Voetman 6; A. J. Waal 7 10 11 14 15: P. v. Dongen 8; J. de Waard 9; J. Oldendorp 12; J. Exalto 16; W. Kaale 18; G. God- de 19; G. v. d. Struik 20. Oranje Nassau Van de postduivenhoudersvereniging „Oranje Nassau" te IJmuiden namen dit weekeinde 119 duiven deel aan een wedvlucht van Corbeil af over een afstand van 454 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6 uur. Een duif van J. Kraayenoord bereikte als eerste het hok om 12.03.44 uur. de laatste prijsduif om 12.39.31 uur. De uitslag was als volgt: J. Kraayen oord 1 2 3 12 16; J. Verburg 4; J. Sikkelerus 5 18 12; B. Visser 6 7 15; A. Gravenmaker 8 11; D. Broek 9: C. Prins 10 17 22; A. de Waard; Wasse naar 14 24: S. Leeuwen 19; H. J. Belfroid 20; E. Schreuder 23. De Reisduif Van dc postduivenhoudersvereniging ..De Reis duif" te Beverwijk namen dit weekeinde 287 dui ven deel aan een wedvlucht van Corbeil af over een afstand van 458 km. De lossing van de dui ven geschiedde om 6 uur. Een duif van P. van Vuuren bereikte als eerste het hok om 11.58 uur, de laatste om 12.30 uur. De uitslag was als volgt: P. van Vuuren 1; C. Castricum 2; C. Smit 3 16 26 32 45 57; G. Grapendaal 4 5; A. Six 6; M. Rie- beek 7 39; C. G. J. Dekker 8 9 12 49; J. Schipper 10; P. v. d. Outenaar 11 14; D. Stiemer 13 18 27 29 53; H. Zillig 15 23 35 S. v. d. Kolk 17 24; C. Westrate 19 31 44 48: H. Wagter 20; P. Dekker 21; W. Tuvn 22; T. Loogen 25 33 36 56; D. Philippi 28 40 55: H. Beentjes 30 34 43 46 51; J. Luntz 37, G. v. d. Winden 38, 41 54; E. Verschuren 42; S. Tee- ling 47; J. Penning 50; M. Minneboo 52. Ons Genoegen Van de postduivenhoudersvereniging „Ons Ge noegen" te Beverwijk namen dit weekeinde 148 duiven deel aan een wedvlucht van Corbeil af over een afstand van 456 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6 uur. Een duif van W. van Wijk bereikte als eerste het hok om 12.01 uur, de laatste prijsduif om 12.39 uur. De uitslag was als volgt: W. v. Wijk 1 8 18 23 26; W. Rijn- ders 2 5 6 7; T. v. Leeuwen 3 14; H. Langendijk 4 16; C. Baltus 9 15 17; B. de Smet 9 15: B. de Smet 10 19 30; A. v. Son 11 35; G. Vijzelaar 12 20; G de Graaf 13; A. Goderie 23 27 28; J. Scheffers 22; Th. Kuyer 25 29. De Luchtpost Van de postduivenhoudersvereniging „De Lucht post" te Castricum namen dit weekeinde 108 dui ven deel aan een wedvlucht van Corbeil af over een afstand van plm. 465 km. De lossing van de uif duiven geschiedde om 6.00 uur. Een duif van A. J. Peeters bereikte als eerste het hok om 12.13.08, Van Straten 16. de laatste prijsduif om 13.21.40 uur. Voor de Cas- tricumse duivensportver. De Luchtpost was ook de vlucht van zondag een succes. Er werden door de duiven zeer goede tijden gemaakt en alle keerden weer op hun hokken terug. De uitslag was als volgt: 1. A. Peetérs 12.13.03: 2. A. Metse laar 12.14.55; 3. J. Beentjes 12.17.29; 4. J. Houten- bos 12.19.16; 5. N. Hollenberg 12.24.10; 6. H. Jas pers 12.30.56; 7. G. Klaasse 12.33.33; 8. J. Roskam 12.34.57; 9. pastoor W. Minneboo 12.35.30; 10. G. Aardenburg 12.40.49; 11. J. Zentveld 12.44.15: 12. P. Verdonk 12.45.12; 13. B. Heistek/J. Lust 12.46.43, 14. K. Gort 12.52.44; 15. J. Vonk 13.21.40. Ons Genoegen Van de postduivenhoudersvereniging „Ons Ge noegen" te Heemskerk namen dit weekeinde 178 duiven deel aan een wedvlucht van Corbeil af over een afstand van 461 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6 uur. Een duif van A. J. Bruins bereikte als eerste het hok om 12.08.25 uur, de laatste prijsduif om 12.48.30 uur. De uit slag was als volgt: A. J. Bruins 1 9 12 22 39; N. v. Duivenvoorde 2; P. Lotterman 3 18; J. v. Stra len 4 20; G. de Boer 5; J. G. Dudink 6 17 21; G. Duin 7: Th. Koper 8; G. Lotterman 10 25 40; J. Pockel 11 23 29: A. Cassee 13 30 31; Ch. Bey 14 37: M. de Kruif 15 23; A. Nielen 16 36; J. Piro- vano 19; H. Gooyer 24 43; J. Koper 26 35; M. Meyer 27: A. Durge 32; J. Castricum 33; C. Put- ker 34 44; J. Winter 38 42; H. v. Tunen tl. De Atoom Van de postduivenhoudersver. „De Atoom" te Velsen-Noord namen dit weekeinde 132 duiven deel aan een wedvlucht van Corbeil af over een afstand van 455 km. De lossing van.de duiven ge schiedde tijdens zuidwesten wind om.6 uur.- Een duif van D. v. d. Linde bereikte a's eerste het hok om 11.59.13 uur. de laatste prijsduif óm 12.39.46 uur van A. Kat. Ondanks de grote af stand behaalden de eerstaankomende Atoomvlie gers een knappe gemiddelde uursnelheid van bij na 76 km. die aanmerkelijk hoger ligt dan in de voorgaande wedstrijden. Er waren veel laatko mers, maar de verliezen waren gering. De uitslag was als volgt: D. v. d. Linde 1 23; A. de Bot jr. 2 17; B. Schoo 3 20; W. Schouten 4 15 18 21; J. Schoo 5 22 25: H. van Lingen 6 10; A. F. de Roos 7; H. Winkel 9 19: D. Stapper 11 14; P. v. d. Wie- Ie 12 24: J. Stiinman 13; Pil. F. Martinius 16: L. Veldt 18; A. Kat 26. De IJmonden Van de postduivenhoudersvereniging „De IJ monden" (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen dit weekeinde 114 duiven deel aan een wedvlucht van Niederlahnstein af over een afstand van 317 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.00 uur. Een duif van mevr. De Boer bereikte als eerste het hok om 11.33 uur. de laatste prijsduif om 12.02 uur. Deze vlucht was een bondsconcours t.b.v. de kankerbestrijding. Wegens de slechte weersomstandigheden in Duitsland konden de duiven eerst op maandagmorgen worden gelost. Dc vlucht had een vlot verloop zonder verliezen. De uitslag was als volgt: mevr. Dc Boer 12 4 5 11 13 18; Suurmand 3 :21: Koffeman 6 9 10 17 23; Borgart 7 14 22: Visser 8 12 20; De Vlugt 15 19: Onder grote belangstelling is maandag middag op het raadhuis van Velsen de veertigjarige dienstperiode herdacht van de heer A. D. Dijkstra, referendaris der secretarie, chef van de zevende afdeling (inwendige zaken), die zich met name ver dienstelijk heeft gemaakt door dc uitste kende wijze, waarop hij het gemeentelijk archief heeft opgebouwd. Burgemeester mr. M. M. Kwint voerde als eerste het woord. Hij zei, dat de taak van de heer Dijkstra meer een conserve rende dan een creërende is geweest. Men kan echter alleen besturen met goede ambtenaren, en de heer Dijkstra is onge twijfeld een zeer goede ambtenaar. Hij heeft steeds een nauwkeurige zorg aan zijn werk besteed en een keurig gemeen te-archief opgebouwd volgens het systeem van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Groot zijn ook zijn verdiensten als voor zitter van de kring Noordholland, Zuid- Holland en Utrecht van de studiekring bij de examens voor overheidsdocumen tatie en archiefverzorging en als secreta ris van de plaatselijke monumentencom missie. De heer Dijkstra is bovendien nog secretaris-penningmeester van het water schap de Meerweiden ten noorden van het Noordzeekanaal. De burgemeester toonde zich vooral gelukkig met de liefde van de jubilaris voor de historie van Velsen. Het is een groot geluk, dat Beeckesteyn nu weer in glorie zal worden opgebouwd. „Van één man kan veel uitgaan bij het restaureren van schatten uit het verleden" zei mr. Kwint. Hij maakte daarna bekend, dat de heer Dijkstra was benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Nadat het Wil helmus had geklonken, speldde de burge meester de heer Dijkstra de versierselen op. De loco-secretaris W. Chr. Suwerink sprak de jubilaris vervolgens toe als de enige van het personeel, die veertig jaar met de heer Dijkstra heeft samenge werkt. „Toen je kwam was je een correct jongmens met ambities en een aange naam humeur" zei hij. „Van dat prettige humeur hebben we al die tijd volop kun nen genieten. Archiefwerk is voor velen een dode materie, maar voor de heer Dijk stra beslist niet". De heer Suwerink bood als geschenken van het personeel een projectietafel met scherm en een fruitmand aan. Namens de zevende afdeling sprak de heer H. Wijnands, die stelde, dat de heer MONTREAL (Reuter) Vandaag is in Montreal de openingszitting gehouden van de negende jaarlijkse conferentie van de internationale commissie voor visse rij in het noordwestelijke deel van de At lantische Oceaan, welke wordt bijge woond door deskundigen uit twaalf lan den. Bij de opening werd gesproken door de Canadese minister van Visserij, J. An gus Maclean, en door de voorzitter van de commissie, Sunnanaa, uit Noorwegen. De commissie zal tot zaterdag vergade ren en wetenschappelijke subcommissies horen over onderwerpen, die variëren van problemen van overbevissing tot de jong ste ontwikkelingen in de visserijtechniek. De commissie is in 1951 opgericht en heeft tot doel het handhaven van de vis stand in de rijke Noordatlantische wate ren. Het lichaam heeft geen wetgevende bevoegdheden, doch doet aanbevelingen aan de regeringen. Leden zijn Engeland, Canada, Dene marken, Frankrijk, West-Duitsland, IJs land, Italië, Noorwegen, Portugal, de Sovjet-Unie, Spanje en de Verenigde Sta ten. Voor de eerste maal zal Polen een waarnemer zenden. Dijkstra een levend bewijs is van het feit, dat archiefwerk niet droog behoeft te zijn. „U hebt ons allen liefde voor het vak bijgebracht", zei hij. Nadat de heer B. Ringeling uit Naaldwijk als oud-ambtenaar had gesproken, waar bij hij constateerde, dat de heer Dijkstra de starheid van het vak heeft doorbroken, sprak de heer H. Dinkgreve, secretaris van kring 3 van de studiekring de heer Dijkstra toe. „Het district heeft al twaalf- en-half jaar vertrouwen in uw leiding ge steld en dat wil wat zeggen. Men krijgt vertrouwen door vertrouwen te geven en dat laatste doet u steeds". Namens de onderafdeling van de Neder landse bond van gemeente-ambtenaren voerde ten slotte nog de heer Hogendoorn het woord. „Mijn taak is steeds geweest het dienen, helpen en zorgen", zei de heer Dijkstra in zijn dankwoord. „Dat geldt voor iedere ambtenaar. Hij moet er voor zorgen dat de overheid zijn functie kan uitoefenen in het belang van burgerij en gemeenschap. Ik kan echter zeggen, dat ik dit niet uit mijzelf heb gedaan. Gode zij de eer, Hij heeft mij kracht gegeven". Na de toespraken maakte men gebruik van dc gelegenheid de heer Dijkstra per soonlijk te feliciteren. Onder de aanwezi gen waren onder meer de directeur van het registratiebureau van de Vereniging van Nederlandse gemeenten, de heer Ruygh, de heer Noordenbos, de voorganger van de heer Ruygh, de heer Vlug, oud-burge meester van Leerdam, en vele collega's van de heer Dijkstra uit het gehele land, waarmee de populariteit van de jubilaris duidelijk wordt onderstreept. De driedaagse bazaar van het buurt huis „Kennemerstaten" aan de Noorder laan te Velsen-Noord, die een maand ge leden is gehouden, was maandagavond aanleiding de medewerkers in het jeugd honk aan de Noorderlaan een gezellige avond aan te bieden. De buurthuisstaf wil de met dit samenzijn de „Zwoegers" van de bazaar een ontspannende tegenpresta tie geven. Er waren enige bijzondere attractieve verrassingen en originele binnenhuisspe- len, die zeer in de smaak vielen. Dinsdag 9 juni maken de buurthuis- damesclubs een tocht naar 't Gooi met bezoek aan het Muiderslot. Op 28 juni gaat de vrijwillige leiding met een bus naar het openluchtmuseum in Arnhem. De hoofdleider van het buurthuis „Ken nemerstaten", de heer H. Toussaint, zal in de komende herfst wegens studie zijn taak overdragen aan mej. N. Swart, die enige tijd in Amerika verbleef en daar de Cleveland Colleges bezocht. Voorts zal per 1 september de heer Faassen de buurt huis-leidersstaf komen versterken. Het eigenlijke buurthuiswerk is thans geëindigd. Er zijn nog wel enige zomer- activiteiten. CONCERT VOOR ANJERCOMITé. Op 27 juni wordt in het park „Schey- beeck" te Beverwijk een concert gegeven ten bate van het Anjercomité van het Prins Bernhardfonds. Hieraan wordt mee gewerkt door de Hoogoven-harmonie. De drumband van deze harmonie zal op zater dag 13 juni deelnemen aan een concours dat in Santpoort wordt gehouden. EERSTE AARDBEIEN Maandag kwamen de eerste aardbeien van de koude grond in de sloffen. Er be stond al direct veel animo voor deze Be verwij kse aardbeien, want er werd van 4,30 tot 6,70 per slof betaald. Ruim duizend kinderen hebben maandag tijdens drie filmvoorstellingen in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg in IJmuiden hun Veilig Verkeersdiploma's in ont vangst genomen. Dat waren er ruim honderd meer dan vorig jaar. Dit jaar waren er 1370 kandidaten, 1083 slaagden, 121 waren afwezig en 166 kandidaten zullen het de volgende keer nog eens over moeten doen. In 1958 slaagden 839 van de 1203 leer lingen van Velsense lagere scholen, 82 waren toen afwezig en 282 voldeden niet aan de eisen. Des middags voerde Velsens burge meester, mr. M. M. Kwint, na een korte openingstoespraak van de heer C. van der Jagt, secretaris van de afdeling Velsen van Veilig Verkeer, het woord. Hij wees op het steeds intensiever wordende ver keer door de grote bevolkingsaanwas en de gevaren, die het drukke verkeer met zich mee kan brengen. Hij was van me ning dat een grote mate van discipline ge boden, is. en dat pen .i.eder de verkeersre gels goed moet kennen en juist moet kun nen toepassen in de praktijk. Voorts me moreerde hij de goede prestatie die de leerlingen van de Bethlehemschool heb ben geleverd tijdens de verkeersexamens en waarvoor deze school een wisselschild heeft gekregen. De geslaagden met nul en één fout mochten toen op het toneel de hulde van hun medekandidaten in ont vangst nemen. De burgemeester klapte van harte mee. In totaal slaagden twaalf leerlingen zonder maar een fout te ma ken voor het verkeersexamen, 44 leerlin gen maakten één fout. Veel leed Voordat de film over het nuttige werk van de onvolprezen „klaarovers" werd vertoond voerde de waarnemend commis saris van politie in Velsen, de heer W. Sepp, het woord. Hij schetste in sobere voor de kinderen begrijpelijke bewoordin gen het leed dat verkeersongelukken ver- Buisjesdag. Fier wapperen de vlaggen van de haring- loggers in de wind. Niet langer om te pralen, maar eer der als een uitdaging „Pas op, we komen" zeggen al die kleurige doeken. De jacht op de Hollandse Nieuwe gaat weer beginnen. Al lang genoeg hebben de schepen aan de kade ge kluisterd gelegen, als het voorwerp van bewonderende of nieuwsgierige blikken. Maar nu zijn de opvarenden er weer. 's Morgens vroeg zijn ze gekomen, de een na de ander. Sommigen overmoedig, anderen gespannen, maar allemaal in hun beste pak. Zo hoort het nu een maal als je weer uil gaat varen. Kijk maar eens naar die schipper. Hij ziet er smette loos uit in zijn fonkelnieuwe goedzittende kostuum. Straks zal de overall worden aangetrokken, maar dat gebeurt pas als dc menigte op de kade al uit het ge zichtsveld is verdwenen. Nu moet het nog zo, juist zo als de schepen en ook nog op hun mooist bijliggen. Bij een ander schip vijf Markers. Zij tonen het duidelijk in hun kleding. Natuurlijk, want zij zijn er trots op. Markers staan hun mannetje, dat weet ieder een. En op verschillende schepen maken ze het funda ment van de bemanning uit. Temidden van een groep medelevende familieleden staat een jongen met een bruine muts op. De ene wel- gemeene raadgeving na de andere wordt op hem afge vuurd. „Zul je daarom denken, en zul je vooral dat niet vergeten, Jaapje?" Jaapje knikt maar. Hij is veel te vol van het aanstaande gebeuren, om er op te letten. „Jaap, kom, we gaan aan boord" hoort hij opeens roepen. Daar heb je de reepschieter, een parmantig kereltje met een puntmuts op zijn hoofd. „Kom" zegt hij, „of durf je soms niet?" Hcnkie. de reeepschieter, durft wel. Hij gaat tenslotte al voor het. tweede jaar mee. Hij is al een oudgediende, zogezegd. „Natuurlijk durf ik", zegt Jaapje dapper, en hij lacht, al is zijn gezicht dan ook een beetje witjes. „Dag moe der, dag vader" zegt hij, maar dan pakt zijn moeder hem beet en geeft hem een stevige pakkerd. Schichtig kijkt Jaapje om zich heen. Hebben ze gezien hoe de visserman JaaD wordt geknuffeld door zijn moeder? Moeder ziet het wel en begrijpt het. „Hup Jaap, aan boord" zegt ook zijn vader en hij geeft hem een stevige vuist. Overal op de kade stappen nu mensen op. net zoals Jaap. Sommigen door veel familie nagewuifd, anderen eenzaam. „Succes" schreeuwt een visser naar een andere boot, waar hij zijn broer ziet. Even later glijden de sche pen weg, de een na de ander. De motor van onze goede „Albatros" dreunt daar bene den en de trillingen zetten zich door het gehele schin voort. De schipper heeft haast. Evenals ieder ander wil hij zo noordelijk mogelijk de eerste vleet kunnen schie ten. Des te groter is de kans op een goede vangst. „Wat een slingerbak" moppert een van de matrozen bij het eerste „bakkie" dat achter wordt, genoten. „Wat wil je bij zulk weer" zegt een ander, ,ik heb nog wel andere schepen meegemaakt. Deze neemt tenminste nog niet veel water over. Maar moet je die motor eens horen. Is dat geen muziek?" Ook in het vooronder, onder de bak, gaat het eerste bakkie naar binnen. Daar is het nog beter te merken, dat het schip, meteen buiten de pieren al, flink te keer gaat. „Niks van aantrekken" zegt „oudste" Willem tot Jaapje. die een bedenkelijk gezicht trekt. „Dat went wel". Ja, dat denkt Jaapje ook, maar als het schip weer eens een flinke schuiver maakt, komt er een verstikte kreet uit zijn keel. Gelukkig is er een gedienstige hand, die hem een klomp toereikt. Jaapje offert, zoals er voor hem al zovelen aan Neptunus hebben geofferd, maar hij voelt zich alsof dit nog nooit eerder is gebeurd. Elke keer als hij denkt dat het voorbij is, moet hij ijlings de klomp weer pakken. „Ga naar dek, joh!" hoort hij iemand zeggen. Jaapje wil antwoorden, maar het lukt niet. Willoos laat hij zich op een kooi vallen, en hij voelt hoe bij elke beweging van het schip zijn hoofd meeslingert, tot. hij geen besef meer heeft van tijd en ruimte. O. stopte het schip toch maar! Konden ze niet even terugvaren, om hem weer thuis te brengen? Hij wil zich oprichten, maar dan duikt de punt van het schip weer omlaag, en grijpt Japie kreu nend weer naar de klomp. Vage geluiden dringen tot hem door, en dan weet hij niets meer. Als Japie zijn ogen weer opent, voelt hij, hoe het schip nog steeds even hard slingert. Hield het nu nooit op? Hoe lang voeren ze nu, toch minstens wel zes uur! Hij hoort stemmen. „Ligt hij daar nu nog op zijn kooi? Hoe lang is dat nu al?" „O, pas een half uurtje, laat hem maar even". „Niks daarvan, zeelui kweken moeten we hier. „Hé, joh, kom die kooi uit" hoort hij opeens een stem. „Nee, niet opstaan" wil hij zeggen, maar, o wee, daar is het weer en ijlings grijpt Japie de klomp. „Kom" hoort hij riog eens en dan pakt een sterke arm hem beet. „Ga het dek maar schrobben, dan is het zo over". Voorzichtig strompelt Jaapje aan de hand van de stuurman naar de trap. Zwaaiend en bijna huilend klimt hij naar de bak, maar hij is toch blij, de frisse lucht op zijn gezicht te voelen. „Zie je wel, het gaat al beter," zegt de stuurman, „hier is een bezem, en nu ga je het hele dek maar eens schrobben. „Jaapje gehoor zaamt, maar hij kan de bezem haast niet vasthouden. Bij elke slag heeft bij de neiging weer naar de ver schansing te hollen, maar hij weet zich te bedwingen. En langzaam voelt hij zich beter. Een uurtje later is het dek schoon en heeft Jaapje weer praatjes. „Ja, zo gaat het" zegt een matroos wijs gerig. „Zo worden zeelui gekweekt." Ondertussen stuift het schip door. Nog slaan de gol ven hoog op tegen de boeg. Nog stampt het schip, dat het een aard heeft. Maar ze gaan hard, want de motor houdt zich goed. „Ze hadden ons wel jager kunnen maken" zegt er een. „Moet je zien, wat een vaartje". „Wat wil je, we gaan zo ook vlug genoeg naar huis" zegt zijn maat. „Tweede beurt, wat wil je nog meer". Is het niet menselijk, dat zelfs een visserman op de eerste dag al weer aan huis denkt? (Wordt vervolgd met deel 2: dikke mist".) .Door harde bries en oorzaken. Daarom zijn veilig-verkeersexa- mens van het allergrootste belang. Hij be nadrukte voorts dat de geslaagde kandi daten er echter nog lang niet zijn. „Jullie moeten je steeds bewust zijn van je verantwoordelijkheid in het verkeer," zo luidde de kern van het betoog van de heer Sepp. Zonder fouten De kandidaten die zonder fouten hun di ploma behaalden zijn: Frans Peter van der Helm, Franciscusschool; Eddie Koe- lemij, Adolf van Nassauschool; Evert Con- radie, Da Costaschool, Hans Kimmijzer, Da Costaschool; J. B. Alkemade, St. Lid- winaschool; R. U. M. Ettema, St. Lidwi- naschool; A. C. M. E. Konincks, St. Li- dwinaschool; Peter Roorda, Brederode- school; Peter Cupido Insingerschool; Wim Leyen, Wilhelminaschool; Else Pol derman, Moerbergschool en Peter Kraak, Prof. van der Leeuwschool. Beverwijk In hotel „Parkzicht" te Beverwijk heeft de heer J. Audiks uit Duivenvoorde voor een bijzonder groot aantal leden van de volièrevereniging „Vogelvreugd" zijn er varingen verteld met het kweken en krui sen van Afrikaanse Prachtvinkjes. Vo gels, die in een kamervolière groot kun nen worden gebracht en waaraan veel plezier is te beleven. De heer Audiks toonde zich een zeer goed kenner van de gevederde zangertjes. Met de minste moeite wist hij op de verschillende vra gen te antwoorden. Spreker liet duidelijk uitkomen, dat het resultaat van het kwe ken vaak zo is, dat de jonge vogels even prachtige kleuren vertonen als in de bin nenlanden van Afrika en ook gebeurt het vaak dat de vogels iets forser zijn. Vol gens de heer Audiks zou dit het gevolg kunnen zijn van het veelzijdige voer dat de vogeltjes krijgen. Mogen de verras singen vaak vele zijn, zo stelde de heer Audiks, de vogeltjes weten heel goed wat ze willen. Uit meegenomen grassoorten toonde hij de soort die deze beestjes uit kiezen. Een daarvan zou speciaal ge schikt zijn om tijdens het broeden van de vogels een bepaalde broeihitte te produce ren. Tijdens de jaarvergadering van de Be- verwijkse hengelsportvereniging „De IJmond Vissers" is besloten om voortaan geen mededelingenblad meer uit te ge ven. Dit is een gevolg van een klein be grotingstekort. In het bestuur kwam een wijziging door het bedanken van de heer H. Engelhart. In ziin plaats werd benoemd de heer G. Vlegels. Ook het Jeugdbestuur werd gewijzigd door het uittreden van de heren H. Brui nenberg en A. Post. Dit werd nu als volgt samengesteld: J. Waterlander, voorzitter, J. van Zutphen secretaris en G. Vlegels, penningmeester. Voor de aanvang van de vergadering werden de overleden leden A. Berghuis en E. van Zijl herdacht. De voorzitter, de heer H. Oosterwol d, deelde mede dat bij de wedstrijden voort aan geen dode vis meer zal worden mee geteld. Het wedstrijdprogramma werd als volgt samengesteld: 14 juni wedstrijd in de Fortgaten; 28 juni karperwedstrijd; 5 juli gecombineerde wedstrijd 't Karpertje, Velsen en DIJV te Akersloot. In de fort gaten wordt gevist op de zondagen, 19 juli, 9 augustus en 20 september. Op 6 september vindt wederom een ge combineerde wedstrijd plaats in Aker sloot.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9