/Kda. „Ping-Pong" van Adamov: een belangwekkende onderneming Test" onder regie van Kees van lersel 15 Dagvisser vangt haaien-echtpaar Aapje slachtoffer van explosie in IJmuiden Critiek op „l.a.v.o." in onderwijsontwerp-Cals Ook Nijmegen nodigt Montgomery uit Kapitein van de „Inge Toft" verzet zich tegen lossing Brits protest bij Russen wegens vliegincident Examens Scheepvaart V aar ^voertuig Geen peukjes uit portierraam Dat is brutaal! I DONDERDAG 4 JUNI 1959 WAT WEET U, die dit. leest, eigenlijk van het toneel van deze tijd, van de po gingen om nieuwe aspecten van de snel veranderende menselijke situatie te dra matiseren? Waarschijnlijk niets of niet veel, tenzij u tot de gelukkigen behoort, die buiten de grenzen de kleine theaters van de avantgardisten kunnen bezoeken. Die onwetendheid is te wijten aan een schromelijke tekortkoming van de toch betrekkelijk rijk gesubsidieerde gezel schappen, die nu en dan enkele cultuur historisch gegarandeerde eeuwigheids- waarden voor het voetlicht brengen en wat de actualiteit betreft volstaan met variaties van lieve zekerheden of de over zichtelijke afwijkingen daarvan. Intussen zijn het juist al dergelijke vastgelopen mythen van de samenleving, de in verge lijking met moderne inhouden van het bewustzijn ontoereikend geworden con venties, die door de progressieve schrij vers worden bestookt en aangetast. Die omstandigheid maakt de aarzeling om tot opvoering van ongebruikelijkheden over te gaan natuurlijk wel begrijpelijk, zeker bij een kunsthandel die op massacon sumptie is ingesteld. Shaw heeft eens ge zegd. dat het theater ten minste vijfen twintig jaar bij de tijd ten achter blijft. Dat is geen gevolg van geestelijke armoe de of laksheid van de auteurs, maar van- de onwil van het publiek zich open te stellen voor andere ervaringen of sensa ties, dan die welke bij de reeds gekende aansluiten. Er moet dus een weerstand overwonnen worden. De mensen hebben nu eenmaal de neiging hun ogen te slui ten voor het radicaal verschillende, zich af te wenden van wat aan het vertrouwde vreemd is. Maar in ons land krijgen ze niet eens de gelegenheid om nieuwe in zichten op te doen. Alleen „De stoelen" van Eugène Ionesco en „Wachten op Go- dot" van Samuel Beckett zijn hier in de gesanctioneerde schouwburgen vertoond. Van Arthur Adanov, de derde belangrijke ..experimentele" dramaturg, is nog niets doorgedrongen. Johan de Meester heeft het plan aangekondigd diens „Professor Taranne" tot. vertoning te brengen, maar lot dusver moeten wij het nog zien. DES TE VERHEUGENDER is het, dat de werkgroep „Test" onder de stuwende leiding van Kees van lersel voortgaat ons jaarlijks met proefnemingen op het gebied van het ongekende te confronteren. Dit is geen vast ensemble. Men is ten dele op toevallig beschikbare acteurs en actrices aangewezen. En daarmee moet dan in te weinig tijd een te moeilijk werk worden volbracht. Maar het gebeurt althans Dankzij de samenwerking met de stich ting Kunstmaand-Amsterdam kon woens dagavond in de hoofdstedelijke schouw burg „Ping-pong" van Adamov, daterend uit 1955, voor een grotendeels geest driftig reagerend publiek worden vertoond. Vanavond wordt er onder dezelfde aus piciën een herhaling gegeven en binnen kort volgen er dan nog zes opvoeringen in de kleine zaal van het Concertgebouw, waartoe men Jan Rietveld een verplaats baar architectonisch d»cor heeft laten ontwerpen, dat inwendig gechangeerd kan worden. „Ping-Pong" is tot dusver hef meestge- slaagde stuk van Adamov, die naast Iones co en Beckett een eigen plaats inneemt. Eén ding hebben zij gemeen: zij behan delen het onvermogen van de taal om aan het zich wijzigende levensbeeld te beant woorden, de ontoereikendheid van de meeste van onze geestelijke formules. Adamov onderscheidt zich vooral door het volkomen ontbreken van enigerlei psy chologisch dimensie bij zijn personages. Merkwaardige wezens stelt hij aan ons voor: zij zoeken emplooi, zij beminnen en haten elkaar, zij worden zienderogen ouder, maar zij hebben blijkbaar geen in nerlijk leven. Het zijn marionetten, zou men kunnen zeggen, opgewonden rdoo mysterieuze machten, die in dit geval op geroepen worden door wonderlijke machi nes, namelijk speelautomaten. „Het appa raat en wij zijn twee totaal verschillende De bemanning van de kleine 11 elder se hotter HD 67, schipper Sicrn de Boer, heeft deze week wel een zeldzaam avon tuur beleefd. Het. was al uniek, dat de kleine dagvisser dinsdag een zwaardhaai in liet net kreeg met. een lengte van vier enhalve meter en een gewicht van 200 k'lo. Het vi-sje werd snel naar IJmuiden vervoerd, waar de Belgische, exporteurs er prompt 250 gulden voor betaalden aan dc woensdagmarkt. Maar inmiddels was het scheepje op nieuw naar dezelfde plaats vlak onder de kust bij Den Helder ter visvangst, gegaan. En weer kreeg de bemanning een exem plaar van dezelfde grootte en gelijk ge wicht. in het. net! Ook dit visje is donder dag in IJmuiden verkocht. De bemanning gelooft, dat het een echt paar was. In elk geval was de besomming deze week 500 gulden hoger dan normaal, dank. zij het feit, dat de Belgen graag haaienvinsoep lusten. dingen" zegt een van hen helemaal in het begin. Daarmee is heb thema aangegeven: de relatie van de mens, die de technische krachten niet onder geestelijke controle kan krijgen met zijn traditionele denkwij ze. Tevens is aldus de uiterste objectivi teit vooropgesteld. De situaties zijn in overeenstemming met de eigenaardige existentie, vol ongekende mogelijkheden, waarin men moeilijk zijn houding bepalen kan. EEN STUK ALS DIT van Adamov laat zich nauwelijks navertellen, zeker niet in het bestek van een artikel in een courant. Een parafrase levert trouwens altijd iets geheel anders op rlan het juist zo bijzon der originele werk. Daarom moet ik vol staan met te wijzen op enkele der voor naamste kenmerken. Adamov rekent af met het beginsel van de fabel, waarop van ouds de kunst van het toneel berust. Hij gelooft niet in sprookjes. Hij laat zijn fi guren optreden in omstandigheden die niet van tevoren in een schema zijn vast gelegd. Met. die werkelijkheid immers heb ben wij in de eeuw van atoomsplitsing en ruimtevaart te maken. Naar twee kanten ontstaan er complicaties. De mensheid valt uiteen in steeds kleinere „cellen". Het individu raakt opgesloten in zichzelf. En naar de andere kant: er gaan steeds meer nieuwe werelden voor hem open, hij moet alsmaar grotere afstanden overburg- gen in raadselachtige avonturen. Adamov concentreert zich op de voor een schrijver, met rede begaafd, op de aangewezen kant van het probleem: het ontbreken van con tact. De taal, omgangsvorm bij uitstek, is niet bij machte uitdrukking te geven aan gevoelens, die zich niet laten afleiden uit de situaties van vroeger. OP GENIALE WIJZE heeft Adamov de breuk met de traditie geconcretiseerd door zich voortdurend bezig te houden met trekautomaten, waar men „voor een dubbeltje angstige spanning" kan kopen en zulke hulpmiddelen als „flippers" en „return balls" ter beschikking krijgt om de natuurkrachten naar de hand te zetten, met de menselijke wil te dirigeren. Men mag daar, dunkt mij, geen symboliek in zien, ook al worden er maanraketten en erotische sportiviteiten bij betrokken. Maar wel kan men vaststellen, dat Ada mov wil demonstreren, dat het tijdperk van de „homo ludens" voorbij is, althans dat men pas weer kan 1 spelen met hoop op een gelukkigmakende uitkomst als men de verruimde werkelijkheid voldoende met nieuwe middelen beheerst. Deze instel ling brengt mee, dat er heel wat parodie aan te pas komt. De apotheose van deze „belachelijke tragedie" laat de twee hoofdpersonen zien in het laatste stadium van hun leven. Zij hebben de strijd al bij na opgegeven. Zij proberen hun figuur te redden met trucage, eerst door de kracht meting te vereenvoudigen tot tafeltennis, vervolgens door alle spelregels af te schaf fen. En dat is dan, geloof ik. de onuitge sproken moraal: het spel'is de mens pas weer toegestaan als er nieuwe gedrags regels zijn uitgevonden, ontdekt. DE MET GROTE ENERGIE door Kees van lersel geregisseerde vertoning, waar voor Remco Campert een prima vertaling leverde, is tamelijk bevredigend, vooral als men maar dat. mag men eigenlijk niet doen de noodgedwongen korte tijd van voorbereiding in aanmerking neemt. De beste scènes zijn die, waarin het re torische en het stereotiepe, de gebruike lijke banaliteiten en clichétermen worden gehanteerd om woede en wanhoop te doen blijken. Dan heerst er inderdaad in het bijzonder wanneer de uitmuntende acteur Henk van Uulsen met grote suggestie van bezetenheid aan het woord is de span ning tussen de van versletenheid op bars ten staande sociale gewoonten en de nog onvoorstelbare kansen. ZEER KNAP wordt het werk van Ada mov verder vooral gediend door Lo van Heilsbergen als de oude baas van het con sortium. Diens exclamatie „We moeten de mensen iets geven waar ze van houden, speelgoed waar ze voor willen sterven, oorlog!" kreeg terecht applaus bij open doek. Dal de personen in de loop der twin tig jaren, die verondersteld worden te ver strijken, niet of nauwelijks veranderen, is een bezwaar tegen dit bij vlagen bepaald fascinerende stuk, dat niet verzwegen mag worden. Nell Koppen en Dick Schef- fer hebben meer typeringsmogelijkheden dan de anderen en gebruiken die goed. Yoka Berretty, Cas Baas en Walter Kous lenen verder hun krachten aan deze be langwekkende onderneming. David Koning Ook de aanstichter? Uit de sectie, die verricht is op het stof felijk overschot van het dwergaapje van de heer L. uit IJmuiden is onomstotelijk komen vast te staan, dat. 't diertje maan dag is overleden tengevolge van de lucht druk, die werd veroorzaakt door de ont ploffing van een partij vuurwerk, waar over wij reeds hebben bericht. Het is voor de politie nu dus zeker, dat het aapje zich in de woning aan de Presi dent Steynstraat heeft bevonden, toen de ontploffing plaats vond. Het is daardoor ook zeer wel mogelijk, dat de schuld van de ontploffing inderdaad bij het dier moet worden gezocht, al is dat niet met. zekerheid vast te stellen. In elk geval blijft het feit, dat de bewo ner zich heeft schuldig gemaakt aan de clandestiene fabricage van vuurwerk. Hiervoor is dan ook proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De sectie voortgezet lager onderwijs in hel bisdom 's-Hcriogenbosch van het Ka tholiek Onderwijzersverbond heeft woens dagmiddag in het Oranjehotel te 's-Her- togenbosch een contactmiddag gehouden, waar de waarnemend voorzitter, de heer C. Ingenbleek, ernstige critiek oefende op het onderwijswetsontwerp Cals, voor zo ver dit het. voortgezet lager onderwijs be treft. Hij doelde daarbij vooral op de be paling in het ontwerp, die het aantal leer jaren voor het lavo (lager algemeen vor mend onderwijs) op twee stelt, terwijl in de huidige wet van „minstens twee jaar" gesproken wordt. Bovendien zag hij in de toelichting een kans op volledige liquida tie van het voortgezet lager onderwijs, daar de vraag in het midden wordt gelaten of in de toekomst het lavo bij het beroeps onderwijs zal worden ondergebracht, of op zelfstandige scholen zal worden gege ven, of dat beide vormen naast elkaar blij ven bestaan. De spreker meende, dat al deze problemen haar oorsprong vinden in en tekort aan waardering voor het v.g.l.o. zowel bij het publiek als bij de overheid. Daartegenover stelde hij het heroriënte- ringsrapporl van het K.O.V., waarin het v.g.l.o. een onmiskenbare schakel tussen lager onderwijs en nijverheidsonder wijs genoemd wordt en met kracht wordt gewaarschuwd, zowel tegen een te vroeg begonnen beroepsopleiding als tegen een te vroegtijdige beroepskeuze. Maarschalk Montgomery, ereburger van Nijmegen is door het gemeentebe stuur van deze stad uitgenodigd om op de dag dat Nijmegens bevrijding wordt her dacht, 17 september, Nijmegen te komen bezoeken. (Op 18 september gaat hij, zoals eerder is bericht, naar Eindhoven). Op deze herdenkingsdag zullen, behalve de luchtmachtkapel, twee Canadese, een Amerikaans en een Engels muziekkorps de herdenkingsfeesten in de stad komen op luisteren. CAïRO (UPI) De kapitein van het in Israëlische charter varende Deense vrachtschip „Inge Toft" heeft instructies gekregen dat de lading niet van boord mag worden gehaald. De „Inge Toft" was met een Israëlische lading op weg naar het Verre Oosten, maar werd door de Egyp tische autoriteiten aan de ketting gelegd toen het 't Suezkanaal wilde passeren. De Egyptische autoriteiten hebben medege deeld dat de lading, krachtens de staat van oorlog met Israel, als oorlogsbuit in beslag zal worden genomen. Thans is be paald dat de „Inge Toft" niet mag ver trekken voordat de lading is gelost. Het Egyptische blad „Al Ahram" heeft de hoop uitgesproken dat geen geweld be hoeft te worden gebruikt.. De minister van Buitenlandse Zaken van de V.A.R., dr. Fawzi, heeft op 9 mei in Genève secreta ris-generaal Hammarskjoeld ervan op de hoogte gesteld dat Egypte zal optreden te gen het vervoer van Israëlische goederen door het Suezkanaal. De Veiligheidsraad heeft indertijd het Israëlische standpunt gesteund, dat Egypte krachtens de wapen stilstandsovereenkomst niet het recht heeft vervoer van Israëlische goederen door het. kanaal te weigeren. Leden van de politiemacht van Port. Said hebben zich aan boord van de „Inge Toft" begeven om te voorkomen dat het schip zal vertrek ken. Advertentie De wereldvermaarde deodorant-stick regelt de voor de verzorgde vroutv luxe draaiitlck 3.2* handige tas-iticli f 1,95 transpiratie voorkomt de geur beschermt Uw garderobe. LONDEN (AFP-UPI) De Britse auto riteiten in Berlijn hebben bij de Russen geprotesteerd tegen een incident dat zich op 7 mei heeft voorgedaan in een van de luchtcorridors naar Berlijn, zo heeft een woordvoerder van hel Britse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Een niet-geïdentificeerde jager zou op die dag vlak bij een Brits passagiersvliegtuig, dat op weg was van Franfort naar Berlijn, gevaarlijke zwenkingen hebben gemaakt. Volgens de Britten vloog het Britse vlieg tuig lager dan de limiet van drie kilome ter. die door de Russen eenzijdig is vast gesteld. Groot-Brittannië protesteerde tegen het gebeurde op 13 mei. De Russische autori teiten verwierpen het protest, zeggend dat zich op het gegeven tijdstip geen Russi sche jagers in dat deel van de corridor bevonden. Later in mei zou een Russische jager dicht bij een chartervliegtuig van de „skyways" hebben gevlogen. Hierover is geen protest ingediend. Haarlem. Aan (ie Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor hei eindexamen, tweede leer- kring de lieren J. Kooij, Haarlem: A. Langen- doen, Beverwijk en J. Roodzant, IJmuiden. Annenkerk. 4 te Suez. Arkeldijk, 3 v. Port Swettenham n. Singapore. Agamemnon. 3 v. Houston n. New Orleans. Alblasserdijk. 3 v. New Orleans n. Le Havre. Alcor, 3 v. Las Palmas n. Antwerpen. Algol. 4 v. Buenos Aires n. Montevideo. Angolakust, 3 v. Lobito n. Novoredondo. Axeldijk. 3 vè Vitoria n. New Vork. Alca, 3 60 m. o.n.o. Stockholm n. Ceuta. Alioth. 3 250 m. n.n.o. Las Palmas n. Antwerpen. Aalsdijk, 3 80 m. z.w. Minicoy n. Djibouti. Alkes. 3 220 m. z.z.o. Bahia n. Rio de Janeiro. Alwaki, 3 ten anker Bushire v. Abadan. Amstelbrug. 3 dw. Sydney n. Kaapstad. Asterope, 3 240 m. w. Landsend n. Amsterdam. Aagtekerk, 4 te Durban verw. v. Port Elisabeth. Alkaid, 3 145 m. w.z.w. Lissabon n. Antwerpen. Amstelkroon. 3 781 m. z o. Mombasa n. Mombasa. Asmidiske. 3 420 m. z.w. Scillys n. Rotterdam. Algenib, 3 100 m. o.n.o. Vitoria n. Rosario. Almkerk, pass. 3 Gibraltar n. Duinkerken. Ainerskerk, 3 v. Genua n. Marseille. Argos, 4 te Rotterdam. Amsteldijk, 3 te Antwerpen. Amstelsluis, 4 te Vanvouver verwacht. Ampenan, 3 te Port Sudan v. Suezkanaal. Andijk. pass. 3 Bishoprock n. Le Havre. Arnedijk, 3 v. Antwerpen n. Port Everglades. Bengkalis. 3 v. Londen n. Antwerpen. Breda, 3 v. Hamburg n. Kopenhagen. Bussum, 3 200 m. z.o. Port Sudan n. Rotterdam. Batu, 3 80 m. n.n.o. I-Iorta n. Halifax. Bonita, 3 te Pto. Bolivar n. Guayaquil. Billiton, 3 360 m. w.n.w. Marcus eil. n. Manilla. Borneo, 3 60 m. o. Waterford n. Liverpool. Caltex Delfzijl, pass. 3 Cuxhaven n. Kopenhagen. Caltex Gorinchem. 3 v. Kopenhagen n. R'dam. Celebes. 3 v. Genua n. Port Said. Corilla. 3 v. Cairns n. Balikpapan. Cradle of Liberty, 4 te Port Said. Camerounkust, 3 v. Antwerpen n. Hamburg. Cities Service Valley Forge 4v. Mena Al Ahmadi r.aar Philadelphia. Cleodora, 3 ten anker Abadan. Caltex Arnhem. 3 70 in. n.w. Iraklion n. Sidon. Calt. Eindhov., 3 86 m. o. Pautellaria n. Portland. Calt. Rotterd.. 3 205 m. n.n.w. Perim n. Rastanura. Casamance, 3 310 m. z.w. K. St. Vine. n. Bordeaux. Congokust. 3 ten anker Accra. Calt. Leiden. 3 300 m. n.w. Cocos eil. n. Colombo. Calt. Utrecht3 160 m. n.o. R. Al Hadd n. Bahrein. Crania. 3 360 m. w. Bombay n. Mena. Cinulia. 4 te Liverpool. Carrillo, 3 v. Armuelles n. Cristobal. Caltex Delft, 3 v. Bahrein n. Abadan. Camerounkust, 3 te Ant werpen. Dordrecht, 3 110 m. w. Esbjerg n. Sandefjord. Dordrecht, 5 te Sandefjord verwacht. Diemerdijk, 3 600 m. w.z.w. Flores n. Antwerpen. Drente, 4 rede Bushire. Esso Amsterdam. 9 te Rotterdam verwacht. Eos. 3 40 nr. n.o. Finisterre n. Rotterdam. Eemland, 3 Finisterre gepass. n. Amsterdam Elizabeth B, 5 1100 m. z.w. Umnak eil. n. Balboa. Friesl. SSM, 3 10 m. z.z.w. Beachyhd. n. Setubal. Fravizo, 3 v. Las Palmas n. Dublin. Gaasterland. 3 v. Santos n. Rio Grande. Guineekust, 3 v. Amsterdam n. Antwerpen. Helena. 3 450 m. z.w. Landsend n. San Juan P.R. Hermes, 3 v. Bremen n. Amsterdam. Hilversum, pass. 3 Dover n. Amsterdam. Hoogkerk, 3 v. Tanger n. Antwerpen. Hydra, 3 v. Hamburg n. Antwerpen. Hoogkerk, 3 le Tanger verwacht v. Marseille. Hilversum, 4 te Amsterdam verwacht. Holendrecht, 3 150 m. o. Fayal n. Haifa. Johannes Frans, 4 te Philadelphia. Java. 3 te Khorramshahr v. Basrah. Jac. Verolme, 3 142.m. z.w. Guayaquil n. Ph.delph. Jason. 3 te La Guayra verwacht. Jupiter. 1 te Algiers. Kinderdijk, pass. 3 Plymouth n. Antwerpen. Kaap Hoorn. 3 v. Punta Cardon n. Algiers. Karakorum, 4 te Belawan. Keizerswaard, 4 te Eastham. Kerkedijk. 3 v. New York n. Antwerpen. Kalydon, 4 te Rotterdam. Kabylia, 3 900 m. z. Azoren n. Curacao. Kopionella. 3 200 m. w. Finisterre n. Rotterdam. Kosicia, 3 350 m. n.o. Barbados n. Landsend. Kylix, 3 100 m. w. Port Sudan n. Fao. Karachi, 3 te Semarang verwacht v. Surabaja. Kellia. 4 te Port Au Prince verw. v. Kingston. Krebsia, 4 te Punta Cardon verwacht. Kara. 3 100 m. o.n.o. Kp. Canaveral tv Savannah Kreeft. 3 510 m. o. Wabana tv Wabana. Kylix. 4 v. Port Sudan n. Fao. Kennerherland, 3 v. Salvador n. Recife. Kloosterdijk, 3 te Havana verwacht. Koningswaard. 3 115 m. w.z.w. Minicoy tv Aden. Kieldrecht, 4 te Rangoon verwacht. Kellia. 3 v. Kingston n. Port. Au Prince. Laertes. 3 v. Hamburg n. Swansea. Lekkerkerk. 5 te Le Havre verwacht Limburg. 3 te Antwerpen. Lcenerkerk. 3 te Massawa. Loppersum. 3 v. Galveston n. Brownsville. Lzngkoeas. 3 v. Balikpapan n. Dumaguette. Leuvekerk. 3 130 m. w.z.w. Kreta n. Port Said. Lindelcerk, 3 115 m. o. Algiers n. Port Said. Ltssekerk, 3 300 m. n.o. Sokotra tv Dubai. Laarderkerk. 3 v. Genua n. Marseille. Lnrenberg, 3 v. Bordeaux tv Casablanca Mylady, 3 v. Tabou n. Las Palmas. Laurenskerk, 3 v. Bahrein n. Bushire. Liberty Bell, 3 10 Om. n.w. Ras Al Hadd naar Philadelphia. Limburg. p3ss. 3 Vlissingen tv Antwerpen. Leersum. 3 210 nv n.o. Diego Garcia n. Aden. Meerkerk. 3 v. Madras n. Rangoon. Modjokerto, 3 v. Djeddah tv Port Said. Moordrecht, pass. 3 Kuria Muria n. Mena. Maashaven. 3 te Antwerpen. Mylady. 3 v. Tabou n. Las Palmas. Mr.as, 3 120 m. o.n.o. Benghazi n. Beyrouth. Montferland. 3 40 nv n.w. Madeira n. Rio de Jan. Meerdrecht. 4 te Rotterdam. Maaskerk 3 50 m. n.w. Kp. St. Vincent n. R'dam. Munttoren. 3 80 m. n.w. Bizerta tv Landsend. Maron. 3 te Charleston verwacht v. Jacksonville. Merwede. 6 te Rotterdam verwacht. Naess Tiger. 4 te Abadan verwacht. Nestor. 4 v. Curacao n. Georgetown. Nias. 3 v. Vancouver te Portland. Nijkerk. 4 te Port Kerhbla. Naess Commander, 3 360 m. n.w. Aden n. Mena. Naess Lion. 3 45 m. z.o. Suez tv Rastanura. Nieuw Amsterdam. 3 ie New York verwacht. Noordam. 3 550 m. z.o. Kp. Race n. Amsterdam Notos, 3 10 nv n.o. Algiers n. Tanger. Noordwijk. 3 90 m. n.n.w. K. Blanco tv Monrovia. Oranje Nassau. 4 v. Kingston n. Ciudad Trujillo. Oranieslad. 4 te Madeira. Oldekerk. 4 te Amsterdam. Ootmarsum. 3 tc Savannah verk v. Jacksonville. Ommenkerk. 3 300 m. n.w. Minicoy n. Aden. Prins Willem III. 4 te Londen v. Rotterdam. Poelau Laut. 3 te Nagoya. Prinses Irene, 3 v. Antwerpen n. Hamburg Pr. Willem George Fred.. 4 v. Hamburg n. R'dam. Pr. Joh. Will. Friso. 3 95 m. w. Gibralt. n. Genua. Pendrecht. 3 660 m. n. Paramaribo n. P. La Cruz. Poseidon. 3 300 m. n. Barbados n. Curacao. Prinses Irene, 3 v. Antwerpen n. Hamburg. Prins Willem van Oranje, 3 575 m. o.n.o. K. Race naar Plymouth. Pr. Willem IV, 3 90 m. z.z.w. Kp. Race n. Louden. Folydorus. 4 v. Melbourne n. Sydney. P. G. Thulin. 3 v. Panamakanaal tv Coquimbo. Provenierssingel. 3 te Stettin. Philine. pass. 3 Straat Ormoesz n. Gibraltar. Rempang, 3 450 m. z.o. Kp. Guardafui n. Aden. Rijnkcrk. 3 te Amsterdam. Roggeveen. 3 l.e Devonport verw. v. Dunedin. Roebiah. 3 130 nv n.o. Ktv Passero n. Genua. Randfontein. 3 te Rotterdam. Rotti, 3 140 nv z.o. Str. Ormoez n. Bombay. Ridderkerk. 4 te Mozambique. Sabang, 4 te Singapore. Saloum, pass. 3 Kp. St. Vincent n. Casablanca. Stad Amsterdam, pass. 3 Ouessant n. Las Palmas. Stad Rotterdam, 2 v. Freetown n. IJmuiden. Straat Banka, 3 v. Fremantle n. Surabaja. Straat Magelhaen. 3 v. Singapore n. Hongkong. Siaoe. 3 v. Haiphong n. Bangkok. Stad Utrecht. 3 v. Antwerpen n. Bremen. Stentor. 4 ten anker Matanzas. Straat Mozambique. 3 v. Kobe n Yawata. Stad Leiden. 3 120 m. z.o. Kreta n. Ceuta. Sibajak. 3 45 nv o. Kp. De Gata n. Cowes. Sinabang, 3 60 nv n.o. Brisbane n. Sydney. ROepat. 3 420 nv n.o. St. Helena tv Waapstad. Stad Gouda. 3 10 m. o. Teneriffe n. IJmuiden. Stad Schiedam. 4 tc Gent verwacht v. Narvik. Stanvac Talangakar. 3 te Buatan v. S'geigerong. Statue of Liberty. 3 30 m. o. Ras Muscat n. Mena. Steven. 3 50 m. o. Gibraltar n. Limasol. Schelpwijk. 3 330 m. n.w. Kaapstad n. Curacao. Schiedijk. 3 250 m. w. Ouesant n. New York. Straat Malakka, 3 v. Dar Es Salaam n. Berta. Sunetta. 3 250 m. z.o. Abadan n. Abadan. Straat Bali. 4 te Montevideo verwacht v. Santos. Sliedrecht. 3 v. Wismar n. Novorossik. Seherpendrecht. 3 50 m. n.o. Masira n. Fao. Senegalkust. 3 270 m. z.o. Dakar n. Dakar. Statendam, 3 580 nv z.o. Kp. Race n. Rotterdam. Scheldeiloyd, pass. 3 Gibraltar n. Port Said. Tabian. 3 v. Aden n. Suez. Tamo. 3 v. Rosario n. Santa Fe. Tara. 3 v. Salvador n. Antwerpen. Texel. 3 v. Londen n. Rotterdam. Tjiluwah. 3 v. Surabaia n. Bulelong. Tjipanas. 3 v. Hongkong n. Singapore. Tomocvclus. 4 te Puerto 1 ,a Cruz. Trompenberg, 3 v. Jacksonville n. Los Angeles. Tawali. 3 60 w. w. Gibraltar n. Marseille. Tamara. 3 50 nv z.w. Landsend n. St. Petersburg. Taria. 3 600 m. z.w. Ktv Comorin n. Durban. Tiba. 3 te Bremen v. Rotterdam Tibia. 3 530 m. n.o. Trinidad tv Stanlow. Tweelingen, 3 285 tn. z.w. Flores n. Pto. Ordaz. Tjimenteng. 4 te Kaapstad verwacht v. Durban. Theobaldius. 3 te Curacao verw. v. Maracaibo. Towa. 3 te Antwerpen. Tjibodas. pass. 3 zuidp. Formosa n. Shanghai. Tjisadane. 3 300 m. n.o. Port Louis n. Singapore. Van Neck. 3 48 m. n.w. I.abuan n. Manilla. Van Riebeeck.-3 te Port Swettenham verwacht. Woltersum, 3 v. Hamburg n. Antwerpen. Waterman. 3 t.e New York. Willem Ruys. 4 te Singapore. Wonosobo. 3 v. Massawa n. Muscat. Waingapoe. 3 v. Muscat n. Dubai. Westertoren, 3 130 m. z.zw. Athene n. Venetië. Waal. 3 45 m. w. Geurnsey n. Algiers. Witmarsum. 3 660 m. z. Kp. Race n. Le Havre. Wieldrecht. 3 200 nv n.n.w. Georgetown n. Manaus. Willemstad. 3 518 nv o.n.o. Guadeloupe (bestem.). Woensdrecht, 13 t.e Port Said verwacht. Westertoren, 3 50 m. z. Kalamata n. Venetië. U hoeft echt, niet. te gillen want de bestuurder van dit vehikel maakt geen slippertje, maar stuurt doelbewust het water in, omdat deze cabriolet zich zowel op het land als in het water thuisvoelt. Het is de zoveelste amfibie-creatie van Herr Trippel, die zich al sinds 1934 met de constructie van deze tweeslachtige knippersignalen geven (en foto's maken). Maar we zaten wel klaar met. de eerste versnelling ingeschakeld, om eventueel de berm in te vluchten als de nood nog erger aan de man zou komen. Maar dat behoefde net niet. IJssel, 3 125 m. n.o. Eleusis n. Rotterdam. Zuiderkerk, 3 720 nv o.z.o. K. Race n. Fremantle. Zaanland. 3 te Bahia v. Ilheus. Zwijndrecht, 9 te Antwerpen verwacht.. KLEINE VAART Atlas. 3 dw. Hans weert n. Rotterdam. Bab T. 2 Kiel gepass. n Zaandam. Eljo, 3 10 m. o. North Goodwin n. Yxpila. Elsa. 3 v. Sundsvall te Huil verwacht. Flevo, 2 dw.ET-5 v. Wismar n. Galway. Julia Mary, 3 v. Leixous te Oporto. Kaap Falga. 1 v. Rundvik n. Amsterdam. Kaap St. Vincent. 2 v. Norrköping te Stockholm. Leliegracht. 3 te Raumo. Lucas Bols 1, 3 In Botnische Golf n. Amsterdam. Manto. 3 80 m. o. Gibraltar n. Amsterdam. Pavo, 1 v. Delfzijl te Karskaer. Quo Vadis. 3 op Thames v. Londen n. Jersey. Strabo, 3 10 nv z.w. Finisterre n. Genua. Tilly, 2 v. Zaandam te Amsterdam. SLEEPVAART Argus en Atlas, 3 v. Rotterdam n. IJmuiden. Blankenburg. 4 te Rotterdam. Elbe. 3 v. Stavanger te Rotterdam verwacht. Gele Zee. 30 v. Santiago n. Maracaibo. Maas. 1 van Aden. Oceaan, pass. 1 Gibraltar v. Ravenna naar? Schelde. 2 v. Rotterdam n. Noordzee. Tyne. 2 v. Rotterdam n. Lagos. Zwarte Zee, 29 v. Khorramshahr n. Aden. vaar-voertuigen bezighoudt, helaas niet alleen voor vredelievende doeleinden. Tijdens de oorlog maakte hij voor Hitier een legervoertuig, dat zowel op de weg als in het water kon opereren en hij produceerde dit oorlogstuig in de Bugatti- fabrieken te Molsheim. Eurocar Kraftfahrzeug G.m.b.H. te Dusseldorf en Fried- berg, heeft deze legervoertuigen nu voor particulier gebruik verder ontwikkeld en brengt thans twee typen amfibie-voertuigen aan de markt, waarvan de af gebeelde Aligator het meest luxueuze is en vooral wordt aanbevolen voor water en vissport. Een soberder uitvoering komt als Practicar in de handel. s De vele branden, die zich in bos en heide hebben voorgedaan, geven de KNAC S aanleiding om de automobilisten nog eens te waarschuwen, géén sigaretten- en sïgareneindjes via hun portierraampje naar buiten te gooien. Zulke peukjes 5 kunnen alle kanten opwaaien en oorzaak worden van brand. Oók van brand in de auto. Het kan gebeuren dat een peukje terugwaait en via een raampje van voor- of achterportier weer binnen komt. Onlangs brandde een auto grotendeels uit, doordat, een naar buiten geworpen peukje door het achterraampje weer naar binnenwaaide en op de achterbank terechtkwam. S Een file auto's staat te wachten. Maar de massale bus had haast en schiet duê langs de file heen.... rechttoe-rechtaan op ons af. En wij maar toeteren en H

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17