Graaf de Lambert was eerste vlieger boven Nederland li ■LF0RD Sportï% IN GENEVE SJORREN PARTIJEN ELKAAR MILLIMETERSGEWIJS NAAR AKKOORD Mensen in Amerika Dertig meter hoog, 50 km per uur Jubilerende suikerfabrikant zocht in 1909 iets niciizvs voor zijn personeel 17 ÜFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Handel vindt opvangprijs kleine haring te hoog Doopsgezinde Zendingsraad houdt zendingsconferentie Trein moest remmen voor kinderen op de rails X de volwaardige.geheel metalen 6x6 camera Voorzomer was in tachtig iaar niet zo droog Kerkelijk Nieuws Arts na zes maanden voorarrest vrijgelaten Goerings Berlijns vermogen verbeurd verklaard Speciale koopjes TER AANVULLING VAN UW LOGEERKAMER Het gaat niet om principewaar om modaliteiten der westelijke aanwezigheid in Berlijn INDRUKKEN VAN EEN RONDREIS DOOR DE V.S. BLANK EN ZWART DONDERDAG 4 JUNI 1959 „Te Leur is gistermiddag gevlogen. Niet om vier uur, zoals aangekondigd was, en niet om zes uur, zoals verwacht werd. Maar tegen half negen, toen het duister al over de grote heide trok, toen een stevige régen uit den hogen, grijzen hémel nederkwam, en 't dan eindelijk een windstil ogenblik van den langen dag van wachten was geworden - toen besteeg graaf' De'Lambert, schraal, lakóiiiek mannetje, maar de vastberadenheid naar 't wel scheen in eigen persoon, zijn luchtpaard. 11 ij werd over een rail afgeschoten. Het vliegtoestel schoof rakelings langs den grond, zou 't op de heide dalen? Maar 't steeg, 't klauterde de lucht in, steeds hooger, als een statige reusachtige vogel. En cfe schroefbladen ratelden met luidruchtigen, wijd weerklinkenden slag. In een minimum van tijd 50 kilometervaart vloog 't luchtpaard de groole heide af, zwenkte in een breede statige bocht, keerde „vliegenssnel" terug. Beneden stond een handvol getrou wen. die 't uitputtende wachten niet moe waren geworden. Ze daverden den luchtreiziger opgetogen hoera's toe 't was een magnifiek, ongelooflijk- verrassend gezicht". Ziedaar een reportage van een verslaggever, afgedrukt in een krant van maandag 28 juni 1909. Hij was blijkbaar bijzonder onder de indruk van wat hij op die zondag van de 27ste juni op de Ettense heide had gezien. En geen wonder: het was een geschiedenis-makende gebeurtenis. Graaf Charles de Lam bert was de eerste die, nu vijftig jaar geleden, een vliegtocht boven Nederland volbracht al duurde die slechts drieëneenhalve minuut. Een suikerfabrikant, de bejaarde maar- zeer vitale en vooruitstrevende heer S. C. J. Heerma van Voss senior, bood Nederland de primeur van die eerste vliegtocht aan. Bij het 40-jarig bestaan van zijn fabriek zocht hij naar iets anders voor zijn arbeiders dan de geijkte feest avond met „schetsen voor één dame en twee heren". Hij vond wat hij zocht, toen hij hoorde van de vliegprestaties van de Franse graaf: een man. wiens adellijke titel hem geenszins in de weg stond bij het. afsluiten van gepeperde contracten voor het volvoeren van vliegtuigvluchten. Voor veel geld en weinig goede woorden kwam de graaf als een kermisreiziger zijn „luchtpaard" demonstreren. De triomfantelijke vertoning van de „be- meestering van de lucht", zoals men het vliegen in die dagen juichend noemde, zou aanvankelijk plaats vinden op de eigenlijke jubileumdag 9 mei. Maar erg betrouwbaar was de „biplane" van De Lambert nog niet en zo kon het gebeuren, dat het 27 juni moest worden aleer de koene luchtheld" de zeldzaam verrassen de aanblik van 't met spoortreinsnelheid door de lucht vliegend vehikel" aan zijn publiek kon bieden. Uitstel En ook op die zondag leek alles eerst nog weer mis te zullen gaan. Van heinde en ver waren de belangstellenden naar Leur gekomen, met auto's, in eindeloze rijen op de fiets of in de tramtrein, waar bij men nog blij was met een staanplaats in de beestewagen. Twintigduizend men sen stonden tenslotte rondom de heide; waarop de startrails voor het vliegtuig waren uitgelegd. liet. zou 1 De. Lamberts veertigste vlucht worden: 27. had hij er on der leiding van zijn leermeester Wright gemaakt. De „biplane" startte met be hulp van een 700 kilo zwaar valblok, dat in een toren van ongeveer 25 meter hoog te naar beneden gleed, aldus het vlieg tuig met toenemende snelheid over de rails trekkende. Aan het eind van de rails moest het toestel „los" zijn. Was het dat niet dan schoof het krakend in flarden in de hei. Geen wonder dus dat de aviateur absolute windstilte verlangde alvorens hij zijn kunststuk zou volvoeren. Pas 's avonds om half negen was het zo ver. Vele belangstellenden waren toen al teleurgesteld afgedropen. Zelfs de in al lerijl te hulp geroepen Leurse harmonie („beter hard geblazen dan de mond ge brand") had hen niet op het. veld kunnen houden. Suikermagnaat. Heerma van Voss Advertentie in rti'rif Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 LINNEN EN CRêPE PLAKBAND I-Iet lijkt een wonderlijke geschiedenis met de groene haring dit jaar. De liefheb bers moeten nog altijd een kwartje of meer voor een haring aan de kar betalen en van de haringafslag komen berichten, dat de groene haring „doordraait". Zo erg won derlijk is deze geschiedenis echter niet. Voor de kleine haring is namelijk een op vangprijs van 110 gulden en voor de gro te haring van 75 gulden per kantje vast gesteld teneinde althans de eerste weken van de nieuwe haringteelt een behoorlijke bodem in de markt te houden. Die' is af gesteld op de kosten voor het in de vaart houden van een haringlogger. De grote aanvoer van de laatste dagen heeft echter tot gevolg, dat de belangstel ling voor de kleine haring aanmerkelijk is gedaald. De handel wil deze haring niet kopen voor 110 gulden per kantje. Dat be treft echter uitsluitend de zeer kleine ha ring. De goede kwaliteiten voor de ver koop door de haringhandelaar blijven be hoorlijke prijzen opbrengen. Vanmorgen werden er bij voorbeeld in Scheveningen 1700 kantjes aangevoerd, wgarvan de prijs voor de goede kleine haring schom melde tussen 1,10 en 135 gulden en de gro te haring rond de opvangprijs van 75 gul- den. Er werden tweehonderd kantjes klei ne haring opgehouden, omdat zij minder dan de vastgestelde minimumprijzen op bracht.. Deze haring is naar de vismeel- fabriek verwezen. Zij leent, zich niet voor opslag in het koelhuis, omdat zij slechts licht gezouten is. Men mag verwachten, dat in deze situatie volgende week veran dering komt. Dan mogen de schepen hun gehele vangst niet meer gezouten in kant jes aanvoeren. Veertig percent van de vangst moet dan vers worden aangevoerd. Zeer waarschijnlijk zal dan ook de door de handel zeer hoog genoemde opvang prijs worden verlaagd. had zich overigens niet zenuwachtig laten maken. Rustig een broodje kaas etend, slechts met gebaren zijn aanwijzigingen gevend, wachtte hij in de geïmproviseer de hangar midden op de hei, op de zoge naamde Klapperberg, af wat De Lam bert zou doen. Contract Het contract, luidde, dat dé graaf vijf duizend gulden zou krijgen als hij vloog, ongeacht, de duur van de vlucht. Voor el ke minuut, langer dan twintig minuten (in twee of meer toeren te vervliegen) zou hij 2.500 krijgen tot een maximum van 20.000 vloog hij helemaal niet dan zou er beslag op het vliegtuig worden gelegd, be halve wanneer ongunstig weer een duide lijke overmacht opleverde. Maar De Lambert vlóóg! De reeds ge noemde verslaggever uit die jaren geeft nauwgezet relaas: „Kwartier na acht. De Lambert zet. pet met stormklep op, ont doet zich van zijn jas. Gewichtige teeke nen! Jammer nu dat nog zo weinigen op 't terrein zijn. Hij neemt plaats in het toe stel. Een teeken.. het valblok werkt. De Lambert stormt in zijn grooten vogel zijn rail af en dan begint de fameuze tocht. De eerste mensch in Holland die over huizen en boomen vliegt, een 30 meter hoog in de lucht, met. vervaarlijke snelheid, hooger klimmend en lager dalend, verrassend hellend in de bochten. Een triomf, waarbij wildvreemden elkaar nu toeschreeuwen, dat. 't magnifiek, dat 't ongelooflijk, dat 't. prachtig is. 'n Machtig interessante de monstratie". Zo ging dat, vijftig jaar geleden. Een vliegtuig was een wereldwonder en als het'vlongwielen, de. méiiSeh bi.tnb ïn zwijm van .extase. Op clé KLappèrberg herinnert, eëiï klein momitnent" fhih die gTörierijlté junidag van 1900. Op zaterdag 6 en zondag 7 juni houdt de Doopsgezinde Zendingsraad een zendinga- conferentie in het Broederschapshuis in Elspeet. Voorafgaande aan de conferentie wordt, zaterdagmiddag eerst de jaarver gadering van de Doopsgezinde vereniging tot evangelisatieverbreiding gehouden on der voorzitterschap van de arts A. H. Hert- stein. De agenda vermeldt, ondermeer ver slag der laatste vergadering van bet Europaisches Mcnnonitisches Evangelisa- tionskomit.ee en de samenstelling van een voordracht ter verkiezing van leden van de Doopsgezinde Zendingsraad door de bestuurdersvergadering van de algemene Doopsgezinde Sociëteit. Verder zal ds. J. P. Matthijssen uit Meppel een inleiding hou den over de organisatie van het Thuis front. De eigenlijke conferentie zal onder leiding staan van ds. J. Nooter van 's-Gra- venhage en zal Nieuw-Guinea tot onder werp hebben. Zaterdag, de eerste dag der conferentie, zal ds. Nooter om acht uur 's avonds de conferentie openen. Daarna zal dr. .T. van Baal. oud-gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea. een inleiding houden over „Opvoeding tot zelfstandig heid in Nieuw-Guinea", waarna ds. J. P. Jacobszoon de bijeenkomst zal sluiten. Zondagmorgen om half tien leidt ds. Nooter de kerkdienst; ds. P. J. v. Schayck, vlootpredikant met verlof, zal om half twaalf een causerie houden over zijn be zoek aan Sorong en Teminaboean. Ds. H. A. C. Hildering, predikant-directeur van het Zendingshuis in Oegstgeest, zal 's mid dags om drie uur een inleiding houden over „Diverse aspecten van het zendings werk op Nieuw-Guinea", waarna ds. Noo ter om vijf uur de conferentie sluit. Over het werk van de in 1957 opgerichte Doopsgezinde Zendingsraad en over de zendingsopdracht, van de gemeente is dit jaar van de hand van dr. W. F. Golterman bij H. D. Tjeenk Willink Zoon in Haar lem een lezenswaardig boekje verschenen. Woensdagavond om zeven uur heeft de trein van IJmuiden-Oost naar IJmuiden sterk moeten afremmen bij het viaduct omdat er twee kinderen op de rails liepen. De bestuurder claxonneerde hevig en daar door kon hij de kinderen nog op tijd waar schuwen. Het bleken twéé jongetjes te zijn, res pectievelijk vijf en drie. jaar oud. Ze woon den op Plein 1945 en waren al om half vijf van huis gegaan. „We wisten van half vijf af al niet waar ze waren", verklaarden de ouders, die hevig schrokken, toen ze het nieuws vernamen. cococococoeeectt WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden j betaald. daar de bezorgers op donder- j dag moeten afrekenen. 5 DE ADMINISTRATIE ccccvr&xccce De heer Otto Frank heeft, in Wup- pertal de eerste steen gelegd voor hét Anne F rank-dorp, d.at doorde Belgi sche pater .Pi-re is gesticht, voor dé ontheemden. Na plechtigheid on derhield de heer Frank zicii ihet leer lingen van de Anne Frankschool uit Dusseldorp. Advertentie (Van onze weerkundige medewerker) De tendens van deze voorzomer doet ons d.enken aan de mooie droge zomers van 1047, 1949 en 1955. Het typeert door een grote activiteit van hogedrukgebieden, die elkaar boven West-Europa en Scandinavië blijven aflossen. De fronten van de Oceaan, die op de weerkaart aanvankelijk enige indruk maken, hebben boven West- Europa aangekomen zo goed als niets meer te betekenen. Eenzelfde verschijnsel zien wij ook. in deze eerste juniweek. De luchtdruk boven Scandinavië stijgt en de depressies worden teruggedrongen naar IJsland. Prachtig weer voor een verblijf aan het strand, prachtig ook voor de landbouwers om. te hooien en voor de vroege vakantie ganger, maar funest voor het platteland, waar men elke dag meer naar regen ver langt voor de groei van land- en tuin- bouwgewasscn. In het grootste deel van Nederland, is in deze tijd van het jaar de laatste 80 jaar niet meer een zo hardnekkige droogte voorgekom.en enhet lijkt er niet veel op dat er deze week nog regen van enige betekenis gaat. vallen. De Duitse meteorologen spreken bij een ontwikkeling als deze van een „Anhal- tungstendenz" en de gewone man bij ons zegt „Als het niet regenen wil kan de lucht wel donker worden maar regen valt er niet". Dit is nu juist het beeld dat ty perend is voor droge en warme zomers. En volgens prof. Baur (Duitsland) mo gen wij dit jaar (1 1/2 jaar na een zonne vlekken maximum) een dergelijke droge en zonnige zomer verwachten. Daar kun nen wij niet and.crs dan blij mee zijn, maa.r wil het. met de groei enons drinkwater niet. spaak lopen dan hopen wij ook dat er spoedig (al is het maar voor de afwisseling) een regendag tussen door valt. Geref. kerken Beroepen te Aardenburg: A. J. Verbeek, kand. te 's Gravenhage. Aangenomen naar Warns (Fr.): K. Bisschop, kand. te Rot terdam. die bedankte voor Midsland-West- Terschelling. Chr. Gercf/ Kerken Beroepen te Steen wijk: W. van 't. Spij ker te Drogeham. Bedankt voor Benne- kom: B. Bijleveld te Noordeloos. Na zes maanden voorarrest is een 43- jarige arts uit Amsterdam door de recht bank aldaar ter zitting in vrijheid gesteld. In de nacht van 4 op 5 december was hij ten huize van een administrateur-con- cierge van een middelbare school aan het Raamplein te Amsterdam wegens mishandeling van zijn 62-jarige gastheer en diens echtgenote door de politie opge pakt. Op 6 mei diende deze zaak voor de rechtbank. De officier eiste toen wegens zware mishandeling negen maanden met aftrek, waarvan 6 maanden voorwaarde lijk De rechtbank achtte het echter nood zakelijk, nog enkele getuigen te horen, waartoe de behandeling van de zaak woensdag werd voortgezet. De administrateur en zijn vrouw wer den uitvoerig gehoord, doch de eerste, die door de arts zou zijn aangevallen, had (Van onze correspondent in Bonn) Een rechtbank te West-Berlijn heeft het Berlijnse vermogen van de vroegere rijksmaarschalk van Hitler, Hermann Goering, verbeurd verklaard. Het gaat hier om effecten, bankrekeningen en goederen met een totale waarde van 765.000 mark. De rechtbank stelde vast dat Goering uit zijn band met het natio- naal-socialisme enorme persoonlijke winsten had weten te maken. Hij had een pracht en praal tentoon kunnen spreiden alsof hij een vorst was en tijdens de oor log had hij in de bezette gebieden reek sen kunstschatten laten „opkopen" voor zijn privé-bezit. Voor het geval het mis zou gaan, had hij op verschillende ban ken bijzondere rekeningen geopend in de hoop hiervan later te kunnen profiteren. In oktober 1946 pleegde Goering zelf moord te Neurenberg. De rechtbank liet er geen twijfel aan bestaan hoe men over de tweede man van Hitler-Duitsland behoort te denken. De te München levende weduwe van Goering had het onrechtvaardig gevonden dat zij geen aanspraken kon maken op het Ber lijnse vermogen van haar man. een erfe nis die bestond uit geroofde bezittingen van anderenZi;, kreeg het niet voor elkaar, dat haar de obligaties, oude schat kistpapieren, bankrekeningen en drie kostbare bronzen beeldjes werden toege wezen. Advertentie 2-pers. CHENILLE BEDSPREIEN 1 Q 90 in vrolijke kleuren R ZOMERDEKENS <f A 9Q 150x 200, moderne dessinsI TT» SCHUIMPLASTIC MATRAS QQ QO 80x 190, prima tijk 1-pers. WENTELBED >1 C 50 80x 190 1-pers. INTERIEUR-MATRAS rQ 5Q met zomer- en winterkant (Ju.' 1-pers. VERENDE MATRAS AQ 75 met solide tijkTPv» Zuiver wollen SLAAPKAMERKLIfDJIS 1195 50x90 II. KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENÈVE, 4 juni Achter een gordijn van speculaties en proefballonnen, plichtmatig optimisme of tactisch pessimisme, proberen de twee kampen in Genève' elkaar millimeter -voor millimeter naar een akkoord over Berlijn te sjorren. Er blijft enige vooruitgang zichtbaar, de vraag is slechts of, nu de conferentie in haar beslissend stadium is aangeland, die vorderingen zich snel genoeg voltrekken, of dat er eerst een crisis- met weglopende ministers moet komen, die als katalysator kan dienen voor het bereiken van het uiteindelijk akkoord, waarin het merendeel der waarnemers ondanks alles blijft geloven. Ook gisteren op de besloten zitting van 2uur ten huize van Herter (Verenigde Staten) zijn er weer een paar toenade- ringsgezinde schuifelpasjes gemaakt. Waar Gromyko eergisteren openlijk verklaarde, dat de Sovjet-Unie de aanwezigheid van westelijke troepen in Berlijn niet. illegaal acht, daar zei het Westen gisteren akkoord te gaan met. het beginsel, dat West-Berlijn een vrije stad moet zijn het woord ge demilitariseerd is zo langzamerhand ver dwenen uit de conferentie-vocabulaire Het voegde er echter aan toe, dat het West-Berlijn in feite reeds als zodanig beschouwd. De westelijke garnizoenen be moeien zich geenszins met de zaken van Willy Brandt's regering. Men verklaarde zich ook bereid een plafond op die garni zoenen te leggen, namelijk ze op hun hui dige reeds symbolisch geachte sterkte te bevriezen. De westelijke ministers waren evenmin ongenegen tot een wederzijdse beperking van propaganda- en spionage-activiteit in geheel Berlijn, al zou die spionage-kwestiè moeilijk in een geschreven akkoord kun nen verschijnen. Ten slotte presenteerden zij een amendement op Gromyko's voorstel voor een Berlijnse controlecommissie dei- Grote Vier plus Oost-Duitsland. Volgens het Westen zouden vertegenwoordigers uit beide Duitslapden, of uit beide delen van Berlijn in dié commissie zitting moeten hebben. Het Westen probeerde Gromyko gisteren met deze voorstellen verder uit zijn tent te lokken en het gebruikte daar toe ook de door Eisenhower op zijn pers conferentie gedane uitlatingen, dat de Amerikaanse president enerzijds bereid is tot de door Kroesjtsjev begeerde serie van topconferenties, doch anderzijds meent, dat er in Genève totnutoe geen voldoende voortgang is gemaakt om reeds een top conferentie te wettigen. Dat is er ook niet. Maar Gromyko's uitgesproken erkenning dat het Westen recht heeft troepen in Berlijn te legeren, komt tegemoet aan de alles overheersende westelijke wens om in Berlijn te blijven. Het gaat nu dus niet langer om het principe, alleen om de modaliteiten van die aanwezigheid, niet om een vervanging van het akkoord dei- Grote Vier van 1949, maar om een amen dering. Het is niet zeker, zo zegt men in con ferentiekringen, dat zo'n overeenkomst door de ministers in Genève getekend zal worden. Waarschijnlijker zelfs, dat men die smakelijke brok op het menu van de topconferentie zal zetten. Immers, niet al leen de Republikeinse partij in de Ver enigde Staten, premier Macmillan en pre sident De Gaulle kunnen de prestigewinst van succesvol vredestichter gebruiken. Ook de heer Kroesjtsjev zal niet wars zijn van de versterking van zijn positie in de Sovjet-Unie en in het communistische blok, die een succesvol begin van een serie topconferenties hem zeker zou opleveren. Voordat men op grond van die over wegingen tot optimistische conclusies komt, moet men echter bedenken, dat de Russen ook bij het opstellen van een be perkt akkoord op de huidige conferentie harde onderhandelaars zullen blijven. Bij de nog niet geregelde modaliteiten ligt immers nog de Russische eis van een toe voeging van Russische eenheden aan de westelijke garnizoenen in West-Berlijn. Gistermiddag is die juist door het Westen van de hand gewezen, maar dat er door westelijke woordvoerders ondershands wordt gewezen op het feit dat er al een Russische eenheid in West-Berlijn is, die er een Russisch oorlogsmonument be waakt, duidt erop dat men de mogelijk heid van symbolische Russische vertegen woordiging in West-Berlijn in een of an dere vorm niet helemaal kan uitsluiten. Dat zal vooral van de prijs afhangen, die de Russen bereid zijn er voor op tafel te leggen. Over zulke kwesties wordt in Genève verder onderhandeld door twee partijen, die om hun onderhandelingspositie niet te verzwakken, concessies van de tegen partij bagatelliseren en beide voorwenden dat zij volstrekt geen haast hebben. Men lijkt er nochtans op uil te zijn het tempo van het besloten overleg te versnellen. Vandaag worden er zelfs twee geheime zittingen gehouden ten huize van Couve de Murville (Frankrijk). Een in de mid dag en een bij het diner. Morgen is er weer een plenaire zitting. Die zal mis schien enige concretisering van de huidige stand van het overleg kunnen geven. Advertentie 'n tip, rijdt VOLVO topkwaliteit hoofd-agent fff. f. tweekuifsek rayon Haarle rayon Haarlem OVERVEEN Tel. K 2500 - 18997 55602 - 11125 daarbij een ernstige hersenschudding op gelopen en wist zich thans wéinig details te herinneren. Zijn echtgenote, die reeds sliep toen haar man met de arts na een bezoek aan een café thuiskwam, was door lawaai wakker geworden. Zij trof haar man in de huiskamer gewond op de grond liggend. Ze had snel een fles jenever weg genomen, waaruit de beide mannen hadden gedronken. Dit wekte de woede van de arts op, die haar een klap op het oog gaf. Op straat had ze hulp ingeroepen en de politie laten halen. De levensloop van de arts bleek lang niet vlekkeloos te zijn geweest, al was zijn strafblad nog blanco. Opgemerkt werd, dat hij morfinist was geweest, misbruik gemaakt had van sterke drank en in de oorlog weinig vaderlandslievend was op- getx-eden. De officier wijzigde na de getuigenver horen zijn eis, die hij tot zes maanden met aftrek verlaagde. Hij zei, dat alle verklaringen tegenstrijdig waren, zelfs op detailpunten die weinig belangrijk waren en achtte nu alleen nog gewone mishan deling (het uitdelen van enige klappen) bewezen. De raadsman noemde zijn cliënt een ge- dei-ailleerde figuur. Hij vroeg vrijspraak. De arts zelf zegt, zich van het gebeurdè niets te herinneren. De rechtbank besliste na raadkamer, dat de verdachte terstond in vrijheid moest worden gesteld. Uitspraak op 17 juni. Mms», - - William C. Baggs is hoofdredacteur van de „Miami News", een van de grootste kranten in Miami, de zuidelijkste van alle Amerikaanse staten een staat, die zich zelf niet zonder reden „Sunshine State" noemt. Hij zetelt in een kleine kamer in een fraai en gloednieuw gebouw, dat met zijn moderne architectuur voortreffelijk past in zijn directe omgeving van aantrek kelijke villa's en cocospalmen. De functie van hoofdredacteur van de „Miami News" is in zoverre al een onge wone, dat deze krant één van de weinige grote dagbladen is in de Verenigde Staten, die voortdurend de Democratische Partij ondersteunen. Verreweg het grootste deel van de belangrijke kranten is in handen van hartstochtelijke verdedigei-s van de Republikeinse Partij. „Wij zijn vóór integratie van de negers", vertelt hoofdredacteur Baggs mij. „En dat is in dit deel van het land niet altijd een even populaire positie. Er is nog veel wilde, onbeheerste weerstand tegen iedere vorm vat; gelijkschakeling van de negers. Daar vechten wij - tegen. Niet tegen die .men sen, die' zich ideali seren dat dit een probleem is, waar niet in 24 uur eèh oplossing voor kan worden gevonden. Want als wij al te wilde ontploffingen van anti-neger groe peringen willen vermijden, dan is het zaak dat wij bedachtzaam te werk gaan. Ik schat, dat de integratie in de meeste delen van Florida over ongeveer tien jaar een volledig feit zal zijn; in de andere delen, waar de negei-bevolking in aantal sterk de blanken overheerst, kan het wel twintig jaar duren voor er op alle gebie den volstrekte integratie is. Onze critici in Europa moeten niet vergeten, dat'er vooral bij de arme blanken bovenal een econo mische vrees voor integratie bestaat. De arme blanke vindt zijn enige trots in het pure feit, dat zijn huid blank is", In een van de ramen van Baggs' kan tooi zit sinds 10 maanden een kogelgat. Hi; heeft die ruit niet laten vervangen om zichzelf voortdurend te herinneren aan 't feil, dat de verdediger van integratie in een van de zuidelijke staten van de V.S. niet altijd even populair is. „Er gaan op 't ogenblik stemmen op in de State Assem bly in Tallahassee om ook hier de scholen maar te sluiten net als in Little Rock a's de integratie hier geforceerd zou wor den doorgevoerd. Gelukkig zijn vele anderen daar scherp tegen. Zij zijn voor standers van een soort referendum over de integratiekwetsie in heel Florida", vertelt Bill Baggs en hij gaat verder: ..Maar in elk geval heeft deze krant zich voortdurend op het standpunt gesteld, dat de wet federaal of van de staat ge hoorzaamd moet worden. Ook op het punt van integratie. Als wij het voorbeeld van Little Rock zouden volgen, dan zouden er donkere jaren aanbreken voor Florida. Dal heb ik vorige week geschreven en het heeft mij lezers gekost. Is het onmogelijk, dat wij in een situatie zouden komen als in Arkansas? Neen, dat niet maar ik hoop, dat de verstandige mensen in Florida tenslotte zullen overwinnen. Dit is de mooistè staat in een prachtig land en wij verdienen beter dan een ondergang in de duisternis van achterlijkheid". De Miamian hoofdredacteur is bijzonder iel over dit onderwerp, een jonge man nog, die in Miami bekend staat als „een op merkelijke vent". Hij is een persoonlijke vriend van Adlai Stevenson en hij is er van harte overtuigd, dat Stevenson meer kans heeft de presidentsverkiezingen in 1960 voor de Democraten te winnen dan welke, andere mogelijke kandidaat van deze partij ook. Maar op het ogenblik is dit voor hem slechts een kwestie van min der belang. De presidentsverkiezingen komen pas volgend jaar aan de orde. Op dit moment zijn Bill Baggs en de Miami News geïnteresseerd in integratie: lang zaam, bedachtzaam maar heel zeker. Een verfrissend geluid in een stad, waar negers nog naar speciale bioscopen moe ten. in aparte delen van de sportstadions zitten (overigens een vooruitgang sinds de tijd, dat zij in het geheel niet toegelaten werden) en uitsluitend achter in de stads bussen eën plaats mogen zoeken. Dit is jaarlijks voor vijf miljoen Amerikanen de vakantiestad: maar de inwoners hebben andere problemen dan vakantie. Zij zijn al jaren gewend aan de blauwe zee en de palmen en de zon, die hier twaalf maan den per jaar schijnt E. Romayn

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 19