hamol weer Schiphol komt tijdig gereed voor het straaltijdperk Debat over Algerije in de Franse Assemblée C.H.U. wil opheffing van de huurblokkering vandaag! HET WEER TEXTIELHANDEL FRAANJE Luchthavendirectie verzekert: Pele-visie van Groningse jeugd Kroesjtsjev is uit Tirana in Boedapest aangekomen Nieuwe geruchten over vredesonderhandelingen Ontdekker met vier muizen niet in zijn baan Warm Ongeregeldheden in Ecuador Verlenging van tweede baan gezien nieuwe zijwindlimietin studie In de krant van heden: Prins Albert trouwt op 2 juli in Brussel Het woord is aan Overwicht van het kabinet in Frankrijk bevestigd Uitspraak tegen Bank Indonesia door Hof bekrachtigd Gelost in A msterdam Enorme transformator voor PEN te Velsen DONDERDAG 4 JUNI 1959 44e J AAllU A i\ o 11 üiai.iiin x Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Tijdens een onverhoedse overstroming in Cleveland (V.S.) kwam het water zo snel in de straten opzetten, dat een autobus door het water werd over vallen en niet voor- of achteruit meer kon. De inzittenden klauterden door de ramen op het dak van de wagen (zie de pijlen) en werden vandaar door bootjes van de kustwacht en het leger in veiligheid gebracht. BOEDAPEST (UPI) Premier Kroesj tsjev is vandaag voor een kort bezoek uit Tirana in de Hongaarse hoofdstad aangekomen. Men verwacht dat de Rus sische premier morgen naar Moskou doorreist. Het laatste bezoek van Kroesjtsjev aan Hongarije dateert van april 1958. Hij bracht toen een goodwill bezoek van tien dagen. MOSKOU (UPI) Het Russische blad voor het buitenland, „New Times" be richt dat de Sovjet-Unie en Albanië een topconferentie van Balkanstaten hebben voorgesteld, die de vrede in het oostelijk Middellandse-Zeegebied zou moeten ga randeren, en de oorzaken van internatio nale spanning op de Balkan moeten weg nemen. Uit Belgrado wordt vernomen dat Kroesjtsjev de laatste dagen land streken en installaties van strategische be lang langs de Grieks-Albanese grens heeft bezocht, in gezelschap van Rodion Malinovski, de Russische minister van Defensie. Buitenlandse en Joegoslavi sche journalisten, allen in Belgrado gesta tioneerd, hebben geen Albanese toestem ming gekregen om het bezoek van Kroesjtsjev aan Albanië te verslaan. (Van onze correspondent in Parijs) Vanmiddag zal de Franse Nationale Vergadering zich met de Algerijnse kwes tie bezighouden. Premier Debré zal een regeringsverklaring afleggen, waarvan het uitspreken ongeveer een uur zal duren. Dertig sprekers zullen het woord voeren. Men neemt aan dat de kamer zich ver scheidene dagen aan het debat zal wij den. Twee van de drie wetsontwerpen, welke de regering aan de volksvertegen woordiging zal voorleggen, namelijk die welke betrekking hebben op het scheppen van een budgettaire en "van een monetaire eenheid tussen het moederland en het de partement aan gene zijde van de Middel landse Zee, zijn door de kamercommissie voor Financiën nog niet aangenomen. Zij wenste eerst de verklaring van Debré af te wachten. President De Gaulle heeft gisteren in de ministerraad waarschijnlijk vooruit willen lopen op het debat, dat vandaag in de volksvertegenwoordiging begint. Van nu af aan, zo zei de president, in een com mentaar op de Senaatsverkiezingen, is in Algerije de weg geopend voor de gelijk heid van rechten en voor de democratie. Niets heeft de verkiezingen voor de Na- WASHINGTON (UPI) —Het Ameri kaanse departement van Defensie heeft bekendgemaakt dat uit de eerste beschik bare wetenschappelijke inlichtingen blijkt dat de Ontdekker III met vier zwarte mui zen erin niet in een baan om de aarde is gekomen. Hij zei dat er nog meer wetenschappelij ke gegevens onderweg zijn waaruit wel licht te bepalen valt wanneer en waar de satelliet die gisteren van de basis Vanden- berg in Californië werd afgeschoten in de atmosfeer is teruggekomen. Het was de bedoeling dat de muizen levend zouden terugkeren. De geschoolde muizen, alle van het mannelijk geslacht, bevinden zich in afzonderlijke kooien in een hermetisch afgesloten ruimtecapsule. Zij dragen een tuigje met instrumenten en een miniatuur radiozender die hun polsslag, tempera tuur, hartversnellingen en dergelijke weergeeft. Ook wordt de bestraling geme ten waaraan zij in de ruimte bloot komen te staan. De samenstelling van de Ontdekker III is dezelfde als die van de twee voorgaan de Ontdekkers. De afzet-raket was een Thor. In de Lockheed fabrieken wordt ook ge werkt aan de constructie van twee gehei me aardsatellieten bestemd voor militair gebruik. De ene zal uitgerust worden met een sterke camera waarmee defensie-in stallaties van de vijand zouden kunnen worden gefotografeerd en de andere zal een infra-rood apparaat meevoeren waar mee vijandelijke projectielen opgespoord en gevolgd zouden kunnen worden. De Ontdekker III was uitgerust met een kleine televisiecamera. In zijn woensdag reeds kort vermelde rede op de algemene vergadering van de Christelyk-Historische Unie in Hilversum heeft de unievoorzitter, mr. H. K. J. Beer- nink, namens het partijbestuur opheffing van de huurblokkering bepleit. „Nadat ik dezer dagen kennis had ge nomen van het verslag der Algemene Re kenkamer, ben ik meer dan ooit gesterkt in de mening, dat wy op de kortst moge lijk termijn van deze huurblokkering af moeten", zei mr. Beernink, die voorts ver klaarde dat de C.H.U. „weinig of niets" voelt voor de kinderbyslagverzekerings- wet, die in de regeringsverklaring is ge noemd. De minister voor Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, die daarna de afge vaardigden toesprak, verklaarde nog niets te kunnen zeggen over het toekomstig eco nomisch beleid. Naar zijn mening behoort een economische visie van een nieuwe minister in de eerste plaats ter kennis van de volksvertegenwoordiging te komen. De samenwerking van de C.H.U. met de andere protestants-christelijke partijen was een der belangrijkste punten van bespre king bij de behandeling der voorstellen Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog, warm en tamelijk zonnig weer, behoudens een kans op een lokale onweersbui. Zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagin® twee. van de kiesverenigingen. Diverse afdelin gen verdedigden met kracht het voorstel om zo nauw mogelijk samen te werken met andere protestants-christelijke par tijen. opdat bij de volgende Kamerverkie zingen met één lijst kan worden uitge komen. Het advies van het hoofdbestuur luidde, deze zaak niet te forceren. Contact met andere protestants-christelijke partijen dient te worden gezocht. Nauwe samen werking acht het hoofdbestuur in de ge geven situatie niet steeds mogelijk. Een lichtvaardig handelen kan ten deze onher stelbaar nadeel brengen. Nog dit najaar zal een voorlopig rapport verschijnen van de commissie in 1958 ingesteld ter bestu dering van de verhouding C.H.U.A.R. Het hoofdbestuur adviseerde dit rapport af te wachten. Hiermee ging de vergade ring akkoord. GUAYAQUIL (UPI) In de Ecuado- riaan.se hoofdstad Guayaquil is het woens dagavond opnieuw tot hevige onlusten ge komen. die zeven mensen het leven heb ben gekost. Sinds het begin van de relle tjes zijn tenminste negentien personen om het leven gekomen. Een woedende menigte bestormde het gebouw van de veiligheidspolitie en stak het in brand. Verscheidene gevangenen ontsnapten. De nieuwe onlusten braken uit bij de begrafenis van vijf burgerslachtoffers van twee politiemannen, die dinsdag bij botsingen tussen studenten en politie om het leven kwamen. De politie kreeg hulp van troepen met tanks. De regering van president Camilo Ponce heeft een nach telijk uitgaansverbod afgekondigd. Pers en radio worden gecensureerd, en een grote troepenmacht is in Guayaquil samen getrokken. Aanleiding van de onlusten was de lynch partij van de militaire commandant van Portoviejo, kapitein Galo Quevedo, die een soldaat streng had gestraft. De vol gende dag loste de soldaat enige scho ten op Quevedo en pleegde zelfmoord. Quevedo's aanwezigheid bij de begrafenis lokte een hevige reactie van de plaatse lijke bevolking uit. De kapitein vluchtte naar de officiersclub, doch de bevolking stak het. gebouw in brand en sloeg Que vedo dood. Bij de daarop volgende onlus ten kwamen vijf mensen om het leven. Naar aanleiding van uitlatingen van de zijde van de K.L.M. als zou de luchthaven Schiphol niet op tijd gereed zijn voor het verkeer met straalvliegtuigen en dat men slechts zou beschikken over één start baan voor een DC-8, die een lange af- standsvlucht moet maken, en verder over één landingsbaan, verneemt het A.N.P. desgevraagd van de directie van de N.V. Luchthaven Schiphol, dat er in de afge lopen jaren permanent contact is ge weest tussen K.L.M.-instanties en lucht havenautoriteiten over de ligging van nieuwe banen, de te projecteren lengte daarvan en de outillage, waarmede start en landingsbanen zijn of worden uitgerust. In dat overleg waren luchthaven en KLM tot overeenstemming gekomen om geen naderingssysteem aan te leggen voor de nieuwe baan 06-24, die 3300 me ter lang wordt en thans in aanbouw is. Zou men deze nieuwe baan namelijk óók voor landingen gebruiken, dan zouden de straalvliegtuigen over de stad Amster dam moeten binnenkomen, iets wat men juist wilde vermijden. Trouwens, baan 01-19 (richting noord-zuid), de zg. slecht zicht-landingsbaan zal in eerste instantie worden gebruikt voor de binnenkomende straalvliegtuigen, waarvoor deze lang ge noeg is. Wat het starten van de DC-8 betreft, bij 97Vs percent van alle mogelijkheden kan van deze baan worden vertrokken bij een zijwindcomponent van twintig knopen (omstreeks 36 km per uur dwarswind), hetgeen door de fabriek van de Douglas- toestellen zelf is bepaald. Uit een dezer dagen ontvangen en be sproken rapport van de zijde van de K.L.M. is nu gebleken, dat men de limiet voor een gemiddeld vliegen op 15 kno pen zijwindcomponent wil stellen, welke verhoging van de limiet kennelijk is ge baseerd op gegevens, die K.L.M.-vliegers na het maken van proefvluchten met de DC-8 in Californië en op grond van an dere inlichtingen hebben verstrekt. Door de limiet voor het starten op de 06-24 baan dus scherper te stellen zou het startper centage der mogelijkheden voor een vol geladen DC-8 op de nieuwe baan 06-24 dus lager komen te liggen. Deze opgave van KLM-zijde is thans een nieuw punt in het overleg tussen luchthavenautoriteiten en de maatschappij. Aan het verlengen van baan 01-19 tot 3000 meter, waaraan men dus in KLM- kringen dacht, met de bedoeling bij het overschrijden van de limiet voor de zij windcomponent, deze bestaande baan voor de start te gebruiken, zijn grote be zwaren verbonden, omdat men bij voor beeld is gebonden aan bepaalde I.C.A.O.- voorschriften. Niettemin is een dergelij ke verlenging van baan 01-19 in studie genomen. De directie van de luchthaven is voorts van mening, dat er geen enkele reden be staat voor ongerustheid, als zou Schiphol het volgend jaar niet gereed zijn voor het Advertentie VEDERLICHTE TREVIRA ZOMERCOSTUMES (tropisch uitgevoerd) Witte en khaki lange broeken, shorts en Schillerhemden. In alle maten direkt uit voorraad. opvangen van het straaltijdperk. Naar al le redelijkheid kan worden aangenomen, dat de 3300 meter baan in het vroege voor jaar van 1960 in gebruik kan worden ge nomen, omdat de uitvoering van de wer ken, dank zij de gunstige weersomstan digheden in de afgelopen winter zes weken op het schema voorligt. Verder is voor het jaar 1960 een bedrag gevoteerd voor de aanleg van de derde baan in het nieuwe „tangentiële" banen stelsel, waarin ook de 01-19 (reeds be staande) en de 06-24 (in aanbouw) worden opgenomen. Voor deze derde baan, in de richting oost-west, genaamd 09-27 zal in 1960 namelijk grondaankoop geschieden terwijl men tevens vertrouwt een begin te kunnen maken met de bouw van de baan op het gedeelte van het terrein, dat thans reeds in het bezit van de luchthaven is. Een ander positief geluid, dat de lucht havendirectie kan laten horen, is de aan koop van een sneeuwruimmachine naast de reeds bestaande apparatuur van sneeuwblazers en dergelijke, Uit Ame rika heeft men namelijk vernomen, dat de maatschappijen, die met de „jets" vlie gen, bezwaren hebben te starten op een baan, die vol ligt met een smeltende sneeuwlaag (sneeuwpap) van 2' 2 cm of hoger. De machine maakt met een snel heid van 40 km per uur banen over een breedte van 45 meter volledig vrij van sneeuwpap. tionale Vergadering, voor de gemeente raden en voor de Senaat kunnen belem meren. Het is het bewijs, dat de moham medanen in Algerije gelijke rechten heb ben. Theoretisch zal niemand deze constate ring van het staatshoofd bestrijden. Het ziet er echter naar uit, dat de werkelijk heid nog wel een en ander te wensen laat. Inmiddels richt de belangstelling zich op de ontmoeting tussen De Gaulle en Mo hammed V van Marokko, die begin augus tus waarschijnlijk op het jachtslot Ram- bouillet zal plaats hebben. De kroonprins van Marokko heeft het bezoek van zijn va der in grote trekken met De Gaulle ge regeld. Hij is thans naar Genève vertrok ken waar hij met Couve de Murville, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, nadere besprekingen zal voeren. Het ligt voor de hand, dat Mohammed V met De Gaulle in eerste aanleg over Marokkaan se kwesties zal spreken. Daartoe behoren de status van het Franse overheidsperso neel in het koninkrijk en het terugtrekken van dc Franse troepen uit het land. Iedereen is er echter van overtuigd, dat ook de kwestie Algerije ter tafel zal worden gebracht. Daarvoor heeft ook de Marokkaanse kroonprins de laatste maanden te vaak met vertegenwoordi gers van de Algerijnse nationalistische re gering in Egypte geconfereerd. In dat verband is ook nog uitlating van de pasgekozen mohammedaanse senator Benabyles van belang: deze ontkende dat hij een onderhoud met Ferhat Abbas, de leider der Algerijnse nationalisten, zou hebben gehad. pag. Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Op en Om het Binnenhof11 Suriname worstelt zich omhoog 11 Uil stad en omgeving5, 7 Agenda 5 Kennemer Kruimels 7 Jacht op de haring (3)5 Damrubriek 5 Radio en Televisie 13 Economisch nieuws 2 Snort 19 Feuilleton 13 De Geneefse conferentie 17 Mensen in Amerika 17 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S BRUSSEL (UPI) Kroonprins Albert van België en prinses Paolo Ruffo di Ca labria zullen op 2 juli te Brussel in het huwelijk treden, aldus is vandaag van de zijde van het koninklijk paleis te Brussel bekendgemaakt. Zylistraat 71 - Haarlem - Tel. 16963 Voetbalgrootheden spreken altijd tot de verbeelding van de jeugd. Vandaar ook dat de Groningse jeugd niet weg te slaan was bij de Braziliaanse voet balclub Santos, die woensdagavond in het GVAV-stadion tegen Feijenoord speelde, of liever gezegd, demonstreer de. Vooral de openbaring van het we reldkampioenschap in Zweden, de wondervoetboller Pele, genoot grote belangstelling. Op de foto ziet men de Braziliaanse virtuoos tijdens een spelletje kaart in zijn hotel, gadege slagen door jeugdige bewonderaars,, die in hun jeugddromen zelf niets lie ver wilden dan ook zo voetbal spelen als deze beroemdheid onder de be roemdheden van de Zuidamerikaanse voetbalvelden. Bernard Shaw: Een leeuwentemmer is niet zo moedig als men meent. Hij heeft in de kooi immers niets van andere mensen te vrezen. PARIJS (Reuter/UPI) Premier De- bré's kabinet heeft een overwinning gé- boekt in zijn eerste krachtmeting met de nieuwe Franse Nationale Vergadering. Met 434 tegen 94 stemmen aanvaardde de Nationale Vergadering haar huishoude lijk reglement in overeenstemming met de aanbeveling van de regering. Een aan tal vooraanstaande politici uit de vierde republiek, onder wie oud-premier Pleven, poogde vergeefs de Assemblee enkele van zijn oude bevoegdheden die bij de nieuwe grondwet zijn afgeschaft, terug te geven. Met de verwerping van het voorstel der tegenkanters om de Assemblee hét recht te hergeven elke vrijdag een motie voor of tegen de regering uit te brengen, is voorkomen dat de regering voortdurend door negatieve moties kan worden ge wond. Deze tactiek was verantwoordelijk voor de ondergang van de vierde repu bliek en de Gaulle was er een fel tegen stander van. Uitspraak doende in het door de Bank Indonesia tegen een in kort geding gewezen vonnis ingesteld hoger beroep heeft het gerechtshof te Amsterdam, onder presi dium van mr. J. Brongers, vanochtend niet alleen het vonnis van de president be krachtigd, maar in termen die aan duide lijkheid niets te wensen overlieten in de overweging opgenomen, dat de onderbe- hcerstclling der Nederlandse bedrijven in Indonesië „een even evidente als ernstige schending van het volkenrecht betekent", daarom als onrechtmatige en duidelijk discriminerende maatregel moet worden beschouwd en derhalve door de Bank In donesia onder geen enkele omstandigheid kan worden gebruikt om rechten te doen gelden op een partij tabak van de Senem- bah Maatschappij, die in Amsterdam was opgeslagen. Naar bekend hield het vorig jaar in kort geding gewezen vonnis in, dat de Senem- bah Maatschappij over de partij tabak van 6263 pakken (ter waarde van ongeveer 15 miljoen gulden) mocht beschikken. De bank, die de partij in onderpand had, stelde voor eerste het resultaat van het zogenaamde bodemgeschil af te wachten. Dit bodemgeschil was een normale en langdurige civiele procedure over de ta bak, maar nu de president besliste dat dit niet nodig was en bovendien bepaalde, dat de partij terstond verkocht mocht worden (hetgeen de Senembah direct gedaan heeft), ging de bank bij het hof in hoger beroep en diende het verzoek in, dat de opbrengst van de verkochte tabak bij de Twentsche Bank zou worden gedeponeerd opdat dan in het bodemgeschil kon worden uitge maakt wie het geld tenslotte zou krijgen. Ook dit wees het hof van de hand. Voor loods 5 aan de Coenkade begon vanmiddag de lossing van de enorme 150.000 volt-ampère transformator voor het P.E.N.-bedrijf in Velsen. Met behulp van twee dryvende bokken werd het voor naamste deel van de installatie, dat 120 ton weegt op de kade gehesen. Het trans port naar Velsen per rail zal volgens de plannen de volgende week donderdag ge schieden. Deze transformator was door hef PEN besteld bij de Zweedse fabriek ASEA en werd met het Zweedse schip „Loke" naar Amsterdam vervoerd waar de Nederlandse vertegenwoordigster van de Zweedse fa briek, het Technisch Verkoopkantoor Groenpol toezicht houdt bij de ontscheping. Voor het transport is een speciale spoor wagon gehuurd. Deze is zestien-assig, heeft een laadcapaciteit van 150 ton, een lengte van 34 meter en een eigen gewicht van 96 ton. Het transport naar Velsen geschiedt via de stations Beverwijk en Hoogovens. De hoofdmoot van de installatie wordt gevormd door de kern, de wikkelingen en de oliebak, welk geheel een lengte van 5.88 meter, een grootste breedte van 2.50 meter en een hoogte van 4.64 meter heeft. De overige delen van de installatie, de iso latoren en de buisleidingen worden later ter plaats gedemonteerd. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Advertentie Pracht NYLON ONDERJURK 998 Bijpassende SLIP 3.95 DAMESSLIPS, wit en gekleurd 0-98 Merk DAMES INTERLOCK, ronde hals, per stuk 1.98 KEIZER WILHELMSTR. 16-18 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1