Panda en de Gomden Bijl Omwisselingsaanbod van Transatlantica aan zeven cultuurmaatschappijen Wereldnieuws Kans op plaatselijk onweer De belastingopbrengsten in april Chemische fabriek Naarden boekt hogere resultaten Bundeling van tropische landbouzvervaring Examen doen Vlocli La zo r Investering uit eigen middelen DONDERDAG 4 JUNI 1959 2 Sterk gedaalde winst bij Gerritsen en Van Kempen Emissie Nillmij geslaagd Fusie van twee grote Britse brouwerijen Jaarvergadering NISU Dividendvoorstellen (iet Waarnemen niet zien. Dat vermogen Jaarvergadering Sedep Betaalbaarstelling Oostzee en Hillegersberg Spaarcijfers RPS Kort economisch nieuws uit 'oïfinei'Ken buitenland Imam van Jemen een balling? Funke's Roggebrood FUNKE Het ligt in het voornemen opneming in de effectenprijscourant aan te vragen van de aandelen in de Cultuur Maatschappij Transatlantica n.v. gevestigd te Amsterdam en opgericht bij akte van 27 mei 1959. Tevens wordt een aanbod gedaan tot omwis seling van aandelen van een zevental cultuurmaatschappijen in aandelen der nieuwe vennootschap. Deze cultuurmaatschappijen zijn: Batoe Djamocs, Ge tas, Holland- Snmatra Rubber, Pangerango, Priok, Tjisaroëhi en Rongga, alle onder directie van de firma H. G. Th. Crone. Na volledige gebruikmaking van het aanbod tot omwisse ling zal het geplaatst en volgestort kapitaal van Transatlantica bedragen ongeveer 2.152.800, verdeeld in 21.528 aandelen, elk groot 100 nominaal, ter keuze luidende op naam of aan toonder, deel uitmakende van het maatschappelijk kapitaal ad 2.250.000. Hiervan is bij de oprichting geplaatst en volgestort 450.000. De omwisseling geschiedt als volgt: bij inlevering van nominaal 350 Batoe D.ia- moes zal worden verkregen aandelen Transatlantica ƒ200 en 5 scrips, van ƒ1000 Getas 1000 en vier scrips, van 250 Holland-Sumatra Rubber 200 en 5 scrips, van 200 Pangerango 300 en 1 scrip, van 1000 Priok 200 en 1 scrip, van 500 Rongga 200 en 5 scrips, van winstbewij zen Rongga twee scrips en bij inlevering van 500 Tsjisaroeni aandelen Transat lantica 100 en 6 scrips. Acht scrips zijn inwisselbaar tegen één aandeel Transat lantica. Aandeelhouders dienen uiterlijk 3 juli hun aanmelding in te leveren. Uiter lijk 8 juli zal worden meegedeeld of aan de voorwaarden is voldaan. Van 22 juli af zal gelegenheid bestaan tot omwisseling. Wordt het aanbod geaccepteerd, dan zal beursnotering worden aangevraagd. Transatlantica beoogt de beschikbare tropische landbouwervaring produktief te maken in buiten Indonesië gelegen gebie den. Zij zal kunnen beschikken over vol- doende'kapitaal om meerdere projecten te entameren. De directie heeft de laatste jaren in Afrika en Zuid- en Midaen- Amerika oriëntaties laten verrichten. In Afrika vormen de rassentegenstellingen een ernstig bezwaar om te besluiten tot een investering op lange termijn. Het is in Zuid-Amerika, dal de Transatlantica voor lopig haar werkterrein zal zoeken. Er is sprake van twee objecten: a. de Blijkens het verslag over 1958 der n.v. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Gouden en Zilveren Werken Gerritsen en Van Kempen te Zeist bedroeg het saldo bedrijfsrekening 65.960 (v.j. 426.114): aan vrijgevallen belastingverplichtingen kwam 120.000 beschikbaar. Tezamen met exploitatie onroerende goederen, interest en diverse baten is beschikbaar 205.869 (v.j. 438.068). Na aftrek van interest .f 43.312 (v.j. 45.747), en afschrijvingen 135.656 (v.j. 167.806), bedraagt het winstsaldo 26.900 (v.j. 97.389). Vorig jaar bedroegen belastingen 54.192 en werd 72.934 aan de algemene reserve toégevoegd. Voorgesteld wordt het saldo winst, na uitkomst van 6 percent op de prioriteits aandelen over te brengen op rekening on verdeeld dividend (v.j. werd 6 percent uit gekeerd). De rationalisering van het be drijf werd echter doorgezet onder bijstand van een raadgevend bureau voor bedrijfs organisatie; de goede gevolgen daarvan worden reeds zichtbaar. De „bestedings beperkingspsychose blijkt thans ten aan zien van ae artikelen der vennootschap vrijwel uitgewerkt te zijn". De directie is voor 1959 met optimisme vervuld op grond van de thans ingezette verbetering. De omzetten bewegen zich in stijgende lijn. Bij de uitgifte van 497.500 aandelen se rie A en 1.258.500 aandelen serie B in de levensverzekeringsmaatschappij Nillmij hebben nagenoeg alle aandeelhouders van het hun toegekende recht van inschrijving gebruik temaakt. De Londense effectenbeurs werd ver rast door de mededeling, dat twee van de grootste Engelse brouwerijen besloten hadden tot fusie van hun activa, die een gezamenlijke waarde vertegenwoordigen van ongeveer 600 miljoen gulden en onge veer 5300 café's. De Ind. Coope Company maakte bekend, dat zij ongeveer 150 mil joen gulden had geboden voor de bezittin gen van het Taylor Walker bedrijf en dat dit laatste zijn aandeelhouders adviseert het aanbod te aanvaarden. Onmiddellijk na het bekend worden stegen de koersen van de aandelen Taylor Walker met ruim 5 shilling. Op de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders in de Nederlands-In donesische Suiker Unie n.v. (N.I.S.U.), werden de jaarstukken goedgekeurd en is het dividend op de gewone aandelen vastgesteld op 7 percent. Over het voor stel tot wijziging der statuten die terugbe taling van 100 per gewoon aandeel mo gelijk zou maken, kon wegens ontbreken van het quorum geen besluit worden geno men. In verband daarmede zal een bui tengewone vergadering van aandeelhou ders worden gehouden op 30 juni a.s. Wat de liquidatie der in Nederland aan wezige activa betreft verklaarde het be stuur dat hieraan voorlopig nog niet wordt gedacht, omdat enerzijds nog op een be vredigende regeling met Indonesië wordt gehoopt en anderzijds de mening heerst dat in Nederland verplichtingen bestaan, waaraan men zich niet zonder meer kan onttrekken. Een der aandeelhouders zeide hierop dat de n.v. nu haar doelstelling in Indonesië is vervallen, een holding com pany is geworden en wel met een zeer on evenredig verdeeld aandelenpakket. Hij en andere aandeelhouders gaven het be stuur daarop in overweging het tempo van liquidatie en terugbetaling van kapitaal te versnellen. Commissarissen der n.v. Assurantie Maatschappij De Zeven Provinciën stellen de aandeelhouders voor het dividend over 1958 te bepalen op 9 percent (1957 8 per cent). De opbrengst uit hoofde van het andere ten dele per kwartaal geheven belasting middel, te weten de omzetbelasting, be liep in de verslagperiode 115,1 miljoen én vertoonde daarmede een stijging zo wel ten opzichte van de ontvangsten in de eerste maand van hef voorgaande kwar taal ad 110,0 miljoen als in vergelijking tot die in april 1958 ten bedrage van 99,8 miljoen. De ontvangsten uit hoofde van dividendbelasting bedroegen in de ver- slagmaand 14,2 miljoen en bleven daar mede aanzienlijk beneden de opbrengst in april 1958, welke 28,0 miljoen bedroeg. Deze daling hangt samen niet een toeval lige verschuiving in de afdracht van divi dendbelasting. De ontvangsten aan motorrijtuigenbe lasting stegën van 11,5 miljoen in maart tot f 15,4 miljoen in de afgelopen maand. Deze vermeerdering houdt verband met de omstandigheid; dat in april veelvuldig" Wordt overgegaan" 'tot de verlenging van jaarkaafteh: 'De stijging'van de opbrengst in april ten opzichte van die in april 1958 .ad, 114.9 miljoenis eer) gevolg van. de ge leidelijke uitbreiding van het wagenpark; De sterke stijging van de ontvangsten weggpg, invoerreqljt.CA. jc^wqteri, w>r/ 60,6 bananen, en cacao-onderneming San An tonio de el Delta in Ecuador, eigendom van Paté, waarvan de aandelen zich in handen bevinden van de beleggingsmaat schappij Agricola te Curagao; b. een thee fabriek in Argentinië, die zal worden ge bouwd door een Argentijnse vennootschap, waarin een coöperatie deelneemt, samen met. Nederlandse belanghebbenden. De 1 aalsten zullen een meerderheidspakket bezitten. Voor dit plan bestaat van Argen tijnse zijde grote belangstelling. Het is niet uitgesloten dat zich nog andere aan trekkelijke mogelijkheden voordoen. Steeds zal als voorwaarde gelden dat de objecten op korte termijn inkomsten moeten kun nen opleveren. Na uitvoering van het. ver wisselingsaanbod zullen de voornoemde maatschappijen blijven bestaan, want zij belichamen de aanspraken op Indonesië en moeten daar eventueel kunnen optre den. Zij moeten ook haar rechten blijven uitoefenen in zake de schadevergoeding, die aan nationalisatie behoort te zijn ver bonden. BLIJKENS MEDEDELINGEN van het ministerie van Financiën bedroegen de ont vangsten uit hoofde van de kohierbelastingen in april 136,4 miljoen tegenover 129,1 miljoen in de voorafgaande maand. Deze lichte stijging heeft in hoofdzaak betrekking op de vennootschapsbelasting. Daar tegenover de totale ontvangsten ad 136.4 miljoen opgelegde aanslagen stonden ten bedrage van 542,1 miljoen, steeg het nog te vorderen bedrag met 405,7 miljoen tot 1.051.8 miljoen. De opbrengst van de niet-kohierbelastingen bedroeg in april 445,6 miljoen tegenover 448,7 miljoen in de overeenkomstige maand van het voorafgaande kwartaal en 398,5 miljoen in april 1.958. De loonbelasting bracht 125,9 miljoen,.op, hetgeen een, zij het relatief geringe, daling betekent in vergelijking met de ontvangsten in januari ad 130,9 miljoen, die werden begunstigd door de afdracht van loonbelasting over bijzondere uitkeringen (gratificatie en tantièmes). Daarentegen overtrof de eerst genoemde opbrengst in niet onaanzienlijke mate de ontvangsten in april van het vorig jaar ad 108,7 miljoen, hetgeen onder meer in verband kan worden gebracht met de verhoging van de regelingslonen in de landbouw en de bouwnijverheid in de loop van hét afgelopen jaar en de opgetreden toeneming van de werkgelegenheid. miljoen in maart tot 83.8 miljoen in de verslagmaand, is in belangrijke mate toe te schrijven aan de aanzienlijk hogere op brengst van het bijzonder invoerrecht op benzine. De opbrengst van de accijns op gedistilleerd beliep -1-1,6 miljoen en was daarmede, niettegenstaande het vervallen van vijf krediettermijnen in april, nage noeg gelijk aan die van maart. De ontvang sten aan accijns op bier lagen daarentegen met 3.6 miljoen op een relatief hoog ni veau. In het eerste kwartaal van dit jaar werd per maand gemiddeld 2,6 miljoen geïnd. Het wegens accijns op suiker ge- inde bedrag daalde van 6,8 miljoen in maart tot 5.9 miljoen in april, mede door het vervallen van vijf krediettermijnen in de eerstgenoemde en van vier in deze laatstgenoemde maand. De opbrengst van de accijns op tabak ad 38,7 miljoen kan als vrij normaal worden aangemerkt. Advertentie -•! rFet^ctievé,beheerste zenuwen Hijnhardt's Zenuwtabletten HET zien. dus het. waarnemen van de dingen met onze ogen, is een zö vanzelf sprekende zaak, dat we zelden of nooit de moeite nemen over het wezen hiervan na te denken. We vergenoegen er ons mee het zien op de gewone natuurkundige wijze te verklaren en daarmee is de kous gewoon lijk af. Immers, lichtstralen vallen op een voorwerp, worden door dat voorwerp teruggekaatst, en een deel van die terug gekaatste lichtstralen valt in ons oog, in hel bijzonder op het lichtgevoelige netvlies van ons, oog en aldus zijn wij in staat te zien. In deze trant wórdt het verhaal óns ge woonlijk opgedist, en hoewel we werkelijk niet kunnen be weren dat er veel fouten in schuilen, wordt het werkelijke zien hier door niet verklaard. Dat springt direct in het oog, wanneer we de lichtgevoelige ap paraten bezien, waarmee een paar honderd soorten selanginellen en begonia's uit de tropische wouden zijn toegerust. Sommige van deze planten bezitten lichtgevoelige organen van buitengewone volmaaktheid. Het zijn lensvormig gebouwde cellen, die zeer verschillend van constructie kunnen zijn. Vaak bezitten zij ver naar buiten ge welfde celwanden, die als reflector dienst doen. In andere gevallen zijn de celwanden in sterk licht brekende lenzen veranderd. Hoe de constructie ook mogen, zijn, onder zoekers hebben vastgesteld, dat sommige van deze lichtverzamelende apparaten zó volmaakt zijn, dat zij in staal zijn een juist, beeld van de omgeving op de achterste celwand te werpen, op precies dezelfde wijze als het beeld dat door de lens van het oog op ons netvlies wordt geworpen. Hel beeld, dat door het plantenoogop de achterste celwand wordt geprojecteerd, is zó scherp en zö juist, dat het zelfs ge fotografeerd is kunnen worden! Volgens de enkele regels, waarmee wij hierboven het zien hebben verklaard, zouden dus ook deze planten kunnen zien. Maar die plan ten kunnen, zoals ieder weet, niet zien. Zij kunnen ivel op licht reageren 7^ (en daarvoor zijn zij ook met deze lichtgevoelige apparaten r toegerust), maar zij kunnen om te zien zou voor de plant bovendien geen enkele J waarde hebben, want zij is niet in staat te vluchten bij naderend gevaar, noch kan zij zich verbergen. Trouwens, als hel zien uitslui tend gebaseerd urns op de ontvangst van weerkaatste lichtstralen op een lichtge voelig medium, zou een fototoestel ook kunnen zien zodra het van een film is voorzien. En een lichtgevoelige cel die in de techniek wordt toegepast zou eveneens het vermogen om te zien kunnen worden toegekend, Wat abusievelijk door sommigen wel eens gedaan wordt. Desondanks is het onjuist, evenals de boven weergegeven „verklaring" foutief is. Want zien is iets heel anders, een on begrijpelijk wonder, zoals er talloze in ons lichaam schuilen. Daarover eën volgende keer. H. Petition (Nadruk verboden). Het bestuur van de n.v. Cultuur-Maat schappij Sedep heeft in de jaarvergadering geen positief antwoord kunnen geven op de vraag van een aandeelhouder wat er met de huidige liquide middelen van de maat schappij die geschat kunnen worden op f 550.OöO a 600.000 in de toekomst gaat gebeuren. Plannen, zo bleek uit de beant woording, heeft het bestuur helaas niet. Wel speurt het doorlopend naar mogelijk heden. „Wij zitten niet bij de pakken neer", zo werd vragensteller verzekerd. De ge- dachtengang van hel bestuur is echter nog niet zover gekomen dat tot liquidatie van de maatschappij zal worden overgegaan. De zaken van de Amsterdamse Cultuur Associatie n.v. te Amsterdam hebben zich in mei op dezelfde voet voortgezet. Wij zijn dan ook tevreden, aldus deelde het bestuur desgevraagd mede in de jaarvergadering. Aandeelhouders konden zich verenigen met de eerste dividenduit- betaling van 6 percent. Gezien de behaal de resultaten was huns inziens zonder be zwaar een uitkering van 19 percent mo gelijk geweest. Het verschil werd in eigen bedrijf gehouden. Ook hiertegen hadden zij geen bezwaar. Wel bepleitten zij een hoger dividend in de toekomst, indien de resultaten in de komende jaren hetzelfde blijven. Het verslag over 1958 van de n.v. Chemische Fabriek Naarden maakt molding van een bevredigende gang van zaken zowel bij het bedrijf te Naarden als by de buiten landse dochterondernemingen. Na de reorganisatie van het bedrijf te Wormerveer is ook daar de gang van zaken niet onbevredigend geweest. Het voordelig saldo exploitatierekening nam toe van 2,3 tol 2,4 miljoen gulden. In totaal werd afgeschre ven 1,1 miljoen. Aan de uitbreidings- en vernieuwingsreserve werd toegevoegd J' 225.000 (v.j. 200.000 na onttrekking van 325.000). Na aftrek van kosten ad 81.000 en 78.000 respectievelijk voor de ontwikkeling van nieuwe projecten en nieuwe exportmogelijkheden, resteert een netto winst van 673.704 (v.j. 671.179). Voorgesteld wordt 5 percent (onv.) dividend op de preferente en 10 percent (onv.) dividend op de gewone aandelen. Het totaal van de in 1959 tot dusver geboekte orders ligt boven het vorige niveau. Van de naaste toekomst verwacht de directie dat de ontwikkeling, die de omzet de laatste jaren heeft getoond, zich ook in 1959 zal voortzetten. In het bedrijf te Naarden heeft ook in 1958 de geleidelijke verschuiving van de omzetten naar produkten met een hogere toegevoegde waarde zich verder voortge zet. De omzetten zijn gestegen met circa 4.5 percent. Door deze gunstige verscnui- ving is het exploitatiesaldo toegenomen. De export beliep 74 percent (v.j. bijna 75 percent) van de omzet; 21 percent (v.j. 27,6 percent) van de omzet werd geëxpor teerd naar landen waar dochteronderne mingen zijn gevestigd. De daling is in Ede het gevolg van de verminderde export naar Indonesië. Begin 1958 heeft „Naarden" een be langrijk deel van de n.v. Jan Dekker in Wormerveer stilgelegd. Besloten werd tot het bouwen van een nieuwe installatie ter vervaardiging van ruwe theobromine uit cacaoschroot en tol het onderbrengen van deze tweede installatie in het pand De Adelaar aan de Zaan op het terrein van Jan Dekker. Verwacht wordt dat deze in- De n.v. Stoomvaart-maatschappij Oost zee te Amsterdam heeft, aldus werd in de jaarvergadering medegedeeld, in 1959 twee oude schepen verkocht; de „Brit- sum" voor de sloop naar Japan; de „Farmsum" voor de vaart naar Formo sa.. De opbrengst beliep 1,5 miljoen, de. boekwaarde 450.000. Dit jaar zullen twee nieuwe schepen in de lijnvaart worden gebracht. De gemid delde leeftijd van de vloot zal dan 4,7 jaar zijn. Voorts werd medegedeeld dat het op het ogenblik nog niet te zeggen valt of zich reserves bevinden in het bedrag van 20 miljoen, dat nodig is voor de nieuwbouw. Dit zal pas blijken bij oplevering. In de vergadering van de n.v. Stoom boot-Maatschappij Hillegersberg vroeg een aandeelhouder of het bestuur wel eens overwogen had om een of meer schepen onder goedkope vlag te laten varen. Het bestuur antwoordde dat het zeer de vraag is of de Nederlandsche Bank toestemming zal geven voor een deviezentoewijzing. Het bestuur was verder van mening dat de directe kosten van de onder deze vlag va rende maatschappijen niet minder zullen zijn. Voorts vormt de wet behoud scheeps- ruimte mogelijk een belemmering. Het is de vraag of onder die wet toestemming zou worden verkregen om bij voorbeeld via een dochtermaatschappij schepen on der goedkope vlag te laten varen. In mei werd bij de Rijkspostspaarbank ruim 20 miljoen meer ingelegd dan op genomen, tegenover 16 miljoen in de zelfde maand van het vorige jaar. De be sparingen in mei zijn aanzienlijk meer dan in april, hetgeen een normaal seizoen- verschijnsel is. Er werd in mei 1959 inge legd 74,6 miljoen en terugbetaald 5*4,1 miljoen, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van 20.5 miljoen (vorige maand -f- 4,2 miljoen en in mei vorig jaar f 15,7 miljoen). In 1959 is tot dusver bij de RPS gespaard -f 88.2 miljoen tegen 4- 36,7 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1958. Het saldo-tegoed per ultimo 1959 be draagt 2230,7 miljoen (vorige maand 22)0,2 miljoen en ultimo mei vorig jaar 1992 8 miljoen). 4.6. Kijkkijk", sprak. J.oris opgewekt, „Igngs deze weg heeft Voedoehoedoe zich aan ons gezelschap onttrokken". „Een kel der? Een tent met een kelder?", zei Panda verwonderd. „Maar. Joris, als ze de tent nu gaan verplaatsenr hoe doen ze. dat dan met de kelder?" „Staak uw ijdel gesnap", beval Joris. „Ontsteek één van gindse toortsen, die daar zo handig klaar slaan en volg mij!" Langs een ladder daalden ze af en beneden zagen ze tot hun verbazing, dat ze in een uitgestrekte druipsteengrot waren aangeland. „Onze medicijnman be schikt over een ruime kelder", stelde Joris vast. „Kom, laat ons deze ruimte eens gaan verkennen". „Maar dit is een doolhof", riep Panda bezorgd. „We zuRen er nooit meer uitkomen, als we de weg kivijtraken"„Ge redeneert zeer onlogisch, makkertje", ant- stallatie in julie 1959 in bedrijf kan wor den gesteld. Deze installatie zal een grote re capaciteit hebben dan de thans aanwe zige in Naarden. Aangezien het pand De Adelaar ingrijpend moet worden ver bouwd en de nieuwe installatie voor re kening van Naarden wordt geplaatst, wordt het pand van Jan Dekker overge nomen. De produktie zal in loon door Jan Dekker geschieden. Het gezamelijke resultaat van de bui tenlandse dochterondernemingen gaf we derom aanleiding tot tevredenheid. Door de zeer gunstige ontwikkeling van de af filiaties buiten Indonesië is de totale om zet over 1957 inclusief die van Indonesië. Door een verbetering van de liquidi teit bij verschillende dochterondernemin gen daalde het bedrag dat van deelne mingen te vorderen is. Het bedrag dat in deelnemingen en vorderingen is vastge legd verminderde daardoor van 4,1 tot 3.8 miljoen gulden. Over de liquiditeitspositie zegt het ver slag dat de schulden op korte termijn met 2.9 miljoen (3,2 miljoen) werden overtrof fen door de vlottende middelen. De gang van zaken bij de dochterondernemingen in 1.959 geeft reden tot tevredenheid. De directie vertrouwt dat het mogelijk zal zijn de investeringen, die thans voor 1959 op het programma staan, uit eigen mid delen te kunnen financieren. Mannesmann naar Parijs Volgens gewoonlijk goed ingelichte financiële kringen te Parijs zullen aandelen Mannesmann binnenkort officieel op de beurs te Parijs wor den verhandeld. Dit zal het t ,veedo Duitse fonds zijn, dat te Parijs wordt geïntroduceerd. Het eer ste Bayer werd in het begin van dit iaar m de officiële notering opgenomen. De onofficiële handel is reeds begonnen. In Franse bankiers kringen wordt voorts vernomen, dat de aandelen van de Franse chemische en aluminiummaat- schappij Pechiney spoedig op dc beurs te Frank fort, zullen worden geïntroduceerd. ROME (UPT.) De Imam van Jemen, hersteld van zijn kwalen, is in Rome. ge bleven en blijkt geen plannen te hebben voor een spoedige terugkeer naar zijn ko ninkrijk waar zijn zoon, naar verluidt, de macht aan zich heeft getrokken, 's Ko- nings zoon, prins Badr, heeft een reorga nisatie in het bestuursapparaat uitge voerd met goedkeuring van president Ga- mal Abdcl Nasser van de V.A.R. In Rome vermoedt men dat de ziekte van de Imam thans gedeeltelijk „diplomatiek" is ge worden en dat zijn voorgezet verblijf in Italië wellicht zal neerkomen op een tijde lijke vrijwillige ballingschap. Zijn voor naamste volgelingen en raadgevers zijn door de kroonprins afgezet of gedegra deerd. Arrestaties. In Valencia zijn twee studen ten op beschuldiging van activiteiten tegen de regering-Franco gearres teerd. Het aantal personen dat de laat ste weken op deze beschuldiging werd gearresteerd is hiermee gestegen tot ten minste dertien. De arrestaties, die werden uitgevoerd in Valencia, Ma drid en San Sebastian, zouden in ver band staan met het verspreiden van pamfletten, waarin werd aangespoord tot een staking tegen Franco's regering. Thuisreis. Sjah Mohammed Reza P'ahle- vi van Perzië is via Frankfort uit Pa rijs in Istanboel aangekomen op zijn terugweg naar Teheran. De Sjah heeft een reis van vier weken door Europa gemaakt. Consternatie. In het Londense Hyde Park is dinsdag consternatie ontstaan door dat daar een kleurling verscheen die ge wapend was met een dolkmes en drei gende gebaren maakte naar de wan delaars in het park. Voor hij geboeid in een ambulance was weggebracht, had hij twee politiemannen gewond. Sadisme. De Britse vereniging voor die renbescherming heeft de Amerikaan se ambassade in Londen een protest ge zonden tegen de raketvlucht van „Able" en „Baker". „Able werd het slachtoffer van wetenschappelijk sa disme, niet van wetenschappelijk on derzoek", aldus de dierenbeschermers. Gestoord. De negentienjarige Kensetsoe Nakayama, die op 10 april een steen wierp naar het rijtuig van de Japanse kroonprins Akihito en zijn bruid Mitsji- ko is vrijgelaten. De rechtbank beslis te dat hij geestelijk is gestoord. Demagogie. Een deskundige van de ver dediging heeft bij de voortzetting van het proces te Charleroi in verband met de mijnramp van Marcinella van 1956, deskundigen van de openbare aankla ger beschuldigd van „demagogie". Op de vraag van de rechter waarom hij dit woord gebruikte zei hij, dat teveel mensen de neiging hebben om inge nieurs aansprakelijk te stellen voor be drijfsongevallen, zonder dat zij zich de moeite geven alle feiten in hun con clusies te verwerken. Miljoen. Baronesse Alice Bachofen von Echt. die de vorige maand op 82-jarige leeftijd in New York is overleden, heeft een miljoen dollar nagelaten voor de vluchtelingen in West-Duitsland. Haar totale nalatenschap bedraagt 2Vs mil joen dollar. Spionage. Een Oostduitse spion, die zich in West-Duitsland heeft overgegeven, heeft meegedeeld dat het vroegere C.D.U.-parlementslid Karl Franz Schmidt-Wittack, die naar Oost-Duits- land is gevlucht in 1952 in dienst trad van de Oostduitse inlichtingendienst. In 1953 werd hij tot lid van de Bondsdag gekozen. Hij is enkele jaren geleden naar Oost-Duitsland gevlucht. Twee weken geleden zijn twintig leden van de C.D.U. als Oostduitse spionnen ge arresteerd en dinsdag nog twee in Beieren. Stokslagen. Drie leerlingen van de Varn- dean middelbare school te Brighton in Zuid-Engeland hebben zich laten straf fen omwille van het lot van drie pasge boren" konijntjes." Zij hadden deze dier tjes, die vergast zouden worden - en in afwachting daarvan in een hok in een leslokaal waren opgesloten, de vrij heid gegeven. Zij kregen vanweze'de ze inbreuk op de discipline de keuze lussen aftreden als „prefect" of drie stokslagen. Een van de drie jongens of ferde zijn prefectsfunctie op, de andere twee verkozen de stokslagen. Misdaad. Het aantal misdaden in Groot- Brittannië zal spoedig een nieuw naoor logs hoogtepunt bereiken. Het aantal strafbare overtredingen zoals inbra ken roof mei geweld en heling, steeg in 1957 met 15.000 gevallen of dertien percent in vergelijking met 1956. Het aantal ernstige misdaden in de leef tijdsgroep van 14 tot 17 jaar steeg met 34 percent. In de groep van 17 tot 21 jaar was de stijging 27 percent en in de groep boven 21 jaar dertien percent. Vrijgevig. Dc regering van de Verenigde Aarabischo Republiek heeft besloten naar 't persbureau voor 't Naije Oosten meldt alle uit Israel afkomstige of voor dat land bestemde scheepsladingen die worden geconfiskeerd bij het passeren van het Suez-kanaal aan de Palestijn se vluchtelingen te schenken. Advertentie Sinds 1834 cn nog steeds stukken beter. Hofleverancier Het K.N.M.I. deelt mede: Nederland bevindt zich nu aan de rand van een hogedrukgebied dat zich van de Middellandse Zee via Duitsland en Zwe den naai- Finland en Noord-Rusland uit strekt. Een oud oceaanfront bereikte de omgeving van Londen, waar het wat lich te regen bracht. Over het midden van de oceaan koerst een depressie in de richting van Ierland. Onder invloed hiervan zal de wind in ons land uit zuidelijke richtingen waaien. De kans dat zwakke storingen uit Frankrijk naar het noorden komen wordt daardoor groter. Tot nu toe kwam alleen onweer voor in Noord Spanje en in de om geving van Biarritz. In ons land is er ten gevolge van genoemde storingen morgen ook kans op een plaatselijke onweersbui, maar er zal waarschijnlijk nog geen be- Vrydag 5 juni Zon op 4.24 uur, onder 20.53 uur. Maan op 4.12 uur, onder 19.42 uur. langrijke daling van de teniperatuur op treden. WEERRAPFORTEN Maanstanden woordde Joris. „1-Ioe kan men iets kwijt raken, dat men niet heeft? We kunnen de weg niet kwijtraken, vóór we die hebben gevonden. Deze gaan we nu eerst zoeken, dus maak u geen zorgen". Panda had zo'n idee, dat deze redenering niet helemaal klopte en met een beklemd hartje volgde hij Joris door de spookachtige spelonken, waar hun voetstappen galmende echo's op riepen. 6 juni 14 juni 20 juni 27 juni 12.53 uur 6.22 uur 21.00 uur 23.12 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 4 juni Hoog water 2.32 en 14.56 uur. Laag water 10.19 en 22.50 uur. Vrijdag 5 juni Hoog water 3.07 en 15.30 uur. Laag water 11.02 en 23.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is Temperaturen buiten- en binnenland: heden W) c ISJ 2 morgen 7 uur. Neerslag: f ._j T3 cL 2 laatste 2A 1 uur Hu fes 3 Ï3 Den Helder onbewolkt ZO 16 0 Ypenburg onbewolkt windst. 14 0 Vlissingen onbewolkt windst. 15 0 Eelde onbewolkt windst. 15 0 Twente onbewolkt ozo 15 0 De Bilt onbewolkt windst. 14 0 Eindhoven onbewolkt windst. 14 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z 14 0 Helsinki onbewolkt n 17 0 Stockholm onbewolkt no 15 0 Oslo half bew. ozo 13 0 Kopenhagen onbewolkt windst. 14 0 Aberdeen regen windst. 9 1 Londen zwaar bew. nw 14 1 Amsterdam onbewolkt O 15 0 Brussel onbewolkt windst. 15 0 Luxemburg licht bew. no 15 0 Parijs onbewolkt windst. 14 0 Bordeaux zwaar bew. z 16 0 Grenoble onbewolkt windst. 14 0 Nice onbewolkt n 17 0 Berlijn onbewolkt verand. 15 0 Frankfort onbewolkt nno 14 0 München onbewolkt windst. 12 0 Zürich onbewolkt windst. 11 0 Genève onbewolkt windst. 14 0 Locarno onbewolkt windst. 15 0 Wenen half bew. nnw 15 0 Innsbruck licht bew. windst. 10 0 Rome onbewolkt windst. 21 0 Ajaccio onbewolkt ono 15 0 Algiers zwaar bew. no 19 0 Madrid zwaar bew. n 16 0 Mallorca zwaar bew. windst. 16 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2