WILLEM II y KIEKEN jams, zó voordelig! r Spoedcursus radioactiviteit werd in Engeland voltooid Weer een kapitein van Köpenick in West-Duitsland ontdekt J Ereschuld BADCOSTUUMS VOGELZANG Moordpartij Van dag tot dag Pic-nic geknipt om te Speurwerkprijs voor ir. W. J. van der Eb Nederlanders onder indruk van Britse voorzorgen Coudenhove-Kalergi uit de Europese Unie gestoten Wegens verraad aan de Europese Duitsezaak Actie tegen kerken in Oost- Duitsland en in Hongarije Als 'n^gyr U niet lijkt U niet zint te lang duurt probeer dan de 4e manier van roken het sigaartje dat U als sigaret kunt roken Adjudant van de chef der luchtmacht een bedrieger Energie uit de waterstofbom kan bergen verzetten 0p de <~Praatótoel Zwaardemaker's 93 ct Neemt vaker Zwaardemaker... Presidentsverkiezing op 1 juli in West-Berlijn Verkeerde demonstratie? DONDERDAG 4 JUNI 19 5 9 «j Naar aanleiding van de plechtigheid in het Vredespaleis in Den Haag, waar woensdag in tegenwoordigheid van Konin gin Juliana het „Nederlandse Comité Vluchtelingenjaar 19591960" werd ge ïnstalleerd, kan worden opgemerkt dat dit lofwaardige initiatief een bittere bijsmaak heeft. De kalender wijst juni 1959. Het vluchte lingenprobleem in Europa dateert van 1945. Veertien jaar geleden is dit ontred derde werelddeel geconfronteerd met de ellendige gevolgen van de Tweede Wereld oorlog, waarbij de ontheemde, dakloze, van alles beroofde vluchtelingen wel een van de grootste en meeste spoed eisende vraagstukken vormden. In West-Duitsland heeft zich sindsdien het „Wirtschaftswunder" voltrokken. In Nederland is, na een moeilijke worsteling, de welvaart doorbroken. In Engeland heeft zich een moeizaam doch gunstig verlopend proces van economische opgang voltrok ken. In Frankrijk en andere oorlogslanden heeft men de gevolgen van de catastrofe veel moeilijker kunnen overwinnen, doch overal is koortsachtig en voortdurend ge werkt aan de nieuwe toekomst, die door Amerikaanste steun rooskleuriger is ge worden dan mogelijk leek. Doch de duizenden vluchtelingen zijn vluchtelingen zonder huis gebleven. Eén generatie van kampbewoners heeft de kans op een menswaardiger bestaan gemist, doordat de tijd daartoe verlopen is. De jongere generatie van vluchtelingen her innert zich de oorlog nauwelijks meer, doch is opgegroeid in omstandigheden die voor haar normaal zijn gaan lijken omstan digheden die haar een verwrongen beeld geven van wat de gecultiveerde en poten tiële samenleving in Europa haar leden bieden kan. Er is in de loop der jax-en op pax-ticulier en overheidsniveau ook en vooral in intei-nationaal verband veel onderno men ter liquidatie van het vluchtelingen probleem, doch de resultaten zijn altijd zeer mager geweest, ondanks de vaak be wonderenswaardige opofferingen van functionarissen en organisaties. Met name in het kader van de Europese samenwer king heeft het aan initiatieven niet ont broken, terwijl iedereen zich de inspannin gen van de UNO-commissarissen voor de Vluchtelingen en speciaal die van de Ne derlander Van Heuven Goedhai-t herinne ren zal. Doch ondanks de enorme bedra gen, die tot het herstel in de ontwikkeling der naoorlogse economische omstandig heden werden opgebracht, is men er nooit in geslaagd daarbij een bruikbaar deel voor de vluchtelingen af te zonderen. De schandvlek der vluchtelingenkampen is blijven bestaan en men is thans nog eens opnieuw begonnen met een poging, haar uit te wissen. Te laat voor velen, doch niettemin nog dringend noodzakelijk. Er kan nog veel gered worden, ook al is er ontzaglijk veel voorgoed verloren gegaan. De indruk, dat de regeringen in hun po gingen om apart of gezamenlijk de oorlog teboven te komen het menselijke leed zijn vooi-bijgegaan en teveel in handelsbalan sen en deviezen hebben gedacht, kan niet meer worden weggenomen. Dat in de UNO thans toch nog de overtuiging leeft, dat men in groot verband een vertwijfelde po ging tot algehele oplossing moet doen, be wijst dat in die regeringen mensen aan wezig zijn voor wie deze kwestie een ge wetenszaak betekent. Koningin Juliana heeft woensdag gesproken van een ere schuld. Het is te hopen dat men er in alle UNO-landen zo over denkt en dat men de actie van het thans opgerichte comité niet uitsluitend langs de particuliere wegen laat lopen. Advertentie (ook in kleur) Tijdens de eerste dag van de twee da gen 'durende jaarvergadering van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs te Ap- pingedam is de Speurwerkprijs van dit instituut uitgereikt aan ir. W. J. van der Eb, hoofdingenieur A. bij de directie Bruggen van Rijkswaterstaat te 's-Gra- venhage. (Van onze correspondent in Londen) Een groep van twaalf Nederlanders, al len functionarissen van de geneeskundige, pharmaceutische en arbeidsinspecties, alsmede van het ministerie van Sociale Zaken, van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en stralingsartsen ver bonden aan de universiteiten van Amster dam, Leiden en Delft heeft een studiebe zoek aan Engeland gebx-acht. Dit bezoek vormde de afronding van een door deze groep van oktober tot mei gevolgde spoed cursus aan het Instituut voor radiopatho- logie en stralenbeschermir te Leiden. Het is de eerste maal, dat een dergelijke cux-sus was georganiseerd voor degenen, die verantwoordelijkheid dragen voor het lichamelijke welzijn van het Nederlandse volk en die thans in het bijzonder hun aandacht richten op de stralenbescher- ming in vei-band met de onstuimige ont wikkeling der kernenergie. In de naaste toekomst zullen nog vele anderen hiertoe worden opgeleid. De cursisten hadden reeds eerder een bezoek gebracht aan het Belgische atoomcentrum in Mol. De groep woonde in Sutton (Surrey) le zingen en demonstx-aties bij. Ook werden enkele ziekenhuizen bezocht. Deze excur sie was voor de betrokkenen buitengewoon nuttig, omdat Engeland op het gebied van de stralenbescherming meer ervaring be zit dan ons land. Inzake de kernenergie hebben de Britten immers sinds de oorlog pioniersarbeid verricht. Een van de cursisten was dr. P. Spaan dei-, hoofd van het laboratorium bodem, water en lucht van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht; hij was vooral onder de indruk van de grote zorg vuldigheid, waarmee de Bx-itse autoritei ten, belast met de beschei-ming van de burgerbevolking, tegen radioactiviteit, hun taak verx-ichten. Hij was ook bijzon der getroffen door de veiligheidsmaatre gelen in een der Londense ziekenhuizen. Degene, die verantwoordelijkheid droeg voor het daar gebruikte radioactieve ma teriaal, zoals radiumnaalden, beschikte daar namelijk over een speciale platte grond, voorzien van over rails lopende dopjes, welke de in het ziekenhuis voorra dige radioactieve stoffen voorstelden. Door deze visuele administratie kan de ze man met een enkele oogopslag zien, waar het materiaal zich in het ziekenhuis bevindt. Ook wanneer de stoffen het ge bouw verlaten, staat op de kaart aange geven, waar zij zijn heengebracht. Dit is een belangrijke maatregel ter voorkoming van zoekraken. Het was een voorbeeld van BAZAL (UPI) De Europese Unie heeft graaf Richard Coudenhove-Kalergi, de 64-jarige stichter van de Paneuropese be weging, uitgestoten. Het besluit om hem buiten te sluiten werd met algemene stem men genomen, omdat hij niet vasthield aan het denkbeeld van een vrijelijk ge federeerde Europese eenheid, door het volk van Oost-Duitsland zijn recht op vrij heid en zelf-beschikking te ontzeggen. Daaraan werd toegevoegd, dat de stap was genomen, om de Europese Unie „dui delijk te distanciëren" van de compromit terende actie van Coudenhove-Kalergi, die de ministers van Buitenlandse Zaken in Genève heeft voox-gesteld Oost-Duits- land diplomatiek volledig te erkennen en het feit te aanvaax-den dat er twee Duitse staten zouden zijn. De Europese Unie is van oordeel, „dat het als een verraad aan Europa kan wor den beschouwd, als een strijder voor de eenheid van Europa geen aandacht be steedt aan het recht op vrijheid en zelf beschikking van een land, door het aan vaarden van een situatie, die tegen dat recht ingaat". de doelmatigheid, kenmerkend voor de Britse wex-kmethoden op dit terrein. In Ne derland zit men thans, zo vertelde men ons, midden in de voorbereiding van een afdoende regeling voor de stralenbescher ming en het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid speelt hierbij een voorname rol. Bij Koninklijk Besluit zijn reeds twee wettelijke maatregelen tot stand geko men. De eerste is bet ioniserende stralen- besluit (op grond van de Veiligheidswet) terzake van bescherming van personeel, dat met radioactieve stoffen omgaat of aan straling is blootgesteld. Het andere is het radioactieve stoffenbesluit (op grond van de Warenwet) dat het verkeer met de ze stoffen regelt. Een vergunningsstelsel is reeds in werking getreden. Fabrikan ten en importeurs van radioactief mate riaal mogen dit alleen aan daartoe gerech tigde personen leveren. Bovendien is voorgeschreven, dat het verkeer van isotopen (radioactieve ele menten) moet worden geregistreerd. An dere maatregelen worden thans nog uit gewerkt. De gezondheidsraad verricht in verband hiermede allerlei voorbereidend wetenschappelijk werk. Dit alles zal met tertijd zijn bekroning vinden in een alge mene atoomwet, welke een aantal minis teries zal omvatten. Kort voordat de cur sisten in het Liverpool street station in de boottrein stapten, werd daar groot alarm gemaakt wegens een brand in een baga gelokaal, waarbij radioactief vloeibaar thorium, dat daar ter verzending gereed lag, was vrijgekomen; gelukkig zonder ernstige gevolgen. Voor de studiegroep vormde dit incident een aanschouwelijke les, welke de theorie aan de praktijk toet ste. BERLIJN (UPI) De Duitse Evange lische kerk heeft opnieuw geklaagd over interventie door de Oostduitse autoritei ten in het kerkelijk leven. In een commu niqué dat in West-Berlijn werd uitgegeven wordt melding gemaakt van een aantal „ernstige inbreuken" tegen de kex-k. Het stadsbestuur van Wittenberg doet op het ogenblik pogingen de rechten van de kerk op de „Lutherhalle" te beperken, in Hoyerswerde heeft de gemeenteraad een predikant en zijn vrouw uit hun huis ge zet en de stadsraad van Halbei'stadt wil de onlangs gerestaureerde kathedraal niet weer voor de kexit beschikbaar stellen. Stalinist WENEN (UPI) Karoly Olt is, als op volger van Janos Horvath, benoemd tot voorzitter van het Hongaarse bureau-voor kerkzaken, aldus bericht radio-Boedapest. De benoeming van de „stalinist" Olt tot voorzitter van de Hongaarse staatskerk zal waarschijnlijk een verdere verscherping inhouden van de communistische politiek ten opzichte van de rooms-katholieke kerk. Horvath, die de laatste zeven jaren voor zitter was van de staatskerk zou worden verweten, dat hij „te zwak" optrad jegens de roomskatholieke kerk en dat hij „x-eac- tionaire krachten" binnen de rooms-katho- lieke geestelijkheid zou hebben geduld. De betrekkingen tussen de regering en de rooms-katholieke kerk zijn slechter ge worden, nadat Seminaristen in het hele land zich openlijk tegen het bewind had den verzet, door te weigei-en, zich te asso ciëren met pro-communistische pries ters. Als een gevolg daarvan werden velen die voor priester studeerden weggezonden. Advertentie De opperbevelhebber van de Westduitse luchtmacht, generaal Kammhuber, heeft van oktober 1956 tot februari een zwende laar als eerste adjudant naast zich gehad. Dezer dagen is bekend gemaakt, dat de ze adjudant, de kapitein Adam von Gliga, een reeks valse opgaven heeft verstrekt over zijn verleden. Men heeft hem ten slot te zo onder druk gezet, dat hij „op eigen verzoek" werd ontslagen. Tevoren was het Westduitse ministerie van Defensie, na een langdurig onderzoek, tot de conclusie gekomen, dat Gliga niet het adellijke personage was, waarvoor hij zich uitgaf. Voorts was er geen sprake van, dat hij als eerste luitenant uit de twee de wereldoorlog was gekomen en ten slotte waren zijn opgaven dat hij onderscheiden was met het ijzeren kruis eerste klasse en dat hij eindexamen gymnasium had ge daan al even onwaar. Meer dan twee jaar lang zat „Oberleutnant" Von Gliga in de onmiddellijke omgeving van de chef van de luchtmacht. Te Bonn vraagt men zich af waar het heen moet met het aanzien van onder scheidene ministeries. Nog niet zo lang ge leden werd de chef-psycholoog van het Westduitse leger, Schneider, ontmaskerd en veroordeeld als een oplichter, die met valse diploma's en een bijzonder handige Advertentie 19.75 -59.75 Exclusieve modellen, zowel in lastex als in coton-imprimé. Import uit Zwitserland, Frankrijk en Israël. n.v. modemag. - gr houtstr. 26-30 - haarlem wijze van optreden was doorgedi-ongen tot de hoogste functies van het ministerie van Defensie en hogelijk werd geprezen als een kundig man. De laatste tijd hebben reeksen arresta ties plaats gehad in het ministerie van Buitenlandse Zaken en dat van Defensie, op het hoofdkantoor van de regerings partij, de C.D.U., en op andere plaatsen van lieden, die spioneerden voor Oost- Duitsland. Er moet, zo zegt men te Bonn een eind komen aan het bestaan van on gekwalificeerde personen wie het tijdens de moeilijke, en soms verwarde, periode van de opbouw van de Westduitse staat blijkbaar zonder veel moeite gelukt is omhoog te klauteren. Men vraagt zich vei-der af of er geen organen zijn, die de ministeries en het leger kunnen bescher men tegen dergelijke indringers. (Van onze correspondent in Londen) Sir William Penney, de vervaardiger van de Britse waterstofbom, heeft ver klaard dat zijn wetenschappelijke staf plannen maakt voor de verplaatsing van bergen en het graven van havens met atoom- en waterstofbommen. Verder houdt men zich bezig met de mogelijkheid om door te dringen tot diep in de grond verborgen olielagen. Al deze plannen zijn van het allergrootste belang voor het tot ontwikkeling brengen van de economisch achtergebleven gebieden van het Britse Gemenebest. Het moeilijke probleem is echter deze aardverschuivingen tot stand te brengen zonder het stralingsgevaar te vergroten. Men tracht te bei-ekenen hoe groot het gat is, dat een bomontploffing zal veroorzaken. Met Amerika, dat reeds belangrijke vorderingen op het gebied van de vreedzame toepassing van de kern- energie heeft gemaakt, worden voortdu rend gegevens uitgewisseld. „Het vermoorden van het valse sentiment in kinder poëzie", zoals een lezer de ironische analyse van kinder- versjes in deze rubriek van vorige week betitelt, „blijkt een eis des tijds te zijn." werd mij van bevriende zijde mede gedeeld Vandaar, dat ik het waag deze moordpartij voort te zetten en enige andere spe cimina van die soort littera tuur onder de guillotine te plaatsen. Daarbij moet ik echter ont kennend antwoorden op een vraag, die mij gewerd: „Kunt u ze zelf soms beter beden- Ken?" Neen, dat kan ik inder daad niet. „Torentje, torentje, busse- kruit, wat hangt eruit? Een gouden fluit een gouden fluit met knopen. Torentje is gebropen." Het typische woord, waar mee dit schone vers eindigt, is een aanpassing aan de eisen der rijmerij, om althans nog enige poëtische waarde te geven aan het geheel. Overi gens is de zin van het vers volkomen duidelijk: het gaat hier om een vestingtoren, die gevuld is met buskruit. Zoals men weet werden eertijds uit dergelijke torens altijd gouden fluiten naar buiten gehangen, die zorgvuldig waren dicht geknoopt. Fluiten met knoopsluiting zijn heden ten dage niet meer in gebruik en men maakt trouwens ook geen gouden fluiten meer. Doch wat een enorme fluit dat in de grijze y^eno oudheid moet zijn geweest, kan men afleiden uit het feit dat de toch zo stevig gebouw de toren overhelde en door midden brak. Een klassiek drama is aldus op speelse, zangerige wijze aan ons over geleverd. „Schuitje varen, theetje drinken, bloemetjes plukken," aldus schildert een oud vers onze kinderen een feestelijke uitgaansdag met louter ge neugten voor. „Varen naar de Overtoom" specificeert de plaats van handeling. Het is dus een lied voor Amster damse kinderen, die bloeme tjes plukken als een zeldzaam feest beschouwen. Welgemoed gaan de bleekneuzige stads- kindertjes dus ter spelevaart, doch wreed is de desillusie: niet alleen wordt hun op de plaats van bestemming de on sympathieke zoete melk met geweld in het keelgat gegoten, doch in die vloeistof bevinden zich nog brokken ook. Deze marteling wordt geargumen teerd met: „Kindetjes mogen niet jokken," maar zo'n kin derlijke overtreding gedoogt mijns inziens toch een derge lijke sardonische maatregel niet. „Draai er het wieltje nog eens om, klap eens in je hand jes, zet je handjes in je zij, op je borstje allebei. Dat gaat kindjes neus voorbij." Vermoedelijk heeft men hier te doen met een sadistische dressuur-methode, die men ook wel eens bij jonge honden toepast. Men houdt een lek kernij in de hoogte, laat het slachtoffer allerlei toeren ver richten met de suggestie dat hij ten slotte beloond zal wor den en als het arme wezen tje uitgeput neerzinkt en zijn mondje opent om het lekkers in ontvangst te nemen, steekt men het in eigen mond en zegt de slotregel op satanische grijnstoon. Een wel zeer in onbruik ge raakt gedicht is het bekende: „Goedenavond tante Betje, goedenavond ome Jan. En mijn moeder laat je vragen, of je niet eens komen kan, met de kleine poppedeine en de grote bombam. Goeden avond"(bis). Men vraagt zicli af, wat eer tijds het echtpaar Jan en Betje heeft geantwoord, en of zij onmiddellijk met hun poppe deine en bombam onder de arm op visite zijn gegaan. Het is duidelijk dat dit vers totaal uit de tijd is. Jan en Betje zeggen nu natuurlijk: „Het spijt me. maar we moeten vanavond naar de televisie kijken." Dat toestel hebben ze gekocht van het geld, dat de verkoop van hun bombam heeft opgebracht. En poppe deine zit met jongens in het park te vrijen. Een prachtig voorbeeld van mislukte pedagogie levert het volgende epos: „Och Jan tje, wil niet huilen, daar heb je mijn beste muilen, daar heb je mijn mooie beugeltas, daar al mijn goeie geld in was." Jantje, immers, heeft de muilen uiteraard woedend over de tafel gesmeten. Wat moet hij met muilen? En de beugeltas heeft hem helemaal tot razernij gebracht, toen bleek dat ze eerst zorgvuldig was geleegd. Een typisch BLO-geval wordt gesignaleei-d in het lyrische vers over een ander Jantje, de zoon van een graaf in Den Haag, die de risee van de stad moet zijn geweest. Hij kon enkel wijzen met zijn handje naar het huis, waar zijn adellijke vader verblijf hield en werd daarom door voorbijgangers onophoudelijk lastiggevallen met de spot- vi\.ag: „Waar woont je Pa?" Pa de Graaf heeft zijn zoon ten slotte maar binnengehou den. „Daar liep een patertje langs de kant, hei 't was in de mei. Hij nam zijn nonnetje bij de hand, hei 't was in de mei zo blij. Kom, pater, jij moet kie zen gaan, je moet je nonnetje laten staan. Hei 't was in de mei." Over kiezen gesproken! Als de pater vrijwillig had mogen kiezen, zoals valselijk in dit lied gesuggereerd wordt, was er van laten staan niet veel gekomen waarschijnlijk. Want zelfs indien zoals door historie-deskundigen wordt verondersteld met „kiezen" gedoeld wordt op de te ver vullen stemplicht, had hij het nonnetje zonder bezwaar mee kunnen nemen. Al met al een lied vol ouder wetse affecten, minderwaar dige insinuaties en vaagheden. „Naar de kerk zeit ze ben ik geweest zeit ze maar geluisterd zeit ze heb ik niet. Kom vanavond zeit ze op mijn kamer zeit ze daar is alles zeit ze naar den aard." Deze verderfelijke vulgariteit roept een zo zwoele sfeer op, ver mengd met discriminatie van datgene wat een religieus volk heilig is, dat het verder niet geciteerd kan worden. Overi gens zij wel verklapt dat het lied op een hypocritische ma nier voortgaat, want het hono reert zijn zwoele beloften niet. Het deelt slechts mee, dat op de kamer stoelen staan zonder matten, en dat de kachel niet aan is. Men huivert bij die gedachte; en ook bij de over weging dat kinderen dit schandvers op de openbare weg zingen bij hun onschuldig spel. Het niet afmaken van ove rigens aanvaardbare poëzie is mode geweest. De enige ver klaring daarvoor is, dat de dichters geen rijmwoord kon den vinden of dat hun fantasie plotseling uitgeput was ge raakt Wat moet men denken van- ..Het regent, het zegent, cie pannen worden nat, er kwamen drie boerinnetjes aan die vielen op En dan komt er plotseling niets meer. De moderne mens begrijpt dat niet. Het was toch niet zo moeilijk om de zin rijmend af te maken, bijvoorbeeld met: op het pad?" Zo rijzen er allerlei vraag stukken, die thans niet meer met zekerheid zijn op te los sen. Eén probleem echter houdt de mensheid zeer in het bizonder nóg steeds bezig. Het zou prettig zijn, daar ten slotte toch nog een antwoord op te krijgen: Wie weet ons nu eindelijk eens te vertellen waar Willem Wouters woont? Voor Jan Een mijner vrouwelijke kennissen, die zich in een voortdurende, blijde opwin ding bevindt vanwege het feit dat zij ver loofd is geraakt, vormt een typisch voor beeld van liefdevolle opoffering. Zij heeft zich met handen en voeten overgeleverd aan het duizelingwekkende idee fixe, dat de ganse wereld en alles wat zich daar op of aan bevindt, kan worden samengevat in één begrip: Jan. Jan is de spil der aarde, noord- en zuid pool tegelijk, hij is de grond waarop zij loopt en vormt het hoofdbestanddeel van het luchtmengsél dat zij inademt. Dat is uiteraard een prettig idee voor Jan, doch de omgeving wordt er een beetje moe van. Bovendien kost het een boel geld. Dat komt namelijk zó. Zij is bezeten geraakt van een onblus bare koopziekte, die haar ieder moment verleidt tot de aanschaffing van de merk waardigste voorwerpen allemaal voor Jan. Jan heeft het voornemen opgevat, zo gauw mogelijk met haar te trouwen, doch zijn financiële positie werkt enigszins be lemmerend op dit plan. Vandaar, dat hij gebaat zou zijn met een meer economische levenswandel van zijn geliefde doch zij koopt enkel dingen voor Jdn, dus wat moet je daartegen doen? Vorige week kwam ze, met drie grote dozen behangen, bij ons binnenvallen. „Nét gekocht, allemaal voor Jan," zei ze voldaan. Er kwamen twee verblindend mooie jurken, drie hoedjes om van te snoepen en twee paar naaldhakschoenen uit. „Alemaal voor Jan," zei ze nog eens, vól geluk. Wij bleven stom en keken met uitpui lende ogen naar al het moois, ons afvra gend hoe Jan er wel zou uitzien in deze spullen. Doch later begrepen wij het; Jan fungeert voor haar als toeschouwer. Zij maakt zich mooi voor hem, net als een korhoen in de nesteltijd. Dus alleswat ze koopt, is voor Jan. Wij hebben zelden een ontroerender voorbeeld van filantropie en dltrvüsme meegemaakt. Maar wij zijn benieuwd naar wat de andere korhoen ervan denkt. R. Agteran Advertentie i 70 ct 122 ct zuiver zon en vruchten (Van onze correspondent in Bonn) Officieel is te Bonn bekend gemaakt, dat de 1038 kiesmannen, die op 1 juli in de Bondsvergadering de nieuwe Westduit se bondspresident als opvolger van pro fessor Heuss zullen kiezen, dit te West- Berlijn zullen doen. In bepaalde C.D.U.- groepen vraagt men zich af, of hiermee niet een Westduitse demonstratie wordt gehouden op een volslagen verkeerd tijd stip: tijdens, of na, de Geneefse minister- conferentie en waarschijnlijk vlak voor de topconferentie. De president van de Bondsdag (Tweede Kamer) Gei-stenmaier deelde mee dat de Bondsvex-gadexing op 1 juli 's moi-gens te 11 uur in de tentoon stellingshallen tij de Berlijnse radiotoren bijeen zal komen. Met extra vliegtuigen zullen parlementsleden, journalisten, ambtenaren en anderen naar Berlijn ge bracht worden. Bij de 519 parlementsle den komen dan 519 leden van de parle menten der deelstaten samen de Bonds vergadering, die zal beslissen wie van de drie kandidaten president zal worden: Adenauer (C.D.U.), Schmid (S.P.D.) of Becker (F.D.P.). De verkiezing te Berlijn is een symbo lisch teken van verbondenheid tussen West-Duitsland en West-Berlijn, dat offi cieel niet tot de bondsrepubliek behoort. Gerstenmaier en de zijnen willen zich houden aan hun woord van 1954 om ook in 1959 de president in de voormalige Duit se hoofdstad te kiezen, maar men is zich er te Bonn van bewust, dat hiermee een politieke demonstratie wordt gegeven, die het overleg te Genève zou kunnen hinde ren. Sommigen vragen zich af of het wel de moeite waard is juist thans door een dergelijke demonstratie, waarvan het po litieke nut voor de Duitse hereniging nihil is, nieuwe spanningen te wekken. In het bijzonder de westelijke ministers te Genè ve zou deze demonstratie van Westduitse aanhankelijkheid aan Berlijn weinig gele gen komen en van Russische zijde zou men Bonn opnieuw kunnen uitmaken voor een verstoorder van de vrede...

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5