Problemen Havenberichten Waterpolocompetitie in zwembad „De Heerenduinen" gestart Zesduizend leerlingen afgeleverd IJmond-agenda OP DE HONDERD VELDEN J STOFZUIGERS 5 (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) frx aniens Jeugdtoernooi Velsen LOENDERSLOOT Velser amateur-elftal voor zaterdag 50 km-grensborden worden verlicht B. en W. vragen f 57,000 voor speeltuinen Veel inzendingen voor goede irissen-dag VEERTIG JAAR TECHNISCHE SCHOOL VANNACHT IS HET ER WEER VAN l NVV vro uwe nbond kwamen bijeen DONDERDAG 4 JUNI 1959 In geheel Nederland is in elke stad., dorp of gehucht een damclub gevestigd, die is aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Dambond. Alle aangesloten dammers zijn levens leden van de KNDB. De Bond geeft; maandelijks gratis haar vakblad en officieel orgaan „Het Damspelaan haar leden. Nu. spelen al de aangesloten leden van de Nederlandse Dambond. duizenden dampartijen per week. Hel is vanzelf sprekend, dat in deze vele dampartijen altijd wel iels buitengewoons voorvalt. En het is vooral voor de IJmond-dam- mers goed er nog eens even op te wijzen, dat de heer O. G. van Veen, Markendaalse- weg, postbus 15 te Breda, juist al deze bui tengewone voorvallen op ^>et dambord ver zamelt en deze dan in zijn rubriek „Kijk jes in de damwereld" plaatst. Dan komen deze prachtige stukjes onder de ogen van alle dammers. De schoonheid van het damspel zit niet altijd in een diep en goed verborgen com binatie. Met weinig materiaal kan soms met enkele stukken een overrompelend en verrassend effect worden verkregen. Dat leert ons onderstaand voorbeeld. Zwart: 4, 17, 28, 42. Wit: 19, 20, 31, 34, 39. In de Edese damclub speelde de heer J. .Jansen met wit 19-13 De heer M. v. Leersum speelde 28-33 en 17-22 en na 42-48 kon wit inpakken! Geestige combinatie In het damtoernooi om het kampioen schap van Zuid-Holland 1958 kwam de volgende stand voor: De heer Bastemeyer uit Rotterdam speelde met wit 37-32 en verloor door een geestige doch bekende damcombinatie. 1) 37-32?. 25-30. 2) 35x24 19x30. 3) 34x25 16-21. 4) 27x16 18-23. 5) 28x19 14x23. 6) 25x5 22-28. 7) 33x22 17x46. 8) 5x28 46x5. Een zevenklapper «oc6spGC<»3ococooooooco(XX«x)c<y>:o^xMOGoc(X<x)ov: M 'WM 'WW, 'Wfo wm. 8 W/A XX^^OOCCC^^^COCODrW^OOCOCO^^COÏCO^^^OOOCCC- Tijdens het spel in een partij tussen twee Franse spelers kwam tot slot een slag voor welke de dam in staat stelde zeven stuk ken tegelijk van het bord te slaan. Deze bijzondere afwikkeling ging als volgt: Laatste zet van wit was 1) 34-29 19-24. Amsterdam. Vrije Univ. Doctoraalexamen voch ten: .T. R Glasz, Bussum en inevr. J. L. Rakkor- Heesing. Amsterdam. Doctoraalexamen notariaat: mr M. C. A. A. van Oppen. Heemstede Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld ..transport door elektronen en fotonen in metalen" de heer A. R. Vroomen te Leiden. Dc promotie geschied de cum laude. Kandidaatsexamen klassieke taai en letterkunde: mej. E. A. Moen, Varseveld. Doctoraalexamen psychologie: P. van Weeren. Leiden. Doctoraalexamen geneeskunde 2: P. C. van Braam van Vloten. Den Haag: W. L. Cosijn, Maarssen; B. W. A. Lucas. Dublin en .1. van Steijn, Leiden. Semi-artsoxamenmej. E. A. M. van La moen. Pijnacker cn L. F. J. M. Theunisscn, Gre- venbicht. Leiden, kandidaatsexamen Franse taal- cn let terkunde: mej. M. van der Vliet. Den Haag en F A. M. Linnehank. Den Haag. Doctoraalexamen Franse taal- en letterkunde: mei. A. A. Kaucr, Den Haag en T. Panhuysen. Den Haag. Kandi daatsexamen Fmgclse taal- en let.erkunde: mei D J. Benneker, Schiedam en mej. E. Klooster- huis, Den Haag. Groningen. Kandidaatsexamen geneeskunde 2b: mej. E. C. Wessels, Groningen (cum laude): mej. K J. Hospers, Haren (Fr.): T. Feyling. Eidangcr (Noorwegen): mej. T. Berdal, Oppegard (Moor- wegen): P. Terpstra, Jelsum: J. Roelfsema. Oost- wolct (W.K.); D. M. Smith. Veendam: mevr. A. Bosch- Sukacz, Groningen: P. Pop, Maastricht: W. J. Klein Lebbink. Vovden: mej. A. T. Stien- stra. Leeuwarden: mej. M. Bartstra. Soest; T. D ^an Akkeren. Groningen: mej. N. H. de Jong, Koens (Fr.): F. A. Jongeblocd. Assen: H. A. M. G Pieters. Maastricht; .1 K. Dominicus. Groningen; mej. A. Brons. Metslawier; mej. T. J. Veldman, Groningen: B. V. Pettersson. Drammen (Noorw.l; J B. van der Meer. Heerenvecn: A. van Wijnen. Haren (Gr.); W. Dijkema. Groningen: W. Rerg- sma. Drachten; R. J. Moene, Ten Boer: C. A. tor Weeme, Neede; R. B. Engelsma. Sneek; J. P. A. M. de Bie, Antwerpen; J. B. Samson. Leeuwar den: H. W. Durpee, Enschede; E. Dommerlng. Amsterdam. Groningen. Gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid de heer G. J. Paul uit Zwolle. De titel van zijn proefschrift was ..Schepping en keninkrbk. een studie over de theologie van dr. O r- r 'm-ns". 2) 40-34, er dreigt 34-30 met 28x10, dus moet zwart spelen: 2) 4-10. 3) 28-23 7-12 (de doorbraak met 23-19 en 27-22 faalt). 4) 47-42 11-17 (of?) 5) 27-21 16x27. 6) 32x21 17-22. 7) 21-16 13-19. 8) 38-32 19x28. 9) 32x23 22-27. 10) 16-11 18-22. 11) 11-6 12-17(?) Stand zwart: 8, 10, 14, 15, 17, 20, 22, 24, 25, 26, 27. Wit: 6, 23, 29, 33, 34, 35, 37, 39, 42, 43 en 45. De slag, welke wit nu uitvoert, is wel zeldzaam: 12) 32-31 26x48. 13) 33-28 24x44. 14) 43-38 22x42. 15) 6-1 48x30. 16)35x24 20x18. En nu is de zevenklapper mogelijk door 1x49x21x3x20x47. Aanwinst voor DCIJ In het najaar, als de nieuwe wintercom petitie aanvangt, hoopt Henk van Gerre- vink uit Apeldoorn voor DCIJ uit te ko men. Reeds in 1953 speelde Henk als Gei- derlandse jeugdkampioen mee in het jeugd- toernooi en behaalde in de landelijke eind strijd de vierde plaats. J. Dallinga uit Groningen won toen de jeugdtitel. De heer Gerrevink, die reeds te LJmuiden woont, liet ons de volgende stand zien, die dam oplevert. 00000000003^ - r£)p?. '5A/wxw i, IIP; Wr, ÉP|. i 3 foW. few. g XXCCO2OCmX>3CCCO0CCCOSCCCCO5CCO<X:CCOr-COrCCCCCCO3CCCOO Zwart aan zet vervolgt 11-17? en nu volgt 27-22 18x27, 31x11 6x1.7, 28-22 17x28, 40-34 29x40, 35x44 24x35, 44-40 35x33, 38x20 15x24, 32x5. Deze damzet kwam voort uit de volgen de spelopening: 1. 31-27 18-23. 2) 34-30 20- 24. 3) 37-31 14-20. 4) 41-37 17-21. 5) 30-25 10-14. 6) 33-23 24-29. 7) 39-34 20-24. 8) 34-30 5-10. 9) 44-39 13-18. 10) 49-44 9-13. En nu móest zwart met 11-17 spelen waar op de heer Gerrevink de reeds genoemde damzet uit de stelling toverde. Wij heten de heer Gerrevink van harte welkom. Oplossingen en correspondentie te zenden a.an het adres van de dam.redact.eur, B Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. In tegenstelling tot andere jaren de bijveïdèn van „Schoonenberg" waren dan het domein der vereniging houdt Vel sen ditmaal haar jeugdtoernooi op haar eigen velden aan de Kwekerslaan te Sant poort. Zaterdag a.s. komen de 10 aspiran ten-elftallen in actie. Ze zijn onderge bracht in twee groepen van vijf. In poule A komen uil: Onze Gezellen, DEM, TYBB. Vitesse en DSS. in poule B: ADO, AMSC (Driehuis), Alliance, Torrasvogels en Vel sen. Acht junioren-ploegen komen zondag in het veld. Ook zij zijn over twee poules verdeeld. Poule A bestaat uit: Stormvo gels, Vredenburg (Rijswijk), DHL (Delft.) en Velsen, poule B uit RGD (Dordrecht), DEM, Beverwijk en Onze Gezellen. Het harmonie-gezelschap „Soli Deo Glo ria" verleent muzikale medewerking. Advertentie Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (Inruil). IANGE NIEUWSTRAAT 433 -435 CENTRUM GALERIJ - IJMUIDEN Zaterdag speelt het Velser Amateur Elf tal om 16.45 uur op het hoofdterrein van „Schoonenberg" in het kader van de Vel ser Sportweek tegen een Nederlands Zater dagmiddag Elftal. Eerstgenoemd elftal is als volgt samengesteld: Keeper: Kok (Waterloo): rechtsachter: Minks (VSV); linksachter: Luntz (VVB); rechtsmidden: Corver (VSV); spil: Snel- ders (Stormvogels): linksmidden: Kers bergen (VVB): rechtsbuiten: Wittebrood (Velsen); rechtsbinnen: Hoogzaad (Vel sen): middenvoor: Bakkum (Veïsen); links binnen: Mosk (Kinheim); linksbuiten: Van Leeuwen (VSV). Reserves: Vrijhof (Stormvogels), Thoo- len (Terrasvogels); Van Eerden (SVV); Van Gelder (Terrasvogels); Van der Stelt (Stormvogels) en Korver (IEV). In de praktijk is gebleken, dat door het slecht zichtbaar zijn van de 50-km-grens- borden bij duisternis, vele automobilis ten zich niet houden aan de voorgeschre- van maximum-snelheid. In verband daarmede moet het wense lijk worden geacht dat deze borden, voor zover nodig, van een verlichting worden voorzien, aldus B. en W. van Velsen. Blijkens een ingesteld onderzoek komt 'n elftal borden voor het aanbrengen van deze verlichting in aanmerking. De ver lichting zal plaats hebben door middel van een speciaal voor dit doei ontworpen ap paratuur, waarbij de elektrische bedra ding en de aansluitapparatuur geheel in het frame zijn opgenomen. De kosten, aan het aanbrengen van de verlichting verbonden, zullen naar raming I 4215,bedragen. B. en W. vragen om een krediet tot. dit bedrag. Verder verzoekt het college het krediet van 3000.- dat bij besluit van 18 december 1957 ter beschikking werd gesteld voor het aanbrengen van borden, aangevende de grenzen van de bebouwde kommen, en var. de 50-km-grensborden, met een be drag van 800.- te verhogen. Dit krediet is namelijk onvoldoende, doordat uit de wij ziging, die de bepalingen van het wegen verkeersreglement met betrekking tot de aanduiding der maximum-snelheid bij Koninklijk besluit van 22 november 1.958 (Stbl. no. 583) hebben ondergaan, meer maatregelen zijn voortgevloeid dan aan vankelijk konden worden voorzien. Woensdag kwamen in IJmuiden asn: Ot.lo Sche pers van Manlyluolo; Senator. Hamburg: Maas. Philadelphia: Capt. G Lacoly, Duinkerken: Royal Paper. Karlsbeïg: Argonaut. Wisman Duke of Lancaster, Ostende; Treghotnan, Takoradi: Rijn- kerk, Antwerpen; Dinkel. Sunderland, ledig IJ muiden: Groverord, Teignemouth; Florian Seiz- nowa. Port Said: Hinde. Londen; Blankenburg met sleep Queen of Holland. Vlaardingen; Ciudad de Cuenca, Bremen; Teunika, Londen; Lei, Rot terdam; Herman Buisman, Rotterdam, ledig IJ muiden: Dido, Rotterdam; Bab T, Hudiksval, hout voor Zaandam. Donderdag-kwamen in IJmuiden aan: Loke. Antwerpen; J. H. Jonas, Hamina, hout voor Zaan dam: Oldekerk, Bremen; Rautas, Lulea, erts voor Hoogovens; Hirondelle, Londen; Diana. Vlissin- gen, ledig IJmuiden. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Duvelsbeck naar Gent: Guineekust. Antwerpen: Grc. Londen; Forel. Newcastle; Belissa. Hampton Roads; Nadir, Antwerpen: Pygmalion. Bremerhaven: Norro, Rotterdam: Martha Ahrens, Hamburg: Volkgov- ges. Lissabon: Elbe, Antwerpen: Fenia, Bremen; Phidias. Rotterdam: Blankenburg, Maassluis: Ba tavier, Vasteras; Trito, Rotterdam; Schie, Rotter dam: Ank Winsemius, Rotterdam; Vliestro'om, Plymouth: Wexford. Boston: Calvijn, Domsjö. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Mado 3 naar Kotka: Bloemgracht. Rotterdam: Temple Main, Hamburg; Royal Paper. Rotterdam: Gczie- na Hcndrieka. Bremen; Khose Dias. Leningrad^ Argos, Rotterdam; Windsor Brook, Swansea, coils van IJmuiden; Phoenix. Kristineham. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De eerste polowedstrijden in „De Hee renduinen" voor de zomercompetitie zijn door VZV gespeeld en zoals reeds in dc prognose was gezegd wonnen de dames, terwijl de heren het onderspit moesten delven. Het damesteam van VZV speelde een goede wedstrijd tegen Sleutelstad 1 uit Leiden: de heren kwamen in het water tegen DWT I uit Haarlem. Ondanks een numerieke meerderheid van VZV Sleutelstad kwam slechts met 6 dames in het veld hebben de Leidse dames goed partij gegeven, waarbij voor al Elly Bekkering en mevrouw Werter- Kaspers opvielen. VZV was overigens gedurende de gehele wedstrijd in de aanval en reeds direct na het begin wierp Nel Toon de bal tegen de kruising van lat en paal. Toch maakte Sleutelstad door een on gelukkige manoeuvre van keepster Greet Brüning het eerste doelpunt, maar dat was dan ook het enige wat VZV toeliet. Binnen twee minuten was de stand reeds 3-1 door doelpunten van Nini Selderijk- Kint (2x) en Nel Toon, terwijl net voor de rust Wil Mossel uit een vrije worp van Ma rijke van Koten tegen Joke Erades het vierde doelpunt scoorde. Na de rust was het alleen nog maar VZV dat speelde. Nel Toon wist de score toen nog op te voeren tot 5-1. Een mooi boog- balletje over keepster Loes van de Burg heen gaf deze eindstand. Na de dames kwamen de heren van VZV en DWT in het water en al direct zag men het verschil in speelwijze: beter plaatsen, sneller vrij zwemmen en meer kansen voor doel scheppen. DWT had met Roozekrans als grote stuwende kracht in de eerste helft geen moeite met VZV en al direct stond DWT met 3-0 vóór door doelpunten van Rooze krans (2x) en Meyer. Door een fout tijdens hel stilstaan van de stopwatch moesten Hamers en Meyer het water verlaten, waarop De Dood de stand op 4-0 bracht. Nog een duel punt voegde Meyer hieraan toe, toen een vrije worp werd genomen tegen Minkman en eerstgenoemde speler vrij voor keeper Hagedoorn kwam. Na de rust wijzigde zich de wedstrijd in het voordeel van VZV. DWT raakte uit geput en slordig plaatsen gaf de heren van VZV, van wie Gottmer het best op dreef was, de gelegenheid keer op keer terug te komen. Doelpunten konden niet uitblijven. Na een doelpunt van De Dood door een misverstand in de achterhoede kon Minkman de stand op 6-1 brengen en Kees Blok, na prachtig vrijzwemmen een goed geplaatste bal van Jan Kobes benut ten (6-2). B. en W. van Velsen vragen cle gemeen teraad een krediet van f 57.000. Dit geld is bedoeld als aanvullend krediet voor dr aanleg van speelgelegenheden in dc ge meente. In het rapport van de werkgroep dei- commissie planning van speelgelegenhe den voor de jeugd is een overzicht gege ven van dc objecten in de verschillende delen der gemeente, die voor uitvoering in aanmerking komen. Na overleg met deze commissie zijn en kele objecten - aangewezen, waarvan de uitvoering urgent wordt gedacht. Dit zijn: De aanleg van een kinderspeelplaats aan de Lagers-, Zoutman- en De Ruy- terstraat te IJmuiden-Oost. De aanleg van een speelterrein en een kleuterspeelplaats op een terrein aan de Homburgstraat te IJmuiden. alsmede aanleg van een plant soen bij dc speelvelden op een terrein aan genoemde straat. De aanleg van een kin derspeelplaats in het Pancrasplantsoen te Velsen-Noord. Hoewel hel niet in het rapport is opge nomen, achten B. en W. het toch ook ge wenst een speelgelegenheid en plantsoen te doen aanleggen op een terrein aan de Antillen- cn Paramaribostraat te Sant poort-Noord. De kosten van uitvoering van deze objecten worden geraamd op f 128.850.-. De raad heeft bij verschillen de besluiten al kredieten verleend tot een bedrag van f 71.850, zodat de raad er nog f 57.000 bij zal moeten doen. VZV kwam steeds meer in de aanval en kwam zelfs op 6-3 door een vrije doorslag bal van Kees Blok. heel handig van rich ting veranderd door Minkman. Was dit vóór de rust gebeurd, dan had VZV wel licht nog een gelijkspel kunnen bewerk stelligen, doch de tijdopnemer was onver biddelijk. De wedstrijden werden prima geleid door de heer Mauritz. Vooraf werd nog een adspiranten-meis- jeswedstrijd gespeeld tussen VZV-a en DWR, weike wedstrijd door de eersten met 6-0 werd gewonnen. Zoals in de gloriedagen van hel tweede Franse keizerrijk, trok hel keizerlijk paar door Parijs om de jaarlijkse grote feesten op hel paleis Versailles bij te wonen. Nu de feesten voor de hon derdste maal werden gehouden, hebben de Franse humorist Jean Marscic en de Franse actrice Li.se B our din zich. als Napoleon lil en Keizerin Eugenie, be geleid door enige honderden cavale risten, naar Versailles laten rijden. De irissenavond, die de tuinbouwstudie- club woensdag in Beverwijk heeft gehou den mocht zich in een groot aantal inzen dingen verheugen, terwijl ook de belang stelling van de kwekers zeer groot was. De wisselbeker voor de grote groepen werd door burgemeester J. G. S. Bruinsma uit gereikt aan de gebroeders Opgelder, die evenals vorig jaar ook nu weer de beker van de gemeente Beverwijk in de wacht sleepte. De wisselbeker van de bloemenveiling „Het Centrum" werd door de voorzitter, de heer B. J. Hilbers, uitgereikt aan de gebroeders Pletting, die in de kleinste groep de eerste prijs behaalden. De jury bestond uit de heren G. Hommes, Heiloo, C. Passchier, Noordwijk en J. W. Seignette, Lnnmen. De uitslagen luiden, grote groep, 5 en meer soorten: 1. gebroeders Opgelder; 2. D. van Buggenum, Hillegom; 3. gebroeders Winter, Heemskerk; kleine groep, 24 soorten: 1. gebroeders Pletting; 2. A. Pries ter; 3. G. Tabak Hz.; 4. C. Broeze; 5. firma Spruit en Co; 6. gebroeders Van Duiven voorde. Mooiste vaas irissen: Hollands Glorie van D. Buggenum. Het mooiste bindstuk, waarin hoofdzakelijk irissen waren verwerkt, was van de heer Chr. van de Outenaar, Heemskerk, 2. D. van der Zwaan; 3. D. de Vries. Er was een irissen-forum, waarvoor enige interessante vragen waren bestemd. Zo hield men zich bezig met de grote vraag wat de oorzaken zijn van het wegvallen van irrsen op geïnjecteerd land. De voorzitter, de heer G. Tabak, heeft aar. het slot allen dank gebracht voor de medewerking aan deze avond. Hij gaf mevrouw Bruinsma een fraai bloemstuk van anjers en irissen. MARKT BEVERWIJK. 3 juni: aardbeien 330—500 slof, aardbeien 27—52 doosje, asperge 85—235, bloemkool 27—50, sla 6—14, spinazie 2245, sperzie bonen 190—230, peulen 160—200, rabarber 12—23, bospeen 33—47, waspeen 2645. De Technische School te Velsen bestaat donderdag veertig jaar. Ter gelegenheid hiervan is er een receptie in café-restaurant Royal van half vyf tot half zes donder dagmiddag. Zesduizend leerlingen hebben in deze veertig jaren het technisch onder wijs gevolgd. Velen bekleden nu een waardevolle cn verantwoordelijke positie. Binnenkort zal dc school vernieuwd en uitgebreid worden. Zij is te klein geworden. Mede door de invoering van een voorbereidende klas waarbij men niet meer gebonden is aan de leeftijd van 12 jaar en 8 maanden en het stellen van de cursusduur van twee op drie tot vier jaar. Na de verbouwing zal de totale bezetting van de school op 750 a 800 worden gesteld. De „Ambachtsschool" begon in een stel oude soldatenbarakken op het terrein van de gemeentereiniging. Dat was vlak na de eerste wereldoorlog. Er waren toen vijftig leerlingen voor de afdelingen tim meren en machinebankwerker Het ging maar heel primitief dat eerste jaar. Het vak werd alleen met handgereedschap beoefend. Veel beter werd het in het daar op volgende jaar. Er werden machines aangeschaft en in eigen beheer geplaatst. Ook werd gestart met de ifdeling elek- tro-techniek. Wel was het 's winters koud en tochtig, en droop in de zomer de mas tiek van het dak op de tekeningen van de leerlingen, maar toch werd met geest drift gewerkt en een degelijke grondslag voor een verdere vakontwikkeling gelegd. De groei van industrie en ambacht deed ook de vraag naar plaatsing op de schooi toenemen. In 1932 werd het nieuwe school gebouw in gebruik genomen. Tevens werd de afdeling auto-techniek ingevoerd. Nieuw begin Tijdens de bezetting' vorderden de Duit sers de school. Nadat dezen naar voor hun veiliger oorden waren vertrokken stond het gebouw enige tijd onbeheerd. Van de inventaris was niet veel meer over ge bleven. Er moest weer opnieuw begonnen worden. Na niet al te langen tijd was de school echter weer goed geoutilleerd. Na 1948 werden dc afdelingen huis- en deco- Jongens, kom op, het schot is te boord.". Alom klinkt de kreet door het schip, dat zich met een kalm gangetje voorwaarts spoedt. Een gewoonte van onze schipper: voordat, de vleet wordt geschoten, gaat hij eerst nog even een eindje stomen. Maar reeds stopt de motor weer. Nu is het definitief. De mannen ko men aan dek, en ieder neemt zijn plaats in. De kleine afhouder Jaapje zit, al in zijn hokje, waar hij er voor zorgen moet. dat de vleet ongestoord afloopt. De schip per staat rechtop „Op hoop van zegen. Paaien maar" spreekt hij. en dan begint de winch te draaien. Over de schietrollen glijdt de vleet langzaam de zee in. Er komen heel wat handen te pas bij dit werk. Want er is meer te doen dan alleen de vleet in zee te laten zakken. Zo'n vleet bestaat uit liefst zestig netten en elk net wordt weer aan de reep bevestigd, het zwa re touw, waaraan de netten straks weer naar binnen moeten worden gesleurd. Elke negentien meter wordt een seizing opgestoken aan de reep. en wordt met twee draaien en een halve steek een schotse blaas bevestigd. Dan weet men precies waar de vleet ligt. Aan het. begin van het net wordt een joon vastge maakt. Een grote dobber met een vlag erop, die de scheepvaart waarschuwt: pas op, hier begint de vleet. .er weet precies zijn plaats. Langzaam rolt de vleet af. en regelmatig worden de olazen en joons beve-'igd. Het duurt lang. maar eindelijk is men toch aan het einde. De drie breels worden vastgemaakt, de vleten, die de reep op zijn plaats moeten houden. Ervaren vissers kunnen aan de breels meestal wel zien, of er veel vis is gevangen. Want dan liggen ze diep in het water. „Tja. dat. hebben we nog eens meegemaakt," zegt oude Teun, als de reep goed is belegd in het voor schip, en schuren in het kluisgat niet meer mogelijk is. „Toen troffen we op de volle zee ineens een vleet aan, die ontzettend diep lag. De vleet was van het schip afgegooid in een zware storm denk ik. Tjonge, tjonge, wat zat die vleet vol! We hebben het geval aan boord gehaald en er zaten wel honderd kantjes aan haringen in het net. Maar ze hadden er veel te lang ingezeten, ze waren allemaal bedorven." De jongsten halen de neuzen op bij de gedachte. „Dat zal wel niet zo lekker hebben geroken" zeggen ze. „Natuurlijk niet", zegt Teun, „maar we moesten wel. We hebben de zaak in Engeland afgeleverd, waar de vleet vandaan kwam. Tenslotte krijg je dan een flink bedrag per net." De vleet drijft voor het schip. Overal in de rondte is hetzelfde gebeurd. Schepen liggen aan hun vleet te trekken. Alleen meeuwen vliegen bedrijvig heen en weer. Ze weten dat er straks wat voor hun in het vet zit. De mannen zitten aan het „bakkie". „Vanndacht is het er weer van" zeggen ze. „En morgen eten we de eerste Hollandse nieuwe." Een meeuw schreeuwt spottend. „Dat dachten jullie maar." Er worden flin ke plakken kaas op het. brood gesneden. „Morgen eten Over de schietrollen gaat de vleet overboord. we maatjesharing op hel brood, jongens" zegt Henkie de reepschieter. „Maatjesharing, waarom noemen ze dat nu eigenlijk zo?" wil Jaapje weten. Hij heeft het woord al zo vaak gehoord, maar hij weet nog steeds de betekenis niet. „Tja, jong," zegt de stuurman, „jij bent eigenlijk nog te jong om dat te kunnen snappen," maar op Jaapjes aandringen vertelt hij het toch. „Maatjes haring is haring, die nog maagd is. De haring moet nog gaan paaien, daarom is ze zo slank en mals. Als ze straks kuitgeschoten hebben, worden ze veel dik ker en steviger. Dan krijgen we volle haring. Maai de visjes, die we straks in onze netten hebben, zijn nog echte malse maatjes." Nog onbewust van het dodelijk gevaar, dat in eens is opgedoemd. Ze trachten de zeewolf te ontwijken, maar blijven verder dicht bij de oppervlakte. Dat doen ze in deze tijd nu eenmaal het liefst. Straks gaan ze naar de bodem, maar daar zal dan het trawlnel wach ten. Speels zwemmen ze in scholen achter elkaar aan. En voor ze het weten, zijn ze gevangen in het net, dat over anderhalve kilometer lengte voor hen is uit gezet. En als ze er al langs komen, wacht even ver der een volgende vleet. Nu is het nog rustig. De helft van de vloot is maar uitgevaren op deze eerste dagen, dat is nu eenmaal voorschrift. Maar straks zal het overvol zijn op deze visgronden. Dan zullen de schepen, die een beetje laat komen, haast geen plaats meer hebben om hun net ten uit te zetten. En dan zal het voor de haring nog veel moeilijker worden te ontkomen. Nu kan het nog, misschien. Voor de mannen bestaat die mogelijkheid niet. „Straks is het er weer van" zeggen ze vol vertrouwen en ze denken al aan die glinsterende regen van ha ringlijven, die op het dek zal kletsen. Alleen de schip per is er daar boven op de brug nog niet zo zeker van. „Misschien moeten we nog wel noordelijker" zegt hij. „We zullen wel zien." En dan gaal hij ook een bakkie halen. „Vannacht is het er weer van" zegt hij tegen de kok, als hij beneden is gekomen. Want dat beheerst alle gedachten. Een uur later slapen de mannen, op de wachtsman na. Wachtend op het signaal, dat gelijk op alle sche pen daar op de „57" zal klinken. Nog even, dan is het zover. (Wordt vervolgd met het- vierde deel: Jaapje wil liever niet meedoen".) - ratieschildéren, sanitairmonteur en fijn- metaalbewerken aan de reeds bestaande vakken toegevoegd. De onderwijsvernieu wing deed zijn intrede. Theorie Veel tijd werd uitgetrokken voor de theoretische vakken als rekenen, alge bra, meetkunde, Nederlandse taal, Engels. Ook aan de algemene ontwikkeling werd veel werk besteed. De jongens kregen les in aardrukskunde, biologie, muzikale vor ming en nog vele andere vakken. De naam „Ambachtschool" was verouderd en werd terecht gewijzigd in „Techni sche school". Er werd niet alleen am bachtskennis geleerd. De voortschrijden de techniek vroeg naar mensen, die bui ten hun vakkennis ook theoretisch onder legd zijn. Mensen met verantwoordelijk heidsgevoel en plichtsbesef. Dit alles werd de leerlingen van de Technische School terdege bijgebracht. Een techni sche opleiding is niet, zoals nog velen den ken, een uitwijkmogelijkheid. Een gron dige vak-technische en theoretische oplei ding geeft een ijverige, ambitieuze leer ling meer kansen en toekomstmogelijk heden dan men wel denkt. Het bedrijfs leven heeft een schromelijk gebrek aan bekwame vakmensen en leidinggevend personeel. De leden van de N.V.V.-vrouwenbond te Beverwijk waren woensdagavond bijeen in 'gebouw Deken Waarestraat, waar on der meer mevrouw R. Kuiper-Glaser voor las uit werk van Annie M. G. Schmidt. Het aantal gedichtjes en andere penné- vruchten van genoemde schrijfster is zo groot dat mevrouw Kuiper met succes een flink aantal kon uitzoeken, die betrek king hadden op „de vrouw". Zij oogstte daarbij veel succes. Het vergevorderde seizoen ten spijt was de belangstelling van de dames nog zo groot, dat besloten werd na te gaan of men deze bijeenkomsten nog een poos kan voortzetten. Het bestuur zal een en ander organiseren. VELSEN DONDERDAG 4 APRIL Thalia: „De onbekende soldaat", 20 uur (speciale voorstelling). Rex: „Het groene masker", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. VRIJDAG 5 APRIL Thalia: „Und Abends in die Scala", 20 uur. Rcx: „Rivalen zien niet om", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Als donder dag. Raadhuis: Spreekuur wethouder van fi nanciën. 11 tot 12 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 4 JUNI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Koning der melodieën". VRIJDAG 5 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Liefde zoals een vrouw begeert". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Liefde is mijn beroep". W.B.-Theater, 20 uur: „Joe Dakota". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7