VEILIGHEID Vijfenzeventig jaar Franciscanessen in Heemskerk PHILIPS-TRANSISTOR-RADIO Radio DISCO „Jan van Dommelen" winnaar van vierde toneelwedstrijd Kleedruimte Heerenduinenbad wordt uitgebreid Rad ja naar IJmuiden Nieuwe springplanken voor zwembaden Te weinig leiders voor padvinderswerk Lezing over jazz Begroetingsavond Voor Zonnehuizen TELEVISIE Kerstoratorium KERSTTAART Uit Enkhuizen TECEL-COOIEN CORSETTENFILM Avonddiensten Kindervakantiefeest Fivov slechts 248.— PHILIPS-SPECIAALZAAK en TRANSISTOR-SPECIALIST Bakkum krijgt nieuw museum DONDERDAG 4 JUNI 1959 Het is de toneelvereniging „Jan van Dommelenuit Santpoort voor de tweede maal mogen gelukken beslag te leggen op de eerste prijs: de fraaie wisselbekerdie door de sectie toneel van de Velser Gemeenschap voor de triomfator in het door haar georganiseerde toneelconcours loerd beschikbaar gesteld. Op deze wijze is de stand nu gelijk gekomen met de arbeidersloneelvereniging „PALVU" uit IJmuiden, die de beker eveneens twee keer in haar bezit heeft gehad. Dit werd woensdagavond, in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan namens de Velser Gemeenschap bekend gemaakt door de heer J. van Os van den Abeel en, tijdens de traditioneel ge worden slotbijeenkomst, waar uiteraard, de meeste werkende leden van de deelne mende verenigingen met hun regisseurs aanwezig zijn. Het gebruikelijke openingswoord werd wegens verhindering van de voorzitter van de sectie toneel, de heer C. de Jong, uitgesproken door de heer J. Bosman, die onder meer de leden van het dage lijks bestuur van de Velser Gemeen schap en de jury van harte welkom heet te. Namens de sectie toneel bracht hij ver volgens zijn grote erkentelijkheid onder woorden voor de verheugende activitei ten, welke door organisatoren, jury en deelnemende verenigingen voor en tij dens dit afgelopen concours werden ont plooid. Ten slotte meende spreker te mo gen vaststellen, dat na de vrij scherpe juryrapporten stellig negentig percent der aanwezigen zich eerder zou afvragen hoe laag men was geëindigd, dan welke hoge positie op de ranglijst was toege kend. Voortreffelijk intermezzo Het is een uitstekend idee van het sec- tiebestuur geweest, de toneelvereniging „Jan van Dommelen" uit Santpoort te verzoeken deze avond een éénacter te ko men opvoeren, want door dit besluit ver kreeg deze prijsuitreiking voor het eerst in de vier jaar de omlijsting, welke bij het karakter van een dergelijke hoogtij avond is aangepast. „Jan van Dommelen" gaf immers een prima verzorgde opvoe ring van Louisa Treves' komedie in één bedrijf „De brieven van Don Juan", welk st.uk onder de bekwame regie van Peter Brandsma reeds eerder voor de eigen do nateurs werd opgevoerd. Naar aanleiding hiervan hebben wij in dit blad destijds al uitvoerig op de vele kwaliteiten van regisseur en spelers ge wezen, welke in deze éénacter werden ge demonstreerd. Thans kan dus worden vol staan met de vermelding van het feit, dat de recente reprise onder de critische blik ken van de overige Velser toneelamateurs eveneens een grote waardering genoot en aldus een verdiend succes mocht verwer ven. „De jury spreekt!" Na de koffiepauze was aller aandacht geconcentreerd op de heer Jacques Rin gel, die als lid van de jury van het afge lopen toneelconcours een algemene in druk gaf. Hij begon zijn toespraak met het vertellen van een geestige fabel over een kip, die zich hevig verontwaardigd toonde over de aanmerkingen die door een kater werden gemaakt op een door haar gelegd ei, ofschoon de criticus toch nimmer in staat zou zijn zelf een derge lijk artikel te produceren. In aansluiting op dit verhaal meende de heer Ringel aldus de jury als de kater en de deelnemende verenigingen als de kip te mogen beschouwen. Want hoewel :-vele prestaties der optredenden in.gecn en kel opzicht door de jury geëvenaard of verbeterd zouden kunnen worden, meen de. zij toch wel capabel genoeg te zijn om te wijzen op gemaakte fouten en tekort komingen. Spreker voegde hier onmidel- lijk aan toe, dat de jury hierbij naar haar beste weten tewerk is gegaan en de leden absoluut onbevangen zijn geweest in hun oordeel. Vervolgens noemde de heer Ringel het enigszins spijtig, dat de deelnemers er ook nu weer niet in zijn geslaagd het amateurtoneel een eigen vorm te geven. De voorstellingen waren immers bijna steeds een meer of minder geslaagde kopie van het beroepstoneel en de gespeel de stukken konden het publiek voor een groot deel reeds bekend zijn via schouw burg, radio en televisie. Juist in zijn te kortkomingen heeft het amateurtoneel een eigen charme, doch waar zijn de auteurs, vroeg spreker zich af, die de di lettanten in de gelegenheid willen stellen zich blijvend tot hun genre te beperken. Spreker besloot met de samenvattende conclusie, dat het na de vorige wedstrij den is gebleken dat in Velsen van een 'ver beterd spel niveau sprake is, hetgeen voor de toekomst een verheugende belofte in houdt De uitslag Hierna werd het podium betreden door ie heer J. van Os van den Abeelen, die dch opnieuw met het uitreiken der prij zen had willen belasten. Hij knoopte aan leze officiële handeling een korte beschou wing vast;, waarin spreker onder meer wees op de diverse aspecten van concours m amateurtoneel. ,,U hebt u allen willens en wetens aan het .oordeel der jury on derworpen", stelde spreker vast; „welnu aat deze rapporten dan een prikkel zijn om de inhoud in opbouwende zin te ver werken en gaat u door met uw nuttige vorm van vrijetijdsbesteding". Daarna maakte de heer Van Os van den Abeelen de volgende uitslag bekend; 1. Toneelvereniging „Jan van Domme len" uit Santpoort met „Een feestelijke dag". 2. R.k. toneelvereniging „Kunst. Zij Ons Streven" uit IJmuiden met „Arsenicum en oude kant". 3. Arbeiderstoneelvereniging „Palvu" uit IJmuiden met „De man. de vrouw en de moord". 4. Oud-katholieke toneelvereniging ..De Plankeniers" uit IJmuiden met „Waar is m'n dochter?" 5. Toneelgroep „De Hooger Geest Ghe- sellen" uit IJmuiden met „Zeeman, pas óp!" 6. Hervormde toneelgroep uit IJmuiden met „Jong zijn we maar eenmaal". 7. R.k. toneelvereniging „Getosa" uil WEER AVONDVIERDAAGSE De avondvierdaagse van de Nederland se 'Wandelsportbond wordt dit jaar in Vel sen op 17, 18, 19 en 20 juni gehouden. De start is elke dag bij de gemeentelijke ont spanningszaal, Van Diepenstraat, Velsen- Noord. Starttijden voor de junioren van 17 tot 17.30 uur, voor de senioren van 18 tot 19 uui\ Zaterdag tussen 14 en 15 uur. Inschrijfadressen: H. C. Smit. Lange Mieuwstraat 408, IJmuiden, G. Krom, Creutzberglaan 37 A, Beverwijk, H. G. Sehols, Acacialaan 82, Beverwijk. De deelneming aan de avond-vierdaag se staat open voor iedereen. Diegenen, die zatei-dag beslist niet kunnen (bijvoorbeeld winkelpersoneel) kunnen op dinsdag al be ginnen. Santpoort met „Gieren op 't, veilig nest". 8. Toneelvereniging „Kunst en Vriend schap" uit IJmuiden met „Post onvoor zien". Na het bekendmaken vap deze uitslag werden de diverse vertegenwoordigers op het toneel ontboden, waar zij uit handen van de heer Van Os van den Abeelen de toegekende prijs ontvingen. Uiteraard ging een en ander met een kort toepasse lijk woord gepaard. Hierna meldden zich nog twee sprekers. De eerste was de heer H. Tabernal, voor zitter van „Jan van Dommelen", die er kende dat zijn vereniging bijzonder hard voor haar prijs heeft gewerkt. Verder meende hij dit succes voor een deel te moeten toeschrijven aan het feit, dat men zich onder een uiterst bekwaam regisseur heeft geschaard, die met slechts twee voorstellingen per jaar aan de voorberei dingen daarvan de nodige aandacht kan besteden. De laatste spreker was de heer C. Peet, die namens de sectie toneel zijn dank betuigde aan jury en deelnemende verenigingen, welke toespraak werd beslo ten met een bloemenhulde voor de spelers van „Jan van Dommelen", als bewijs van erkentelijkheid voor hun attractieve me dewerking aan deze geslaagde avond. Als de Velser gemeenteraad akkoord gaat zullen er in de zweminrichtingen „Velserbad" en „De Hcerenduincn" nieu we springplanken komen. Er zijn nu vier zogenaamde parabolische springplanken in gebruik, die in de praktijk niet blijken te voldoen. De firma Pesie uit Amersfoort kan nieuwe springplanken leveren van het merk „Holland Board", een plank, die reeds in verschillende baden in binnen- en buitenland in gebruik is en goed voldoet. De prijs is 875 per stuk, maar de fir ma wil de oude planken tegen de boek waarde terugnemen. Aangezien de totale boekwaarde van de planken 1.222 be draagt, moet voor het verkrijgen van vier nieuwe planken derhalve een bedrag van 2.278 worden gesuppleerd. B. en W. ach ten de offerte redelijk en stellen de raad voor dit krediet van 2.278 beschikbaar te stellen. Elektrische installatie Een tweede zaak, die de aandacht vraagt, is de elektrische installatie van het zwembad „De Heerenduinen". Deze installatie voldoet niet aan de eisen, die het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland daaraan stelt. Het is daar om noodzakelijk dat op korte termijn de nodige verbeteringen worden aange bracht. Dit geldt temeer, aldus B. en W., daar het in het gebouwtje, waar de instal latie is ondergebracht, vochtig is en een aardleiding ontbreekt. De kosten van de te treffen voorzienin gen worden geraamd op 1700. B. en W. vragen ook hiervoor een krediet van de raad. De overstelpende toeloop voor het Vel ser zwembad „De Heerenduinen" in IJmuiden-Oost levert grote problemen op. Het is al zo druk geweest, dat kinderen moesten worden teleurgesteld. Ietwat pijnlijk, omdat er grote propaganda was gemaakt voor het nemen van abonnemen ten. De moeilijkheden moeten worden ge zocht in de te kleine kleedgelegenheden. B. en W. willen nu op korte termijn maat regelen nemen tot uitbreiding van de kleedgelegenheid van het zwembad „De Heerenduinen". Deze noodzaak vloeit voort, aldus het college, uit het grote aan tal zwemabonnementen, ongeveer drie duizend, dat voor het bad is afgenomen. Op grond van dit aantal abonnementen, aangevuld met de normale kaartenver- koop, zijn topdagen te verwachten met 1500-2000 bezoekers per dag. Hierop is de bestaande kleed-accommodatie blijkens de ervaringen in voorgaande jaren, toen het. aantal abonnementen veel geringer was, niet berekend, zeggen B. en W. Aangezien de abonnementen voor het overgrote deel zijn afgeleverd aan leer- JingeQ „der lagere scholen, mopt de uit- brefdihg van de kleedaecommo.datie wor den gezocht in een vergroting van dé ge- mëenscfHappelijke kleedgelegenheden voor jongens en meisjes. Voor de genoemde vergroting is een tweetal mogelijkheden ontworpen, name lijk een noodvoorziening, te plaatsen te gen de noordelijke afrastering, dus als een afzonderlijke, in twee afdelingen ge scheiden kleedgelegenheid en een defini tieve voorziening in de vorm van een twee tal aanbouwen, één aan de dameszijde en één aan de herenzijde van de huidige ac commodatie. De noodvoorziening, waarvan de uitvoe ring zo summier mogelijk is gedacht, zal naar raming een uitgave van rond f2.500 vergen. Met de definitieve uitvoering zal volgens globale raming een bedrag van f 11.000 zijn gemoeid. In de kantine van een bouwbedrijf in de Oosterzij te Heemskerk vond woensdag een contactavond plaats voor de ouders van de verkenners van de „Graaf Floris V"-padvindersgroep. De voorzitter van dé oudercommissie, de heer J. Brouwer, sprak er zijn vreugde over uit. dat on danks het mooie weer zoveel ouders van hun belangstelling blijk gaven. Hij vond dit een teken dat de ouders met de jon geren meeleven. Hopman Koger vertelde dat deze groep, die nog slechts één jaar bestaat, is uitge groeid tot twintig verkenners. Helaas kan men tot nog toe nog geen welpenafdeling stichten, bij gebrek aan leiders. De heer Koger deed een dringend beroep op de aanwezigen deze taak op zich te nemen. Men heeft nu de beschik king over een prachtig troepenhuis, maar dit is helaas van korte duur, omdat het in het uitbreidingsplan ligt en over een jaar moet verdwijnen. De verkenners gaan in augustus naar een zomerkamp dat in Ommen wordt, ge houden, vertelde de heer Koger. Nadat de verkenners enige alleraardig ste toneelstukjes voor het voetlicht had den gebracht, werd tot besluit een kien- wedstrijd gehouden, waarvan de baten be stemd zijn voor het te houden zomerkamp. Voor een groot aantal leden van de K.A.J, en V.K.A.J. te Heemskerk heeft de heer Suasso de Lima de Prado woensdag avond een interessante lezing over jazz gehouden. Spreker die leraar is aan kweekscholen in Amersfoort en Hilversum betoogde dat moderné jazz niet is te vergelijken met wat de negers, de grond leggers van de muziek presteren. Door middel van een bandopname hoor den de aanwezigen verschillende negro spirituals, die door de heer Suasso werden toegelicht. Al spoedig werd duidelijk dat de negers op dit gebied een'hoog peil be reiken. Spreker kwam hierna op de zogenaam de Dixieland, waarvan de bakermat ligt in Texas. Tot slot werd gesproken over het leven van Louis Armstrong. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waaruit een interes sante discussie ontstond. Aangezien aangenomen moet worden, dat de toeneming van het aantal abonne menten niet van tijdelijke aard zal zijn (deze toeneming houdt namelijk verband met de daling van de prijs der abonne menten) is verwezenlijking van het hier voor genoemde definitieve plan naar de mening van burgemeester en wethouders noodzakelijk. Dit plan is echter, daar het deel uit maakt van een totaal ontwikkelingsplan voor het onderhavige zwembad, nog niet rijp voor uitvoering. B. en W. verzoeken de raad voor de uitvoering een krediet van f 2.500 ter beschikking te stellen en voorts in verband hiermee een bedrag van f 1600 uit. te trekken voor de aankoop van 1000 kledinghaken. Voor de nieuwe inwoners van Heems kerk wordt op woensdag 10 juni een be- groétingsavond gehouden. Dr. J. de Pree- ne te Haarlem, leraar in geschiedenis zal een causerie houden over de historie van Krnnemerland en die van Heemskerk in het bijzonder. Hierna spreekt mr. R, ,J. Tonino, over de culturele vooruitzichten in Heemskerk. BEJAARDEN GAAN UIT. De jaarlijkse uitgangsdag voor de Heemskerkse ouden van dagen is vastge steld op woensdag 15 juli. Ondermeer zal een bezoek worden gebracht aan het die renpark in Wassenaar. Mensen die dit jaar de leeftijd van 68 jaar hebben bereikt, kunnen aan de tocht deelnemen. Teneinde de kosten te dekken wordt deze week een huis-aan-huis-ocllecte gehouden. BROMFIETSTER KRIJGT HERSEN SCHUDDING. Woensdagmiddag had bij de kruising van d^ Tolweg en de Strengweg een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een brom fiets. bereden door mejuffrouw A. L. De brömfietsberijdstèr liep een zware her senschudding op en de fiets werd zwaar beschadigd. BURGERT,ITKF, STAND HEEMSKERK- GEBOREN: Theodorus J.. z. v. C. van Lieshout en M. J. v. d. Steen; José M., d. v. N. Glorie en G. Voormeer; Thomas L. A z. v. F. M. Wiegmans en A. J. van Wig gen; Anne M. C. H., d. v. J. J. Schussler en G. P. H. Tap 'te Beverwijk; Maria E., d. v. C. L. van Gulik en W. de Pijper; Anna C., d. v. M. Dekker en C. E. Bekker; Albert, z. v. E. Stammis en J. H. Hamberg; Leo- nardus H. M., z. v. J. E. Witteman en T. A. Lamers te Velsen. ONDERTROUWD: H. Withaar te Be verwijk en B. Doekes: A. G. v. Tunen en C. A. J. Rijs. GETROUWD: P. S. Beentjes te Cast.ri- cum en C. G. Spanjaard; J J.. Adrichem t,e Beverwijk en J. C. Vendel; W. G. van 't Hor te Beverwijk en W. M. van Lieshout. OVERLEDEN: G. W. de Jong, 79 jaar, wed. van N. P. C. van der Aar. „Ik verdien mijn brood. En goed. Daar niet van. 't Is dan ook meer een hobby. Een betaalde liefhebberij. Waarom ik die kameel .kocht? 't Kwam plotseling bij me op om het te d.oen. Ik heb hem Radja genoemd, 't Is een ontzettend lief en mak dier. Hij kent me nu al goed". Radja is een negen jarige kameelslier uit Tripolis in Noord-Afrika. De heer J. van Gaaien, bedrijfsleider van een gerenommeerd etablis sement in Limmen, kocht het. dier van een particuliere dierentuin in Amersfoort. De kameel gaat hij gebruiken voor reclamedoeleinden, zoals b\j de opening van nieuwe zaken maar ook bij jubilea, voor liefdadigheidsd.oeleinden en als strandattractie. Vrijdag komt de kameel naar IJmuiden. Radja zal dan de feestelijkheden ter gelegenheid van de heropening en uitbreiding van Dekkers automatenhal en banketbakkerij aan de Lange Nieuwstraat onderstrepen. Hoe dit zal gebeuren blijft nog een verrassing. Dat kan men dan vrijdag zelf aan schouwen. In IJmuiden zal de kameel dan voor het eerst in zijn nieuwe loopbaan hand- en spandiensten ver lenen. Eigenaars van firma's en bedrijven uit alle delen van het land hebben al contact met de heer Van Gaaien op genomen voor reclamestunts met de kameel. Belangrijk is ook het'voor- nemen van de heer Van Gaaien om zijn „huisdiertje" in te zetten op het strand van Egmond aan Zee. Radja wordt dan uitgerust met een bak, die plaats zal bieden aan zes kinderen, die voor een luttel kwartje een ple zierig tochtje kunnen maken op het fiere schip van de woestijn. Weer eens wat an ders dan de gebruikelijke ponnies en ezeltjes. „Radja eet precies het zelfde als een koe. Alleen waf. meer. Gras, brood en lijnkoeken en soms een suikerklontje als die lief is geweest. Radja zal tijdens zijn „werk" voorzien zijn van een wit tuig en getooid met een Perzisch tapijtje „tus sen de bulten", zegt de heer Van Gaaien Het dier zal worden vergezeld op zijn tochten door een blanke jager, compleet met tropen helm en geweer en een heuse Arabier. „Zijn poten laat ik niet bekleden. Dat wordt zo circusachtig", zegt de Irofse eigenaar, die op het ogenblik zijn nieuwste aan winst hij heeft al wat honden rondlopen leert knielen, zoals een fatsoenlijk en geciviliseerd kameel be taamt. Radja laat zich het een en ander met genoegen welge vallen. Waarschijnlijk komt dat ook wel omdat hij in korte tijd al de beste maatjes is geworden met zijn nieuwe baas. Die baas van hem zorgt er dan ook voor dat. het. de kameel aan niets ont breekt. Het. dier beeft na melijk de beschikking over een fijn stuk grond aan de Kennemerstraatweg tussen Heiloo en Alkmaar, waar zich tevens zijn winterver blijf bevindt. Daar kan het heerlijk uitpuffen van de vermoeienissen. Natuurlijk heeft Radia net als alle kamelen ook zijn minder prettige eigenschap pen. Hij spuugt bijvoorbeeld wel eens. Meestal wanneer hij een beetje nerveus is. Dan volgt een lichtelijk briesen en dan spuugt hij. Zonder meer. Al staat bet zwart van de mensen. Daar om is het een verstandige gedachte geweest van zijn baas om een „all-risks"-ver- zekering op Radja af te sluiten. Waarmee bewezen is dat de heer Van Gaaien let terlijk aan alles heeft ge dacht. En wat. Radje betref! zul len we maar zeggen- .lot vrijdag bij de nieuwe na- ring en de nieuwe cro- quetten". Van 8 tot 14 juni wordt ten bate van de vereniging „Het Zonnehuis" in IJmuiden een kol lekte gehouden. Deze vereniging beoogt een chris telijke verpleging van chro nische zieken in speciale zie kenhuizen, Zonnehuizen" genaamd. Er zijn thans vier van deze ziekenhuizen. Er zijn plannen de „Zonne huizen" in Schiedam en Doorn uit te breiden en te moderniseren. Beide zijn na melijk te klein gebleken. Plannen voor de bouw van een Zonnehuis in Zuidhom, Groningen, zijn bijna gereed. Wel vijftig tot zestig kin deren bevolken de huiska mer van een kapper in de IJmuidense zeeheldenbuurt als er jeugdprogramma's op het. beeldscherm te zien zijn. Zelfs uit de „nieuwbouw" komen kinderen om naar de televisie te kijken. De kap per oefent een milde censuur uit. Als hij een programma niet, goed voor de kinderen vindt laat' hij hen niet ko men. De voorstelling is gra tis. Alléén staat, er een busje met. een gleuf. Bijdrage is naar keuze en niet verplicht. Voor een blindengeleidehond. Het in december 1958 op gerichte rooms-katholiek ge mengd koor te Heemskerk telt thans reeds vijf-en-veer- tig leden. Het bestuur heeft verschillende plannen, waar onder de opvoering van een Kerstoratorium aan het eind van dit jaar. Men heeft reeds enkele be kende solisten aangezocht. De repetities worden elke maandagavond gehouden in het gebouw van het Wit-Gele Kruis aan de Bachstraat. De bezetting van het koor zal het noodzakelijk maken uit te zien naar een ruimere ge legenheid om de reeds nu te constateren groei van het koor te kunnen opvangen. Voor het aanschaffen van een piano en de aankoop van nieuwe muziek is een verloting gehouden, waarvan deze dagen de trekking ge schiedt. Elders in deze rubriek kan men lezen over de plan nen van een koor om een Kerst-oratorium op te voe ren. Dit leest komt al weer dichter bij, hoe wreed het ook klinkt, nu de zon zijn zomerwarmte pas goed over ons begint uit te storten. Wie nu al over de winter praat, is een regelrechte pessimist. Een pessimist is dan beslist die bakker uit IJmuiden, die in zijn etalage een mooie taart heeft staan. Geen doodgewone, integen deel. „Gelukkig Kerstfeest" is er in sierlijke letters op gespoten. Men moet wel een erg vooruitziende blik heb ben om nu reeds een Kerst- taart in de etalage te plaat sen. Of staat zij er nog van vorig jaar? De vereniging Credo, be staande uit jongeren van de gereformeerde Petrakerk-ge- meente, krijgt dit week-einde bezoek. Er komt een groep gereformeerde jongeren uit Enkhuizen op bezoek- Het verblijf zal worden veraan genaamd door enkele tochten langs IJmuider bezienswaar digheden. De week daarop gaan de jongelui van Credo naar Enkhuizen voor een tegen bezoek. In het IJmuider Jan Gij- zenveltplantsoen schijnen enkele jongetjes te wonen, die nu al bijzondere sloop- capaciteiten aan de dag leg gen. Ze blinken uit in het opbareken van trottoirtegels, waarna deze als projectielen worden gebruikt. Ongetwijfeld een boeiende bezigheid, die echter ge schiedt met goederen van de gemeenschap. Het is dan ook begrijpelijk, dat de politie in IJmuiden dit bedrijf nu niet bepaald leuk vindt. Men wil dan ook graag, dat bij herhaling ge tuigen even naar de telefoon grijpen, en dan wachten tot de politie er is. Dinsdag 16 juni wordt er om drie uur in het hervormd jeugdgebouw een geluids kleurenfilm over corsetten gedraaid. Toegang alleen voor dames boven achttien jaar. Het scenario van de film is van Mies Bouwman, de mu ziek is van Pierre Palla. Ma rionetten: Don en Lee Ver- meire. De Veiligheidsdagen op de Hoogovens hebben dit jaar weer een enigszins ander ka rakter dan vorige jaren. Tra ditionele gebeurtenissen, zo als bijvoorbeeld de uitreiking der Goed-Huishouden-be- kers. met. medewerking van de Hoogovenharmonie, zul len niet achterwege blijven, en ook hier zal hier en daar voor de veilige opmerker nog wel een knaak je of een fiets te vangen zijn. Dat valt alle maal in „De Grijper" te lezen. Maar de doorgaans meer versnipperde activiteiten zo als de actie „Mag ik even vangen?" en de huisbezoe ken aan dertig bijna altijd even veilige huisvrouwen zullen dit jaar moeten plaats maken voor een grote, alge mene veiligheidsactie, waar bij iedereen betrokken kan worden en waarmee toch óók geprobeerd wordt de huis genoten er bij te betrekken. I-Iet programma ziet er dit jaar als volgt uit: 5 juni: uitreiking der af- delingsprijzen voor Goed Huishouden in dé afdelin gen. 10 tot en met 20 juni: tra ditionele knakenjacht of „Kan ik even vangen?"-actie (gouden tijd voor scherpe op- merkers). Tot 15 juni: mogelijkheid tot inleveren van de inzen dingen in de jaarlijkse vei- ligheidsplatenwedstrijd. Tot 20 juni: mogelijkheid tot inleveren van de inzen ding in de veiligheidsinjec- tiewedstrijd. 20 juni: uitreiken der wis selbekers voor goed huishou den door de bedrijfsdirectie. 13 en 20 juni: puzzelritten voor fietsers. Er komen binnenkort avonddiensten in de nieuwe wijk bij Beverwijk, Ooster wij k. De hervormde'gemeen te is namelijk van plan om eens in de veertien dagen deze diensten te organiseren bij de kantine van Smit's bouwbedrijf. Beverwijk Het jaarlijkse kindervakantiefeest van Fivoy vindt deze keer plaats van 3 tot 23 augustus. Voor de jeugd van acht tot dei-tien jaar in Beverwijk en Velsen- Noord is een aantrekkelijk programma samengesteld. In groepen van ongeveer twintig kinde ren met goede leiding staat elke dag een andere tocht op het programma. Bij slecht weer wordt de tijd binnenshuis doorge bracht. Van 'smorgens negen tot 's mid dags vier uur zijn de kinderen op stap. Op vrijdag 5 juni zal het vijfenzeventig jaar geleden zijn dat. de eerwaarde zusters Franciscanessen zich vestigden in de gemeente Heemskerk. Aanleiding daar toe vormde het besluit hier een rooms-katholieke meisjesschool te stichten, waarvoor tien jaar tevoren de plannen reeds op stapel waren gezet. Initiatiefnemer was de toenmalige pastoor H. G. van Wijk, die hiervoor een fonds in het leven riep. Een jaar daarvoor was voor dit doel van de Doopsgezinde gemeente te Beverwijk een boerderij aangekocht. Deze had als naam „de Vermaning" en stond op de plaats waar thans de katholieke kerk staat. Op 19 maart 1883 werd de bischoppelijke goedkeuring ontvangen voor een overeen komst tussen het kerkbestuur en de con gregatie der zusters Franciscanessen te Rotterdam. De congregatie had zich verbonden tot het zenden van zes zusters. Een van haar zou de leiding van de „bewaar"school en een ander die van een naai- en breischool hebben. Op 5 juni 1884 namen de eerwaarde zus ters hun intrek in de tot klooster verbouw de boerderij. Moeder-overste was toen Theresia van Heeswijk. Vier dagen later werd de rooms-katholieke meisjesschool geopend. Op 2 november 1885 werd begon nen met het geven van bijzonder lager on derwijs. Schoolhoofd was de eerwaarde zuster Gregorgia. Voor de katholieken was dit een bijzondere dag, immers sinds drie honderd jaar was het onderwijs in deze overwegend rooms-katholieke gemeente toevertrouwd geweest aan niet-katholiek personeel. De school kreeg al direct een goede naam en werd ook bezocht door leerlingen uit omliggende gemeenten. School en klooster moesten in 1895 wor den uitgebreid. Tijdens deze verbouwings periode werd les gegeven in een der zalen van slot „Assumburg"! Het daarop volgende jaar begon de school met zes lokalen, bewaar-, naai- en leerschool telden tezamen driehonderddrie- enveertig kinderen. Er waren dertien eer waarde zusters en vier onderwijzeressen. Voor de parochie vroeg het onderhouden van deze scholen zware financiële offers. Als subsidie werd van het rijk ontvangen driehonderd gulden, dus minder dan een gulden per leerling. De gelijkstelling van het bijzonder onderwijs in december 1917 was ook een hele verlichting van de geld zorgen. Twee jaar later werd een nieuwe school gebouwd. Deze stond recht tegenover het klooster en werd in 1921 door de toen malige pastoor Th. Boonekamp ingezegend. Zowel het zilveren als het gouden be- staansfeest werden door de gehele parochie gevierd. Voor de herdenking van dit ju bileum zijn nog plannen in de maak. Advertentie NU OOK EEN met midden- en langegolf 2 KORTEGOLFGEBIEDEN of met middengolf 2 kortegolfgebieden VISSERI1BAND PLEIN 1945 No. 4 Tel. 4551 Schuin tégenover het kampeerterrein in het zogenoemde Johannesbos te Bakkum gaat een lang gekoesterde wens van de P.W.N.-employé bioloog E. Kortenoever in vervulling. Fochtelo, een houten ge bouw dat eerder dienst deed als kantoor, is afgebroken, nu dit kantoor naar een grote villa aan de van Oldenbarneveldt- weg is overgeplaatst. Het wordt thans op genoemde plaats herbouwd om als museum te gaan dienst doen. Tussen het geboomte staat dan het „Na tuurhistorisch Museum" waarin vele be zienswaardigheden op natuurhistorisch gebied en flora en fauna uit bossen en dui nen worden verzameld. Loods 5 op het kampeerterrein was tot heden ais zodanig ingericht en jaarlijks brachten hier gedu rende het seizoen duizenden, ook kamp bewoners met hun familie of kennissen, een bezoek. De verzameling groeide echter voortdurend. Opgezette vogels (welke voor het over grote deel door de heer Kortenoever zelf werden geprepareerd) en prachtige ver zamelingen van houtsoorten, een herba rium, schelpen fossielen, zeedieren, insec ten, en archeologische vondsten zullen een plaatsje vinden in het museum. Om het gebouw heen zullen de bezoekers een keur van wilde planten en bloemen zien, die dom- de heer Kortenoever her en der uit het duingebied bijeen zijn ge bracht. Ook allerlei soorten schelpen, en vissen en vooral vele vondsten uit lang vervlogen tij den maken deel uit van de collectie die in dit streekmuseum te zien is. In de ge hele kop van Noordholland is een derge lijk museum niet te vinden. Hoewel men thans bijna gereed is met, de herbouw zal de overbrenging van de kostbare collectie nog enige tijd vergen. Men hoopt het publiek, misschien zelfs reeds zaterdag aanstaande doch in ieder geval op 13 juni officieel te kunnen ont vangen, hetzij met rondleidingen of le zingen. Doordat de in het midden opge stelde vitrines verrolbaar zullen zijn kan de ruimte voor vertoning v n films en lichtbeelden worden gebruikt. De bedoe ling is overigens dat in het museum ook zoveel mogelijk levend materiaal wordt ondergebracht. De rupsenkasten, die al aanwezig waren, bewoonde vogelnestjes buiten zijn hiervan het begin. Aan bijzon derheden over de vogeltrek zal het in het museum niet ontbreken. Het museum be tekent voor Bakkum weer een grote trek pleister voor de toerist. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Anna Margaretha, dochter van A. J. de Boer en J. A. Brakenhoff. Geertruida Anna Maria, dochter van S. J. Stam en A. Spaans. Leonardus Joseph, zoon van J. P. Klaasse en J. Brink. Afra Theodora Hendrika, dochter van S. H. Scheerman en M. V. Groot. Antonia Anna Maria, dochter van J. W. Kuijs en M. C. Bleijendaal. Martina Cornelia Maria, doch ter van P. J. Wester en A. H. van der Kolk. ONDERTROUWD: N. Kramer en J. C. M. Krösschell. H. A. J. de Witte en M. J. G. Bornhijm. GETROUWD: G. van der Eng en H. G. Brakenhoff. T. Zonneveld en M. B. C. Tes- selaar. OVERLEDEN: M. Brink, oud 78 jaren, wed. van A. Kaandorp, wonende te Cas- tricum.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9