Jolly Peter won Nederlandse derby Nieuw saneringsplan voor het betaalde voetbal Spaarne-ploeg roeide sterk bij wedstrijden op de Bosbaan HFC-ers boekten in en tegen Baarn uiterst nuttige gelijke score TYBB had overwinning binnen bereik maar volhardde in te kort spel Rus Tal dwong Fischer in toernooi in Zürich remise af Donner definitief op gedeelde tiende plaats Eerste transferlijst van dit seizoen Snelle tijden en talrijke grote verrassingen Tegengoal toegekend op advies van grensrechter Amsterdam - Real Madrid 9 Icare IV won vijfde koers in Göteborg Seemann en Fotther op de transferlijst Twee spelers bij RCH, drie bij Stormvogels Halve bekerfinales op woensdag 10 juni Haarlem derde in zaterdag- vierbondentoernooi Vier clubs op onderste plaats in de HVB Tournee van Elinkwijk naar Aruba gaat niet door Nederlanders naar de Europese titelstrijd Nederlandse Skivereniging kwam bijeen MAANDAG 8 JUNI 1959 De 31ste Nederlandse derby die zondag op de renbaan Duindigt te Wassenaar ge houden werd, is gewonnen door Jolly Pe ter, gereden door Henk van der Kraats. De uitslag luidde: 1. Jolly Peter (Henk van der Kraats) tijd 2 min. 37 sec. 2. Ma- rialva II (F. Delbrassine), 3. Albanas (F. van Deuren), 4. First Trial (J. C. Pex), 5. Ignatius (A. Burrell), 6. Golden Arrow (A. Kammerzelt), 7. Sir Carston (A. Gar- rington) 8. Charger (A. Bongers). De to- talisator betaalde winnend 1.40 plaats I.10, 1.10, 1.20, covercal 2.50, en gekoppeld 2.40. Trots stapte Jolly Peter door de pad- doek. Trainer Riem liep er nerveus bij rond. „Zag je hoe groot dat gat was. Ik dacht Henk wat doe je nou, dat haal je nooit meer." Voor hij gelegenheid kreeg verder te spreken moest Riem weer han den schudden. Eigenaar Frowein stond er glunderend bij. Zijn paard had zojuist met een fantastische eindsprint de 31ste Ne derlandse derby gewonnen. Een race met een eerste prijs van 5000 gulden. Jockey Henk van der Kraats behaalde er zijn vier de overwinning in het grootste rengebeu- ren van het jaar mee. Overigens heeft de zege van favoriet Jolly Peter lange tijd erg onzeker geleken. Vandaar die begrijpelijke opwinding van trainer Riem na afloop. Het publiek kwam er niet over uitgepraat. Ja, dit was de mooiste derby van de laatste jaren. De start was voor Albanas en voor Jol ly Peter's grootste bedreiging Marialva II. Toen het veld voor de eerste maal langs de tribunes kwam, lagen deze bei de paarden en de stayer Ignatius op kop. De gele buizen met de grote groene kla vervier van Henk van der Kraats en zijn stalgenoot de Engelsman Garrington (Sir Carston) wapperden nog ergens in de ach- Paardesport terhoede op een flinke afstand van de lei ders. Zou de door iedereen als winnaar getipte Jolly Peter dan toch verliezen, was de lange afstand van 2400 meter dan toch te zwaar voor hem? Plet leek er wel op, want aan de overzijde verloor het paard nog meer terrein, de voorsprong van de steeds uitlopende Marialva be droeg tientallen meters. Tot de voorlaat ste bocht. Wat er toen gebeurde bracht de zesdui zend toeschouwers, waaronder zich minis ter Van Marijnen en prinses Irene bevon den, van hun plaatsen. Van der Kraats nam Jolly Peter even terug, sprong buiten om langs de concurrentie en stormde met een enorme vaart Marialva achterna. Zienderogen liep hij op de vluchteling in. Delbrassine keek om en maande zijn mer rie tot nog meer spoed. Tevergeefs. Steeds meer naderde Jolly Peter en al ver voor de finish schoot de schimmelhengst Ma rialva voorbij. Toen pas verslapte Jollies eindsprint enigszins. Met vele lengten voorsprong liet Van der Kraats het paard door de finish drij ven. Vier keer was Jolly Peter in 1959 ge start, viermaal ook had de hoog op de be nen staande hengst gewonnen. De tijd van 2 min. 37 sec. was een nieuw record voor de derby. Het oude stond met 2 min. 37.3 sec. sinds 1957 op de naam van Cornet. Marialva II werd tweede en op anderhal ve lengte volgde Albanas. First Trial werd vierde, stayer Ignatius vijfde en voor de onberekenbare outsider Charger was de achtste en laatste plaats. Na afloop van de race, bezweet, nog na hijgend, net van de weegschaal en nauwe- Europees kampioenschap draven Het Italiaanse paard Ecare IV heeft zon dag in Göteborg de vijfde koers voor het Europese kampioenschap draven, de Grand Prix d'Alby, gewonnen. De kilometertijd van de winnaar, die werd gereden door W. Baroncini, was 1 min. 19.3 sec. De Nederlandse vertegenwoordigster in deze race over 2600 metei-, Quicksilver S, heeft met haar vierde plaats een uitsteken de pi'estatie verricht in dit zeer sterke veld. Daartoe droeg het inzicht van trainer J. Wagenaar sr., die het paard zelf reed. niet weinig bij. De Zweed Tex Iran ging nog met een neuslengte voor Quicksilver S, die vierde werd, door de palen. Beiden hadden dezelfde kilometer tijd: 1 min. 20,8 sec Na vijf races is de stand voor het Euro pese kampioenschap draven thans: 1. Ja- min (Frankrijk) 9 pnt.; 2. Icare IV (Italië) 15 pnt.; 3. Jariolain (Italië) 27 pnt.; 4. -Jens Protector (Noorwegen) 30 pnt.; 5. Infante II (Frankrijk) 32 pnt. Het Nederlandse paard Quicksilver bezet met 36 pnt. ex aequo de 16de plaats. lijks bekomen van de emoties vertelde Henk van der Kraats waarom hij het zo ver had laten komen. „Ik was ingesloten, ik kon er niet langs. Daarom konden Ma rialva en die anderen zover weglopen. Bij de start zat ik al slecht. Ik had nummer zeven geloot, helemaal buitenaan dus. In die voorlaatste bocht moest ik Marialva wel achterna, anders zou ik 'r nooit meer halen. Eerst wilde ik binnendoor maar dat lukte niet. Toen moest ik Jolly Peter wel terugnemen en buitenom langs het veld. Daardoor werd dat gat zo groot. Ja, ik Jolly Peter loopt hier nog temidden van zijn concurrenten, die hij later zo verrassend zou verslaan. schrok er wel wat van, maar het is toch nog goed gegaan. Of ik een overwinning verwacht had? Jolly Peter had natuurlijk wel een goede kans, maar.." Henk van der Kraats kon zijn zin niet afmaken. Hij werd gehaald voor zijn volgende race, een ren met de derby-winnaar van het vorige jaar Paljas. Glorie verbleekt snel. Het paard werd vierde. De voorzitter van de Groningse eerste divisieclub GVAV en oud-bestuurslid van de sectie betaald voetbal van de K.N.V.B., de heer J. Hekman, heeft een nieuw plan ontworpen om te komen tot een sanering van het betaalde voetbal in ons land. Hier- bïj heeft de heer Hekman teruggegrepen op zijn voorstel van 1954 om te komen tot vier competities van zestien clubs, welk voorstel indertijd echter werd doorkruist door de fusiebesprekingen met de Neder landse Beroeps Voetbal Bond. Het plan beoogt te komen tot één ere divisie, twee eerste divisies en één tweede divisie, elk van zestien clubs, met als uit gangspunt de bestaande toestand bij het begin van het seizoen 1960-1961, wanneer er 72 betalende clubs zullen zyn, namelijk 4 x 18 clubs. Voetbal Wanneer er gedurende twee jaren uit de ere-divisie drie clubs degraderen en twee kampioenen van de eerste divisie promo veren, zal het aantal van 16 clubs in de eredivisie zijn bereikt. Voor de eerste divisie zou men in twee jaar tot compe tities van 16 kunnen komen door de vol gende weg te bewandelen: twee kampioe nen promoveren naar de eredivisie (362 34). Drie degraderende eredivisieclubs brengen het totaal op 37. De twee hoogst geplaatste clubs uit de tweede divisie brengen het totaal op 39. De nummers 17 en 18 degraderen naar de tweede divisie, alsmede één van de twee nummers 16, totaal vijf clubs. Men heeft dan na een jaar (395) 34 eerste divisieclubs. Door dit systeem nog een jaar door te voeren zal het aantal 32 (2 x 16) zijn bereikt. Van de tweede divisie gaan de nummers 1 en 2 naar de eerste divisie, waardoor er totaal zestien overblijven. Vijf uit de eer ste divisie brengen het totaal op 21. Door nu de vier laatst geplaatsten naar het amateurvoetbal te doen overgaan heeft De beide Duitse spelers van de Groning se eerste-divisieclub GVAV, midvoor See mann en linksbuiten Fottner, die vorig jaar van Enschede waren overgenomen, zijn door het bestuur op de transferlijst geplaatst. Doelman Roffel heeft het GVAV-bestuur verzocht, het komende seizoen niet in het eerste elftal te worden opgesteld. Roffel acht zich wegens zijn drukke werkzaam heden niet meer in staat zich geheel aan het betaalde voetbal te wijden. De Rus Mikhail Tal heeft, dank zij een remise in zijn laatste party waarin de Amerikaanse kampioen Bobby Fischer zijn tegenstander was, de eerste plaats in het klassement van het internationale schaak toernooi te Ziirich behouden. Slechts één speler is nog in staat met hem in punten Schaken gelyk te komen, de Joegoslaviër Gligoric, die dan zijn afgebroken partij uit de 15de ronde tegen de Zwitser Kupper moet win nen. De Nederlander Jan Hein Donner, die in 46 zetten verloor van de Zwitser Edwin Bhend, bezet een gedeelde tiende plaats in het eindklassement. Het was een Siciliaan- se party met veel verwikkelingen. Na de reglementaire speeltijd werd de party af gebroken in een iets gunstiger stelling voor 'le Zwitser. Kort daarop namen beide spelers opnieuw achter het bord plaats, waarna Bhend de party in zijn voordeel besliste. De uitslagen van de partijen van de 15de en laatste ronde luiden: Tal—Fischer re mise; LarsenBarcza 01; Nievergelt Blau remise; BhendDonner 10; Kupper Gligoric afgebr.; UnzickerDuckstein af- gebr.; KeresOlafsson afgebr.; Keiler Walther afgebr. De stand luidt: 1. Tal (Rusl.) 11V2 pnt.; 2 Gligoric (Joegosl.) 10 V2 pnt. en 1 afgebr. partij; 3. Fischer (V.S.) 10y2 pnt.; 4. Keres (Rusl.) 10 pnt. en 1 afgebr. partij; 5. Larsen (Den.) 9'/2 pnt. 6. Unzicker (Did.) 8V2 pnt. en 1 afgebr. partij; 7. Barcza (Hong.) 8V2 pnt.; 8. Olafsson (IJsland) 7y2 pnt. en 1 af gebroken partij; 9. Kupper (Zwits.) 6V2 pnt. en 1 afgebr. partij; 10/11. Donner (Ned.) en Bhend (Zwits.) beiden 6Y2 pnt.; 12/13/14. Keiler (Zwits.), Walther (Zwits.) en Duck stein (Oost.) allen 5 pnt. en 1 afgebr. partij; 15/16. Blau (Zwits.) en Nievergelt (Zwits.) beiden 2Yz pnt. Tal heeft ook zaterdag door een over winning op onze landgenoot Donner zijn leidende positie behouden. Binnen 2V2 uur was het pleit reeds beslecht, na 29 zetten. Fischer speelde tegen Keiler, maar deze partij werd afgebroken. Zondag gaf Fischer zich gewonnen. De uitslagen van de par tijen van de veertiende ronde waren: WaltherKeres 01; OlafssonNievergelt 10; DucksteinLarsen 01; DonnerTal 0—1FischerKeller 0—1BlauUnzicker 0—1; BarczaKupper afgebr.; Gligoric— Bhend 1—0. men na één jaar dus 17 en een jaar later 16 clubs verkregen. Gedurende twee jaar zal het niet moge lijk zijn een amateurclub in het betaald voetbal op te nemen, maar wanneer de competities van 16 clubs hun beslag zullen hebben gekregen, zal men met het ama teurvoetbal tot overeenstemming moeten komen om de landelijke kampioen der amateurs jaarlijks in de gelegenheid te stellen naar het betaalde voetbal over te gaan. De laagst geplaatste club in de tweede divisie kan dan naar de eerste klasse amateurs overgaan. In de tweede divisie zal dan ook om promotie en degradatie kunnen worden gespeeld. Zo deze regel wordt gevolgd, zal een jaar eerder dan het voorstel, van het be stuur van de sectie betaald voetbal van de K.N.V.B. inhoudt, de sanering een feit zijn. Wanneer het doel van 4 x 16 is bereikt, wil de heer Hekman de promotie en degra datie als volgt geregeld zien: Jaarlijks degraderen twee eredivisieclubs, wier plaatsen worden ingenomen door de kam pioenen van de eerste divisie. Uit elke afdeling van de eerste divisie degradeert de laagst geplaatste en de twee open plaatsen worden ingenomen door de twee hoogst geplaatste clubs van de twee de divisie. Nummer 16 van de tweede divisie gaat terug naar het amateurvoetbal, zo de ama teurkampioen wil overgaan naar het be taalde voetbal. In de „Sportkroniek" van heden is de eerste transferlijst gepubliceerd van dit seizoen. Wij vermeldden reeds dat bij Haarlem de beide Surinamers Kilian en Degenaar op de transferlijst zijn ge plaatst alsmede Brokx. Op de transfer lijst van RCH treffen wij Kruijer en Hen- ke. Bij Stormvogels Brom, Van der Meer en J. Venus. Van de clubs buiten Haarlem en omge ving staan de volgende bekende spelers op de transferlijst: v. d. Kuil en Den Edel (Ajax), Tolmeyer, De Oude, Corbran, Klein en Vonhof (DWS-Amsterdam), J. van der Hoek (Feijenoord), Seemann (GVAV). W. Hendriks (KFC), H. J. en G. J. Moddejonge en Oonk (Sportclub En schede), Van Anraad (Sch.HS). TENNIS. Door een overwinning in de fi nale op zijn landgenoot Torben Ulrich heeft de Deense Davis-Cup-speler, Kurt Nielsen, de titel in het heren-enkelspel be haald bij de noordelijke tenniskampioen schappen te Manchester. De cijfers waren: 4-6, 6-3, 6-4. De titel in het dames-enkel spel ging naar de 18-jarige Amerikaanse Sally Moore, die in de eindstrijd de Mexi caanse Rosa Maria Reyer versloeg met 6-2, 2-6, 6-3. Op de Bosbaan in Amsterdam werden dit weekeinde de nationale roeiwedstrij- den, georganiseerd door de Amsterdam se Roeibond, verroeid. Het toernooi waar aan 220 ploegen deelnamen, heeft veel ver rassingen opgeleverd. De gunstige weers omstandigheden waren mede de oorzaak dat er vele snelle tijden werden afge drukt. Toch sneuvelde er slechts één baan record. De winnende dames acht van „De Vliet" verbeterde bet sinds 1953 eveneens op naam van „De Vliet" staande record met 1.6 sec. Ook in de jonge nummers sneuvelden diverse records en werden nieuwe gevestigd. Roeien Het Spaarne kwam ditmaal bijzonder goed voor de dag. De heren behaalden een fraaie overwinning in het nummer vier zonder stuurman. Het dames duo Schip- per-Gispen behaalde een zege in het sterk bezette nummer double scull. De enige bui tenlandse deelneming bestond ditmaal uit Na een uiterst spannend voetbalgevecht hebben Baarn en HFC zondagavond op het overvolle terrein van Baarn de punten gedeeld. En het moet gezegd: de Haar lemmers mochten over die uitslag niet on tevreden zijn, ook al hadden zij dan ge ruime tijd de leiding. Bij de rust name lijk leidde HFC met 1-0, maar na de pau ze wist Baarn de dreigende nederlaag af te wenden en een overigens verdiende 1-1 score te bewerkstelligen. Door dit resultaat heeft HFC de promotiekansen volkomen in eigen hand gehouden. Daar ook SVW niet verder kwam dan een ge lijkspel tegen VFC, is de situatie thans zo dat als HFC komende zondag van VFC wint en SVW Baarn verslaat de Haarlem mers zeker zijn van promotie. De wedstrijd in Baarn is overigens een zeer merkwaardige geweest. HFC was in veel betere vorm dan verleden week tegen dezelfde tegenstander, maar Baarn speel de een veel doeltreffender spel. Met lange trappen schiepen de achterspelers van Baarn een belangrijk deel van de wed strijd een maximum aan gevaar voor het doel van HFC, waar spil Molijn en links back Winter bergen werk verzetten. Nu Leende het kleine veld van de thuis club zich uitermate goed voor een der gelijk speltype, maar eigenaardig genoeg huldigden juist de aanvallers van Baarn niet hetzelfde principe en volhardden steeds maar weer in kort combinatiespel in een strafschopgebied vol spelers. Voor al na de rust had dat wel een enorm aan tal hoekschoppen tot gevolg, maar ver der dan één goal en dan nog een die slechts werd toegekend op advies van de grensrechter kwam de thuisclub niet. HFC oefende in het begin van de uiterst spannende match een lichte meerderheid TYBB is er gisteren niet in geslaagd enige winst op de stugge ploeg van het Schiedamse Excelsior te behalen. Nadat de Haarlemmers gedurende drie kwart van de speeltijd in de meerderheid waren geweest, kwam het einde met een één-nul voordelige score voor de gasten. Technisch vooral waren de Haarlemmers zeker een klasse beter dan hun gemiddeld veel oude re tegenstanders. Tactisch bezien maakten de Haarlemmers echter een heel grove fout: in plaats van het directe spel van hun tegenstanders speelden de Boys het bekende „peuterspelletje", waar de stugge, maar uiterst sportief spelende Schiedam mers, wel raad mee wisten. Vooral het spel van de TYBB-speler Blom was een kolfje naar de hand van de Excelsior- defensie. Reeds na vijf minuten moest doelman Bakker van TYBB in actie komen om een gevaarlijke voorzet van rechtsbinnen Oers onschadelijk te maken. Even later suisde een vrije schop rakelings over het Haar lemse doel. Langzaam maar zeker kwamen de ietwat tam spelende Haarlemmers in de meerderheid. Vooral invaller-midvoor Jansen eiste de voortdurende aandacht van de Schiedamse verdedigers. In de tweeëntwintigste minuut was hij zijn bewakers echter te slim af. Met alleen de uitstekende doelman Van de Veen voor zich rende hij on het doel af. Zijn bekeken boogballetje had zeker het gewenste resul taat opgeleverd, ware het niet dat een van de Schiedamse verdedigers op 't laatste moment de bal met een zweefsprong buiten de palen deed belanden. Na achtentwintig minuten mocht Van de Ven even buiten het strafschopgebied een vrye trap nemen. Heel listig plaatste hij de bal voor het doel en voordat een van de TYBB-verdedigers het wist, had de actieve midvoor der gasten, Zuijderwijk, het leer achter Bakker gekopt. De tweede helft gaf in eerste instantie een licht overwicht van de Schiedammers te zien, maar gaandeweg namen de Haar lemmers het heft weer in handen. Zonder resultaat overigens, ook al kwamen zij diverse malen bijzonder dicht bij een treffer. Diesveld kreeg nog wel de mooiste ge legenheid de partijen op gelijke voet te brengen. Van nauwelijks een meter af stand presteerde hij het naast in plaats Het programma voor de halve eindstrij den om de KNVB-beker is als volgt vast gesteld: woensdag 10 juni: WVRapid in Nijmegen en ADO—Sparta in Den Haag. van tegen de bal te trappen. Kroonsberg deed het even beter: hij raakte wel de bal, maar schoot tegen het been van een van de backs op. Zes minuten voor tijd kwam Pebesma van TYBB zo ongelukkig te vallen, dat hij zijn rechterpols brak. De Haarlemmers probeerden het nog met een omzetting, maar hoe de ruim drieduizend toeschou wers ook om een doelpunt schreeuwden, er kwam geen verandering meer in de stand. Excelsior '20 Overmaas TYBB HION 4-1 6-3 1-2 3-8 Advertentie Voor plaatskaarten: JAC. GROENEVELDT, Oranjestraat 50-52, Haarlem (W.), tot uiterlijk 14 juni a.s. De Haarlemse KNVB zaterdagmiddag- voetballers hebben de prestaties van hun voorgangers in de Vierbondentoernooien niet kunnen evenaren. De Haarlemse com binatie moest in het toernooi dat in Zand- voort werd gehouden met de derde plaats genoegen nemen maar Haarlem kan toch op een bevredigend resultaat terug zien. In de eerste ronde verloor de Haarlemse ploeg met een-nul van Den Haag maar nam in de tweede wedstrijd tegen Noord holland revanche door ditmaal met twee nul te winnen door doelpunten van Bax en Hoek. De kans op dé eindzege was dus nog volop aanwezig, maar de beslissende strijd tegen Amsterdam ging met een-nul verloren. Hierdoor kwamen de Amster dammers op de eerste plaats want het doelgemiddelde van de hoofdstedelijke lijke ploeg was beter dan dat van Den Haag dat door een overwinning op Noord holland met vier-twee en een nederlaag van vier-een tegen Amsterdam met de een nul zege over Haarlem eveneens vier winstpunten vergaarde ,en als eervolle tweede eindigde. De uitslagen waren: NoordhollandAm sterdam 1-0, Den HaagHaarlem 1-0, NoordhollandHaarlem 0-2, Amsterdam Den Haag 4-1, AmsterdamHaarlem 1-0, NoordhollandDen Haag 2-4. Eindstand: 1. Amsterdam 3-4; 2. Den Haag 3-4; 3. Haarlem 3-2; 4. Noordhol land 3-2. uit, maar het aanvallende spel leverde slechts een schot op van Bouwman dat over de lat ging. Enkele felle tegenaanvallen van Baarn bleven ook al zonder resultaat, omdat de Haarlemse defensie geen enkele kans toe stond. Na ruim een kwartier spelen even wel ondernam HFC een doeltreffende aan val. Hans Winter zette de bal scherp voor, een Baarn-back raakte de bal onvoldoen de met het hoofd en midvoor Jansen kreeg toen een uitnemende kans, die hij ter dege uitbuitte. Fel laaide de strijd toen op. maar de verdedigingen bleven tot het rustsignaal duidelijk de baas, waarbij de achterhoe de van HFC heel wat meer gevaarlijk werk kreeg te verzetten dan die van Baarn. Vooral doelman Van der Lee voor kwam in die periode door goed uitlopen heel wat gevaar. Na rust zette Baarn het offensief in on verminderde hevigheid voort. Nadat HFC- midvoor Jansen een goede kans op een goal op het laatste nippertje was ontno men, vlogen van alle kanten de verre, ho ge voorzetten naar het strafschopgebied van HFC. Maar steeds weer ketsten de schoten af en voorkwam Van der Lee in laatste instantie doelpunten voor de thuis club. Vooral een schot van Onrust maak te de HFC-doelman zeer fraai onschade lijk. En toch kwam dc tegentreffer. Ruim een kwartier voor het einde vloog de bal na een hevige scrimmage naar het net van het IIFC-doel. Linksback Hein Win ter evenwel werkte de bal in laatste in stantie nog weg. De scheidsrechter, die zeer dicht bij het doel stond, liet doorspe len, maar de grensrechter vlagde hevig voor een doelpunt: de bal zou de doellijn zijn gepasseerd. En op diens advies ken de de referee dan ook korte tijd later een doelpunt toe. HFC stelde daarna hardnekkige pogin gen in het werk om alsnog een zege te bewerkstelligen maar slaagde daar niet in. De stand is nu: HFC 4 2 1 1 5 4-3 SVW 4 2 115 11-8 Baarn 4 12 14 6-7 VFC 4 0 2 2 2 4-7 De HVB-competitie is nog niet. ten einde. Integendeel, er komt zeer waarschijnlijk nog een extra halve competitie tussen ten minste vier clubs, want de resultaten van zondag hebben vier clubs op een totaal van 14 punten gebracht. DSK heeft zijn grote kans om zich vei lig te stellen laten glippen in de laatste wedstrijd tegen WH. Met één-nul zege vierde WH door een doelpunt van Pau- letta, dat in de tweede helft werd ge scoord. Maar DSK protesteerde na afloop tegen het niet toekennen van een doelpunt, dat. wegens buitenspel was afgekeurd. Het laatste woord is dus aan de protest commissie. Zou het protest worden toege wezen dan is de zaak beslecht, en is WH de dupe. Maar we houden even nog reke ning met de mogelijkheid van een ver lengstuk. Daarvoor zorgden o.a. Vliegen de Vogels en Spaarndam. De Vogels gre pen de laatste strohalm en klopten BSM met vijf-twee, terwijl Spaarndam het nog wat forser deed. Deze club zegevierde over DSS met zes-een. WH, DSK, Vliegende Vogels en Spaarn dam elk veertien punten dus en Halfweg telt er eveneens veertien, maar heeft nog een wedstrijd voor de boeg tegen DSS. De promotiecompetitie voor een plaats in de tweede klasse moet ook al verlengd worden, omdat EHS 2 en BSM 3 elk evenveel punten veroverden BSM 3 klopte met zeven-drie THB 2 en EHS ver overde een punt tegen IEV 2, welko laat ste werd uitgeschakeld. Opnieuw is de Westindische tournee van Elinkwijk in gevaar gekomen. De Aru baanse voetbalbond heeft medegedeeld de Utrechtse eredivisieclub wegens de hoge kosten niet te kunnen ontvangen. Daardoor zal de trip naar de Nederland se Antillen geen doorgang vinden. Of de reis naar Suriname nu ook niet zal door gaan, is nog niet bekend. Het bericht heeft bij Elinkwijk grote teleurstelling ver wekt. Het is mogelijk, dat de Surinaam se organisatoren thans eveneens terug schrikken voor de financiële konsekwenties die nu geheel voor hun rekening komen. VOETBAL. Feijenoord heeft in een Iichtwedstrijd in St. Etienne met 51 ge wonnen van de ploeg van die naam. De ruststand was 11. enkele jeugdploegen van de Duitse club „Germania". De ploeg van Germania won het nummer vier voor jongens van 17/18. Van een overheersende positie door één vereniging was ditmaal geen sprake. De prijzen kwamen bij vele verenigingen te recht. Een fraaie prestatie leverde de skiffeur Rentmeester (Willem III) door de meer voudige Nederlandse kampioen Redelé (Dordt.) op overtuigende wijze te ver slaan. De jonge Amsterdammer demon streerde hier duidelijk dat hij bezig is zich een plaats naar de internationale top klasse te roeien. In het nummer oude acht slaagde het lustrumvierende Aegir erin na een goede race de ploegen van Njord, Laga en Pro teus op ruime wijze achter zich te laten. De Groningers konden zich betrekkelijk snel van een voorsprong verzekeren, al hoewel de ploeg van Njord vele malen poogde die teniet te doen. Aegir won ech ter dankzij een goede eindspurt met ruim verschil voor Njord. De oude twee leverde een verdiende overwinning op voor de ploeg van Nereus. De deelnemende ploeg van Argo stelde hier teleur. Poseidon en Skadi leverde hier een spannend gevecht om de tweede plaats. Dit werd ten gunste van Skadi be slist. Bij de vieren zonder stuurman deed beide dagen de ploeg van Het Spaarne het meest van zich spreken. Zowel zater dag als zondag was zij de sterkste. Voor al zondag was de ploeg in zeer goede vorm. Uitmuntend aangevoerd door slag Gmelich Meyling toonde de ploeg waartoe zij in staat was. De Haarlemmers kon den zich beide dagen direct na de start van de leiding verzekeren. Kaarsrecht over de baan gestuurd door Britzei roei- Mevrouw Blaisse van De Hoop, die het nummer oude skiff won. den zij ver voor de om de laatste plaatsen vechtende ploegen van Laga en Triton. Het hoogtepunt van de middag was on getwijfeld de strijd in het nummer oude skiff. Al direct na de start bleek dat Bak ker (De Maas) niet was opgewassen te gen het geweld van Rentmeester (Willem III) en Redele (Dordt). Rentmeester en Redele roeiden dan ook een afmattend boord aan boord gevecht over de eerste km. Toen bleek dat dit teveel van Redele's krachten had gevergd. Langzaam moest hij in Rentmeester zijn meerdere erken nen. In een constant tempo van 30 slagen kon Rentmeester zich van een fraaie voor sprong verzekeren. Het scullen van Rent meester was veel belovend. Bij de dames viel het duo Gispen-Schip per van het Spaarne op in het sterk be zette nummer double scull. Zij onttroon den hier de Nederlandse kampioensploeg 1958 van Willem III met vele bootlengten. De ploeg van de Hunze bood de Haarlem se dames nog verwoed tegenstand tot de helft van de baan. Toen bleek dat ook zij het tegen hen moesten afleggen. In een tempo van 36 konden zij zich toen van hun tegenstanders ontdoen. De gemaakte tijd van 2.47 geeft veel perspec tief voor de toekomst. Bij de dames achten deed „De Vliet" het meest van zich deed spreken. Zij moest een harde race roeien tegen de ploeg van de Maas. De Vliet verbeterde hier het Nederlandse record met 1.6.sec. De dames oude skiff werd een overwin- n:ng voor mevrouw Blaisse van De Hoop voor mevrouw Zeegers van Wetterwille. De Nederlandse kampioene mejuffrouw Luderus werd bij de start gediskwalifi ceerd. Het bij het nummer overnaadse vier ingevoerde herkansingssysteem werkte zeer bevredigend. De sterkste ploegen kwamen hierdoor in de finale. Njord won hier met een veelbelovende ploeg in de uit stekende tijd van 7.02.4. De aardig roeiende Cees Steffelaar (Spaarne) won het nummer skiff voor jon gens 17/18 jaar. Golf Voor het eerste Europees amateurgolf- kampioenschap voor teams, dat van 22 tot en met 28 juni in Barcelona wordt ge houden, hebben zich behalve het organi serende land Spanje nog zeven deelnemers aangemeld. Het ziin Duitsland. Frankrijk, Italië, Zweden, Noorwegen, Denemarken en Nederland. Ieder land wordt vertegen woordigd door een team van acht spelers. Onder voorzitterschap van mr. Fr. L. M. Dony zijn de leden van de Nederlandse Skivereniging zaterdagmiddag in Sche- veningen bijeen geweest voor de jaar lijkse voorjaarsvergadering. Voorzitter Dony en secretaris Ir. W. A. J. de Weerd, die aan de beurt van aftreden waren, werden bij acclamatie herkozen. Voorts volgde J. C. C. baron van Till (Den Haag) de heer E. P. van Mar ken op als penningmeester en werd de heer R. de Bruine (Den Haag) benoemd in de vakature Kindermann.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11