Panda en de Gomden Wereldnieuws Veel wind en enige regen Sterk gestegen omzet Hooimeyer ZIEN Grammofoonplatenhandel vroeg beschermend vestigingsb esluit ZocU het zo 2 HOGER DIVIDEND OVER 1958 Ruimte jurist Haley: Plan tot stichting van ruimtevaart-academie Oostduitse delegatie naar Moskou vertrokken Strategische zet in de slotfase van Geneve Liberale leiders uit Benelux bijeen Regeringsvoorstel inzake het Fokkerconflict te Rio Record resultaat bij De Zeven Provinciën Staatssecretaris vindt bezit van catalogi belangrijker dan repertoirekennis Hogere winst Van Dorp Opzegging Walvisvaart- verdrag Indonesië vraagt Japan scheepsbouwkrediet Weer kropsla naar België Batavia-Arak passeert het dividend over 1958 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland MAANDAG 8 JUNI 1959 In 1958 is er bij A. Hooimeyer en Zonen n.v. te Barendrecht, blijkens bet verslag een verheugende stijging van de omzet ge weest. Het exploitatiesaldo steeg dien overeenkomstig van f 459.254 tot f 1.177.108. Afgeschreven wordt f 509.949 (v.j. f 272.012). Als winst resteert f 667.159 (f 187.242). Voorgesteld wordt een divi dend van 10 percent, waarvan desgewenst 5 percent in aandelen (9 percent in con tanten). Voor belastingen wordt f 340.000 (f 50.000) gereserveerd. In 1958 werd voortgegaan met mecha nisatie van de produktie, geïnvesteerd werd f 442.000 (f 125.000). In verband met. de in januari 1959 tot. stand gekomen samen werking met. G. Hille en Zoon te Zaandam en J. H. Haust en Zonen te Amsterdam en de daaruit voortvloeiende aandelen ruil, vindt de dividenddeclaratie plaats over een hoger kapitaal dan in de balans vermeld omdat de aandelenruil was ge baseerd op koersen, inclusief dividend. Het verslag zegt, dat de afzet van de pro- dukten, vooral beschuit, in de loop van 1958 dermate toenam, dat herhaaldelijk niet aan de vraag van afnemers kon wor den voldaan. Eind 1958 moest de noodzaak van een aanzienlijke uitbreiding van de produktiecapaciteit onder ogen worden gezien. Aan overneming van het geplaat ste kapitaal van Hille en Zoon, welke n.v. zelf eigenaresse is van het geplaatste ka pitaal van Haust en Zonen, werd de voor keur gegeven. Het aandelenpakket werd verkregen gedeeltelijk door betaling in contanten uit eigen middelen, gedeeltelijk Andrew G. Haley, president van de in ternationale Federatie voor de Ruimtevaart vertoefde zondagavond voor enkele uren op Schiphol, waar hij besprekingen heeft gevoerd met dr. ir. J. M. J. Kooij, voor zitter van de Nederlandse vereniging voor ruimtevaart en mevrouw dr. I- H. Ph. de Rode-Verschoor, privaatdocente in het luchtrecht aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Andrew Haley, zelf deskundige op het gebied van het ruimterecht, is sinds eind april op een wereldreis, waarbij hij Polen, Rusland, Duitsland, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Joegoslavië, Oosten rijk, Griekenland, Egypte, enkele Centraal- Afrikaanse landen, Zuid-Afrika, Italië, Spanje en Portugal heeft bezocht, lezingen heeft gehouden aan universiteiten, en tege lijkertijd voorbereidende maatregelen heeft getroffen voor het congres van de inter nationale Astronautische Federatie, dat van 31 augustus tot 5 september in Londen worden gehouden. De heer Haley deelde mede. dat op de zaterdag te Parijs gehouden bestuursver gadering van deze internationale federatie, in beginsel besloten is een academie voor de ruimtevaart te stichten, die in vier af delingen haar arbeid zal verrichten, name lijk op theoretisch-wetenschappelijk, tech nisch, juridisch en medisch gebied. De gel den voor deze academie hoopt men te ver krijgen van de UNESCO, de Rockefeller- stichting, de Ford-foundation en andere in stellingen, die wetenschappelijk werk fi nancieel steunen. Volgens president Haley kon dr. ir. Kooij ernstig in aanmerking om te-zijner tijd tot lid van deze academie te worden benoemd. Zijns inziens kan deze academie door ra tionale samenwerking der specialisten voor de gehele wereld nuttig werk doen om het tempo van de ontwikkeling van de ruimte vaart te verhogen. Mevrouw dr. De Rode-Verschoor zal op het congres te Londen een referaat houden over „de invloed van de ruimtevaart op de mensheid, in het bijzonder in verband met de studies van de UNO op het gebied van de ruimtevaart''. Tijdens een bezoek aan Egypte, heeft de heer Haley kennis genomen van de studie over de algen-soort in de Nijldelta, die men nodig zou moeten hebben op ruimtevaart- tochten teneinde een continu proces van de zuurstofvoorziening voor de ruimtevaarder te waarborgen. Voor Adamski had hij geen goed woord over. „Hij is gek, en de internationale fede ratie voor de ruimtevaart als wetenschap pelijk instituut wil niet met hem te maken hebben", aldus de heer Haley. BERLIJN (Reuter) Een Oostduitse af vaardiging, onder leiding van premier Grotewohl en de eerste secretaris der Oostduitse communistische partij (S.E.D.) Ulbricht, wordt vandaag, voor een vriend- schapsbezoek van veertien dagen, in Mos kou verwacht, waar besprekingen met de Russische leiders zullen worden ge voerd. De delegatie werd vanmorgen in Oost-Berlijn uitgeleide gedaan door verte genwoordigers der Oostduitse arbeiders, diplomaten van communistische landen en een met de ganzepas paraderende ere wacht De delegatie omvat achttien man. Een woordvoerder van het Oostduitse ministe rie van buitenlandse zaken heeft ver klaard dat het bezoek niets heeft te ma ken met Genève. Er zal voornamelijk wor den gesproken over de economische be trekkingen tussen onze landen, zo zei hij. Daarbij zal het Oostduitse zevenjarenplan aan de orde komen en het Oostduitse plan om in 1961 West-Duitsland in te halen in de produktie van belangrijke consumptie goederen perhoofd van de bevolking. (UPI)Sommige westelijke waarne mers zijn van mening, dat dit bezoek over het lot van.de .conferentie in Genève zal beslissen. Geloofd wordt, dat Kroesjtsjev en Ulbricht de strategie zullen uitwerken voor de laatste dagen van de bijeenkomst van Genève. Voorts is men van mening, dat een afzonderlijk vredesverdrag een van de voornaamste punten van de agen da van Moskou is. Ambassadeur König, een lid van de delegatie, heeft in het par tijblad „Neues Deutschland" geschreven dat „de bron van conflicten: West-Berlijn" van de kaart geveegd moet worden. König zegt verder dat de besprekingen van de delegatie in Moskou van belang zul len zijn „ver buiten de grenzen san bei de staten",* door afgifte van eigen aandelen. Het agio zal aan de agioreserve worden toege voegd. Voorts werden in februari uit een open bare veiling gebouwen en machines van de beschuitfabriek Ten Kat.e te Vlaar- dingen gekocht. Na een interne reorgani satie en aanvulling van de bed rijf sappa- ratuur nam dit bedrijf begin mei de pro duktie weer op. De groep heeft nu een produktiecapaciteit van l'/2 miljoen rol beschuit per week. Van vergroting van de produktiecapaciteit te Barendrecht is voorlopig afgezien. In de verstreken maanden van 1959 wa ren de omzetten van het bedrijf in Ba rendrecht. groter dan in de overeenkom stige periode van 1958. Ook bij Hille en Haust neemt de produktie toe. Wezenlijke veranderingen voorbehouden is de direc tie tevreden over de toekomstperspectie ven. Centraal Beheer verstrekte een lang lopende lening voor de modernisering en aanvulling van de apparatuur der over genomen bedrijven, uitbreiding van voor raden enzovoort. BRUSSEL (Belga) -- De Nederlandse, Belgische en Luxemburgse liberale lei ders hebben zaterdag aangezeten aan een noenmaal te Brussel, dat gegeven werd door de commissie van buitenlandse za ken en buitenlandse handel van de Belgi sche liberale partij. De voorzitter van de volkspartij voor vrijheid en democra tie, prof. mr. P. J. Oud, en de liberale minister van Defensie, de heer S. J. van den Bergh, voerden onder anderen het woord. Ti.idens het politieke noenmaal werden de stembussuccessen van de Nederlandse en Belgische liberalen gevierd. De voor zitter van de commissie, Rohr, bracht hul de aan degenen, die deze successen had den bewerkstelligd en wees op het belang van een nauwe samenwerking tussen de liberalen van de drie Beneluxlanden tot groter welzijn van de bevolking. Rohr meende dat een liberaal verkiezingssuc ces in België op komst is. Prof. Oud zei van oordeel te zijn, dat de tegenvaller voor de Belgische liberalen bij de jongste verkiezingen een tijdelijk karakter draagt en hij maakte melding van de doctrinaire, historische, economi sche en culturele banden, die de liberalen van dé drie landen verenigen. Prof. Oud schreef het succes van de Nederlandse en Luxemburgse liberalen toe aan hun aan dringen op eerbiediging van de wet en dat de overeenkomstige houding van de Bel gische liberalen hun bij de volgende ver kiezingen de zege te brengen. Minister Van den Bergh sprak de hoop uit, dat Brussel de hoofdstad van Europa zal worden en dat Nederland zijn kandi datuur zal steunen. Verder zei minister Van den Bergh dat de Benelux een voor beeld voor Europa moet zijn. Wij zijn vast besloten aan de oprichting van Europa deel te nemen met dien verstande, dat wij onze beginselen zullen doen eerbiedigen. De Nederlandse regering acht het ver standig het conflict tussen de Braziliaan se regering en het in Rio de Janeiro ge vestigde assemblagebedrjjf van Fokker te laten beslechten door arbitrage. De mi nister van Buitenlandse Zaken Luns heeft de Braziliaanse ambassadeur in Den Haag, de heer J. de Sousa-Leao verzocht het standpunt van Nederland aan zijn regering voor te leggen. Hoe het Neder landse plan door Brazilië zal worden opge nomen is in Den Haag nog niet bekend. Een woordvoerder van Fokker deelde ons inmiddels mede dat de maatschappij officieel van het Nederlandse standpunt tot instelling van een arbitrage nog niets bekend is. Aangenomen kan echter wor den, dat Fokker arbitrage zal toejuichen. De fabriek waarmee de Braziliaanse re gering in conflict is, is opgericht als een zelfstandige eenheid, waarin Fokker is geïnteresseerd. Er is echter een Neder landse staf, waaronder twee directeuren, die thans bij het conflict zijn betrokken. Het is voor Fokker in Nederland moeilijk een juist beeld te krijgen van de situatie in Rio de Janeiro. Men heeft echter de indruk dat Fokker door Brazilië in een „politiek wespennest" is getrokken. De zelfstandige status van het Braziliaanse be drijf maakt bemoeiing vanuit Nederland formeel onmogelijk. Daarom zal arbitra ge bij Fokker wel in goede aarde vallen. Bij gerechtelijk bevel is de directiele den van het bedrijf in Rio de Janeiro in middels verboden het land te verlaten, hangende het onderzoek in het conflict. De Nederlandse ambassade in Rio verleent hen en de overige Nederlandse leden van de staf alle nodige bijstand. De Nederlandse en buitenlandse rekening van de assurantiemaatschappy „De Zeven Provinciën" n.v. te 's-Gravenhage hebben in 1958, blijkens het verslag, niet alleen tot een verhoging van de produktie bijge dragen, maar tevens geleid tot een be drijfsresultaat dat, na veilige technische reservering, dat van alle voorgaande jaren overtreft. De totale inkomsten beliepen 4.918.289 (v.j. 3.928.918). Na aftrek van onkosten en het treffen van diverse voor zieningen resteert als beschikbare winst, inclusief het saldo vorig jaar 2.142.851 1.188.360), waaruit zoals gemeld een dividend wordt voorgesteld van 9 per cent over een gestort kapitaal van 5.313.000. Over 1958 wérd 8 percent uit gekeerd over 5.063.000. Het bruto premie-inkomen steeg met 4.112.329 tot 30.405.616. De premie voor eigen rekening nam toe van 18.988.637 tot 22.163.828. De aanvoer* van nieuwe posten bleef niet onbelangrijk, ondanks de in bepaalde bedrijfstakken aanwezige rem op de produktie door de bestedingsbeper king. In het tweede halfjaar kon zelfs een krachtiger opgang in de produktiecurve worden geconstateerd. De premie- en schadenreserve voor alle afdelingen te zamen bedroeg per ultimo 1958 13.329.000 10.873.000). Het totaal aan garantiemid delen en technische reservés bedraagt per 1 januari 1959 21.863.000 (f 17.723.000). LICHTSTRALEN, die in het oog vallen, werpen een omgekeerd beeld van een voorwerp of van de om,geving van het net vlies. Toen men dit voor het eerst ont dekte, werd, het een hoogst geheimzinnige zaak geacht dat. de hersenen in staat waren dit. beeld om te draaien en een juist beeld van de omgeving te krijgen. Geheimzinnig is en blijft het wezen van het zien onge twijfeld, maar de simplistische opvatting die men vroeger hierover had. is gelukkig te niet gedaan. In werkelijkheid is er geen sprake van een beeld dat, op het netvlies geworpen, te ver gelijken zou zijn met de film projectie op een doek. De lichtstralen, die door de oog lens worden omgebogenval len op lichtgevoelige cellen op het netvlies, waar de licht- prikkel wordt omgezet in een zenuwprikkel. Er zijn op het netvlies 40 tot. 60 miljoen van dergelijke prïkkelop- nemende cellen geteld. Hierachter liggen schakelcellen, waarvan het aantal op 20 miljoen is getaxeerd. Vervolgens komen nog andere lagen met schakelcellen. En het eind van het liedje is, dat de zenuwprik kels van 60 miljoen lichtontvangende cel len op het. netvlies, via de schakelcellen, door 800.000 vezels van de gezichtszenuw naar de hersenen word.en geleid. Eén zenuwvezel van de gezichtszenuw vervoert dus een aantal prikkels die gemiddeld van 80 punten van het netvlies werden ont vangen. Dit is een uitermate belangrijk feitwant door de gezichtszenuw wordt dus geen lichtbeeld naar de hersenen ge voerd (wa.ar de hersenen dan weer tegen aan zouden m.oeten kijken) maar zenuw- prikkels, die als het ware in pakketjes van 80 stuks per zenuwvezel worden ver voerd.. Deze zenuwprikkels komen in de hersenen aan, en d,aa.r geschiedt op de plaats die wij als het „gezichtscentrum" aanduiden, het volslagen onbegrijpelijke wonder. Want daar storten. 800.000 vezels de lichtprikkels die zij ieder van gemid deld 80 plaatsen op het netvlies ontvangen hebben, uit en deze onoverzienbare stort vloed van 60 miljoen zenuwprikkels die langs de kabel zijn ontvangen, worden door de hersenen in een oogwenk opge bouwd tot een gezichtsgewaarwording. Hóe dit gebeurt weten we niet en be grijpen we niet. Het enige dat er van te zeggen valt is, dat d,e hersenen hier uiteraard enige tijd voor nodig hebben, te weten on geveer 1/20 seconde. Vandaar, dat we een beeld dat korter dan 1/20 seconde voor ons oog wordi gehouden niet kunnen zien. Hiervan m.aakt, zoals algemeen bekend, de film. gebruik, door de stroken schoks gewijs op het doek te laten ver springen, maar die schokjes nemen wij niet waar, omdat zij te kort duren. Het lijkt daarom, alsof de beelden op het doek vloeiend bewegen, in plaats van met schokjes. Die filmindustrie is uiteraard niet het belangrijkste. Van betekenis is alleen, dat we kunnen zien, niet omdat de her senen naar een omgekeerd, beeld op het netvlies kijken, maar omdat zij uit een overweldigend aantal zenuwimpulsen, die langs één kabel worden aangevoerd,, ge zichtsindrukken weten op te bouwen. Om u. nog een betere ind.ruk te geven van het. wezen van onze vermogens, zoals zien en horen, verklappen v>e rmst, dat het hele heelal volslagen duister en geluid loos is. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétülon (Van onze Haagse redacteur) De staatssecretaris van Economische Zaken heeft de Sociaal Economische Raad advies gevraagd over een door zijn de partement ontworpen vestigingsbesluit voor de detailhandel in grammofoonpla ten. Uit de toelichting tot dit ontwerp blijkt, dat de staatssecretaris aanzienlijk minder ver wil gaan in de te stellen vak bekwaamheidseisen dan de Nederlandse vereniging van grammofoondétailhande- laren (N.V.G.D.) welke om deze vesti gingsregeling heeft gevraagd. Dit verzoek van de georganiseerde gram mofoonplatenhandel, welke 750 winkeliers omvat, waarvan vierhonderd tevens ra diohandelaar zijn, is ingegeven door de vrees, dat bij de huidige hausse in gram mofoonplaten de vijfduizend radiohande laren in ons land zonder meer ook gram mofoonplaten zouden kunnen gaan ver kopen wanneer een vestigingsregeling zou ontbreken. Over die stijging van de ver koop wordt meegedeeld, dat de omzet voor de oorlog ongeveer een half miljoen pla ten per jaar bedroeg en thans vijf mil joen (als regel veel duurdere) platen. Door de aanzienlijke uitbreiding van het repertoire, het in verschillende uitvoerin gen verschijnen van vele composities, is de voorraad functie van de detaillist veel belangrijker geworden. Dit brengt met zich mee dat, de investeringen van een detailhandelaar met een behoorlijke sor tering en een goede outillage van vrij gro te omvang moeten zijn. De voorlichtende Blijkens de verlies- en winstrekening over 1958 heeft, de n.v. voorheen G. C. T. van Dorp en Co. een winst geboekt van 81.578 tegen 52.075 over 1957. Brutowinst en commissie beliepen 720.012 (v.j. 1.084.970), de baten uit deelnemingen 26.866 (v.j. 20.685), de diverse baten en lasten 19.679 (v.j. 459) en de ontvangen interest 33.522 (v.j. 39.706). De perso neelskosten daalden van 688.631 in 1957 tot. 368.595 in 1958 en de onkosten van respectievelijk 353.467 tot 307.108. De afschrijvingen vergden 42.798 (v.j. 51.645). Er is geen inzicht, in de financiële positie van de vestigingen in Indonesië. Het zakenvolume van de verkoopafdeling Ne derland, een grossiersbedrijf voor de kan toorboekhandel, handhaafde zich op het peil van het voorgaande jaar. De omzetten van onze afdeling export stegen met het gevolg, dat de bruto-winst, hoewel percen tueel lager, in bedrag hoger was dan het vorige jaar. De omzetten per gebied blij ven overigens wisselvallig, zodat, de totale uitkomsten dienovereenkomstig kunnen zijn. De directie acht het niet, onwaarschijn lijk, dat. een zeer belangrijk deel van de reserve voor diverse belangen vrij zal komen. Zodra bekend is, welk gedeelte van de reserve voor diverse belangen vrij zal vallen, zullen voorstellen met betrekking tot. de afschrijving op het Indonesisch be lang kunnen worden gedaan. Voorgesteld wordt van het winstsaldo over 1958 80.000 toe te voegen aan de valutareserve en het restant over te brengen naar nieuwe rekening. De regering stelt de Tweede Kamer voor het verdrag tot regeling van de walvis vangst, met bijbehorend reglement dat op 2 december 1946 te Washington mede voor Nederland werd ondertekend, bij wet van 29 oktober 1948 werd goedgekeurd en beoogt te voorzien in een verantwoorde instandhouding van de walvisstand op te zeggen, hetgeen formeel reeds geschied is. Wanneer de'quoteringsonderhandelin gen toch nog tot een bevredigend resul taat zullen leiden, zal de opzegging onge daan worden gemaakt. Indonesië heeft Japan een krediet van ongeveer 145 miljoen gulden gevraagd, voor de aankoop van vracht- en passa giersschepen in Japan. Indonesië heeft aangeboden de van Japan te ontvangen herstelbetalingen tegen dit krediet, als on derpand te geven. Het verzoek was ver vat in een persoonlijke nota die premier Djuanda via de Indonesische ambassa deur in. Tokio aan premier Nobosuke Kishi deed toekomen. Het krediet zal worden gebruikt voor het aanschaffen van een of twee vrachtschepen in de klasse van 10.000 ton, en zeventien of achttien vrachtsche pen en passagiersschepen van de midden klasse. 49. Toen Joris was verdwenen, daalde Pand,a in zijn eentje de stenen trappen af, die naar de stad voerden. Hij voelde zich niet erg op zijn gemak, want alles was zo stil en verlaten. En het waren vooral de standbeelden, die een onprettige indruk op hem maakten. „Tjonge, wat staan hier ontzettend veel beelden", mompelde hij. „Bij ons thuis staan er ook een paar in de stadvan knappe zeehelden en zo. Maar daarvan hebben ze er hier blijkbaar een hele massa gehad. En knap kan ik ze niet noemen. Zouden zeehelden er heel vroe ger zó hebben uitgezien?" Bedrukt schui felde hij verder tussen de stenen gevaar ten en mompelde: „Bah, wat kijken ze me allemaal onvriendelijk aan. Ik heb net het gevoel, of mij iets akeligs boven het hoofd hangV\ deze standbeelden waren inderda,ad in staat om een verpletterende indruk te maken. Dat bleek wel! Het was maar goed, dat Panda zich met een snelle sprong in veiligheid kon stellen, toen een zwaar voorwerp door de lucht suisde en met een dreunende slag neerkwam op de plaats, waar hij zojuist had gestaan. Eén van de stenen zeehelden wilde blijkbaar nog éénmaal een slag leveren... en dit keer geen zeeslag taak van de handelaar tegenover het pu bliek vereist voorts een zekere mate van vakkennis. De staatssecretaris betwijfelt echter de noodzakelijkheid van repertoirekennis. Hij meent, dat de fabriekscatalogi het. ook voor iemand die geen repertoirekennis bezit mogelijk maken het publiek in te lichten over de bestaande opnamen van een bepaald werk. Bovendien, zo zegt de staatssecretaris, kan de repertoirekennis slechts een deel van het grote aantal com posities bevatten en dient zij tot de ernsti ge muziek beperkt te blijven, want voor de lichte muziek is er geen beginnen aan, gezien het vluchtige karakter van dat genre. Volgens de staatssecretaris zal iemand die de catalogi weet te gebruiken, de merken en de leveranciers kent het publiek volledige service kunnen bieden. Enige kennis omtrent de muziek bij voorbeeld om een symphonie van een ope ra te kunnen onderscheiden alsmede het kennen van de namen der belangrijkste componisten wordt door de staatssecreta ris „nog wel redelijk" geacht. Aan dit on derdeel zouden echter niet meer dan vier of vijf lessen mogen worden besteed! België en Luxemburg hebben besloten dat, met directe ingang, de invoer van kropsla uit Nederland in deze landen weer zal worden toegestaan. Enkel de zwaar dere kwaliteit en kropsla mogen worden uitgevoerd. Van 17 mei af was de uitvoer van Nederlandse kropsla naar België en Luxemburg niet meer mogelijk in ver band met de prijsontwikkeling voor dit produkt op de markten van genoemde landen. De Batavia-Arak maatschappij n.v. heeft over 1958, blijkens het verslag, een winst op goederen behaald van 119.957 (v.j. f 168.926). Na aftrek van onder andere on kosten ad 113.239 116.890) resteert een verlies van 2.864, dat ten laste van de algemene reserve gebracht wordt. Over 1957 werd een saldo winst behaald van 43.351, waaruit, zes percent dividend werd uitgekeerd. De voorraden zijn belangrijk groter dan per ultimo 1957. Dit. leidde tot een ver- krapping der geldmiddelen, waarin door tijdelijke financiering door derden kon worden voorzien. Inmiddels is deze situatie enigszins verbeterd, maar het is niet geheel zeker of dit lagere niveau der geldleningen reeds nu gehandhaafd kan worden. Door bepaalde omstandigheden was de afzet la ger dan in 1957, zodat een nadelig saldo ontstond. Het is de eerste maal in een reeks van zesendertig jaren dat hel dividend wordt gepasseerd. Aangezien de afzet in 1959 zich iets gunstiger laat aanzien hoopt de directie dat 1958 als uitzondering zal kunnen worden beschouwd. Nieuwe olieroyalties D? Libanese regering en de Iraq Petroleum Company hebben een overeenkomst het licht doen zien, waarbij het totale bedrag van de royalties dat de maatschappij aan het land zal betalen verhoogd wordt. De overeenkomst moet nog de goedkeuring krijgen van het parlctient. (Voor de beurs zie pagina 10) Advertentie 'T IS WEER 8iq0EN-WEER,! plastic Jasjes v.a. 3.so Vertrouwelijk. Blijkens een bericht in de Israëlische staatscourant zullen in het vervolg alle gegevens over immigra tie in Israel als vertrouwelijk worden beschouwd. Publikatie van berichten hierover, met gebruikmaking van an dere dan door de regering verstrekte ge gevens, kan met vijftien jaar gevan genisstraf worden bestraft. Voor het ter kennis van onbevoegden brengen van dergelijke gegevens kan levenslange gevangenisstraf worden opgelegd. Ongeluk. Zondagochtend is nabij Oporto in Portugal een Auster van de plaat selijke luchtvaartclub brandend neer gestort. De zes inzittenden, onder wie drie jonge kinderen, kwamen om. Om haar kinderen te genezen van kink hoest, had een 29-jarige Portugese vrouw besloten te gaan vliegen met haar kinderen, een jongen van zes en meis jes van twee en drie. Het vierpersoons toestel, dat door een ervaren piloot werd bestuurd, stortte neer na een explosie aan boord. Geen sigaretten. Van tien tot twintig juni zullen in de Argentijnse hoofdstad geen sigaretten verkrijgbaar zijn. De de taillisten in tabaksartikelen wensen op deze wijze te protesteren tegen de be scheiden winstmarge die de groothande laars of fabrikanten op sigaretten toe staan. Gondelstaking. De gondeliers van Vene tië hebben zaterdag een proteststaking van zes uur gehouden, tegen de motor en raceboten in de kanalen van de Do- genstad. De motorboten beconcurre ren de gondels zo scherp dat hun voort bestaan in gevaar komt. D-day. De dag van de invasie in Norman- dië op 6 juni 1944, D-day, is zaterdag op vele plaatsen in Frankrijk her dacht. Amerikaanse en Britse pel grims bezochten de slagvelden en stranden van Normandië en in vele ste den werden kransen gelegd. Het offi ciële Tsjechische persbureau Ceteka verklaarde dat. de invasie „in de tijd toen het duidelijk werd dat de Russi sche troepen in staat zouden zijn zélf de Duitsers te verslaan, toch een ze kere positieve invloed op het. verdere verloop van de oorlog had en het einde versnelde". Canadese kunstmaan. Canada zal in 1961 in samenwerking met de Verenigde Sta ten een kunstmaan lanceren aldus heeft de Canadese minister-president, Diefenbeker, bekendgemaakt. Belangstelling. Prinses Margaret van Groot-Brittannië is zaterdag in Portu gal aangekomen voor een semi-officieel bezoek dat zal duren tot 12 juni. Bij haar aankomst te Lissabon was de be langstelling zo groot, dat van het pro tocol niets terecht kwam en de prinses snel naar een wachtende auto gebracht werd. Schipbreuk. De Britse minister van Fi nanciën, Heathcoat. Amory, heeft zon dag met zijn jacht de „Ailanthus" schipbreuk geleden. Het. jacht liep bij St. Helens fort op het eiland Wight op de rotsen. De minister en de andere op varenden (twee marine-officieren en veertien adelborsten) zijn door een kot ter van de marine aan wal gebracht. Vriendschap. De Russische minister van Defensie, maarschalk Rodion Malinovs- ky, zal aan het hoofd van een delegatie generaals en officieren de volgende week een vriendschapsbezoek aan Oos tenrijk brengen. De Russen zijn uitge nodigd door de Oostenrijkse minister van Defensie, Ferdinand Graf, zo meldt het officiële Russische persbureau „Tass". Geweigerd. De Amerikaanse radio-orp- roep in West-Berlijn, Rias, heeft zon dag „om politieke redenen" geweigerd een concert uit te zenden van het fil harmonisch orkest van Berlijn met de Amerikaanse dirigent Stokovski als gastdirigent. Stokowski heeft onlangs bij een bezoek aan Oost-Duitsland ver klaard verheugd te zijn dat de Oost duitse leider Ulbricht de ministers van de Grote Vier had uitgenodigd een be zoek aan Oost-Duitsland te brengen. D.B.L Op de jaarvergadering van het Amerikaanse medische genootschap heeft een groep onderzoekers meege deeld, dat men een nieuw middel D.B.I. genaamd heeft uitgevonden ter bestrijding van suikerziekte. Het gaat hier om een geneesmiddel dat op nor male wijze via de mond dus wordt ingenomen. Herdenking. Honderden negers en blan ken hebben zondag in Londen deelgeno men aan een optocht van Hyde Park naar Trafalgar Square ter herdenking van Kelso Cochrane, de Westindiër die de vorige maand in het Londen.se dis trict Notting Hill door een bende jonge blanken is vermoord. Op Trafalgar Square werden de betogers door ver scheidene sprekers opgewekt een einde te maken aan de rassenhaat Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde breidde het Azoren-hogedrukgebied zich over Frank rijk uit. Samenhangend daarmee werd de warme continentale lucht verder naar het Oosten teruggedrongen, ongeveer tot de lijn Berlijn-München. Op het noordelijk deel van de oceaan bevonden zich een tweetal actieve depressies. De ene trok via Schotland naar IJsland, maar de an dere volgde een oostelijke baan en lag vanochtend in het zeegebied ten westen van Schotland. Het erbij behorende frontensysteem be weegt over Engeland naar het oosten en het zal vermoedelijk in de nacht verge zeld van vrij veel wind en enige regen Nederland passeren. klaringen voorkomen. De temperatuur WEERRAPPORTEN Dinsdag 9 juni Zon op 4.21 uur, onder 20.57 uur. Maan op 7.19 uur, onder 22.47 uur. Maanstanden 14 juni 6.22 uur eerste kwartier. 20 juni 21.00 uur volle maan. 27 juni 23.12 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 8 juni Hoog water 4.49 en 17.12 uur. Laag water 0.34 en 12.50 uur. Dinsdag 9 juni Hoog water 5.22 en 17.45 uur. Laag water 1.07 en 13.22 uur. Temperaturen buiten- u 2 en binnenland heden c morgen 7 uur Neerslag: o -5 d laatste 24 uur c£ r* 4) C t- a ë.s Den Helder onbewolkt zw 18 0 Ypenburg geheel bew. zw 19 0 Vlissingen onbewolkt zzw 17 0 Eelde onbewolkt z 23 0 De Bilt onbewolkt zzw 21 0 Twente half bew. zw 23 0 Eindhoven zwaar bew. zw 22 0 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. z 22 0 Helsinki half bew. z 21 2 Stockholm regen w 27 0,1 Oslo licht bew. zw 20 0,6 Kopenhagen grh<— 1 bew. wnw 24 0 Aberdeen regen z 18 1 Londen geheel bew. zw 21 0 Amsterdam geheel bew. zzw 19 0 Brussel half bew. zzw 21 0 Luxemburg regen w 21 1 Parijs onbewolkt w 20 0 Bordeaux onbewolkt wnw 19 0 Grenoble geheel bew. wnw 23 1 Nice zwaar bew. nnw 25 0 Berlijn zwaar bew. n 31 0 Frankfort zwaar bew. windst. 27 0 München zwaar bew. wzw 27 0 Zürich regen nnw 16 Genève zwaar bew. wzw 2 Locarno half bew. ono 0 Wenen onbewolkt ozo 26 0 Innsbruck zwaar bew. w 30 22 Athene onbewolkt windst. 26 0 Rome onbewolkt ono 30 0 Ajaccio half bew. no 0 Madrid onbewolkt nnw 0 Mallorca geheel bew. o 18 22

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2