Opleving van Algerijns terrorisme in Parijs MISTER Y MISTER MISTER Pleidooien voor Atlantische hulp aan Azië en Afrika „gezondheid s Tien ballonvaar der s streden om „Trophée du ballon libre" nering van de Balletstudio GRAPILLON Leerlingenuitvoering van de Kennemer Balletstudio De Gaulle verwacht nu spoedig vrede Algemeen verzet tegen nieuwe instellingen op het Atlantisch congres in Londen M// Allen behouden gelandmaar waar is een raadsel Congres van Vereniging van letterkundigen Boodschap van Prinses Wilhelmina aan Eglise Reformé Kerkelijk Nieuws Examens Kroesjtsjev eist vredeszone op het Balkanschiereiland WIE IS 3 Expositie van Japanse schilderijen in Nederland WAT DOET Advertentie NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Statig en met een waardigheid, die niet meer van deze tijd lijkt te zijn, stegen zondagmiddag van 'n bouwterreintje in het Brabantse Etten-Leur tien ballons op. Een Nederlandse en een Zuidafrikaanse bal loncommandante en verder drie Duitse, één Oostenrijkse, een Franse, een Belgi sche, een Zwitserse en een Saarlandse bal lonvaarder gingen elkaar bekampen om de „Trophée du ballon Libre", de hoog ste ballonvaartprijs van het ogenblik, die reeds driemaal achtereen door de ook gis teren weer opgestegen Haagse comman dante Nini Boesman werd gewonnen. Na een lange dag van nerveuze voorbe reidingen voor de organisatiestaf en na enige uren geduldig wachten voor een wel gemutst en duizendkoppig publiek was omstreeks half vier de eerste driftig aan de touwen rukkende reuzen-sinaasappel klaar voor de start. Het was de 860 ku bieke meter grote H.B.-B.I.P. van de be kende Oostenrijker Fred Dolder, die het gunstigst had geloot. Hoewel het bijzon der fraai weer was, stond er voor de start van dit soort grote ballons feitelijk iets te veel wind, hetgeen organisator Jan Boesman enige malen deed verzuchten, dat hij wilde dat „ze allemaal zonder on gelukken los waren". Inderdaad had het vasthouden van de gevulde ballons letter lijk vele voeten in de aarde. Er waren twintig, dertig sterke mannen voor nodig om de ballons, nadat de zware zandzak ken van het net waren losgehaakt, nog op hun plaats te houden, totdat de beman ning in het mandje had plaatsgenomen en de jury het startsein had gegeven. Twee maal leidde het driftig tegen elkaar aan slaan van de gasgevulde omhulsels op het iets te kleine startterrein dan ook tot een teleurstelling: vlak voor de start sloeg de „scheurbaan" (het losse segment in het ballonomhulsel, dat de commandant in ge val van nood toestaat binnen enkele mi nuten al het gas te laten ontsnappen) los in de ballons van onze landgenoot Koen Jansen en van de charmante Belgische Jeanne de Bast. Het was het frele in een lichtblauwe overal gestoken Belgische meisje aan te zien hoe tegelijk met de 700 kubieke meter gas uit haar ballon ook haar hoop vervloog. Luttele minuten later steeg Riemer met twee passagiers in zijn zwaaiende mand op. Een zeer fraaie opstijging maakte de Fransman Charles Dolfuss in de kleinste aan deze race deelnemende ballon, de 250 kubieke meter grote F-B.B.B.R. De Duit ser Alfred Eckert, een der sterkste kandi daten voor de trofee, steeg nadat enkele afgeknapte spandraden van zijn net nog snel konden worden gerepareerd, in ijl tempo naar zeer grote hoogte. De Zwitser dr. E. Iselin. behalve ballonvaarder een verwoed radio-amateur, kwam een kwar tier na zijn start via de luidsprekers op het startveld vertellen, dat hijzelf duizend meter hoogte had bereikt, maar dat hij de ballon van Eckert nog zeker zes a ze venhonderd meter boven zich zag. Een kwartier voor middernacht waren alle lan dingsplaatsen van alle tien ballons, welke opstegen bekend. Deze liggen alle in oos telijk Nederland. In verband met geringe verschillen in de gevaren afstand en de correcties, die daarop voor de verschillen in het tijdstip van vertrek moeten worden toegepast, is het niet mogelijk thans reeds een winnaar aan te wijzen. Drie deelnemers, te weten mevrouw Boesman (Holland), Eckert (Duitsland) en Kubig (Saarland) hebben ten aanzien van de eerste prijs ongeveer gelijke kansen. M A A IN iD A U JUNI 1959 LONDEN (ANP) Evenals in de rede voeringen, die vrijdag en zaterdag op de plenaire vergaderingen van het Atlanti sche congres in Londen zijn gehouden, heeft de verhouding tot de onderontwik kelde gebieden in Azië en Afrika een be langrijke plaats ingenomen bij de langdu rige discussies, die in het weekeinde in de zestien sub-commissies van het congres zijn gevoerd. Een van de voorstellen, die bij het on derwerp van de verhouding tussen de NAVO en de volken in Azië en Afrika ter sprake is gekomen, was afkomstig van de Amerikaanse jurist en lid van de Ameri kaanse delegatie, de heer Javits. Het voor ziet in de oprichting van een coöperatie voor internationale ontwikkeling, waarin particulieren kunnen deelnemen met het Advertentie Met het oog op de herdenking in Dordrecht van de honderdste geboortedag van de dichter Jacques Perk, heeft de Vereniging van Letterkundigen zaterdag middag in de Merwestad haar jaarlijkse congres gehouden. De bijeenkomst stond onder leiding van prof. dr. G. Stuiveling uit Hilversum. Deze sprak in zijn ope ningswoord onder meer over de actie, die de vereniging voert ter verkrijging van een groter aandeel voor de auteur in de economische opbx-engst van een boek. De vereniging eist een minimum van tien percent. Prof. Stuiveling wees ver der op de naar zijn mening onjuiste ver houding tussen de honorering van kun stenaars, wier inkomen veilig gesteld wordt door de rijksoverheid, en die van individueel werkende kunstenaars. De laatsten moeten, aldus de voorzitter, een actie gaan voeren tot veiligstelling van bepaalde economische waarden. De secretaresse, mevrouw Emmy van Lokhorst uit Amsterdam, bracht haar jaarverslag uit. Hieruit bleek dat de ver eniging thans nog honderd eenentwintig leden telt. De penningmeester, de heer H. Fedder uit Bussum, deelde mede dat er een batig saldo in kas is. Bij de be stuursverkiezing werden mevrouw Emmy van Lokhorst en de heer H. van de Bergh, beiden uit Amsterdam, herkozen. In de plaats van de heer Gabriël Smit uit Laren, die zich niet herkiesbaar stelde, werd de heer Michel van der Plas uit Aerdenhout gekozen. Tijdens deze vergadering werd mevrouw Marie Schmitz uit Dordrecht benoemd tot erelid wegens haar verdiensten voor de Nederlandse letteren. De vergadering ging akkoord met het voorstel van het bestuur om plannen uit te werken voor de vor ming van werk- en belangengroepen voor toneelschrijvers, auteurs van kinder boeken, vertalers van litteraire werken en schrijvers van non-fiction. Na de vergadering werden de letter kundigen van Dordrecht officieel door het gemeentebestuur ontvangen. Advertentie GRAPILLON druivensap Is de drank voor iedere leeftijd Koop bij Uw tvijnleverancier of reformhuij. Voordeliger in grote „gezelschapsfles" doel vijftien miljard dollar bijeen te bren gen om de industrie en de handel in de onderontwikkelde gebieden tot ontwikke ling te brengen. Volgens Javits hebben bankiers uit zes landen, waaronder Neder land, belangstelling getoond voor dit pro ject. Zijn broer, de Republikeinse senator Javits, heeft een wetsontwerp ingediend waarin de Amerikaanse regering wordt gevraagd honderd miljoen dollar in onder ontwikkelde landen te investeren- Dit voorstel kreeg bij bespreking in de subcommissie échter geen onverdeelde in stemming. Hoewel algemeen de hulp aan de onderontwikkelde gebieden van het grootste belang voor de toekomst van de Atlantische gemeenschap wordt geacht, rijzen er vele zwaarwegende technische bezwaren. Ook bij de bespreking in ande re sub-commissies bleken gedelegeerden niet erg enthousiast voor steunverlening aan ambitieuze plannen voor het scheppen van nieuwe instellingen. Wel was er een algemene neiging om er bij de regerin gen op aan te dringen meer gebruik te maken van bestaande organen voor niet- militaire samenwerking in het bondge nootschap voor het bereiken van betere samenwerking op velerlei gebied. Bij de discussie over de economische sa menwerking tussen de NAVO-landen on derling werd gewezen op de noodzaak in elk geval een economische blokvorming binnen de NAVO te voorkomen. De secretaris-generaal van het Inter nationale verbond van Vrije Vakvereni gingen, de heer J. Oldenbroek, heeft za terdag verklaard, dat indien de vrije lan den een percent van hun nationale inko men zouden reserveren voor de hulp aan minder-ontwikkelde gebieden, deze in staat zouden worden gesteld zich op economisch en sociaal terrein te ontwik kelen. De heer Oldenbroek zei, dat het Westen zijn levensstandaard verbetert en dat de minder-ontwikkelde gebieden nog steeds achteruit gaan. De heer Oldenbroek onderstreepte de noodzaak om de minder- ontwikkelde gebieden in staat te stellen hun produkten in het Westen af te zet ten. De opperbevelhebber van de NAVO, ge neraal Norstad betoogde, dat vrede en vrijheid gegrondvest moeten zijn op een krachtiger basis dan alleen hoop en dat veiligheid niet alleen door de wens ernaar kan worden bereikt. Generaal Norstad voegde hier aan toe, dat het grootste ge vaar wellicht schuilt in zwakte, die uit buiting daarvan uitlokt. Dit zou kunnen leiden tot een proefoperatie, die uit de hand zou kunnen lopen als gevolg van een misrekening. De NAVO moet in staat zijn in geval van een incident een pauze af te dwingen, opdat de aanvaller alle conse quenties van een verdere actie kan over wegen, die het gevolg zullen zijn van het in werking treden van alle strijdkrachten en factoren, die het zwaard van de NAVO in de gehele wereld omvat, aldus Norstad. De jaarlijkse uitvoering door de vele tientallen leerlingen van de Kennemer Balletstudio in de Stadsschouwburg te Haarlem, die zaterdagavond talrijke be langstellenden heeft getrokken, had een plezierig verloop. Men zit iedere keer op nieuw met de moeilijkheid, dat uiteraard „iedereen" aan een dergelijke demonstratie wil meedoen, waardoor men genoodzaakt is letterlijk en figuurlijk levensgroot uit eenlopende krachten in één programma samen te brengen. In de praktijk komt dat ten slotte altijd hierop neer, dat men een soort revue in elkaar zet, waarin de be ginners voornamelijk ritmisch passeren en de gevorderden voor een paar hoogte punten zorgen. Oorspronkelijkheid mag men daax'bij natuurlijk niet verwachten, artistieke maatstaven ten aanzien van de choreografie niet aanleggen. En zo werd dit keer met veel organisatietalent en goede smaak een ruimschoots afwisseling bieden de trektocht „rond de wereld in dertien dansen" gearrangeerd. Het is een fleurige parade geworden, waarbij men zich geen moment behoefde te vervelen. In de pre sentatie van zo'n schouwspel heeft de leiding van deze school, bestaande uit G. en M. Tschernoff met J. L. Zielstra, een opmerkelijke bekwaamheid. Het verdient waarderende vermelding, dat er bij deze pretentieloze opzet voldoende speelruimte was gelaten, waardoor de gebruikelijke vergissingen en kleine ongelukken als het ware bij deze tentoonstelling van natuur lijke bewegingslust leken te horen. Afge zien van de walsende dames kwamen in deze voortvarende verkleedpartij alleen de meestgeschoolden aan karakterstiek door middel van de dans toe. In enkele gevallen de afdelingen Schotland en Hongarije met name was een aantrekkelijk ge bruik van volksdansmotieven gemaakt. Wat reeds hierin en meer nog bij de daaropvolgende bewijzen van verworven bekwaamheid door de beroepsklassen op viel, was dat men over heel wat aardig en bruikbaar materiaal beschikt. Zoals in voorgaande jaren kreeg men ook nu een zeer gunstige indx-uk van de training, ge zien de resultaten van de oefeningen in techniek. Zo'n nummer als „Sonate" (Beet hoven) liet weer eens uitkomen, dat in het algemeen bij zulke aankomende krachten het gevoel voor verfijning nog ontbreekt. In een dusdanige compositie leidt het te kort aan persoonlijkheid en expressief ver mogen de aandacht spoedig af van wat er aan beheersing van passen wordt ge demonstreerd eigenlijk jammer, want dat was niet gering. Aan de andere kant kon men in „Het Aanzoek" op de Italiaanse caprice van Tsjaikofsky vaststellen, dat pantomimische welsprekendheid nog veel minder binnen het bereik van de jeugd ligt. „Etude" op muziek van Haydn was een saaie maar nuttige reeks uitwerkingen van eenvoudige motieven. Men zag vooral hierin enige opmerkelijke verschijningen. Misschien zou men eens de mogelijkheid kunnen onderzoeken om de in beroeps gezelschappen opgenomen oud-leerlingen een klein programma als apotheose na de eigenlijke demonstraties te laten verzor gen, al ware het slechts om aan te tonen wat er op een zorgvuldig gekweekte basis groeien kan. Ook dit jaar is er weer een leerling af geleverd, Klaartje Keuzenkamp met name. die in een professioneel ballet (te weten de in Amsterdam te vormen groep) wordt Ter gelegenheid van de Nationale Syno de van de Hervormde Kerk van Frankrijk waarop het 400-jarig bestaan van deze kerk werd herdacht heeft Prinses Wilhel- mina de volgende boodschap aan de syno de gezonden: „Gelukkig de mens, geluk kig de groep mensen tot wie de Meester kan zeggen: gij hebt mijn woord bewaard en mijn naam niet verloochend. Een Christen weet echter steeds dat, indien hij trouw blijft, dit niet geschiedt uit eigen kracht. Het gebeurt door de genade van Hem, Die zegt: „Ik ben met u alle dagen tot aan de voleinding der wereld. De Heer heeft nooit opgehouden met zijn geest te spreken tot de hervormde kerk van Frankrijk. Ook heden nog is Hij het alleen, die in de harten der mensen werkt, in de kerken alsook daarbuiten. Hij is het, die het die pe verlangen wekt en onderhoudt, het zuchten, zoals Paulus zegt, naar de een heid in Hem en Zijn Geest, waaruit de liefde tot de naaste voortkomt. Wij gevoe len wel, dat het woord van Christus ge hoord en gehoorzaamd moet worden en dat het moet voeren tot een levend Chris tendom, dat geheel openstaat voor de roepstemmen van onze tijd. Opdat de mensheid opnieuw overtuigd zij van de onvervangbare tegenwoordigheid van Christus, moet de Christen steeds meer het middel zijn, van waaruit het levende water vloeit tot hulp van de geestelijke nood van onze wereld. Het is in deze geest, dat ik er prijs op stel de synode te groeten, die in Parijs vergaderd is om het vierde eeuwfeest te gedenken van het opstellen van de eerste hervormde geloofsbelijdenis. Bovenal wil ik, met u, God vragen, dat Hij in Zijn ge nade ons wil verenigen, ons wil bewaren en ons trouw doen zijn aan het zuivere Evangelie van Jezus Christus." Opvallend fraai was in sommige dan- sen het harmonisch bewegen der armen, een bewijs dat ook aan het „port de bras" zeer veel aandacht besteed wordt. opgenomen. In een betrekkelijk spectacu lair duet gaf zij vooral blijk van grote zuiverheid (zij het niet in de eerste plaats in muzikaal opzicht) bij veelzijdig kunnen. Ook in het werken met een partner wor den de leerlingen van de Kennemer Ballet studio bekwaamd. In het algemeen mag met bijzondere voldoening worden vast gesteld, dat het werk van de meestbe- lovenden gekenmerkt wordt door een in nemende ernst om met vakkundig verant woorde verrichtingen voor het toch hele maal niet kritische publiek te verschijnen. En die mentaliteit pleit voor de pedago gische kwaliteiten van de leiders van dit bloeiende instituut. David Koning Geref. Kerken Aangenomen naar Sint Pancras J. C. Rietveld, kand. te s-Gravenhage, die be dankte voor Domburg-Westkapelle, Gees (Dr.), Harmeien en voor Wateringen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Haarlem-Noord S. van Zwoll te Kampen. - voor Nieuwpoort D. Slagboom te 's-Gravenzande. Baptisten Gemeenten Aangenomen de benoeming tot leger- predikant met standplaatsen Den Haag H. Jut te Nieuwe-Pekela. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn voor de eindexamens der tweede leergang geslaagd de dames G. 'de Jonge, Haarlem; L. Schipper. Heemstede en de heren J. Koks. Haar lem; D. Mandersloot, Heemstede; H. Siewertsen, Santpoort. MOSKOU (Reuter) De Russische mi nister-president, Kroesjtsjev, heeft zater dag, meteen na zijn terugkeer te Moskou, op een massabijeenkomst in het sportpa leis gezegd dat indien Griekenland en Ita lië de Russische voorstellen voor een vre deszone op de Balkan niet aanvaarden, de Sovjet-Unie, Albanië, Bulgarije en ande re landen van het pact van Warschau ge dwongen zullen zijn lanceerbanen voor ra ketten dichter bij de bases van de aanval lers te bouwen. Het verstandigste zou zijn, aldus Kroesjtsjev, van de Balkan een ge bied zonder kern- en raketwapens te ma ken. Hij zei Albanië Russische hulp te heb ben toegezegd voor een marinehaven voor visserijschepen. Deze zou 125 km. van de Italiaanse kust en 30 km. van Griekenland komen te liggen. Waarnemers merkten op dat de Russische premier niet over Joe goslavië, de Geneefse conferentie, of het aanstaande bezoek van Oostduitse func tionarissen sprak. Kroesjtsjev heeft voor zijn vertrek uit Boedapest tegen een correspondent van het Hongaax-se persbureau MTI gezegd dat de internationale toestand nu beter is dan drie jaar geleden. Over Genève zei hij optimistisch te zijn gestemd en hij laakte het pessimisme uit de westelijke landen. Kroesjtsjev zei niet te willen wijken voor westelijke druk om tot een akkoord te ko men waarbij het bezettingsbewind in West-Berlijn gehandhaafd wordt. Hij drong nogmaals aan op het houden van een topconferentie, daar zijns inziens alleen de regex'ingshoofden de belangrijkste in ternationale vraagstukken kunnen oplos sen. Advertentie i "O'. (Van onze correspondent in Parijs) Mag men de verklaringen van president De Gaulle geloven, dan zou de vrede in Al gerije spoedig zijn te verwachten. Het is wellicht met dit einde voor ogen, dat het terrorisme van de Algerijnse nationalis ten onderling te Parijs de laatste dagen is opgelaaid. Het afgelopen weekeinde heeft een trieste balans van vijf doden en enige gewonden, onder wie ook Parijzenaars, die zich toevallig in de buurt bevonden of die meehielpen met jacht maken op de moordenaars. De eerste aanslag gebeurde zaterdag ochtend tegen twaalf uur in de Rue d'Eng- hien in de binnenstad. De secretaris van de Parijse afdeling van de Unie van vak bonden van Algerijnse werklieden, die tot het M.N.A. (Mouvement Nationale Algé- rien) behoort, werd door drie aanhangers van het F.L.N. (Front de la Libération Na tionale), de beweging waaruit ook de Alge- i-ijnse regering van Ferhat Abbas te Cairo is voortgekomen, met pistolen belaagd. Hij tx-achtte te vluchten en zich onder een vrachtauto te verbergen, doch tevergeefs. De drie moordenaars doodden hem. Een voorbijgangster werd bij deze schietpax-- tij gewond. Getuigen van de aanslag zet ten geholpen door inmiddels opgedaagde politieagenten, een achtei'volging in. Óm hun aftocht te dekken, schoten de terro risten hun pistolen leeg. Niettemin werden zij gepakt. Een werd door een motorrij der tegen de grond gereden, een tweede werd door de politie in het been geschoten, en de derde werd door een automobilist tegen een etalage-ruit gedrongen. Daarbij verdedigde hij zich met zijn revolver en schoot de hulpvaardige Pax-ijzenaar door het hoofd en de schouder. Diens toestand is zeer exmstig. De menigte, die getuige was geweest van deze schietpax-tijen, heeft zich op de bedrijvex's van de aan slag gestort en ze nogal toegetakeld. Zondagochtend had de tweede aanslag plaats, ditmaal in een noordwestelijk stadsdeel. Drie Algerijnen hebben daar van het trottoir af het vuur geopend op een landsman en een genatux-aliseerde Tunesiër, die zich in een café bevonden, gers en politie zetten de achtervolging van de moordenaars in. Twee konden ontsnap- Spreekuur De wachtkamer zat al gauw vol. Drie tobbende mannen met iets engs onder de leden, die bekommerd een stapel tijd schriften zaten door te werken of ze er hun brood mee verdiendeneen jongetje, dat dreinerig in de schoorsteenmantel poogde te klimmen en een stuk of zes da mes, die met druipende stemmen de kwa len, waaraan.zij, hun nabije en verre fa milie-relaties vroeg of laat te gronde zou den gaan, in kaart zaten te brengen. De mannen wendden walgend de bewolkte hoofden af, toen één van hen vaststelde: „Dat komt ze heb het hartwater, hè al jaren". Prompt stortte het jongetje ter aarde en barstte in luid krijten uit. „Wat doe jij nou?", vroeg zijn moeder nogal dom. „Hij is gevallen", sprak één der dames. „Van de schoorsteenmantel", verduidelijkte een ander meewarig. „Wat deed jij op de schoorsteenmantel?", wilde de moeder weten. Maar het jongetje wees alleen op zijn been en dreinde: „Mn knietje „Wat is er met je knietje?" „M'n knietje is vuil!", klonk het ontredderd, alsof het gewricht al zoek was. De mannen zaten stil te tobben boven de beduimelde cartoons in de verjaarde perio dieken en één der dames begon weer een boom op te zetten, waaraan ze haar fraai- geproportioneerde krankheden voor eik één zichtbaar kon ophangen, toen het jongetje, dat srnakkend zijn vinger had nat gemaakt en over het vuile knietje was gaan wrijven, berustend mompelde: „Nou ja, het is ook eigenlijk zonde van m'n spuug „Volgende patiënt", riep de dokter. Het opgeruimde toontje, waar ze op de univer siteit zo op hameren, had zijn stem allang verlaten. Niet omdat zijn roeping bij nader inzien toch niet zo best was te verstaan oh nee. Hij zocht alleen maar een mid del om zijn kletsgrage spreekuur-klanten te ontmoedigen. „Gaat u zitten", gromde hij de brede vrouw, die kwam binnen wiegen, toe. „Hè, hè", zuchtte het mens. „Ik ben blij, dat ik de'r 'ns met u over kan praten". „IJ voelt zich niet goed, zeker", raadde hij spits, maar vermoeid. „Man, hou op", riep ze familiair. „Ik voel me eige al 'n week lang zo geradbraakt als ik weet niet wat.. Van die scheuten, hè, de godganse- lijke dag en dan praat ik nog niet eens over de nacht„Neebeaamde de dokter. „Kijk, hier begint 't. In me rug. In alle vroegte al, dokter, terwijl ik nog te bed lig Ze wees het omslachtig aan en onderbrak zichzelf plotseling: „Schrijft u niks op?" De dokter keek haar even niet begrijpend aan en greep toen schouder ophalend een kaart. „Nou, in alle vroegte. Dan begint 't, zo gezegd. Nou brengt m'n man me elke mor gen thee op me bed. Maar evenzogoed be gint het dan. Langzaam, gaat het omhoog, heel langzaam! Mens, van de week stond ik an de was en toen zat 't al zowat tot an me nek. Nou heb me zuster 'ns kennis gehad an 'n man en die had ook van die- scheuten. Ze heb 't uitgemaakt', hoor, daar niet van, maar toen-ie nog bij d'er an huis kwam, kon je 'm vaak helemaal zien weg trekken. Hij is nou geëmigreerd en da's maar goed ook„U had het over die scheutenherinnerde de dokter haar zuinig. „Ja, da's waar. Nou, schrijft u maar op. Van me rug, zó naar boven, tot an me nek an toe en Ze verdween een kwartier later met een geruststellend en welluidend recept. Na het spreekuur kwam de huishoudster het bureau van de dokter opruimen. Ze zette de kaarten ordelijk in de bak, maar één wekte haar bevreemding. Ze knipte de lamp aan en las tussen streperige, woe dend-gekraste ponnetjes: „HOTJ OP! HOU OP! TAART! MAL MENS! IDIOTE TANTE.... VERDWIJNDUVEL OP... Hans Keiler pen, de dei-de die zijn revolver op een agent van politie richtte werd door de ze doodgeschoten. Tenslotte hebben drie Algerijnen zon dagochtend op de Place de la République, vermoedelijk als wx-aak voor de aanslag van zaterdagochtend, een F.L.N.-lid ver- moord. Ook hier vielen bij de achtervol ging schoten. Twee vooi-bijgangers, die niets met de zaak te maken hadden, wer den ernstig gewond. De moordenaars wer den gevangen genomen. Over de oplossing van het grote Alge rijnse probleem, waarvan deze aanslagen de afschuwelijke symptomen zijn, heeft generaal De Gaulle zich gistex-en in vrij duidelijke bewoox-dingen uitgelaten tij dens een gesprek met een aantal burge meesters uit het departement van de Loix-e aan hetwelk hij een officieel bezoek heeft gebracht. Het Algerijnse vraagstuk, zo zei de generaal-president, kan men niet met één slag oplossen. Er moet een grote politieke verandering komen in Algex-ije. De bevolking moet de gelijkheid van rechten kx-ijgen, die het haar mogelijk zal maken, haar weg te kiezen. Die transformatie is al begonnen. Wij gaan ermee door. Dan zullen wij Algerij nen zien, die met gezond verstand en in telligentie zullen denken. Zij zullen inzien, hoe nodig het is met Frankrijk verenigd te blijven. Ik kan niet vooruit zeggen wat het politieke statuut van Algerije van moi-gen zal worden. Men moet niet al te veel verlangen. Er zal nog veel tijd nodig zijn. Ik zeg niet, dat de oox-log nog lang zal duren. Die zal langzamerhand wel op houden, aldus De Gaulle. Advertentie Met het KLM-toestel uit Tokio arri veerden op Schiphol leden van de directie van het Japanse dagblad „Yomiuri Shim- bun" dat de organisatie op zich had ge nomen van de Vincent van Goghexpositie, welke eind 1958 met zoveel succes in To kio en Kyoto werd gehouden. De heer Dojun Hashimoto, directeur van het blad, dat een oplage heeft van vijf miljoen exemplaren per etmaal en eige naar is van een televisiemaatschappij, die onder meer twee uur per dag experimen tele kleurentelevisie geeft, deelde mede, dat veertig werken van moderne Japanse kunstenaars per boot naar Nederland worden gezonden, waar zij van augustus af in het Kröller-Müller museum zullen worden tentoongesteld. Het is voor eerste maal dat werken van Japanse „modei'nen" in Nedeidand wox-den getoond.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5