NYLON- ELASTIC KOUSEN Nederlandse legerkaravaan op 2 juli naar Frankrijk Westduits-Russische culturele overeenkomst ondertekend Modernste stationsbeveiliging ter wereld bijna voltooid Enthousiast Vitesse overspeelde QSC in Wormerveer: 2-4 DAVO-haarden STOFZUIGERS Weer een Rotterdams record Voor dames 7 Duizend voertuigen in drie dagen van Oirschot via Chalons en Bourges naar Clermont-Ferrand Uniek transport LOENDERSLOOT De paspoortmoeilijkheden voor met Indonesiërs gehuwde vrouwen Francs voor wijn Ideaal terrein Grote schoonmaak Hoe de duiven vlogen Een heel klein gaatje in dik ijzeren gordijn Voor het familie-album LOENDERSLOOT Sanering binnenstad van Beverwijk begonnen Installatie van zes miljoen gulden betaalt zichzelf door efficiency Slechts twee man Haarlem ook aan de beurt Trein meldt zich prijs 12.50 per paar Prijzenkast voor „IJmond" MAANDAG 8 JUNI 195 9 (Van onze correspondent in Parijs) Op 2 juli zal in alle vroegt eeen Neder lands „legercircus" van ongekende afme tingen in een stoet van ongeveer duizend voertuigen het legerkamp Oirschot verla ten. Tegen de duizend kilometer zal het afleggen aleer de karavaan in het Fran se legerkamp La Courtine, tussen Cler mont-Ferrand en Limoges, zal zijn aange komen. Drie dagen zijn er voor de reis uitgetrokken. De eerste overnachting ge schiedt in het kamp Mourmelon bij Cha lons aan de Marne, de tweede in de buurt van de stad Bourges. Kwartiermakers zul len een week van tevoren die bivaks in orde brengen. Deze reis naar en door Frankrijk is een gevolg van de omstan digheid, dat Nederland na 1 januari 1959 niet meer over de oefenterreinen in Sen- nenlager in West-Duitsland kan beschik ken. Men wist dat reeds enige tijd en van Franse zijde is enige jaren geleden een voorlopig aanbod gedaan de Nederlandse legeroefeningen in Frankrijk te houden. Luitenant-kolonel J. Modderkolk, de mili taire attaché van de Nederlandse ambas sade te Parijs is, vergezeld van enige an dere deskundigen het kamp La Courtine gaan bezichtigen en hij is in geestdrift ge raakt over de mogelijkheden ervan. De parate gevechtstroepen zullen thans in vier ploegen, twee keer zesduizend en twee keer 3500 man, verdeeld in La Cour tine gaan oefenen. De eerste groep, die 4 juli aankomt, zal drie weken later wor den afgelost door een tweede. Tussen 16 augustus en 16 september hebben de Fran sen het kamp zelf nodig. Van 16 septem ber tot 2 november komt het weer ter beschikking van de Nederlanders. Met uitzondering van zestig centurion - tanks alsmede van enig ander materieel, dat per spoor zal worden vervoerd, gaat het gehele transport over de weg. De Franse staf heeft voor dat onderdeel van de oefeningen grote belangstelling, omdat hij nog nooit in de praktijk een dergelijk transport heeft kunnen organiseren. Eens per jaar, ten behoeve van de parade van de veertiende juli te Parijs is er wel een troepenverplaatsing op grote schaal, doch dan komen alle onderdelen uit ver schillende streken van Frankrijk. Thans zal voor het eerst,een karavaan van zulke grote omvang door Frankrijk trekken. Volgens de internationale voorschriften, zullen die duizend vrachtauto's een wagen- kolonne van ongeveer honderd kilometer lengte vormen. Die moet in het hartje van de zomer, op een ogenblik dat tienduizen den Franse en buitenlandse toeristen er met hun auto's op uit zijn, dwars door Frankrijk trekken. Daarbij worden drie van de grootste Franse rijkswegen (de 'Advertentie ALLE MODELLEN CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 433 - 435 De minister van Buitenlandse Zaken heeft mede namens de ministers van Justi tie en van Maatschappelijk Werk, op schriftelijk gestelde vragen van het Twee de-Kamerlid mej. Ten Broecke Hoekstra geantwoord, dat de vraag, of Nederland se vrouwen, die tussen 27 december 1949 en 1 augustus 1958 met Indonesiërs zijn ge huwd, hun voorhuwelijkse nationaliteit hebben behouden, afhangt van de om standigheid, of zij niet inmiddels de In donesische nationaliteit hebben verkregen en dientengevolge de Nederlandse natio naliteit hebben verloren. In het bijzonder wordt in dit verband genoemd het afleg gen van een verklaring tot verkrijging van het staatsburgerschap van de republiek Indonesië, als bedoeld in overgangsbepa ling 2 van de Indonesische nationaliteits- wet, alsmede het worden behandeld als Indonesisch staatsburger op grond van de militaire verordeningen, genoemd in over gangsbepaling 1 dier wet. Mej. Ten Broecke Hoekstra had ge waagd om welke redenen aan de nog in Indonesië verblijvende vrouwen, die tus sen 27 december 1949 en 1 augustus 1958 met Indonesiërs zijn gehuwd, geen Ne derlands paspoort wordt verstrekt, hoe wel zij op grond van de overgangsbepa lingen en de toelichting van de Indonesi sche nationaliteitswet, op 1 augustus 1958 in werking getreden, nog tot 1 augustus 1959 de Nederlandse nationaliteit bezitten. Rijksreisvoorschotten Het antwoord van de ministers vervolgt: Aan de bedoelde Nederlandse vrouwen, van wie blijkt dat zij het Nederlander schap hebben behouden, wordt met inacht neming van de voorschriften van de pas poortinstructie terstond een Nederlands reisdocument verstrekt, op grond waar van zij in Nederland worden toegelaten. Aan deze vrouwen kan op dezelfde voet als aan andere daarvoor in aanmerking komende Nederlanders zo nodig rijks voorschot ten behoeve van de reis naar Nederland worden verstrekt. De kinderen-kwestie Inderdaad is het in bijzondere omstan digheden wel voorgekomen, dat niet-Ne- derlandse minderjarige kinderen in het paspoort van de Nedei'landse moeder voogdes werden bijgeschreven. De vraag doelt echter op gezinnen, waarvan een deel naar Nederland wil komen. Overkomst kan, behoudens zeer bijzondere omstan digheden, in zulke gevallen slechts wor den bevorderd, indien het gehele gezin voor toelating in Nederland in aanmerking komt. In incidentele gevallen kan alsdan bijschrijving van de minderjarige niet-Ne- derlandse kinderen geschieden, indien zulks het vertrek naar Nederland dier- kin deren bevordert. Tot automatische bij schrijving kan echter niet worden over gegaan. „routes nationales" 5, 6, en 7) gekruist. Het passeren van de Nederlandse kolon- ne zal tenminste vijf uur vergen. Om het verkeer niet al te zeer te ontwrichten zal men zogenaamde „pakketten" van 25 wa gens vormen, die met vijf minuten tus sentijd rijden. Na iedere vijf pakketten is er een kwartier tussenruimte. Franse gendarmerie en Nederlandse marechaus see zullen die honderd kilometer lange ko- lonne door het Franse land loodsen. In de kampen waar wordt overnacht, moeten binnen korte tijd duizend voertui gen worden bijgetankt, waarvoor tachtig duizend liter benzine nodig is. Voor die benzine zorgt het Franse leger (tegen be taling), dat een vijftigtal ravitaillerings- punten per kamp zal inrichten, waar de benzine in jerry-cans aanwezig zal zijn. De eigen keukens van het Nederlandse le ger zullen de voedselvoorziening verzor gen. De intendance heeft trouwens die maand veel te doen. Voorzover levensmid delen van gelijke kwaliteit worden bevon den, zullen ze ter plaatse worden gekocht. De befaamde Nederlandse „broodbeleg ging" en alles wat men verder wil mee brengen, zal uit ons land worden aange voerd. De soldij zal voor een deel in francs worden uitbetaald, zodat de militairen in de bistro's van de dorpjes een glas wijn kunnen kopen. Er komt echter ook een Nederlandse kantine, waar de koffie en koeken van traditionele kwaliteit zullen zijn en dan ook in Nederlandse munt moe ten worden betaald. Het dorp La Courtine is niet groot. Het heeft 1200 inwoners, die hun bestaan voor namelijk in de aanwezigheid van het kamp en in het vreemdelingenverkeer vin den. Het kamp is ongeveer een halve eeuw oud. Het eigenlijke oefenterrein meet vijf tien bij negen kilometer, doch er is de mogelijkheid naderingsmarsen over een diepte van veertig tot vijftig kilometer te houden. Het terrein biedt vrijwel alle mo gelijkheden welke de Nederlandse leger- Nederlandse militaire karavaan trekt door Frankrijk leiding maar kan wensen. Het is nogal geaccidenteerd, er zijn kleine beekjes en stroompjes in, men vindt er stukken moe- rasland en vooral: er is ruimte. Men kan met artillerie over de troepen heen met scherp schieten en er kan met alle artil lerie tot en met 155 mm worden geoefend. Er wordt nog bekeken of er ook met Cen- turion-tanks met scherp kan worden ge schoten. De verwachting bestaat dat het zal kunnen. De troepen worden in stenen gebouwen gelegerd. De laatste maandën zijn ze dooi de Franse genie opgeknapt. Er is geen ruit kapot, er is gewit, geschilderd en er is een groot aantal waterkranen geïnstal leerd en zo meer. De kazernes zijn door hoog geboomte omringd en ze liggen langs grasvelden. Er is ook een hospitaal met honderd bedden. Er is een operatie afdeling, waar het Franse leger een chi rurg zal detacheren. Er komen ook Ne derlandse militaire dokters met de troep mee. Voor mogelijke ernstige gevallen zijn er overigens militaire hospitalen en ziekenhuizen in de omgeving, terwijl het mogelijk is zeer ernstige patiënten van het kamp per helikopter naar het vlieg veld van Clermon-Ferrand en vandaar met Nederlandse vliegtuigen, die daar zullen worden gestationeerd, naar ons land te vervoeren. Voor amusement zal de wel zijnszorg van het Nederlandse leger zor gen. Het departement Haute Vienne, waarin het kamp ligt, is bekend om zijn natuurschoon en de liefhebbers van vis sen zullen goed doen hun hengel mee te nemen. Zij kunnen in de riviertjes en de meren in de omgeving terecht. De IJmonden Van de postduivenlioudei'svereniging ..De IJ monden" (zaterdagvliegers) te IJmniden namen dit weekeinde 93 duiven deel aan een wedvlucht van Wurzburg af over een afstand van 476 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8.15 uur. Den duif van Borgnrt bereikte als eerste het hok om 15.28 uur. de laatste prijsduif om 16.57 uur. Mooie vlucht met matige z.w. wind. De uitslag was als volgt: Borgart 1 9: Suurmond 2 20: Visser 3 15 16 21; klungel 4; Kofl'eman 5; Duurtsema 6 7 10 11 14 17 18; Harms 8: Verduin 9 12 22: mevr. De Boer 13; v. d. Scheer 23; Niemeyer 24. Oranje Nassau Van de postduivenhoudersvereniging „Oranje Nassau" te ÏJmuiden namen dit weekeinde 100 duiven deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand van 542 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.30 uur. Een duif van J. Verburg bereikte als eerste het hok om 14.34.45 uur, de laatste prijsduif om 15.16.43 uur. De dui ven zijn gelost met zuidwestelijke wind. De uit slag was als volgt: J. Verburg 1 10: J. Kraaijen- oord 2 4 9 14 19 22; B. Visser 3 17 18 24; A. de Waard 5 8 21: C. Prins 6 7; C. D. Geitenman 11 22; A. Gravenmaker 12 20; E. Schreuder 13 15; A. Broek 16; J. v. Sikkelerus 23 25. ÏJmuiden Van de postduivenhoudersvereniging „ÏJmui den" te ÏJmuiden namen dit weekeinde 94 duiven deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand van 542 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.30 uur. Een duif van J. Eelsing bereikte als eerste het hok om 14.20.30 uur. de laatste prijsduif om 15.32.18 uur. De heer J. Eel sing wint dé wisselprijs die door B. en W. van de gemeente Velsen werd aangeboden. De uitslag was als volgt: J. Eelsing 1 4 5 16 19; J. Exalto 2 3: G. v. d. Struik 3 6 7 14: W. Booy 8 22; K. Inia 9 20 24; J. v. Opbergen 10; L. de Waard 11; A. J. Waal 12 17 18 21; J. de Waard 15 23. Koningin Elizabeth II, de hertog van Edinburgh, de prins van Wales en prinses Anne (bijna zo groot als haar broer) poseerden voor de camera's op Windsor Castle. Op de voorgrond „Su gar", de lievelingshond van de ko ningin. Koningin Elizabeth en prins Philip hebben het voornemen om 10 juni Engeland te verlaten voor een reis door Canada en de Verenigde Staten. (Van onze correspondent in Bonn) Dezer dagen is te Bonn het Westduits- Russisch culturele verdrag ondertekend en daarmee officieel van kracht gewor den. Er blijkt opnieuw uit, hoe moeilijk het is in dit decennium van technische in spanning een normaal menselijk contact met het Russische volk tot stand te bren gen. Dit akkoord is niets meer dan een heel klein gaatje in het dikke ijzeren gor dijn. Door dat bijna onmogelijk kleine gaat je, dat het Russische wantrouwen tekent tegen alles wat westelijk is, zullen in de komende twee jaren uitwisselingen tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie plaats hebben. Tot op de man precies is er in aangegeven hoeveel hoogleraren en stu denten, hoeveel kunstenaars „uitgewis seld" mogen worden. Vorig jaar kreeg de Russische vice-premier Mikojan tijdens zijn bezoek aan Bonn van de Westduitse regering de toezegging voor een cultu reel akkoord en Bonn heeft zich nauwge zet aan die toezegging gehouden. Men wil hier blijk geven van zijn verlangen de spanning in de wereld wat te verminde ren dooi overeenkomsten, noe weinig om vangrijk zij dan ook zijn. Het cultureel akkoord geldt voor dit en het volgende jaar. Het omvat voor dit jaar het bezoek van een Westduits toneel gezelschap, een kamerorkest en een dans en amusementsorkest aan Rusland. Van Russische zijde stuurt men 'n volkskunst ensemble, een gastdirigent, vier of vijf in strumentale of vocale solisten en een pop- Advertentie Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (Inruil). IARGE NIEUWSTRAAT 433 -435 CENTRUM GALERIJ - ÏJMUIDEN De krotopruiming in de omgeving van de Grote Kerk in Beverwijk is begonnen. De opruiming van deze krotten is zeer urgent. Enkele oude huizen aan de Kerk straat worden thans door slopers onder handen genomen. De totale sanering zal wel enige tijd in beslag nemen. Er wordt echter in opdracht van het gemeentebe stuur van Beverwijk zo groot mogelijke spoed mee betracht. RAADSVERGADERING De raad van Beverwijk komt donderdag om half acht op het raadhuis bijeen. Op de agenda staan voorstellen tot het verlenen van een aanvullend krediet voor het bouw- rijpmaken van het uitbreidingsplan Wa rande, tot het verlenen van een krediet voor de aanschaffing en plaatsing van geysers in de 116 woningen aan de Plan tage en tot het aangaan van een overeen komst met het waterschap Meerweiden in zake het onderhoud van waterkeringen. Er wordt een ontheffing winkelsluiting voorgesteld en twee onbewoonbaarverkla ringen worden aanbevolen. Verder komen ter tafel een voorstel tot uitbreiding van het secretariepersoneel, en tot het beschikbaarstellen van krediet voor enkele noodvoorzieningen voor het onder wijs. Ook wordt voorgesteld krediet te ver lenen voor de stichting van twee openbare scholen in systeembouw. Er zal op deze vergadering tevens een nieuwe directrice voor de gemeentelijke huishoud- en in dustrieschool worden benoemd. (Van een onzer redacteuren) In september zal de omvangrijkste sein installatie welke ooit door de Amerikaan se General Railway Signal Company werd afgeleverd zijn voltooid. Het gaat hier om de beveiligingsapparatuur van het Cen traal station in Rotterdam en het nieuwe station van Schiedam met de bijbehoren de emplacementen, het tussengelegen baanvak en de vertakking naar het sta tion Rotterdam-noord aan de lijn naar Utrecht. Het project omvat in totaal hon derdveertig wissels met de bijbehorende seinen, bijna driehonderd geïsoleerde spoorsecties, voor de werking waarvan vijfduizend relais en vierhonderdvijftig kilometer kabel moesten worden aange legd. Men heeft er zes jaar aan gewerkt, ver deeld in tweeëntwintig fazen, en de kosten bedroegen bijna zes miljoen gulden. Dit bedrag wordt echter ruimschoots terug verdiend, want de in één seinhuis op het Rotterdamse Centraal station geconcen treerde installatie maakt tien seinhuizen en tweeëndertig seinhuiswachters overbo dig. Elke man vertegenwoordigt een ge kapitaliseerde waarde van 125.Ö00 gulden. De afvloeiing van de overbodig gewor- denen ging overigens geruisloos omdat het voornamelijk personeel betrof dat al dicht bij zijn pensioen was. Bij de personeels- besparing op zichzelf al vier miljoen en de geringere onderhoudskosten voor de seinhuizen komen dan nog de voordelen uit een oogpunt van veiligheid en econo mie. Minder seinhuiswachtei-s betekent minder overleg en dat wil zeggen minder kans op misverstanden en daaruit voort vloeiende stagnaties of erger. Bovendien kan men een veel efficiënter gebruik van het stationsemplacement maken. In Rot- terdam-CS verwerkt men nu achthonderd treinen en vierhonderd rangeerbewegin gen per dag en dan blijft er zeker nog een marge van 25 percent over. Al dit verkeer wordt beheerst door twee op rolstoelen gezeten seinhuiswachters voor een zeseneenhalf meter lang tableau waarop de stationsemplacementen van Rotterdam CS en Schiedam en de lijn met aftakking tussen die twee stations in sche ma zijn afgebeeld. Elk wissel met bijbe- Duizenden voetbalenthousiasten zijn zondagmiddag naar het terrein achter het station gekomen om de promotiewedstrijd voor de tweede klasse QSCVitesse bij te wonen. De Castricumse ploeg speelde be ter. Door de vervanging van Ris in de voorhoede door G. Jonker zat er meer vaart in de aanval en de Wormerveerse verdediging werd uit elkaar getrokken. Vitesse kon zodoende met een 2-4 uitslag naar de kleedkamers gaan. Reeds in de tweede minuut schoot Zon neveld raak, toen een flitsende combina tie de QSC-defensie had ontwricht en hij met een keiharde kogel keeper Stam het nakijken gaf: nul-een. Telkens verscheen de Vitesse-voorhoede voor het doel van de gastheren. G. Jonker raakte een keer de lat en De Zeeuw zag zijn schuiver net voor het doel langs suizen. Toch kwam ook de thuisclub nog in de aanval en het Castricumse doel kwam eni ge keren in gevaar. De Vitesse-verdedi- ging liet evenwel geen steek vallen. Bloem zaad kreeg na acht minuten een droom- kans, die hij trachtte te benutten. De bal ketste echter van de onderkant van de lat weer het veld in. Onmiddellijk hierna maakte midvoor Jonker een doelpunt, dat wegens buitenspel werd afgekeurd. Beide doelen verkeerden in gevaar. Midvoor Kat zag na 16 minuten een gaatje en hij liet er de gelijkmaker in verdwijnen: een-een. De Wormerveerse aanhang kon juichen, toen linksbuiten Fritz na nauwelijks enke le minuten QSC de leiding gaf: twee-een. Zonneveld bleek in uitstekende vorm te zijn en hij vuurde geregeld zijn kogels op Stam af. Na 29 minuten dook deze doel man naar een bal die pardoes over hem heen in het doel rolde: twee-twee. Het der de Castricumse doelpunt, nog juist voor de rust, werd wederom afgekeurd. Het was Vitesse ernst te winnen en reeds in de eerste minuut van de tweede helft joegen de Castricummers de bal van de middenstip naar voren. G. Jonker schoot opnieuw raak en het was twee-drie. Bij QSC scheen de moed wat te zakken. De middenlinie van Vitesse vulde uitstekend op, zodat de voorhoede gelegenheid kreeg gaatjes te zoeken. En die kwamen er ook. Jonker speelde een waterdicht spelletje, Zonneveld verrichtte na 8 minuten de hat trick en toen was het met de Wormerveer- ders gedaan. Het plaatsen en afgeven wer den onnauwkeurig en ook in de voorhoe de scheen het niet meer te willen kloppen. Walter werd vervangen door Smit. Deze miste echter ook de nodige schotvaardig heid, evenals de gebroeders Kat die hoog over en naast schoten. Vlak voor het einde kreeg QSC nog eni ge kansen, toen de Vitesse-defensie aar zelde in te grijpen. Maar keeper Stuifber gen kon de bal nog juist uit de hoek wer ken. De corners die de Wormerveerders in de laatste minuten kregen te nemen leverden geen resultaat meer op. GESLAAGD. Bij de vrijdag in Haarlem gehouden examens van de Da Costa-kweekschool slaagde mejuffrouw E. Verwoerd te Vel- sen-Noord. horend sein wordt vertegenwoordigd door een knop waarin een lampje gaat bran den zodra het betrokken spoor velig gezet wordt. In elke spoorsectie bevindt zich eveneens een lampje dat gaat branden zo dra zich daar een trein bevindt. Boven dit bedieningstableau bevindt zich een twee de waarin de laatstgenoemde lampjes zijn vervangen door de nummers van de trei nen welke zich op dat moment op het em placement bevinden. Door deze „trein- nummermelder" heeft de treindienstlei der, die de verantwoordelijkheid in het seinhuis draagt, steeds een overzicht van zijn „speelveld" en de uitvoering van de dienstregeling. Deze „treinnummermelder" is een van de twee nieuwigheden welke deze NX-in- stallatie bevat. NX-installaties zijn de laatste jaren een bekende verschijning ge worden in de Nederlandse spoorwegtech niek. Een aantal nieuwe grote stations, zo als 's Hertogenbosch, Eindhoven, Arnhem Leiden, werd er mee toegerust en ook een vijfentwintigtal kleinere. Haarlem komt ook aan de beurt. Haarlem, dat nog steeds als een klas- siek-mechanisch eiland ligt tussen een drietal volautomatisch beveiligde lijnen, zal in de toekomst eveneens van een N?t- installatie worden voorzien. De benaming NX is ontleend aan de tweede letter van de Engelse woorden „Entrance" (ingang, begin) en „Exit" (uitgang, einde). Het ge hele principe van de NX-beveiliging is na melijk dat de seinhuiswachter telkens twee knoppen heeft in te drukken, die steeds het begin en het einde in wer kelijkheid twee seinen aangeven van de weg welke hij de trein wil laten vol gen. De apparatuur zoekt dan verder wel uit of die weg ook inderdaad vrij is, of zich daar niet reeds een trein bevindt of van de andere kant nadert. Op die ma nier loodst de seinhuiswachter elke trein van sein tot sein, zonder dat hij die trein zelf te zien krijgt. Hij ziet hem echter op zijn tableau naderen omdat de lampjes in de daar getekende spoorsecties ver springen. Wanneer er tussen de door de seinhuiswachter aangegeven seinen meer dan één rijweg beschikbaar is, zoekt de apparatuur ook automatisch de kortste op. Bovendien wordt de machinist niet alleen door groen en rood licht getoond of het spoor al of niet vrij is. maar hij krijgt eveneens door een bepaald beeld een aan wijzing over de te bezigen snelheid. De trein zelf speelt in dit systeem uiter aard een actieve rol: wanneer hij het em placement nadert, wordt zijn komst in het seinhuis door een zoemer aangekondigd en van dat ogenblik af weet de seinhuis wachter dat hij zijn taak als loods moet beginnen. Door middel van de in het spoor aangebrachte relais worden de bewegin gen van de trein daarna op het tableau in het seinhuis zichtbaar. De tweede nieuwigheid van deze NX-in- stallatie is, dat ter besparing van kabels de bediening van de twaalf wissels bij de spooraftakking Delfshavense Schie over slechts twee draden plaats vindt. Elk commando een druk op de knop van de seinwachter wordt namelijk automa tisch in code vertaald en bij het betrok ken wisselcomplex weer in de oorspron kelijke opdracht omgezet. Tenslotte: deze NX-beveiliging voldoet uiteraard aan de hoogste veiligheidseisen. Dat wil zeggen, dat bij fouten, storingen en dergelijke de seinen wel steeds op rood zullen springen, maar nimmer op groen. Wel kan een machinist nog door een on veilig sein rijden, maar ook op dat vraag stuk wordt hard gestudeerd. Al is het geen onprettige gedachte, dat de mens nog niet helemaal onmisbaar is. OOOC»OOOCOOeCOOCCCCOOCCOCC<XX»MOÖ&MO»MC«»Oïei5CCöeOO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moetan afrekenen. DE 4Ö3J&NISTRATIE pentheater.. In totaal mogen 46 hoogle raren, studenten en wetenschappelijke as sistenten van weerskanten, de beide lan den bezoeken geen man meer. Tegen over een Westduitse architectonische ten toonstelling zal het volgende jaar een Rus sische nijverheidskunst-expositie staan. Tegenover een Westduitse film een Rus sische film, tegenover bandopnamen van Westduitse radio-uitzendingen, bandopna men van Russische radio-uitzendingen, enzovoorts. Zelfs hebben in dit culturele akkoord de atletiek- en bokswedstrijden tussen beide landen in dit jaar een wel omschreven plaats gekregen. Bijzonder geestdriftig heeft men dit cul turele akkoord te Bonn niet ontvangen. Het lijkt nu eenmaal in de verste verte niet op een klassiek cultureel verdrag, waarbij over een breed terrein gesproken kan worden van de kans om in aanraking te komen met eikaars cultuur. Anderzijds vat men de overeenkomst op als het be gin van een communicatie op geestelijk terrein, onafhankelijk van de grote ver schillen op politiek gebied. Een bres in een dikke muur. In genen dele is dit te ver gelijken met de wetenschappelijke en ar tistieke uitwisseling, die welhaast dage lijks plaatsheeft tussen de westelijke lan den. Het staat dan ook voor Bonn als een paal boven water dat men te Moskou willens en wetens geen stap verder heeft willen gaan dan deze overeenkomst-met-passer en-liniaal. Men is in de Sovjet-Unie niet gediend van westelijke pottekijkers. Men vindt te Moskou dit bijna belachelijk be krompen akkoord, zo wordt te Bonn ge zegd, al een geweldige concessie. Men blijft in Rusland zitten met zijn angst voor westelijke spionnen, voor westelijke in vloed op het Russische dagelijkse leven, voor mogelijke afkeer van het Russische ideaal. Hierbij is niet slechts de commu nistische staat in het geding, maar ook de van oudsher Russische angst voor „het vreemde". Te Bonn acht men deze hou ding gevaarlijk. Waar men niet bereid is open met elkaar te praten, waar men de deur voor elkaar op slot houdt, daar dreigt wanbegrip, wantrouwen, misverstand. En dat kan in tijden vol spanning tot gevaar lijke toestanden leiden. Hoe belachelijk de Russen zich ten deze gedragen, blijkt bij voorbeeld met betrekking tot het reper toire van het Westduitse toneelgezelschap. Dc Russen hebben er op gestaan, dat dit repertoire klassieke en geen moderne stukken zal bevatten. Met de problema tiek van de moderne westerse wereld mag de Russische schouwburgbezoeker geen kennis maken.zo kapselt Moskou zich en zijn bevolking in een isolatie, die behalve lachwekkend, ook bedroevend gevaarlijk is. Advertentie die lang moeten staan, 's avonds geen vermoeidheid meer door het dragen van U zult verbaasd staan over het resultaat Te ÏJmuiden verkrijgbaar bij: TEL 7sa- MARKTPLEIN PLEIN 1945 De handbalvereniging „IJmond", die met uitzondering van enige resterende wed strijden het competitieseizoen heeft ge ëindigd kwam zaterdagavond gezellig bij een in het Statenhuis aan de Velserweg in Beverwijk. Een flink aantal leden met hun dames of heren werd begroet door de voor zitter W. Siebers, die eigenlijk nog meer leden had verwacht, maar het op de debet zijde van het weer, de t.v. en de opening van de Velser Sportweek schreef. Hij deel de mee binnenkort nog een wedstrijd tegen een Duits handbalherenteam te verwach ten. Op hartelijke wijze geschiedde de hul diging van de kampioenen van het derde herenteam, dat als „veteranenploeg" een mooie prestatie leverde. Aanvoerder H. de Water ontving nog eens bloemen en alle spelers een mooie foto. Mejuffrouw L. Blom ontving de gelukwensen voor het behaalde kampioenschap zaalhandbal te Alkmaar van het tweede IJmond-dames- team waarbij alle speelsters een diploma met groepsfoto kregen. Een aardige attentie werd de heer Swarts bereid aangezien hij alle kampioensfoto's maakte. De heer J. de Boei", secretaris van de jeugdcommissie bezorgde het bestuur al een bijzondere verrassing met de aanbieding van een door hem gemaakte prachtige prijzenkast, waarin kleurige vanen (ook een aantal buitenlandse), bekers, medailles en mooie kunstvoorwerpen al bijna weer om uit breiding vragen. Ook de heer De Boer en zijn vrouw ntvingen een attentie. De IJmond-jeugd had 's middags zijn feest met uitreiking van diploma's met groeps foto aan negen kampioensteams. Enige amateursartiesten, een goochelaar en her sengymnastiek zorgden voor prettige ont spanning.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7