Enthoven werd in wegkampioen der Zandvoort amateurs Goggomobiel Moss en Fairman zegevierden in 1000 km.-race op Nürburgring Charlie Gaul won voor tweede keer Ronde van Italië Henri Anglade bleef tot eind zijn rivaal Mastrotto voor België won door strafworp in laatste minuut van Nederland Vroege aanval leidde tot succes Dik En thwen Grote favoriet voor de France 1959 Nederlanders kwamen niet aan bod Echtpaar Dee won achtste S.L.S-rit 8 Negen Italiaanse renners voor Tour de France reeds geselecteerd Criterium van de Dauphiné Libéré De klassementen Strijd om titel 50 km voor amateurs op 11 juni Nederland kan naar de wereldkampioenschappen Dank zij f 6000.' uit totopot HARDEBELT Haarlem won toernooi voor junioren van HKB KORFBALINTERLAND IN ASSEN Steenvoorden vierde in Ronde van Rijen Nieuw wereldrecord 1 km staande start MAANDAG 8 JUNI 1959 Na een prachtige strijd op het circuit van Zandvoort is de 23-,jarige landbouwer Dik Enthoven uit de Grote IJpolder erin geslaagd om beslag te leggen op het natio nale wegkampioenschap der amateurs 1959. En verdiend. Samen met de Amster dammer Henny Marinus en de Limburger Frits Knoops was Enthoven als gast- renner in de ploeg van „De Kampioen" de meest strijdlustige renner uit „Olympia's Toer door Nederland" overgebleven van een aanvankelijk uil veertien man bestaande kopgroep. Zijn twee overgebleven makkers met wie hij een ploeg vormde in de Ronde van Tunesië verraste hij in de voorlaatste ronde, toen het trio zich tussen de Hunzerug en de Tarzanbocht bevond, met een felle demarrage. Sprinter Marinus, die vanwege zijn scherpe eindschot door velen als favoriet werd beschouwd en Knoops konden aan deze krachtexplosie geen weerstand meer bieden. Ze moesten Enthoven, die als een groots kampioen over de eindstreep snelde, in de slotronde 23 seconden prijsgeven en werden zelfs nog ernstig bedreigd door het tot tien man geslonken peloton. Met veel pijn en moeite kon Marinus zich evenals vorig jaar als tweede te klasseren, terwijl Knoops op de finishlijn verslagen werd door Werner Swaneveld. De snelste man van de tien jagers uit het peloton. Voor dit kampioenschap verschenen 252 renners aan de start. Van hen ondernamen Van Asch, Joop en Jaap Hopman, Knoops, Lotz en Maliepaard al na amper twintig kilometer koers een serieuze uitlooppoging. En deze zou achteraf beslissend blijken voor het verdere strijdverloop. Want hun actie ontlokte een reactie van de strijd vaardige Enthoven en zijn clubmakker Snijder. Van Houwelingen, Marinus, Van Egmond en nog een heel stel favorieten. Het gevolg van deze zo vroeg ontbrande strijd was. dat er reeds in de zesde ronde een kwalitatief zeer sterke kopgroep van veertien man tot stand kwam, bestaande uit: Van Asch, Van den Berg. Dokter, Van Egmond, Enthoven, Joop Hopman, Van Houwelingen, Knoops. Van der Lans, Lotz, Marinus. Snijder, Steuten en Maliepaard. Alleen Jaap Hopman viel terug. De veer tien overige aanvallers zetten er een straf tempo in en liepen zienderogen uit op het lome peloton, waarin de wil om een ge zamenlijke tegenaanval te ondernemen in het geheel bleek te ontbreken. Na amper een uur koers bedroeg het verschil reeds meer dan een minuut. Met tientallen tege lijk stapte men toen achter in het peloton van de fiets en daaronder bevonden zich heel wat kanshebbers, zoals Solaro, Van der Ruit, Walravens, Piet van Dijk, Wes- seling en Van der Lee. Slechte een Kle- bach, Koolhof, Vaars, Scholten en enkele anderen bleven zich beijveren om een jachtgroep te formeren. Het was echter vergeefse moeite. Tegenaanval Pas halverwege de wedstrijd, toen bij velen de vermoeidheid een woordje mee ging spreken en de achterstand al meer dan twee minuten bedroeg, wisten acht man Koolhof, Piers, Swaneveld. Jonge- jan. Zilverberg, Hermes, Bom en Coehorst Dik Enthoven- kon het zich zondag avond nog maar moeilijk voorstellen dat hij de nieuwe wegkampioen van Nederland was geworden. „Ik kan het nog niet geloven", zei hij meteen na afloop. En dat is ook niet zo verwon derlijk, want in zijn vierjarige wieier - loopbaan reed hij maar tweemaal eer der de ereronde als winnaar van een open koers. Eén keer als nieuweling in de Wijde Warmer en éénmaal als ama teur op het circuit van Zandvoort. En toch is zijn overwinning in dit kam pioenschap geen verrassing. Hij heeft vooral in de grotere wegwedstrijden voor amateurs meermalen voor aan gezeten. Zijn zwakke eindsprint stond hem. echter bij het behalen van overwinningen in de weg. Dik moest zich altijd met ereplaatsen tevreden stellen. Zo heel erg vroeg was Dik Enthoven er overigens niet bij in de wielersport. Hij heeft eerst nog gevoetbald in „Halfweg" en is pas daarna inmid dels 18 jaar geworden gaan fietsen. Dat was in de zomer van 1954. Hij kocht toen de spulletjes van oud-baan- kampioen Piet Pieters uit Haarlem en ging vol animo aan de slag. Zijn eerste optreden als wielrenner was echter niet zo geweldig. Mede omdat de sprint nu eenmaal niet. zijn sterkste wapen is, moest hij zich aanvankelijk met louter ereplaatsen tevreden stellen. Enthoven viel veel meer op door zijn strijdlustige manier van rijden. Hij is geen „wieltjesplakker" die het zware werk aan anderen overlaat en hij zoekt zelf veel te graag de strijd op. Demar reren en aanvallen is zijn lust en zijn leven. Slechts tweemaal heeft deze strijdwijze hem succes opgeleverd. En nu dan voor de derde maal. Dat Enthoven geen onbekende is in de wielersport, blijkt wel uit het feit dat hij reeds voordat dit kampioenschap verreden werd uitnodigingen ontving om deel te nemen aan wedstrijden in Zweden, Luxemburg en Oostenrijk. Dit seizoen heeft hij veel tegenslagen ge kend, doch werd desondanks vierde in Gent-Stade, achtste en tiende in Tu nesië, tweede in de etappe Breda- Haarlem van „Olympia's Toer" en de meest strijdlustige renner, zesde in het kampioenschap van Noordholland. zich van het peloton af te zonderen. Hoewel zij enige winst boekten op de tot elf man gedunde kopgroep Van Asch, Dokter en Van Houwelingen waren afge vallen bleek hun actie toch niet met succes bekroond té worden. Want vooral Knoops, Enthoven en Snijder hielden er de gang in bij de koplopers. Deze snelheid werd na bijna honderd kilometer voor Lotz, Maliepaard. Van den Berg en Joop Hopman teveel van het goede. Zij moesten afhaken. Van der Berg en Hopman staak ten meteen de strijd, terwijl Lotz en Ma liepaard zich terug lieten vallen op de jachtgroep van acht man. Deze kreeg ook Wielrennen nog versterking van Sluis. De Jongh en Van Kreuningen, die uit het ten ondergang gedoemde peloton waren ontsnapt. Daarin gaf Harry Scholten. als een der grootst» favorieten van start gegaan, er de brui van. Vooral de steun van SJuis en Van Kreuningen bleek welkom, want zij voer den het tempo hoger op. Kopgroep gedund In de kopgroep zag Mik Snijder zijn winstkansen in rook opgaan door een lekke band. Bijna een volle ronde reed de blon de Halfwegger cp een platte achterband voordat hij bij de verzorgingspost een andere fiets kon aanpakken. De reserve- fiets van Enthoven en daarvan bleek het zadel voor Snijder te laag te staan, zo doende raakte hij zijn cadans kwijt. Toen hij een ronde later weer op zijn eigen fiets kon stappen, liet hij zich terugvallen op de jachtgroep. Nog meer verliezen kreeg de kopgroep te incasseren; de twee kam pioenen Piet v. d. Lans (baan) en Ab van Egmond (Zuid-Holland) konden het hoge tempo van de drie Tunesiërijders Ent- hoven. Knoops en Marinus niet langer vol gen. Ze verdwenen naar de achterhoede. Solo van Zilverberg De drie overgebleven koplopers bleven dapper stand houden. Maar hun voor sprong werd na elke ronde geringer. Toen er nog zo'n dertig kilometer gefietst, moest worden, begon Hiuib-Zilverberg d.e win- naar van „Olympia's Toer" aan een wanhopige poging om het drietal te be reiken. En het zag er zelfs ernstig naar uit dat hij daar inderdaad in zou slagen. Hij liep snel in en wist de achterstand tot veertig seconden te reduceren. Toen kreeg Zilverberg een terugslag en twee ronden voor de finish werd hij weer door zijn aanvankelijke makkers ingelopen. Onder grote spanning naderde het einde van de strijd. De kansen van de drie kop lopers werden gewikt en gewogen en daarbij was men het er unaniem over eens, dat Marinus dit kampioenschap in zijn voordeel zou heslissen. Maar het pakte anders uit. Dik Enthoven sloeg op de voor laatste afdaling van de Hunzerug met een scherpe demarrage zijn slag. zag dat Ma- minus en Knoops het antwoord op zjjn charge schuldig bleven en ging hard door. AI zijn reserves wierp hij daarbij in de strijd en dat bleek voldoende voor het be halen van de titel. De uitslag luidde: 1. en kampioen van Nederland, Dik Enthoven, Grote IJpolder, de 176 kilometer in 4 uur 15 min. en 38 sec.; 2. H. Marinus, Amsterdam in 4.16.01; 3. W. Swaneveld, Dordrecht: 4. F. Knoops, Koningsbosch; 5. L. van Kreuningen, Utrecht; 6. A. Jongejan, Rotterdam; 7. A. Sluis, Badhoevedorp; 8. K. de Jongh. West Graftdijk; 9. L. Coehorst, Tilburg; 10. M. Snijder. Halfweg: 11. H. Zilverberg, Goir- le; 12. W. Boss, Beek; 13. J. Hermes, Ber- kel; met grotere achterstand: 14. R. Lotz, Stein; 15. A. van Egmond, Den Haag; 16. F. Steuten, Weert; 17. J. Koolhof, Amster dam. Nieuwelingen De nationale nieuwelin'genwedstrijd, die aan het kampioenschap der amateurs vooraf ging, is zoals gebruikelijk in een massasprint van het hele peloton geëin- dingd. De 21-jarige Jan Hendriks uit Rijswijk toonde zich daarin de snelste. De uitslag luidde: 1. J. Hendriks, Rijs wijk, de 58 kilometer in 1 uur 25 min. en 9 sec.; 2. M.Sachs, Amsterdam; 3. J. v. d. Velde, Amsterdam; 4. P. Buuts, Erp; 5. B. Zoet, Sassenheim; 6. D. Leyen, Kampen; 7. ex aequo: het peloton. Kort. na de start, lagen de 252 renners nog dicht, bijeen, maar dat werd later anders. De Italiaanse ploeg voor de Tour de France krijgt langzamerhand gestalte. Alfredo Binda de ploegleider van de Azzur- ri, heeft reeds negen renners als defini tief op zijn lijstje staan: Baldini, Favero, Ronchini, Pambianco, Falaschi, Baffi, Padovan, Gismondi en Catalano. De controverse Baldini-Favero is dus ken nelijk uit de wereld. Verder valt het op, dat Gastone Nencini niet wordt genoemd. Nencini blijkt volkomen uit vorm te zijn en hij heeft zelf gezegd niet veel voor de Tour te voelen. Charlie Gaul heeft intussen gereageerd op de verklaring van de leider van zijn extra sportieve merk Emi, Valente dat de aan dit. merk verbonden renners geen toe stemming zouden krijgen de Tour de Fran ce te rijden. „Natuurlijk start ik in de Tour", ver telde Gaul, „als winnaar 1958 kan ik mij onmogelijk terugtrekken. De mensen zou den dat niet nemen en zij zouden dan ge lijk hebben. Als meneer Valente mij met alle geweld wil verhinderen te starten, dan moet hij mij niet alleen een vergoeding geven voor alles wat ik mogelijk in de Tour kan verdienen tot de eerste prijs toe..., maar bovendien een bedrag beta len, dat een equivalent is van hetgeen ik als eventueel winnaar met af te sluiten contracten zou verdienen". Het Britse team Stirling Moss-Jack Fair man heeft op de Nfirhurgring in een As ton Martin de internationale sportwagen race over 1.000 kilometer gewonnen. De twee Britten legden de 44 ronden van het bochtige, 22.8 km .lange circuit af in 7 uur 33 min. 18 sec. Hun gemiddelde was 132.9 km./uur. Tweede werden de Amerikaan Phil Hill en de Belg Olivier Gendcbien in een Ferrari Testa Rossa, met een tijd van 7 uur 33 min. 59 sec. en een gemiddelde van 132.6 km./uur. Derde werden de En gelsman Tony Brooks en de Fransman Jean Behra, eveneens in een Ferrari, met een tijd van 7 uur 36 min. 45 sec. Dc vier de plaats was voor de Italiaan Maglioli en de Duitser Hermann, in een Porsche 1600, met een tijd van 7 uur 40 min. 57 sec. Op de vijfde plaats kwam de derde door dc Fcrrari-fabriek ingeschreven wagen, bestuurd door de Amerikaan Daniel S. Gurney en dc Engelsman Chriss Allison. A utomobilisme Moss reed zijn Aston Martin dezelfde wagen waarin, hij de wedstrijd van vorig jaar had gewonnen gedurende 37 van de 44 ronden. Tweemaal kwam Moss weer op kop. nadat co-equipier Fairman de lei ding aan de Ferrari's had moeten afstaan. De eerste maal nam Fairman het stuur van Moss over, toen Moss een voorsprong van 6'/: minuut had veroverd in de eerste 17 ronden, daarbij driemaal het rondere cord verbeterend. Hij bracht het op 9 min. 32 sec., gemiddeld 143.5 km/uur. Maar Fairman was de leiding snel kwijt. Bij een poging een kleinere wagen te mijden in het veld van 67 teams, raakte hij uit de baan en deukte de achterzijde van zijn wa gen. Na dit. incident, dat hem acht minu ten had gekost en hem op de vierde plaats had gebracht, kroop Moss weer achter het stuur. Zes ronden later reed Moss reeds De Luxemburger Charlie Gaul heeft de ronde van Italië gewonnen. Als eerste bui tenlander is hem dit voor de tweede keer gelukt. Nog nimmer is een Giro zo be heerst door het buitenland als ditmaal met Gaul, Anquetil en Rik Van Looy. Zijn eerste overwinning behaalde de Luxem burger in 1956 en met op de achtergrond zijn overwinning van het vorige jaar in de Ronde van Frankrijk beeft hij zich weer aangediend als de grote favoriet voor de Tour 1959. Dc winnaar van de laatste etappe van Courmayeur naar Milaan over 220 kilometer was de Zwitser Graf, die 6 uur 14 min. 38 sec. noteerde. Op de voorlaatste dag, in de 21ste etappe van St. Vincent naar Courmayeur over 296 km., wreekte Gaul het vermeende on recht, hem vrijdag door de jury aange daan. De vijftien seconden, die hij toen te kort zou hebben gekregen in zijn winst op De Fransman Henri Anglade heeft het Criterium van de Dauphiné Libéré gewon nen door in de laatste etappe van Vienne naar Grenoble over 151 kilometer zijn grootste rivaal, Mastrotto, vóór te blijven. De laatste etappe was voor de Duitser Alt- weck die de sprint won van een peloton van vijftien man, waarbij zich ook onze landgenoot Kool bevond. Altweck liet 3 min. 32 min. 17 sec. afdrukken. De overige Nederlanders, Van Breenen, Damen en Van den Borg, brachten het in deze etappe niet verder dan de 24ste, 60ste en 64ste plaats. In het eindklassement bezette Kool de 30ste, Van den Borgh de 48ste, Van Breenen de 58ste en Damen de 64ste plaats. De zesde etappe, Thonon les Bains Villeurbanne (213 km), werd ook door Altweck gewonnen in 5.35.55. In het grote peloton bevonden zich alle Nederlanders behalve St.olker, die de strijd staakte. Na 142 km demarreerde Anglades ploeg- enoot Dotto, derde in het algemeen klas sement, in gezelschap van Milesi en Tho-, min, die voor dezelfde ploeg uitkwamen.' Door de vlucht van Dotto werd eindelijk de aandacht van Anglade afgeleid, omdat het er lange tijd naar uitzag, dat Dotto een serieuze aanval zou doen op de twee de plaats van Mastrotto. Zover kwam het echter niet. Wèl kon Dotto de reeds eerder ontsnapte renners zoals Thomin, Rostollan en Altweck inhalen, maar aan de finish bedroeg zijn voorsprong op de grote groep ruim twee minuten. Dit was niet voldoen de om Mastrotto in het algemeen klasse ment te passeren. Wereld-uurrecordhouder Roger Rivière bracht het eerste deel van de zevende etappe, een tijdrit over 42 km van Lyon naar Vienne, op zijn naam in 53 min. 40 sec., hetgeen neer komt op een gemiddelde van 47 km per uur. De snelste Nederlan der was Van den Borgh, die 15e werd in 57.44. Henri Anglade slaagde er in het tweede deel van de laatste etappe in, de krappe voorsprong van 17 seconden, die hij na de zondagmorgen verreden tijdrit bezat op zijn grootste concurrent, Mastrotto, te be houden. Om dit te bereiken volgde Anglade de enige goede tactiek: hij bleef voortdurend aan het wiel van Mastrotto, zodat deze haast niet weg kon komen. Toch slaagde Mastrotto er een keer in zijn „schaduw" te verrassen. Dat was na 86 km, toen Rivière en Annaert uit het peloton weg sprongen en Anglade even werd afgeleid. Onmiddellijk demarreerde Mastrotto, maar met steun van zijn ploeggenoten slaagde Anglade erin de aanval op zijn leiders positie af te slaan. Tien kilometer vóór de finish probeerde Mastrotto het opnieuw. Drie keer achtereen demarreerde hij, maar steeds werd hij door de snel reagerende Anglade teruggehaald. Na de derde keer gaf een totaal ontmoedigde Mastrotto het op. Beide renners eindigden in het pelo ton, waarmee de eerste grote overwinning van Anglade een feit was. Intussen hadden 16 renners een voor sprong van ruim twee minuten kunnen nemen. Eerst was Saint ontsnapt in ge zelschap van onder meer Bergaud, Milesi en Altweck en daarna een tweede groep met Rivière, Vindevogel en onze landge noot Kool. Weldra kwamen deze twee groepen bij elkaar en in de sprint in Gre noble bleek de Duitser Altweck, die zater dag reeds de voorlaatste etappe op zijn naam had gebracht, de snelste. Het eindklassement luidt: 1. Anglade (Fr.) 35 uur 58 min. 7 sec. 2. Mastrotto (Fr.) 35.58.24; 3. Rivière (Fr.) 36.04.59; 4. Dotto (Fr.) 36.06.12; 5. Le Dissez (Fr.) 36.06.41; 6. Rohr- bach (Fr.) 36.07.05; 7. Rostollan (Fr.) 36.09.18; 8. Huot (Fr.) 36.09.18; 9. Segu (Sp.) 36.09.48; 10. Lach (Fr.) 36.10.19; 11. Bergaud (Fr.) 36.10.57; 12. Privat (Fr.) 36.11.15; 30. Kool (Ned.) 36.42.17; 48. Van den Borgh (Ned.) 37.04.15; 58. Van Breenen (Ned.) 37.21.57; 64. Damen (Ned.) 37.51.41. Het. eindklassement luidt: 1. Gaul (Lux.) 101 uur 50 min. 26 sec.; 2. Anquetil (Fr.) op 6 min. 12 sec.; 3. Ronchini (It.) op 6.16; 4. Van Looy (Belg.) op 7.17; 5. Massignan (It.) op 7.31; 6. Poblet (Sp.) op 10.21; 7. Battistini op 10.47; 8. Carlesi (It.) op 13.38; 9. Bono (It.) op 13.56; 10. Nencini (It.) op 15.49; 11. Junkermann (Did.) op 18.12; 12. Zamboni (It.) op 21.30; 13. Couvreur (Belg.) op 24.13; 14. Conterno (It.) op 28.47; 15. Sabbadini (It.) op 28.48; 16. Gismondi (It.) op 28.55; 17. Baldini (li.) op 33.31; 18. Defilippis (It.) op 35.15; 19. Fantini (It.) op 35.16; 20. Favero (It.) op 37.48. Het eindklassement voor de grote bergprijs luidt: 1. Gaul (Lux.) 560 pnf,.; 2. Massignan (It.) 320 pnt.; 3. Junkermann (Did.) 300 pnt.; 4. Favero (It.) 250 pnt.; 5. Battis tini (It.) 110 pnt.; 6. ex aequo Hovenaers (Belg.), Cestari (It.) en Conterno (It.) elk 100 pnt.; 9. Fornara (It.) 90 pnt.; 10. Ex aequo: Pellegrini (It.), Anquetil (Fr.), Van Looy (Belg.), Gismondi (It.), Dar- rigade (Fr.) en Defilippis (It.), elk 80 punten. Anquetil nam hij veertigvoudig terug. De Fransman moest de leiding in het alge meen klassement aan Gaul afstaan en de Luxemburger kon de eindzege moeilijk meer ontgaan. Niet alleen won hij de zware bergetap pe, die drie Alpenpassen telde, de grote St. Bernhard, de Roclaz en de kleine St. Bernhard, maar hij nam bovendien zo'n grote voorsprong op Anquetil, bijna tien minuten, dat. hij de rose trui vast om de schouders kreeg. Zijn voorsprong op An quetil bedroeg na deze Alpenetappe 6 min. 12 sec. De „Koning der bergen" was oppermachtig gebleken. Der traditie getrouw werd de laatste etappe een lange wandeling, waarin de renners als toeristen naar de finish in Mi laan fietsten. Er werden wel enkele uit looppogingen gewaagd, maar de ploegge noten van Gaul, zijn landgenoten Bolzan en Ernzer, alsmede de Italianen Fornara en Pellegrini waakten er als schildwach ten voor dat de leidende positie van hun „baas" niet in gevaar kwam. Slechts Bo no en Pintarelli kregen toestemming te vluchten, maar 15 kilometer voor Milaan slokte het grote peloton hen weer op. In de straten van Milaan sloeg de Zwit ser Graf zijn slag en met een voorsprong van acht seconden arriveerde hij als etappewinnaar op de Vigorellibaan. Rik van Looy won de sprint van het peloton in 6.15.46. Met het oog op de baankampioenschap- pen van Nederland in het Olympisch sta dion te Amsterdam deelt de KNWU nog mede dat voor 11 juni behalve het sprint kampioenschap voor professionals ook het kampioenschap voor amateurs over 50 km., waarvoor een honderdtal renners heeft ingeschreven, op het programma staat. Bovendien wordt die dag een wedstrijd over 50 km. achter grote motoren voor amateurs gereden, welke zal gelden als selectiewedstrijd voor de wereldkam pioenschappen. Acht amateur-stayers zul len in de baan komen, onder wie Van Hou welingen en Buys. Ru Dee is algemeen winnaar geworden van de achtste Scheveningen Luxem burg Scheveningen-rit. Zaterdagmorgen heefl de man uit Wassenaar in een voor treffelijk en beheerst gereden slot-klasse- mentsproef op de boulevard zijn voor sprong op zijn naaste concurrenten zelfs nog vergroot. Vol bewondering zagen de vele bonderden belangstellenden toe, boe Dee zijn Chevrolet Impala dc grootste wagen van de hele karavaan rond dc pilonnetjes stuurde. In de sportklasse, waarin dc minder geroutineerde rijders zijn ingedeeld, ging de zege naar de com binatie Smit-de Koek van Leeuwen (Voor burg/Delft). De klassewinnaaaxs waren: Superklasse kisrsp 2: ,Tvan Nieuwenhuyzen -mevr. Van Nieuwenhuyzen, Scheveningen met Volkswagen, 447,84 wedstrijdpunten. Klasse 3: D. de Wild-W. F. K. de Wild. Alk maar met Volkswagen, 404,03 wedstrijdpunten. Klasse 4: E.d. H. Swart— F. .Colenbrander, Was senaar/Den Haag mét Fiat 1100, 515,86' weastr.p. Klasse 5: P. M. Korsten—G. F. Korsten, Den Haag niet- Borgward Isabella: 421,01' wedstrljdp'nt. Klasse 6: H. J. te SiepeJ. W. Belize. Windes- heim met Simca Montlhery, 445.76 wedstr.punten. Klasse 7: R. H. R, Deemevr. Dee, Wassenaar met Chevrolet Impala, 401,12 wedstrijdpunten. Klasse 8: P. R. Schous—P. W. Waltman. Haar lem/Utrecht met MGA, 404,16 wedstrijdpunten. Klasse 9: W. L. Poll—G. J. F. van Dijk. Hilver- sum/Groenekan met Porsche 1600 S, 406,24 wed strijdpunten. Algemeen winnaar: R. H. R. Dee en mevr. Dee met 401,12 wedstrijdpunten. Sportklasse Klasse 2: W, M. G. KooymansH. A. Zicke- meijermej. P. M. C. Hompus, Teteringen/Rijs- wijk met Mercedes 180 D, 458.11 wedstrijdpunten Klasse 3: J. A. A. M. SlootsM. Cieremans, Voorschoten/Den Haag met Volkswagen, 411,62 wedstrijdpunten. Klasse 4: D, Molenaarir. W. H. Verschoor. Delft/Rijswijk met Peugeot 203, 415,07 wedst.r.pnt.. Klasse 5: K. H. R. Meijer—G. E. Sankwarden, Apeldoorn met Ford Taunus 17 M, 408,96 w.str.p. Klasse 6: J. S. de Vries— H. Stutterheim. Apel doorn met Auto Union 1000, 445.76 wedstr.punten. Klasse 7: G. Smit Azn.--A. de Kook van Leeu wen, Voorburg/Delft met Chevrolet Bel Air, 396,06 wedstrijdpunten, Klasse 8: G. Kwakkel—B. Mever, Apeldoorn met Alfa Romeo Guil SPR, 447,03 wedstrijdpnt. Klasse 9: H. van der Meerenmevr. Van der Meeren, Eindhoven met Porsche 1600, 402,64 wed strijdpunten. Algemeen winnaar: G. Smit Azn.—A. de Koek van Leeuwen met. 396,06 wedstrijdpunten. weer op kop. Na 33 ronden rijden, met 2V2 minuut voorsprong, gaf Moss het stuur weer over. Maar na twee ronden was Fair man de leiding al weer kwijt aan Hill. Weer nam Moss over en na vier ronden prachtig rijden had hij opnieuw de leiding en hij behield die tot de finish. Wisselen van bestuurder was reglementair ver plicht. Geen rijder mocht in deze wed strijd langer dan drie uur achtereen aan het stuur blijven. Het was de derde achtereenvolgende overwinning van een Aston Martin in de ze klassieke sporlwagenrace, hoewel de wagen van Moss ditmaal de enige officiële inschrijving was van de Aston Martin fa briek. Een andere Aston Martin, particu lier ingeschreven en gereden door de En gelsen Whitehead en Nayler, viel spoedig uit door moeilijkheden met de versnel lingsbak. De Nederlander Care! Godin de Beaufort, die met de Duitser Edgar Barth in een Porsche reed, behoorde tot hen die opgaven. 42 van de 67 teams reden de wed strijd uit. Er waren 200.000 toeschouwers. De wedstrijd was de derde van de vijf die tellen voor het wereldkampioenschap sportwagens. De stand is nu: Porsche 15 punten, Ferrari 14, Aston Martin 8, Mase- rati 2. Voor het begin van de wedstrijd heeft zich nog een ernstig ongeluk voorgedaan dat aan twee mensen het leven heeft ge kost. Toen het circuit nog open was voor het publiek sloeg een Belgische personen wagen in een bocht om en viel op een lager gelegen tent, waarin een Duits echt paar met een vierjarig dochtertje kam peerde. Het echtpaar werd direct ge dood. Het dochtertje liep, evenals de twee inzittenden van de personenwagen, ern stige verwondingen op. Schermen In Utrecht is zaterdag de jaarlijkse al gemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Schermbond gehouden. De voorzitter, mr. J. D. Schepers, nam als zodanig afscheid van de hond. In de vaca ture werd voorzien door de benoeming van de heer G. P. Termöhlen. Medegedeeld werd dat ons land aan de dit jaar in Boedapest te houden wedstrij den om de wereldkampioenschappen schermen kan deelnemen, dank zij een gift van 6.000 van de KNVB uit de toto- pot. De deelneming is belangrijk, omdat de resultaten van Boedapest antwoord zullen geven op de vraag of Nederland in I960 naar de Olympische Spelen in Rome zal gaan. Advertentie v.a. 3485.— Hoofdagent Haarlem en omstreken Rijksstraatweg 249 Haarlem-Noord Korfbal De Haarlemse Korfbalbond hield zijn jaarlijkse juniorentoernooi op de velden van de Hoogovens. De wedstrijden hadden een vlot verloop. Winnaar van dit toernooi werd Haarlem. Aurora legde beslag op de tweede plaats. In de laatste minuut van de korfbahved- stri.jd NederlandBelgië, die ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Drentse korfbalbond te Assen is gespeeld, is de beslissing gevallen. Scheidsrechter Verbist kende onze zuiderburen een straf worp toe en zo kwam de Belgische zege op het laatste nippertje tot stand. Hoewel de Nederlanders in de eerste minuten van de strijd gevaarlijk voor de Belgische korf opereerden werd de score door de Belgen geopend. De Ronde van Rijen voor professionals en onafhankelijken is zondag gewonnen door Jo de Haan uit Klaaswaal. De win naar legde de 140 km af in 3 uur 32 min. 17 seconden. De uitslag luidde verder: 2. Gerrit. Voorting (Roosendaal); 3. Jo de Roo (Schoore); 4. Piet Steen voorden (Heem stede); 5. Gijs Pauw (Utrecht); 6. Piet Maas (Pindorp); 7. Gerrit Schulte (Den Bosch); 8. Joop v. d. Putten (Den Haag); 9. Peter Post (Amsterdam); 10. Daan de Groot (Amsterdam)- allen in dezelfde tijd als de winnaar. De Italiaan Beghetto heeft op de Vigo rellibaan tijdens de wedstrijden, die voor af gingen aan de aankomst van de Ronde van Italië, het wereldrecord 1 km. op open banen met staande start (amateurs) ver beterd en gebracht op 1 min. 8.4 sec. Het record stond sinds 5 september 1956 op naam van de Italiaan Faggin met 1 min. 9.2 sec., welke tijd hij eveneens maakte op de Vigorellibaan. De tijd van Beghetto is beter dan die, waarmee de Engelsman Reg Harris het wereldrecord op dit num mer houdt bij de professionals, namelijk 1.08.6, welke dateert van 26 oktober 1952. Ramaekers was er de maker van en het gebeurde in de derde minuut. Deze voor sprong is echter niet lang door de Belgen behouden. Nauwelijks was de bal weer in het. spel of Janssens van Westerkwartier trof na een snelle doorbraak doel: 1-1. Men was daarna aan beide zijden zeer beweeglijk, doch het doortastende spel van de Belgen had meer succes. Mevrouw Gerlo bracht de stand op 2-1 voor de Belgen. De Nederlanders meenden met hun fantasierijke spel iets te kunnen be reiken, doch daar vergisten zij zich deer lijk in. Tegen het felle afbrekende spel van hun tegenstanders hadden zij met verre schoten geen succes. Na 13 minuten kwam het derde Belgische punt. Wagemaker strafte een blunder van Zwaanswijk reso luut af: (1-3). Pas na 23 minuten spelen werd de achterstand door Van Krieken gereduceerd (2-3). Met deze stand kwam de rust. De Belgen waren ook na de hervatting goed op dreef. Door een fraai schot van Van der Velde bereikten de Belgen een 4-2 voorsprong. Doch even daarna ant woordde Munnikes (3-4). Voor onze land genoten kwamen vele kansen, doch deze werden niet uitgebuit. Mevrouw Adriaen- sen (België) wipte de bal na 22 minuten in de korf (3-5). Dit doelpunt moet voor de Nederlanders een stimulans geweest zijn om zich beter te weren. En inderdaad de aanvallen van onze landgenoten wer den talrijker en heviger. Eerst bracht Van Lunteren de stand op 4-5 en 10 minuten voor het einde passeerde Bos zijn tegen standers. Met een fraai schot scoorde hij de gelijkmaker (5-5). De scheidsrechter kende in de laatste minuut de Belgen een strafworp toe. Van der Velde maakte er dankbaar gebruik van (5-6). Een sensa tioneel slot van een wedstrijd, die voor on ze landgenoten weinig bevredigend is ge weest De stand is thans: Nederland 52 42 6 4 90 België 52 4 6 42 14

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 8