HET WEER Nederland bepleit hulp via de UNO-organen Regering beantwoordt vragen over oorlog in Algerije Westelijke ministers bieden in Genève een samenvatting aan te MORRIS"$(ffireyou ëuif! „Resolutie in UNO wees geen allen bevredigende oplossing aan „Een voetganger is geen verkeer" Spaak klaagt over gebrek aan realisme BONIMANTELS Kustvaarder lek gestoten op pier Koel Het woord is aan In de krant van heden: Afgescheiden Siciliaanse christen-democraten winnen 4 zetels ATLANTISCH CONGRES Uitspraak proefproces: Eenzaam avontuur Grote Drie in beraad over crisis in de NAVO Grote spionage-affaire in Denemarken ontdekt Russen kondigen spoedig einde der conferentie aan DINSDAG 9 JUNI 1959 44e JAARGANG NUMMER 180 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. ij i rea y[ VJW Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. 1 tjii lil 1 H Ip&èil if |j lp i Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JsL J|=, da j^a da ^«s^iL da da ids franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Pi™ rpWenin<* TTmnider Courant nn 129288 Haarlem: hoofdrad, ao alle afd. Ta,af. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANIPOOBT, DR.EHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING A^^riL op aanZg verghaar! BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESjRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM.TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige westelijke wind. Koudere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weei-rapporten op pagina twee. Bertha von Süttner: Iedere geestelijke stroming wordt eerst bespot, daarna bestreden en tenslotte uitgemaakt voor „oud nieuws". pag. Uit stad en omgeving5, 8 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Agenda 5 Loggers jagen op Holl. Nieuwe (6) 8 Economisch nieuws 2 Feuilleton 4 Sport 11 Radio en televisie 4 Beurs S DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In de nacht van maandag op dinsdag is de Groningse kustvaarder Navis in IJmui den op de Noorderpier gelopen. Het 498 ton metende schip had by de Hoogovens wals- materiaal geladen en voer naar buiten. Toen de Navis tussen de pieren was, kwam juist de 9000 ton metende Zweedse ertstanker Hasselö naar binnen. Het was op dat moment half vier en er liep een zware vloedstroom om de noord. De kapitein van de Navis bleef zover mogelijk uit de buurt van de Zweed en plotseling schoof zijn schip op de noor derpier. Gelukkig waren juist twee sleep boten van Wijsmuller in de nabijheid, die razendsnel de Navis op sleeptouw namen. De kustvaarder, die al in zwaar zinkende toestand verkeerde, werd op het strandje ten westen van het fort gezet. De Navis werd met het achterschip vast gelegd, het voorschip lag gedeeltelijk onder water. De ruimen stonden vol en er moest dan ook snel worden gepompt. Het was de bedoeling de kustvaarder naar de ber gingshaven te slepen. De sleepboot Assistent van Wijsmuller loste zijn collega's Simson en Junior af. Met drie dieselpompen en twee jet pom pen probeerde men het volkomen volge lopen schip leeg te krijgen. In het stik donkere ruim zocht een duiker tastend zijn weg tussen rollen ijzer van drie ton en staalplaten. De Navis heeft dwars op de pier gelegen, voordat de Simson haar weg sleepte. De duiker is er echter nog niet in geslaagd precies de omvang van de schade vast te stellen. Er was geen loods aan boord van de kustvaarder toen deze op de zuidpier liep. Kapitein J. Liebe, 27 jaar en afkomstig uit Groningen was diep onder de indruk en niet in staat iets naders over het gebeurde te zeggen. Schip en lading zijn verzekerd. De Navis heeft een bemanning van 10 kop pen. Een matroos werd tijdens het ber gingswerk licht aan een hand gewond en is aan wal gezet. ROME (Reuter) De afgescheiden christen-democraten van Milazzo. die de Siciliaanse Christelijk-sociale unie heb ben gevormd, hebben bij de zondag ge houden verkiezingen voor het regionale parlement van Sicilië vier zetels gewon nen, zodat zij thans negen zetels in de raad hebben. Acht maanden geleden scheidden vijf christen-democraten zich af en vorm den een zelfstandige fractie. De samenstelling van de raad is thans als volgt: christen-democraten 34 (twee meer dan na de afscheiding van Milazzo en de zijnen), communisten 21 (winst een) linkse socialisten elf (winst een), neo-fas- cisten negen (onveranderd), de christelijk- sociale unie negen (winst vier), monar chisten drie (verlies zes), liberalen twee (verlies een), en sociaal-democraten een (verlies een). Bij de verkiezingen in 1955 hadden de christen-democraten 37 zetels gekregen. De regeringscoalitie van Milazzo, be staande uit communisten, linkse socialis ten, de Christelijk-sociale unie, de neo fascisten en de monarchisten verkreeg 53 van de 90 zetels. Herstel van de coalitie is echter niet mogelijk omdat de linkse socialisten niet bereid zijn de samenwer king met de neo-fascisten en monarchis ten voort te zetten. Een andere mogelijk heid is een coalitie van christen-democra ten, liberalen en monarchisten, tezamen 39 stemmen, met steun van de neo-fascis ten. NIEUWE KLEUREN TWEEDMANTELS Op schriftelijk gestelde vragen van het Tweede Kamerlid de heer N. van der Veen (P.S.P.) in verband met het optreden van Franse militairen in Algerije heeft de heer De Quay, minister van Buitenlandse Za ken ad interim, mede namens de heer Van den Bergh, minister van Defensie, geant woord, dat het niet op de weg der rege ring ligt om aan de hand van perspubli- katies over het optreden van militairen in Algerije een oordeel uit te spreken. Voor wat betreft het schrijven van een dertigtal Franse priesters moge de aan dacht worden gevestigd op het door de „Direction de l'aumönerie militaire catho- lique" uitgegeven communiqué, gepubli ceerd in het dagblad „Le Monde" van 4 april 1959, waarin onder andere wordt gesteld, dat genoemde „direction" niet vooruit wenst te lopen op de beantwoor ding door degenen, tot wie het schrijven gericht is, en dat de Franse minister van Oorlog, aan wie de brief eveneens is toe gezonden, een onderzoek heeft doen instel len bij de ondertekenaars van het schrij ven met het doel nadere aanduidingen te verkrijgen over de door hen bedoelde fei ten. De regering moge allereerst in herinne ring brengen, dat door de jongste Alge mene Vergadering van de UNO geen re solutie inzake Algerije werd aanvaard. Door een 17-tal Afro-Aziatische delegaties werd weliswaar een resolutie ter zake in gediend, maar deze behaalde niet de ver eiste tweederde meerderheid. De stem verhouding was: 35 vóór, 18 tegen en 28 onthoudingen. Het is niet juist te stellen, dat de meerderheid van landen, die aldus hun steun aan deze resolutie onthielden, zich daarbij slechts hebben laten leiden door de overweging, dat de Algerijnse kwestie een binnenlandse aangelegenheid van Frankrijk is. Voor een aantal dezer landen heeft een rol gespeeld de overtui ging, dat aanvaarding van de resolutie in de voorgestelde vorm niet zou kunnen bij dragen tot het verkrijgen van een voor allen bevredigende oplossing van het Alge rijnse vraagstuk. De regering is overigens niet van mening, dat het standpunt van deze meerderheid mede ten gevolge heeft gehad, dat de verhouding tussen de West- europese volken en de volken van Noord- Afrika en het Nabije Oosten een toenemen de verslechtering heeft ondergaan en dat zulks een vergroting van het gevaar van een militair conflict van grote omvang met zich heeft gebracht. Het standpunt, dat de regering tijdens de komende Algemene Vergadering van de UNO met betrekking tot de Algerijnse kwestie, zo deze wederom aan de orde komt, zal innemen, is uiteraard mede af hankelijk van de vraag, welke resoluties alsdan eventueel zullen worden ingediend. Overigens acht de regering het niet juist om te stellen, dat haar stem tijdens de vorige Algemene Vergadering de door slag heeft gegeven. Men zou hetzelfde im mers kunnen zeggen van de stemmen van elk der 46 delegaties, die zich tegen de bedoelde resolutie hebben uitgesproken of zich daarop hebben onthouden. De regering overweegt geen andere stappen te ondernemen opdat er aan de strijd in Algerije een einde komt. Op de hypothetische vraag, omtrent de opvattin gen, welke aan de dag zouden kunnen tre den bij eventueel verder voorkomende der gelijke conflicten, moet de regering het antwoord schuldig blijven. De omstandigheden in Nederlands Nieuw-Guinea zijn in geen enkel opzicht vergelijkbaar met die in Algerije, besluit het antwoord van de regering. Een voetganger is geen verkeer in de zin van artikel 28 lid 1 van het Wegen verkeersreglement, aldus de conclusie in de maandag door de rechtbank te Amster dam gedane uitspraak in een proefproces over deze kwestie tegen een automobilist. Deze was ten laste gelegd, dat hij in ok tober 1958 bij het rechts afslaan op de Middenweg te Amsterdam geen voorrang had verleend aan een voetganger op een zebrapad. De kantonrechter had de auto mobilist in eerste instantie tot een boete van twintig gulden veroordeeld. De officier ging in hoger beroep. Hij had betoogd, dat een voetganger niet als verkeer kan wor den aangemerkt en vrijspraak gevorderd. De rechtbank, die dus de mening van de officier onderschreef, achtte de automobi list niet strafbaar en ontsloeg hem van rechtsvervolging. Het proces-verbaal in deze principiële zaak was opgemaakt in opdracht van de chef van het politiebureau Linnaeusstraat, de thans gepensioneerde commissaris L. A. A. Cohen, tevens voorzitter der Nederland se vereniging ter bescherming van voet gangers. Een student had zich beschikbaar gesteld om als „voetganger" te fungeren. Hij liep op het bewuste zebrapad toen de rechtsaf slaande auto hem naderde, waar voor hij een stap achteruit moest doen om niet te worden aangereden. Advertentie In het Amsterdamse Concertgebouw is het derde „wereldcongres over vrucht baarheid en onvruchtbaarheid", waar aan ongeveer 800 specialisten uit alle delen van de wereld deelnemen, ge opend. De gasten werden verwelkomd door de voorzitter van het congres, de Mexicaanse arts Carlos B. Querrero. In de provincie Binnen Mongolië in China zijn elfhonderd sportlieden bijeengekomen om hun krachten met elkaar te meten. Tot de wedstrijd nummers behoorde een paardenrace voor dames over 1000 meter. Wie de snelste tijd maakte, won. Dat deed. het Mongoolse meisje Chingsema (rechts) uit Hueot. Ze vestigde een nieuw record, met een tijd van 1 minuut 13 seconden. I-Iaar paard ook. LONDEN (ANP) Een oorspronkelijk Frans voorstel tot het oprichten van een „International Development Association" voor de hulpverlening aan onderontwik kelde gebieden heeft maandag op het Atlantische congres te Londen aanleiding gegeven tot een debat over de vraag, in hoeverre de NAVO, als militair bondge nootschap, een geschikt apparaat is om deze steun te verlenen. Van Nederlandse en Deense zijde maar ook een grote minderheid van andere delegaties steun de dit standpunt betoogde het tweede- kamerlid dr. C. L. Patijn, dat de bestaan de UNO-organen en de Wereldbank de aangewezen kanalen voor collectieve steun aan deze landen blijven. „Voor de Aziatische landen is het moei lijk hulp te ontvangen van landen van het vrije Westen alleen", aldus dr. Patijn. Hij voegde hier aan toe, dat deze gebieden hier verplichtingen in zien, die zij niet wensen. „Of zij wijzen deze hulp af, of zij voelen zich genoodzaakt ook steun van de Sovjet-Unie te vragen. Indien de hulp wordt verleend via de UNO, dan wordt het de communistische landen moeilijk ge maakt om door hulpverlening deze lan den binnen te dringen, zo zei dr. Patijn. Vandaag zal de plenaire vergadering van het congres zich in een stemming over het voorstel uitspreken. De plenaire vergadering besprak voorts een resolutie van de economische com missie waarin wordt voorgesteld de mo gelijkheid na te gaan van het uitbreiden van de Odrganisatie voor Europese Econo mische samenwerking, waarin alle NAVO- landen volledig lid zouden moeten zijn. Deze nieuwe conceptie van de oi'ganisatie zou onmiddellijk aandacht moeten gaan schenken aan nauwere eenheid tussen de Europese Economische Gemeenschap en de andere Westeuropese landen, alsmede met de vrije wereld. Ten slotte wordt in de resolutie, waarover eveneens vandaag zal worden gestemd, de wens uitgespro ken tot een grotere krachtsinspanning in de NAVO op wetenschappelijk en techno logisch gebied. De secretaris-generaal van de NAVO, Spaak, heeft maandag zijn bezorgdheid uitgesproken over het „gebrek aan rea lisme" in door de politieke commissie van het congres aanvaarde resoluties. „Alles wijst er op", zo zei hij, „dat er onvol doende bekendheid bestaat met de werke lijke activiteit en de problemen van de alliantie, zelfs bij hen, die grote belang stelling voor de NAVO tonen". Spaak voegde hier aan toe liever te zien dat getracht wordt een drietal resoluties te formuleren op de hoofdpunten van de Atlantische samenwerking dan veertig op allerlei onderdelen daarvan. „De taak is te concentreren, niet om te versnippe ren", zei hij, er op wijzend dat de natio nale regeringen vele resoluties in studie moeten nemen, waarvan „van tevoren vaststaat dat zij niet zullen worden uit gevoerd". Spaak sprak in de politieke com missie die heeft voorgesteld in het voor jaar van 1960 een speciale conferentie te doen houden van honderd vooraanstaan de burgers uit de NAVO-landen om aanbe velingen op te stellen voor grotere samen werking in het bondgenootschap, het jaar lijks houden van een conferentie van de regeringsleiders van de NAVO-landen. zo als in december 1957, en een speciaal NAVO-hof van justitie in te stellen. Voorts SALZBURG (AFP) De vijftienjarige Ursula Bauer uit Salzburg heeft een ang stig, eenzaam avontuur overleefd. Zij gleed vrijdag 29 mei tijdens een wande ling in de bergen bij Salzburg uit en kwam op een over een kloof hangend rotsblok terecht, vanwaar zij echter geen kans zag naar de weg terug te klimmen. Negen da gen heeft zij alleen op dat rotsblok geze ten. Zij at mos dat op het rotsblok en de bergwand groeide. Zondag werd zij bij toe val ontdekt. Een reddingsploeg verloste het volkomen uitgeputte meisje uit haar benarde positie. Advertentie wordt in de resoluties de noodzaak uitge sproken van meer coördinatie tussen de vijftien regeringen in de te volgen politiek in kwesties van gezamenlijk belang. Spaak betoogde, dat er in de komende tien jaar uitbreiding van de NAVO-acti- viteit moet komen op economisch, sociaal en cultureel terrein, niet alleen in Europa, maar ook in Azië en Afrika. Laten wij de zaken echter niet omdraaien. Wij danken onze vrijheid aan de militaire inspanning van de afgelopen tien jaar en er is geen enkele x-eden om daarvoor ons beschaamd te voelen", aldus Spaak. LONDEN (UPI) Uit zeer gezagheb bende bron te Londen is vernomen dat de regeringen van Groot-Brittannië, Frank rijk en de Verenigde Staten zich in geheim overleg onderling verstaan over de crisis welke ontstaan is in de NAVO, naar aan leiding van de zeggenschap over de op Franse bodem opgeslagen kernwapens. De woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft toe gegeven dat er besprekingen gaande zijn, maar wilde over de onderwerpen geen mededelingen doen. (Zie verder pag. 3) KOPENHAGEN (UPI) Uit kringen van de Deense politie wordt vernomen, dat er nog meer arrestaties verwacht wor den in de spionage-affaire, die al tot de arrestatie van zes Deense burgers heeft geleid en die zich lijkt te ontwikkelen als de grootste affaire op dit gebied, die De nemarken ooit heeft gekend. De autoriteiten hebben geweigerd de buitenlandse mogendheid met name te noemen, voor welke de gearresteerden wei'kten. Uit wei-ingelichte bron wordt evenwel vernomen, dat de spionagebende inlichtingen heeft verstrekt aan een com munistische organisatie in Oost-Duitsland en wel inlichtingen van het grootste mili taire belang. Uit diezelfde bron wordt ver nomen, dat de spionagebende haar werk zaamheden concentreerde rondom twee Deense militaire sleutelposities, het Lan- geland-fort, dat de zuidelijke ingang van de Grote Belt bewaakt en het Stevens-fort, dat de zuidelijke toegangen tot de Sont tus sen Denemarken en Zweden beheerst. De Grote Belt en de Sont zijn de strategische passages tussen de Oostzee en de Noord zee. In geval van oorlog zal het de hoofdzaak zijn van de NAVO-strijdkrachten de Rus sische onderzeevloot te beletten, door die uitgangen de Oostzee te verlaten, tenein de de vitale zeelijnen van het Westen aan te vallen. Advertentie BEWAREN REPAREREN KAMPERMAN Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12924 GENèVE (Reuter) In kringen van de Geneefse conferentie verluidt dat de Wes telijke ministers maandag hun standpunt kenbaar hebben gemaakt over de waar borgen die het Westen eist voor het tot stand komen van een regeling van de kwestie-Berlijn en de concessies die het hier tegenover wil stellen. Men zou de Russen hebben duidelijk gemaakt dat dit standpunt een onontbeerlijk element moet zijn voor een slotcommuniqué, door beide partijen ondertekend, dat het houden van een topconferentie in de loop van de zo mermaanden rechtvaardigt. Het Westen zou twee waarborgen verlangen: 1. Erkenning van de wes telijke bezettingsrechten en 2. een ver klaring dat de Russen de vrije toegang tot Berlijn vanuit West-Duitsland waarbor gen. Volgens diplomatieke waarnemers is het tot nu toe nog niet gebleken dat de Sovjet-Unie deze bezettingsrechten zal erkennen en waarborgen. Het standpunt van het Westen is op papier vastgelegd en aan de Russen overhandigd. In de tekst zou ook staan dat een eventuele regeling van de kwestie-Berlijn in elk geval van kracht moet zijn tot de Duitse hereniging een feit is geworden. Het westen zou bereid zijn tot de volgen de concessies: 1. Beperking van de pro paganda in West-Berlijn en van hetgeen de Russen ondermijnende activiteit heb- ben genoemd, mits daartegenover soort gelijke maatregelen in Oost-Berlijn wor den genomen. 2. Vaststelling van een pla fond voor de westelijke troepen in West- Berlijn. 3. Aanvaarding van Oostduitsers als „agenten" van de Russen, voorzover het de verantwoordelijkheid voor het geal lieerde militaire vervoer naar Berlijn be treft. Voorts zou het Westen hebben voorge steld een commissie van de Grote Vier in te stellen met mogelijke deelneming van vertegenwoordigers van Oost- en West- Berlijn, die dan toezicht zou kunnen hou den op de naleving van de regeling inzake Berlijn. Een Russische woordvoerder heeft ver klaard van mening te zijn dat het einde van de conferentie in zicht is. Van Weste lijke zijde werd meegedeeld dat de minis ters niet nader tot elkaar zijn gekomen in de kwestie-Berlijn. Westelijke waarne mers beschouwen de verklaring van de Russische woordvoerder dat de conferen tie het einde nadert, als prematuur. Men acht het mogelijk dat de Russen munt wil len slaan uit het ongeduld dat langzamer hand in brede kringen doorsijpelt over de ministersconferentie en het Westen wil len dwingen de Russische opvatting over de topconferentie te aanvaarden. In kringen die nauwe betrekkingen on derhouden met de Franse delegatie, ver klaarde men dat Gromyko maandag zelfs geweigerd heeft te bevestigen dat hel Wes ten het recht heeft in Berlijn te zijn. Gro myko heeft dit recht aanvankelijk erkend. Van Russische zijde werd er op gewezen dat Gromyko's onderhandelingsbevoegd heid niet afhangt van de besprekingen die op het ogenblik in Moskou worden gehou den tussen Russische en Oostduitse lei ders. Westelijke waarnemers hebben de in druk dat de Sovjet-Unie aanstuurt op af breken van het ministerieel overleg, dat dan als gewenste gevolg een onvoorwaar delijke topconferentie zou moeten hebben. Gisteren heeft minister Herter Gromyko echter voor ogen gehouden dat de Ver enigde Staten niet zullen medewerken aan een conferentie op het hoogste niveau zo lang de veiligheid van West-Berlijn niet geregeld is.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1