Vrije zaterdag" zal leiden tot hogere bouwkosten De man aan de top „TSJIK, TUKIE EN TOKA" Kort en bondigj Agenda voor Haarlem Meer vrijheid voor de ondernemers gewenst 9 Geluidsbarrière De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Geding tussen Ned. Ballet en zijn balletmeester Nieuw program voor tand- artsopleidins: in studie VOORZITTER AANNEMERSBOND Twee „zware jongens" door oud-schaatskampioen betrapt Heiwerk voor nieuwe RA! gebouw gereed Vragen over vrijstellingen winkelsluitingswet Navis - vlotgesleept - naar bijleggershaven Door stroom gedood Geesteszieke bekogelde politie mef dakpannen Nederlands kapitein krijgt de „gouden buffel" Visser verdronken Ernstig overweg-ongeluk bij Wezep berecht Robert Schuman naar Nederland Francoise Sagan weigerde de dokter tc betalen door Cameron Hawley WOENSDAG 10 JUNI 1959 De filmavond van de NTS bood ditmaal een niet te versmaden programma. Een gevarieerde ouverture liet ons kennis maken met de Amerikaanse familie Door snee, de musicalkwaliteiten van Charles Trenet en de tekenfilmtalenten van Jean Image. Het hoofdnummer was echter ook het hoogtepunt. David Lean, maker van „Brief Encounter", zag men zijn superieur spel bedrijven in „Geluidsbarrière", een wat het thema betreft wel zeer snel ver ouderde film. maar wat de filmkwaliteit betreft nog altijd een voortreffelijke semi- documentaire met het aanschijn van een thriller. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00 -24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 De douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Koorzang. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Lich te muz. 12.25 Voor het platteland. 12.35 Land- en t.uinb.mede. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewiizer. 13.20 Amus.muz. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Radio-filharm.ork. 14.40 Vocaal ens. 15.10 Gram. 15.40 Twee violen en altviool. 16.00 Biibellezing. 16.30 Gewijde muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sport rubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nieuws en weer- ber. 19.10 Negro-spirit.uals. 19.30 Radiokrant. 19.50 C.H.U., pol. caus. 20.00 Promenade-ork. on Omr.- koor. 21.00 Gram. 21.15 Lichte muz. 21.30 Idem. 22.00 Tiidschriftenkronick. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.ber. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 3.00 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.30 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00' Kookprantje. 11.15 Strijkkwartet. 12.00 Hammondorgel en zang- 12.30 Land-en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Instr. trio. 12.50 Uit liet bedrijfsleven, caus. '3 00 Nieuws. 13.15 Mcded. of gram. 13.20 Metrqpojè-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Gram. 15.00 Logboek 1933. 15.35 Gram. 16.00 Van vier t.ot vijf 17.00 Merck toch boe sterek. nationaal spel voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.no Nieuws. 18.15 Regcringsuitzend.: De middenstand bier en over de grenzen. 18.25 Lich te muz. 18.45 Sportpraatie. 13.55 Gesproken brief. 19.00 Lichte muz. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Niéuws. 20.05 Kamerorkest en soliste. 21.10 Weerzien van het. verre Oosten, causerie. 21.25 Gitaarspel. 21.45 Gram. 21.55 Act. 22.10 Jazzmuziek. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.25 24.00 Discoiarla. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram 14.30 Franse les. 14.45 Japanse muz. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Solistenconcevt. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaam se liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Report. 19.40 Gram. 19.50 Idem. 20.10 Missie montage. 20.40 Akademie der diskofielen. 21.30 Moderne tiiden. 22.00 Nieuws. 22.15 Intern. Radio- Universiteit. 22.30 Kamermuz. 22.50—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA 29.no Pol. caus. 20.30 Progr. over rassenvraagstuk. 21.00 De bankrovers. TV-spel. Het kort geding, dal de Amerikaanse balletmeester Benjamin Harkarvy van het Nederlands Ballet aanhangig heeft ge maakt tegen de directie van dit ballet, diende gisteren voor de president van. de. Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen EJias. De heer Harkarvy acht zich in zijn eer en goede naam aangetast en eist open lijke herroeping van de volgens hem grie vende verklaringen die in een dagblad werden afgedrukt. De raadsman van heer Harkarvy. mr. Knoppers, besprak uitvoerig de wrijvin gen in het ballet en kwam tot de conclu sie dat de beschuldigingen van laakbaar georag, oprichting van een van het Neder lands Ballet afgesplitste groep en ver waarlozing -èan het repertoire onwaar zijn. De pleitvoerder voor het Nederlands Bal let, mr. W. H. Vermeer, haalde twee kran tenartikelen tevoorschijn. Om een er van was het de heer Harkarvy vooral begon nen' daarin stonden de verklaringen, die hij zozeer beledigend acht. ..Maar er is geen sprake van dat ze voor rekening ko men van de directie van het Nederlands Ballet", zo verzekerde mr. Vermeer „het artikel-steunt geheel op eigen waarnemin gen en conclusie van de schrijver ervan". De Amerikaan moet niet bij het Ballet maar bij het dagblad verhaal halen, al dus deze pleiter. De president van de rechtbank bepaal de de uitspraak op 16 juni 10 uur. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft een „commissie studieprogramma tandheelkundige studie" geïnstalleerd tij dens een bijeenkomst waarin hij het uit gangspunt voor dit program heeft inge leid. De uitbreiding van een bestaande, en meer nog de eventuele oprichting van een nieuwe tandheelkundige opleiding, maken een besluit omtrent een herziening van het studieprogramma urgent, zei de minister. De studie van de commissie, die on der leiding staat van prof. P. J. Gaillard in Rotterdam, zal volgens minister Cals een studieduur van vier jaren voor het docto raal examen tandheelkunde moeten be treffen, en daarmee de normale studie duur tot het tandartsdiploma op vijf jaar stellen. Dit op grond van do overweging, dat in alle landen met een vergelijkbare staat van ontwikkeling en met 'n beroeps- peil, dat door de professie in Nederland als volwaardig wordt erkend, de duur van de opleiding 5 of zelfs 4 jaar bedraagt. For meel, is de commissie de opdracht ver strekt het strikt noodzakelijke medisch- biologische minimum voor een verant woorde tandheelkundige studie te bepalen en in een onderwijsprogramma vast te léggen, zulks met handhaving van de uit gangspunten die in 1946 door de commis sie-De Ranitz voor advies inzake de op leiding van tandartsen zijn aangegeven. Mr. Cals noemde deze opgave een moei lijke. doch sprak er zijn overtuiging over uit dat de commissie deze taak op voor treffelijke wijze zal vervullen. Verkorting van arbeidstijd en de angst- wekkend-siechte leeftijdsopbouw van het bouwvakarbcidersbestand zullen onher roepelijk leiden tot verhoging van de bouwkosten. Dit stelde, de voorzitter van de Nederlandse aannemersbond en pa troonsbond voor de bouwbedrijven, de heer J. Dura Dzn. in zijn inleidend woord tot de besloten jaarvergadering dezer orga nisatie in het Scheveningse Kurhaus. De leeftijdsopbouw is vooral op het ge bied van de „klassieke vakken" in de drie grote steden slecht. De situatie in de meer industriële bouwvakarbeidersberoepen is iets minder ongunstig. De jeugd heeft geen belangstelling. De aangekondigde arbeids tijdverkorting in afzonderlijke onderne mingen doet een begrijpelijke trek daar heen ontstaan. Het voldoen aan de eis van produktiviteitsverhoging als compensatie voor de vrije zaterdag acht de heer Dura een volkomen irreële zaak. In de arbeids intensieve bouwbedrijven zal een kortere arbeidstijd, mede door het grote verlies aan uren in de winter, uiterst moeilijk zijn. waarbij men zich geen illusies over de ge volgen voor de bouwkosten behoeft te maken. De heer Dura wees. op België en West- Duitrlan'L waar niet gestreefd werd en wordt naar verlaging van bouwkosten. In België zijn de huren in 1955 vrij geko men. In West-Duitsland zullen zij op 1 januari 1965 vrij zijn. Daartoe zal, na goed keuring van het parlement, een wettelijk programma in drie fasen worden uitge voerd om de evenwichtstoestand op de wo- ningmai kt te bereiken. i „Vage beloften" Onze nieuwe regering, aldus de heer Dura, aal" een in grote lijnen vertrouwen wekkende verklaring, die op het gebied van de bouwnijverheid echter nog aan zienlijke uitwerking behoeft. Hij hoopt, dat de legering het niet bij vage toezeggingen van meer vrijheid zal laten, maar dat er een bewust programma zal mogen komen tot opheffing van „het laatste artikel, dat nog op de bon is". Hij deed een ernstig beroep op de regering om meer medewer king bij het toepassen van nieuwe bouw methoden die kunnen leiden tot een ver hoogde bijdrage aan de ontwikkeling van ons iand. Twee Amsterdammers, beiden 33 jaar oud. zijn voor de officier van Justitie te Alkmaar geleid. Ze worden verdacht, se dert april, toen een hunner uit de gevan genis werd ontslagen, tientallen inbraken te hebben gepleegd in het Gooi, rondom Amsterdam en in de kop van Noordhol land. Vrijdag waren ze door dc rijkspoli tie te Heiloo aangehouden. De oud-kam pioen schaatsenrijden Jan Langendijk had nen op heterdaad betrapt in zijn boerderij in de Schermer. In het huis bleek alles overhoop te zijn gehaald. Bij hun arrestatie hadden de mannen gestolen sieraden en handschoe nen bij zich. Beiden hebben reeds zeer veel 'veroordelingen achter de rug. Vier miljoen kilogram gewapend beton zijn thans in de vorm van 1366 palen onder het Amsterdamse Europaplein ge heid voor de fundering van het nieuwe R.A.I.-gebouw, waarnaar de hoofdstad reikhalzend uitziet. Dinsdagmiddag is na melijk de laatste paal met enig ceremo nieel de grond ingegaan, in tegenwoordig heid van de heer Egon F. Eriksson, presi dent-commissaris. en mr. Th. van der Meer, directeur van dit nieuwe tentoon- stéllings- en congresgebouw. Inhakend bij het jongste SER-rapport zei de heer Dura voorts, dat ook de grote meerderheid van dit college blijkbaar geen andere wegen tot verlaging van de bouw kosten ziet dan dc reeds in theorie ont wikkelde. Gezien echter de leeftijdsop bouw in de bou ^vakken en het streven n.-.ar kortere werk. ij den gelooft hij niet in absolute verlaging van bouwkosten, maar wel in het scheppen van omstandigheden, die relatief deze kosten zo laag mogelijk houden. Vrijere loonvorming Op het punt van de loonvorming merkte de heer Dura o.a. op, dat op een totale aannemingssom van een miljard gulden in een jaar 20 percent der arbeiders in tarief werkte. Bij „minder onvrije loon vorming" hoopt hij op ontvoogding, waar door de uitwerking van de CAO van 1 maart 1960 opnieuw zonder vetorecht in handen zal liggen van werkgevers en werknemersorganisaties. De heer Dura stelde er tenslotte prijs op te verklaren, de gedachtengang, dat het begrip „samen werking" onverbrekelijk samenhangt met ..uitsluitend in PBO-verband" allerminst te kunnen volgen. Het P.v.d.A.-Tweede Kamerlid H. Pe- schar heeft aan de staatssecretaris van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Hebben de staatssecretaris sinds het in werking treden van de wet van 6 februari 1959 tot wijziging van de Winkelsluitings- wet-1951 verzoeken uit het bedrijfsleven bereikt om vrijstelling te verlenen van dé krachtens deze wet gestelde verboden ten aanzien van het opnemen van bestel lingen en het bezorgen gedurende de hal- ve-dagsluiting, alsmede van het verbod van bezorgen later dan één uur na slui tingstijd? Is het juist, dat door Economische Za ken ondermeer over deze kwestie contact is opgenomen met het Hoofdbedrijfschap Détaiïhandel? Moet dit contact gezien worden als een gevolg van het feit, dat. een Algemene Maatregel van Bestuur, waarbij vrijstel ling wordt verleend, slechts kan worden vastgesteld op verzoek van een of meer bevoegde „schappen"? Moet uit het departementale initiatief worden afgeleid, dat, hoewel de wetswij zigingen pas op 1 april in werking traden, de staatssecretaris reeds thans tot de op vatting is gekomen, dat aan de hem voor gelegde bezwaren tegemoet dient te wor den gekomen? Deelt de staatssecretaris de mening, dat de in artikel 15 van de Winkelsluitingswet geopende mogelijkheid tot het verlenen van vrijstellingen bij Algemene Maatre gel van Bestuur niet kan worden gehan teerd om uitdrukkelijk in deze wet vast gelegde of krachtens deze wet uitgevaar digde, voorschriften, anders dap Jgij wijze van uitzondering, buiten werking te stel len? Woensdagmorgen om kwart voor vijf hebben de sleepboten Junior en Assistent van Wijsmuller kans gezien de Groningse kustvaarder „Navis" in de bijleggershaven te IJmuiden aan de grond te zetten. Het schip, dat dinsdagmorgen op de Noordërpier was gelopen, en toen nog op het nippertje door de Simson op het strand van het forteiland kon worden gezet, zal in de bijleggershaven verder worden bekeken. Dinsdag heeft men de gehele dag ge pompt. om de enorme hoeveelheid water, die in het schip was gelopen, te ver wijderen. Bij laag water lukte het, bij hoog water won het water de strijd. Met houten keggen hebben duikers de scheuren in de bodem dinsdag voorlopig gedicht. In de bijleggershaven zullen deze werk zaamheden worden voortgezet. Het schip zal voorlopig worden gedicht, een deel van de lading zal worden gelost. En dan moet de Navis naar Amsterdam voor het defini tieve herstel. De 63-jarige M. Hagenaars, chef-mon teur van de afdeling elektriciteitsdistri butie van het G.E.B. te Oosterhout (N. Brabant) is overleden, nadat hij in aan raking was gekomen met een elektrici teitsleiding aan de Leijsendwarsstraat al daar waarop een spanning stond van 220 volt. Eerder op de dag was in de omgeving een autobestuurder tegen een paai van de straatverlichting gereden, waardoor de ze, naar in de avonduren bleek, was uit gevallen. Een van de bewoners van de straat heeft de heer H. gebeld met het verzoek de ver lichting te herstellen. Deze trachtte het mankement op te sporen maar droeg geen rubberhandschoenen. Dc brandweer haal de het slachtoffer, dat in de paal aan de leiding was blijven hangen met een brand weerladder naar beneden. Hij was toen al overleden. Opschudding in Limburgs dorp Een geesteszieke in Meerssen (Limburg) die door de politie op een bevel van de burgemeester tot inbewaringstelling zou worden overgebracht naar een inrichting, heeft zich dinsdagmiddag aan zijn aan houding onttrokken door zich te verschan sen in de woning van zijn moeder te Meerssen. De man. een 35-jarige schilder, had zich boven aan de trap van de woning opgesteld en dreigde ieder die hem trachtte te benaderen, neer te slaan met een steek- sleutel van een halve meter lengte. Alles werd geprobeerd om de man met een zoet lijntje naar beneden te krijgen, maar te vergeefs. Vervolgens heeft men een traan- gasbom geworpen, maar de man nam de wijk naar het dak en begon met dakpan nen te gooien. Hij bleef weigeren gehoor te geven aan sommaties en verzoeken om var het dak af te komen. Men alarmeerde tenslotte de Maastrichtse brandweer, die diverse mannetjes met. vangzeilen liet aanrukken om te verhinderen, dat de man een val op straat zou maken, en de gees teszieke vervolgens met een nevelspuit te lijf ging. Tenslotte gaf de man zich over aar; de politie. Zijn geestelijke toestand was de. laatste dagen zo verergerd dat men hem voor zijn eigen veiligheid en die van anderen moest afzonderen. Hij is in een verpleeginrich ting opgenomen. Kapitein Jan Leer van het schip Prins Willem Frederik van de Oranjelijn kreeg maandag een gouden buffel cadeau. Het was het wapendier in goud van de stad Buffalo, met passend bijschrift op een pla quette, omdat hij met zijn zeeschip als eerste langs de nieuwe St. Laurens zeeweg op 1 mei in die stad afmeerde. De Kamer van Koophandel te Buffalo aan het Eriemeer was zo verrast door deze aankomst, dat er nog geen passend ge schenk voor kapitein en schip gereed was. Daarom nam dr. F. Visser 't Hooft, hono rair consul voor Nedcralnd te Buffalo en directeur van' een groot Amerikaans chemisch concern, het o.p zich tijdens een vakantie de onderscheiding aan kapitein Leer in Nederland te overhandigen. Nog drie schepen van de Oranjelijn sleepten in andere steden aan de Ameri- kaans-Canadese meren de erepalm van ie race door het nieuwe St.. Laurenskanaal (7 sluizen inplaats van 20 in het oude ka naal) weg. Het waren de Prins Willem George Frederik, die als eerste Toronto. Hamilton en Toledo aandeed, de Prins Willem III die als eerste te Cleveland en Detroit afmeerde en de Prins Johan Wil lem Friso, die zijn concurrent en bij Mil waukee en Chicago versloeg. De Friso (4000 ton) was voor het eerst op de meren. Voordien was voor een schip van deze omvang slechts de vaart op Montreal mogelijk. Dinsdagmiddag heeft de rijkspolitie te water uit het Buiten-TJ te Amsterdam op gehaald het stoffelijk overschot van de 53-jarïgé heer J. Porsius uit Durgerdam. Hij was des morgens bij het vissen op 200 meter ten oosten van het vuurtoreneiland te water geraakt. Verwonderd liepen ze naar de plaats, waar het leuke paardje stond. Het draaide zijn kop opzij en keek hen vriendelijk aan. Tukie streelde het dier over zijn manen en het paardje kwispelde met, zijn vlassen staartje. „Hoe zou hij heten?", vroeg Tukie. „Ik heet Toka!", antwoordde het paardje. „O zei Tukie. „Kun je pra ten?" „Jazeker!", zei Toka. „Jullie toch ook?" „Dat is zo", knikte Tukie. „Waar kom je vandaan, Toka?" „Van Anderekantsland,!"zei Toka. jgm Boete en ontzegging van zes maanden voor buschauffeur De rechtbank te Zwolle heeft vanoch tend een 21-jarige buschauffeur van de V.A.D. uit Epe schuldig bevonden aan de dood van vier mensen en aan het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel aan drie mensen, en aan het in gevaar brengen van het treinverkeer op de spoorlijn Zwolle-Harderwijk. De rechtbank veroor deelde S. hiervoor tot 150 boete subsi diair 30 dagen hechtenis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden, waarbij de rechtbank rekening hield met. de zware bijkomende straf, na melijk de schuld, die op het geweten van de chauffeur drukt. De officier van Justi tie had veertien dagen geleden tegen deze chauffeur, welke op de avond van de eer ste oktober van hef vorige jaar vastraakte op een onbewaakte overweg bij Wezep en daar gegrenen werd door een trein, waar bij vier mensen de dood vonden en drie ernstig werden gewond, 150 boete ge- eist. De rechtbank overwoog bij haar vonnis, dat de chauffeyr, toen hii de zeer onover zichtelijke en smalle overweg naderde, had kunnen en behoorde te voorzien dat hij gevaar liep. dat. zijn bus met 46 passa giers door een snel-naderendè; trein kon worden gegrepen, als de bus zou blijven steken. De rechtbank kwalificeerde het rijden van S. als lichtvaardig, hoogst on voorzichtig en onverantwoordelijk. Een verzwarende omstandigheid was. dat de chauffeur de overweg, die hij als gevolg van het opbreken van een deel der ge bruikelijke route zou passeren, niet ken de. De chauffeur van een andere bus. die hem deze overweg had aangeraden, had hem te voren nog op het hart gedrukt voor de overweg te stoppen en eèn passa gier te laten kijken of de baan vrij was. Robert Schuman, president van het Europese parlement, zal van 16 tot 17 juni een bezoek aan Nederland brengen. Op 16 juni zal hij te 11.30 uur ontvangen worden door de minister-president, om 12.00 uur door de minister van Buitenlandse Zaken 's Avonds zal de voorzitter van de Tweede Kamer de heer Schuman een diner aan bieden. Op 17 juni zal hij om elf door H.M. de Koningin in audiëntie worden ont vangen. PARIJS (UPI) Een Frans hof heeft dinsdag bepaald, dat de schrijfster Fran coise Sagan 900.000 franc moet betalen aan de dokter die haar behandelde na haar auto-ongeluk van drie jaar geleden. De dokter had een miljoen gevraagd en de schrijfster voor de rechter gedaagd, toen zij weigerde te betalen, omdat de re kening te hoog zou zijn. Recreatieoord. De Commissaris der Koningin in Zuidholland, mr. J. Klaasesz heeft het nieuwe recreatieoord in Ketel (Schiedam) officieel geopend. Het beslaat een oppervlakte van 60 ha en bestaat uit een grote vijverpartij, uitgestrekte speel weiden en bossages, aangevuld met een kinderboerderij, kinderspeeltuinen en an dere attracties. Elektriciteitsstoring. Een half uur hebben dinsdagavond Delft. Rijswijk, Pijnacker en enkele plaatsen in hel West- land als gevolg van een storing in de elek triciteitscentrale van Delft in het donker gezeten. Het uitvallen van deze centrale, omstreeks tien minuten voor tien, stoorde ook de telefoonverbindingen in Delft. De omliggende plaatsen zijn aan het Delftse net. gekoppeld. Invloed. Wegens het dodelijk aan rijden van een voetgangster in Ede, terwijl hij onder invloed van alcohol zijn brom fiets bereed, is een 47-jarige metselaar uit Bennekom door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot acht maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Poging. Een 38-jarige handlanger uit Amsterdam, die op 15 juli van het vorig jaar in het „Franse kamp" bij Bussum in een zomerhuisje 's morgens vroeg zijn vrouw, terwijl deze lag te slapen met een nylonkous trachtte te worgen, is door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot twee jaar met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Scenario. Een 37-jarige P.T.T.-bestel- ler, die met een koopman had afgesproken een overval op een postauto op de weg van Amsterdam naar Edam te ensceneren, waarbij een postzak met een inhoud van f 18.000 uit de auto zou worden „geroofd", welk voornemen echter door - onderling wantrouwen niet werd uitgevoerd, is door hét gerechtshof te Amsterdam overeen komstig de vordering van de procureur- generaal veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf. De rechtbank had de man in eerste instantie lot vier maanden ver oordeeld. Aangenaam. De Indonesische zaak gelastigde in Nederland, de heer M. Mara- mis, heeft in diens kabinet een onderhoud gehad met de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay. Het bezoek van de heer Maramis, dat een kennismaking met prof. De Quay beoogde en een half uur duurde, verliep in een zeer aangename sfeer. 24. „In dat geval kunnen we je beter twaalf in plaats van tienduizend geven. En smeer 'm nou naar Pitts burgh. vóór Alderson er achter gekomen is, dat ik weer tweeduizend van z'n kostbare dollars verspild heb". Het volgend jaar ging Jesse Grimm naar Millburgh en werd onderdirecteur voor de Productie, en Don werd Algemeen Leider van de Coglan-fabriek. Toen kwam het herbewapeningsprogram en de fabriek in Pittsburgh werd omgeschakeld voor het fabriceren van onderdelen voor vliegtuigen en oorlogsschepen. Er kwamen vier jaren, waarin Mary zei, ddt ze net zo goed niet getrouwd had kunnen zijn, zó weinig zag ze haar echtgenoot. Don was het niet. met. haar eens en Avery Bullard ook niet. „Ik weet niet of je het weet, Walling, maar dat meisje doet jou een hoop goed. Je begint, rijp te worden". Don vroeg zich af of er een verborgen bedoeling in Avery's gebruik van het woord „rijp" had gelegen. Het jaar na de oorlog kwam hij er achter. Hij moest terug naar Millburgh en werd leider van de nieuwe Ontwerp- en Ontwikkelingsafdeling; hij werd de ver antwoordelijke man voor ontwerpen en voor de ont wikkeling van produktie-methQden voor alle negen fa brieken. Don Walling's terugkeer naar Millburgh werd niet de grote triomf, die hij verwacht had. Er kwam een moeilijke periode van persoonlijke aanpassing. Als al gemeen leider van de fabriek in Pittsburgh had hij een volledige autoriteit gehad. In Millburgh was hij slechts het jongste lid van de staf en werd hij geremd door de zorgvuldig afgebakende grenzen, die de verantwoor delijkheid verdeelden tussen een twaalftal andere af delingshoofden. Zelfs nadat hij onderdirecteur was ge worden, zat hij nog altijd onderaan de directietafel, stonden de anderen allemaal boven hem. Hij had bij zijn terugkeer verwacht, dat hij zich weer helemaal aan het ontwerpen kon wijden; hij was ver rukt over de mogelijkheden van de gecentraliseerde controle over de negen fabrieken, maar Grimm en Dudley hadden de meeste van zijn eerste pogingen gedwarsboomd. Grimm had gezegd, dat, daar de fa brieken immers toch al bijna voortdurend volgeboekt waren, er geen enkele noodzaak was om geld te ver spillen aan het uitbrengen van nieuwe modellen, en Dudley had bevestigd, dat zijn verkoopafdeling geen uitbreiding wenste te geven aan de bestaande collec tie. De produktie-ontwikkeling had voortdurend met al lerlei moeilijkheden te kampen, die door dezelfde toe stand geschapen werden. Er was geen laboratorium en experimenten moesten in de fabriek zeil' uitgevoerd worden. De enige manier, waarop nieuwe procédé's konden worden beproefd, was stopzetting van een se rie in één van de fabrieken, en zoals Shaw had uit gelegd en de anderen bevestigd hadden, zou dat een daling van de opbrengst en hogere kosten meebrengen. Tot de laatste paar maanden had Don Walling zich nooit druk gemaakt over de houding van de andere onderdirecteuren. Alleen Avery Büllard's houding kwam er maar op aan, en de directeur had altijd achter hem gestaan, had opdracht gegeven minstens een paar nieuwe modellen elk seizoen uit te brengen; hij had de voortzetting van het ontwikkelingswerk van het gietproces bevolen, alsook het experimenteren met een nieuwe fineermethode en het ontwerp voor een nieuwe droogoven. Onlangs echter had Walling het gevoel gekregen, dat Büllard's steun met steeds gro ter tegenzin gegeven werd. Het scheen, dat er een voortdurende verzwakking plaats greep in Büllard's oude drang tot verbetering. De afgelopen maand was Don Walling maar twee keer op Avery Büllard's kantoor geroepen en geen van beide keren had hij de energieke stimulans ge voeld. die het contact met de directeur hem anders gegeven had. De laatste conferentie was de meest on bevredigende geweest. Hij was bezig geweest met het uitleggen van een nieuw fineerproces en hij had een armvol voorbeelden meegebracht om te laten zien, wat men ermee doen kon. Avery Bullard had er nauwe lijks naar gekeken. Hij had de hele tijd gediscussieerd over een memorandum van Shaw, dat aanbeval dat alle ontwikkelingspogingen voor de rest van het jaar geconcentreerd zouden worden op projecten, die een direct effect op de onmiddellijke winst zouden hebben. Op het laatst had Don Walling een gedeeltelijke over winning behaald Bullard had toegestemd dat het werk aan het gietproces moest voortgaan. Maar hij had het directiekantoor verlaten met het ongeruste gevoel, dat Avery Büllard's meest bewonderenswaar dige eigenschappen bezig waren vernietigd te worden door het voortdurende drijven van de Controleur om ds laatste cent netto-winst te persen uit de lonende fa bricage. Dat was nooit de manier van leiding geven van Aveivy Bullard geweest. Dat was niet de manier, waarop hij de Tredway Corporatie had opgebouwd! Terwijl hij nu met de lift naar boven ging, waren Don Walling's gedachten meer bij Shaw dan bij Avery Bullard en de uit teleurstelling geboren woede, die hem bevangen had toen hij de fabriek verliet, richtte zich thans tegen Shaw. de man die achter de gesloten deur zat waar hij tegenaan keek toen hij op de drie- en-twintigste verdieping uitstapte. „Er is vergadering om zes uur, mr. Walling", zei Luigi gewichtig. „Weet ik. Luigi. dank je". 5 u. 53 n.m. Gedurende de minuten, die zojuist voorbij gegaan waren, had Loren P. Shaw zo vaak op zijn ingewik keld horloge gekeken, dat als er iemand was geweest, die hem had kunnen gadeslaan, deze vermoedelijk geoordeeld zou hebben dat hij leed aan een ernstige nerveuze storing. Maar er was niemand aanwezig, Shaw was alleen in zijn kantoor en hij was zich zijn eenzaamheid plotseling zeer bewust. De gedempte ge luiden. die door de muur heen tot hem doordrongen, vertelden hem, dat de andere onderdirecteuren zich in Alderson's kantoor verzamelden, zoals ze zo vaak te voren hadden gedaan vóór een vergadering begon, om hun speculaties met elkaar te vergelijken over hetgeen Avery Bullard van plan was. Shaw wist, dat elke poging om achter de motieven van de duistere Avery te komen, een absolute tijdver spilling was; toch vond hij het altijd moeilijk om zich zelf ervan te weerhouden zich bij zijn collega's te voegen. Het feit, dat hij zulks niet meer gedaan had sedert de dood van Fitzgerald, betekende een over winning van de rede op het gevoel. De positie van een onderdirecteur werd afgemeten naar de kantoren, die hij betrad. (Wordt vervolgd) Stadsschouwburg: Vandaag én donder dag besloten voorstellingen. Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Concert voor ouden van dagen door Koninklijk Mannenkoor „Caecilia". Donderdag 20.15 uur: Zomerconcert N.Ph.O. Grote Kerk: Donderdag 15 uur: Orgel concert door Piet Kee; 20 uur: Beiaard- concert. door Arie Peters. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14 en 19.30 uur: „The big country", 14 jaar. Frans Halslhcater: Vandaag en donder dag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Meisjes op be stelling", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Sahara", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Vrij heren van het woud", alle leeftijden. Don derdag 14 en 20 uur: „Vrouwenbungalow", 13 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Koningin Christina", 18 jaar. Donderdag: 20.15 uur: „De nachten van Cabiria", 18 j. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14, 16.15, 9 en 21.15 uur: „De ge heimzinnige passagier", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De charge der Vaquero's", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Als de kraanvogels overvliegen". 14 jaar. In hef voorprogram ma „Rembrandt" van Haanstra. Theater Monopolo (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Wien, du Stadt meiner Traume", alle leeftijden. Donderdag 20 uur: „Frou- Frou", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 15 juni op werkdagen van 11 tót 17 uur: Expositie Karei Appel. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 22 juni dagelijks van 10 lot 12.30 én van 13.30 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur Ten toonstelling „Met Cornelis van Noprde door Haarlems vermakelijke landsdouwen" In 't Goede Uur (Korte Houtstraat. 1): Tot 1 juli dagelijks van 19 tot 22 uur: Ex positie Ploos van Amstel. Vleeshal: Tot 15 juni dagelijks van 9 tot 22 uur: Tentoonstelling Natuurbescher mingscommissie Zuid-Kennemeiiand, Badhoevedorp (Burg. Van Amersfoordt- laan): Tot 1 juli werken van zeventiende- eeuwse beeldhouwers. DIVERSEN Noord-Scholerkerk (SpaamrijKsffaat): Vandaag 20 uur: Film- en declamatieavond (gratis toegang boven 12 jaar). (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 5 juni). 4

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13