Problemen Loggers jagen op Hollandse Nieuwe RONDE EETKAMERTAFEL f 59 UNCO LOENDERSLOOT Haaien voor de kust van IJmuiden J fü^ SS KOELKASTEN m ■I w ém m 3 si la SS B a 1 Hü W s p m a s w I p 11 m ml 1 Statencommissie van Noordholland niet eenstemmig over prioriteit Havenberichten 9 9 9 a JU iH Élf super convector 4 INPOLDERING VAN IJSELMEER Joh. Katers al veertig jaar in het papier De Jager naar VSV Speciale aardbeienveiling grote teleurstelling Nieuwe Heemskerkers worden begroet OP DE HONDERD VELDEN j (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) m WISKER WEER VEILIG THUIS WOENSDAG 10 JUNI 1959 Blijkens het commissieverslag: uit de Provinciale Staten van Noprdholland met betrekking: tot de volgorde van de inpolde ringen in het IJselmeer, z\jn de leden van de Staten het er. evenmin als het college van Gedeputeerde Staten, over eens aan welke inpolderingen voorrang moet wor den gegeven. Zoals wij reeds eerder berichtten heb ben Gedeputêerde Staten aan de minister van Verkeer en Waterstaat een brief ge stuurd. waarin een meerderheids- en min derheidsstandpunt ten aanzien van dit vraagstuk wordt meegedeeld. De meerder heid van het college was voorstander van het verlenen van prioriteit voor de inpol dering van de Markerwaard, op grond van planologische motieven. Deze meerderheid geloofde niet, dat door de inpoldering van Zuid-Flevoland de problemen van hel Gooi dat binnenkort met een overbevolking te kampen krijgt tot een oplossing zou den worden gebracht. Zij meende, dat het stichten van bevolkingscentra met bedrij vigheid in Zuid-Flevoland integendeel een nieuwe druk op het Gooi zou betekenen. Een minderheid daarentegen was van me ning, dat inpoldering van Zuid-Flevoland wel degelijk er toe zou kunnen leiden, dat de problemen van het Gooi een oplossing zouden vinden, inet name wanneer er drie bevolkingscentra zouden kunnen worden geschapen (één tegenover Muiderberg, één tegenover Huizen en één aan het Oost- vaarderdiep) en indien een weg langs de zuidzijde van Zuid-Flevoland zou worden aangelegd, die de rijksweg door het Gooi zou kunnen ontlasten. Ook in de commissie kwamen deze ver schillen van opvatting tot uiting. Een lid zei namens zijn fractie de voorkeur te geven aan prioriteit voor de Markerwaard. Het noordelijk deel van de provincie zou dan betere ontwikkelingskansen krijgen. Hierdoor zou aan de planologische over bevolking in het noordelijk deel van de Randstad geen nieuwe impulsen worden gegeven, wat bij prioriteit aan Zuid-Flevo land wel het geval zou zijn. Een ander lid was eveneens vóór prioriteit van de Mar kerwaard, maar stelde tevens de vraag, waarom het niet mogelijk is, beide in polderingen tegelijk uit te voeren. Een ander lid, sprekende namens een deel van zijn fractie, gaf daarentegen de voorkeur aan prioriteit voor Zuid-Flevo land, eventueel gecombineerd met het ver zoek de dijk EnkhuizenLelystad eveneens reeds aan te leggen. Dit lid betreurde het. dat het college niet in meerderheid tot een duidelijke voorkeur voor Zuid-Flevoland heeft kunnen komen. Vele leden gevoelden behoefte aan een meer uitgebreide voorlichting over deze materie. Van andere zijde werd nog eens gewezen op de belangen van de arbeidende bevol king in het noordelijk deel van Noordhol land. Uitstel van inpoldering van de Mar kerwaard zou hiervoor zeer nadelige ge volgen hebben. Van deze zijde stelt men tevens, dat de argumenten van de voor standers van Zuid-Flevoland te veel steu nen op de verwachting, dat Zuid-Flevoland Advertentie Wegens enorm succes nog éénmaal zware regelconstructie I ROND HANDWEEFTAFELKLEED CADEAU MARKTPLEIN Het is niet vaak voorgekomen, dat een jubilaris bij de Koninklijke Papierfabrie ken Van Gelder Zonen n.v. zijn jubileum viering niet aan het bedrijf heeft kunnen houden, maar vrijdag 12 juni zal dit dan toch het geval worden. Op deze dag zal de heer Joh. Katers, werkbaas van de papier fabriek, zijn veertigjarig arbeidsjubileum vieren, doch een langdurige ziekte noopt hem deze viering thuis in de Van Rijswijk- straat 3 te doen geschieden. De heer Katers, die op 22 september 1901 te Steenwijk is geboren was dus nog geen achttien jaar toen hij meteen bij de pa pierfabricage werd geplaatst en als pers hulp of, zoals de oude benaming aangeeft ,.hekkejongen", de knecht van de papier maker werd. Een jaar of tien later was hij al droger of bovensnijder, de op één na hoogste functie aan de papiermachines, die hij alle in zijn loopbaan is gepasseerd. De grote ,.18" bracht hierin verandering. In 1952. nadat hij daarvoor reeds als reserve werkbaas was aangewezen, volgde de aan stelling tot werkbaas. De heer Katers, die verleden jaar januari door een ernstig ziektegeval is getroffen, is sindedien niet meer in staat geweest zijn gebruikelijke werkzaamheden te ver richten. wat de jubilaris uiteraard zelf het meest betreurt, aangezien hij behalve in zijn werk aan het bedrijf er plezier in heeft thuis de schilderskwast te hanteren. Ongetwijfeld zal de familie Katers on danks alles vrijdag veel belangstelling ont vangen. In de voorhoede van VSV voor de wed strijd tegen Stormvogels in het programma van de Velser Sportweek (hedenavond aan vang acht uur in het sportpark Schoonen- berg) speelt ook de GVAV-speler De Jager mee, die het komende seizoen voor VSV zal uitkomen. De voorhoede voor vanavond is nu als volgt: Van der Kuil, De Jager, Den Oude, De Graaf en Van der Heijden. MEISJE AANGEREDEN Op de Heerenduinweg in IJmuiden is maandagmiddag een meisje, dat onoplet tend de weg overstak, door een auto gegre pen. Zij liep slechts enkele schaafwonden op. een oplossing zou kunnen bieden voor het Gooi. Zij achten het zeer de vraag, of de nieuwe polder voldoende aantrekkings kracht voor het Gooi biedt. Tegenstanders van deze opvatting daar entegen betoogden, dat voor 1975 één of meer satellietsteden voor het Gooi zou den moeten worden gesticht. Dit zou bij prioriteit van de Markerwaard onmogelijk worden. Op voorstel van de voorzitter onthielden de leden van de commissie zich voorlopig van advies, totdat de door G.S. toegezegde nadere toelichting zal zijn gegeven, die tevens de basis zal vormen voor de open bare behandeling in de Staten. Advertentie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig, modern breed gezellig vuur. Meer dan 50 jaar ervaring. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Betaling is te regelen. IJmuiden Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Thcano van Dieppe: Stad Gouda. Pepel. erts lossen Hoog ovens: Camroux 3, Ipswich laden Staalhaven; Escout. Stockholm: Oranjestad. Plymouth: Hin- rich Koppelmann. Norrsundet; Drenthe. Rotter dam. zout laden IJmuiden; Rhein. Mantvluoto: Pandora. Delfzijl, laden Binnenhaven Hoogovens: Roelf. La Pallice: Militence. Newcastle, cokes- breeze lossen P.E.N.-centrale; Luise Leonhardt, Puerto Ordaz: Gabonkust. Le Havre: Volharding, Cadiz: Manto, Oran: Orient, Rotterdam, laden Hoogovens. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Flamingo van Abö; Breda. Antwerpen: Eenisborg, Manty- luoto. hout lossen Zaandam: Amazonas. Rotter dam; Hoogkerk, Rotterdam: Hunzeborg. Londen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Camroux 2 naar Colchester, kalksalpeter: La Paloma. New castle, kalksalpeter van IJmuiden: Frisia. Ant werpen. ledig Zaandam: Rhenania, Newport News:"Wexford. Boston: Plover. Rotterdam: Cor- star. Genua: Heiloo. Londen, geladen Hoogovens; Bonaire, Kristineham. bijlegger IJmuiden; Delf zijl. Goole. kunstmest van IJmuiden: Staffan, Antwerpen: Maikop. Tuapse: Wanda. Gdynia, le dig Velsen: Geert. Alius: Drenthe. Sarpsborg. zout van IJmuiden: Heriot. Leitli; Escaut. Rot terdam: Minna Schupp. Odda: Clangula. Rotter dam: Irima. Hamburg: Daleby. Rotterdam: Fros- te. Rotterdam: Gerd. Londen: Ruhrstein. Aruba; Hasselo. Lulea. ledig IJmuiden: IJstroom. Shore- ham: Lizard. Londen: Marsund. Vontspols: Rijn- Stroom. Hull: Amstelstroom. Londen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Rien Teek man naar Antwerpen: Kaap Falga. Oxelosund: sleepboot Stentor met Hermes naar Hendrik Ido Ambacht: Elli Ahrens. Antwerpen, bijlegger IJ muiden: Waltraud Behrmann. Boston. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volg.t, betekent dit dat bet schip van of naar Amsterdam is gegaan OM KAMPIOENSCHAP BEVERWIJKE RENNERSCLUB De Beverwijkse rennersclub Kennemer- land houdt donderdagavond in het sport park „Adrichem" het clubkampioenschap lange afstand over 100 km. Advertentie Van gewoonlijk goed ingelichte zijde, de P.C.W., ontvingen wij bericht dat het wemelt van de haaien voor de kust van IJmuiden. Dit vreemde verschijnsel is door de P.C.W. onderzocht en de oorzaak is vastgesteld. De P.C.W.. dit zijn de Pleinclub winkeliers, hebben, nadat bericht was ontvangen, over de vangst van een haai door onze vissers, deze haai opgekocht en hem midden op het Plein 1945 ontleed. Tot hun schrik vonden zij in de maag van de haai een clubkaart van het Plein. Direct werd het nummer opge nomen en onderzocht van wie deze kaart was. Tot onze grote schrik bleek hij te zijn van onze grote vriend Ling Wang Lie. die kort geleden nog zon succesvol bezoek bracht aan onze badplaats. Het ergste werd gevreesd. Wat bleek echter na een telefoon gesprek met Sjanghai Op de terugreis, in de Gele Zee. was het hard gaan stormen. Ling Wang Lie, die zijn clubkaart maar niet uit handen kon leggen, vanwege het kostbaar bezit, liep op het dek en tot zijn grote schrik waaide de kaart in het water. Een haai zag de kaart, las de waarde en ging direct, op- stomen naar IJmuiden om zijn voordeel te halen. Onderweg vertelde hij van zijn grote schat. Het gevolg is een grote haaienverhui- zing en alle zwermen zij nu voor de kust van IJmuiden. Ga bij windstil weer eens naar de pier en u hoort ze opgewonden praten over de clubkaart en wat ze allemaal willen doen met de uitkering die straks komt. Maar beter kunt u naar het Plein 1945 gaan. De Pleinclubwinkeliers geven u graag een clubkaart. Doe als de haaien. „Wees er als de kippen bij". Koop bij GEELS, JONGE.1ANS, KEIZER en KEUTER. De eerste speciale aardbeienveiling, die dinsdag in Beverwijk werd gehouden, is een grote teleurstelling voor de tuinders geworden. De verwachting die zo hoopvol gestemd waren, werden op deze eerste veilingdag volkomen teniet gedaan, zodat men bijna van een debacle mag spreken. Alleen de aanvoer viel mee, rond de 10.000 manden, maar de prijzen waren der mate aan de lage kant, dat het een ieder totaal verraste. De eerste kwaliteit aardbeien kocht men grif voor tussen de f 2.en f 2.50 per mand en als het moest nog wel voor iets minder. Er waren slechts enkele manden die enkele dubbeltjes meer op brachten. De tweede kwaliteit draaide veelal rond de f 1.50 per slof. Waren het mooie „tweeën" dan betaalde men f 2.De duurdere aardbeien brachten f 3.90 per mand op, maar dit waren de nieuwe aard beien „IJmondjes". Aan de veiling „Kennemerland" heeft de voorzitter de heer A. N. Aardenburg de kopers toegesproken. Hij wees er op, dat. hoewel het areaal in Kennemerland steeds kleiner wordt, men zich wil gaan toeleggen op betere kwaliteit. In overleg met de hoofdbesturen van de Bond van Groothandelaren en die van de Kleinhandel heeft men besloten de sloffen niet voller te plukken dan met een inhoud van 5 pond. de sloffen mogen niet meer opgekopt worden. Men heeft de tuinders ook geadviseerd in twee sloffen te gaan plukken. Men wil dan de kleinere aard beien apart houden en de mooie vruchten als „Elite" fruit verkopen. De grote oorzaak van te lage prijzen is gelegen in het feit, dat de aardbeien in het gehele land even goed zijn. Ook uit. de andere aardbeien centra's in ons land wordt goede kwaliteit aangevoerd, die haar afzet op de binnenlandse markt moest, vinden. De kopers die anders in groten getale uit Den Haag, Leiden. Rotter dam en Utrecht kwamen, waren niet aan wezig. De aardbeien bleven nu hoofdzake lijk in deze omgeving, Amsterdam en Haarlem. Woensdag wordt er in Heemskerk een begroetingsavond gehouden voor nieuwe inwoners van de gemeente. De avond be gint. om acht uur precies in zaal Nijman, Deutzstraat 11. Burgemeester H. Nielen zal de nieuwe bewoners verwelkomen, nadat eerst de voorzitter van het initiatiefcomité, de heer W. F. de Wit, het woord heeft gevoerd. Drs. H. Preenen uit Haarlem zal spreken over het verleden van Heemskerk. Na de pauze (met gratis koffie en rook genot) zal het gemeentebestuur enkele toe komstplannen uit de doeken doen. Vragen over het wonen in Heemskerk zullen wor den behandeld. Tussen de bedrijven door zal de heer D. C. M. Groot musiceren. Hij zal op de vleugel uitvoeren Menuet van Mozart, Al legro van Haydn en Wals in b van Chopin. Aanbesteding noodschool Dinsdagmorgen is in de brandweerkazer ne te Beverwijk aanbesteed de bouw van zes noodschooilokalen. Er werden vijf bil jetten ingeleverd. De hoogste inschrijver was de firma Maarten van Dijk te Har- dinxveld voor 99.300, de laagste was de firma voorheen P. Meijer te Beverwijk voor 87.800. Een na laagste was bouw bedrijf Schulte te Zaandam voor 88.400. De begroting van openbare werken bedroeg 84.000. De gunning zal over vier dagen plaats hebben. CSV—IISV. CSV heeft zaterdagavond een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tegen HSV uit Heiloo. De bezoekers die met een aantal invallers in hel. veld kwamen, gaven even als de gastheren een aardig partijtje voet bal te zien, waarvan een handjevol sup porters toch wel heeft kunnen genieten. De Castricummers wonnen met de oneven goal en dit doelpunt ontstond eerst in de laatste minuten van de wedstrijd. Deze fotomontage geeft een indruk van de eerste kernenergiecentrale van West-Duitsland, die wordt gebouwd te Kahl bij Frankfort. De vijftig meter lange cilinder is voor de helft in de grond verzonken, de reactor bevindt zich in het onderste gedeelte diep onder de grond. Het geheel is om geven door een gasdichie mantel van gewapend beton om alle gevaar bij voorbaat uit te sluiten. Het was een goede gedachte van dam club Sportief om enkele jaren geleden in het voorjaar een IJmond-damtoernooi te organiseren. Dit jaar waren St. Thomas te ('astricum, Beverwijk, Sportief, DCIJ 2 Haarlemse Damclub 2, VKD 1 en KNC 1 van de partij. Jammer, dat damclub Sant poort zich op het laatste moment moest terug trekken. De tweede teleurstelling kwam van St. Thomas, dat na de tweede ronde moest ophouden. Want'op zich zelf is de gedachte goed in een vrije competitie de dammers in één zaal bijeen te brengen, al moet worden ge- constateert dat, zo gauw de R uit de maand is, de belangstelling voor zaalsporten snel vermindert. In deze toernooien kunnen de spelers iets ondernemen, hetgeen in de damcompetitie, als de „clubeer" op het spel staat, meer bezwaren oplevert. Wij hebben niet alle ronden van dit toer nooi damtechnisch kunnen volgen doch stellen het zeer op prijs als deelnemende spelers, die een mooie partij, fragment of eindspel zijn tegengekomen, dit aan onze rubriek willen afstaan opdat alle dammers van dit schoons kunnen genieten. In de laatste wedstrijd tegen VKD kreeg de DCIJ-speler C. Kaan de volgende stel ling op het bord. VKD O0£X>^||pproXXX>pCCp3 DCIJ 2 Zwart 6. 7, 8, 11, 12, 13. 14. 16, 17, 19, 22, 23 en 29. Wit 25, 26, -31. 32, 34, 35, 36, 37, 38, 40. 42, 45 en 48. Advertentie Bekende merken, o.a. Bosch. AEG. Liebherr, Bauknecht. Norge reeds v.a. 240.— MARKTPLEIN - TELEFOON 4262 Betaling in overleg. EHBO-DIPLOMA Bij de onlangs voor personeel van Van Gelders papierfabriek gehouden examens ter verkrijging van het diploma Eerste Hulp bij Ongelukken slaagden alle elf kandidaten, die zijn opgeleid door de arts van de Bedrijfsgeneeskundige Dienst „Wij- kermeer", de heer J. Koolstra. De geslaagden, die geëxamineerd zijn door de bedrijfsarts van de Hoogvens, de lieer W. H. Geursen. zijn de dames M. C. Mosk, M. C. KlauwersMol. G. C. Duyn, M. M. Mulder en de heren R. van Aalst, P. Hoogland, F. .J. Hanrath. J. G. Kalkman. G. C. Klauwers, D. Toebes en ir. R. van Wettum. De Albatros stoomt op volle kracht. Morgen weer tnuis. denken de mannen, en ze zijn geneigd om naai de bak te lopen en te kijken of er nog geen land in zicht is. Jaapje en Henkie hebben het druk. Ze moeten het dek schoonmaken. Eerst gaat het in volle ernst. Met grote bezems vegen ze alles schoon, en ze pakken hard aan, want ze weten dat er straks zal worden gecontroleerd of alles wel in orde is. Maar dah komt de waterslang er aan te pas. Met enorme kracht spu t de straal op het dek, en het ogenblik kan natuurlijk niet uitblijven, dat er ook op andere dingen wordt gericht. En als ze dan beiden met zo'n slang gaan werken loopt het natuurlijk uit op een watergevecht. Maar het deert hen niet, want in hun „velletje" worden ze toch niet nat. „Zo is het wel genoeg, jongens," wordt er geroepen. De slangen worden weer opgeborgen, en dan moeten ze makrelen gaan schoonmaken. Vanmiddag eten ze ge kookte makreel, want de haring kan beter nog even in het zout blijven staan. De hele bemanning is nu weer op het dek gekomen. De vleet wordt naar boven gehaald en nagekeken. Als er ergens iets stuk is gegaan, wordt er geboet, en de haringen, die hier en daar nog in de mazen zijn blijven zitten, worden verwijderd. De vleet blijft verder aan dek. Het ziet er naar uit. dat het prachtig weer zal blijven, en dan kan het touwwerk mooi drogen in de zon. Zo nu en dan loopt al een van de mannen naar de verschansing, waar een halfvol tonnetje met haring staat. Hij pakt er een Hollandse Nieuwe uil, maakt hem zorgvuldig schoon, en dan glijdt de vis naar binnen. Maar het is nog wat te vroeg. Het zout is nog niet goed in de hahing doorgedrongen. „Nog een uurtje wachten, jongens," zegt Teun", dan zijn ze lekker". En als dat uur dan om is, staan ze er bijna allemaal Want stuk voor stuk moeten ze proeven, hoe de eerste smaakt. 's Avonds eten ze gebakken haring bij het brood. Hen kie, die de kok altijd helpt, heeft ze klaargemaakt, en hij heeft het voortreffelijk gedaan. Langzaam valt de schemering. De gestadig zakkende zonneschijf doet de zee in al zijn glorie glinsteren. In dr verte glijdt een logger voort. „Die gaat ook naar huis" vertelt Willem. „Dat wordt vechten, jongens". De schip per hoort het en grinnikt even. Zijn schip is toch veel sneller! Opeens vervult het getjilp van vogels de lucht. Een paar vinkjes fladderen om de Albatros heen. Ze zijn dp weg krijtgeraakt en zullen hier bij de Doggersbank reddeloos verloren zijn, tenzij ze op het schip dalen. Dat doen ze dan ook. Ze kruipen or.der de bak en zitten er rillend van angst bij elkaar. Eén gaat er zelfs tussen de voeten van Teun zitten. „Kijk eens" zegt hij „zo bang zijn ze nu". En het beroerdste is, dat ze morgen, als de zon opkomt, weer wegvliegen en dan nog ver dwalen. Kijk, die daar doet het beter", en hij wijst naar het topje van de mast waar een eigenwijze meeuw rus tig om zich heen kijkt. „Dat beest gaat altijd met ons mee naar huis". Maar daar moeten de jongens toch wel Foto 's en tekst: Kees Maas even om lachen. Die Teun! Hoe weet hij nu, dat het de zelfde is? „Toch is het zo" houdt Teun vol, „ik ken hem precies. Ik kan het zien aan het wit op zijn vleugel", en hij raakt niet eens in verlegenheid als er nog een meeeuw bij komt zitten, die er net zo uitziet. „Je moet tegen het najaar kijken", zegt hij, „dan hebben we soms honderden trek vogels aan boord. Veel vliegen zich dan te pletter tegen de lichten". Als om zijn verhaal te onderstrepen floept het licht aan dek aan. De meesten zijn al naar bed ge gaan. Jaapje het eerst, want hij is toch wel moe, en hij moet nog op wacht ook. Terwijl hij slaapt als een roos wordt hij opeens wak ker van gekriebel op zijn gezicht. „Jasses" roept hij. „en steekt zijn hand uit. „Piep, Piep", hoort hij en dan ziet hij, hoe een vink opvliegt, weg van zijn hoofd, en paar het trapgat, dat naar de buitenlucht voert. „Kom, Jaap je", je moet op wacht," zeggen ze, en even later staat Jaapje rillend van kou op de brug. Het is buiten al licht. „Het duurt niet lang meer" zegt de stuur, „voor we land zien". Achter hen slaapt de schipper. Nog even een uurtje een tukje doen. zo dadelijk moet hij weer aan het stuur, wnf dan nartpren ze de kust. De reepschieter bakt haringen. De tekenen zijn al merkbaar. Er verschijnen meer schepen aan de einder, en Jaapje moet elke keer weer even de kijker pakken om te zien. wat er in de verte nu weer vaart. Tot hij ineens een schip ziet. dat hij niet thuis kan brengen. „Wat is dat nu. stuur?" roept hij. „Dat is lichtschip Texel" zegt de schipper, die weer is opge staan. en vlak achter Jaapje is komen staan. Het voor schip is het begin van de bewoonde wereld. Grote vrachtschepen doemen nu op, ze komen loggers en trawlers tegen en dan is er ineens ook de donkere streep in de verte. „Land" verklaart de schipper, „nu duurt het niet. lang meer". Het. is aan dek ook te merken. De mannen halen hun blikjes al op, want ze krijgen allemaal wat haring mee naar huis, en dat is tenslotte een van de belangrijkste onderdelen van de hele reis. Jaapje kijkt van de brug af toe. Als er maar wat voor hem overblijft. Maar dan schrikt hij op, want hij ziet ineens land voor zich in plaats van opzij! Daar komt de schipper al aangehold. ,.Kun je niet op je koers letten?" roept hij, „je stuurde recht op Bio's vakantie-oord af". Maar even later mag Jaapje naar beneden, en dan krijgt hij ook zijn deel. Het laatste uur duurt het langst voor de mannen. De tienmijlsvaart lijkt een slakkegangetje in de kalme zee. maar als ze kijken naar andere schepen, die op hun koers liggen, zien ze toch wel. dat ze vlug gaan. De Hoogovens zijn nu al vlakbij, en ineens gaat het schip heftig heen en weer. „Wat is dat nu?" schrikt Hen kie, „het lijkt wel een zeebeving". „Nee, jongens", zegt Teun, „dat heb je hier altijd. Vlak buiten de pieren valt ineens de landwind op zee." Het schip gaat nu flink te keer. Flink deinend schuift het tussen de pieren door en de mannen op het. dek zien. hoe er een flinke golfslag staat. D5ar zijn ook de eerste mensen, die bezorgd kijken, want ze kunnen zich niet indenken, dat het op zee zo rustig is. Nog tweehonderd meter, de Albatros stuurt de haven al in en koerst dan op de vishallen sf. Er staat familie 'angs de kant. Jaapje tuurt en tuurt, maar degenen, die hij zien wil, ontdek» hij niet. Maar dan ineens hoort hij schreeuwen „Japie. Japie". En dan ziet hij ze, zijn vader m ziin moedor, midden tussen de anderen. „Moeder wil hij roenen." maar dan schiet er een brok n zijn keel. Het schip iigt aan de kant, en er moet eerst ■•orden gelost. Maar Jaapje mag even naar de kant en Js de schipper ziet, hoe blij hij is, zegt hij „weet Je wat. Taapje, ga jij maar gauw met. je vader en moeder mee naar huis, het is ten slotte voor het eerst geweest." Terwijl er nog even hard wordt aangepoot, loopt Taapje tussen vader en moeder over de kade. Hij praat honderd uit. en dat is geen wonder, want er ls veel te •ertellen. Thuis eten ze de eerste Hollandse Nieuwe. Want vader en moeder hebben gisteren niet willen proe ven. De haring van Jaapje moet de eerste zijn. „Maandag moet je weer weg. Jaapje" zegt vader. Maar Jaapje vindt het niet zo erg. Want hij is al een echte zee man geworden EINDE De witspeler C. Kaan vervolgde keurig met 34-30. Hij hoopte dat de tegenstander met het. schijnbaar sterke 22-27 zou ver volgen. Leuk was dan de volgende winst gevende voortzetting gevolgd: 1) 34-30 22- 27. 2) 31-22 17x28. 3) 25-20 14x34. 4) 37-31 28x37. 5) 38-32 37x28. 6) 26-21 16x27. 7 3lx 24 19x30. 8) 40x9 met verloren eindspel voor zwart. De VKD-speler tippelde er echter niet in, hetgeen de witspeler later de opmer king ontlokte, liever met 1) 32-27 te heb ben vervolgd. Op 13-18 een verrassende en dure damzet door 1) 32-27 13-18? 2) 38-33 29x49. 3) 48-42 47x21. 4) 37-32 31x30. Aan bord 9 speelde de VKD-speler Rump tegen de DCIJ-er J. C. Apeldoorn met. zwart. Het was in de volgende stel ling: Zwart 8. 9. 11, 13, 14. 16. 17, 22 en 23. Wit 26, 31, 32, 35, 36, 38, 40, 43 en 48. De IJmuidenaar met zwart aan zet moet hier met 23-28 en 22-27 vereenvoudigen met gelijk spel. ■coz£ccooc<x>yyyyyx>xcco?y. RUMP (VKD) Na 14-19? verzuimde de VKD-speler een pracht winstkans met 32-27. Wij zullen den kansen eens nagaan, daar na 14-19 32-27 zwart' 13-18, 23-29 en 23-28 moge lijk zijn. le spelgang: 13-18 26-21 17x37 48-42 37x 39 40-34 22x31 36x27 39x30 35x4: met winst gevend eindspel voor wit. 2e spelgang: 23-28 27x18 13x22 26-21 43- 42 40-34 met gewonnen eindspel voor wit. 3e spelgang: 23-29 27x18 13x22 31-27 22x 31 36x27 en wit wint stuk 29 met goed spel. Het is een leuke stand om nauwkeurig het beste spel na te gaan. Oplossers wedstrijd Van de Maastrichtse darhproblemist L. Colier kregen wij vier probleempjes ter oplossing aangeboden. Daar deze probleempjes als druppels water op elkaar gelijken is met het vinden van een vraagstuk de sleutel voor de ove rige composities ook gevonden. Maar wel moét het eindspel worden aangegeven. Wij stellen een fraai damboek van de helaas te vroeg overleden schrijver Eekhoudt onder de goede oplossers ter verloting in hét vooruitzicht. De oplossingen moeten uiterli.ik 14 dagen na het verschijnen van deze rubriek aan onderstaand adres wor den ingezonden. Hieronder de vier vraag stukken. No. één w X 5 DOOCOC jjj W,7% pp COOOOOtXCOOOOCOOO^ODOC xoocc XXX5CO DOOOC Zwart 4. 7, 13. 19. 22, 28. 32. 33 en 33. Wit 15, 16, 17, 20, 24. 29, 30, 45 en 48. No. twee ^555% 2*7?% %55!% WtX. ,:>»^=<>5cooooooooooo3c<x)oocvoooococcoco3cocor.ayx<>3c«>co^ Zwart 4, 7, 10, "0. 31, 33, 37 en 38. Wit 15, 19, 24, 35, 42, 46. 47, 48 en 49. No. drie: zwart 4. 7, 10, 13, 19, 37 en 38. Wit 15, 25, 28, 34, 44, 47 en 48. Wit speelt en wint telt voor alle vier probleempjes. No. vier: zwart acht stukken op 4, 7, 10, 14, 16. 19, 26. 29. Wit negen stukken op 15. 18. 22. 25, ^1. 32, 39. 42 en 43. De eindstanden van de vier problemen is gelijk met de volgende stand: wit dam op 4, zwart drie stukken op 7, 13. 19. Zwart aan zet moet 13-18 en wit moet nu win nen in het David en Goliath-eindspel. De winst is niet gemakkelijk en moet beslist een keer volledig worden aangegeven. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. N.B. Nederland's damproblemist-kam- pioen, de politie-agent .J. J. H. Scheyen te Kerkrade, is in het ziekenhuis opgenomen. Tijdens de uitoefening van zijn beroep is deze eminente politiedienaar het slacht offer geworden van een groep nozems. Wij wensen de probleem-kampioen een snel én spoedig herstel tpe.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6