2-T MOTOR OIL Maakt jeugdige Bobby Fischer kans in kandidatentoernooi? Bollenkwekers moeten zich tegen „aanslagen" op grond verzetten Alle Franse wielercracks nu toch in nationale ploeg 11 Proefstation voor Bloembollencultuur Y00R TWEETAKT MOTOREN Om clubkampioenschap van Nederland HVGB moest in slotfase winst prijs geven Jaarvergadering HKB IOC niet akkoord met „Chinese Republiek" Gevecht Patterson Johansson gaat toch door Morini naar Assen Franse wielrenner Barone ernstig gewond Russische tennissers gaan direct naar huis Reeks verduisteringen bij Haags grossier Magazijn personeel vulde zo zijn karig loon aan Examens Gaat u met vakantie? Verhagen gaat naar het wereldkampioenschap De schrootaffaire Directeuren van Zeeuwse Metaalmij. voor de rechter Half jaar geëist tegen wegpiraat Kerkelijk Nieuws Drie doden in het verkeer Onderofficieren klagen Hogere bezoldiging en meer woningen bepleit Westindische toer nee van Elinkwijk gaat door WOENSDAG 10 JUNI 1959 Olympische Spelen Zal een Amerikaanse jongen Bobby Fischer er in slagen zich op 16(!)-jarige leeftijd van een match om de wereldtitel schaken te verzekeren? Het is een vraag die bijzonder aktueel is geworden nu het zojuist beëindigde internationale toernooi in Zürich heeft bewezen dat. Fischer in één jaar tijds enorm in kracht is gestegen, dat hij zich zonder schroom met de sterksten zal kunnen meten. Fischer heeft het toer nooi in Zürich niet gewonnen, want in de eindrangschikking staan Tal (Rusland) en Gligoric (Joegoslavië) boven hem geklas seerd, maar de jeugdige Amerikaan blijkt in korte tijd zulke grote vorderingen te hebben gemaakt, dat men mag aannemen dat in september bij aanvang van het kandidatentoernooi Fischer wellicht nog sterker is geworden. Schaken De generale repetitie in Zürich is voor hem een succes geworden. In dit toernooi hebben twee spelers bewezen niet in grootse vorm te verkeren, welke voldoende zal zijn voor het winnen van het zware kandidatentoernooi. Zeer jammer is, dat bij deze twee spelers ook de IJslandse crack Olafsson voorkomt. Men heeft de indruk dat Olafsson „schaakmoe" is. De vroegere Est Keres schijnt over zijn hoogtepunt heen. Keres, de man die men zo graag eens de wereldtitel had gegund, zal hem vermoedelijk nooit in bezit krij gen. Zijn sprankelende fantasie blijkt niet meer van een kracht om de sterk sten te kunnen verslaan. Keres wordt reeds de remise-koning genoemd. Dan resten dus uit Zürich nog behalve Fischer de spelers Tal en Gligoric. Tal's ster is haast net zo snel gestegen als het „won der" Fischer. Tal heeft glorieuze resul taten op zijn naam staan, maar hij heeft ten opzichte van Fischer wel iets tegen. In het kandidatentoernooi zullen behalve Tal namelijk nog drie Russen van de partij zijn: Smyslov, Keres en Petrosian. Allen schakers die als geen anderen be kend zijn met het speltype van hun land genoot. Fischer daarentegen komt in ze kere zin als een onbekende met alle kon- Advertentie vermengt zich zelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale doop die bij tweetakt motoren veelvul dig voorkomende lagercor- rosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van en 1 liter. C Dammen Zaterdag 13 juni zal te Utrecht, de eind strijd beginnen van het damtoernooi om het clubkampioenschap van Nederland. De Damclub Leeuwarden ontmoet de titelhou der 1958, het sterke Residentie Damgenoot- schap' uit Den Haag. Als de Haagse dam mers weer in dezelfde vorm spelen als vorig seizoen behalen de RDG-ers een knappe overwinning. Op zondag 14 juni ontmoeten te Amster dam Gezellig Samenzijn en Constant el kaar. Wij voorspellen een kleine overwin ning voor de Noordhollandse kampioen Gezellig Samenzijn. Op 18 juni te Rotterdam de tweede ronde met de wedstrijd ConstantRDG. Het zal hier spannen, maar de Hagenaars zullen uiteindelijk wel zegevieren. 20 juni te Leeuwarden Damclub Leeuw ardenGezellig Samenzijn. Wij voorspellen een overwinning voor Keiler en zijn mannen. De laatste ronde op 27 juni met de be slissende ontmoeting in Den Haag: RDG GS. De winnaar van deze ontmoeting heeft de fraaiste kans om de Nederlandse club- titel te behalen. Te Zwolle wordt dezelfde dag gespeeld LeeuwardenConstant. De clubkampioen van Nederland zal legen het Belgisch tiental een ere-wed- •strijd spelen. Indien RDG de titel prolon geert is volgens een bestuurslid de tweede aankomende gerechtigd tegen België te spelen, daar RDG reeds In 1958 van België won. sekwenties daaraan verbonden. Bovendien zijn Tal's grote successen veelal het ge volg van zijn enorme ,,killers"-capaciteiten tegen zwakkere spelers. De andere groten laten tegen mindere goden nog wel eens een steek vallen. Tal is meedogenloos. En wat te denken van Gligoric? De Joe goslaaf komt steeds tot betere prestaties. In Zürich was hij in de onderlinge ge vechten met de andere kandidaten de sterkste zoals uit het scoreoverzicht blijkt. In september speelt Gligoric bovendien voor eigen publiek, een publiek dat hem stellig tot grote dingen zal inspireren. Gligoric is serieus gegadigde voor de we reldtitel. dat is in Zürich bewezen. Zürich heeft de schakers duidelijk gemaakt dat van een alleenheerschappij der Russische schakers geen sprake meer is. De uitverkorenen voor Joegoslavië kwa men in Zürich tegen elkaar tot de vol gende prestaties: 1 2 3 4 5 Totaal 1. Gligoric X 1 1 0 1 3 2. Fischer 0 X 1 1 2'/i 3. Tal 0 X Va 1 2 4. Keres 1 0 >/a X >/a 2 5. Olafsson 0 0 0 x '/a fVaterpnlo In het Zwarteplasje in Hilgersberg is HVGB voor de eerste klasse van de zo mercompetitie heren op bezoek geweest bij SVH. Na een spannend duel moest HVGB aan het eind van de strijd een ge lijk spel prijs geven. De gastheren begonnen met een flink of fensief en hadden reeds een drie-nul voor sprong toen de Haarlemmers beter in stelling kwamen. Jan Heems en Dick Meulenberg (2x) werkten toen de SVH- voorsprong weg. Een snel opgezette aan val van de SVH-ers schonk hen de vol doening om de ruststand op vier-drie te brengen. Na de rust was er meer evenwicht: Ho- geland vier-vier, waarna SVH met een te gendoelpunt antwoordde, Heems scoorde vijf-vijf en nadat SVH wederom de stand in haar voordeel had gebracht (6-5) was de tijd verstreken. De reserves van SVH. reserve eerste klasse, wonnen met vier-twee van HVGB 2 HaarlemBlauwe Beugel Marcel Bidot .de leider van de Franse nationale ploeg voor de Tour de France, heeft alle bezwaren van zijn ster-kandi daten voor de Tour de laatste weken met schouderophalen genegeerd in de weten schap. dat de renners zelf wel weer bij hem aan de deur zouden komen kloppen. En hy heeft gelijk gekregen. Jacques An- quetil. die aanvankelijk beweerde er niet over te piekeren samen met Roger Ri- vière in één ploeg te rüden. is na de te leurstellende finish van de Giro met han gende pootjes op zijn verklaring terugge komen. Bobet had bij voorbaat al gezegd zijn nieuwe vriend te zullen volgen en de bei de tegenspelers, Rivière en Géminiani. die enkele dagen geleden nog het plan hadden hot veld te ruimen voor de voormalige Tour-winnaars, hebben als antwoord op Anquetils vredesaanbod wat goedmoedig gegrom laten horen. Kortom, Bidot heeft de kern van zijn ploeg compleet en na van zijn rechten op „eerste keus" gebruik te 1 ebben gemaakt door Mastrotto uit de West-Zuid-West- ploeg van Paul le Drogo weg te halen, en hetzelfde te doen met René Privat (uit Centraal Zuid) en Stablinski (uit Parijs- Noord-Oost) zijn de volgende negen ren ners als definitief voor de tricolores aan gewezen: Anquetil, Bobet. Darrigade. Everaert. Géminiani. Rivière. Mastrotto, Privat en Stablinski. De resterende drie moeten nog worden gekozen. Parijs-Noord-Oost, onder leiding van Jean Mazier, start met: Robic (Tour-win- K egel en Tijdens de jaarvergadering van de Haarlemse kegelbond kon voorzitter Jac. van Maris in zijn openingswoord met vol doening terugzien op het afgelopen jubi leumjaar. Het 12-daagse concours ter ge legenheid van het 60-jarig bestaan bracht meer dan 1500 dames en heren kegelaars op de banen. Alleen al op de korpsbaan A werden tijdens dit concours 54.699 kegels omgeworpen! De HKB heeft nog nimmer tevoren een dergelijk bezet concours ge had. De jaarverslagen getuigden van een ge zonde toestand in de HKB. De drie aftre dende bestuursleden werden herkozen. Jac. van Maris als voorzitter, C. van Vree den 1ste penningmeester en P. v. d. Blom 2de secretaris. De voorgestelde reglementswijzigingen werden zonder veel bezwaren door de ver gadering aanvaard; alle commissies wer den ongewijzigd herkozen. Het. Olympisch comité van Nationalis tisch China heeft onder de nieuwe naam „Olympisch comité van de Chinese Repu bliek" aansluiting bij het Internationaal Olympisch Comité gevraagd. De kanselier van het I.O.C.. Otto Mayer, heeft naar aanleiding van deze vraag ech ter verklaard, dat het I.O.C. niet akkoord kan gaan met deze naam aangezien tij dens het congres in München uitdrukke lijk de eis is gesteld, dat het woord „Chi na" in de naam moest worden vervangen door „Formosa" of „Taiwan". Boksen Een federale rechter van de staat New York. Irving Kaufmann, heeft de eis van Eddie Machen in de zaak tegen de Zweed se bokser Johansson verworpen. De Ame rikaanse zwaargewicht had Johansson een proces aangedaan, omdat hij recht meen de te hebben op een revanche voor de k.o. nederlaag die hij vorig jaar in Göte- borg leed. Hij had daarom de rechter verzocht een gevecht tussen Patterson en Johansson te verbieden. Nu de rechter op dit verzoek niet is ingegaan, zal deze wed strijd, met als inzet de wereldtitel in het zwaargewicht, op 25 juni in het Yankee stadium in New York plaats vinden. Motorsport Voor het eerst sedert 1953 zullen de Ita liaanse Morinifabrieken weer deelnemen aan de strijd om het wereldkampioenschap wegraces. In de Engelse T.T. op Man kwam Morini nog niet aan de start, maar op zaterdag 27 juni zal Morini op het cir cuit van Drente in de Nedeidandse T.T. vertegenwoordigd zijn door Emilio Men- dogni en Libero Liberati. die beiden uit komen in de 250 cc-klasse. Voetbal naar 1947Annaert, Bauvin. Lefèbvre, Menighini. Champion. Delberghe. Hassen- forder. Lach, Le Dissez. Vermeulin en Pavard. W ielrennen West-Zuid-West «Paul le Drogo) komt met: Bouvet, Gainche. Groussard. Lebu- hotel, Mahé. Picot, Pipelin, Quehcille. Saint. Thomin. Cazala en Bleneau. Centraal-Zuid (Deledda) bestaat uit: Anastasi. Busto. Dotto. Forestier. Gauthier. Graczyk, Rohrbach, Rostollan, Bei-gaud, Anglade. Dejouhannet en Huot. De Franse wielrenner Nicolas Barone, die enige dagen geleden een auto-ongeluk heeft gehad, blijkt ernstiger gewond te zijn dan men aanvankelijk dacht. Bij een onderzoek bleek, dat Barone een bekken fractuur en een schedelbreuk heeft, waar door hij zeker tien dagen in het zieken huis in Lyon moet blijven alvorens naar Parijs te kunnen worden vervoerd. T ennis De Russische tennisspelers, die mo menteel deelnemen aan het toernooi van Beckenham, zullen bijna onmiddellijk na 't toernooi naar huis- terugkeren, zo heeft ploegleider Belitz-Geiman verklaard. De Russen hopen voor hun vertrek nog iets van Londen te zien, doch dat zal afhangen van de beschikbare tijd. In Moskou wordt het gezelschap met. een speler versterkt en vervolgens gaat men begin juli naar N e- d e r 1 a n d om tegen dat land (in Den Bosch) te spelen in het toernooi om de Galea-beker. Sport in het kort ATLETIEK. Tijdens internationale atle tiekwedstrijden in Stockholm heeft de Zweed Richard Dahl het hoogspringen ge wonnen met een sprong van 2.08 meter. VOETBAL. De tweede-divisieclub Hee renveen heeft op eigen terrein met 50 verloren van een noordelijk amateurelftal. Bij de rust was de stand 02. Eerernstig spoorwegongeluk op vier kilometer van Sao Paulo in Brazilië heeft bijna 60 doden en meer dan 150 gewonden geëist. De ramp, waar bij twee treinen met arbeiders op elkaar botsten, is te wijten aan een verkeerde wisselstand. Het begon allemaal met een tropisch vogeltje. Dit beestje was gekweekt door een Haagse kruidenier, die in het begin van 1957 bezoek kreeg van de magazijnknecht van zijn grossier. De man wilde het vogel tje graag hebben, maar had niet genoeg geld om de kruidenier te betalen. Hij bood toen aan om in plaats van geld, wat krui denierswaren „buiten het kantoor om" te brengen. De kruidenier stemde erin toe. de knecht verduisterde wat thee en koffie uit het magazijn en het begin van een lange reeks verduisteringen was er. Ten slotte deden de expeditiechef en nog twee magazijnknechten er oruk aan mee. Er kwamen ook meer helers, waar onder en kele melkhandelaren. De grossier merkte niets. Het tekort groeide, maar door hel ontbreken van een behoorlijke voorraad administratie konden de verduisteringen jaren blijven doorgaan tot er voor een totaalbedrag van dik 25.000 was ont vreemd. Tenslotte moest de zaak wel uitkomen. Dinsdag verschenen voor de Haagse recht bank elf betrokkenen: vier op verdenking van diefstal, zeven aan wie heling was ten laste gelegd. Het eerst was de 36-jarige expeditiechef aan de beurt. Hij was het laatst in dienst gekomen en hij had de man moeten zijn. om schoon schip te ma ken in hot bedrijf. Al gauw ontdekte hij. dat de magazijnbedienden hier een pakje koffie en daar een krat bier extra weg haalden. Die werden dan aan de zeven- onbetrouwbare kruideniers, verkocht voor de halve prijs. Alle betrokkenen gaven als reden op dat zij zo'n laag loon bij deze firma verdienden, dat zij er niet van kon den komen. De magazijnknechts, die al meer dan dertig jaar bij de firma in dienst waren en gezinnen met vier kinderen moesten onderhouden, verdienden slechts 64.in de week. Daar kwam nog wel wat bij met overwerk. Een van de knechts, die volkomen berooid naar Den Haag was ge komen. poogde een behoorlijk inkomen te krijgen door per week 38 uur over te wer ken. Dit leverde hem echter niet voldoende op om zijn huis in te richten en toen be zweek hij met de anderen voor de verlei ding. die in dit bedrijf wel erg groot was. Hoewel de president van de rechtbank het gedrag van de vier employés laakte, had hij toch niet veel goede woorden voor de betrokken groothandel over. Plet beviel hem niet, dat de magazijnbedienden net zo veel uit het magazijn konden halen voor de klanten of voor zichzelf, zonder dat daar aantekening van gehouden moest worden. Een opvallend facet van de zaak was. dat de expeditiechef eind 1958 zelf aan dc directie van de zaak had voorgesteld om een kaartsysteem in te richten om de voor raden behoorlijk onder controle te kunnen houden. „Ik wilde van de verleiding af", zei deze verdachte. „Ik stond met mijn rug tegen de muur. Omdat het steeds weer zo gemakkelijk ging, voelde ik mij gedwon gen om door te gaan. Het was de enige manier om aan wat geld te komen". De officier eiste tegen deze verdachte één jaar en negen maanden gevangenis straf. Tegen de magazijnbediende eiste hij twaalf maanden, waarvan zes voorwaarde lijk. De kruideniers en melkhandelaren hoorden zware geldboeten tegen zich eisen. Ofn Haas Geslaagd voor het examen ter ver krijging van de staatsbevoegdheid voor heilgym nastiek en massage mej. I. Bijkerk te Santpoort. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor hel laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Zeilen De Rotterdammer B. Verhagen zal Ne derland vertegenwoordigen bij de wedstrij den om het wereldkampioenschap Flying Dutchman klasse, dat van 17 t/m 25 juli in Whitstable (Kent) wordt gehouden. In te genstelling tot verleden jaar mag ditmaal per land slechts één deelnemer worden in geschreven. Ir. D. A. Kraayenga heeft dinsdagmid dag voor de vereniging Proefstation voor de Bloembollencultuur in ruwe trekken de balans opgemaakt van dc winst en ver lies aan goede bollengrondcn in de bloem bollenstreek. Hij wees er op, dat er een steeds toenemende behoefte is aan kalk- rijkc duinzandgrond, omdat deze dc bes te oogsten leveren en liet gemakkelijkst, dus goedkoopst, te bewerken zijn. Er is sinds 1948 door ontginning en diepe grond bewerking 370'/; ha. gewonnen. Sinds 1945 zijn 68 ha., waarvan 50 ha. prima hollen- grond verloren gegaan. Bovendien is er een stijgende vraag naar bolicngrond door de 100 ha., die in Beverwijk verloren zijn gegaan. Tegenover de in Noordwij- kerhout gewonnen 102 ha. staat hel ver lies van de te graven meren in de Haar lemmermeer en in dc Ooslduincn in Noordwijkerhout, als deze plannen door zouden gaan. Ir. Kraayenga rekende uit, dat. 49.1 per- Twee directeuren van de Zeeuwse Mc- taalmaatschappij n.v„ dc. 47-jarige S. C. uit Vlissingen en de 40-jarige II. O. uit Middelburg hebben voor dc rechtbank te s Gravenhagc terecht gestaan voor hun aandeel in dc schrootaffaire. Zoals bekend heeft de rechtbank dc derde directeur, de 33-jarige Pool B. M vorig jaar veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar eu een maand, waarna het Hof hem in beroep veroordeelde tot achttien maanden gevangenisstraf. De officier van Justitie, mr. dr. J. C. Maris vorderde gisteren tegen C„ wiens handelingen hij even strafwaardig als die van M. vond, een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden en tegen O., die zijns inziens gunstig afstak tegenover dc beide andere directeuren een gevangenisstraf van een jaar. waarvan vier maanden voor waardelijk. beiden wegens h->t medeple- gen van het omkopen van een ambtenaar. Deze ambtenaar, de ex-referendaris D. van der G. die vorig jaar reeds is veroor deeld. had geld aangenomen van M. en daarvoor zogenaamde derdelandsverkla- ringen afgegeven voor schroot van scheepswrakken, zodat volgens deze ver klaring het schroot afkomstig zou zijn uit een land buiten de E.K.S.G. C. verklaarde ter zitting dat hij wel had begrepen dat M. iets deed wat hij niet mocht doen. Eens had hij voor M. een brief waarin geld zat aan de ambtenaar ter hand gesteld. O. zeide onder meer. dat M. hem terloops iets had verteld over omkoperij. Het geld dat M. uit de kas am hiervoor tienduizenden guldens ver antwoordde O. met valse boekingen. Er waren drie raadslieden. Mr. W. L. Weijl uit Rotterdam stelde dat dc verkla ringen die de ambtenaar had afgegeven geen zogenaamde derdelandsverklarin- gen waren geweest. Dit was gebleken bij de behandeling van de schrootaffaire in de Tweede Kamer. Maar de officier van Justitie bracht hiertegen in dat aan deze verklaringen wel evenveel waaide zou kunnen worden gehecht: en dat. het depar tement van Economische Zaken geen an dere verklaringen, dan die aan de me taalmaatschappij waren afgegeven, op maakt. Mr. A. Mout ging in op dc juridi sche kant van de zaak en mr. Van der Wehl uit Rotterdam besprak het rapport dat over O. was uitgebracht. De recht bank zal over veertien dagen vonnis wij zen. De officier bij de Arnhemse rechtbank heeft tegen een 24-iarige vrachtautochauf- feur uit Velddriel zes maanden gevange nisstraf en intrekking van rijbewijs vooi de tijd van drie jaar. alsmede 100 boete geëist wegens het onder invloed van ster ke drank besturen van een vrachtauto. De chauffeur had in Zaltbommel acht gla zen bier gedronken en een onzekere hoe veelheid cognac. Hij was ondanks waar schuwingen van andere cafébezoekers met zijn zeswielige vrachtauto weggere den. Onderweg had hij even gestopt. Hij viel toen uit de cabine maar zette later niettemin de tocht voort, scheerde langs bomen en tegenliggers, botste tegen een voor hem rijdende vrachtauto en reed op de linkerwegheift een bromfietser omver Deze moest met een hersenschudding in een ziekenhuis worden opgenomen. Zonder zich om het slachtoffer te bekommeren reed de verdachte door naar Kerkwijk, waar de politie hem aanhield. Toen de burgemeester hem wilde ondervragen, ging hij op de knieën liggen en riep met gevouwen handen „Uw onderdanige die naar!" De verdediger was het niet met de officier eens, dat ten aanzien van de in vloed van sterke drank het bewijs was ge leverd. Een bloedproef was niet genomen en de man werd te lange tijd na het on geluk aangehouden, aldus de raadsman. Uitspraak over veertien dagen. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Zundert M. J. van den Berg te Etten-Leur. Aangenomen naar Drumpt (Betuwe) D. J. Spijkerboer, vicaris te 's-Gravenhage. Bedankt voor Breukelen H. J. van Óru- ten te Driebergen. Benoemd tot vicaris te Oosterbeek J. Smit, kand. te Heemstede. Gereformeerde Kerken Beroepen te Nijmegen (vacature wijlèn G. van Doornik) L. W. Korvinus, woon achtig te Hilversum, laatstelijk predikant te Medan te Genderen J. D. de Vries, kan didaat en hulpprediker te Oostzaan; te Vlaardingen L. Schuurman te Giessenburg. Aangenomen naar 's-Gravenhage-Oost (vac. F. E. Hoekstra) D. J. Roos te Haar lem-Zuid. Bedankt voor Terneuzen K. Ubels te Zwartebroek. Remonstrantse Broederschap Examens: Aan het Seminarium te Leiden is bevorderd tot proponente mevr. E. W. H. Trip-Kleinstarink te Velp (Geld.). cent van de beroepsbevolking van de bloem bollenstreek regelrecht of zijdelings werk zaam is in de agrarische sector, 20.9 per cent in de nijverheid en 30 in de diensten sector. Deze cijfers zijn aan de zeer voor zichtige kant. De bloembollenstreek kan gezien deze cijfers als een agrarisch ge bied worden beschouwd. Indien men wenst te industrialiseren zal dit op de pol- dergronden aan de oostzijde van de bol- lengemeenten moeten gebeuren, omdat eventuele giftige gassen met de westen wind wegdrijven van de bollenvelden. Hij weerlegde de argumenten dat er in 1930 voldoende bloembollengrond was, die men heeft verlaten. In dat jaar teelde men op alle soorten grond. De poldergron- den werden echter verlaten en sinds 1933 is er een toenemende vraag naar goede zandgronden. Er is nog wel veel bollen- grond in voorraad, maar deze is niet be schikbaar, doordat de hierop wonende boeren ze angstvallig bewaren voor zoons, die eventueel bollen willen gaan telen. Hiervoor is echter nog vergunning nodig. Daar verschillende instanties voor wo ningbouw, wegenbouw en industrie langs elkaar heenwerken en allemaal een beet je van deze beste grond willen hebben, raadde ir. Kraayenga bollenkwekers aan zich met hand en tand te verzetten tegen verdere „aanslagen". Volgens hem zou een diepgaande studie een daling van de in gebruikzijnde zandgronden laten zien. Er is volgens ir. Kraayenga in Noordholland geen bollengrond meer aanwezig, waarop alle soorten bloembollen kunnen worden geteeld, zoals tussen Haarlem en Leiden. De heer P. Hoogeterp sprak daarna over de chemische bestrijding van het onkruid. Volgens hem behoeft hiermede geen be schadiging aan dc bloembolgewassen te worden toegebracht. Men dient de opge geven doseringen aan te houden, vroeg in het voorjaar te spuiten, op zeer „vuil" land - eventueel ook in het najaar, en er vooral voor te waken, dat er voor tijdens of na de regen wordt gespoten. Bespuitin gen tegen eind maart en half april zijn te laat om voldoende werkzaam te zijn, om dat het middel Chloor IPC te snel ver vliegt Aan het eind van deze vergadering richt te de voorzitter, de heer A. J. Braam, zich tot professor dr. E. van Slogteren, die deze vereniging gaat verlaten. De „prof" had de wens te kennen gegeven zijn plaats af te staan aan zijn opvolger, professor J. van der Want, die deze ver gadering ook bijwoonde. De heer Braam overhandigde de scheidende professor met een geestig spcechje twee klassieke gram mofoonplaten. De 69-jarige mevrouw J. Hunte Leedig- Doras uit 's Gravenhage is op de hoek van de Statenlaan en de Frederik Hendriklaan aangereden door een bromfietser, toen zij opeens midden op de wegkruising over stak. Zij overleed enige tijd later in het ziekenhuis Zuidwal. In de Kijkduinsestraat. eveneens in Den Haag, bij de verbindingsweg naar het kampeerterrein, viel de 59-jarige brom fietser G. S. Westeijn door onbekende oor zaak en hij overleed ter plaatse. Op de Koninginneweg te Rotterdam is de 11-jarige Johanna Yvonne Vielvoye, die aan die weg woonde, bij het oversteken door een personen auto aangereden. Zij was op slag dood. In Eindhoven is de jaarvergadering van koninklijke vereniging van onderoffi cieren van de lend- en luchtmacht „Ohs Belang" gehouden. De voorzitter, adjudant-onderofficier J Roetman, verklaarde dat er bij dè bezoldiging een aperte achterstand is ten opzichte van de overige ambtenaren. Gro ter belangstelling voor een loopbaan als onderofficier kwam de voorzitter slechts mogelijk voor na een aanmerkelijke ver hoging van de bezoldiging. Ook het woningprobleem is voor vele militairen nijpend. Het aantal woningbe- hoevende militairen bedroeg een half jaar geleden nog 6608. Gezien het grote aantal overplaatsingen bij het militair perso neel, overplaatsingen die in 's-lands be lang geschieden, achtte hij het redelijk voor het militaire beroepspersoneel een afzonderlijke voorkeursregeling te tref fen. Een nieuw bevorderingsvoorschrift voor de koninklijke luchtmacht is al jaren in wording, en de heer Roetman drong daar om aan op de grootst mogelijke voortva rendheid ten aanzien van dit stuk positie regeling. Bij de landmacht zijn minder klachten. De bevordering loopt hier re gelmatig. De heer Roetman noemde verder de ge neeskundige verzorging „het stiefkind in de rechtspositie van de beroepsmilitair" en uitte grote ontevredenheid over de on billijkheid van de korting op pensioenen wegens gelijktijdige A.O.W.- en A.W.W.- uitkeringen. De vergadering wordt vandaag voort gezet Voor de derde klasse C van de zomer waterpolocompetitie werd dinsdagavond de wedstrijd HaarlemBlauwe Beugel ge speeld. Zowel in de aanval als in de ver dediging waren de Aalsmeerders niet te gen de Haarlemmers opgewassen, waar door het een wat eenzijdige vertoning werd Door drie treffers van Jan Paanakker en één van Cees den Hollander werd de rust stand vier-nul. In de tweede helft brach ten Her Hölsken en Jan Paanakker (2x) de Haarlem-overwinning op zeven-nul. De waterpolo uitslagen waren: Dames reserve tweede klasse B: GZC 2DWT 3 0-6; DWT 4—GZ C2 2-3. Heren reserve tweede klasse B: Haarlem 3Dolfijn 2 2-8. Kringcompetitie: Heren eerste klas se: NV AHillegom 3-2. Afdeling AM II: NV AHPC 8-3. Afdeling AJ I: Haarlem— HPC a 3-1. Afdeling AJ II: DWT—VZV b 7-3; NV ADWR b 9-0. De voetbalbonden van Suriname en Aru ba zijn het toch nog eens geworden over de financiële bijdrage van Aruba aan de tournee van Elinkwijk naar de West. Dit betekent dat de gehele tournee van de Utrechtse eredivisieclub, waarvoor op 17 juli wordt vertrokken, doorgang zal kun nen vinden. Elinkwijk speelt achtereen volgens in Suriname, op Curagao. op Aru ba en ten slotte nog eens in Suriname. VOETBAL. In Assen is een vriendschap pelijke wedstrijd gespeeld tussen de noor delijke eerste-divisieclub Leeuwarden en de nieuwe eredivisieploeg Volendam. Het werd een gelijk spel: 22 (rust 11).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7