NESCAFÉ EN KLM LANCEREN DE PRIJSVRAAG VAN HET JAAR! Doe mee-en win een vliegtrip-voor-twee naar Brazilië! Ondanks stagnatie in opvoer ging het werk rustig voort VVD-fractie stemde tegen twee onderwijs-wetsontwerpen DE EXPEDITIE NAAR DE ANTARES Anthropoloog onderzocht vijfhonderd papoea's van verschillende stammen EERSTE KAMER 5 Vragen over onderzoek naar radioactiviteit Rotterdams politieman gearresteerd Examens Rijden boven de grond en varen boven water Vragen over financiering N.-Guinea-expeditie Mevrouw Oud-Fischer overleden Ruwe diamant van 314 karaat in Amsterdam WOENSDAG 10 JUNI 1959 Het P. v.d. A. Tweede Kamerlid H. Vre- deling heeft aan de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Land bouw en Visserij en van Buitenlandse Za ken de volgende vragen gesteld: kunnen de ministers meedelen op welke wijze het onderzoek van de radioactiviteit in de lucht, het water en de bodem in Ne derland is opgezet en wie verantwoorde lijk is voor de noodzakelijke coördinatie van dit onderzoek? Hoe verhoudt zich dit onderzoek tot dat in de ons omringende landen, met name de landen van Eurotoom? Op welke wijze komt de coördinerende taak van Eurotoom op dit gebied tot uiting? Is het juist, dat in een gebied zoals Ne derland, waar regelmatig veel neerslag valt en dat bovendien gelegen is in een deltagebied van grote rivieren, een opeen hoping plaats kan vinden van de radioac tiviteit in de bodem en vervolgens in de daarop groeiende gewassen? Welke plantaardige gewassen en dier lijke produkten zijn in het bijzonder ge voelig voor een accumulatie van radio activiteit? Kunnen de ministers een overzicht ge ven van de ontwikkeling van een eventue le besmetting van de lucht, het water (in clusief drinkwater), de bodem en de pro dukten daarvan? Geven deze nadere ge gevens aanleiding tot bijzondere voor zorgsmaatregelen Bestaan er, naast het primaire aspect van de bescherming der volksgezondheid, ook handelspolitieke redenen waarom in zonderheid in Nederland het in deze vra gen bedoelde onderzoek met kracht en op efficiënte wijze ter hand moet worden ge nomen, respectievelijk moet worden voortgezet, en welke initiatieven denken de ministers in nationaal en internatio naal verband te moeten nemen? Een administratief ambtenaar van de af deling gevonden voorwerpen van het hoofdbux-eau van politie te Rotterdam is gearresteerd omdat hij ervan verdacht wordt 25 uit een portemonnee te hebben gehaald. Er wordt een nauwgezet onder zoek ingestedr, daar het niet onmogelijk is dat T. nog meer op zijn kerfstok heeft. De ontdekking heeft nogal wat beroering ge wekt bij de politie. De gearresteerde was een harde werker, die altijd voor een ieder klaar stond. Bloemcndaal. Geslaagd voor het eindexamen tweede leerkring aan de Da Costa Kweekschool te Bloemendaal de dames G. W. van Arkel. M. S. van den Berg, E. M. Alberti, G. J. W. Boer, J. G. C. Cassee, A. Cupido. G. Helmond. M. J. Wetsema, allen te Haarlem: C. I. Cool, Heemstede: P. A. Schotanus, Bennebroek; G. H. I. Verwoerd en C. A. Lips, Velsen; J. Verhoog en A. E. de Hooge, Zwanenburg. Met een kandidaat wordt het exa men voortgezet. WASHINGTON (Reuter) De weten schappelijke commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft een verslag gepubliceerd over de ontdekking van middelen om voertuigen „drijvend' op een kussen van samengeperste lucht" boven de grond te laten rijden. Met het zelfde principe zou men schepen met grote snelheid boven water kunnen laten varen. Vólgens het verslag schijnt de wereld aan het begin van een nieuwe ontwikkeling op het gebied van het vervoer te staan. De Fordfabrieken zijn reeds bezig met de bouw van een wagen, die dank zij de nieuwe vinding op een monorail, snelheden tot 320 km per uur zal kunnen bereiken, aldus het rapport. Het Amerikaanse leger en de luchtmacht werken samen met de Canadese AVRO-vliegtuigfabriek aan een „Avrocar", die vlak boven de grond, doch ook op grotere hoogte, snel zal- kunnen vliegen. Het Amerikaanse leger en de marine tonen veel belangstelling voor de nieuwe vinding. De zee-oorlog zou door snelle schepen volgens het nieuwe principe een ware revolutie ondergaan. De marine heeft vooral belangstelling voor amfibie voertuigen, landingsschepen en voor zeer snelle schepen voor onderzeebootbestrij- ding. In Barneveld heeft een restaurateur een consumptietentje neer laten zetten in de vorm van een reuzenei. Het ge vaarte is vijfeneenhalve meter hoog en heeft een doorsnede van viereneenhalf. Het is een staalconstructie met een kunstharslegering. De kinderen vinden het een sensatie om juist hier een ijsje te kopen. Advertentie Vliegtrip-Tip voor de vrienden van Nescafé. In alle passagiersvliegtuigen van de KLM en straks óók op de nieuwe DC-8, is natuurlijk als enige instant-coffee Nescafé verkrijgbaar. (Door dr. L. D. Brongersma, wetenschappelijk leider) STBIL-Basiskamp, 26 mei Hier leer je pas goed de wisselvalligheden van het luchtverkeer kennen. In Nederland 'heeft men daar geen idee van. Als het heel erg mist, dan leest men in de krant, dat Schiphol dicht zit, maar veel aan dacht wordt daar door mensen, die er niet mee te maken hebben, niet aan besteed. Hier is dat anders, wij leven op de komst en het vertrek van vliegtuigen. Als men zich overigens afvraagt of de vertragingen in de opvoer veel invloed op ons werk hebben, dan kan ik gerust zeggen dat er weinig van te merken valt. Natuurlijk zouden wij meer kunnen doen als wij de gehele uitrusting hier hadden en als de helikopters beschikbaar waren voor het ondersteunen van groepen, die op het pad zijn; toch gaat het werk door en er wordt veel materiaal verzameld. Het pad van Sibil naar Katern (aan de samenvloeiing van de Oost-Digoel en de Ok Iwoer) is een vrij drukke verkeersweg geworden. Er gaan mensen naar Katern om daar te werken en er komen mensen uit Katern naar Sibil om hier in de omgeving onderzoek te verrichten. Zo nu en dan komen er ook postlopers uit Katern naar hier, niet alleen om hier brieven te brengen, maar ook om dingen die men in Katern nodig heeft te Sibil te komen halen. De ethnoloog dr. J. Pouwer heeft nu drie keer een week door gebracht in de kampong Kigonme- diep aan de overzijde van het dal en hij heeft interessante gegevens over de samenstelling van de papoeamaatschappij verkregen. De taalkundige dr. J. Anceaux heeft reeds een woordenlijst van 550 woorden verzameld en hij heeft al een inzicht gekregen in de gram matica. Het enige waar wij nu nog op wachten is een boekje „Sibils in zeven dagen", maar dat schijnt nog al veel moeite te kosten. De zoöloog dr. W. Vervoort met zijn preparateurs, de heren Van Heijningen en Staats, maakten met de botanicus; de heer C. Kalkman, een tocht naar het Oriongebei-gte. Dit gebergte ligt noordelijk van de Sibilvallei achter ons bivak. De tocht ging door het dal voorbij de kampongs Betabip en Wolding en vandaar naar boven door het dal van de Ok Tenma. Het is gelukkig lang droog geweest, zodat er niet teveel water in de Tenma stond, maar toch is het een vermoeiende beweging om door een rivierbed ding* naar boven te lopen. Men probeert natuurlijk om droge voe ten te houden, maar dat lukt toch niet. Soms is het prettiger om maar door het water te lopen, dan om van steen tot steen te springen. Hier en daar dient een boomstam als brug en dat maakt de zaak nog veel moeilijker, want dergelijke stammen zijn meestal glad. Het is dan ook geen wonder dat er wel eens iemand van zo'n stam af glijdt en in de modder terecht komt. Hij moet zich dan troosten met het idee dat hij de papoeadragers veel plezier heeft bezorgd. Voor de papoea's zijn deze hindernissen niets. Zij lopen er met het grootste gemak over. Zoölogen en botanici plegen altijd veel bagage mee te nemen. Behalve kampeeruitrusting, kleding en Dr. L. D. Brongersma, de wetenschap pelijk leider van de expeditie en schrij ver van onze artikelenreeks, in ge sprek met een van zijn jonge hulpjes in het basiskamp Sibil. voeding, wordt een vrij omvangrijke ver- zameluiti-usting meegenomen. Wil men dit alles voor een tocht van zes of zeven dagen meenemen, dan zijn er heel wat dragers nodig. Bij deze tocht ging ook de radio reporter Alfi'ed van Sprang mee en hij had zijn filmuitrusting bij zich, hetgeen weer een paar dragers extra betekende. Zo vertrok er dan een lange kolonne: Vier onderzoekers en een verslaggever, drie politieagenten en dx'ieënveertig dragers en dragertjes. Kleine jongens zijn dikwijls handig om een tasje met verzamel- materiaal te dragen, maar in dit geval leverde het soms wel moeilijkheden op, als de „dragers" over boomstammen moes ten worden getild. Het maken van derge lijke tochten heeft zijn eigen cEÉrme. Er zijn echter facetten, die niet ieder waar deert. Om gewicht te sparen had men geen veldbedden meegenomen maar er werden in het bivak para-para's gemaakt: een soort vlonder van dunne stammetjes. Zijn die stammetjes alle ongeveer even dik en wat buigzaam dan slaap je er wel goed op, vooral als je er nog een matrasje of een laag varenbladex-en op legt. Meestal zijn de stammetjes weinig buigzaam en Het Tweede Kamerlid, de heer F. H. van de Wetering heeft aan de ministers van Zaken Overzee a.i. en van Financiën gevraagd mede te delen of de expeditie xaar het Sterrengebergte op Nederlands \Tieiiw-Guinea financiële moeilijkheden •ndervindt, die grotendeels veroorzaakt ijn door onverwachte tegenslag bij de ilvoering? Indien dat zo is vraagt hij of ie ministers het dan niet gewenst achten lat alles in het werk wordt gesteld om in de ontbrekende financiële middelen te voorzien, opdat deze expeditie, waarvoor internationale belangstelling bestaat, niet xntij dig wordt beëindigd dan wel bekort, .vaardoor de waarde sterk gereduceerd '.ou worden? „Zijn de ministers bex-eid een deel van de ontbrekende middelen te verstrekken, waardoor het particulier initiatief mede woi-dt opgewekt een eigen aandeel op te brengen voor deze bij uitstek wetenschap pelijke onderneming?" zo luidt zijn laat ste vraag. De „colonne-bar" op weg. die terug moest keren toen bleek dat de bevoor rading niet volgens programma verliep. knobbelig en dan kan het liggen op een para-para een marteling zijn. Er zijn na deze tocht dan ook enkele deelnemex's die gezworen hebben om nooit meer zonder veldbed op stap te gaan. Het eerste bivak werd op ongeveer 1500 meter boven de zeespiegel gemaakt en later verhuisde deze zoölogisch-botanische groep over de waterscheiding naar het dal van de Ok Mimka (een zijrivier van de Ok Tjob). Dit tweede bivak, lag op 1800 meter. In de heldere nachten hadden wij in het basis kamp op 1260 meter het al fris en men kan zich indenken hoe fris het was zes honderd meter hoger onder een tentzeil, waar de wind onder door blaast. Wat het verzamelen betreft was deze tocht een succes. Er werd veel- verzameld wat wij uit de Sibilvallei niet kennen. De bevolking van de kampong Maam- ding kwam 's avonds met een varken aan zetten, dat voor een grote en een kleine ijzeren bijl kon worden geruild. Dat men 's avonds in het donker daarvoor op stap gaat is al heel bijzonder, want papoea's gaan in het donker liever niet uit (er zijn dan teveel geesten op pad). Het. idee om bijlen te kunnen kopen zal wel de door slag hebben gegeven. Voor de onder- zoekersgroep en de dragers zat er een prettig feestke aan vast. Met de gebruike lijke schoten en het luide joe-joe-joe- geroep van de dragers werd zes dagen Dit artikel werd geschreven op de dag, dat de expeditie het bericht be reikte, dat drie helikopterpiloten en een mecano, met geelzucht in het zieken huis waren opgenomen. Inmiddels zijn deze piloten (die overigens geen geel zucht bleken te hebben) naar het basis kamp teruggekeerd en de helikopter- vluchten hervat. Over de vervoer- moeüijkheden zijn inmiddels al ver scheidene berichten verschenen en bovendien zijn deze thans teneinde, zodat wij de betreffende passages als niet langer actueel uit dit artikel heb ben weggelaten. na het vertrek de terugkomst van deze groep al van uit de verte -aangekondigd. De dag tevoren hadden wij dat ook al meegemaakt toen de bestuursambtenaar J. Sneep terugkeerde van een tournee naar de Kiwirokvallei en het gebied ten noor den van de Antares, waarheen hij getrok ken was voor een routevei'kenning en voor het opnemen van contact met de bevol king, die daar huisi. De anthropoloog dr. A .G. de Wilde ging op 29 april met een helikopter naar Tanah Merah. Onderweg zocht hij te Kawakit een aantal dingen uit zijn uitrusting, die daar nog stond. Van Tanah Mex-ah reisde hij in een motorboot met een daaraan ge koppelde ponton naar Mindiptana aan de Kaoh-rivier, eerst de Digoel een eind af en toen de Kaoh op. Onderweg had hij ge legenheid om een groot aantal papoea's van vex\schillende stammen te onder zoeken. Van Mindiptana ging hij. te voet terug naar Sibil, waar hij 22 mei aan kwam. Zijn tocht was voor zijn ondei-zoek wel een succes, want onderweg heeft hij anthropologische gegevens verzameld over ongeveer vijfhonderd papoea's van ver schillende stammen. Zo gaat het werk rustig voort, ondanks de pech, die wij met de vliegerij hebben gehad. Mevrouw J. C. Oud-Fischer, de echtge note van de voorzitter van de V.V.D., mr. P. J. Oud, is in de afgelopen nacht op 68- jarige leeftijd overleden. Mevrouw Oud heeft zich gedurende dg ambtsperiode van haar man als burgemeester van Rotterdam op sociaal terrein zeer verdienstelijk ge maakt. Een grote ruwe diamant van 314 karaat (62,8 gr.) met een voorzichtig geschatte) waarde van tenminste drie miljoen gulden bevindt zich op het ogenblik „op zicht" bij een sedert 1876 te Amsterdam gevestig de diamantfirma. De Diamond Trading Company de wereldverkoopox-ganisatie voor ruwe diamant te Londen heeft deze steen, die een unicum in zijn soort is en geen eigen naam heeft, aan de fix-ma als eerste en enige op zicht gegeven, zo ver telde de 33-jarige directeur van de Am sterdamse fix-ma aan de pers. „Ik zal pro beren hem te kopen", voegde hij er aan toe. Binnen vier weken valt hierover de beslissing. Ongeveer anderhalf jaar geleden is de steen bij de normale produktie van een mijn in Zuid-Afx-ika gevonden. Zaterdag morgen is hij per vliegtuig uit Londen naar Amsterdam gebracht en vanavond wordt de diamant voor de televisie ge toond. Daarvoor zijn speciale veiligheids maatregelen getroffen. De steen is uiter aard verzekerd, doch de directeur zexde, het bedrag niet te mogen noemen. Wordt de steen gekocht, dan zal de directeur hem zelf kloven, want hij wil de verantwoor delijkheid voor deze bewerking een verkeerde klap op de beitel bij het kloven kan fataal zijn niet aan een ander over laten. Het zou na de befaamde Cullinan-dia- mant, die een halve eeuw geleden in Am sterdam werd bewerkt en waarvan de grootste twee stenen in de Engelse scepter en kroon werden geplaatst, de tweede grote steen zijn, welke in de hoofdstad wordt gekloofd en vex-der bewerkt. De Cullinan was drie keer zo groot als de thans gevonden steen. Er zijn 40 a 50 van dit soort gi-ote stenen in de geschiedexxis bekend. Uit de steen zijn volgens de direc teur o.a. een z.g. markies van 25 a 30 ka raat en een z.g. „éméraude" van plm. 12 karaat, beide met een" waarde van onge veer één miljoen gulden, te maken, en daarnaast een aantal gx-otere stenen, waar van het karaat varieert van 10 tot 20. 1 Rust in het basiskamp Sibil. De Eerste Kamer nam dinsdag het wets ontwerp in behandeling tot wijziging van de hoger-onderwijswet betreffende de toelatingsrechten, verbonden aan de eind examengetuigschriften van de afdelingen a en b van een gymnasium. De wijziging beoogt de toelatingsi-echten te verruimen. Ernstige bedenkingen liet mevrouw Schouwenaai'-Franssen (V.Y.D.) horen, onder meer dat het evenwicht tussen de afdeling a en b vex-broken zal worden in dien dit wetsontwex-p wordt goedgekeurd. De beta-richting zal aan aantx-ekkelijkheid winnen. Aan het einde van de zesde klasse van B. zal men namelijk iedere richting uitgaan behalve de theologische en die dei- klassieke talen. De a-richting zal op deze wijze worden leeggezogen en zal worden beschouwd als de afdeling voor de dom- men en de meisjes, zo vi-eesde zij. De af deling a van het gymnasium is echter een cultuurhistorisch instituut waaraan geen schade berokkend mag worden. In de Wes terse wereld hebben wij x-eeds veel uit han den moeten geven op technisch en weten schappelijk gebied. Op het gebied van de beschaving hebben wij nog veel te bieden doch hiertoe moeten de bronnen van on ze cultuur onberoex-d blijven. De heer De Rijk (Arb.) voelde iets voor de argumen ten van de tegenstanders van het wetsont werp, die spreken van een sluipende in flatie in de geesteswetenschappen. Hij zei echter, dat de hoogleraren zelf niet zo pes simistisch gestemd zijn waar het beta- leex-lingen betreft, in het bijzonder wat de studie der moderne talen aangaat. De heer Gielen (K.V.P.) verklaarde, dat het wetsontwerp aantrekkelijk is omdat het een stap is in de richting naar een universalisme en grotere specialistische ontwikkeling. De minister van onderwijs, mr. Cals, zei bij zijn beantwoording van de sprekers on der meer dat niet alleen de alfa- doch ook de betax-ichting een geestelijke vorming geeft, die bijdraagt tot de beschaving. Ex- heeft reeds een verschuiving naar de b- richting plaats gevonden en de spx-eker zag hierin een teken des tijds. Dit wets ontwerp zal er inderdaad toe leiden dat nog meer leerlingen de b-richting zullen kiezen, omdat dit meer mogelijkheden biedt. Minister Cals vreesde echter niet dat de a-afdeling zal worden leeggezogen omdat de studie der klassieke talen haar aantrekkelijkheid zal behouden. Temeer daar men in de eerste plaats via deze stu die leraar in de moderne talen wordt. De minister vex-klaarde in zijn repliek ook nog, dat hij zelf geen voorstander is van de „Gi-ieksloze" b-afdeling hoewel in de toekomst er zeker over gesproken zal moeten worden of het Grieks op het eind examen b afgeschaft kan worden. Hierna werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen met de aantekening dat mevrouw Schouwenaar- Franssen en de andex-e leden van de V.V.D. wensen geacht te worden te hebben tegen gestemd. Vex-der werd aan de orde gesteld het wetsontwerp tot wijziging van de lager- ondex-wijswet 1920, dat beoogt de leex-lin- genschalen voor het gewoon lager onder wijs, het voortgezet gewoon lager onder wijs en het uitgebreid lager onderwijs aan zienlijk te verlagen. Deze verlaging zal niet ineens worden gerealiseerd, maar zal in fazen geschieden. De toelating van onderwijzers en bezit- tex-s van middelbare akten tot universitai re examens, waartoe het volgende wets ontwerp strekte heeft enig rumoer in uni versitaire kx-ingen verooi-zaakt, dat door de heer Algi-a (A.R.) werd betreurd. Het kweekschooldiploma biedt een voldoende basis voor de universitaire studie van de pedagogie en psychologie, zo zeide hij. Onderwijzers op universiteiten De heer Van Hulst (C.H.) meende ech ter, dat de omstandigheid, dat 23 hoogle raren getracht hebben de ontoereikend heid van het kweekschooldiploma voor universitaire studie aan te tonen, overden king verdient. Een aantal professoi-en heeft niet getekend waaruit blijkt dat men het in eigen kring niet eens is* over dit wetsontwerp. Mevrouw Schouwenaar- Franssen (V.V.D.) zeide, dat de kweek school in de eerste plaats bestemd moet blijven voor de opleiding van onderwij zers. Zij vreest dat wanneer het tevens een instituut van vooi-bereidend hoger on derwijs wordt er kans op ontwrichting be staat. Daarom is het misschien beter de kweekschool zich nog enige tijd te laten consolideren. De heer Derksen (K.V.P.) vestigde er de aandacht op, dat slechts een klein aan tal onderwijzers, die voldoende ambitie hebben, zullen gaan studeren indien zij daax-toe de gelegenheid krijgen. Minister Cals hechtte in zijn antwoord niet al te veel waarde aan het „Colloquium doc- tum". Men kan uitstekend de waarde van een student bepalen door middel van werk colleges en tentamens. Onderwijzers, die thans naar de universiteit gaan zullen zich echter moeten realisex-en, dat zij in het bijzonder wat wiskunde, biologie en schei kunde betreft, achter zijn bij studenten, die voortgekomen zijn uit het v.h.m.o. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelij ke stemming aangenomen met aanteke ning dat de V.V.D. wenst geacht te wor den te hebben tegengestemd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9