COR OLY C0R OLY RADIO DISCO BROMFIETSEN Voor vaderdag!! NAAR AMERIKA 50 Jaar Soli Deo Gloria Blauwe zeeridder KLEIN SCHUIMKAN0N rozijnenbroodje Handhaving van driemij lszöne levensbelang voor kustvisserij Havenberichten STOFZUIGERS Begroetingsavond in Heemskerk in prettige sfeer verlopen REEDS VANAF F375.- Gaat Unaar bos of strand? AARTSEN's DONDERDAG 11 JUNI 1959 JAARVERSLAG HARINGREPERS IN MINEUR Kinheim voetbalt door LOENDERSLOOT IJmondploeg tegen Bielefeld Geslaagde schilderijen veiling voor J. G. Heeck Verdronkene tcraardebesteld Brood- en Banketbakkerij Acrobatiek in Heemskerk hoog boven de grond Om het probleem van het zoeken naar nieuwe visgronden aan te pakken heeft de Redersvereniging voor Nederlandse haringvisserij een commissie benoemd. Deze bestaat uit de heren N. Parlevliet Sr., voorzitter, ir. A. Hoogendjjk Jzn. en S. P. Vro lijk. Op verzoek van de reders stelde het Rijks Instituut voor Visserij-onderzoek een bioloog ter beschikking om de commissie van advies te dienen. Drs. J. J. Zijlstra, die als zodanig werd aangewezen, is bij uitstek deskundig op het gebied van de haring visserij. In aan het eind van 1958 door de commissie gehouden vergaderingen is reeds een door drs. Zijlstra opgesteld rapport over de visserij rond Ierland behandeld. Bij de visserij bij de Ierse kust is ge bleken dat de voornaamste visserijgebie- den zich vaak in de kustwateren bevinden. Zeer belangrijk is dus de grootte van de territoriale wateren. Dat in 1958 de IJs landse regering eenzijdig de breedte van de territoriale wateren op 12 mijl heelt gebracht, is niet alleen een bedreiging voor de internationale visserij in de IJslandse wateren, maar eveneens in verband met eventuele repercussies in andere landen voor de gehele Westeuropese visserij als totaliteit. Als Ierland, Groot-Brittannië en Frank rijk dergelijke maatregelen zouden nemen, zou daarmee in één klap een groot gedeelte van de Engelse wal-visserij en bijna de gehele visserij in het Kanaal en voor de Ierse kust voor de Nederlandse vissers tot het verleden behoren. Neder land zal er dan ook met kracht op blijven aandringen dat geen eenzijdige verande- ringen van de territoriale wateren zullen werden aangebracht. Tot op het huidige ogenblik is er helaas nog geen oplossing voor het IJslandse visserij-conflict gevon den. De kwestie van de visserij grenzen hangt nog steeds als een dreiging boven de Westeuropese visserij. Meer verse haring De aanvoer van gezouten haring doet de vraag rijzen of geen verschuiving heeft plaats gehad van de aanvoer van de ge zouten haring naar die van de verse ha ring. Hierdoor zou het nadelige verschil me! 1957 opgeheven kunnen zijn. De aanvoercijfers geven aan dat dil slechts in zeer beperkte mate liet geval is geweest. Door de drijfnetschepen werd ruim 8.000.000 kilogram verse i.aring aan gevoerd. In 1957 was dat 6.000.000 kilo gram. De aanvoer van verse naring dno.- trawlers verminderde echter van 25'/ï mil joen kilogram tot 25 miljoen kilogram Rekenen wij de meeraanvoer van verse haring om in kantjes gezopten haring, dan blijkt dat er in totaal een méér-aanvoer van verse haring is geweest van ruim 30.000 kantjes. Dit heeft de achteruitgang in gezouten haring slechts in geringe mate kunnen compenseren. Over de wintervisserij nog tmt volgende Voorzover het nieuwgebouwde schenen betreft met een zwaar motorvermogen, werd de wintervisserij algemeen uitge oefend. Dit bedrijf ontwikkelde zich in d;e periode meer en meer in de richting van de trawlers te IJmuiden. Bij de eenheden met een kleiner motorvermogen, die de wintervisserij uitsluitend als aanvullende visserij uitoefenen, blijft het evenals in 't verleden een kwestie van afwegen van de besommingen tegenover de variabele kos ten. In het algemeen kan van een verlies gevende exploitatie worden gesproken. liever groene Uit een oogpunt van prijsvorming heeft het afgelopen jaar behoudens een begin periode gestaan in een teken van schaars te. De beginperiode, de maatjestijd, is in Advertentie de mooiste collectie bij Solex Typhoon Rap Superia Puch Sparta Avada Berin? DKW enz. Altijd een extra aanbieding Breestraat 108 - Beverwijk Tel. 4627 Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Anja van Rotterdam: Timo, Grangemouth, kunstmest, laden IJmuiden: Duke of Lancaster. Oostende; Tempo. Par: Lyra, Londen, laden IJmuiden; Hinde, Lon den: Memnon. Puerto La Plata; Amelie Thijssén, Narvik; Bele, Stugsund: Tauri, Le Havre; Zaan- stroom. Londen; Luise Bcrgmann, Antwerpen, blik laden IJmuiden; Dora Fritzen, Amoy Bay: Ber- kersheim, Hampton Roads, kolen lossen Buiten haven IJmuiden: Berend N, Shorebam; Draco. Rotterdam; Paula, Walkom, gezaagd hout lossen Zaandam: Thaletas, Rotterdam; Tukker, Hudiks- val, gezaagd hout lossen Utrecht: Stella Maris, Rotterdam. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Lady Sylvia. Rochester, laden Staalhaven IJmuiden; Castor. Rotterdam; Hoogvliet, Rundvik. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Astrope .aar Norfolk (V.A.); Bernd Gunda, Lübeck; Pan era, Malmö, ruw ijzer geladen IJmuiden; Edel- :rd, Emden; Monto Toro, Alicante; Stad Gouda, tterdam, ledig van IJmuiden: Leo, Rotterdam; mzeborg. Goole, kalksalpeter geladen IJmui- .i; Geestemünde, Bremen: Luise Leonard, Bre- en: Martha Ahrens, Hamburg; Hoogkerk, Ham» Tg; Eemland, Bremen: Spica, Freetown; Oran- stad, Hamburg; Hennie, Karlshamn; Saint Ro an. Karlshamn, ledig van Zaandam; Theano, otterdam; Luna. Oran; Camroux 3, Boston, kalk- alpeter geladen IJmuiden; Graveland, Porto Ale- :re; Amyntas, Rotterdam;Vechtstroom, Bristol; loelf. Roedby; Krusau, Rotterdam; Lijnbaans- gracht. Rotterdam; Orient, Londen, walsmateriaal geladen IJmuiden; Ilias, Rotterdam; Lucas Bols 1, \ntwerpen; Amazonas, Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of •aar Amsterdam is gegaan). de zoute haringvisserij altijd -en hoofd stuk apart. De consumptie wordt voor het grootste gedeelte bepaald door de binnen landse markt. In de gehele Westeuropese visserij is een verschuiving te zien van 't meer gezouten naar het meer verse prr>- dukt. Hetzelfde geldt voor de consumptie var, de Hollandse nieuwe. Van het gebruik van vóór de tweede wereldoorlog kan worden gesteld, dat de zeer lichtgezouten nieuwe haring, groene haring, voornamelijk haar afzet vond in het gebied van Rotterdam en omgeving. Na de oorlog is dit sterk gewijzigd. Steeds meer wordt groene haring in het gehele land gevraagd, met het gevolg dat van deze kwaliteit haring steeds meer geproduceerd wordt. Dit verschijnsel is er weer de oor zaak van dat nog meer moeite wordt be steed aan het zo snel mogelijk vervoeren van de haring naar de thuishaven. Steeds meer aandacht wordt besteed aan het iso leren van de ruimen van de betreffende schepen. Prijsregeling Door minder zout toe te voegen wordt de vis natuurlijk minder houdbaar en nemen de risico's van de rederijen toe. Immers al naar gelang de aanvoer, afhan kelijk van de vangst van één nacht, bereikt men bij schaarste een hoge prijs aan de markt. Bij overvloed een zeer lage prijs mot grote overschotten. Als ergens een prijsregeling, mede afhankelijk van de aanvoer van dag tot dag of van week tot week, noodzakelijk is, dan is het in de be gintijd van de maatjesvisserij. Dit is dan ook de reden waarom in 1957 do Coöperatieve Inkoopvereniging van Ha ringhandelaren werd opgericht. In de loop van 1958 heeft deze vereniging door haar stabiliserende werking wederom haar nut ten volle bewezen. De publiekrechtelijke prijsregeling van her Produktschap voor Vis en VisproduK- ten kan uiteraard slechts van 'n minimum basis uitgaan en daarom nooit een werke lijk effectieve rol in het prijsgebeuren in de voortijd spelen. Deze regeling heeft in 1958 dan ook niet gewerkt. De Coöperatie heeft slechts op behoeven té treden op dagen van zeer grote aanvoe- ren.Dit blijkt uit het feit dat van de 199.000 kantjes aangevoerde haring slechts 20.240 kantjes door de Coöperatie zijn aange kocht. De schaarste heeft de prijzen ver ge bracht boven het peil van 1957. De afzet van marktwaardige haring naar de vis- meelfabrieken bleef met. 19.231 kantjes beneden die van 1957. toen werden 25 031 kantjes naar de vismeelfabrieken afge voerd. Schaarste algemeen De schaarste aan haring was niet alleen een Nederlandse maar een Westeuropees verschijnsel. Overal werd weinig aange voerd en nergens kon de handel voldoen aan de vraag. De vismeelfabrieken onder vonden het sterkst de gevolgen hiervan. Nog altijd bestond tussen de Stichting van de Nederlandse Visserij en de Combinatif van Vismeelfabrieken een overeenkomst waarbij de scholharing op basis van de wereldmarktprijs werd verkocht. De schaarste bracht desondanks de concur rentie in beide kampen terug. Het komt da Redersvereniging echter niet. juist voor de abnormale schaarste van aanvoeren in 1958 te zien als een toetssteen van de ver houdingen tussen de rederijen en de vis meelfabrieken in het algemeen. Gezien ook de kleine hoeveelheden waar het over ging, waren deze verhoudingen in het af gelopen jaar zeer onbelangrijk. Wat betreft het uiteindelijk effect van de prijsstijging voor de rederijen, staat vast dat de besommingen in het jaar 19.58 die van 1957 hebben overtroffen. Omdat 1957 echter een jaar was met zeer grote verliezen, is het nog de vraag of bedi-ijfs- cconomisch gezien kosten en opbrengsten met elkaar in evenwicht zijn gekomen. Men kan wel met zekerheid aannemen dat 1958 financieel gezien gunstiger zal zijn dan het jaar daarvoor. De L.E.I.-rap porten zullen uiteindelijk het inzicht in deze materie moeten verschaffen. In 1958 is geen contract met de Sovjet-Unie tot stand gekomen. Gezien de aanvoerverhou- dingen is het Nederlandse rederijbednjf daar wel bij gevaren. Sociale rust Nadat in 1957 op het gebied van de loon- en arbeidsvoorwaarden voor de drijfnet visserij ingrijpende veranderingen in de loonregeling waren opgenomen, heeft in 1958 in de sociale sector een betrekkelijke rust geheerst. Hoewel het voetbalseizoen bijna ten ein de is gaat de v.v. Kinheim nog rustig door met voetballen. Zaterdagmiddag gaat het Kinheim-zaterdagelftal naar Huizen, waar om kwart over vier met de gelijknamige club strijd wordt geleverd om de KNVB- beker. Kinheim speelt met: E. de Boer; J. de Reus en C. Tanger; A. Bax, J. de Graaf en A. Geer I of s; R. Bosman, J. Folkerts, J. Bax, L. Nieuwenhuizen en J. Boender. Zondag gaat Kinheim met twee welpen elftallen deelnemen aan het toernooi van Alkmaarse Boys te Alkmaar. Wegens de behaalde kampioenschappen van het tweede Kinheim-zondagselftal, en Kin heim 3 en 4 van de zaterdagcompetitie wordt op zaterdag, 20 juni voor de betref fende elftalspelers hun dames en enige bestuursleden een gezamenlijke feest maaltijd gehouden in sportpaviljoen „Wa tervliet". Advertentie Advertentie Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (Inruil). LANGE NIEUWSTE A AT 433 - 435 CENTRUM GALERIJ - IJMUIDEN een Philishave 39.75, 52.50 en op batterijen 46,50 een Grammofoonplaat 3.60 een Platenkoffor 7.50 een Platenrek 5.95 PLEIN 1945 No. 4 - TELEFOON 6561 De handbalvereniging „IJmond" krijgt donderdagavond bezoek van een Duits heren-juniorenteam, dat om zeven uur op het Watervliet-sportpark een zevenhand- balwedstrijd zal spelen tegen een IJmond- herenteam. De Duitse gasten, veertig man sterk, zijn leerlingen van het gymnasium te Bielefeld, die thans een bezoek aan on ze omgeving brengen en in de camping te Wijk aan Zee verblijven. Op het sportterrein aan de Rooswijker- laan wordt zondag het districtstoernooi gehouden voor de jeugd van de afdeling Haarlem van het Nederlands Handbal Verbond. Hieraan wordt deelgenomen door een IJmond-meisjesaspirantenteam. Woensdagavond is in Huize Terpsichore aan de Zeestraat te Beverwijk een schil derijenveiling gehouden ten bate van de bekende kunstschilder J. C. Heeck uit Cas- tricum, die enige tijd geleden door een verkeersongeval ernstige kwetsuren heeft opgelopen. Zoals men weet heeft een aan tal kunstschilders en amateurs een groot aantal doeken beschikbaar gesteld voor deze verkoop, waarvan de opbrengst de heer Heeck ter hand zal worden gesteld. De verkoping geschiedde door de waar nemend notaris B. M. A. Batenburg uit Beverwijk, bijgestaan door de bekende af slager uit Beverwijk, de heer G. van der Winden, die op een heel goede manier de mensen tot bieden wist te brengen. Jos Rovers, lector aan de Rijksacade mie voor beeldende kunsten in Amster dam, Etiènne Caron, kunstschilder uit Maastricht en Jan Albebs hadden een drie tal mooie werken beschikbaar gesteld voor een te houden verloting. Zelfs een twaalfjarig meisje, May Veenis, had een werkstukje ingezonden, „Meisje met bok", dat voor 33.- in andere han den over ging. Van mevrouw Vis-Visser een bekende schilderes uit Beverwijk, werden niet minder dan twee en twintig werkjes verkocht. Het was een veiling waar solidariteit de hoofdrol speelde. Advertentie Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding KLOOSTERSTRAAT 35 BEVERWIJK Een jaar lang zal mejuf frouw W. de Ligny naar Amerika gaan om daar de stand van zaken van bet se rologisch onderzoek van zee visrassen te bekijken. Mejuf frouw De Ligny is werkzaam bij het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek in IJmui den. Als enige in Europa is zij bezig geweest met het ontwikkelen van een rnetho- cide voor bloedonderzoek van de verschillende zeevissoor ten. Er zijn vele soorten die zeer moeilijk van elkaar zijn te onderscheiden. Toi nu toe ging men af op anatomische kenmerken, bijvoorbeeld hét aantal wervels of de vorm van de schubben. Het was nodig vele vissen van schijn baar dezelfde soort te onder zoeken en met elkaar te ver gelijken om vast te kunnen stellen tot welk ras zij be hoorden. Dit was een zeer tijdrovende bezigheid. Als mejuffrouw De Ligny haar methode heeft voltooid zal dit onderzoek veel sneller gaan. De samenstelling van het bloed zal de soort verra den. Het zal nog wel zo zijn dat enkele vissen met elkaar vergeleken moeten worden, maar dat zullen er niet vele meer zijn. Het serologisch ondei-zoek is een zeer moeilijk terrein. De vorderingen gaan lang zaam maar gestadig. Tege lijkertijd dat mejuffrouw De Ligny haar onderzoek in Europa begon gingen ook de Amerikanen zich bezighou den met het serologisch on derzoek van vissen. Mejuffrouw De Ligny wil tijdens haar verblijf in de Verenigde Staten haar methode en die van haar gasthei-en vergelijken. Men hoopt wederzijds van elkaar te leren. Natuurlijk krijgt mejuf frouw De Ligny in Amerika met andere vissoorten te ma ken. Zij gaat werken in ver schillende visserijlaboratoria in California. Toch zal zij ook de oude trouwe haring terug zien in het noord-westen van de Verenigde Staten, in de stad Seattle, waar ook sero- logische onderzoekingen wor den gedaan. Een Nato-beurs stelt mejuffrouw De Ligny in staat haar werk in Ame rika voort te zetten. Dit jaar viert de rooms-kahtolieke harmonie Soli Deo Gloria te Driehuis-Veisen haar vijftigjarig bestaan. Die eerste halve eeuw is natuurlijk niet altijd even gemakkelijk geweest. Iedere amateurvereniging heeft met bepaalde moeilijkheden te kampen. Maar ook Soli Deo Gloria heeft door een krachtige samenwerking tussen leden en bestuur de zaak „droog weten te houden". Op muzikaal gebied is reeds veel bereikt. De „Blauwe zeeridder" Jan Kuiper, die zondag in Den Helder is overleden, en daar woensdag is begraven, was een van de laatste redders, die nog met Dorus Rijkers heeft gewerkt- De tijd, dat er met eigen vletten reddingen werden verricht, is voorbij, en ook de roeireddingboten zijn niet meer zo gebruikelijk als vroeger. 1-Iet stemt weemoe dig te weten, dat ook de oude redders een voor een heengaan. Elk jaar worden er uit Den Helder weer na men vermeld van bekende redders uit vroeger tijden, die ons ontvallen. Vorig jaar was het de roemruchte Jacob Been, nu Jan Kuiper. Na men, die ook in onze kust strook een goede klank heb ben. Jan Kuiper had niet zo'n uitgebreide erelijst als bij voorbeeld Jacob Been die had. Maar dat is bij deze redders ook niet zo belang rijk, want evengoed als zijn kameraden trok Jan Kuiper er elke keer weer op uit, als de nood aan de man was. Er waren mensen in gevaar, en dat betekende voor Kuiper, dat hij zijn vletje bij Huis duinen in het water moest laten glijden en er op af moest. Later deed hij dat in de boot van de Reddingmaat schappij, waarin de befaam de Dorus Rijkers het bevel voerde. Het zijn ontroerende ver halen. al die reddingsgeschie- denissen, of ze nu gelukte of mislukte reddingen be schrijven. Zo faalde Jan Kuiper bij zijn eerste poging om de bemanning van het Italiaan se stoomschip „Domingo La- rinaga" te redden, maar ten slotte gelukte.het in samen werking met anderen toch, zodat 112 schipbreukelingen voor een wisse dood werden behoed. Kuiper kreeg een reddings medaille voor zijn werk in dit geval. Geen wonder, want er is iets groots verricht, op die twintigste november 1901. In 1908 redde Kuiper 33 opvarenden van het stoom schip Turbo, nadat hij kort tevoren ai in actie was ge weest bij een schipbreuk op de Razende Bol, dat onheil spellende stukje bij de in gang van het Marsdiep. Toen had hij dertien man van het stoomschip Volta overgeno men. Toen een Katwijkse logger verging, was Jan Kuiper er bij. Dertien man werden er weer gered, zodat deze twee voorbeelden wel bewijzen, dat dertien helemaal geen ongeluksgetal hoeft, te zijn. In 1916 volgde er nog een grote redding. Toen haalde hij zestien mannen van de „City of Cologne" en ten slotte ook nog eens zeven endertig mannen van de „Ni- non Paton". Een respectabe le reeks van wapenfeiten, waarin Kuiper een werkzaam aandeel heeft gehad. De me daille, die hij bij de onder gang van de Ninon Paton heeft gekregen, was een be loning voor zijn enorme ver diensten. Dat hij in hoog aanzien stond bij zijn kameraden is woensdag op de begraaf plaats in Huisduinen wel ge bleken uit de grote belang stelling toen hij daar met korpseer werd begraven. Er is heel wat jong bloed bij zowel de muzikanten als de tamboers. Ook de direc teur van Soli Deo Gloria, Joop Heeremans is jong. Verhoging van het muzikale peil en het voortzetten van het werk der pioniers is nu het streven. Vele malen was Soli Deo Gloria op concours, festivals of marswedstrijden bij an dere verenigingen te gast. Op 14 juni zal zij zelf gast- vrouwe zijn. Het gouden jubileum was voor de ver eniging aanleiding een mars wedstrijd in Santpoort te organiseren. Dit geschiedt onder auspiciën van de Rooms-Katholieke Bond van Harmonie- en Fanfarekorp sen in Noordholland. De voorzitter van „De Velser Gemeenschap", de heer J. van Os van den Abeelen hoopt dat door deze wedstrijden vele leden van zusterverenigingen een goede indruk van „Soli" en van de gemeente Velsen zullen krijgen: dat vele Velsenaren zich nog meer bewust wor den, welke plaats de jubi lerende vereniging in de ge meente inneemt; dat de leden van „Soli" met nog meer zelfvertrouwen aan hun tweede vijftig jaar zul'en beginnen. Het programma op zondag 14 juni is als volgt: 12 uur: Officiële ontvangst van de bestuursleden van alle deel nemende verenigingen en voorstellen van de jury leden in café-restaurant „Zomerlust", Hoofdstraat, Santpoort; 13 uur: Aanvang marswedstrijd. Parcours: Arubastraat, Sabastraat, Su- rinamestraat, Bonairestraat, Paramaribostraat. De stil staande marsen worden ge speeld na afloop van de ge hele marswedstrijd op de speelplaats in de Sabastraat. De jury bestaat uit drie personen. Zij beoordeelt de mars naar de muzikale uit voering, het klankgehalte, tempo en marsdiscipline (ordelijk en gericht mar cheren). Deze verschillende onderdelen zullen met cijfers worden gewaardeerd. Het grootste aantal te behalen punten is 120. Voor de eerste prijs zijn minstens 96 punten nodig met een 8 voor muzi kale uitvoering. Als voor dil laatste minder dan 6 punten worden behaald, wordt geen prijs toegekend. Voor de deelnemende ver enigingen, deze komen uit Haarlem, Zaandam, Amster dam, IJmuiden en Velsen- Noord. hebben Santnoortse winkeliers prijzen beschik baar gesteld. In ons blad van woensdag heeft u iets kunnen lezen over een nieuw brandblus- apparaatje, een zogenaamde schuimstraalpijp. Dit is een uitvinding van de Bever wij kse adjunct-hoofdbrand meester Y. Schinning. Het schuimstraalpijpje is bij uit stek geschikt voor het blus sen van branden die te klein zijn voor het grote schuim- kanon en te groot voor een handblusapparaat. Dit soort brandjes komt vaak voor in patates-frites-kramen, vet- smelterijen, drogisterijen en in lak- en verfovens. Ook autobranden zijn er mee ge blust. Voordat het grote, 1 kubie ke meter, schuimkanon voor het „vuren" gereed is moeten er altijd vier verschillende en tijdrovende handelingen verricht worden. Het straal- pijpje kan echter meteen bij aankomst, via de tank van de autospuit af, zowel water als schuim geven. Het pijpje gooit er dertig liter water per minuut uit over een afstand van tien meter. De werp- lengte voor schuim is iets minder, namelijk acht tot ne gen meter. In drie minuten tijd wordt uit een drie-liter- tankje met schuimvormende vloeistof 750 liter schuim ge spoten. Als het eerste tankje leeg is kan een tweede tank je worden aangesloten. Er is dan drie minuten tijd het eerste tankje weer te vullen. Brandweerdeskundigen uit Haarlem, Velsen, Haarlem mermeer en Zaandam waren enthousiast over de nieuwe vinding. Zij willen eveneens dergelijke straalpijpjes aan hun voertuigen monteren De firma De Boer's Brand weermaterialen zal deze aan gelegenheid verder ter hand nemen. Het initiatief comité Heemskerk heeft woensdagavond in zaal Nijman te Heemskerk een aantal nieuwe inwoners begroet. De bijeenkomst verliep in een bijzonder prettige sfeer, waar het. originele en humoristische beloog van drs. Harry Prenen uit Haarlem in sterke mate toe bijdroeg. Na een met vele pittige details opgesmukte „geschiedenis les" besloot hij met een zelfvervaardigd straatlied, waarin het wel en wee van een Heemskerkse maagd, die door drie boeven wordt belaagd, wordt bezongen. De heer W. F. de Wit, de voorzitter van het initiatiefcomité, vond het een bijzonder groot genoegen zo vele nieuwe inwoners op de begroetingsavond te mogen aan treffen. Hij gaf in het kort een indruk van de enorme groei die Heemskerk de laatste tijd meemaakt in de laatste drie jaar is de bevolking nagenoeg verdubbeld en stelde dat men een gemeenschap moet scheppen, waarin het goed wonen is. „We moeten de gemeenschap tot één bal kne den". „Het gemeentebestuur kan hieraan heel veel doen, maar niet zonder uw medewerking", merkte de voorzitter op. Hierna was het woord aan drs. Harry Prenen, die vertelde dat Kennemerland dus de streek van Haarlem tot Alk maar in slechts een kwart eeuw enorm is veranderd. „Vroeger hield bij het Soeridaplein in Haarlem de wereld op". De restauratie van het buitengoed „Beeckestevn", waarover de laatste tijd zo veel te doen is geweest, bracht hij ook nog in herinnering. Beeckesteyn is een overblijfsel van de glans van de gouden eeuw. Vrij uitvoerig ging Spreker in op de ge schiedenis van het Huis Marquette, dat in 1252 door Graaf Willem II werd gebouwd om de Westfriezen buiten de deur te houden. In 1418 werd het vernield ten ge volge van de troebelen rond de Hoekse en Kabeljauwse twisten. Heemskerk heeft ook naam gemaakt in de kunstgeschiede nis en wel door Karei van Mander en Maerten van Heemskerck. Een aardige wetenswaardigheid is dat in 1709 het slot Heemskerk door de adel lijke vrouwe van Heemskerk als hoofd prijs van een loterij ter beschikking werd gesteld. De winnaar mocht kiezen tussen het kasteel en veertigduizend gulden. Hij koos het laatste Drs. Prenen haalde ook de geschiedenis van het roemruchte slot Assumburg op, dat in 1546 werd verbouwd met materiaal van het slot Oud-Haerlem. In de pauze, waarin een rokertje werd uitgereikt en een kopje koffie werd ge drongen bestond gelegenheid voor de nieuwe inwoners om vragen over Heems kerk te stellen, die na de pauze door de directeur van gemeentewerken, de heer N. P. Steenstra en het hoofd van algemene zaken van de gemeentesecretarie, de heer J. Vosselman-Bosch tot volle tevredenheid werden beantwoord. Burgemeester H. Nielen was ambts halve verhinderd de bijeenkomst bij te wonen. De loco-burgemeester, wethouder H. J. M. Roozen, sprak in zijn plaats namens het gemeentebestuur een woord van welkom. Mr. I-I. J. M. Tonino zette uiteen welke plannen er op verschillend gebied in Heemskerk op stapel staan. Hij memo reerde onder meer het voornemen om in Heemskerk een cultureel centrum te stichten, dat veel weg zal hebben van een goed geoutilleerde schouwburg en de bouw van een goed café-restaurant. De avond werd onder meer bijgewoond door de gemeentesecretaris, de heer Schram. Een droeve plechtigheid vond plaats op de rooms-katholieke begraafplaats te Heemskerk, waar het stoffelijk overschot werd ter aarde besteld van de vijftien jarige jongen C. Laan, die zondag in zee bij het Heemskerker strand is verdronken. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door kapelaan Ed. Hollink. In de kerk waren aanwezig bijna alle aspiranten en welpen van ADO. waarvan de verdronkene lid was. Advertentie Neem dan zo'n voortreffelijk mee. Heerlijk als cake en het wordt niet droog. Prijs slechts ƒ1.10 SPECIALITEIT VAN STEPHENSONSTRAAT 72 74 IJMUIDEN - TELEFOON 4713 Woensdagavond hebben op het grote plein voor de winkelgalerij aan de Bael- straat te Heemskerk een aantal artiesten een openluchtvoorstelling gegeven. De op tredenden vormden een familie: oom, neef, nicht en kinderen. Het gezelschap trad op aan een stalen mast van tweeëndertig meter hoogte, als mede op een naar de grond lopende staal draad. Zowel individueel als in groeps verband en zelfs op motoren. Zii reden van de grond af naar boven toe. Naast acro batische toeren in het topje van de mast maakten de optredenden ook nog een duikvlucht van de mast naar beneden met een snelheid van vijftig kilometer per uur en hangend aan één voet. Door de harde wind werd het werk van de artiesten danig bemoeilijkt en de pres taties worden er des te groter door indien men bedenkt dat dit alles zonder valnet gebeurt. Honderden aanwezigen toonden zich blijkens de luide bijvalsbetuigingen zeer enthousiast. Vrijdag, zaterdag en zondag zal dit ge zelschap een voorstelling geven op het Meerplein te Beverwijk. JEUGDIGE VANDALEN. In een bouwkeet, staande in plan Oos terzij" te Heemskerk, werden door we jongetjes een aantal ruiten vernield. De. daders, zes en acht jaar oud, zijn bij de politie bekend, zodat de ouders dc schade zullen moeten vergoeden. BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK. GEBOREN: Alida A. G„ d. v. G. G. Beentjes en A. A. Brakenhoff te Castricum; Anthonius J. M., z. v. C. A. Aardenburg en M. J. de Wildt te Heemskerk; Petrus J., v. C. A. Zuurbier en C. T. M. Bakker, Jacobus L. H., z. v. P. Bos en G. E. Rijs- Antonius J., z. v. J. Butter en A. J. Been tjes; Johannes J., z. v. C. J. Bruyns en A. C. Klaver te Beverwijk; Jantje J. N z. v. J. Westra en R. Mendel te Bev ük Petrus J. C., z. v. G. van der Aar en A M Schillemans te Beverwijk; Johannes H v. J. W. N. Knaap en J. M. v. Tunen Hen drik S., z. v. O. G. Nieuwenhuys en dc Jong te Castricum; Johannes C. M.. z. v. A. Peekei en M. M. v. Gelderen; Lydia M T., d. v. J. N. Kloes en J. C. Zonneveld, Nicolaas P., z. v. P. M. Pannevis en O. Schriever te Velsen. ONDERTROUWD: J. F. de Ruyter A M. de Munck. GEHUWD: H. Withaar te Beverwijk ei B. Doekes te Heemskerk. OVERLEDEN: C. N. Laan, 15 jaar, zoon van P. J. Laan en A. Manshanden. „DE MACHT VAN HET KLEINE". Van 22 tot en met 27 juni wordt in Be verwijk een collecte gehouden ten bat van de christelijke vereniging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem -v> Heemstede. NIEUWE HERVORMDE KERK NOG NIET GEREED. De opening van de nieuwe Nederlan Hervormde Kerk te Beverwijk zal waa' schijnlijk later worden dan half juli. Me. is thans bezig met het maken van de on dergrond voor de nieuwe vloerbedekking Er is een tegenvaller met het glas dat ei' Duitsland gekomen is. De kerk is than.- glasdicht. KAMPEERDERS GAAN VOLLEYBALLEN. De kampeervereniging „Aardenburg" te Wijk aan Zee is voornemens op zondag 2 augustus een volleybaltoernooi te organi seren.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7