Na grote verwarring in Genève wensen Amerikanen verdaging hamel vandaag! HET WEER Nieuwe tulpenkoningin OPEN DAKEN Spanning in Frankrijk tussen vakverbonden en de regering §e$ MORRIS 'êeforeipuOntij! Het Westen weer verdeeld; Lloyd wil laatste poging doen naar de top Gebr. Van Bugnum Zoon Naar Atlantische eenheid (III) 44e JAARGANG NUMMER 184 Stichting van de Arbeid in beraad over loonvorming Droog en zonnig Aan het strand ln de krant van heden: Vlieg naar Londen Retour Twee doden in het verkeer Sterke drank duurder Selwyn Lloyd brengt verslag uit in Londen Het einde van het begin of het begin van het einde? SOLEX DE LUXE Het woord is aan ZATERDAG 13 JUNI 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosalc Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENÈVE, 13 juni Na een nieuwe dag van onzekerheid rijst de mogelijk heid. dat de conferentie van Genève verdaagd zal worden, althans dat de ministers naar hun hoofdsteden terug zullen keren, maar vertegenwoordigers van lager rang in Genève zullen laten om het overleg formeel in leven te hou den. Dat was althans dat de Ameri kaanse delegatie deed uitlekken, nad&t de westelijke ministers de voltallige ochtendzitting door een langdurig on derling beraad hadden doen volgen; aan een deel van dat overleg nam ook de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt deel, die, met de westelijke ministers lunchend, precies met zijn neus in de boter van de conferentiecrisis viel. De Amerikanen willen het overleg niet geheel afbreken omdat het bijeenroepen van een nieuwe ministersconferentie wel eens minder eenvoudig zou kunnen zijn. Als termijn voor de verdaging werd voorlopig zes tot acht weken genoemd. Inmiddels zou de Amerikaanse vice- president Nixon op zijn reis naar de Sovjet-Unie de bedoelingen van Kroesj- tsjev nog eens kunnen aftasten. Een ander voordeel van de verdaging zal In Amersfoort zijn vrijdag de feeste lijkheden ter gelegenheid van het zevenhonderdjarig bestaan der stad begonnen met een plechtige herden kingsbijeenkomst in de St. Joriskerk, waar mr. H. A. T. M. Kolfschoten als voorzitter der Vereniging van Neder landse Gemeenten en prof. C. D. J. Brandt inleidingen hielden over de betekenis en de functies van de stad in de nationale samenleving. Na de plechtigheid die onder meer werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van San- denburg en de aartsbisschop van Utrecht mgr. B. J. Alfrink, onthulde burgemeester H. Molendijk op De Hof een „voorlopig" (wassen) beeld van Sint Joris, dat te zijner tijd door een definitief beeld vervangen zal worden. Des morgens was het eerste Sint Joris- bier, volgens middeleeuws recept be reid, door een optocht van brouwers op een oude vrachtslede naar het stad huis gebracht, waar schout en sche penen het brouwsel keurden. Sint Joris is de schutspatroon van Amersfoort. Overeenkomstig de met de regering op 6 juni gemaakte afspraak heeft het be stuur van de Stichting van de Arbeid vrij dag uitvoerig aandacht geschonken aan de door de regering voorgestelde uitgangs punten voor de invoering van een gediffe rentieerde loonvorming. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid zal begin vol gende week een aantal opmerkingen over bedoelde uitgangspunten ter kennis van de regering brengen, opdat zij hiermede re kening kan houden bij het opstellen van de door haar toegezegde nota aan de Tweede Kamer. Adverten tie BARTELJORISSTR. HAARLEM 'TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Blh KONINGSPLEIN) AMSTERDAM' TEL 223596 STURKA SHORTS PANTALONS Advertentie Verwachting tot morgenavond: Voornamelijk in de noordelijke provincies tijdelijk bewolkt. Overigens droog en zonnig weer. Matige wind tussen noord en noordoost. Gematigde tempera turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Voor zondag wordt vrij ideaal strandweer verwacht: droog en zon nig met temperaturen rond 20 gra den en een steeds aantrekkelijker wordende temperatuur van het zee water, die nu 14 graden Celsius be draagt. Er bestaat kans dat men hinder van kwallen heeft. Voorzich tigheid bij baden en zwemmen is geboden daar het water een sterke zuigkracht kan hebben. Laag water om half vijf, hoog water om half tien. Het strand is voor fietsen berijdbaar van een uur 's middags tot zeven uur 's avonds. PARIJS (UPI) De Franse arbeiders leiders zoeken een uitweg uit het conflict met de Franse regering waarin zij ge raakt zijn, doordat zij voor dinsdag een spoorwegstaking hebben uitgeschreven van acht uren. De socialistische en rooms- katholicke vakbondsleiders zullen vanmid dag samen komen met premier Michel Debré om er bij hem op aan te dringen, zijn plan te laten varen, de stakende spoor wegarbeiders te mobiliseren. Debré heeft gisteravond in een televisie redevoering gezegd, dat hij niet zal wij ken. Uit wei-ingelichte kringen wordt ech ter vernomen, dat hij niettemin een bot sing met de vakbonden zou willen vermij den. „Laat niemand, bij deze, of bij een andere gelegenheid, denken, dat de rege ring alles maar over zich heen zal laten gaan," zei de premier en hij voegde daar aan toe: „Ik wil hopen, dat het gezond verstand voor dinsdag zal zegevieren." Een vakverbond, dat geen enkele po ging meer doet, om tot een overeenkomst met de regering te komen, is de commu nistische C.G.T. Als de besprekingen van Debré met de leiders van de Franse chris telijke Arbeidersconfederatie (C.F.T.C.) en de socialistische arbeidersmacht (F.O.) resultaat zouden hebben, dan zouden de communisten in moeilijkheden komen, als zij de staking alleen zouden willen door drijven. Debré zinspeelde er voor de televisie op, dat de communisten een spoorwegstaking willen, niet in de eerste plaats, om de spoorwegarbeiders elf percent loonsverho ging te brengen, maar als een politiek wa pen tegen het economische leven. De drie grote vakverbonden hebben aan gekondigd, dat de 350.000 spoorwegarbei ders dinsdag van vier uur 's morgens tot twaalf uur 's middags zullen staken. De regering heeft aangekondigd, dat zij on geveer 150.000 spoorwegarbeiders zou mo biliseren om de dienst op gang te houden. De bonden hebben gezegd, dat de arbei ders toch zouden staken, zelfs al zouden zij gevangenisstraffen van een maand tot Pag. Uil stad en omgeving 3, 4, 5 Agenda 5 Feuilleton7 Radio en Televisie7 Economisch nieuws 2 Boekenhoekjc 6 Kerkelijk Leven 6 „Zie Boven'6 Filatelie 6 Wekelijkse puzzel 6 Sport 9 Films3 Kerkdiensten 5 Taallaria 3 W eerrrapporten1, 2 Op de Praatstoel 3 ERBIJ 11-14 DIT MUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN „ERBIJ" Advertentie Voordelig: eri komfortabel met een viermotorige ge D.C.-4 l f 112.- (Amsterdam/Rotterdam-centrum - Lond en-centrum) BENELUX TRAVEL SERVICE Reguliersgracht 45, A'dam-C., Tel. 33301 een jaar kunnen krijgen en boeten tot een jaar kunnen krijgen en tot boeten tot een bedrag van 3.500 gulden. De vakbon den weten echter wel, dat de regering vrij sterk staat met haar betoog, dat de eco nomische ontwikkeling van het land eerst moet consolideren. Debré heeft loons-ver- hogingen beloofd, in étappen, om te voor komen, dat de inflatie zou toenemen en zodoende de economische vooruitgang die verwezenlijkt is, sedert De Gaulle aan het bewind kwam, weer teloor zou gaan. De spoorwegstaking is een belangrijke krachtmeting geworden. Als de arbeiders met die staking succes zouden hebben, kan men ér van opaan, dat hét met de arbeidsvrede in Frankrijk is gedaan. Vrijdagmiddag is op de Balkbrugweg in Ommen de 79-jarige wielrijder H. Ende man uit Dalmsholte terwijl hij linksaf sloeg onder een auto gekomen. Hij was op slag dood. In Kerkenveld (Dr.) is het driejarige meisje Thyssien Prent ter hoogte van de ouderlijke woning b.' het plotseling over steken door een auto aangereden. In een ziekenhuis is zij later overleden. zijn, dat de Russen hun dreigement om hun goedkeuring aan de westelijke be zetting in West-Berlijn in te trekken, wanneer het Westen Gromyko's nieuwe voorstellen niet aanvaardt, niet onmid dellijk ten uitvoer behoeven te leggen. De Amerikanen hielden nog een andere theoretische mogelijkheid open: een ra dicale verandering in het standpunt van Moskou, maar daar lijkt weinig kans op sinds Gromyko gisterochtend geenszins van plan bleek te zijn nieuwe voorstellen in te slikken. Een grotere mogelijkheid dat het niet dadelijk tot een verdaging zal komen, ligt nog in Lloyd's weekeindebe- zoek aan Londen, waar hij met premier Macmillan overleg zal plegen. Lloyd voelt niets voor een verdaging, ziet op basis van zijn oude tactiek nog steeds kans reeds nu een grondslag voor de topconferentie te leggen in een beperkt, en wat vaag gefor muleerd, slotcommuniqué. Het hangt er dus in hoge mate van af met welke instruc ties Lloyd maandag in Genève terugkeert, hoe de afloop van de geheime zitting op maandag tussen Gromyko en de westelij ke ministers zal zijn. Zo er inmiddels op deze Geneefse con ferentie iets ten top is gestegen, dan is dat zeker de verwarring in het westelijke kamp. Verschil van mening, ongelijksoor tige reacties, lichte paniek, verademing, vertraagde schrik, getwist over woorden, het waren even zovele bewijzen voor de al lang bestaande mening, dat het Westen slecht voorbereid naar Genève ging, om dat men het wel eens was over de bied- maar niet over de laatprijs. Een voorbeeld: het Westen riep eergis teren nog moord en brand over het ulti matieve karakter van Gromyko's voor stel en eiste, dat hij zijn dreigement zou intrekken. Welnu, dat heeft Gromyko geenszins gedaan. Hij heeft alleen nog eens publiekelijk verklaard, dat het he lemaal geen ultimatum, geen dictaat, geen dreigement is. De Britten namen die ver klaring dankbaar in ontvangst, de Ameri kanen zeiden enigszins knorrig dat zij dan wel bereid waren bet niet meer als zoda nig te beschouwen, hoewel zij er bij blij ven, dat het een onaanvaardbaar voorstel is, maar Couve de Murville hield vol dat hij het een dreigement blijft vinden en dat er niets veranderd is. Dat is maar een van de vele aanduidingen, dat als het Westen een topconferentie nodig heeft, het er eerst een voor zijn eigen leiders moet zien te houden. Op de plenaire ochtendzitting zei Lloyd in een zeer gematigde en redelijke verkla ring nog eens, hoe zeer hij het betreurde, dat Gromyko het moeizame, maar con structieve proces van stapje voor stapje toenadering zoeken met zijn voorstel had doorkruist. Lloyd eindigde: ..Ik geef hem en mijn andere collegae in overweging de ze twee dagen te vergeten en terug te ke ren tot de zaken, de werkelijke onderhan delingen." Gromyko, die dus al verklaard had dat liet Centraal Bloembollencomité te Haarlem heeft de negentienjarige Saskia de Lange uit Bilthoven, eerstejaars studente in de biologie aan de Rijksuniversifeit te Utrecht uit meer dan honderdvijftig meisjes gekozen tot tulpenkoningin 1959. Eind augustus gaat zij voor drie maanden naar de Verenigde Staten om de roem en de niet te evenaren kwaliteit van de Nederlandse bloembollen uit te dragen. Saskia zegt: „Sinds ze weten dat ik tulpenkoningin ben ratelt de telefoon aan een stuk door en hangen er om de haverklap mensen aan de bel. Foto grafen, journalisten, mensen van de radio, televisie en film. Allemaal vinden ze me opeens schijnbaar heel erg belangrijk. Het is me een toe standHet 19- jarige vrolijke meisje uit Bilthoven nam aan de „verkiezing" deel naar aanleiding van een artikeltje in het studentenblad Sol Iustitiae. Saskia heeft altijd al graag naar Amerika ge wild. „Eerst wou ik via een scholarship, een soort beurs. Dal ging niet door. Dit was dus een nieuwe kans. Ik stuurde een vragenlijst met foto in en maakte daarna een praatje met de Amerikaanse ver tegenwoordigers van het Bloembollen comité. Nou.... en toen werd ik gekozen. Niet vanwege de „glamour" hoor, maar dat hebben ze me tenminste verteld omdat ik wat stijl en flair bezit. Aan die voorwaarden heb ik dus kennelijk voldaan", zegt Saskia en steunt voldaan met haar ellebogen op haar knieën. Saskia de Lange gaat nu hard studeren. Niet zo zeer biologie. „Die studie zal wel een beetje in de knel komen te zitten". Maar meer over bollen en tulpen. En na tuurlijk over het Deltaplan. „Als ze me vragen gaan stellen, moet ik toch ant woorden kunnen geven". In de kerst vakantie, dus na haar terugkeer uit Amerika, gaat Saskia hard werken aan haar eigen studie. En dat zal wel niet zo moeilijk zijn. Na drie maanden cocktail- parties, feesten, lezingen, rondleidingen en televisie-interviews. Met ingang van 15 juni, maandag aan staande, worden sterk alcoholische dran ken, in Nederland geproduceerd, wegens eer> verhoging van de grondstoffenprijzen, tien cent per liter duurder. Selwyn Lloyd zijn voorstel geen ultimatum, geen dictaat was, noemde het een verklaring omtrent het standpunt van de Sovjet-Unie in de kwesties van Berlijn en van een al-Duitse commissie afgelegd omdat het Westen ge weigerd had enige wijziging in zijn bezet tingsregime in West-Berlijn te overwegen. Hij zei dat de Sovjet-Unie nooit enig stuk zal tekenen, dat het bezettingsstatuut in West-Berlijn zal vereeuwigen, maar gaf ook te kennen dat over zijn voorstel on derhandeld kan worden. Hij zei niet te be grijpen, waarom het Westen het denk beeld van een al-Duitse commissie, die het Westen zelf heeft geoppei-d, ineens on aanvaardbaar vindt, nu de Sovjet-Unie die gedachte heeft overgenomen. Gromyko vervolde: „Sommige mensen in het Westen wensen geen topconferentie als er in Genève geen overeenkomst wordt bereikt. De Sovjet-Unie acht de topconfe rentie geen zaak van koehandel, al wil zij graag in Genève tot een akkoord op rea listische basis komen. Zo er al enig ver band tussen de Geneefse en de topconfe rentie bestaat, dan is het dit: men moet geen obstakels op de weg naar de top plaatsen. De staat die dat doet neemt een zware verantwoordelijkheid op zich. Op Gromyko's verklaring reageerden Amerikanen en Britten als boven ver meld. Maar later op de dag begonnen de Amerikanen alarmerende conclusies uit Gromyko's verwijzing naar de topconfe rentie te trekken. Vandaar het interwes- telijk overleg, dat 3'/2 uur duurde, vandaar ook de Amerikaanse wens tot verdaging van de conferentie niet zonder span ning wordt afgewacht, hoe de Britse en Russische voorstanders van een spoedige topconferentie daar maandagmiddag op zullen reageren. (Van onze correspondent in Londen) Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, is gisteravond in Londen aangekomen voor overleg met het kabinet. Maandag zal Lloyd verslag uitbrengen over de situatie in Genève, waarheen hij vervolgens zal terugkeren. Lloyd was in een opgewekte stemming, toen hij uit het vliegtuig stapte. Hij zei dat hij al enige tijd geleden plannen had gemaakt om dit weekeinde in Engeland door te brengen. Hij had een lunchaf spraak met zijn oude vriend Hansen, de Deense premier die in Londen is. Verder zal hij vandaag een bespreking voeren met premier Macmillan. Lloyd verklaarde dat het nodig was dui delijk te zijn in hoofdzaken en dat in de onderhandelingen geduld vereist is. Toen Lloyd de vorige keer uit Genève terug kwam, had hij gezegd dat de fase, welke toen bereikt was, het einde van het begin was. Gisteren vroeg men hem, of dit mis schien het begin was van het einde. Lloyd antwoordde: „Het is mogelijk". Lloyd werd ook gevraagd wat hij dacht over het artikel in de Times over zijn toekomst. Glimlachend antwoordde hij dat hij vond dat er veel te veel geschreven werd in de dagbladen. Vervolgens werd Lloyd de vraag gesteld hoe lang een man de last van het ministerschap van Buitenlandse Zaken kan dragen zonder er aan te gronde te gaan. Lloyd dacht een ogenblik na en zeide toen lachend: „Twintig jaar mis schien". Advertentie N.V. Carrosseriefabr. Christiaanse Lange Herenstr. 36-38, Haarlem, Tel. 14371 Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu 375.— Accessoiresjasbeschermer 9.95, slot 1.60, sierbeugcl 6.50. SOLEX-SERVICE-STATION Gespecialiseerde service- en reparatie-afdeling Mcervlietstraat 69 - Velsen- - Tel. 5701 Ook op gemakkelijke betalingscondities Mme. Swetchine: Door ongelukkiger te worden, leert men soms het minder te zijn. Zo moeilijk het voor het Atlantisch Con gres geweest is, realistische aanbevelingen op politiek gebied te construeren, zo wei nig moeite heeft het gekost, aanvaardbare formules te vinden voor hetgeen de afge vaardigden op het terrein van de econo mische samenwerking voor ogen stond. Daarbij heeft het congres bovendien voortreffelijke leiding gekregen van inter nationaal georiënteerde beroeps-economen als de adjunct-secretaris-generaal van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, J. F. Cahan, en de Belgi sche oud-premier Paul van Zeeland, die er wel voor zorgden dat de afgevaardig den zich niet door zelfgenoegzaamheid in slaap zouden laten wiegen. Van Zeeland verweet de NAVO in dit opzicht niet meer of minder dan „bedrieglijke, stijfkoppige en zelfs gevaarlijke starheid" en Cahan waarschuwde het congres, dat „als ge niet binnen heel korte tijd een verstandig systeem van ongedwongen economische samenwerking tussen de landen van het Atlantische bondgenootschap tot stand brengt, uw kinderen het u nooit zullen vergeven." Het congres zelf had niet de bevoegd heid om op dat gebied iets concreets tot "stand te brengen, maar het heeft wel een aantal waardevolle adviezen geformuleerd waarvan men moet hopen dat de vijftien regeringen er goede nota van zullen nemen. Het heeft er bijvoorbeeld op aan gedrongen dat die regeringen „al het mo gelijke" zullen doen om de douane-tarie ven te verlagen en andere handelsbelem meringen tot een minimum te beperken, dat zij een gecoördineerde monetaire en fiscale politiek zullen nastreven, en dat zij een gemeenschappelijke politiek zullen voeren inzake de economische vooruitgang van de minder-ontwikkelde gebieden i n en b u i t e n dè Atlantische gemeenschap. Het heeft zich ook druk bezig gehouden met de kwestie van de Europese vrijhan delszone. Uitgaande van de erkenning dat de Europese Economische Gemeenschap van de Zes een „zeer belangrijke bijdrage tot de politieke eenheid en de economische kracht van de vrije wereld" vormt, heeft het congres de regeringen aanbevolen, te streven hetzij naar een uitbreiding van de E.E.G. met andere landen, hetzij naar een andere vorm van efficiënte aaneensluiting op grotere schaal. In rechtstreeks verband hiermee staat het advies, te overwegen of de O.E.E.S. niet kan worden veranderd in een Organisatie voor Atlantische Economische Samenwerking, hetgeen zou betekenen dat de Verenigde Staten en Ca nada, die nu slechts geassocieerd lid (zon der stemrecht) van de O.E.E.S. zijn, dan volledig lid zouden worden en daardoor ook rechtstreeks zouden kunnen deelnemen aan nieuwe onderhandelingen tussen die organisatie en de gemeenschap van de zes over het vrijhandelsgebied. Bovendien zou daardoor het perspectief worden geopend dat dat vrijhandelsgebied op den duur zou kunnen worden uitgebreid met de V.S. en Canada al zal dat voorlopig nog wel een utopie blijven. Economische vooruitgang is in onze tijd ondenkbaar zonder wetenschappelijke en technologische vooruitgang; het spreekt dus vanzelf, dat het Atlantische congres zich ook met dat aspect van de heden daagse economie ernstig heeft beziggehou den. Het was, ofschoon wel begrijpelijk, niet zo gelukkig dat daarbij werd uitge gaan van de overweging dat de ontwikke ling van het wetenschappelijk onderzoek en van de wetenschappelijke en technische opleiding in de communistische landen „uit economisch en militair oogpunt een ern stige uitdaging van de Atlantische ge meenschap betekent", want het Westen zou zulk een uitdaging waarlijk niet nodig moeten hebben om tot internationale sa menwerking bij het wetenschappelijk en technologisch onderzoek te komen. Als de Westelijke veiligheid met dat werk wordt gediend, is dat des te beter, maar de or ganisatie ervan m internationaal verband zou zeker niet minder urgent zijn als onze veiligheid daarbij in 't geheel geen rol speelde. Thans vindt er op dat gebied du plicatie op grote schaal plaats, waarmee enorme bedragen zijn gemoeid en de voor uitgang niet wordt bevorderd; het zou zeker aanbeveling hebben verdiend dat het congres daar met meer nadruk op had ge wezen. Zeer nauw verweven met de problemen van Atlantische economische samenwer king is de kwestie van het omhoogbrengen van de levensstandaard in landen buiten de N.A.V.O. Op deze kwestie, die hier boven al even is aangestipt, komen wij een volgende keer terug. Simon Koster (I en II in onze edities van 11 en 12 juni.)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1