Iphigeneia in Bloemendaal „Sint Caecilia"-koor uit Tegelen winnaar op KAB-zangersdag Minimumprijzen bloembollen worden in P.V.S. besproken Moeders bedreigd door eendenmoeder In de woestijn van Kraantje Lek In gemeentelijke concertzaal te Haarlem Kerkelijk Nieuws Succes van Haarlemse Politiekapel op concours in Nijmegen Gezonken asfaltfabriek Drie mannen in zes meter lange tank de Oceaan over Derde zomerconcert van N.Ph.O. Kamerleden aanschouwden wonderen der natuur Kankerprobleem is niet in een generatie op te lossen Bemanning opgepikt door Duitse „Flavia" Ijsberg vernielt kabel bij New Foundland Afghaanse windhond won show in Enschede M AANDAG 15 JUNI 1959 'i Twintig koren uit de Katholieke Arbei dersbeweging hebben zondag deelgenomen aan een zangfestival, dat gehouden werd in de Haarlemse gemeentelijke concert zaal. Een kort welkomstwoord on het ge zamenlijk zingen van het K.A.B.-strjjdlied vormden de inleiding tot deze demon stratie van koorzang, de vijfde, die door het K.A.B.-zangersverbond werd georga niseerd. Als eerste koor verscheen de gemengde zangvereniging „Sint Caecilia" uit Deur- ne voor de vertolking van een wereldlijk koorwerkje van Orlando di Lasso en twee oud-Nederlandse liederen. De zang klonk fris, maar de ontwikkeling verliep nogal stroef-metrisch en neutraal van expres sie. De koorklank, die het gemengde Dom stadkoor uit Utrecht liet horen bij het zingen van muziek van Haydn, Verdi en Offenbach leed door een schrale toon bij de sopranen. Overigens leken alle vocale mogelijkheden van dit koor van overwe gend jeugdige stemmen nog niet gereali seerd te kunnen worden. Afgezien van een te nadrukkelijke dynamiek en een tekort aan lenige ritmiek werd er door de gemengde zangvereniging „Aurora" uit Culemborg behoorlijk gezongen bij de uitvoering van twee liturgische werkjes van Da Vittoria. De zeer gedunde zang vereniging „Kampen" uit Kampen kamp te een vergeefse strijd tegen onzuivere in tonaties, zowel in de solo- als in de en semble-zang. De geheele zangstijl van dit koor vraagt om een grondige herziening. Er was in de zang van „Avanti" uit Et- ten een streven naar expressieve nuan cering merkbaar, maar deze klopte lang niet altijd met de tekstgedachte. Er dient door dit koor nog met ernst gewerkt te worden aan zuiverheid van intonaties en aan voordracht. Het „R.K. a capella-koor" uit Nijmegen gaf, met verloochening van het in zijn naam genoemde uitvoerings principe, begeleide, door klankverzorging opvallende uitvoeringen van fraaie wer ken van Schumann en Schubert. De mannenzangvereniging „Zang na Arbeid" uit Oosterhout vervolgde het fes tival met een uitvoering van een Gloria van Lotti, voorzichtig van klank en be scheiden nuancering. Een Nederlands koorwerk in liedertafelstijl werd even eens voorzichtig aangepakt, maar het had gerust hymnischer kunnen klinken. Een muzikale voordracht van Andries- sens „Christus stervende" hoorde men van het mannenkoor „Zang en Vriendschap" uit Rijen, al bleef de verstaanbaarheid beneden peil, een tekort, dat bij vele ko ren opgemerkt moest worden. Het kunst zinnige niveau daalde belangrijk met de bewerking van het negerlied „Old black Joe". Artistiek verantwoorde zang liet het gemengde koor „Limmel" uit Limmel ho ren bij de voordracht van werkjes van Sermisy en Palestrina. Minder overtuigde de uitvoering van een Tessiner volkslied. De gemengde zangvereniging „Sursum Corda" uit Deventer maakte van de ro mantische melodiestroom van „Frühlings- botschaft" van Niels Gade een dankbaar gebruik om een warme koorklank te ont wikkelen, waarvan echter de gaafheid soms bedreigd werd door een onbeheers te sterkte-expansie. De gemengde zangvereniging „Sint Gre- gorius" uit Lisse kwam met twee litur gische werkjes van Da Vittoria en Via- dana. Over het algemeen werd een ge zonde koorklank verkregen en een doel treffende uitdrukkingskracht. Het gemengde koor „Sint Caecilia" uit Amsterdam was met de inzet van „Deep river" niet gelukkig. Het koor herstelde zich allengs en er kwam een mooie sa menklank tot stand ook voor het tweede negro-spiritual „Swing low" en vooral bij de voordracht van enkele „Liebeslieder- walzer" van Joh. Brahms. Het eerste gedeelte van het festival werd besloten door het r.k. gemengd koor „Zaandam" uit Zaandam. Het gaf een le vendige vertolking van een „Excultate" van A. Scarlatti en een bijzonder geesti ge interpretatie van „Den Uil" van Alph. Diepenbrock, welke een der beste presta ties van deze dag kon worden. Tweede groep koren Het tweede gedeelte van het festival werd ingezet door het gemengde koor ..Sint Caecilia" uit Helmond. Met het goe de stemmenmateriaal van dit koor wist de dirigent een mooie, kernachtige koorklank te verkrijgen. De gemengde zangvereniging „De ver enigde zangers" uit Tilburg kwam met "■ier koorgedeelten uit opera's van Verdi. Donizetti en Gounod. Het bleek een goed geïnstrueerd ensemble te zijn. zowel ten aanzien van loonvorming en dynamiek als'van de uitspraak. Op bijzonder hoog peil stonden de ver tolkingen van composities van Gascogne en Hellinck door het gemengde koor „Sint Caecilia" uit Tegelen. Verrukkelijk in één woord waren de voordrachten van het geestige „Het Vissertje" van Ton de Leeuw en het fijne dansliedje „Tanz, Madchen, tanz". Van het R.K. Stedelijke Gemengd Koor Ned. Herv. Kerk Beroepen te Katwijk aan Zee (wijkge- neente Noord-Oost) W. L. Tukker te Rot terdam. Aangenomen naar Ureterp J. Rienstra. laatstelijk predikant te Beetsterzwaag. woonachtig te Schingen. Beroepen te Zeist (vac. A. Duetz) P. Klap te Lemeie; te Johannesga-Delfstrahuizen (toez.) D. van Boven te Tricht (Betuwe). Geref. Kerken Beroepen te Leeuwarden (vac. J. C. Ha gen) G. Meyster te Ede. Aangenomen naar Beverwijk (tweede pred.pl.) Joh. Knol te Bovensmilde. - naar Belleville (Ontario, Canada) (Chr. Ref. Church) J. E. F. Dresselhuis te Lobith. Bedankt voor Voorburg (vac. C. W. Thijs) C. Goeman te Haarlem-Zuid. Bedankt voor Bergum (2de pred.pl.) en ■oor Huizum (vac. G. Morsink) R. Peter en te Oudemirdum. Dr. E. J. Beker naar Amerika Dr. E. J. Beker, hervormd studenten- redikant te Utrecht heeft een uitnodiging ntvangen van de universiteit van New 'rork om een cursus te komen volgen waar llerlei vraagstukken van oecumenische lard zullen worden behandeld. Dr. Beker heeft toestemming ontvangen om een jaar naar Amerika te gaan. Haarlem hoorde men een verzorgde en door expressieve klank opvallende uitvoe ring van „Christi virgo dilectissima" van Albert de Klerk. Afgezien van een minder gaaf klinkend fragment kon men ook voor de vertolking van „Trost" van Max Reger respect; krijgen, niet het minst om de voorname musiceergeest, die de toehoor der er uit tegemoet klonk. Verdienstelijk was de indruk, die de gemengde zangvereniging „Sint. Grego- rius" uit. Oldenzaal maakte. De kwaliteit van de gemengde zang vereniging „O.V.E.O." uit Maasniel bleek niet zo kwaad, al kan de klankgaafheid van de sopranenvleugel verbeterd wor den. De keuze van werkjes van Hassler en Boedijn kon geprezen worden, maar Al- tinks „Gloria" had men om het gehalte beter achterwege kunnen laten. Als laat ste deelnemer verscheen het mannen koor „Concordia" uit Rosendaal op het podium. Voor het liedje over de gilde- broeders was er in de zang een tekort aan samenhang en overtuigingskracht, maar voor de andere gezongen werken (van Schubert en De Klerk) vond het koor een uitstekende interpretatievorm. Voor een aardig intermezzo zorgde hierna nog het R.K. Haarlems Kinderkoor onder leiding van Gerard de Barbauson. En toen werd het woord gegeven aan de heer Hans Ponten om enkele aspecten van de beoordelingsbeschouwing van de jury (gevormd door de heren Hans Pon ten, J. Smit en H. Strategier) mede te delen. Het was ongetwijfeld met instemming van alle toehoorders, dat de wisselbeker voor dit jaar werd toegekend aan het eminente koor „Sint Saecilia" uit Tegelen. F. Zwaanswijk Op het zaterdag en zondag op het Valk hof in Nijmegen gehouden internationaal federatief muziekconcours, dat onder aus piciën van de Koninklijke Nederlandse Fe deratie van Fanfares en Harmonieën was georganiseerd door de Nijmeegse Post- harmonie, heeft de Haarlemse Politieka pel een mooi succes behaald. In de twee de afdeling Fanfare kreeg de kapel met 104 punten de eerste prijs, waarmee zij promoveert naar de eerste afdeling Fan fare. Het Haarlemse korps musiceerde on der leiding van zijn dirigent Harry van Mechelen. De harmoniekapel „De Een dracht" van de Koninklijke Papierfabriek n.v. Van Gelder en Zonen te Velsen kreeg met eveneens 104 punten de eerste prijs in de vaandelafdeling harmonie. De jury bestond uit de heren Gijsbert Nieuwland, Gerard Boedijn en Oscar van Hemel. De drijvende asfaltfabriek, die in de Nieuwe Waterweg is gezonken, is nu ge licht. De asfaltfabriek een omgebouwde landingsboot was door de Friesland van Bureau Wijsmuller uit IJmuiden naar de Nieuwe Waterweg vervoerd. Daar werd de fabriek overgegeven aan twee Rotter damse binnensleepboten, die voor het ver dere transport naar Hellevoetsluis zouden zorgen. Door nog onbekende oorzaak maak te de sleep plotseling water en zonk daar na. Het gevaarte werd nog op tijd buiten de vaarroute aan de grond gezet. De Kon- dor van het bergingsbedrijf Van der Tak begon aan de moeilijke taak om het geval te lichten, terwijl uit IJmuiden de Stentor ter assistentie uitvoer. Maandagmorgen zag men kans de operatie met succes te vol voeren. Het gevaarte zal naar de scheeps werf Waalhaven worden gebracht, waar het op de helling gaat. De Friesland is inmiddels al doorgeva ren naar Antwerpen. Als men de tien stukken uit de wereld litteratuur moest aanwijzen, die zich het allermeest lenen tot vertoning in een open luchttheater, dan zou daarbij stellig het ook sinds kort tot het Nederlandse toneel doorgedrongen meesterwerk „Iphigeneia in Aulis" van Euripedes niet mogen ont breken. Over het algemeen zijn de trage dies uit het oude Griekenland hiervoor uiteraard zij werden immers in althans uiterlijk soortgelijke schouwburgen opge voerd voorbeeldig geschikt. Maar in dit geval komt daar nog bij de veelvuldige toespeling op de natuur buiten de mens, nu eens in harmonie en dan weer in con trast met diens innerlijke gesteldheid. Neem nu alleen maar het begin met die volkomen windstilte, waardoor geen blad ritselt en de golven rusten, welke vredige toestand (ongewenst, want nu kunnen de oorlogs schepen niet uitvaren om Troje te ver woesten!) wreed zal worden verstoord door de storm van hartstochten. Men kan over deze „romantische" eigenaardigheid langdurig filosoferen, maar het is ook zon der meer duidelijk dat Euripides, meer in mensen dan~ in goden- belangstellend, de natuurlijke omgeving nodig had en dank baar voor zijn verbeelding exploiteerde. Zondagavond is „Iphigeneia in Aulis" met gebruikmaking van de, in moderne trant het oorspronkelijke zeer dicht be naderende, vertaling van mr. Evert Straat door de toneelgroep „Theater" voor het eerst in Bloemendaal vertoond. Men kan daarbij een merkwaardige ervaring op doen. Wèl namelijk waren de spelers aan gepast aan het zich voordoende klimaat: de actrices met. mouwen, de acteurs met maillots, maar totaal onveranderd was de vertoningswijze. Men kan het de directies moeilijk kwalijk nemen, maar zij volgen ten aanzien van openluchttheaters nog al tijd de omgekeerde weg. Zij kiezen een aartal stukken uit het lopende repertoire om daarmee 's zomers buiten te spelen, de enscenering niet meer aan herziening onderwerpend dan strikt noodzakelijk is. Plet gevolg: men krijgt een eersteplans onderneming in een tweedehands uitvoe ring. En dat zou nog tot daaraantoe zijn, ware het niet dat men dusdoende ver zuimde gebruik te maken van de dwin gende kans om de meest wezenlijke kwa liteiten van het werk te ontdekken en aan het licht te brengen. Wat heeft regisseur Richard Flink goed gevonden? Dat het suggestieve decor van Simon Karafillis een ten met een arenavormig, naar achteren enigszins ver hoogd platform naar de grasmat tegen de achtergrond van heuvels en bomen werd overgeplant. Dit op zichzelf knappe produkt van kascultuur stond daar zielig verloren in de geweldige ruimte, alleen dienend als uitroepteken bij de verbaasde waarneming, dat daarvan niet het gebruik werd gemaakt, waar Euripides na meer Het is algemeen bekend, dat moeders iedereen aandurven, als het er om gaat de kinderen te beschermen. Een gebeurtenis, die dezer dagen in Apeldoorn is voorge vallen, heeft geleerd, dat een mensenmoe der dan tegen een eendenmoeder in het nadeel is. Op het consultatiebureau voor zuigelingenzorg waren vele van deze men senmoeders verenigd. Ze lieten niet na tegenover elkaar de goede eigenschappen van hun spruiten breed uit te meten. Bui ten op het grasveld liep ook een moeder, een fraai.-,ekleurde eend, die eigenlijk in de vijver van het Oranjepark thuishoorde, maar op een zonnige middag als deze een uitstapje voor haar kinderen had georga niseerd. Bedrijvig drentelend waren moe der en kroost over de straatweg gegaan, het verkeer stopzettend. De eendenfamilie amuseerde zich kostelijk, totdat de eerste moeder naar buiten kwam. Ze duwde haar kinderwagen voort, maar zag ineens een woedende moedereend op zich afkomen, het dier schreeuwde dat hel een aard had en de hevig geschrokken mensenmoeder ging ijlings met haar kinderwagen naar binnen. Verschillende andere moeders probeerden daarna de overtocht, maar het lukte niemand. Toen er al een stoet van zes kinderwagens, zes moeders en zeven babies (er was een tweeling bij) zich in de gang van het consultatiebureau had opge steld, vond moeder eend het welletjes. Ze zei met verheffing van stem „kwak" en leidde daarna haar kroost doelbewust terug naar de vijver. Toen konden de op geluchte moeders eindelijk het consultatie bureau verlaten. dan twintig eeuwen zo schitterend mee slepend om schreeuwt. Met de sierlijke wandelingen van het zich telkens opnieuw in monumentale groeperingen opstellende koor kon men in de gewone schouwburg genoegen nemen, daar verdiende de be dachte oplossing zelfs bewondering. Maar hier illustreerde deze keurige plechtstatig heid voornamelijk de onmacht om de ge weldige bewogenheid door middel van be weging tot uitdrukking te brengen. Zo ooit, dan werd men zich juist nu door de onevenredigheid bewust dat „Iphigeneia in Aulis" een gigantisch melodrama is, van grandioos pathos vervuld. Reeds de geweldige retoriek had kunnen leren hoezeer de dichter de ruimte moet hebben, omdat hij deze weet te vullen. Maar men beperkte zich tot de hier bijna belachelijk aandoende beperking van een toneel der burgerlijke beschaving. Het meledramatische bij Euripides niemand zal het willen of kunnen ontkennen. Maar pas bij een opvoering in een openlucht theater beseft men hoezeer zang en dans behoren tot de expressiemiddelen en de elementaire kracht tot gelding te brengen. Het is te hopen, dat men een volgend sei zoen eens de goede volgorde kiest; dat- wil zeggen: van de mogelijkheden van het openluchttheater uitgaande en daarna de gevonden resultaten terugbrengend tot die van andere schouwburgen. Op korte ter mijn kan men in dit geval reeds enkele verbeteringen aanbrengen: het weglaten van de nu zinloos aandoende masten van denkbeeldige schepen en van de (waartoe eigenlijk?) meegebrachte verlichtingsin stallatie, die het toneelbeeld ontsiert zon der bij machte te zijn de omringende na tuur in de handeling te betrekken! Die kans heeft men aanstaande zater dag, als „Iphigeneia" in Bloemendaal terugkeert. Mocht men daartoe overgaan, dan staat het publiek ondanks de hier voornamelijk principieel uitgebrachte cri- tiek een zeer bijzondere avond te wachten met een der beste prestaties, waartoe het Nederlandse toneel van na de oorlog zich in staat heeft getoond en met een onver getelijk sterke rol van Caro van Eyck, die alleen al een gang naar het luisterrijk ge legen duinterrein waard is. David Koning Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen zal dinsdagmiddag spreken over de minimumprijzen van bloembollen. Verleden jaar heeft het na veel strijd een systeem ontworpen, waarbij men uitging van de kostprijs van het goedkoopst telen de gebied. De minimumprijs was geba seerd op negentig percent van de kost prijs in West-Friesland. De minimum-ex portprijs werd gevonden door deze kost prijs te verhogen met een door het Ac countantsbureau van het ministerie van Landbouw uitgerekend „export-marge". Deze kwam op 82 percent van dc binnen landse minimumprijs. De minimumprijs van een aantal rassen, dat in de voorgaan de jaren niet geheel werd verkocht, werd verlaagd. Over dit systeem is de mening van de vrije organisaties gevraagd. De expor teurs zijn het er nog steeds niet mee eens. Zij willen een geschatte inkoopprijs plus een exportmarge. Dit komt dus hierop neer, dat men nu reeds zou moeten schat ten, wat de bollen in het voorjaar 1960 aan inkoop zouden kosten. Een dergelijk systeem heeft men in 1957 al gehad, ondanks protesten van kwekers zijde. De export kocht deze protesten ech ter af door een bepaald percentage van de overschotten aan onverkochte bloem bollen voor haar rekening te nemen. Het lijkt, gezien de vasthoudendheid van de exporteurs, goed gewerkt te hebben De Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel en de Bond van Detailhandelaren blijven namelijk op het standpunt van 1957 staan. Daar men toch geen meerderheid in het bestuur kan krijgen, legt men zich bij het voorgestelde systeem neer. Zelfs wenst men geen hogere prijzen, omdat de ze niet hoog genoeg zouden zijn. Het Landbouwschap, de publiekrechte lijke organisatie van de kwekers, is het niet eens met de berekening van de mi nimumprijzen. Het produktschap heeft cij fers van het Landbouw-Economisch-Insti- tuut van opbrengsten in oppervlakten om gerekend in stuks en daaruit de minimum prijzen opgebouwd. Het Landbouwschap heeft bezwaren tegen dit systeem en wil hogere aantallen per mand aangenomen zien. Het heeft ook een andere opvatting over het plantgoed dan het L.E.I. Deze organisatie is de enige die heeft uitgerekend, welke rassen de laatste ja ren minstens vijf percent surplus hebben gegeven. Deze zouden dan in de laagste prijsklasse moeten komen. Waarom de duidelijk herkenbare Vlammenspel ook in die klasse moet worden gebracht is een beetje raadselachtig, want het surplus hiervan heeft de vijf percent niet gehaald. Er is een behoorlijke vraag naar deze bol. Het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité is het niet eens met de opvatting, dat West-Friesland het goedkoopst telende gebied is. In West-Friesland zijn de mees te bedrijven niet alleen afhankelijk van de bloembollencultuur en dus kunnen zij geen maatstaf zijn. De oude bollenstreek en Anna Paulownapolder dient men hier voor te nemen. Het bestuur van het PVS kon zich hiermede verleden jaar echter xa A V ST. JOHNS (UPI) Zaterdag is uit dc haven van St. Johns op New Foundland een zes meter lange watertank vertrokken waarin drie mannen in de tijd van tien weken met de golfstroom meedrijvend de Europese kust hopen te bereiken. De „Diogenes" zal door een Portugees schip worden gesleept tot tachtig mijl uit dc kust. De tank heeft de vorm van een ketel op een tankwagon, is voorzien van een be tonnen kiel en een „commandotoren" met een waterdicht luik, dat als uitgang dient. Binnenin zijn slaapplaatsen aangebracht en voedsel en drinkwater opgeslagen. De opvarenden hebben niet de beschikking over een motor of zeil. De waaghalzen zijn Richard Mellish, 24 jaar, die de schipper van de „Diogenes" is; Alberth, 30 jaar, en Robert Franz, even eens 30 jaar, allen afkomstig uit Montreal waar ook de tank geconstrueerd is. Waarom zij dit doen? Om het avontuur. Volgens de laatste berichten was de sleep ter hoogte van de Virgin Rocks, honderd mijl ten oosten van St. Johns. De Nederlandse „Sahara" bevindt zich voor alle Kennemerlanders bij Kraantje Lek. Om de illusie te ver volmaken laat- een tapijtenfirma er een kameel in rondtrekken, ijverig be geleid door twee in inheemse kleder dracht. gestoken Nederlanders. Het. schip der woestijn bood de fotograaf de gelegenheid het aldus op de gevoelige plaat te verankeren. Vervanger voor Kees de Bok. De drumband van het Nederlandse Regiment Stoottroepen heeft een bok, genoemd Kees. Kees leed de laatste tijd aan ouderdoms zwakte. De afdeling Cuijk van de Bond van Oud-Stoottroepers heeft nu een broer tje van de expo-geit „Phania" uit Brussel aan de drumband aangeboden. Het derde Zomerconcert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest op don derdag 18 juni staat onder leiding van Ma- rinus Adam. Solistische medewerking wordt verleend door de pianiste Tini Bres- ser met het Pianoconcert KV 491 van Mo zart. Het concert wordt geopend met de Symfonie concertante voor viool, cello, ho bo en fagot van Haydn. Na de pauze vol gen Fantaisie pour orchestre van Lekeu en Ma mère l'oye van Ravel. niet verenigen en zal dat ook nu wel weer niet doen. De werknemers-organisaties kunnen zich met de voorstellen verenigen, alleen „Mercurius" en „St. Franciscus" hebben geen antwoord gegeven. Zij gaan van het standpunt uit dat hun vertegenwoordigers zelf moeten beslissen. 1-Iet is jammer, dat de debatten in de Commissie van Bijstand van Bloembollen niet in het kort zijn weergegeven. De ver gaderingen hiervan zijn besloten, maar daar worden in feite de voorstellen be sproken en heel wat minder zachtzinnig dan in het bestuur van het P.V.S. Er zullen op de vergadering van dins dag ook mededelingen worden gedaan over de overeenkomst met de Westduitse organisaties ten aanzien van de export van de afgesneden bolbloemen. In de ons toe gezonden stukken zijn hierover echter geen gegevens te vinden. Geld voor natuurreservaten itj Limburg goed besteed (Van onze Haagse redacteur Het gebeurt niet zo vaak. dat een politi cus zich ambtshalve moet bezig houden met de wonderen der natuur. Zaterdag is dat echter voor een vijftigtal leden van de Eerste en Tweede Kamer 't geval geweest toen zij zich tijdens een excursie op de hoogte stelden van de ontwikkeling van de natuur- en landschapsbescherming in Zuid-Limburg, waarvoor zij in de afge lopen twaalf jaren ruim drieënhalf miljoen gulden ter beschikking hebben gesteld, voor welk bedrag vierentwintig reservaten met een totaal van 1900 hectaren werden aangekocht. Ook de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, onder wiens departement de natuurbescherming ressorteert, en de gouverneur in de pro vincie Limburg namen aan de tocht deel, alsmede een aantal hoofdambtenaren van het ministerie en van het Staatsbosbeheer. Van de laatstgenoemden was het vooral de natuurbeschermingsconsulent dr. ir. W. H. Diemont. die de experts in sociale eco nomie, onderwijsvraagstukken, gemeente- financiën en andere zwaarwichtige zaken tot geestdrift wist te brengen bij het aan schouwen van een vuurbuikpadje of een wilde orchidee in het Gerendal bij Valken burg. Behalve dit unieke plekje werd ook het nationale park „De oostelijke Maas oever" bij Gronsveld met zijn waardevolle krijtflora en -fauna, zijn grotten en pre historische vuursteenateliers bezocht, als mede de Vijlener bossen bij Vaals. Zowel het reservaat bij Gronsveld, dat door vele deskundigen als het belangrijk ste van Nederland wordt beschouwd, als de Vijlener bossen vormen een mooi voor beeld van een samengaan van natuurbe scherming en openluchtrecreatie. Door om de gevoelige plaatsen de wegen en paden op veilige afstanden aan te leggen, kan het publiek vrij in het reservaat worden toe gelaten. In de „Oostelijke Maasoever" heeft men tevens de proef genomen, met een nlck. waarvoor het motto „Alles mag" geldt. Dit heeft zijn uitwerking op het ge drag van het publiek niet gemist: het overige gedeelte 'wordt nu veel meer ont zien. Bovendien heeft men op allerlei uit- zichtsounten rustweiden aangelegd en deze voorzien van schuilhutten tegen slecht weer. Een uitgestrekt wegennet en vele kleine parkeernlaatsen sommige in vroegere mergelgroeven dragen verder tof de ontsluiting van dit gebied bij. Uiteraard lieten de natuurbeschermers niet na de goodwill der Kamerleden te be spelen. Want naarmate een landstreek rijker is aan landschapstypen zijn er meer reservaten nodig. In het. zeer gevarieerde Limburg zullen de vierentwintig bestaande reservaten nog verdubbeld moeten wor den Ten slotte werden de parlementariërs geconfronteerd met een klein stukje be stuursrechtelijke kortsluiting: de in aan leg zijnde weg tussen Vaals en Epen, welke vlak langs de Belgische grens, de fraaiste toeristenweg van Nederland beloof* te worden met wonderschone panorama's over de Ardennen. Maar-die weg is al tien jaar in aanleg: omdat gemeenten, provin cie en Staatsbosbeheer het maar niet eens kunnen worden over de kostenverdeling. Maar dat was een de Kamerleden ver trouwd onderwerp. Het kankerprobleem is zo gecompli ceerd dat wij het niet in een generatie zul len kunnen oplossen. Wij zullen in de toe komst jonge, enthousiaste medici meer dan tot dusver in de gelegenheid moeten stellen, zich te wijden aan de kankerbe strijding." Aldus prof. O. F. E. Muehl- bock, voorzitter van de staf raad van het Antoni van Leeuwenhiekhuis. het lan delijke centrum van de kankerbestrijding, zaterdagmiddag tijdens de herdenkings bijeenkomst van het tienjarig koningin Wilhelmina-fonds te Amsterdam. Mr. Arn. J. D. 'Ailly, voorzitter van de stichting „Koningin Wilhelminafonds", gaf mede namens liet bestuur van de Nederlandse vereniging lot steun aan deze stichting uiting aan de grote dankbaarheid voor de belangstelling, die het Nederlandse volk in de afgelopen tien jaren voor de kanker bestrijding heeft getoond. Hij maakte be kend dat het aantal contribuanten thans de 100.000 heeft overschreden. Mr. d'Ailly gaf de verzekering dat het K.W.F. op de zelfde wijze als in de afgelopen tien jaar zal voortgaan in het belang van de volks gezondheid. Prinses Wilhelmina had zich laten ver- tegenwoordien door haar particulier sec- gretaresse, mej. J. Geldens, die een bood schap van de Prinses voorlas. Dr. P. L. Stal, plaatsvervangend directeur-gene raal van de volksgezondheid, die namens de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid het K.W.F. met het jubileum getuk wenste, wees op het grote belang van de bestrijding van deze gevreesde ziekte, die 20 percent van onze bevol king tot slachtoffer maakt. Samenwer king van alle specialisten achtte dr. Stal van het allergrootste belang. Secretaris van de Landelijk Organisatie voor de Kankerbestrijding. Hij gaf een uitvoerig overzicht van het vele werk, dat de afge lopen tien jaren is yerricht. Engels kabelschip in brand LONDEN (UPI) In de afgelopen nacht is brand uitgebroken aan boord van het 4534 ton metende Engelse kabelschip, de „Ocean Layer", waardoor de bemanning gedwongen werd het schip op zevenhon derd mijl ten westen van Ouessant op de noordwestkust van Frankrijk te verlaten. De gezagvoerder meldde, dat de „Ocean Layer" in lichterlaaie stond en dat hij de bemanning vannacht om kwart over twee het bevel had gegeven om van boord te gaan. Het Amerikaanse troepen-transportschip „Upshurss" ving het s.o.s. op, toen het slechts op dertig mijl afstand kruiste. Het schip wijzigde onmiddellijk zijn koers om hulp te verlenen. Het Engelse vaartuig „Pacific Fortune" zette ook koers naar de plek van de ramp. Het 5326 ton metende Duitse motorschip „Flavia" bereikte de plek van de ramp omstreeks half vier en nam de bemanning van het Engelse schip, die zich in vier red dingboten bevond, aan boord. Twee man bleken zich nog op het bran dende schip te bevinden. Zij werden door een reddingboot afgehaald en naar de „Flavia" overgebracht. De eigenaars van de „Ocean Cable" mel den dat de gezagvoerder nog niets heeft kunnen meedelen over de ooi-zaak van de brand. De „Ocean Layer" is een verbouwd Duits vrachtschip, dat de Engelsen als oor logsbuit in handen viel. Ten koste van ongeveer tien miljoen gulden werd het verbouwd tot een van de modernste kabel schepen ter wereld. Vanochtend om acht uur dreef het schip nog brandend rond. ST. JOHNS (UPI) Een enorme ijs berg drijft thans zeer dicht onder de kust van New Foundland en heeft een transat lantische telegraafkabel vernield. Als de ijsberg niet spoedig uit de kust drijft be staat de kans dat nog meer kabels worden vernield. De ijsberg is te groot om weggesleept te worden. Springstoffen zouden slechts in zeer grote hoeveelheden baten. Een woordvoerder van de „Commercial Cables Company" verklaarde zondag dat er ab soluut niets valt uit te richten tegen de ijsberg: men kan slechts wachten tot de wind verandert en het gevaarte naar die per water drijft. Andere ijsbergen zouden gevaarlijk dicht bij de scheepvaartroutes tussen Europa en Amerika komen. De gisteren in de Twenthe Hallen in Enschede gehouden Internationale Honden tentoonstelling „Twenthe Show" was één der vijf grote shows, waaraan de Raad van Beheer op Kynologisch Gebied in Neder land de kampioensschapstitel heeft ver bonden. De grote sportieve en commer ciële betekenis hiervan was duidelijk weer spiegeld in het reeds een week tevoren volgeboekte inschrijvingsregister van de tentoonstelling, alsook in het grote aantal bezoekers, dat op deze zomerse zondag een bezoek aan de Twenthe Hallen verkoos boven de talrijke openlucht-recreaties die Twente rijk is. De organiserende Twentse Kynologen Vereniging heeft met deze tentoonstelling eer ingelegd. Zij had het Beschermheer schap weten te verkrijgen van de Commis saris der Koningin in de provincie Over- ijsel, dr. J. B. G. M. ridden de van der Schueren. Koningin Juliana stelde voor de beste hond een zilveren medaille beschik baar. Het tentoonstellingsgebouw bood ruim plaats aan de 700 ingeschreven hon den, en de 23 keurmeesters (waaronder 3 buitenlandse) werden in hun taak bijge staan door een efficiënt werkende rege lingscommissie. De honden waren verdeeld over 96 ver schillende rassen, waaronder de Boxers (66), Poedels (56), Teckels (51), Spaniels (58), Duitse staande Jachthonden (37), Schotse Herdershonden (Collies, 32), Dober- mann Pinschers (27) en Duitse Herdershon den (22) het best vertegenwoordigd waren. De 70 dameshondjes waren verdeeld over diverse rassen als Vlinderhondjes, Dwerg keesjes, Pekingezen, enz. Opmerkelijk was het grote aantal Duitse inzendingen, dat dat uit de andere buurlanden aanmer kelijk overtrof. Helaas liet de kwaliteit van de Duitse honden hier en daar veel te wensen over. Uitslagen groepskeuringen: Dogachtigen: 1. Boxer, teef, Pyrit v. Neu Drosedow van mej. M. Cloppenburg, Mal den; 2. de Newfoundlander, reu, Taaran Trulle van mevr. Fl. Gortenmulder, Uit hoorn. Herdershonden: 1. Bouvier, reu, Barry v. d. Veenhoeve van A. J. Ridders, Hengelo; 2.Tervuerense Herder, reu, Astor v. d. Berglaan van mevr. D. v.d. Berg, Enschede. Windhonden: 1. Afghaanse Windhond, reu, Naboh v. d. Oranjemanege van mej. E. Pauplit, Epe; 2. Whippet, reu, Leonidas v. de Heerschuur van mevr. Ph. Heerkens, Tilburg. Jachthonden: 1. Am. Cocker Spaniel, teef. Notice Me v. d. Cockerbox van mevr. N. Koning, Naarden; 2. Teckel, teef, Nancy Sjoukje v. d. Zeven Bergjes van mevr. Wammes, Amersfoort. Pinschers en Schnauzers: 1. Dwergpin- scher, reu, Kamp. Flip v.d. Trouwe Vriend jes van mevr. Massink. Delden; 2. Riesen- schnauzer. reu, Rien v. Helmondshoeve van N. v. d. Heuvel, Eindhoven. Terriers: 1. Ruwh. Foxterrier, teef, Gyp sy Club's Pretty one van mevr. Y. Vonk, Bergambacht; 2. Airdale Terrier, reu, Bon ny Boy of Airwelsea van B. v. Dijk, Voor burg. Keesachtigen en Poolhonden: 1. Dwerg- keeshond, reu, Sunnyboy v. Puppies Home van mej. M. v. d. Worp, Heerde; 2. Schip- perke, reu, Oakenall Vasco van J. H. de Groot, Zutphen. Dameshondjes: 1. Pekingees, reu, Maas- tunnel's Mao-Fun-Chu van C. Christ, Til- burg; 2. Dwergpoedel, teef, Castle Yard's White Pearl van mej. N. L. v. d. Kasteele, Wassenaar. Uit deze honden kwam ten slotte de Af ghaanse Windhond als de beste hond van de tentoonstelling uit de bus, gevolgd door de Am. Cockerspaniel en de Boxer. ATLETIEK. Tijdens de atletiekkam- pioenschappen van het Rijnland heeft Ar- min Hary zondag in Keulen de 100 meter gelopen in 10.3 sec. Hij werd echter be gunstigd door een lichte rugwind.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7