Berlijn-plan in een nieuwe vorm aan Gromyko voorgelegd HET WEER Jeugdige inbrekers met gestolen auto het water in Marktordening door middel van gemeenschappelijke bureaus Eis tot enige garantie van westelijke rechten wordt eindelijk door Britse behendigheid omzeild WOENSDAG 17 JUNI 1959 44e JAARGANG NUMMER 187 Pen op de neus Bjore ijöu êui/! Krachtige wind Loon- en prijsbeleid nog deze week aan de orde in ministerraad Macmillan zou bereid zijn in Moskou en Washington te gaan bemiddelen In de krant van heden: Vier doden in het verkeer Het woord is aan Amerikaans systeem voor controle op kernproeven Twaalf kunstmanen waken hoog boven de aarde Blauwdruk voor een Europees landbouwbeleid Europees agrarisch fonds eveneens nodig geacht Vierde kandidaat voor het Westduitse presidentschap Deutsche Partei tegen de kan d idatu u r-Lübke Soldaat bij oefening ernstig gewond Generaal Calmeyer wordt Staatssecretaris Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJ™iden. 8 I -Jj f -v - JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. 18 Tij' I 1 f] O f 4 T TT f 7^ T Abonnement p. week 59 c„ p. kwartaal 7,65, Te e adm. 5437 chef bezorging tot 7 u. 7519. A L# X X X Li. 1 \JL U X V-*/ \J Li X Li 1 i L f'anco per post 8,15. Losse nummers 12 et. Haarlem: Wied. en alle aH™ 15295! DAGBLADVOORVELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVER W IJ KENOM GEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENÈVE, 17 juni De Geneefse conferentie, die men gisteren al overleden waande en morgen dacht te zullen begraven, vertoont toch nog enige levens tekenen. Gisteravond laat is namelijk een nieuw westelijk plan inzake Berlijn aan de heer Gromyko overhandigd, plan dat weliswaar niet nieuw is in zijn substantie, maar wel degelijk in zijn formulering. Het is vervat in wat men eerst het testament van de conferentie noemde, een gezamenlijke verklaring van liet Westen, waarin het zijn standpunt nog eens uiteenzet om de wereld duidelijk te maken, dat een Geneefs échec niet aan het Westen te wijten is. Wat is er nu nieuw in de formulering? De veelbesproken eis tot garantie van de westelijke bezettingsrechten in Wcst-Ber- lijn tol aan de Duitse hereniging, een eis die voor de Russen volslagen onaanvaard baar is, staat er, in deze vorm, niet meer in. Volgens hetgeen er totnogtoe over het nieuwe plan is uitgelekt, wordt er over bezettingsrechten niet meer gerept: het Westen zou slechts vrije toegang tot West- Bcrlijn eisen en daarnaast bereid zijn een plafond op zijn huidige troepensterkte in Berlijn te leggen, deze in de toekmost zelfs te verminderen. Tekenen de Russen dit document dan impliceert hun handteke ning een dubbele erkenning der westelijke rechten zonder dat dit voor de Russen on verteerbare woord in de tekst voorkomt, liet plan zou verder voorzien in een ge meenschappelijke vermindering van pro paganda, spionage en subversieve activiteit in West- en Oost-Berlijn en een commissie van toezicht, waarin vertegenwoordigers van de Grote Vier en West- en Oost-Ber lijn zitting zouden hebben. Het zou ook de Oostduitsers als „agenten" van de Sovjet unie op de toegangswegen naar Berlijn accepteren. In de bewoordingen van dit plan herkent men zonder enige moeite de hand van de Brit Selwyn Lloyd, die op de plenaire zit ting van vrijdag al de neteligheid van de rechtenkwestie erkende, maar er aan toe voegde dat het niet de vindingrijkheid van de mens (lees van de jurist Selwyn Lloyd) te boven zou gaan een voor beide partijen bevredigende formulering te vinden. Lloyd had gisterochtend een lange bespreking met Herter. Na dat gesprek bereikte Gromyko kennelijk een discrete tip. want in de middag belde hij Herter op en vroeg of hij even langs kon komen. Terstond kwam de aap uit de mouw. toen de Rus argeloos vroeg: „Heeft het Westen soms nog nieuwe voorstellen te doen?" „Inderdaad", zei Herter, „wij zullen u van avond ons laatste woord doen toekomen". Het Russisch-Amerikaanse gesprek dat ruim een uur duurde, was overigens niet veelbelovend, want de Rus toonde zich verder weer op zijn allerkoelst en bleef op tijdslimieten hameren. Maar hij wist toen nog niet, dat het Westen het woord „rechten" zou gaan omzeilen. Onmiddellijk na Gromyko kwamen de westelijke minis ters in Herter's villa bijeen om de grond slagen voor hun nieuwe Berlijnse manifest te leggen, dat later door hun deskundigen werd uitgewerkt alvorens het gisteravond tegen elven door de Britse delegatie aan de Russen werd overhandigd. De Amerikanen lieten inmiddels door hun woordvoerder weten dat het lot van de conferentie nu definitief afhangt van de Russische reactie op dit nieuwe voor stel. Als Gromyko het verwerpt dan wil het Westen de conferentie vrijdag doen eindigen. Het liefst met een reces van ten minste vier weken, al hebben de Russen reeds doen weten, dat zij voor een reces niets voelen, kennelijk om het Westen te confronteren met de onaangename stap van 'n eenzijdig afbreken der conferentie. Daarnaast hebben de Russen verklaard, dat zij ook bij een breuk in Genève een topconferentie wensen. Over welke onder werpen? De Russen laten doorschemeren, dat men Berlijn in de ijskast zou kunnen leggen om bij vooi-beeld te praten over ontwapening, stopzetting van kernproeven (het beraad hierover in Genève maakt nog steeds, zij het dan langzame, vorderingen) en andere algemene onderwerpen. Het slotcommuniqué over het bezoek van de Oostduitse leiders Grotewohl en Ulbricht aan Moskou, dat vandaag verwacht wordt, zou hierover nadere opheldering kunnen verschaffen. Het Westen stelt daar tegen over, dat als Gromyko het. nieuwe Berlijn- plan niet aanvaardt, het ook voor een top conferentie niet zal voelen. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 ITAL. MOHAIR VESTEN ƒ39.75 Vei-wachting tot morgenavond: Tijdelijk veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Matige tot krachtige westelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zo zetten de beide partijen, die vanmid dag een geheime zitting ten huize van Lloyd houden, elkaar bij het scheiden van de markt nog eens de pen op de neus. De Amerikanen tonen zich nog steeds bijzonder pessimistisch. De Britten, die het betreuren, dat Lloyd's formulering niet van meet af aan is gebruikt in plaats van de absurde eis voor het Berlijnse garantie bewijs, zeggen: „Zolang er leven is, is er hoop", hoop dat Lloyd's behendigheid niet te laat is erkend. De door de regering aan de Tweede Ka mer toegezegde nota over het loon- en prijsbeleid wordt naar alle waarschijnlijk heid nog deze week door de regering in de ministerraad aan de orde gesteld. Ook de Stichting van de Arbeid heeft haar advies over deze materie gegeven, nadat zij een tweetal vergaderingen aan dit onderwerp had gewijd. Over de inhoud van hét advies kon men ons geen inlichtingen verschaf fen, aangezien het mede als richtlijn zal dienen voor het opstellen van dc rege ringsnota. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit advies, evenals hel S.E.R.-advies over rpijzen en lonen, in dire richtingen uiteen loopt. GENèVE (UPI) Uit gezaghebbende bron te Genève wordt vernomen dat de Britse premier overweegt naar Moskou en Washington te gaan voor spoedeisende be sprekingen over de Geneefse conferentie. Macmillan is zeer verontrust over de wen ding die het. ministersoverleg der Grote Vier in Genève genomen heeft. De Britse premier laat zich leiden door de overweging dat het gesprek met de Russen gaande moet worden gehouden, en dat het Kremlin geen crisis zal willen for ceren zolang het gesprek nog enige kans van slagen heeft. Een breuk in Genève zou, naar het oor deel van Britse diplomaten die hun me ning gaven over Macmillans plannen, tot ernstige problemen in de verhouding tus sen Oost en West, en zelfs tot een bedrei ging van de vrede in Europa kunnen lei den. Het Britse standpunt is dat het Wes ten bereid moet zijn enkele eisen te laten vallen als daarmee kan worden bereikt dat er een topconferentie komt. pag. Nieuw Westelijk plan in Genève, 1 „Voor de vrijheid van anderen" 3 Holland. Festival,9 Tweede Kamer 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Economisch nieuws 2 Beurs7 Agenda .5 Sport 15 Feuilleton11 Weerrapporten 1% 2 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Tientallen politiemannen in auto's en motoren hebben dinsdagavond een klop jacht ingezet op drie jeugdige inbrekers van 15, 16 en 17 jaar. die in dc Maartens- dijkse buurtschap Hollandse Rading bij Hilversum een auto hadden gestolen en daarmee in razende vaart op Utrecht aan koersten. De politie van Soest, Baarn, La ge Vuursche, Bilthoven, Utrecht en West broek was gealarmeerd en trok een cor don om de drie vluchtende jongens. Het net werd zo snel aangetrokken, dat de vluchtelingen een kwartier later bij West- broek werden ingerekend. Zij waren klets nat, want onderweg was de gestolen auto in de bocht van de provinciale weg Utrccht-Hilversum met een vaart van ver over de honderd kilometer van dc weg gevlogen, over de kop geslagen en in een langs de weg liggende sloot gedoken. Bij hun verhoor bleek dat de drie jon gens, de zestienjarige E. J. K. uit Naar- den, de vijftienjarige P. v.d. H. uit Naar- den en de zeventienjarige P. O. R. uit Hil versum, op de vlucht waren omdat zij de laatste tijd in het Gooi een aantal inbra ken hadden gepleegd. Toen zij merkten dat zij verdacht werden, besloten zij uit het ouderlijk huis weg te lopen. Met twee fietsen en een brommer gingen zij naar Hilversum. Zij stalden daar hun vervoer middelen en gingen naar Hollandse Ra ding. Daar stapten zij in een geparkeerd staande auto en verdwenen ermee. De eigenaar, die de voor zijn huis staan de wagen zag verdwijnen, waarschuwde de rijkspolitie. Deze alarmeerde alle om ringende politiekorpsen die terstond de achtervolging begonnen. De jongens, die nu de politie achter zich aan zagen komen, Op het Spui te 's Gravenhage zijn giste ren twee personen aangereden door een tram. Zij staken al pratende het Spui over zonder op het verkeer te letten, kwamen plotseling achter een auto tevoorschijn en werden toen door de tram overreden. De ene voetganger, de 58-jarige huisknecht E. Roosingk, overleed ter plaatse. De an dere werd met een hersenschudding en een hoofdwond naar een ziekenhuis over gebracht Bij een ongeval op de Enschedese- straat. te Oldenzaal is de 73-jarige heer J. Spijker uit Oldenzaal om het leven geko men. Hij wilde een personenauto voorbij- fietsen, maar lette vermoedelijk niet vol doende op het uit tegenovergestelde rich ting naderend verkeer, waardoor hij te gen een hem tegemoetkomende auto bots te. Hij was vrijwel op slag dood Op de rijksweg tussen Zeist en Utrecht is de 22-jarige A. van H. uit Utrecht van nacht met een personenauto tegen een lichtmast gereden. Hij was op slag dood. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Op een kruispunt in Arnhem zijn heden morgen twee motorrijders met elkaar in botsing gekomen. Een van hen, de 35-jarige J. N. van Zinderen, vader van zeven kin deren, werd zeer ernstig gewond en over leed later in een ziekenhuis. verhoogden hun snelheid tol naar zij later verklaarden 160 km. per uur. Bij een niet eens zo scherpe bocht op slechts enkele ki lometers van Utrecht konden zij de wagen niet meer houden. De auto schoot de weg af, maakte een paar salto's en reed het water in. De jongens, die er wonderlijk ge noeg op wat builen en schrammen na heelhuids waren afgekomen, vluchtten een weiland in, maar konden korte tijd latei- ingerekend worden. De auto, waarmee drie jeugdige in brekers met een vaart van meer dan honderd kilometer te water reden, werd zwaar beschadigd. Hoofdredacteur; Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Henry Home: De ongelukkigste mens is hij, die zich zelf als zodanig beschouwt. WASHINGTON (UPI) Een commis sie van vijftien deskundigen zal de volgen de week namens de Amerikaanse rege ring in Genève de Russische delegatie bij het overleg inzake stopzetting der kern proeven een plan aanbieden voor het in onderlinge samenwerking door Enge land, Amerika en de Sovjet-Unie lanceren van twaalf aardsalellieten. Deze zullen voorzien zijn van instrumenten die ogen blikkelijk reageren op kernexplosies in de hogere luchtlagen of in de ruimte en die nen om de naleving van een eventueel ver bod op kernproeven te controleren. Het plan, dat in Genève de volgende week door de leider van de commissie professor in de natuurkunde, Wolfgang Panofsky van de Stanford Universiteit zal worden ingediend, voorziet in het lan ceren van zes satellieten naar een baan op omstreeks duizend kilometer van de aarde, terwijl de andere zes banen op om streeks zestigduizend kilometer van de aarde zullen beschrijven. Dit is hoger dan een satelliet tot nu toe is gekomen. De voorbereiding van de lanceringen en de bouw van de benodigde satellieten zal in de Verenigde Staten hoogstens drie jaar duren. Het systeem zal ogenblikkelijk waarschuwen bij een kernexplosie. Een plaatsaanduiding kan er echter niet mee verkregen worden. (Van onze Haagse redacteur) De Commissie voor dc landbouw uit het Europese parlement, dat volgende week weer bijeenkomt, heeft voorgesteld een aantal centrale organisaties op te richten ter uitvoering van een gemeenschappelijk landbouwbeleid, namelijk een Europees graanbureau, een Europees suikerbureau, een Europees marktbureau voor zuivel- produkten en een Europees marktbureau voor vee en vlees. Dc gemeenschappelijke organisaties van de graanmarkt zou volgens het door de Duitse christen-democraat Lücker uitge brachte rapport van de landbouwcommis- sie bovendien graanprijszones moeten vaststellen, die in overeenstemming zou den dienen te zijn met de natuurlijke stroom van de oyërschotgebieden naar streken waar een tekort bestaat. Door in dit stel sel tevens de vrachtprijzen te betrekken zouden de graanprijzen ook niet, meer worden vastgesteld bij het verlaten van de produkten van de boerderij, maar bij aankomst op de consumentenmarkt. Daar door zouden de hoogste graanprijzen auto matisch in het belangrijkste gebied van graanaanvoer komen te liggen, met name het Ruhr- en Rijngebied. Uitgaande van de tegenwoordige produktie- en concurren- tie-omstandigheden zou op die manier een geleidelijke aanpassing aan de in het leven te roepen Europese produktiestruc- tuur en een Europees prijsniveau worden vergemakkelijkt. De parlementaire commissie is tot de conclusie gekomen, dat subsidies en steun regelingen ook in de toekomst niet kunnen worden gemist, in het bijzonder niet voor een duurzame verlaging der produktiekos- ten. Zij beveelt evenwel aan, dat een door alle lid-staten erkende definitie van het begrip subsidie wordt uitgewerkt. Ten aanzien van de minimumprijzen welke het E.E.G.-verdrag in de overgangsperiode voorschrijft merkt de commissie op, dat deze de natuurlijke preferentie niet mogen belemmeren en dat rekening dient te wor den gehouden met cie gemiddelde kostprij zen van elke deelnemende staat. Goedkope kredieten nodig Tegelijkertijd is het door de Nederland se socialistische afgevaardigde Vredeling uitgebrachte rapport van de Commissie voor de landbouw verschenen, dat, even eens uitgaande van het hierboven ge schetste gecoördineerde markt- en prijs beleid, de structurele en sociale facetten daarvan behandelt. In dit rapport wordt aan de hand van interessant cijfermate riaal aangetoond, dat het uitermate moei lijk zal zijn uitsluitend langs de weg van maatregelen op het gebied van de markt en prijspolitiek, het landbouwinkomen pa riteit te verschaffen met het inkomen in andere sectoren van het bedrijfsleven, ter wijl de landbouw ook door haar relatief ongunstige inkomenspositie achterblijft in de voor haar economische ontwikkeling noodzakelijke investeringen. Daarom acht de commissie de stichting van een grote organisatie voor het verstrekken van goed kope kredieten op lange termijn van de allergrootste betekenis. Naast marktonderzoek en bedrijfsecono mische onderzoekingen wordt ook het we tenschappelijk onderzoek ten behoeve van een verantwoord structuurbeleid noodza kelijk geacht. Op de noodzaak van dit structuurbeleid grondverbetering, ruil verkaveling, moderne werkmethoden en goede bereikbaarheid der landbouwgebie den wordt door de heer Vredeling uit voerig ingegaan. De parlementaire com missie doet ten slotte aan de Europese commissie en het Europese parlement het voorstel een „Europees fonds voor de structuurverbetering ten plattelande" tè stichten. De financiële middelen voor het fonds zouden door middel van bijdragen a fonds perdu door de lid-staten of door leningen op de kapitaalmarkt kunnen wor den verkregen. De commissie voor de landbouw bepleit geen te zware opzet van het fonds. Men zou met een beperkt aan tal regionale plannen moeten beginnen. (Van onze correspondent in Bonn) Dc tweede Westduitse regeringspartij, de Deutsche Partei, voelt niet veel voor de kandidatuur van de minister van Land bouw Lübkc voor het presidentschap. Het wordt in de Westduitse hoofdstad dan ook betwijfeld of de 24 D.P.-stemmen in de Bondsvergadering, die op 1 juli de nieuwe president zal kiezen, op Lübke zul len vallen. De D.P. denkt er zelfs over haar minister voor de Bondsraad in het kabinet-Adcnauer, Von Merketz, als eigen kandidaat naar voren te schuiven. In de Deutsche Partei is men ontstemd over de kandidatuur-Lübke. Nog maar- een paar dagen geleden hadden D.P.-lei- ders van Adenauer de verzekering gekre gen, dat de minister van Landbouw in geen geval voor het presidentschap in aanmer king zou komen, omdat zijn beleid op land bouwgebied niet in overeenstemming is met de politiek van de Deutsche Partei, voor wie Lübke de scherpste tegenstan der is op het terrein der landbouwpolitiek. Op 27 juni zal de D.P. te Bremen hier over beslissen. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat de Deutsche Partei het tot een compromis laat komen, daartoe zou de opvolger van Lübke als minister van Landbouw een man moeten zijn die voor de D.P. aanvaardbaar is. In zo'n geval zou de D.P. zich op 1 juli van stemming willen onthouden. Het staat daardoor wel vast, dat Lüb ke op 1 juli bij de eerste stemming voor het presidentschap niet de vereiste 520 stemmen (de absolute meerderheid van de 1.038 stemmen van de Bondsvergade ring) zal krijgen. Ook bij een tweede stem ming is een dergelijke absolute meerder heid noodzakelijk, pas bij de derde stem ming wordt president, wie de meeste stem men op zich verenigt. Het ziet er naar uit, dat de C.D.U.-C.S.U. met haar 517 stemmen pas bij deze derde stemming de beslissing voor Lübke zal kunnen bren gen. De negentienjarige dienstplichtige sol daat J. A. Debets is bij oefeningen op de stormbaan van de Elias Beeckmankazerne te Ede van een hindernis gevallen. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en een wervelfractuur en werd in het Juliana- ziekenhuis te Ede opgenomen. Er is geen direct levensgevaar. Soldaat Debets, onge huwd en afkomstig uit Kerkrade, behoort tot de intendancetroepen. Hij was in op leiding bij het Depot Verbindingsdienst te Ede. De voorzitter van het Europese parle ment, Robert Schuman, die een bezoek brengt aan de zes hoofdsteden van „Klein Europa", vertoeft thans in ons land. Gisteren werd hij ontvangen door minister-president prof. De Quay. Naar w\j vernemen, heeft generaal M. R. H. Calmeyer zich bereid verklaard de functie van staatssecretaris voor de land en de luchtmacht te aanvaarden. De be sprekingen lussen de minister van Defen sie en kapitein ter zee P. S. .T. de Jong, die was aangezocht als staatssecretaris voor de marine, zijn echter mislukt. Minister S. J. van den Bergh heeft gis teren de gehele dag met de heren Calmeyer en De Jong geconfereerd, waarbij de taak verdeling een belangrijke rol speelde. Naar verluidt, zou de minister een soort combinatie van het verticale cn het hori zontale systeem voor ogen staan. Generaal Calmeyer is een verklaard tegenstander van het zuiver verticale systeem. De heer Calmeyer, wiens benoeming tot staatssecretaris zeer binnenkort te ver wachten is, werd op 1 mei 1955 gepensio neerd als luitenant-generaal. Sinds november 1956 heeft hij voor de C.H.U. zitting in de Tweede Kamer. Hij is 64 jaar.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1