Uitgaan in Haarlem „TSJIK, TUKIE EN TOKA" Drastische maatregelen nodig om wegenaanleg te bevorderen De man aan de top Groen Co YYfj) Agenda voor Haarlem „SUISSE" 'n Horloge van KAM I. K&n „Achterstand kan nu al niet meer worden ingehaald" 11 Eind, niet al goed Sportreport ages De radio geeft zaterdag T elevisie programma -lilICASSETTEsï4HifF, J,.,, HORLOGERIE Maria Gallas kreeg zes open doekjes Rusland niet naar Berlinale LEZEN EN LATEN LEZEN Uitvoer yan snijbloemen naar West-Duitsland Moeder wist 't wel Geslaagd en dan VOORZITTER VAN DE K.N.A.C. door Cameroin Hawley Jaarverslag KNAC Centrale Verwarming Pew-R-Matfc Oliebranders VRIJDAG 19 JUNI 1959 I-Iet zou ons niet verbazen als heel wat kijkers donderdagavond bij de AVRQ-uit- zending hun toestel mokkend hebben uit gezet, toen de vertoning van „Het boek van de maand" een half uur oud was. Met de fascinerende rupsen-, spinnen- en mie renaffaire uit „Luipaard op schoot" nog in het hoofd zullen zij hoera geroepen heb ben tegen de natuur en „Het boek van de maand" als onnatuurlijk en onzinnig heb ben dichtgeslagen. Deden ze er goed aan? Neen, al was het te begrijpen. De theatraal gespeelde weergave van de inhoud van dat boek, produkt der verbeeldingswereld van een 17-jarig meisje, leende zich niet voor de huiskamer. Men zit er met zijn neus zo boven op, dat die episode buiten haar proporties wordt getrokken. Alles wordt dubbel sterk vergroot. Dat is even leuk, maar niet wanneer het lang duurt. Hier ontbrak de dimensie van de diepte, een materiële afwezigheid, welke men bij een t.v.-uitzending toch wel als een na deel ervaart. Het ware te verhelpen ge weest wanneer de gewraakte episode in de vorm van flitsen tot ons gekomen zou zijn. Het zwaartepunt van dit spel immers ligt achteraan. De intrige begint pas goed na de inhoudsbeschrijving van het boek van de maand, nadat de werkelijkheid aanleiding heeft gekregen om te botsen met de fictie. Regisseur Walter van der Kamp heeft dat niet zo gezien en dat lijkt ons een omissie. Het eind was goed en aardig genoeg om iedere kijker te boeien. Er werd aan het eind voor ons gevoel ook het beste geacteerd met vooral Pim Dik kers en Fien Berghegge als uitblinkers. Marianne Rector kon toen ook haar leven dige mimiek uitbuiten op een bevredigende wijze. Dick van der Maat in zijn ge fluisterde scène uitmuntend voelde zich toen echt thuis. Een geslaagde typering dankten we ook aan Diny Sprock en Hans Croiset, gesecondeerd door Willy Ruys en Ria Vroemen. Toch ligt het aan de t.v.-bewerking het meest, dat wij de inzet zo zwak vonden. Wij zouden eigenlijk wel eens willen weten of Van der Kamp het met ons eens kan zijn. Beeldschermer In het K.R.O.-programma van zaterdag 27 juni zal weer op gezette tijden het motorgeronk weerklinken van de TT- races op het circuit van Assen. Zoals sinds jaren gebruikelijk is zal Piet Nor- tier bij start en finish van de verschil lende races rechtstreeks verslag geven, Het uitzenden van de TT-races is een K.R.O.-traditie die van lang vóór de oor log stamt. Evenals in voorgaande jaren geschied de, zullen A.V.R.O., K.R.Ö., V.A.R.A. en Wereldomroep gezamenlijk elke dag reportages uitzenden van de Tour de France. Jan Cottaar zal telkens een rechtstreeks verslag geven van de aan komst in de diverse steden. Deze repor tage wordt in het avondprogramma her haald, waarna later op de avond Jan Cottaar opnieuw aan het woord komt voor het leveren van een nabeschouwing. In zijn gebruikelijke sportpraatje voor de K.R.O. geeft Jan Cottaar dinsdag 23 juni een voorbeschouwing op de Tour de France 1959. A.V.R.O. en K.R.O. zullen gezamenlijk regelmatige reportages uitzenden van de tenniskampioenschappen te Wimbledon. In het K.R.O.-programma zijn de vol gende uitzendingen opgenomen: dinsdag 23 juni in de actualiteitenrubriek „Echo": vrijdag 26 juni van 18.4518.50 uur; zaterdag 27 juni en 4 juli in de Echo rubriek. Advertentie *'JlSTR .87 haar^ HILVERSUM I. 402 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 De douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. (Ü.359.40 Waterst.). 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Amus.muz. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Idem. 11.10 Gram. 14.35 Kron. v. letteren en kunsten. 15.10 Mil. kapel. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoon heid van het Gregoriaans. 16.20 Voor de jeugd. 16.50 Dansmuz. 17.20 Lichte muziek. 17.40 Idem. 13.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Strijkorkest. 13.30 Voor de jeugd. 18.45 Van klanten en wanten weten. caus. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, causerie. 19.45 Omroeporkest en sol. 20.40 Gevar. muz. 21.30 Gram. 21.55 De knipperbol, caus. 22.05 Amus.muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.05 Gym nastiek voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.45 Lichte muz. 11.25 Buitenl. weekoverz. 11.40 Pianorecital 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuz. 13.40 Muziekrevue. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Mannen koor. 14.55 Gram. 15.05 Boekbespr. 15.25 Radio- filli.orkest. 16.15 Van de wieg tot het graf. caus. 16.30 Kinderkoor. 16.50 Vakantietips. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.45 Ham mondtrio. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Portret van Anthon van der Horst. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.35 Lichte muz. 21.15 Soc. comm. 21.30 Hits aan de spits. 22.00 Sportnieuws. 22.30 Lichte muz. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Muzikale kaleidoscoop. 14.30 Radiojourn. 15.00 A. Pelgrims, accordeon. (Om 15.15 Taptoe Delft). 16.00 Gevar. muz. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dag klapper en lit. kal. 17.20 Gram. 17.30 Idem. 18.00 Orgelconc. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Ork.concert. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.05 en 23.30—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG NTS: 20.00 Journ. en weerbericht. NCRV: 20.20 Mondharmonikamuziek. 20.40 Cabaret. 21.00 Ge varieerd programma. 22.00 Dagsluiting. TONEEL Zaterdag 20 juni, Openluchttheater 20 uur: Toneelgroep „Theater" geeft een voor stelling van „Iphigeneia in Aulis" van Euripides onder regie van Richard Flink en in de vertaling van mr. Evert Straat. De hoofdrollen in dit stuk worden ge speeld door Caro van Eyck, Robert de Vries, Carl van der Plas en Anne-Marie Heyligers. AMATEURTONEEL Vrijdag 26 juni, Stadsschouwburg 20 uur: Leerlingen van het Coornhertlyceum geven een voorstelling van „Tien kleine negertjes". MUZIEK Maandag 22 juni, Grote Kerk 15.3016.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma wordt op de dag van uitvoering bekend gemaakt. Dinsdag 23 juni, Grote Kerk 2021 uur: Piet Kee geeft met medewerking van het Haarlems Bachensemble onder lei ding van George Robert een orgelconcert. Het programma omvat the eerste ge deelte van de orgelmis van Johann Se bastian Bach. Donderdag 25 juni, Concertgebouw 20.15 uur: Zomerconcert van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Marinus Adam. Het program ma omvat werken van Rabaud, Ravel en Saint Saëns. Solist is de violist Dick de Reus. Donderdag 25 juni, Concertgebouw (Tuin- Advertentie Verkrijgbaar bij de zaak met de grootste sortering Barteljorisstraat 1 Haarlem - Telefoon 15151 Zeestraat 13 Beverwijk Telefoon 4970 LONDEN (UPI) Maria Callas werd zes keer teruggeroepen in het Covent Garden Opera House, waar zij „Medea" zong voor een stampvolle zaal. Zelfs Aris totle Onassis, de Griekse scheepvaart miljonair, had moeite entreebiljetten te krijgen voor zijn gasten, die hij op de opera wilde tracteren.Onder hen, bevon den zich Lady Churchill en prima balle rina dame Margot Fonteyn. Rusland heeft de uitnodiging om naar het negende filmfestival van Berlijn te ko men afgeslagen, omdat het de Westduit- se regering niet erkend als competent om deze stad als festivalplaats te kiezen. De Russische filmindustrie heeft dit aan de Westduitse ambassade in Moskou laten weten. Aan het festival, dat dit jaar gehouden wordt van 26 juni tot 7 juli, wordt deelge nomen door 43 landen. zaal) 19.30 uur: Leerlingenuitvoering on der leiding van mejuffr. C. Riemersma. Donderdag 25 juni, Grote Kerk 1516 uur: Albert de Klerk geeft een concert. Het programma omvat werken van Purcell, Maurice Greene, Samuel Wesley, César Franck en Kurt Hessenberg. Vrydag 26 juni, Grote Kerk 11.3012.30 uur: Arie Peters geeft een concert Hij zal werken ten gehore brengen van Pijper, W. Paap en Jules Vandeplas. In 't Goede Uur, dagelijks tot 29 juni 21—22 uur: Klassiek grammofoonplaten- concert. van werken van Boccherini en Vivaldi. TENTOONSTELLINGEN Teylermuseum. Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fos sielen, mineralen, natuurkundige instru menten 1017 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur, zondagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend tot en met augustus van 10—17 uur. Op zon- en feestdagen van 1317 uur. Van 27 juni tot 30 juli expositie „Haarlems Zilver" onder auspi ciën van Stichting Elias Voet. Dezelfde openingstijden. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (KI. Houtweg 103): op donderdagen ge opend van 1012.30 en van 13.3017 uur. op zondagen van 1417 uur. In 't Goede Uur: Expositie Ploos van Am- stel rot 1 juli 10--22 uur. „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg 103): Expositie „Met Cornelis van Noor- de door Haarlems vermakelijke lands douwen". Tot 22 juni dagelijks geopend van 1012.30 en 13.3017 uur. Des zon dags 1417 uur. Cruquius-muscum: Historische stoomma chines en grote maquette van Neder land met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Ge opend op werkdagen van 912 30 en van 14.3017 uur. Vleeshal: Tentoonstelling „Natuurbescher ming", van 6 juni tot 15 juni, dagelijks geopend van 922 uur, ook des zondags. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschaf te boeken. Romans: van Assumburg. Mensen op drift; Hofdoi-p, Moord in miniatuur; Maclean. De laat ste grens: Mansfield. Nergens een vaderland: Toonder. Eiland in de verte; Wethekam, Een gat ir, het dak; Hauser. Gigant Hirn: Cadell, The Frenchman and the lady; Hardy, The city of li bertines; di Castillo, Le colJeur d'affiches; Perri, Emigrant!; Zweers. Osborn en de Bijbel: The North Atlantic treaty organization: Schulz, Deutschland heute: Nieuw burgerlijk wetboek, boek 1 (leeszaal): Sloos. Het onderwijs aan vol wassenen: van der Ley. Handbal; Principes en spelregels voor elke chef: Simons, Goden, pries ters en koningen, dl. 2; Euripides, Tragödien, dl. 1; Warren and Erskine, A new southern harvest; De muze en liet heelal; Nooteboom, De zwanen van de Theems; Mediz Bolio. Het land van de fazant en het hert; Aspects of modern art; Lu- ger en van den Aardweg. Louis Davids; Darnton, \ou and music: Hendrikse, Twintig reuzen van de jazz; Scliuyt. Gids voor Pafijs: Jonckheere, Kongo met het blote oog: Breasted. De verove ring der beschaving, dl. 2; Verhoog, De ontdek king van Amerika vóór Columbus: Ik neem af scheid van U, in memoriam dr. C. Spoelder; Koninklijke woorden 1958 van H.M. Koningin Juliana en van Z.K.ïI. Prins Bernhard; de Boer, Als een toren in onze lage landen: Piovene. Ita lia: Pavolini, Tutto il taetro di tutti i tempi, dl. 2; Enciclopedia practica, dl. 1; Heeroma. De frag menten van De tweede Rose. Na moeizame en langdurige onderhan delingen tussen een Westduitse en een Nederlandse afvaardiging, beide onder leiding van regeringsvertegenwoordigers, is een overeenkomst gesloten inzake de Nederlandse uitvoer van snijbloemen naar de Duitse Bondsrepubliek. Ingaande het uitvoerjaar 1960-1961, dus praktisch per 1 januari 1961, zal Neder land tot een waarde van 1,5 percent aan gesneden tulpen, hyacinten en narcissen van de totale waarde van de bloembollen- uitvoer naar Duitsland kunnen zenden. Voor narcissen blijft een bijzonder con tingent rond de paasdagen gehandhaafd. Voor de overige snijbloemen bestond een algeheel verbod tot invoer in augus tus. Een dergelijk verbod geldt voor Denemarken voor de maanden mei en juni. Men was het er tenslotte over eens, dat de augustusregeling in het raam van de E.E.G. een onmogelijke wordt. Be sloten werd daarom voor de invoer van Nederlandse anjers en lelies in augustus een bedrag van 300.000 Duitse marken be schikbaar te stellen. M q-Ed/r/k l y 33 „Hoe heet dat eiland?", vroeg Tsjik. „Achterommei"zei Toka. „Wat een vreemde naam!", vond Tukie. „Waarom heet het zo?" „Och", zei Toka. „Waarom heten jullie Tsjik en Tukie, en ik Toka? 't Is maar een naam, moet je denken". Tsjik en Tukie keken vol belangstelling naar beneden. Ze waren nu vlak boven het eiland en Toka maakte een kring. „We gaan dalen!", zei hij. 3334 Advertentie Maar ook u kent nu haar keukengeheim, 't Is de Maizena Duryea die de groenten zo lekker maakt. Advertentie JUWELIER HORLOGER Barteljorisstraat 2 Tel. 13004 Haarlem In de algemene vergadering van de Ko ninklijke Nederlandsche Automobiel Club, gisteren in het Scheveningse Kurhaus ge houden, heeft de voorzitter, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, weer een nood kreet laten horen over het wegenprobleem. Tot in de treure toe is er reeds op ge wezen, zei hij, dat de zaken drastisch moe ten veranderen. Niet alleen door de KNAC maar ook door andere verkeersbonden en belangengroepen. De voorzitter haalde in zijn jaarrede enkele andere stemmen aan die ook reeds luide verkondigd hebben, dat het zo niet langer kan. De meest officiële stem was die van de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera, die in 1957 in de Eerste Kamer verklaar de, dat jaarlijks een aanzienlijk hoger be drag in de Nederlandse wegen geïnves teerd zou dienen te worden om in 1970 on geveer „bij" te zijn. Het voormalig hoofd van de afdeling Wegen en Bruggen van de Rijkswaterstaat, ir. De Bussy, heeft eind verleden jaar verklaard, dat de uit 1953 daterende prognose inzake de ver- keersontwikkeling enkele jaren achtereen ruim is overschreden. Er is volgens hem bovendien alle aanleiding om in de toe komst op een verdere sterke ontwikkeling te rekenen. Ook Kamers van Koophandel en de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel hebben luide hun waarschuwende stem verheven. Ondanks alles is in de praktijk nog uit niets gebleken, dat werkelijk met kracht naar de oplossing van het vraagstuk wordt gestreefd. Jaar in jaar uit wordt doorge gaan met slechts met mondjesmaat en schoksgewijs de middelen beschikbaar te stellen, terwijl het rapport van de door de regering ingestelde commissie-Oud inza ke de wegenfinanciering al vier jaar op omzetting in daden ligt te wachten, zei de KNAC-voorzitter. De jongste regerings verklaring bevatte echter enkele opmer kingen, die de hoop weer een tikje hebben doen herleven. Er zal evenwel op bijzon der krachtige wijze moeten worden inge grepen. Het financieringsprobleem van de wegenbouw en van de verkeersvoorzienin- gen in de grote steden dient hetzij door middel van een autonoom wegenfonds, het zij op andere wijze te worden opgelost, wil men de dreigende destructieve ten dens in een constructieve en produktieve doen verkeren. Geschiedt dit niet, dan wordt de toch al niet meer in te lopen ach terstand niet alleen hopeloos groot, maar ook de ontwikkeling van de nationale wel vaart geremd. Constructief zal ook moeten worden op getreden ter zake van het parkeerpro bleem, aldus jhr. Smits van Oyen. Het is volgens hem namelijk bedroevend te moe ten constateren, dat vrijwel de enige maat regelen, die op dit gebied worden geno men. het instellen van verboden is, terwijl men de ogen sluit voor het feit, dat met deze verboden niets wordt bereikt, omdat het parkeerprobleem een ruimteprobleem is. De parkeermeter werd door de KNAC- voorzitter afgewezen, de parkeerschijf, die in het buitenland zijn nut reeds grondig bewezen heeft, niet. De komst van de par keermeter wordt door de KNAC dan ook met grote argwaan tegemoet gezien. Advertentie 32. Ze kon hem in de spiegel zien, terwijl hij op de drempel stond, als een ongenode gast, beleefd, zoals hij altijd beleefd was. „Nee, ik heb met Mr Alderson gesproken". ,0 ja?" „Hij adviseerde me niet te verkopen". „Ik veronderstel, dat dat dan ook het beste is". „Er is geen enkele reden, waarom ik zou verkopen". „Nee, dat denk ik ook niet". Hij aarzelde en dan, alsof hij trachtte de conversatie gaande te houden, zei hij: „Heb je die man in New York teruggebeld?" „Nee", zei ze, terwijl ze haar haar borstelde. De deur in de spiegel begon zich te sluiten. „O Dwight?" Ze keerde zich nu om, om hem een plezier te doen. „We hebben aardbeien bij het diner en ik heb Nina gezegd, dat ik jou misschien kon over halen de saus te maken." Zijn gezicht lichtte op. „Natuurlijk liefste". „Ik had het je eigenlijk al eerder moeten vragen". „Er is nog tijd genoeg. Ik zal het direct doen". Toen zij zich weer omdraaide, was zijn beeld uit de spiegel verdwenen, maar zijn glimlach bleef haar voor de geest. Het was een glimlach van dankbaarheid en 7.0 beantwoordde die. Zij was ook dankbaar erg dankbaar, dat hem zo licht een plezier was te doen. Op acht-en-dertigjarige leeftijd was Julia Tredway Prince nog steeds bezig de blanco pagina's van een verloren leven te vullen. Op haar zeventiende, in de maand van haar vaders zelfmoord, werd zij zo ver pletterd door haar verlies en bijna evenzeer door de houding van haar moeder, die het verdwijnen van hun fortuin een grotere tragedie vond dan Orrin Tred- way's dood, dat Julia haar geest niet meer onder con trole kon houden en wegvluchtte uit de wereld van de rede. Ze had zeven jaar doorgebracht in een sanatorium voor geesteszieken. Die zeven jaar waren verloren gegaan in de mist van een bewolkt brein; ze waren zo volledig verloren gegaan, dat zij geen van haar herin neringen aan die eindeloze maanden kon vertrouwen. Ze kon er nooit zeker van zijn, dat iets, dat ze zich herinnerde, inderdaad gebeurd was. Er was een lange tijd geweest, waarin de werkelijkheid niet te onder scheiden was geweest van de fantasie. Ze wist zelfs niet zeker wanneer Avery Bullard begonnen was met haar in het sanatorium op te zoeken, omdat er een eindeloze hoeveelheid van dagenloze maanden was ge weest, dat hij telkens uit haar gezichtskring verdween om plaats te maken voor het beeld van haar vader op de stoel naast haar bed. Haar betrouwbare herinneringen gingen niet verder terug dan tot de dag waarop ze tot de absolute ze kerheid was gekomen, dat Avery Bullard niet haar vader was. Zijn hand, die de hare vasthield, was sterk, zijn stem was onbuigzaam als hij van haar eiste, dat ze weer zou opstaan en wandelen en denken en spre ken. Soms, tegen het einde ze wist het niet precies meer, omdat ze nog niet ver genoeg gevorderd was geweest om de dagen te verbinden met de nummers op de kalender had ze tegen Avery Bullard ge sproken over de betaling van haar rekening van het sanatorium. In feite was hetgeen ze gezegd had, slechts begonnen als het napraten van een afgeluisterd ge sprek van een andere patiënt, maar hij was zó in z'n schik geweest bij dit blijk van haar redelijke denken, dat hij haar over haar financiële situatie gesproken had. Gedreven door een ontzaglijke dwang om nog meer goedkeuring te verdienen, had zij haar geest op de een of andere manier gedwongen te begrijpen. De oude Tredway Meubel Maatschappij was uitgegroeid tot de Tredway Corporatie. Een deel van haar vaders aan delen, die waardeloos geworden waren, toen de Maat schappij voor het bankroet had gestaan dat hem een einde aan zijn leven had doen maken, waren voor haar gered en bezaten thans weer een aanzienlijke waarde. Er zou een dag komen, zo vertelde hij haar, waarop ze waarschijnlijk rijk zou zijn. Het oude huis aan de North Front Street het huis, waarvan ze als kind gehouden had, niet het Cliff House, welks een zaamheid een deel van haar angst was geworden was gereed en wachtte op haar. „Je kunt ieder mo ment naar huis gaan, waarop je dat zelf zou willen", had Avery Bullard gezegd. Een maand later had ze het gedaan; ze wandelde alleen het sanatorium uit en er was niemand om haar te helpen; haar lichaam was wonderbaarlijk hersteld van alle lijden en haar geest was zo helder als de door regen schoongewassen lucht van diezelfde winderige aprildag. Julia Tredway was vier-en-twintig jaar oud, toen ze in de normale wereld terugkeerde, maar in vele op zichten was ze nog steeds zeventien. Zeven jaren waren als een leegte voorbijgegaan. De natuur had, als een kleine vergoeding voor al haar lijden, haar geest een rijpheid gegeven, die boven de zeventien lag zoals wijn veroudert in een verborgen en vergeten vat maar ze was nog lang niet een normaal ontwik keld mens van haar leeftijd. Zij had met de ontelba re ineengestrengelde indrukken opgedaan, die gewoon lijk de overgang van bakvis tot vrouw vergezellen; haar brein was dus maar armzalig uitgerust met de grondstoffen voor een gedachtenleven, maar er was een enigszins vergoedend voordeel in het ontbreken van geestelijke overlading en in de daarbijbehorende ontvankelijkheid en vatbaarheid voor indrukken van een jonge geest. Als gevolg daarvan was ze in de eer ste maanden, nadat ze het sanatorium verlaten had. als een vroeg-wijs kind, dat een ongewone rijpheid bezit en een ontstellende capaciteit tot leren. Haar binnentreden in de gemeenschap was moei lijk, want ze had geen ankerplaats, geen mensen, waar bij ze hoorde. De dood van haar moeder een ge beurtenis, die nu alleen nog maar een vormloze wolk uit die nevelige jaren was had haar zonder naas te bloedverwanten gelaten. De fragiele banden van de vriendschappen uit de kinderjaren waren reeds lang verbroken. Er was alleen Avery Bullard. Gedurende het eerste jaar verliet ze het huis alleen maar om af en toe eens een society-gebeurtenis bij te wonen en altijd omdat hij er op stond. Behalve in het behagen van hem, vond ze weinig plezier in het leven. De al te stralende glimlachjes op de gezichten der mensen die ze ontmoette, gecombineerd met het feit, dat iedereen zo kennelijk vermeed om over de jaren in het sanatorium te spreken, vormden barrières te gen alle vriendschappen. Ze kreeg een dergelijk ge voel zelfs bij de vrouw van Avery Bullard, en hij was begrijpend genoeg om zich dat te realiseren. Na een paar maanden vroeg hij haar niet langer bij hem thuis te komen, maar toen kwam hij meer en meer naar het hare. (Wordt vervolgd) Het blijft de K.N.A.C. hoog zitten, dat slechts een gedeelte van de belastingpen ningen, die door het gemotoriseerde ver keer worden opgebracht, wordt gebruikt voor wegenaanleg en verbetering van ver keersaders. Dit blijkt uit het K.N.A.C.- jaarverslag. In 1956 ontving de fiscus 370 miljoen gulden aan bijzondere inkomsten van het motorwegverkeer, in 1957 525 miljoen gul den en in 1958 ongeveer 575 miljoen. Bij deze bedragen kunnen de rijksuit gaven voor rijkswegen, -bruggen en -tun nels en die voor provinciale verkeersvoor- zieningen niet in de schaduw staan. Vorig jaar beliep het totaal van deze uitgaven slechts ongeveer 197 miljoen. Dit jaar is het 3 miljoen lager Hiertegen komt de K.N.A.C. in 't ge weer. De gebruikelijke tegenwerping, dat Nederland toch uitstekende wegen heeft die een vergelijking met het buitenland glansrijk kunnen doorstaan, wordt gepa reerd met de opmerking, dat de wegen in ons land intensiever gebruikt worden dan bijna overal elders in Europa en dat ons wegenstelsel een opvallend groot aantal knelpunten heeft. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Stadsschouwburg: Vandaag en zater dag geen voorstellingen. Concertgebouw: Vandaag 19.30 uur: Leerlingenuitvoering Haarlems Muziekin stituut. Zaterdag geen uitvoering. Openluchttheater: Zaterdag 20 uur: To neelgroep Theater met „Iphigeneia in Aulis". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „St. Louis Blues", alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „De hofnar", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 21.15 uur. Maandag 14.30, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur en woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Voor het vuurpeloton", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De boom der gehangenen," 18 jaar. Donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Casablan ca", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Het zesde continent", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 1615, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „The old man and the sea", alle leeftijden. Donderdag 14 en 20 uur: „De man met de wassen beelden", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.is uur, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Lie- belei", 14 jaar. Zaterdag 14.30 en zondag 14 en 16.15 uur: „Perry", alle leeftijden. Maandag en dinsdag 20.15 uur: „Het gla zen muiltje", alle leeftijden. Woensdag en donderdag 20.15 uur: „Hellzapoppin", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Vrouwen zonder mannen", 18 jaar. Zon dagochtend 11 uur: ..De verovering van de Mount Everest", alle leeftijden Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur. zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: ..Naar eer en geweten", 14 jaar. Maandag tot er, met donderdag 14.30 19 en 21.15 uur: „De scalpenjager", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: 14 jaar. Zon dag 11 uur: „Bij de kannibalen van Nieuw- Guinea", alle leeftijden. Theater Monopole CZandvoort): Van daag Int en mót zondag 20 uur: „De ge broeders Karnmazov", 18 jaar. Zondag 14.30 uur: ..De mijnen van koning Salo mo". alle leeftijden Maandag 20 uur: ..Oud Heidelberg", alle leeftijden. Dins dag tot en met donderdag 20 uur: „Meis jes in uniform", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 30 juli op werk dagen van 10-17 uur en zondags van 13-17 uur: Expositie „Haarlems Zilver". Huis van Looy (Kampei-laan): Tot 22 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur: Ten toonstelling „Met Cornelis van Noorde door Haarlems vermakelijke landsdou wen", zaterdag 14 uur: Rondleiding. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Ex positie Ploos van Amstel. Badhoevedorp (Burg. van Amersfoordt- laan): Tot 1 juli werken van hedendaagse beeldhouwers. Verder raadplege men de rubriek gaan in Haarlem" van vandaag). ,Uit-

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13